/an Gorkum nationalisatie iauxietindustrie bepleit van VVV-Bennekom viert 75-jarig bestaan Militairen moeten loffelijk blijven Surinamers: 'Wij zijn rechteloos' Weer bezwaar tegen waarschuwingen op geneesmiddelen Restaurant gelden dag. e 4? te ie, uiting mogelijk in inrichting na larisconflict Minder huizen in aanbouw 'Staak innen van zuiveringsheffing' Onderzoek conflict bij afasiecentrum Gemeenten vragen compensatie kosten van verkiezingen Doktersroman verfilmd Japan vroeg steun voor Jumbo-losgeld aan centrale banken Inschrijving van studenten is geregeld Eén van de oudste verenigingen voor bevordering van het toerisme ik gjkeugroep wil 1 ond kopen EEENp Dollard-gebied BENNEKOM, het geheele jaar geopend. Pensionsprijs 3- h f3.50 Table d'hote 5| uur. Geen spoor van daders overval op postkantoor Kissinger stelt bezoek aan China uit Minister betreurt gang van zaken rond Haagse Post Nieuwe elektrische centrale op Texel I tOU'\V /K.\Y VR'TFT ZATERDAG 28 JULI 1973 BENNENLA.ND T3/K5 pv e do een verslaggever :apoPHOL 'Nationalisatie van de bauxietindustrie, zoals in Guya- ij zis gebeurd, is in Suriname gemakkelijk door te voeren'. Dit ver- vd0°rc^rde gistermiddag het PPR-Kamerlid Pier van Gorkum na aan- neeist op Schiphol. Het Tweede Kamerlid maakte deel uit van de [name. Hij knoopte daar een speciaal bezoek aan het naburige aan vast. moest de nationalisatie van luxietmijn van de Canadese on- ng Alcan alleen doen zonder van ontwikkelingsgelden. Er geen precedent. Suriname be daarbij over een eigen water- it centrale eigen smelters en een e verbinding'. van Gorkum wees erop, dat zijn r, qjrekken met de Guyanese minister be''mijnbouw Jack een openbaring Hij kreeg volledig inzicht in .Jfers en het jaarverslag zonder 'en-'hier moeilijkheden over werden ikt. Het jaarverslag van de ietonderneming Suralco ik riek liever van Alco, want Surina- fceeft er niets in te zeggen is verkrijgbaar. ana motiveerde de nationalisatie ►r meer met het feit, dat drie- rt van de economie afhankelijk is de bauxietindustrie. Men moest er wel toe overgaan, omdat men er anders niet in slaagde een eigen be leid te voeren. De economie van Suri name is voor negentig procent geba seerd op de bauxietindustrie, aldus Van Gorkum. Het Tweede Kamerlid P. van Zeil (KVP) verklaarde, dat de Kamerle den, die een bezoek aan Suriname hadden gebracht bijzonder verontrust waren over een uitlating van een van de Surinaamse vakbondsleiders. Deze had gezegd: 'De vakbonden zullen geen genoegen nemen met een verkie zingsoverwinning van de Verenigde Hindoestaanse Partij (VHP). In dat geval zou het niet blijven bij demon straties en betogingen.' Deze uitspraak gevoegd bij de weten schap dat er veel vuurwapens in het bezit zijn van personen, die daartoe niet bevoegd zijn, staafde de opvat ting bij een aantal Nederlandse parle- aatssecretaris licht toe: n et vi n al een verslaggever bijtf HAAG Staatsecretaris Mommersteeg (defensie) verwacht, ondanks de aanstaande afschaffing van de groetplicht militairen en %ar zullen blijven groeten wanneer de algemeen aanvaarde beleefd- ïgenhsnormen dit vereisten. Let jksei 4 tcrop staat bij dit alles echter dat ter militair zelf de verantwoordelijk- urifl voor zijn optreden tegenover an- :eft,en draagt,' aldus de staatssecretaris een mededeling aan de Tweede de »er. vai deze toelichting op het principe- de jluit tot afschaffing van de groet- comCht (met ingang van 1 augustus) raktJt bij, dat de afschaffing gebaseerd sar 'P. de gedachte, dat het niet juist Siplijken van wellevendheid of saam- last Igheidsgevoel dwingend voor te kadfijven. Zijns inziens is in een kader an beleefdheid en intermenselijk veitact geen plaats meer voor een :len |>lichting tot groeten. ,veg (staatssecretaris noemt het overi- /oorp 'vanzelfsprekend' dat de groet, f aameer men in militair uniform ge- eeud is, de militaire groet behoort te eenl Dit sluit volgens hem een even- J D®1 samengaan met een in de maat- 1 'crb,i een onzer verslaggevers isjUSCHT Als iedereen de poot J houdt, behoort het faillissement de verpleeginrichting C. te D. de mogelijkheden. Daarop onge- r komt een kanttekening neer van ■oo landelijke Vereniging van Artsen enst dienstverband (LAD), bij een uit- lak van het Scheidsgerecht Zieken- Ter iwezen. Rijn I scheidsgerecht behandelde een sa- conflict tussen de geneesheer-di- wejpur van een verpleeginrichting en mmei stichtingsbestuur. De directeur in afwijking van zijn arbcidso- enkomst, per 1 januari 1973 een r salaris gekregen, omdat het Cen- orgaan ziekenhuistarieven (COZ) dat hij teveel verdiende. COZ is volgens de wet belast met ask art toezicht op verpleegtarieven, en it dus ook alle kosten goedkeuren apwijf01 de verpleegprijs bijdragen, in- lef de salarissen van geneesheren- cteur. Lei^. volgens het bindend advies van scheidsgerecht hebben de richtlij- io en van het COZ geen kracht van Er was dus geen wettelijke bepa- j. BV die stichtingsbestuur en direc- verbood, het salaris te regelen i ds zii dat (laatstelijk in 1970) ge- I hebben. MavJ.moet het bestuur het overeenge- eg i5«n salaris uitbetalen, en niet het iet diire bedrag dat het COZ in gedach- Woutjjbad. Maar aan de andere kant het meerdere salaris volgens het niet in de verpleegprijs worden ïrekend, zodat het stichtingsbe- dat geld gewoon niet heeft. Als eur en COZ op hun standpunt :n staan, zou dat het faillisse- van de stichting kunnen beteke- schappij algemeen geldende monde linge groet niet uit. Uit de mededelingen van de staats secretaris blijkt dat in het kader van het militair ceremonieel de groetplicht is gehandhaafd. De militaire (ere)- groet vormt een dusdanig onderdeel van het ceremonieel, dat het vol gens de staatssecretaris niet aan gaat ook hier zonder meer de groet plicht af te schaffen. Op vorm en in houd van het ceremonieel is echter wel een herbezinning gaande. Van een verslaggever DEN HAAG Hel aantal woningen in aanbouw was per eind juni rond 8000 lager dan eind juni vorig jaar: eind juni waren bouwvakkers actief bij 153.780 woningen, vorig jaar juni was dit aantal 162.031, zo vermeldt het CBS in een voorlopig overzicht betreffende de woningbouw in juni. Het afnemen van de woningbouw tekende zich ook af in de cijfers over juni. Men begon met de bouw van 10.480 woningen (vo rig jaar 12.831). Er kwamen 14.410 wo ningen gereed tegen 15.755 in juni 1972. De bouwtijd van huizen is de laatste jaren geleidelijk teruggelopen. De ge middelde bouwtijd daalde van 15,3 maanden (eerste helft 1970) tot 12,2 maanden (eerste helft 1973). In de twaalfmaandsperiode juli 1972juni 1973 zijn 151.940 woningen in aanbouw genomen en 159.380 woningen voltooid. mentariërs dat Suriname zo snel mo gelijk afhankelijk moet worden, zodat Nederland niet voor de verdere gang van zaken verantwoordelijk kan wor den gesteld. Van Zeil beklemtoonde, dat hij het met deze zienswijze niet eens is. 'Dat zou er immers op neer komen, dat Suriname in de steek wordt gelaten op het moment, dat het land het hardst steun en bijstand no dig heeft. De groep echter in het Ne derlandse parlement die naar een ge leidelijke onafhankelijkheid van Suri name wil, wordt wel steeds kleiner', aldus het Tweede Kamerlid. NIJMEGEN Het Milieuaktiecentrum Nederland, dat de afgelopen maanden een intensieve actie voerde tegen de nieuwe zuiveringsheffing, heeft in een brief aan premier Den Uyl en minister Vorrink (milieuhygiëne) verzocht te bewerkstelligen dat de inning van de heffing voorlopig wordt gestaakt. Het MAN wil graag een delegatie naar Den Haag zenden om daar met regerings vertegenwoordigers de situatie rondom de heffingen te bespreken. Het MAN vestigt er de aandacht op dat 'een heilloze konfrontatie dreigt tussen een zeer groot deel van de Nijmeegse bevolking en de deurwaar ders van het zuiveringschap Rivieren land in Tiel'. Meer dan tienduizend in woners van Nijmegen hebben tot dus ver geweigerd de zuiveringsheffing te voldoen. In de brief aan beide minis ters schrijft het MAN: 'Het zuivering schap heeft tot nu toe het wapen van de intimidatie en de botte bijl gehan teerd. Zodoende zijn de tegenstellin gen nodeloos verscherpt, terwijl er van redelijk overleg tussen het MAN en de overheid op dit moment geen sprake is'. Tegelijkertijd heeft het MAN een brief aan het dagelijks bestuur van het zui veringschap Rivierenland gestuurd, waarin gevraagd wordt de inning van de heffing op te schorten en een over- legperiode aan te kondigen. DEN HAAG Het staatstoezicht op de volksgezondheid, de provincie Noord-Holland en de gemeente Am sterdam zoeken thans naar mogelijk heden die kunnen bijdragen tot de oplossing van het afasie-conflict in Amsterdam. Minister Vorrink (volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Lek. Het onder zoek is in het bijzonder gericht op de vraag op welke wijze het afasiecen trum te Amsterdam zijn werkzaam heden kan blijven voortzetten. DEN HAAG De laatste Kamerver kiezingen (op 29 november 1972) heb ben de Nederlandse'gemeenten gemid deld 80 a 90 cent per inwoner gekost. In totaal komt dat neer op 10 a 12 miljeen gulden. De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft de ministers van bin nenlandse zaken en van financiën ge vraagd daarvoor compensatie te ge ven. 'De gemeenten, die toch al in een financieel benarde positie verke ren, hebben nu de kosten moeten op vangen, die een gevolg waren van on voorziene ontwikkelingen op centraal- politiek niveau', aldus de vereniging. 'Help, de dokter verzuiptwordt de titel van een Nederlandse speelfilm naar de gelijknamige doktersroman van Toon Kortooms. Twee van de belangrijkste rollen worden gespeeld door Martine Bijl en Piet Bambergen. Van een verslaggever AMSTERDAM 'Opnieuw is aangetoond, hoe rechteloos Suri namers, Antillianen en andere minderheidsgroepen in de Ne derlandse samenleving moeten leven'. Dit zeggen vijf Surinaamse organisa ties in ons land naar aanleiding van de brief aan minister Van Agt aan de Tweede Kamer over het niet-instellen van een strafvervolging tegen leden van de Amsterdamse politie, tegen wie klachten waren ingediend over hun optreden tegen Surinamers. De organisaties (de stichting Best. de vereniging 'Ons Suriname', de Suri naamse Studenten Unie, het Surina- me-comité en de werkgroep Delft) spreken in een communiqué over de 'racistische koers' van minister Van Agt. 'Door de onverantwoordelijke houding van Van Agt worden de Suri namers, Antillianen en andere min derheidsgroepen in ons land nu in een positie gedrukt, waarin ze ge dwongen worden andere middelen ter hand te nemen om zich te bescher men tegen het politiegeweld', aldus de organisaties. Zij roepen 'alle Surinamers en pro gressieve. solidaire en vredelievende Nederlanders' op tot 'grote waakzaam- heid' en tot 'het krachtig uiting geven van hun misnoegen als de Nederland se regering volhardt in dit discrime- rende gedrag'. TOKIO Naar eerst nu is gebleken heeft Japan in de loop van deze week aan centrale banken van verschillende Europese landen, waaronder Engeland gevraagd een losgeld van ruim 40 mil joen gulden bijeen -te krijgen na het kapen van de Japanse Jumbo-jet, afge lopen zaterdag. De Japanse minister van financiën Kiichi Aitsji heeft gis teren pas van het verzoek mededeling gedaan. Dc Japanse minister van verkeer, Sj nUmi zet, dat gepoogd was de echt heid van de brief, waarin om het geld was gevraagd te controleren. Aan de kapers was gevraagd de echtheid te bevestigen, maar er was geen ant woord gekomen. De brief vroeg zowel om de vrijlating van twee leden van het Japanse 'rode leger' als om het losgeld. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Opnieuw zijn ernstige bezwaren opgeworpen tegen de eind vorige maand bekendgemaakte waar schuwingsregeling voor geneesmidde len, die de verkeersveiligheid kunnen beïnvloeden. De arts C. van der Marei noemt de tussen de organisaties van artsen en apothekers gemaakte af spraak 'principieel onjuist' en boven dien uiterst ongelukkig gepresenteerd. Die afspraak tussen de Maatschappij Geneeskunst en de Maatschappij Phar- macie komt er op neer dat een hele waslijst geneesmiddelen voortaan zal zijn voorzien van een etiketje met de waarschuwing dat ze de rijvaardigheid beïnvloeden, tenzij de arts op zijn re cept anders voorschrijft. Hij kan aan geven dat het medicijn zonder waar schuwing moet worden afgegeven, hij kan ook een ander etiketje voorschrij ven, dat een rijverbod inhoudt. Geen effect Dokter Van der Marei vraagt zich af of er ook maar iets van terecht zal komen. Het gaat erom. of de waar schuwing ook overkomt op de patiënt. 'Ieder onzer kent de in de spreekka mer uitgebreid gewaarschuwde pa tiënt, die daarna met een bloedgang in zijn motorisch vehikel wegscheurt', schrijft hij in Medisch Contact van deze week. 'In dat licht bezien zal de blote waarschuwing van het etiketje geen enkel effect sorteren'. Bovendien is voor een goede toepas sing van de regeling de medewerking van de artsen noodzakelijk, 'maar dan moet men hen ook behoorlijk motive ren'. Maar deze regeling is uit de lucht komen vallen, en bovendien in de vakantiemaanden gepubliceerd. Er hoeft maar weinig te gebeuren, aldus de heer Van der Marei, of de rijp en Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs heeft de inschrijvings regeling voor studenten voor het ko mende cursusjaar bekendgemaakt. De inschrijving kan nu meteen beginnen, waardoor de studenten kunnen vol doen aan hun wettelijke verplichting zich in te schrijven, voordat de colle ges aanvangen. Het collegegeld is duizend gulden, maar minister Van Kemenade zal in het najaar een wetsontwerp indienen waarbij het collegegeld teruggebracht wordt tct vijfhonderd gulden. Om te voorkomen dat. eventueel na aanvaar ding van deze wetswijziging, later col legegeld terugbetaald zou moeten wor den, heeft de minister de mogelijk heid geopend het collegegeld van dui zend gulden in twee termijnen te be talen. Deze mogelijkheid zal waar schijnlijk in de loop van augustus van kracht worden. Studenten die zich willen inschrijven moeten nu vijfhon derd gulden betalen, en eventueel in het voorjaar van 1974 (als de verla ging van het collegegeld er niet door komt) nog eens vijfhonderd gulden. Ook theologiestudenten die nu vijf honderd gulden moeten betalen gedu rende de eerste vier studiejaren, moe ten in twee gelijke termijnen betalen. Voor elke student is bovendien de mogelijkheid geopend het collegegeld rentehos van de Staat te lenen. Voor studenten die een rijksstudietoelage krijgen, wordt het geld rechtstreeks overgemaakt. Studenten die nog niet weten of ze voor een toelage in aan merking komen, moeten wél vijfhon derd gulden betalen of een schuld bekentenis tekenen. Het inschrijvings geld blijft honderd gulden en kan niet geleend worden. Wie alleen op zaterdag of 's avonds studeert en vijfentwintig jaar of ou der is, moet twintig gulden inschrij vingsgeld betalen. Het collegegeld is afhankelijk van het aantal te volgen college-uren, met een maximum van vijfhonderd gulden. Het examengeld blijft zestig gulden. Rlli Van een onzer verslaggevers BENNEKOM Eens heeft men ook in liet rechtzinnige Bennekora liet siioue plan gehad een Toren van Babel te bouwen, maar evenals in de oudheid is dc voltooiing daarvan verijdeld. Het plan om in het Buurtbo» een belvédère te stichten, van waar of men praktisch de hele Veluwe moest kunnen overzien en die in de volksmond meteen al de Toren van Babel werd genoemd, ontstond in de kring van de plaatse lijke VVV. En die gaat volgende week haar 75-jarig bestaan vieren. Teen onzer verslaggevers 4NINGEN De werkgroep Dol- 1T|J wil grond kopen in het Dollard- lllUed in de hoop de aanleg van het deze groep verguisde buitendijkse al te kunnen vertragen. De grond, Imen wil bestemmen als natuur- hment, is eigendom van de stad i895^ingen. Het stadsbestuur is echter !!n EiLVan p'an de srond aan de werk- P te verkopen. Men is al in onder- leling met de provincie. Het gauw °Pen van de grond aan een actie- m até zou betekenen dat de stad par- leerjiest in een conflict en dat wil p sfciet, aldus wethouder mr. A. •zsen. In dat kader is ook de ge schiedenis van de Toren van Babel, netjes met een kroon tjespen beschreven in een zwart gekaft cahier (de notu len zijn er nog vanaf de op richtingsvergadering) weer eens opgehaald. Een man die er behalve uit de notulen iets van af weet, maar ook uit eigen ervaring ('Ik heb het als jongen meege maakt'), is de heer R. van der Weerd, directeur van een ga ragebedrijf, die al veertig jaar in het VVV-bestuur meeloopt en thans als voorzitter fun geert. 'Die Toren van Babel zou zo rond de eerste wereld oorlog gebouwd worden. Er was toen werkeloosheid. Wer kelozen hebben in die tijd ook het openluchttheater in de ge meente Ede gebouwd. In het kader van de werkverschaffing moest ook die belvédère er ko men. Het zou een geweldig ding worden, waarbij je met een spiraal naar boven ging. Aan de eigenlijke bouw zijn ze nooit toegekomen. Toen de werkeloosheid afnam, werd het project stopgezet. Ze zijn niet verder gekomen dan de fundamenten, die er nu hier nog steeds liggen'. Plaatselijk belang De VVV-Bennekom, die intus sen opgenomen is in de streek-VVV Zuid-West Velu we, is in 1898 begonnen als 'Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en plaatselijke belangen'. Het accent moet daarbij gelegd worden op het plaatselijke be lang. In die tijd ging het in de bestuursvergaderingen veel al om het aanleggen van een weggetje, het plaatsen van een bankje, het aanbrengen van een lantaarntje enz. Maar er waren toch ook ande re zaken, die de aandacht vroegen. Bevorderd werd bij voorbeeld dat de eigenaars van bossen daarin paden gin gen aanleggen. Eerste VVV- voorzitter en oprichter, mr. A. C. van Daalen. gaf zelf het goede voorbeeld. Op zijn land goed, dc Hullenberg, mocht je een heel jaar wandelen voor een gulden. Wandelaars zon der kaart werden er zonder pardon uitgestuurd. Mr. Van Daalen zond elke zaterdag en kele tuinlieden het bos in om de paden te harken. Bij de ei genaars van andere landgoede ren werd er op aangedrongen hetzelfde te doen. De tijden zijn veranderd en wij met hen. Ook het toeris tisch patroon is grondig gewij zigd. Er kwamen campings die op enorme wijze furore maak ten. Het hotelwezen handhaaf de zich, al ging dat niet zon der moeite, maar het pension- toerisme verloor overwegend zijn betekenis. Dat verdriet Bennekoms VVV-voorzitter Van der Weerd wel eens. 'Vroeger gingen de mensen hier 's zomers zelf in schuur tjes wonen. Hun huizen stel den ze open voor toeristen om er op die manier een paar cent bij te verdienen. Tegen woordig lopen ze liever naar de bijstandswet'. (Het klinkt een beetje zuur). Met enige voldoening vertelt de heer Van der Weerd dat in het godsdienstig nogal streng genoemde Bennkom in 1913 door de WV al de eerste ker mis (Lunapark geheten) werd georganiseerd, en praktisch al le plaatselijke autoriteiten wa ren present. En in 1931 is er een feestweek georganiseerd, in samenwerking met de te genwoordige NCRV-voorzitter. mr. dr. J. Ozmga, waarin toen al auto- en motorwedstrijden waren opgenomen. Vestiade Voor de viering van het 75-ja- rig bestaan is een uitgebreid programma samengesteld, dat volgende week onder de naam 'VV-Vestiade' de lucht in gaat. Burgemeester J. Slot van Ede waartoe Bennekom behoort, zal het maandag openen. He rauten zullen vanaf de Oude Kerktoren de feestelijkheden inluiden, beter: inblazen. Het programma vermeldt: volks dropping, een bloemencorso, Veluwse conferencier Herman Bonhof, prijsuitreiking van een tuinwedstrijd, een wandel dropping, een bloemencorsos, een voetbalwedstrijd, een dri ve-in discotheek een lunapark, bekendmaking van de prijs winnaars van een tekenwed strijd en het optreden van de Continental Singers, een inter kerkelijk koor en orkest uit Amerika met onder meer ge deelten uit de reli-musical 'The Apostle'. Telefoon JiilereiiiiiiiiiimiMl 1 IS, pi. RA r.TET. groen, ook in allerlei onnodige geval len aangebrachte waarschuwingsetiket jes 'zullen als een malse meiregen over de patiënten dwarrelen en na enige tijd niets meer doen.' Direct bij publicatie van de regeling al, voerde dr. F. A. Nelemans aan dat de officiële waarschuwing 'dit genees middel kan de rijvaardigheid beïn vloeden', weinig gelukkig is. De pa tiënt die dit opschrift aantreft moet dan toch weer naar de dokter, om te vragen of in zijn individuele geval de rijvaardigheid nu al of niet z&l wor den beïnvloed. Wat de dokter hem overigens natuurlijk al had moeten vertellen toen hij het recept uit schreef. UTRECHT De Utrechtse recherche heeft nog geen spoor van de daders van een roofoverval op het hulppost kantoor aan het Utrechtse Herder plein, die gisterochtend een buit van enige duizenden guldens opleverde (over het juiste bedrag laat de PTT zich niet uit). Kort na de opening van het kantoor, om vijf over half negen, kreeg de 56-jarige beheerder, de heer C. G. van de Biezen, bezoek van een jongeman, gekleed in een groen leger- jack. De jongeman haalde een revolver tevoorschijn waarmee hij de beheerder bedreigde. Toen de heer Van de Bie zen zei dat hij geen geld had, sprong dc overvaller over de balie en deed zelf een greep in de kassa. De bank biljetten stopte hij in een meegebrach te plastic tas. Hij nam er alle tijd voor en ging rustig door met het zoeken naar nog meer geld, zonder zich ver der om de beheerder te bekommeren. Deze slaagde er zodoende in via een achterdeur te ontsnappen en bij de buren de politie te waarschuwen. Hij zag nog juist hoe de overvaller in een rode Fiat stapte die door een andere man werd bestuurd. Advertentie uit 1902 van het oudste, nog bestaande, hotel In Bennekom, de in de stijl van een Zwitsers chalet gebouwde 'Neder-Veluwc'. WASHINGTON (UPI) Henry Kis singer, president Nixons voornaamste raadgever op het gebied van het bui tenlands beleid, heeft een voorgeno men bezoek aan Peking uitgesteld tot na 15 augustus, de dag waarop er op last van het Congres een einde komt aan de Amerikaanse bombardementen op Cambodja. Aanvankelijk zou hij begin augustus naar China gaan. Te genover een verslaggever zei Kissin ger dat binnen twee weken een nieu we datum bekend zal worden gemaakt. In brede kringen wordt aangenomen, dat de reis is uitgesteld om Kissinger de gelegenheid te geven in Peking te praten met de afgezette Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek. Deze heeft steeds geweigerd met vertegen woordigers van de VS te praten, zo lang dit land Cambodja bombardeert Om nog eens extra te benadrukken, dat hij Kissinger niet zou willen ont moeten zou hij, volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen, onlangs naar Noord-Korea zijn vertrokken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Ik betreur de wijze, waarop de directie van uitgeversmaat schappij Bonaventura een nieuwe hoofdredacteur van de Haagse Post aanstelde'. Dit heeft minister J. Boersma van sociale zaken geant woord op vragen, die het PvdA-Ka- merlid Kees Kolthof hem op 2 juli had gesteld over de Haagse Post-affai- re. 'Voor onze opvatting is een weekblad, derhalve ook dè Haagse Post, niet slechts een economisch goed, maar vooral ook als een geestelijk produkt aan te merken. Wij zijn van mening, dat deze laatste kwaliteit wordt mis kend, indien de redaktie in een zwaarwegende zaak als de benoeming (of het ontslag) van een hoofdredac teur niet in goed overleg wordt be trokken', aldus minister Boersma. In zijn antwoord zegt hij verder te verwachten, dat de redactie in de be noeming van een nieuwe hoofdredac teur gekend zal worden, hetgeen zijns inziens mede ertoe zou kunnen bijdra gen de indentiteit van de Haagse Post in de toekomst te waarborgen. Minis ter Boersma zegt tenslotte overtuigd te zijn van de noodzaak van de tot standkoming van een (hoofd-)redac tiestatuut. BLOEMENDAAL De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, zal op dinsdag 14 augustus half elf op Texel de nieuwe centrale van het PEN (Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noord-Hol land) annex vvaterfabriek van het PWN (provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland) officieel in ge bruik stellen. Het complex heeft deze zomer reeds gedraaid. Daarbij bleek dat het vroegere tekort aan eleketrci- teit en water in Texel nu is overwon nen. Uit het water van de Waddenzee wordt voldoende zoet water gemaakt, zodat in het lopende hoogseizoen al geen extra schepen met drinkwater meer naar Texel behoefden te varen. Het beheer van het complex is in handen van de niefiwe n.v. T'exel- stroom. •■♦aarvan de aandelen voor 80 procent in handen van de provincie Noord-Holland zija

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5