AMSTERDAM VREET AAN HAARLEMMERUEDE jloofdstad wil terreinen blijven opspuiten hoewel industrievestiging uitblijft cd lOTJiW/KWAiRTFT Z VTKKuAG 28 JULI 1973 BINNENLAND T13/K13 por Bern van Goor UIJGOORD Een winderige middag aan de rand van de zand- lakten onder liet Noordzeekanaal. Het geruis van de laatste bomen m Ruijgoord wordt alleen verstoord door liet gebonk van de slo- ersmoker. Weer gaat een huis tegen de vlakte, ondanks alle pro sten van de laatste dagen. Want Ruijgoord moet en zal plat voor e Amsterdamse industrie die er misschien nooit komt. 1LVERSWE S 1EDREIGD DUDOKS I STADHUI Van een onzer verslaggevers HILVERSUM 'De bijzondere waarde van Dudoks raadhuis is, dat hier een bouwwerk is ontstaan, dat niet slechts het aarzelende begin is van een nieuwe richting in de architectuur, maar een ge bouw van een verrassende gaafheid. Door zijn suggestieve wer king in vorm en kleur spreekt het raadhuis direct aan en blijft het in de herinnering als 'tijdloze kunst'.' Fraaie volzinnen uit een folder waarin de gemeente Hilversum de nog altijd befaamde schepping van voormalig stadsarchitect Willem Du- dok (89 jaar) ten overvloede aan prijst. De bejaarde bouwmeester kreeg enkele maanden geleden een verschrikkelijke woedeuitbarsting toen hij doorkreeg hoe de gemeente aan die 'verrassende gaafheid' van z'n werkstuk voorgoed een einde wil maken door er drie glas-in-beton kantoortorens aan vast te plakken. Dudoks zorg voor z'n raadhuis was de gemeente niet onbekend. Hij te kende het ontwerp tussen 1924 en 1928 en was al een schrik voor de aannemers die het gebouw in 1932 voltooiden. Het Hilversumse raad huis werd bijna onmiddellijk in bouwkunst-kringen bekend als 'het mooiste raadhuis van deze eeuw'. Na 1932 bleef Dudok het 'stadsbeeld' van dit door rijke forensen gezochte Gooise dorp beheersen. Hoogste toren Hij ontwierp er bijna alles voor: van elektriciteitshuisjes tot het winkel centrum van C en A. Daarbij zorgde hij er wel voor dat het rardhuis gespaard bleef voor de drukte der tijden. Nu nog ligt het alleen mooi te zijn tussen de bomen, ver van het lawaai van Hilversums chaotische centrum. Dudok bepaalde na '32 dat geen enkel bouwwerk hoger mocht zijn dan 'zijn' raadhuis, dat 'zijn' to ren de hoogste van Hilversum zou blijven. Tot lang na de oorlog zijn die regels wet gebleven. Nog niet eens zo lang geleden scheep ten Hilversumse raadsleden zich in om vanaf de Loosdrechtse Plassen te kijken of de hoog te van enkele te bouwen flats niet in strijd zou zijn met de klas sieke 'sky-line' van Hilversum. Een ballon zou de hoogte van de flats aangeven maar de raadsleden raak ten in dikke mist verzeild en het hele plan mislukte. Dudok, die ook de meubels, de balies, lampen en prullebakken van het raadhuis had ontworpen, bleek overgevoelig voor elke modernisering van het inte rieur. Daarover gaan de meest wilde ver halen. Een wethouder die het be staan had z'n bureau tien centimeter te verplaatsen vond enkele dagen la ter dit meubel op de oude plek te rug, door boden verplaatst op last van de bouwmeester. Ook een tele foongids op de vensterbank kon zijn genade niet vinden, op deze venster banken hoorden geen telefoongidsen thuis. De verhouding tussen de be jaarde architect en burgemeester Platteel werd ijzig toen de burge meesterskamer zonder overleg gemo derniseerd bleek. Dudok weigerde de laatste jaren nog een stap in zijn raadhuis te zetten. Ingrijpend Toch hadden deze kleine wijzigingen de 'verrassende gaafheid' van het stadhuis niet aangetast. De plannen die het gemeentebestuur nu heeft zijn echter zo ingrijpend dat niet al leen Dudok maar ook collega-archi tecten en omwonenden vast van plan zijn deze 'cultuur-moord' tegen te houden. Op het laatste moment de plannen zijn in juni al door de raad goedgekeurd werd een actiegroep van omwonenden opge richt die tijdens een hoorzitting bij Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land krachtig protesteerde. 'Maar als zelfs de provincie geen bezwaar heeft tegen deze bouw, vechten we door tot aan de Kroon. Dit moet niet gebeuren', zegt actiewoordvoer der P. van den Akker, zelf architect. De bezwaren van de actiegroep: De betonbouw is in fel contrast met de geel bakstenen gevel van het raadhuis, muren waarvan een Belgi sche bewonderaar eens zei dat ze 'zingen als de fuga's van Bacht'. De hele bouw dreigt een 'aanslag op dit monument' te worden, 'die in latere jaren ten zeerste zal worden betreurd'. Noch de omwonenden, noch de leden van verschillende gemeente commissies hebben voldoende tijd gehad om het plan te bestuderen. 'Ze hebben het gewoon willen door drukken, voordat iemand in de ga ten had wat er zou gebeuren. De gang van zaken wekt het vermoeden dat er al bouwopdrachten zijn ver strekt'. De vestiging van de afdeling Pu blieke Werken in de nieuwe gebou wen zal veel verkeer trekken naar een gebied waar een groot aantal be jaarden tot nu toe in rust woonden. Steun De actievoerders hebben steun ge kregen van architectenbonden, de vereniging Heemschut en het gezag hebbende 'American Institute of Ar chitects' waarvan Dudok erelid is. Ook de AVRO schreef de gemeente een boze brief waarin erop wordt gewezen dat uitbreidingsplannen voor de studio's, gebouwd in de schaduw van Dudoks toren, niet door konden gaan vanwege het ka rakter van het raadhuis. 'Dat is ei genlijk het opmerkelijkste van deze zaak: wat de gemeente tot nu toe steeds verboden heeft, doet de ge meente nu zelf. Formeel hebben ze daar het recht toe maar het klopt niet', aldus de heer Van den Akker. De actievoerders delen de zorg van het gemeentebestuur om de werkom geving van de ambtenaren. Die om geving is nu vaak beroerd (er wordt gewerkt in houten barakken en her en der verspreide villa's). 'Maar dat betekent niet dat er amb tenaren-torens aan dit unieke raad huis moeten komen. Er zijn plaatsen genoeg in Hilversum om een PW-ge- bouw neer te zetten. Ook in andere gemeenten is het niet ongebruike lijk dit soort gebouwen van elkaar te scheiden'. De 'verrassende gaafheid' van het Hilversumse raadhuis hoeft niet te worden aangetast. Het k^n het stuk je 'tijdloze kunst' blijven waar de gemeentelijke folder van rept. Dan blijft die folder tenminste ook bij de tijd. g in de jaren dat de huidige minis- president Joop den Uyl een veel- lovend Amsterdams wethouder van onomische zaken was, werd het von- over Ruijgoord geveld. De zestiger en waren net op gang en niemand ijfelde nog aan de zegeningen van •haven-industrialisatie. Amsterdam s toen al wat achtergebleven bij ncurrent Rotterdam en de enige nier waarop de werkgelegenheid in t Amsterdamse verzekerd kon wor- n, leek het stadsbestuur een herha- g van Rijnmond langs het Noord- kanaal. Vele miljoenen heeft de ofdstad sindsdien in het 'westelijk •engebied' gepompt, miljoenen iarvan niemand weet of ze ooit nog s opbrengen. Want terwijl de zand- igers steeds verder naar het westen rukten, bleven de verwachte indus- eën weg. Mobil staat er nu met een finaderij, eenzaam tussen de vlak- de olielucht komt je ook te Ruijg- rd de neus in. em e zijn intussen tien jaar verder en op den Uyl zit in Den Haag. Het nken over industrie en milieu is ïerp gewijzigd maar de industrie- rnnen zijn gebleven. Dat merkte k drs. F. IJsselmuiden die als kers- rse burgemeester in februari de ge ënte Haarlemmerliede en Spaarn- mde overnam. De gemeente, klem ssen Amsterdam in het oosten en arlem in het westen, had de laatste ■en veel grondgebied verloren zien ui. In het westen bouwde Haarlem •uwe woonwijken, in het oosten d Amsterdam de hele Houtrakpol- opgekocht. In '68 had de gemeen- Haarlcmmcrlicdc zich niet tegen aankopen op haar grondgebied rzet. Alleen toen Amsterdam begon t het aanleggen van de eerste pers- dingen werd gewezen op de nog be- ande agrarische bestemming van ;ebied. Amsterdam antwoordde helemaal niet zou worden opge- iten maar dat men slechts 'zandde- ts' op eigen grond wilde aanleggen, t jaar werd door de provincie ook streekplan Noordzeekanaal vastge- dd en Amsterdam kreeg officieel t recht verder te spuiten. De lan- rijen rondom Ruijgoord verzand- het nog bewoonde plaatsje werd sen het zand weer wat het honder- jaren geleden was geweest, een silijk bereikbaar eiland. 1970 begon het officiële twijfelen nut en gevolgen van het nog juist aangenomen streekplan, provinciebestuur besloot dat in lachting van nadere studies met zandspuiten gestopt diende te rden bij de Machineweg die dwars de Houtrakpolder van het urdzeekanaal naar Halfweg loopt, isterdam was het daar niet mee duurde tot begin dit jaar voordat Staten besloten het hele streekplan SS® ."LCH f mxctzKi ja LtLttll Ir-., V.: .kLjA .anmttuuaai ji im—i ii 1111111 j te herzien. Er werd een nieuwe grens voor de opspuitingen vastgesteld, een stuk ten westen van de Machineweg. Amsterdam had namelijk aangevoerd dat de grote zandvlakten alleen nog aan industrie gesleten kon worden als dwars door Machineweg en Ruygoord een nieuwe insteekhaven werd aange legd. Amsterdam kon wel niet aanto nen welke industrieën er met zo'n ha ven plotseling wel zouden komen, 'maar we mogen Amsterdam niet in z'n ont wikkeling van het industriegebied' frustreren' vonden de Statenleden. Naar de protesten van Haarlemmerlie de werd opnieuw niet geluisterd. 'De noodzaak nog verder te gaan met zandopspuitingen is ons absoluut niet duidelijk gemaakt. Laat Amsterdam eerst eens zorgen dat ze die 1500 ha braakliggend industrieterrein kwijt raken', aldus Haarlemmerliede. De ge meente liet het niet bij het provincie- besluit zitten. Een paar weken later nam de raad een voorbereidingsbesluit voor het landelijk gebied van Haarlemmerliede aan. Dat landelijk gebied bestaat voor namelijk uit de door Amsterdam aan gekochte Houtrakpolder. Het besluit betekende dat Amsterdam een jaar lang niet meer mocht spuiten. De woe de bij provincie en op het Amster damse stadhuis was niet gering. GS vroegen de minister van ruimtelijke ordening onmiddellijk het besluit van Haarlemmerliede te vertiietigen'. De gemeente maakt misbruik van zijn be voegdheid een voorbereidingsbesluit te nemen', briesten de provinciebe stuurders', hier ligt een schoolvoor beeld van een poging van een ge meente het beled van provincie en rijk te dwarsbomen'. Moeite )e bovenste foto toont de tegenwoordige situatie. Op de onderste foto is te zien hoe het gaat worden Is het gemeentebestuur zijn zin krijgt. Burgemeester IJsselmuiden reageerde daarop met de verklaring dat juist Haarlemmerliede een schoolvoorbeeld was van een gemeente 'die vecht voor het behoud van een laatste stukje groene ruimte'. Als een gemeente moet meewerken aan het tot stand ko men van een industrieterrein heeft het ook het recht een dergelijk plano logisch beleid te beoordelen, meende de nog jonge burgemeester. 'Niemand heeft de moeite genomen ons te over tuigen'. Haarlemmerliede is de laatste maan den verder gegaan in de strijd tegen 'nodeloze industrieterreinen' en werkt aan een heel nieuw bestemmingsplan voor het gebied. Daarin komt te staan dat de Houtrakpolder zoveel moge lijk landelijk gebied moet blijven. Amsterdam heeft de lastige liliput- buurtgemeente nu bij voorbaat aange sproken voor een eventuele schade van 200 miljoen gulden. 'Je reinste intimidatie' vindt de burgemeester van Haarlemmerliede. Amsterdam wist dat het grond kocht in een ge bied waar nog geen bestemmingsplan gold, het risico is dus voor hun, zo Het met ondergang bedreigde Ruijgoord met de momenteel door krakers bewoonde pastorie (voor het kerkje) wordt in het raadhuis geredeneerd. Voor de Ruijgoord maakt het gevecht tussen Haarlemmerliede en Amsterdam niet zo erg veel meer uit. De helft van het dorp is al afgebroken, de oor spronkelijke bewoners weggetrokken. Amsterdamse kunstenaars kraakten de afgelopen maanden een paar leeg staande huisjes en maakten bekend van het stervende dorpje 'een bede vaart-oord tegen de vernietiging van het milieu' te willen maken. Helemaal in stijl was daarom de laat ste mis die vorige week in de katho lieke kerk van Ruijgoord werd opge dragen. Voor het eerst zat de kerk weer stampvol en de pastoor vond het dan ook nodig de mis te beginnen met een verontschuldiging: 'Wij zijn hier bijeen gekomen om U te dienen, vergeef ons als er andere dingen meespelen'. De pastoor sprak over de tragiek van oude Ruijgoorders die te gen hun wil moesten vertrekken. Eén van de laatste 'echte bewoners' zegt dagen later: 'Het is onzinnig wat hier gebeurd. Ze blijven huizen afbreken, ondanks alle beloften, en niemand weet meer waarvoor. Hoe lang ik hier nog blijf? Burgemeester IJsselmuiden heeft gezegd dat hij niet mee zal wer ken aan verdere ontruimingen. Dat we hier zeker nog vijftien jaar kun nen blijven. Nou dan blijf ik vijftien jaar'. Maar de pastoor heeft z'n kruisen in een koffer gepakt en is vertrokken. Z'n pastorie wordt nu bewoond door een student psychologie en een kun stenaar. Ze mogen van Amsterdam nieuwe eigenaresse de kerk gebrui ken voor hun plannen zolang de sloop niet noodzakelijk is beoordeelde de zelfde Amsterdamse wethouder die ze ook toestemming gaf het gebouw te gebruiken. Want Publieke Werken en Kunstzaken worden in Amsterdam merkwaardig genoeg door dezelfde man beheerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13