Allende's adjudant vermoord UW Republikeinse spion chauffeur bij Muskie Israëli's bij Noorse moord betrokken In deze krant imon de Wit jerliest lort geding (veiiti-auto-actie lim zeventig ïto's beschadigd ADÉMO ikelaardij \#W Sjah bekijkt wapens in VS >'DOLFINARIUm Roofoverval door angst mislukt Messmer: Parijs mag afluisteren krant avondstudie rechten 5js&] economie lïgg accountant bon op de bres voor een sterke christelijke pers 12 Nieuwe Lekke Cbnramnt I CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Instraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 ZATERDAG 28 JULI 1973 54ste jaargang no. 99 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur RRLEM De supermarktgroep van den Broek in Amsterdam Ift het kort geding tegen Simon Wit) in Zaandam gewonnen. De l-prcsident van de rechtbank in Jrlem heeft bepaald dat Simon bin- J vijf dagen alle reclames die te pen hebben met prijsvergelijking T artikelen van Dirk van den Jek moet verwijderen. De vice-pre- Int bepaalde een dwangsom van 1.000 voor iedere overtreding (Dirk 1 den Broek had 100.000 geëist). I vonnis stelt dat Simon de Wit de van wat toelaatbaar is tussen (currenten heeft overschreden' en lechtmatig handelt. Simon de Wit Ift bij een prijsvergelijking artike- T vermeldt die volgens haar bij k van den Broek niet verkrijgbaar Op deze wijze kan van een echte Isvergelijking geen sprake zijn, Kt de vice-president. Het is hem Erbi.i opgevallen dat de advertentie Simon de Wit geen artikelen mde die bij Van den Broek wel, r bij Simon de Wit niet te koop Dat komt echter naar zijn me- wel degelijk voor. fon de Wit moet behalve de eigen en van het proces ook een derde de kosten van Van den Broek be- i. Dirk van den Broek heeft ge- bij toewijzing van de eis een ^devergoeding van 1 miljoen gul- 1 te zullen vorderen. Of deze proce- je inderdaad zai worden aangespan- was gisteravond nog niet bekend. een verslaggever DRSCHOTEN In de nacht van jderdag op vrijdag is in Voorscho- voor meer dan tienduizend gulden ade aangericht aan personenauto's, ruim zeventig auto's bleken de Iden ie zijn stukgesneden, antennes gerukt en motoronderdelen bescha- d. Een auto vloog gedeeltelijk in er* ind toen de eigenaar hem wilde rten en de benzineleiding bleek te n losgetrokken. De politie van Zr. prschoten is op zoek naar de da- 451 rs van deze anti-auto-actie, die zich beperkte tot een straat. Uit ver- illende,stroomden gister- tt'iSFöontjes binnen. ^jgezegd ijtjti, ADVERTENTIE OGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 ^pklaringen Opklaringen en op de meeste 232fyaatsen droog weer. Matige tot rachtige noordwestelijke wind, uimend naar noord lot noord- ost en afnemend tot overwe gend matig. Maximum tempera uren van 17 graden vlak aan ,ee tot omstreeks 21 graden in iet binnenland. en MORGEN EN OVERMORGEN: verwegend droog met zonnige lerioden en temperaturen oplo- end tot normale waarden. lorgen: zon op: f 04.57 zon onder: 20.35 maan op: 04.25 maan onder: 20.10 Ivermorgen: zon op: 04.58 zon onder: 20.34 maan op: 05.53 maan onder: 20.34 üts-Nederlandse bkfluitdagen Gezeten in de cockpit van een supersonische straaljager luistert de Sjah van Perzië hier naar Ameri kaanse luchtmachtofficieren. De Sjah, die de afgelopen week Washington heeft bezocht en twee keer hartelijk door president Nixon is ontvangen, is een uitnemende klant van de Amerikaanse wapenindu strie. De afgelopen jaren nam hij voor meer dan drie miljard dollar af. (ADVERTENTIE) n ik merkte dat het vliegtuig lafaapt was, werd ik woedend de Nederlandse politie Op iphol ben ik nog nooit in mijn in gecontroleerd. A. J. J. de Koning (passagier gekaapte Jumbo). Kom naar het Dolfinarium j Harderwijk show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.0C - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. "'HARDERWIJK*®» Ehrlichman getuigt voor commissie WASHINGTON (Reuter, UPI) Het comité tot herverkiezing van president Nixon had een spion in dienst, die er in slaagde aangeno men te worden als chauffeur van Edmund Muskie, de Democratische presidentkandidaat, die er niet in slaagde de nominatie vaa*ijn partij te bereiken. Droog trio. De man werd een vriend van de fami lie. werd zelfs uitgenodigd voor maal tijden in Muskie's huis en droeg zorg voor de post, die hij ten behoeve van het Republikeinse comité fotografeer de. Dit verklaarde gisteren Nixons voormalige topmedewerker John Ehr lichman, tijdens de vierde dag van diens verhoor door de Watergate-com- missie van de Senaat. Ehrlichman had dit vernomen in een gesprek met Paul O'Brien, een jurist in dienst van het comité. Hij wist niet, wie precies de chauffeur had gehuurd om voor het comité te spioneren. In het gesprek met Ehrlichman had O'Brien ook gezegd, dat het geven van geldbedragen aan de verdachten in de Watergatezaak, die later zijn veroordeeld, naar zijn mening neer kwam op 'belemmering va»1 de rechts pleging'. O'Brien had gezegd, dat er niets tegen is om geld te geven voor de verdediging van de verdachte, of voor diens levensonderhoud, maar er was sprake van een 'voor wat hoort wat'-regeling om de verdachten te laten zwijgen. O'Brien, aldus Ehrlichman, was in april naar hem toegekomen met de mededeling, dat hij beschikte over en kele inlichtingen, die ter kennis van de president gebracht zouden moeten worden. Hij vertelde toen een inge wikkeld verhaal over dingen, die hij de afgelopen tien maanden had ge hoord over het Watergateschandaal. TEL AVIV (Reuter, AFP) Een belangrijke functionaris van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is gisteren naar Oslo vertrokken in verband met de moord zondag op de Marokkaan, Boetsjiki in Noorwegen, die zou hebben behoord tot de Palestijnse Zwarte September-beweging. Dit meldden gisteren de Israëlische kranten. Regering begint gesprek met oppositie SA MI AGO (UPI. AP. Reuter) De adjudant van president Sal vador Allende van Chili i» gisteren door rechtse terroristen dood geschoten. De adjudant, de 45-jarige kapitein-ter-zee Arturo Araya, werd in de vroege morgen gewekt door een bomontploffing in de tuin van zijn huis in een buitenwijk van Santiago. Toen hij met een geweer op het balkon van zijn huis verscheen, ontstond een vuur gevecht met ongeveer tien terroristen, waarbij 1»ij dodelijk werd ge troffen. Van officiële zijde in Santiago is ver- partij die de oppositionele meerder- nomen. dat de daders behoren tot de heid in het parlement leidt, een ver- fascistische organisatie 'Vaderland en zoek om een 'open dialoog' afgewezen. Binnenland Vrijheid', die eind vorige maand ook verantwoordelijk was voor de misluk te militaire opstand tegen de regering- Allende. Sindsdien opereert de be weging ondergronds. Volgens de poli tie zijn verscheidene personen na de aanslag aangehouden. Allende bezocht later het ziekenhuis waar zijn adju dant heen was gebracht. De Chileense christen-democraten, die de sterkste oppositiepartij van Chili vormen, hebben zich donderdagavond bereid verklaard tot overleg met de regering. Zij deden dit nadat presi dent Allende hier herhaaldelijk om had gevraagd, teneinde een burgeroor log te voorkomen. Ook de rooms-ka- tholieke primaat van Chili, kardinaal Raul Silva Henriquez heeft de laatste tijd herhaaldelijk voor e en dialoog tussen de regering en de oppositie ge pleit. De christen-democratische partijleider, Patricio Aylwin, deelde gisteren mee dat de besprekingen maandag zullen beginnen. Eerder deze maand had zijn Veel van zijn inlichtingen zouden af komstig zijn van Nixons plaatsvervan gend campagneleider, Magruder. O'Brien had hem onder meer gezegd, dat Gordon Liddy, een van de Water- gate-inbrekers, een belofte van presi dentiële gratiëring had gekregen van Egil Krogh .indertijd medewerker van Ehrlichman, die de leiding had van de 'loodgietersploeg', die onder meer in braken voor het Witte Huis pleegde. Ook had O'Brien gezegd, dat het be wijsmateriaal inzake Watergate de re putatie van Maurice Stans, penning meester van de verkiezingscampagne en ex-minister van handel, zou ruïne ren, maar dat Mitchell en Magruder 'niet onvermijdelijk hingen'. Volgens het aktualiteitenprogramma van de Amerikaanse Omroepmaat- schappij CBS heeft de zogenaamde 'loodgietersploeg', tijdens een onder zoek naar het uitlekken van geheimen van de Amerikaanse regering, wel licht ingebroken in de ambassade van een vreemde mogendheid. CBS verklaarde, dat de gecensureerde alinea in een memorandum van het Witte Huis. dat als bewijsmateriaal ter beschikking is gesteld van de Wa- tergatecommissie van de Senaat, waar schijnlijk op deze inbraak va betrek king was. De vroegere adviseur van president Nixon, .John Ehrlichman. zei donder dag in zijn getuigenverklaring voor de Senaatscommissie, dat de gecensu reerde alinea in het memorandum van Emil Krogh en David Young, bei den leden van de 'loodgieters-pjoeg'. 'te maken heeft met een bijzondér de licaat onderwerp, dat in verband staat met een vreemde mogendheid. Ehrlichman weigerde toen bijzonder heden over de gecensureerde alinea bekend te maken, en beriep zich hier voor op het recht van de regering om over bepaalde onderwerpen, die de nationale veiligheid betreffen, te zwij gen. De gisteren vermoorde adjudant van de Chileense president Al lende, kapitein-ter-zee Arturo Araya. AMSTERDAM Een poging van twee jongelui om gisteravond de eige naresse van een sigarenwinkel aan de Tijl Uilenspiegclstraat in Amsterdam te beroven is mislukt. De jongelui, naar schatting 15 jaar oud, kwamen kort na 5 uur de winkel binnen. Een bleef bij de deur staan. De ander be stelde een pakje sigaretten. Toen de eigenaresse, de 53-jarige mevrouw G. M. van Velzen. de sigaretten op de toonbank legde trok een van de over vallers een vuurwapen en kondigde de roofoverval aan. Mevrouw Van Velzen schrok, begon te gillen en zag tot haar grote vreugde na deze reactie de overvallers op de vlucht slaan. Zij verdwenen op een buiten gereedstaan de bromfiets. PARIJS (AP) De Franse pre mier Pierre Messmer heeft gisteren een verzoek van een parlementaire commissie om opheldering te ver schaffen over de afluisterpraktij ken van de Franse regering, zon der meer van de hand gewezen. De premier deelde dit mee aan senator Pierre Marchilhacy, de voorzitter van de commissie, die het 'officië le' afluisteren onderzoekt. Hij ver klaarde, dat alles wat de commissie wil nagaan een zaak is van 'natio nale veiligheid' en daarom geheim moet blijven. De regering had zich al verzet tegen het in leven roepen van de commissie en gezegd, dat hel afluisteren zal voortgaan in weerwil van welke parlementaire actie ook. Na afloop zei senator Marchilhacy tot de pers, 'dat voor de commissie geen enkele deur zal ivorden geopendmaar dat men niettemin hoopt, dat allen die in lichtingen kwijt willen, deze aan de commissie geven. 'Wij garande ren hen absolute geheimhouding', aldus de senator. 't spijt me, maar ik kan niet Duits fluiten Een woordvoerder van het ministerie weigerde echter commentaar op het bericht. Twee van de zes mensen, die in Noorwegen werden gearresteer a de moord op de Marrokaan, in het Noorse Lillehammer, verklaarden te behoren tot een groep, die aanslagen op Israëlische instanties in Noorwe gen moet voorkomen. De Noorse regering bevestigde giste ren berichten in de Noorse pers, dat de politie twee van de verdachten in de woning van de functionaris voor veiligheidszaken van de Israëlische ambassade in Oslo zijn aangehouden. De functionaris had eerst de aanhou ding willen verijdelen en had zijn pis tool op de politie gericht. Het Noorse blad Dagbladet schreef gisteren te hebben vernomen, dat te gelijk met de kaping van de Japanse Jumbo-jet vorige week vrijdag een machine van de Israëlische maatschap pij El Al had moeten worden over meesterd door in Noorwegen gestatio neerde guerrilla-strijders. Drie hun ner hadden vorige week donderdag van het vliegveld van Oslo met een toestel van Air France naar Kopenha gen moeten vertrekken, waar zij het El Al-toeste. zouden kapen. De drie hadden deze route genomen, omdat de veiligheidsmaatregelen in Oslo minder scherp zijn dan in Ko penhagen en omdat de passagiers uit Oslo in Kopenhagen in een ander toestel kunnen overstappen, zonder opnieuw door de veiligheidsdienst te worden gecontroleerd. De Noorse poli tie had echter waarschuwingen over een mogelijke kaping ontvangen. De politie in Oslo vreest, dat leden van de Zwarte September wraak zul len nemen voor de moord op de 30-ja- rige Marrokkaan. Zij heeft onder meer de bewaking verscherpt bij het zomerhuis van de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt bij Har.iar. Zeven Palestijnen, die eerder dit jaar op Cyprus de Israëlische ambassade en een Israëlisch vliegtuig hebben aangevallen hebben gisteren van een Cypriotisch rechter ieder zeven jaar gekregen. ADVERTENTIE Kring Utrechtse Repetiloren Veemarktplein 35. U Vecht 030 - 94 06 41 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: D maand; Cj kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Piacts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden omdat de regering-Allende zou toe staan dat linkse groeperingen zich be wapenen. Het besluit nu wel te gaan praten, kwam. nadat de vrachtwagenbezitters in Chili weer in staking waren ge gaan. Vorig jaar oktober veroorzaakte eenzelfde staking een ernstige crisis die het land een schadepost van 200 miljoen dollar bezorgde. De expedi teurs besloten tot een nieuwe staking, omdat de regering-Allende haar belof ten tot vergrote invoer van reserve onderdelen en tot verhoging van de vervoerstarieven niet zou zijn nageko men. In de grootste steden van het land is kort na liet ingaan van de staking de benzine op de bon gegaan. Minister van binnenlandse zaken. Carlos Brio nes. liet gisteren weten dat de rege ring de normale distributie van essen tiële produkten zal garanderen door vordering van de veertigduizend vrachtwagens die bij de staking zijn betrokken. Castro Ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van het begin van de Cu baanse revolutie (de overval onder leiding van Castro of. de Moncada-ka- zerne) heeft de Cubaanse leider Fidel Castro gisteren verklaard, dat de VS momenteel proberen de progressieve bewegingen op het westelijk halfrond te isoleren. De VS worden bij deze sa menzwering geholpen door Brazilië. Bolivia, Paraguay en Uruguay. Deze regeringen aldus Castro vormen de punt van de lans waarmee het impe rialisme probeert de broedervolken van Chili, Peru, Argentinië en Pana ma wier politieke procédé's in strijd zijn met de almacht van het Ameri kaanse imperium te isoleren. Van Egeraat bezorgd over massatoerisme 7 Haarlemmerliedc in de tang 13 ph Ex-gijzelaars terug op Scbipliol 14 Buitenland Ja tegen Papadopoulos 8 Peruaanse revolutie op een kruispunt9 Madagascar: generaal won volksgunst9 Kerk In de Sinai 2 .loods denken als reddende factor 2 Kunst Samen naar het museum, ja gezellig 11 -urarao: vernietigd parui ijsII Sport Jeugdzwemmen ontaardt Grand Prix meer dan ooit financiële dan.» 17 19 Economie emu» vail spelregels betaalcheques kan heter Radio en tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar i Weer. oproep toeristen Familieberichten Beurs Puzzel Nieuwe boeken Posl/ezelnieuu Scliaken en dammen 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1