Kennis van spelregels betaalcheque kan beter Bezig bedrijf Valutamarkt vlak voor weekeinde iets rustiger Perzië neemt deel in Amerikaanse oliemaatschappij munstig perspectief voor horecabedrijf Rente Perzische parlement keurt nationalisatie Comecon wil met EEG onderhandelen DOW JONES INDEX Wall Street goed prijshoudend olie-industrie goed .fKOli'W/kW AJtllii' ii-iv^ _J jllI KIN VNCIKN EN ECONOMIE T21/K21 Mensen weten niet wat te doen bij verlies De betaalcheque neemt sterk in populariteit toe TEHERAN Het Perzische staatsolieconcern NIOC gaat deelnemen in de Amerikaanse oliemaatschappij Ashland Oil. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een maatschappij uit een Arabisch land een belang verwerft in een westers olieconcern. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tegen de betaal cheque bestaat geen bezwaar, baar de mensen moeten zich ^oed op. de hoogte stellen, wat br aan vast zit. Je moet weten, hat je wel en niet met de che ques moet doen en wal liet re- pept is als je cheques of de be- faalpas kwijt raakt'. Hét publiek is vaak slecht geïnfor- rieerd, vooral over de noodzakelijke tappen bij verlies', zegt mevrouw G. Vos-Wttewaall. Als medewerkster an het Molengraaff-instituut voor irivaatrecht van de Utrechtse Univer- iteit heeft zij leiding gegeven aan en studentenonderzoek naar verschil- ende facetten van de betaalchèque. lit dit onderzoek bleek onder andere, at bijna een kwart van de volwassen evolking van betaalchèques gebruik naakt. Ook kwam aan het licht, dat iet betalen met chèques in de hogere nkomensgroepen meer populariteit _;eniet dan bij de lagere en dat de ge- niddelde uitgave, waar van betaalchè- -lues gebruik wordt gemaakt ligt tus- ien 50 en 200 gulden. Betalingen be leden een tientje gebeuren vrijwel al- ijd contant, maar wekelijke afreke- lingen met bakker of melkboer weer reel met chèques. Ook aan de benzi- iepomp is dit betaalmiddel geliefd. )e meeste ondervraagden vonden de letaalchèques wel gemakkelijker dan ontant geld, maar hebben niet de er- ■aring, dat je er tijd mee wint. 'opulariteit )e betaalchèque heeft zijn populari- eit in de eerste plaats te danken aan iet sterk ontwikkelde gebruik van de alarisrekening bij banken. Iedere re- ;eninghouder kan van zijn bank chè- |ues krijgen; hoeveel hangt enigszins •an het maandinkomen af. maar het naximum is toch wel 30 per persoon, ingezien de bank iedere chèque ga randeert tot 100 gulden, betekent dit lat de rekeninghouder over ten hoog- ite 3.000 aan betaalchèques kan be- ichikken. Die garantie per chèque van 100 is erg belangrijk, want juist laardoor accepteert bijna iedere win- elier deze papieren als betaalmiddel. De bank keert immers 100 per chè- iue uit aan de winkelier, ook als een klant, die zojuist betaalde, een nega tief saldo op zijn rekening heeft. Misbruik Ifevrouw Vos raadt ieder aan zich oed aan de spelregels van de betaal- hèques te houden. Ten eerste de ei- enaars. Als die wel het bedrag en ijn handtekening, maar niet de naam MZET edraagt de gemiddelde omzetstijging diverse bedrijfstakken 5,5 pet ten izichte van 1971. de Horecasector eekt met een gemiddelde waardestij- ng van 6,46 pet daarbij niet ongun- ig af, constateert het verslag verder, et totaalbeeld voor 1972 wordt ge- inmerkt door een matige toename in de omzet, maar desondanks wij- n vele gegevens in de richting van in verbetering van de rentabiliteit m het bedrijfsleven in het alge- ED. FONDSEN IN NEW VORK (ui Olie noteerde cisten S 45-4512 i45%- Philips $19'.-19^, U9V)-19'..). Uni eer 51-51% 151V4-52) en KLM 39',, van de 'begunstigde' (meestal een winkel) invult, dan zou de ontvanger misbruik kunnen maken van de chè que. Deze kan hem dan zelf gebruiken dcor als hij zelf wat koopt op dezelf de chèque de naam van de verkoper in te vullen. Uiteraard speculeert de misbruiker er dan op, dat die verko per niet naar de betaalpas vraagt, want die is natuurlijk nog in het be zit van de oorspronkelijke betaler, die zijn chèque onnauwkeurig heeft inge vuld. Ter voorkoming van mogelijk mis bruik is het zaak, dat de winkelier naar de betaalpas vraagt. Maar er is nog een belangrijke reden. Mevrouw Vos: Heeft iemand chèques verloren, dan kan de vinder ze zonder meer ge bruiken, als niet naar het pasje ge vraagd wordt. Het is in het belang van de winkelier, dat de klant inderdaad maar 100 per chèque betaalt. Dat kan wel eens MAASTRICHT —Koninklijke Neder- landsche Papierfabriek te Maastricht en Verenigde Papierfabrieken Eer beek te Eerbeek gaan rnderhandelen over een door KNP uit te brengen bod op de niet in het bezit van haar dochteronderneming Gelderland Tie- lens Papierfabrieken zijnde aandelen in de Verenigde Papierfabrieken Eer beek. De vakbonden en de onderne mingsraden van beide ondernemingen zijn ingelicht. Via Gelderland Tielens heeft KNP een 49 pet belang in Vere nigde Papierfabrieken Eerbeek, zo blijkt uit het jaarverslag van KNP over 1972. Het geplaatste aandelenka pitaal van Verenigde Papierfabrieken Eerbeek bedraagt ƒ2.437.500 gewone aandelen en 12.500 prioriteitsaande- len. Gelderland Tielens heeft de lastig zijn, want wie iets voor 479 koopt, moet vijf chèques uitschrijven. Het gevaar van het betalen met één cheque is echter, dat de klant rood kan staan op zijn salarisrekening en dan betaalt de bank aan de winkelier caar 100 van die 479. Verlies Een ander gevaar is verlies. Een ge vaar althans als men niet direct aan de bank meldt, dat men of het pasje of de chèques kwijt is. Reageert men wel snel, dan neemt de bank het risi co over, zodat de oneerlijke vinder niet op kosten van de verliezer de chèques kan gebruiken. Ook de win- 1.209.000 gewone aandelen en 500 prioriteitsaandelen. Volkswagen Brazilië BONN Het Westduitse autoconcern Volkswagen is van plan om een wereld omspannende handelsonderneming op te richten om de uitvoer van de ontwikkelingslanden naar Europa, van een groot aantal produkten, te stimu leren. Dat heeft de president-directeur van Volkswagen, Rudolf Leiding, ver klaard in een interview mei het West duitse economisch dagblad 'Handels- blatt. 'We zijn op dit moment bezig met de uitwerking van het plan voor een dergelijke onderneming, die in Brazilië zal worden gevestigd, aldus leiding. De handelsonderneming zal aanvankelijk de afzet ter hand nemen van in Brazilië gekochte en geprodu ceerde auto-onderdelen en andere arti kelen, om zo de export van dit Zuida- merikaanse land uit te breiden. Hij zei dat, als eerste stap naar de oprich ting van de onderneming, de produk- tie van het Volkswagenconcern in Brazilië zcu worden uitgebreid, met de oprichting van vijf autofabrieken in dat land. Kwartaalcijfers Shell Oil ROTTERDAM Shell Oil, de Amen- kaan.se maatschappij van de Koninklij ke/Shell Groep, heeft in het tweede Kwartaal van dit jaar een winst van 89,5 miljoen dollar of 1,33 dollar pei aandeel geboekt vergeleken met een •nst van 57,9 miljoen dollar of 81 dollarcent per aandeel over dezelfde periode van 1972, aldus een medede ling van Sheil-iN'ederland in Rotter dam. Het nettoresultaat van 1972 is inclusief een bijzondere voorziening van 10 miljoen dollar in verband met verwachte verliezen als gevolg van sluiting en verkoon van enkele chemi sche fabrieken. De inkomsten van voordelen verkregen door het hoge p'eil der bedrijfsactiviteiten, aldus het bedrijf. In het eerste halfjaar werd AMSTERDAM De salarisre keningen, die de betaalcheque houders hebben, geven l\b pet. rente, nadat dit aanvankelijk 3'/2 en later 2V2 pet was ge weest. Dit lage rentepercentage is menigmaal onderwerp van kritiek, vooral omdat de rente, die de rekeninghouder moet be talen als hij rood staat, 12 pet is. Die 1/j pet wordt door de ban ken verdedigd door te w ijzen op de hoge kosten van de sala risrekeningen met hun grote aantal boekingen. Ook moeten de banken circa 30 pet, van het geld, dat op de salarisrekenin gen wordt gestort, liquide hou den, omdat voortdurend geld wordt opgevraagd. Dat liquide geld levert de banken zelf dus geen cent rente op. Alles bijeen verliezen de banken per salaris rekening ongeveer 20 gulden. Zij hopen dat weer goed te ma ken, door aan het grote publiek andere diensten aan te bieden, als de mensen toch naar de bank gaan. De rente bij een negatief saldo is met 12 pet. enige procenten hoger dan rente op bedrijfskre- diet of de rente op de kapitaal markt. Ook hier wijst de bank weer op de hoge kosten. Staat iemand rood, dan krijgt hij in feite krediet. Het bedrag is ech ter veel kleiner dan bij be- drijfskrediet, maar de kosten zijn niet veel lager, meent men in bankkringen. Het renteper centage is ook een kwestie van marktverhoudingen. Consump tief krediet bij een financie ringsmaatschappij is soms nog duurder dan 12 pet. keiier, die de verloren chèques als be taling accepteert, loopt geen risico, hoewel hij niet naar het pasje ge vraagd heeft. Hij krijgt toch uitbe taald op kosten van de bank. Is de winkelier een bekende van de bank, dan gebeurt dat direct, anders na drie weken. Iets moeilijker ligt het, wanneer de rekeninghouder pas en chèques gelijk tijdig verliest, ondanks de waarschu wing ze afzonderlijk te bewaren. De bank is dan officieel tot niets ver plicht, maar zal in de praktijk de re keninghouder voor 80 pet. schadeloos stellen, mocht van de verloren papie ren misbruik zijn gemaakt. Aan die schadeloosstelling geven de banken in het algemeen weinig ruchtbaarheid en daar kunnen wel eens mensen de du pe van geworden zijn, die van deze regeling niet op de hoogte waren. Hoewel zij het bestaande systeem vrij goed vindt, heeft mevrouw Vos nog wel wensen. Zo zou zij graag voorge schreven zien, dat naast het bedrag in cijfers ook het bedrag in wcorden vermeld werd. Met cijfers kan eventu eel geknoeid worden, bijv. de drie wordt veranderd in een acht. De ban ken voelen daar echter weinig voor. Misbruik is zeldzaam, zegt een woord voerder van de Ned. Bankiersvereni ging. Het kan door die honderd-gul- dengrens hooguit om een paar tient jes gaan en voor zo'n bedrag wil nie mand tegen de lamp lopen. Ook in fo to's op de betaalpas, een andere wens van mevrouw Vos, zien de banken niets. Redenatie: winkelpersoneel is niet ingesteld op vergelijken van fo to's met gezichten. Bovendien doen de veranderende haarmode, de baarden en snorren de foto's tegenwoordig snel veranderen. een nettowinst geboekt van 169.8 mil joen dollar of 2,52 dollar per aandeel vergeleken met een winst van 111,8 miljoen dollar of 1,66 dollar per aan deel in de eerste zes maanden van 1972. Ook in dit winstcijfer van 1972 is een speciale voorziening van 10 miljoen dollar opgenomen. De inkom sten hadden in januari-juni 1973 een omvang van 2,716 miljard dollar egen 2,355 miljard in de vergelijkbare peri ode van het vorige jaar. De winst over het eerste halfjaar van 1973 is tien procent groter dan in de eerste zés maanden van 1968, het bes te halfjaar tot nu toe. Het eigen ver mogen van de maatschappij is sinds 1968 echter met 41 procent toegeno men, wat aanzienlijk meer is dan de verbetering van het nettoresultaat, zo dat het rendement op het geïnvesteer de kapitaal nog belangrijk achterblijft bij het niveau van 1968. Shell Oil bedroegen in het tweede kwartaal 1,428 miljard dollar tegen 1.213 miljard in de overeenkomstige drie maanden van 1972. In alle be drijfssectoren is op volle of vrij"-ci volle capaciteit gewerkt om te kunnen voorzien in de toegenomen vraag naar produkten. Het nettoresultaat over het tweede kwartaal overtrof dat over dezelfde periode van 1972 voorname lijk door de hogere prijzen, de grote re verkochte hoeveelheden en de Twentsche Kabel: belang in Duits bedrijf HAAKSBERGEN Twentsche Ka- belfabriek heeft tegen betalii 4 in con tanten een belang van 50 pet verkre gen in Grenzlandkabel te Nettetal in Duitsland door overneming van een uitbreiding van het aandelenkapitaal. In de eerstkomende dn- jaren zal het belang van de TK tot 75 pet worden uitgebreid. Grenzlandkabel houdt zich bezig met dc fabricage van dunne kunststofkabels en heeft een jaarom zet van ca. DM 5 miljoen, in hoofd zaak op de markt in Duitsland. Crane DEVENTER In het eerste halfjaar van 1973 is de omzet van Crane Ne derland hoger geweest dan in de over eenkomstige periode van 1972. De om zet bedroeg 22,1 min tegen 20,2 min in 1972 of een stijging van 10 pet. De nettowinst daarentegen gaf een lager saldo te zien van 0,7 min. Dit is een teruggang t.o.v. 1972 toen de nettowinst 0,9 min bedroeg. Het bedrijfsresultaat daalde van 1,7 min tot 1,3 min. Op de gewone aandelen zal een interimdividend van 4 pet worden betaald (onv.). De reden van de winstdaling moet in hoofdzaak worden gezocht in de felle concurren tiestrijd waarin Crane Nederland is gewikkeld. Het orderbestand, hoewel lager dan vorig jaar, ontwikkelt zich de laatste weken wat gunstiger. Ver wacht mag worden dat de omzet in het tweede halfjaar niet lager dan het eerste halfjaar zal zijn. Het perso neelsbestand is teruggelopen tot 670 (vorig jaar 770). EFFECTENKOEnSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM ln hei telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen lot stand 1 tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). Akzo T0.10gb-79.40 170.40). Hoogovens 72.60). Kon. Olie 107.10gb-107.70gl 107 90) Philips 49.00 149.60). Unilever 126.60-126.80 (103.10). Ktfn (103 10). Belangrijke aanleiding voor het her stel van het Pond Sterling was de verhoging door de Bank of England van de zg. 'minimum lending rate'. Dat is het laagste percentage waarte gen de Britse centrale bank geld wil uitlenen op de geldmarkt. De rente is nu verhoogd van 9 tot 11.5 pet nadat vorige week vrijdag al een sprong van 7.5 tot 9 pet was aangekondigd. Een andere reden voor herstel van het niet bevestigde bericht, dat de Bank of England ponden kocht om de zieke Britse munt wat steun te geven. Nog gisterochtend stond de toch al niet sterke dollar in Londen op 2.4725 per pond, de hoogste koers sinds mei. Na de aankondiging van de renteverho ging steeg het pond ten opzichte van de dollar echter tot 2.5050. Ook in Frankfort weerde het Britse betaalmiddel zich iets beter. Bij de of ficiële prijsvaststelling van de dag werd door de Duitse handelaren DM 5.769 gegeven, terwijl donderdag, op het dieptepunt het pond op de geld markt in Frankfort nog maar DM 5.667 waard was. In Amsterdam deed het pond 6.46 tegen gisteren 6.34. SLANG IN DE TUNNEL De dollar was in Frankfort ook vrij zwak, waarbij gedurende de dag een herstel stijging van DM 2.2855 tot 2.3032, mede dankzij het feit, dat de Bundesbank 12.5 miljoen dollar op kocht. De grote belangstelling gold Hoewel de concrete opzet nog moet worden uitgevoerd is bekend gemaakt dat de NIOC een vijftig procent deel neming krijgt in de distributie, ver voer en verwerking van olie en olie- produkten van Ashland. In ruil daar voor heeft Perzië voor naar gezegd wordt twintig jaar een ononderbroken oliestroom voor Ashland gegarandeerd.' De President-commissaris van Ash land, Atkins, heeft gezegd dat hij van de samenwerking tussen de twee maatschappijen een 'produktieve en winstgevende ontwikkeling' verwacht. Ashland is weliswaar niet één van de grootste olieconcerns in de Verenigde Staten maar haar activiteiten zijn niet onaanzienlijk. Zij bezit raffina derijen in New York, Kentucky, Ohio ditmaal echter niet de dollar, maar de verhouding tussen de mark en ver schillende andere Europese valuta's, zoals de gulden, dc Franse franc de Noorse kroon. Zoals bekend mogen de koersen van deze munteenheden niet verder dan 2.25 pet naar boven of beneden van de officiële waarde verhouding afgaan, waarbij als beeld 'de slang in de tunnel' gebruikt wordt. De 2.25 pet boven- en beneden- grenzen zijn daarbij de muren in de tunnel, de koersschommelingen de slang. De laatste dagen is er een nijpende krapte aan liquide middelen ontstaan bij de Duitse banken, waardoor de rente voor 'daggeld' (liquide midde len. die voor een zeer korte periode worden uitgezet) steeg tot 40 pet. Dat maakte het voor de valutahandel ex tra aantrekkelijk marken te kopen. Zodat vele valuta's vooral donderdag aan het plafond van de tunnel zaten, wat de koers van de mark betreft. De enige valuta, die wel in de 2.25 pet overeenkomst zit, maar duidelijk niet aan het plafond zat, was de Belgische frank. De iets lagere rente op de Duitse geldmarkt leidde er toe, dat de valu tamarkt op het markenfront wat rus tiger was dan donderdag. Toch moest de Nederlandsche Bank nog Duitse marken verkopen voor een tegenwaar de van ongeveer 125 miljoen. Don derdag was echter voor 342 miljoen verkocht en niet gekocht, zoals wij abusievelijk meldden. Dit alles ge beurde op de bovengrens van de mark, te weten 111.90 per DM 100. In valutakringen in Amsterdam ver wachtte men, dat als de rente in Duitsland niet spoedig op een norma ler niveau zou komen, er maatregelen genomen moeten worden. 'Maar een revaluatie zit er niet in. Pennsylvania een petro-chemische fa briek in Buffalo, een net van service- stations en tenslotte een tankervloot en pijpleidingen. Zij boekte in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van 15.9 miljoen dollar. De Perzische stap kan volgens waar nemers worden gezien in het licht van de grote hoeveelheden dollars die zich momenteel binnen de Arabische grenzen bevinden. O. a. om deze liqui diteiten produktief te maken zijn veel olie-landen zeer geïnteresseerd in deelname in westerse oliemaatschap pijen. Verwacht wordt dan ook dat andere staten zullen volger. Met na me wordt daarbij gedacht aan Saoedi- Arabië welk hervormd systeem dan ook. Dit is door de voornaamste adviseur op economisch gebied van president Nixon, Herbert Stein, bevestigd. In een interview met de BBC-radio ver klaarde hij het 'fenomeen' van zwe vende valuta's en flexibele wisselkoer sen niet 'in de ijskast zal worden ge stopt, hoeveel conferenties er ook mo gen volgen'. Dc Commissie van Twin tig zal maandag en dinsdag aanstaan de op ministerieel niveau bijeenko men in Washington. Nieuwe directeur bij Scheepvaart Unie RIJSWIJK In verband met de pen sionering van vier van de zes leden van de Raad van Bestuur tussen he den en de jaarvergadering van 1974. is met ingang van 15 augustus 1973 benoemd tot lid van de Raad van Be stuur van de Nederlandsche Scheep vaart Unie de heer B. Scheffer. De heer Scheffer. die deze benoeming voor een beperkt aantal jaren zai aan nemen. heeft o.a. topfuncties bekleed bij de Koninklijke Shell Groep in Ne derland, Indonesië en de Duitse Bondsrepubliek; daarna had hij enke le jaren de leiding van het Verolme- concern. Het is de bedoeling dat de heer Scheffer bij de jaarvergadering van de NSU ln 1974 de heer ir. L. P. Ruys opvolgt als voorzitter van de Raad van Bestuur. IniliiRl. Spnrrn 11til. Obl. Mud* 25 juli 933.02 166.74 102.19 635.2 27 juli 934 53 167.29 101.20 72.72 641.4 28 juli 936.71 166.74 100.56 72.60 649.3 Aand. Obl. Tot. H. L. 25 juli 22.220 17.820 1.808 1.014 470 27 juli 18.410 1.785 717 741 28 juli 12.850 15.580 1.748 526 889 MOSKOU De Comecon, de Oosteu- ropese organisatie voor onderlinge economische hulpverlening, wil be trekking aanknopen met de Europese Economische Gemeenschap. Dit heeft premier Alexei Kosygin van de Sow- jet-Unie in Moskou meegedeeld aan de Luxemburgse minister van buiten landse zaken, Gaston Thorn, die daar besprekingen voert met de Russische autoriteiten. De landen van de Come con hebben de secretaris-generaal van de organisatie, Nikolai Fadeyew, opge dragen cnderhandelingen met de EEG aan te knopen. Het besluit contact met de gemeen schap op te nemen werd begin juni genomen tijdens een ministerraads vergadering var de COMECON in Praag. Volgens minister Thorn heb ben zowel premier Kosygin als minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromyko gezegd dat de Sowjet-Unie betrekkingen met de EEG wil aan gaan. Premier Kosygin heeft zelfs ge sproken over de terreinen waarop sa menwerking tussen dc twee blokken mogelijk zou moeten zijn en daarbij met name financiering en investerin gen genoemd. De Sowjet-Unie en haar Oosteuropese partners hebben tot dusver geweigerd de EEG te erkennen, al waren er dc laatste tijd wel aanwijzingen dat er verandering in die houding begon te komen. In de Russische pers werd de EEG aangeduid als een 'gesloten economische groepering' en werd de mening uitgesproken dat een gemeen schap van die aard de verschillen in Europa eerder groter zou maken dan dat zij Oost en West samen zou bren gen. Volgens minister Thorn heeft premier Kosygin gezegd dat de Sow jet-Unie de EEG nu als een realiteit beschouwt en bereid is onderhande lingen te beginnen. Tot dusver wilde de Sowjet-Unie niet met de gemeen schap als eenheid onderhandelen al werden wel zaken met de afzonderlij ke EEC.-landen gedaan. Een teken dat er in dit opzicht iets begon te veran deren was dat de Sowjet-Unie in 1971 voor het eerst een handelsovereen komst sloot met een groep landen, na melijk met de Benelux. Een woordvoerder van de Europese Commissie in Brussel, het 'dagelijks bestuur' van de EEG, heeft donderdag verklaard niets officieels te weten over enig contact tussen de commissie en een Comecon-afgevaardigde uit Moskou inzake eventuele onderhande lingen tussen de EEG en de Comecon. Het nieuws dat de Comecon-lidstaten bereid zouden zijn onderhandelingen te openen met de EEG heeft in Brus sel echter wel degelijk de belangstel ling ewekt. ZWEVEN Europese kringen die in nauw contact Koersen in Montreal staan met de 'commissie van Twintig' (bestaande uit de ministers van finan ciën van twintig bij het Internationa- Bov|s le Monetaire Fonds aangesloten lan- Dom' xar Chem den), hebben meegedeeld dat de lid- Husky staten vrijwel unaniem hebben beslo- MassFerguson ten het zweven van de valuta's in de Nat" Resources een of andere vorm in te passen ;n shell canada 25 7 22', 2 20 20% 9.09 20% 20% 9.211. 20% NEW VORK 26/7 27/7 AC F Industrie 48 48% Alreo 12% 12% Allied Chemical 36% 36% Alum. Co of Am. 64 64% American Brands 39% 39% American Can 30% 30% Am Cyanamld 24% ui Am Electr Power 26% 26% Am Metal Climax 34's 35% Am Motors 8 8% Am Smelt C Ref 21 21 Am Tel Tel 51 51% Ampcx 5% 5% Anaconda 22% 23 Armco Steel 21% 21% Allant Richfield 85 85% Bcndix 36% 36% Kcthl SIcel 28% 23 Boeing 191 i 19", Burlington lnd 30% 30% Can Pacafic Ry 18 18 Celanese 34 33' Chase Manhattan 49 48% Chessie System 44% 44 Chrysler 26% 27% Cities Service 46% 45% Colgate Palmolive 34% 34% Colt Industries 15% 16% Commoinv Edison 31 30' Cons Edison 22% 23 Cont Can 26 25% Cont Oil 32 31% Curtiss Wright "28 Curtiss Wright A Dart Ind 34% 33' Deore and Co 47 48 Dow Chemical 58',4 57% Du Pont (El) 172% 172% Eastman Kodak 145 143% First Nat City 48% 47% Admiral Corp 12% 12', Allengheny Pow S 20% 20% Akzona 25% 26% Am Standard 13 12% Amsted Ind 41% 40% Balt Ohio 41 41% Bavuk Cigars Can Breweries 4% 4% Cetto 14', 14% Chudbuurn Goth 1 1% Cha>.c Select Fd 10 10 10.24 Columbia Gas 27 27% Cominco 34 34% Cont Telephone 24% Fluor CoVp 45% 47% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Insilco Inl Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Ling-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead lnd Int Bank for Ree lnl F13V Frag Int Paper S 4 Interspar Kansas City lnd 56% 57 27% 26% 63% 64% 26 20 68 69% 20 20 30% 30% 117% 118% 61% 61% 20% 23% 23% 23% 24 24% 20% 20% 10 10 318', 318 30 29% 32% 32% 38% 38% 34 34 22% 22% 18% 17% 43% 27% 43% 9*1 9% 9 6% 8% 20% 21% 16% 17 34% 33% 21% 22 62% 61% 43% 42% 37", 37% 14 13% 13% 13". 34% 33% Loners Olln 14% 14% Pac Gas and El 27% 26% Penn Central 2% 2% Pepsico 84 84% Phelps Dodge 45% 45% Philip Morris 125 125% Philips Pelr 56% 55 Procter Gambl 112% 113 RCA 25% 25% Republic Steel 24 24 Reynolds Ind 51% 51 Royal Dutch Petr 45% 45% Santa Fé Ind 24% 24s, Sears Roebuck 103% 102', Shell Oil 55% 55% Southern 18% 18% Southern Pacific 30% 30% Railway 37% 37% Sperry Rand 46 45% Stand Oil Calif 74 "a 74 Stand Oil Indiana S4% 84% Exxon Corp 97 97% Studebaker Worth 39% 39', Sun Oil 48-% 48 Texas Gulf 33% Texas Inst 103 Transamerica 12% Unilever Union Carbide 37% Uni Royal 12', United Aircraft 28% United Brands 8% US Steel 29% West Union Tel 22*. Wcsttnghnuse El 38% Woolworth 21% Nat Can 11% 11% NY Centr A 6'b 6%b Occidental Pelr Standard Brands 51% Tandy 22', Union Eleclr 18V% United Corps 8% United Gas 16% Western Bancorp 28% Minder café's. meer bars )EN HAAG De perspectieven voor de Nederlandse horecabe- lrij\en zullen, ondanks enkele negatieve factoren de balans naar de )ositieve zijde doen doorslaan. Dit zegt bet bedrijfschap .Horeca in ijn jaarverslag over 1972. lorecabedrijven moeten zich echter, o meent het bedrijfsschap, wel reali- eren. dat dit een zeer actief verkoop- eleid zal vragen. Dat zal dan gepaard loeten gaan met een duidelijke kos- enbewaking en een strak in de hand ouden van prijzen, n het verslag gaat het bedrijfschap op een recent onderzoek van de or- anisatie voor economische samenwer- ing en ontwikkeling (OESO), waar- it blijkt dat1 in geen enkel aangeslo- en land er zo weinig van het nationa- inkomen overblijft voor zuiver pri- êgebruik als in Nederland. In de pe- ode van 1955 tot 1969 is het 'zuiver articulier verbruik' na aftrek van be- istingen en sociale lasten gedaald n 52,6 tot 40,6 pet. Dit deel van het ïkomen staat bloot aan de felle con- arrentie van vele bestedingsmogelijk- eden, die buiten de Horecabedrijfs ik liggen, aldus het verslag. IJFERS let totaal aantal geregistreerde hore- ibedrijven beliep ultimo 1972 34.761 gen 34.017 eind 1971. een toename an 744 bedrijven of 2,2 pet. Deze toe- ame is het nettoresultaat van de di- rse mutaties in de horecasector. et aantal cafébedrijven is in 1972 et 106 verminderd, .het aantal bars et 211 gestegen. Aan het restaurant- stand zijn 150 toegevoegd, waarvan kleinere types zonder café-accom- odatie. Er kwamen verder 53 grote cafetaria's in ons land bij, 116 klei- ere, de zg. spijzenverstrekkende. Het intal hotels nam in 1972 ten opzich- van 1971 met 129 bedrijven af, aardoor de logiescapaciteit met 15.160 bedden (circa 2,5 pet) daalde. tien jaar tijd is het aantal horeca- idrijven met zeven pet gestegen. meen. De daling van de rentabiliteit in de horecasector (voor belasting) in procenten van het in kapitaalgoederen geïnvesteerde vermogen daalde van 1960 8,4 pet tot in 1972 6,9 pet. TEHERAN Dc Perzische Tweede Kamer, de 'Majlis', heeft dinsdag met algemene stemmen de oliewet goedge keurd, waardoor Iran volledig eige naar wordt van de olie-industrie in het zuiden van het land. die voorheen in handen was van een westers olie- consortium. De wet betekent de intrekking van de overeenkomst die Perzië en het con sortium van Britse, Franse, Neder landse en Amerikaanse maatschappij en in 1954 hadden gesloten. Wel zal gedurende een periode van 20 jaar 29 miljard barrel ruwe olie worden gele verd aan het consortium (één barrel is ongeveer 159 liter). De oliewet verschaft Perzië volledige zeggenschap over exploratie, exploita tie en afzet van olie, waardoor de in komsten van het land zullen stijgen tot ruim 3,3 miljard dollar per jaar. Gunstige resultaten bij Onderlinge 's-Gravenhage DEN HAAG De Onderlinge Levens- verzekerings-Maatschappij 's Gravenha- ge heeft over 1972 gunstige resultaten behaald. Het totale verzekerde bedrag nam toe met ƒ201,4 min tot ruim 1.522 min. Het premie-inkomen steeg van 22,4 min in 1971 tot 2.45 min in 1972 en de opbrengst van de beleggingen van ƒ14.5 min tot ƒ15,6 min. Dc gehele omzet premie-.nkomen plus opbrengst van beleggingen) nam aldus tre van 37,0 min tot ƒ40,1 min, aldus een mededeling van de maatschappij. De gemiddeld gekweekte rente be droeg vorig jaar 6,54 pet tegen 6.34 petin 1971. Een bedrag van 3 min is over 1972, het tweede jaar van het lo pende vijfjarige tijdvak, bestemd voor dc in 1976 te verdelen winst. De extra reserves bedragen thans 20 min of wel ruim 9,8 pet van de premiereser ve eigen rekening. KNP wil Verenigde Papier Eerbeek kopen Pond beter door hoftere Britse rente LONDEN /FR ANKFORT/ AMSTERDAM Net voor het week einde is de valutakoorts, die donderdag plotseling weer hevig was opgelaaid weer wat afgenomen. Het abnormaal grote aanbod van ponden, waardoor de Britse munt donderdag op een dieptepunt kwam, is wat afgenomen en tegelijkertijd verzwakte de zeer grote vraag naar Duitse marken in de meeste Europese centra enigszins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21