^Bromfiets' telt internationaal nauwelijks mee 017W7KWARTET ZATERDAG 28 JULI 1973 SPORT T17/K17 JEUGDZWEMMEN: EERZUCHT ONTAARDT oor Gerrit den Ambtman IT MEPPEL (WEZEP Beroepsmilitai ren serveren doorgaans niet zo gre tig complete maaltijden. Zeker niet in de manschappenkantine van een kazerne. Daarom ontlokt het beeld, die zondagmiddag in Wezep, iets ertederends en amusants. De heren ontwikkelen zelfs een pittig mars tempo om de meute hongerigen in de kille ruimte tijdig van voedsel te voorzien. Soep, vlees, groenten en loghurt. De gemiddelde leeftijd van het legertje tafelgasten is nog geen Jdertieri jaar. Maar de bediening loopt zó gesmeerd, dat daar voor de buitenstaander minstens een aantal loogwaardigheidsbekleders moet zit- 'en. fn zekere zin, en in zekere ogen, is lat misschien ook wel het geval. De betreffende kinderen namelijk zijn snel genoeg bevonden om deel te ne- nen aan de strijd om het Neder- ands jeugdkampioenschap zwemmen. Zen prestatie, die principes ver- Iringt en rollen doet omkeren. Van laar, dat de officieren en onderoffi cieren plotseling met het grootste üezier tafels afruimen en borden taan te wassen. Ze zijn immers ctrikt privé. Als trotse ouders van cinderen, die zich mèt hen opzien bo ende opofferingen getroosten om in ie zwemwereld tot de uitblinkers te kunnen behoren. En of je nu twee of drie turven groot bent: je hebt recht op een zogeheten 'optimale be geleiding', nietwaar? Daarom zijn de iuders gedurende vier dagen acht- ien uur per etmaal paraat om ein- leloos sinaasappels te persen, maal tijden te verzorgen, te masseren en sportpsychologie in de praktijk te brengen. Zo'n jeugdkampioenschap is niet alleen een toernooi voor zich snel door het water begevende kinderen. Het is ergens óók eeen feest voor de ouders. Hun trots weerspiegelt in het bassin. In veel gevallen kunnen ze feilloos uit de stortvloed van prestaties tijdens zo'n evenement het kaf van het koren onderscheiden. Ranglijsten worden uit het hoofd opgedreund, prestaties van hun ei gen kinderen zorgvuldig genoteerd en die van de concurrentie gekapit teld. Relativeren blijkt tè vaak een onmogelijke bezigheid. Het goud, zil ver en brons trekt aan als een mag neet. Soms meer nog voor de ouders dan voor de sportieve kinderen. De zwemtitelstrijd wordt als familie feest afgeschilderd. Neutrale toe schouwers bij een dergelijk evene ment zijn spaarzaam. Maar ouders, broers, zusters, opa's, oma's, tante's, ooms en achterneven zorgen er mas saal voor, dat de tribunes dagelijks door honderden bezet zijn. Vooral de ouders bekijken tijdens dergelij ke wedstrijden kritisch of hun inzet van het afgelopen jaar nu in het water wel voldoende rendement op levert. Want zwem-ouder zijn vraagt nogal wat. Niet alleen in financieel op zicht, bovendien wat tijd en moeite betreft. Wie zijn of haar kind per sé vaar de hoogste treden van het ro strum wil begeleiden, zal het gezins leven danig moeten aanpassen. Zo niet ten koste van alles. Duizenden hebben dat er blijkbaar graag voor over. Met het grootste plezier zelfs. En met een enthousiasme, die dat van de kinderen vaak overtreft. Het zal je kind maar wezen. De jon gen of het meisje, dat echt bezeten raakt van wedstrijdzwemmen. Mees tal zijn ze rond de tien jaar, houden ze het (in de 'beste' gevallen) een klein decennium vol en heet een Ne derlands kampioenschap, een record, een reisje naar het buitenland en voor de beteren een plaats in de se lectie voor de Olympische Spelen of de strijd om het Europees- of we reldkampioenschap een hoogtepunt in de carrière. In iveinig sporten icordt van de be oefenaars èn de ouders zoveel ge vergd als in de wedstrijd-zwemsport. Vrijwel nergens wordt door kinde ren, veelal op extreme uren, zó hard getraind en zó serieus geleefd als in het zwembad. In geen sport ook leunt het woord 'exces' zó dicht te gen de realiteit aan als in de wed- strijd-zwemmerij. Tenminste, als de ambities verder willen reiken dan een zesde plaats bij het clubkampi oenschap alléén. Enerzijds is het bewonderenswaar dig, wat ouders en kinderen willen doen en laten om eerder dan de con currentie de bassinrand te kunnen bereiken Anderzijds vraagt het hele gebeuren om een relativerende bege leiding. De succesvolle zwemafdeling van de omni-vereniging Zeemacht uit Den Helder, de familie Woute- ring in het bijzonder, gunden deze krant een blik in hun inzichten en ideeën over de wedstrijd-zwemmerij. Een middagje Zeemacht tijdens de nationale jeugdkampioenschappen in het Drentse Meppel, werd een mo mentopname van een groep zwemen- thousiasten. Zeemacht was eens een vereniging voor militairen en hun gezin. Nu is het een 'open' club. edstrijdzwemmen is zelfs in de \oekh ngste leeftijdsgroepen een zeer :U^I|rieuze zaak. Daarom heeft de oeiende club Zeemacht al ruim lor de 'vierdaagse' van Meppel terst zorgvuldig naar een on- rkomen gezocht voor de tien ngens. vijf meisjes en de zeven geleidende volwassenen. Via fensie-relaties kreeg de vereni ng onderdak in een tot afbraak doemd pandje op het kazerne- •rein in Wezep. De afstand (36 lometer) tussen de legerplaats het zwembad Hesselingen in ïppel werd iedere dag vier keer r touringcar overbrugd. ;n kostbare aangelegenheid. Zee- iacht beschikt echter over middelen, voor 'gewone' zwemverenigingen t zonder sponsoring haalbaar zou- zijn. Het voordeel van de omni- en vereniging, die Zeemacht met zijn er dan 6000 leden en 16 afdelingen ji blijkt ook op financieel gebied. De latief kostbare zwemsectie noteert haar begroting niet alleen de in- 'orkeimsten van zo'n 2400 recreatieve mmers, maar kan daarnaast even- goei iel ook nogeens putten uit de een- e vas ie kas. Zeemacht is financieel kern- 't :ond en kan avances van sponsors g steeds zonder gewetenswroeging (eren. Jan de Wijn, als trainer- i ich de spil van het zwemgebeuren in club: 'We hebben al talrijke aan- dingen van grote bedrijven ontvan- i. Van mensen, die via zo'n grote rtclub een entree bij de marine den krijgen. Maar ik zie ons al ijn v t Heineken op het shirt of de tas en. Een idioot idee gewoon'. zal op s wei ling ommi 1.613, 1.528, regel tijd gratis op aan de zwemmers van Zeemacht. In die tijd is de Noordhol landse vereniging vooral bij de jeugd tot een van de sterkste clubs van Ne derland uitgegroeid. Het succes van Zeemacht is het succes van De Wijn, sport-officier bij de marine. Hij: 'Ik ben bijzonder streng, maar strikt eer lijk. Discipline wordt naar mijn ge voel te snel in verband gebracht met militairisme. Maar in de burger-maat schappij is vaak veel meer discipline noodzakelijk'. De Wijn kan met een opmerkelijk ge mak afstand nemen van het zwemge beuren. Ondanks het feit, dat hij zich als geen ander voor de ontwikkeling van de zwemclub inzet. De Wijn heeft in het recente verleden meer dan eens uitnodigingen van de KNZB om een herenploeg in het buitenland te begeleiden afgewezen, omdat hij vond, dat hij op dat moment bij zijn club niet gemist kon worden. Een autori teit met een sterk gevoel voor demo cratie. De inspraak van ouders en zwemmers is bij Zeemacht ver doorge voerd. De Wijn: 'Nu al hebben we af gesproken, dat de kinderen volgend jaar mogen bepalen, wie ze als bege leiders naar het Nederlandse kampi oenschap mee willen hebben. Maar ze moeten het 'waarom' wèl motiveren'. Zeemacht organiseert één keer per maand een bijeenkomst, waar de wed- strijdgroep met de trainers en andere begeleiders over allerlei aangelegenhe den kan praten. Ook de contacten met de ouders worden op een dergelijke manier onderhouden. Daarnaast ver schijnt regelmatig een informatie-bul letin. Op die manier probeert de club ook met de 'achterban' van de zwem mers een sterke band te onderhouden. Motiveren scipline meest de WiJn offert sinds ruim vier r het grootste deel van zijn vrije De Wijn: 'Op die bijeenkomsten en in dat bulletin proberen we bijvoorbeeld Indammen te motiveren, waarom ze trainen. Waarmee ze bezig zijn, hoe het met hun ontwikkeling gaat. Er zijn name lijk téveel ouders, die denken dat hun kraai een valk is. De eerzucht is soms ongezond groot. Vooral bij de moe ders. Als kind a een zwemdiploma haalt, moet kind b nog een stapje ho ger. En als dan blijkt, dat zoiets niet onmiddellijk lukt, omdat het kind motorisch anders is, tonen ze geen be grip. De bijeenkomsten met de ouders worden vaak benut om dergelijke za ken uit te leggen. De agendapunten zijn tevoren bekend. Als iemand zich voor een bepaald onderwerp interes seert, kan hij of zij komen. Hoe groot de behoefte hiervoor is, blijkt wel uit de animo. Het loopt soms te vol'. De Wijn geeft de hoogste prioriteit aan een goed contact met de ouders. 'Ze zijn in wezen de belangrijkste fac tor. De ouders' moeten het kind sti muleren en begeleiden in de richting die het ambieert. In feite moet je een kind dwingen tot wat het zelf graag doet. Als pa of ma zegt: 'Doe het maar zelf', dan komt er niets van te recht. Als ik een zoon of dochter heb die niet van muziek houdt en ik geef dat kind toch eerst ccn viool, daarna een guitaar en later een piano, omdat ik dat zo graag wil, is het een verlo ren zaak. Alles moet doelbewust ge beuren. En het kind heeft dan veelal een duwtje in de goede richting no dig. Mijn eigen zoon was op een gege ven moment één van de besten op de rugslag. Hij is gestopt, omdat hij meer om muziek gaf. Nu ben ik trots op hetgeen hij daar mee bereikt heeft. Ik heb geen enkel bezwaar als iemand stopt met zwemmen. Als dat maar gemotiveerd gebeurd. En niet omdat het vriendje zegt, dat handbal ook zo leuk is. Je vindt iets pas pret tig als het goed gaat. Daar moet je eerst voor werken. Als de talen op school goed gaan, is de leraar een fantastische vent.' Zeemachts paradejaardjes Robin en Ronald Woutering met hun va der in het midden De Wijn probeert het fanatisme bij de ouders over hun zwemmende kin deren voortdurend in te dammen. Te rug te brengen tot een gezonde be langstelling en medewerking. 'Fana tieke ouders vind ik erg. Eerzucht die ontaardt. Ze begrijpen vaak niet dat een kind voor een bepaalde situatie fysiek nog niet helemaal rijp is. Dat er op een gegeven moment voor een jaar een stilstand in de ontwikkeling komt. Dan moeten de kinderen extra gemotiveerd worden. Niet alleen door de trainer, vooral ook door de ouders. Zodra zwemmen dan een verplichting wordt, zijn ze op de verkeerde weg. Verplichtingen heb je alleen bij be taalde sport'. De Wijn zou tenslotte graag een gou den medaille uitreiken aan de ouders, die de vijftien kinderen van Zeemacht in Wezep en Meppel zo goed verzorgd hebben. Eén van hen is de vader van de beide paradepaardjes van de club: Robin en Ronald Woutering, grossiers in aspirantenrecords en titels. Het gezin Woutering wordt volledig gedirigeerd door de zwemsport. Oók voor een groot deel financieel. Vakan ties worden overgeslagen door een ge brek aan tijd en geld. Vader Woute ring: 'Je hoort dat Jan Rap en zijn maat met vakantie naar Italië gaan. Voor ons is dat er niet bij. Laat nie mand me vertellen, dat topzwemmen goedkoop is. Het is gewoon peper duur. In andere gezinnen worden vaak de restjes van de voorgaande dag opgegeten. Dat kan bij ons niet Al tijd staan er verse groenten op tafel'. Pa Woutering is een typische 'zwem- ouder', Bij vrijwel iedere nationale wedstrijd, waarin zijn zoons van de startblokken duiken, is hij zéér hoor baar aanwezig. Veelal gewapend met een 'roeper', een soort toeter die de aanmoedigingen in de juiste richting kanaliseert. 'Ik heb dat ding achter in de auto liggen. Ik gebruik het dit keer niet, omdat ik last van mijn keel heb en het geluid in een buitenbad nogal vervaagt. Maar in een binnen bad hebben ze er duidelijk voordeel van. Ze kunnen me dan goed horen'. Als Woutering zwijgt filmt of foto grafeert hij. In ieder geval geschiedt alles met een tomeloos enthousiasme. Niets lijkt hem teveel om de verrich tingen van zijn zoons zo goed moge lijk te begeleiden. Diploma Woutering bracht Robin (16, vierde klas atheneum) en Ronald (14, brug klas) vroeger altijd 's morgens om kwart voor zes naar het zwembad. Nu gaan ze alleen op de fiets, na door hun vader gewekt te zijn. Dat wel. Woute ring raakte zelf zo in de ban van de zwemsport, dat hij zich daadwerkelijk voor de begeleiding van ?eemacht in wilde zetten. Hij haalde daarom het diploma sportmassage van de NSF. 'In principe heb ik dat diploma gehaald voor mijn zoons. Om duidelijker te weten waarmee ze bezig waren. Daar naast trok die studie me aan. De hele club profiteert er nu van'. Omdat hij meent, dat kinderen in de sport de stimulans van hun ouders nodig hebben, probeert Woutering dat idee optimaal uit te dragen. 'Die jon gens zwemmen uiteraard uit vrije keus. In die sport willen ze wat berei ken. Dan hebben ze er recht op, dat hun ouders daar positief tegenover staan. Ze moeten weten, dat je achter hun activiteiten staat en je moet ze voorhouden wat wel en niet goed voor hen is. Zolang ze dit doen zal ik me voor tweehonderd procent inzet ten. Als ze willen stoppen, zal ik hen niets in de weg leggen. Al zal ik daar over wèl met hun willen praten'. Voor de gebroeders Woutering blijft na schooltijd door het zwemmen geen tijd over voor andere bezigheden. De behoefte daaraan is volgens hun vader niet aanwezig. 'Televisie-kijken ge beurt voor acht uur. Daarna gaan ze naar bed. Als je iets wilt bereiken, moet je nu eenmaal meer laten dan doen. Ze gaan nooit naar schoolfeest jes. Willen ze ook niet. Een paar da gen later vertellen ze pas dat er zo'n fuif is geweest. Dat zijn ze dan ge woon vergeten. Ze beschikken over zelfdiscipline. Dat ze om acht uur naar bed gaan, is eigenlijk niets bij zonders. Dat is vanzelf in de loop der jaren gegroeid. Daarvoor hebben we geen voorbeeld nodig gehad. Omdat ze zo intensief sport bedrijven ben ik er verbaasd over, dat ze het op school zo goed doep. Het is opmerkelijk maar hoe beter ze zwemmen hoe beter het met hun studie gaat'. Nederlaag Woutering ('In ons gezin houden we geen uren. maar minuten over. Het gaat om de verdeling') prikt zich niet vast op de successen van zijn zoons. Hoeveel medailles zij in Meppel pre cies verzameld hebben, weet hij niet eens. Een nederlaag ervaart hij niet als een teleurstelling. Sterker zelfs: 'Het is de beste training die er is. En een goed begin voor de volgende'. De verzamelde Zeemacht-familie heeft die zondagmiddag gejaagd om op tijd terug te zijn in het zwembad. Na de maaltijd was er een klein uurtje rust voor de zwemjeugd. De ouderen pers ten in die pauze een kist sinaasap pels tot vitaminerijk sap. De kleine vedetten werden gekoesterd. Tot glo rie van de prestatie, tot glorie van het succes. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Nog koeler en lakonieker dan twee jaar geleden liet Jan de Vries (29) zich afgelopen zondag in de Zweedse plaats Anderstorp huldigen voor zijn tweede wereldtitel in de 50 cc-klasse. De getemperde vreugde in de stal van Kreidler-importeur Van Veen vond zijn oorzaak vooral in het gebrek aan werkelijke con currentie, die de bescheiden motorcoureur dit seizoen op de in ternationale circuits ontmoet. 8J !enilta Hoewel het lichte machientje (nog :een 58 kilogram) de rijder de afge lopen maanden tot twee keer toe tot litvallen dwong, toonde het appa raat toch over zoveel vermogen en inelheid te beschikken, dat niemand ierieus twijfelde aan de herovering an het wereldkampioenschap door le Nederlander. De Vries raast deze omer op een eenzaam niveau naar le lauwerkransen. En het is ook ;een uitzondering als hij tijdens een •ace de gashandle bewust terug- raait om zijn tegenstanders niet lóg heviger te frustereren. >it stukje triomf van de techniek - iet name geleverd door rascor.struc- eur Jurg Möller - lijkt de lichtste lasse in de internationale motorra- e-wereld geen goed te doen. De romfiets - of 'borrelglaasjes' - cate- orie begint steeds meer een puur 'ederlandse aangelegenheid te wor- en. Een situatie die vergelijkbaar met de korfbal en schaatssport, •k daarin behoren Nederlanders »t de uitblinkers, omdat de interes- over de landsgrenzen vaak aan- mlijk minder blijkt. ïieto i vorige jaren werd de top van de i cc-klasse beheerst door een even mannende als felle wedstrijd tussen Spanjaard Angel Nieto en Jan de ries. Nu Nieto dit seizoen door in overstap naar de Italiaanse fir- ia Morbidelli niet meer de beschik-- king over een 50 cc-machine heeft, kan de Nederlander zijn solo onge stoord uitvoeren. De Vries zélf be treurt de geringe tegenstand wel licht nog het diepst. 'Maar ik kan moeilijk andere fabrieken in Europa op gaan bellen met de vraag of ze ook een goede 50 cc- willen bou wen', zegt hij. Teammannager Peter van Beszelsen vreest zelfs een vanzelfsprekende he gemonie: 'Laat Nieto alsjeblieft ook weer in de 50 cc starten. We hebben dit seizoen voor De Vries gewoon een concurrent moeten creëren in de vorm van ronderecords. Dat is gelukt in West-Duitsland, Joegosla vië en België. Zoiets geeft voldoe ning. De uitdaging om nóg sneller te gaan blijft altijd aanwezig. We hadden ook 1000 toeren minder in de machine kunnen stoppen. Dan waren we ook nog hard genoeg ge gaan. Maar we hebben bewust voor de moeilijkste weg gekozen: we zijn dóór blijven gaan met ontwikkelen. De Vries beschikt over de snelste bromfiets ter wereld. Zijn machine kan een topsnelheid van 205 kilome ter per uur bereiken. Het vermogen is inmiddels opgevoerd tot 20 pk. De grenzen zullen op technisch gebied vermoedelijk nóóit bereikt worden. De Vries tenminste: 'Een paar jaar geleden hadden we ook niet gedacht, dat we nu zo hard zouden gaan. Het leek gewoon onmogelijk om er nóg meer uit te halen. Maar over twee of drie jaar moet een snelheid van Jan de Vries met echtgenote tijdens de huldiging in woonplaats Purmerend. 210 kilometer toch mogelijk zijn. Al is de machine al zó geperfectio neerd, dat het steeds moeilijker wordt'. Bevestiging Acht jaar heeft het groepje racefa naten er onder supervisie van Henk van Veen aan besteed om de huidige suprematie aan de wereld duidelijk te maken. Acht jaar lang zijn er on gelooflijk veel werkuren en pecunia gestopt in de ontwikkeling van de motor. Het zuiver hobbyisme heeft de commerciële opzet allang verdron gen. Van Beszelsen: 'Hoe groot het commerciële rendement van derge lijke activiteiten is, is niet te peilen. Het blijkt niet zo, dat de mensen 's maandags naar de winkel rennen om een bromfiets van ons merk te ko pen, omdat De Vries een dag eerder heeft gewonnen. Daar leent ons arti kel zich niet voor. Onze omzet is zeer constant, zonder pieken en da len. Het is zelfs zo, dat we in 1965, toen we nog niet met de racerij be zig waren, de hoogste omzet hebben geboekt. Voor ons is deze sport een middel om het produkt te bevesti gen. Zo van: zien juliie wel, dat jul lie een steengoede motor hebben ge kocht'. De 50 cc-klasse staat internationaal niet bijster hoog aangeschreven. Ze ker in Engeland niet, waar wat laat dunkend over 'de bromfietsen' wordt gesproken. Nederland - bij uitstek de natie van de tweewielers - is veel duidelijker op de 50 cc-indus- trie afgestemd. Zo ook West-Duits land. Zweden en Italië. De Vries: 'Juist aan die 50 cc moet je ver schrikkelijk veel sleutelen, omdat zo'n racemachine niet in de winkel te koop is. Dat is bij de zwaardere motoren wel het geval'. De 50 cc is een uitstekende leer school voor ambitieuze coureurs. Door het lichte gewicht van de mo tor wordt van de rijders vooral veel techniek, feeling en verantwoorde lijkheid gevraagd. Door het voortdu rend opvoeren van de snelheid ook lijkt de risicofactor voor de rijder vergroot te worden. Van Beszelsen daarover: 'Er zijn mensen die zeg gen dat het waanzinnig is om zo'n vermogen in een machine te stop pen. Maar deze 50 cc is gebouwd voor die snelheid van 205 kilome ters. De risicofactor voor de rijder blijft bij de constructie bovenaan staan. Alles wat in ons technisch vermogen ligt wordt eraan gedaan'. Kwetsbaar Het lichte postuur van Jan de Vries is geknipt voor de 50 cc. Toch lijkt het niet onmogelijk, dat hij in de toekomst naar een zwaardere klasse overstapt. Een klasse in ieder geval, die zijn kwaliteiten als coureur nog meer kan bevestigen. De Vries: 'Zelf heb ik ook altijd gezegd, dat ik te licht voor een 250 of 350 cc-machine was. Anderen vinden dat het niet zo is. Juist op een 50 cc doe- je ver schrikkelijk veel ervaring en tech niek op. Een lichte machine is veel kwetsbaarder, je leert hem daardoor optimaal beheersen. Ik geloof in de eerste plaats, dat veel mensen $en verkeerde voorstellling van zaken over de racerij hebben. Het is niet zo, dat je onmiddellijk in volle vaart een circuit rond gaat. Bij de trai ning begin je langzaam, daarna ga je pas de snelheid perfectioneren. Voor mij is een bocht nemen op het circuit met de motor hetzelfde als op de gewone weg met de auto. Als coureur weet je, hoe ver je kunt gaan'. De Vries (Van Belszelsen over hem: 'Zijn nuchtere karakter herken je ook in de race) pleit echter fel voor een grotere solidariteit in het we reldje van de motorcoureurs. In te genstelling tot de auto-coureurs heb ben de matadoren op de tweewielers nog nooit één front gevormd wat de veiligheid van de circuits betreft. nAls de éné weigert te rijden, staat een groep anderen te dringen om de opengevallen plaats in te nemen. Jan de Vries: 'Als er besloten wordt, dat er ergens een wedstrijd die mee telt voor het wereldkampioenschap wordt gehouden, dan schrijf ik in. Ook als ik weet dat het desbetref fende circuit gevaarlijk is. Als je wereldkampioen wil worden, dan moet je dat risico nemen. Anders moet je tevreden zijn met een derde of vierde plaats'. Afwegen Het is nog de vraag of De Vries vol gend jaar zijn wereldtitel zal verde digen. De ontwikkeling van de veel besproken wankelmotor bij Van Veen eist steeds meer tijd. Van Bes zelsen: 'We zullen de belangen moeten afwegen. Op dit moment wordt bij ons nog niet aan het vol gende seizoen gedacht. Eerst willen we de wedstrijdenreeks nog afma ken. In oktober beslissen we pas de finitief of we met de racerij door gaan. Dat is overigens wel de sterke wens van iedereen'. Het eventueel afstappen van Van Veen zal voor de beroepsrijder De Vries vermoedelijk geen financiële gevolgen hebben. Aanbiedingen van andere fabrieken zijn er voldoende Daarom is het niet onwaarschijnlijk dat de wereldkampioen in de toe komst nog eens op een zwaardere machine zal acteren. Pas dan ook zal de internationale erkenning van zijn kwaliteiten algemener kunnen wor den. Want de 50 cc blijft in veler ogen niet meer dan een aanloop naar het grotere werk. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17