Japan betaalde veel geld' Revolutie op Madagascar was bevrijdende explosie llende roept Frei lp tot open dialoog Portugese ex-majoor meldt massamoord Britse valsemunters in Nederland actief uerrillagroep set redenen vooi kaping uiteen Dubbel schot op Mars 'In 1961 tienduizenden doden in Angola' Soldaat zoekt steun Boeddha 'In 2000 zwemmen in Rijn' Regering VS in beroep tegen uitspraak rechter India moet nu graan invoeren Snelle actie tegen luchtvervuiling nodig Rode Kruis gaat Braziliaanse Indianen inenten Ef ttJW/KWARTET VRIJDAG 27 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 vm. Ham- JB» RSEY EDL- I ;asa- IROET, TOKIO, ATHENE (UPI, Reuter, AP) Eén van de redenen voor de kaping van de Ja- 4°"a^ |se Jumbo-Jet was de hulp, die de Japanse regering vorig jaar na de slachtpartij op het vliegveld wn«_ j 'onder het mom van schadevergoeding' aau Israël heeft gegeven. 28 te us een verklaring, die de buiten- men (se persbureaus in Beiroet giste- [ontvingen, getekend door 'De or- (satie van de Zonen van de Bezette 200 jieden'. Volgens het document, dat ilecht Arabisch was geschreven, be- de Japan vorig jaar zes miljoen !ar uit aan de nabestaanden en de tonden van de aanslag in Lod door Japanse 'Rode Leger'. Een derge- bedrag zou Japan nimmer aan de istijnse vluchtelingen geven. Het Ho- 1 noodzakelijk om deze uitleg te ge- »ben aangezien de massa-media de uit- eve. die aan het begin van de kaping [gegeven, hadden doodgezwegen. Je verklaring wordt als ander doel de kaping opgegeven, dat men de jeldopinie 'enige feiten wilde voor in over de imperialistische intri- en het massaal afmaken van ver- Ie mensen, teneinde te garande dat deze uitbuiting en menselijke 'olging kan worden voortgezet'. De ng was dan ook gericht tegen de irialistische mogendheden en hun lek van uitbuiting van de mas- De operatie bewees dat 'de revo- inaire kracht veel groter is dan tele- f3.5 de kracht van de imperialistische technologie en machinerieënDe imperialisten en hun bondgenoten in de wereld dachten dat zij feilloze vei ligheidsmaatregelen hadden genomen, die onoverkomelijk waren'. De boodschap, die gericht was aan 'onze massa's, die in de bezette gebie den standhouden, aan het volk van Palestina en aan alle eerzame revolu tionairen in de hele wereld', prees de samenwerking met het Japanse Rode Leger. Aangekondigd werd dat er 'nog meer operaties zullen komen'. Ten slotte werd 'van onze Libische broe ders geëist om onze mannen als revo lutionairen te behandelen, die dezelf de doeleinden hebben bij de bestrij ding van ongerechtigheid en onrecht vaardige mensen'. Losprijs De verklaring stemt overeen met het geen verscheidene passagiers hebben verteld. Volgens de Japanse diplomaat Hoeria, die zich onder de passagiers bevond, hadden de kapers een losgeld geëist van zes miljoen dollar, omdat ■§nige alternatief is burgeroorlog' NTIAGO (AFP, UPI, Reuter) President Salvator Allende van ijili heeft de 'democratische oppositie' in zijn land woensdag opge spen tot een 'uiterste poging tot een open dialoog', teneinde een geroorlog te vermijden. president deed zijn dramatische [oep, met trillende stem en tranen jde ogen, in een rede tot een con- is van de grote linkse vakcentrale [T. Hij stelde zijn landgenoten voor keuze: een open, duidelijke dialoog !de burgeroorlog. XJh oproep tot samenwerking was Tt name gericht tot de grootste op- lcSitiepartij, de christen-democraten. 5Jze hebben een eerdere uitnodiging 2gin deze maand afgeslagen. Ze be- puldigden de regering van het he lpenen van een linkse militie en rklaarden. dat 'niemand een dialoog gint met het pistool op de borst', enige voorwaarde voor de dialoog, us Allende, is, dat de tegenpartij gezag van de regering erkent en iet van het vormen van illegale ge- 22 Jende organisaties. Onlangs zijn er - oproepen tot bemiddeling en een -jen dialoog uitgegaan van onder 4^Jer de kardinaal van Santiago, rec- 10$ en en hoogleraren van universitei- -intellectuelen en politici, rzet tegen een mogelijke verzoe- j tussen Allende en de christen-de- cratische oppositie komt vooral van htse bewegingen als Vaderland en «jijheid en de rechtse Nationale Par ui enerzijds en van een deel van de rialistische Partij en de Mir, een 101 ks-revolutionaire beweging, ander- 105 zijds. Zij achten het moment gekomen om de klassestrijd gewapenderhand uit te vechten. Gezien hun militante achterban heb ben de leiders van de regeringspartij en en van de Christen-Democraten weinig speelruimte bij het zoeken naar een compromis, zo zij daar al toe bereid zijn. Het CUT-congres stemde woensdagavond wel in met een dia loog. Allende veroordeelde in zijn rede te vens 'onnodige bezettingen' door zijn aanhangers van fabrieken, landbouw bedrijven en wegen. SCHULDEISERS De westerse schuldeisers van Chili zijn bereid te onderhandelen over een lange-termijn regeling van de grote schuldenlast van het land, zo heeft de financieel adviseur van de Chileense regering, Alfonso Inostroza in Santia go gezegd. Hij zei, dat de jaarlijkse betalingen van aflossing en rente aan de schuldeisers in hoofdzaak West- europese landen, Japan, Canada en de V.S. op het ogenblik ongeveer 40 procent van de Chileense inkom sten opeisen. Dit jaar zou Chili 250 miljoen dollar moeten terugbetalen aan buitenlandse regeringen en nog eens 230 miljoen aan particuliere ban ken in het buitenland.) Japan eenzelfde bedrag als schadeloos stelling aan Israël had betaald. Ver der hadden zij de vrijlating geëist van Kozo Okamoto, de enige overlevende van het bloedbad in Lod, en van twee in Japan gevangen zittende leden van het radicaal-linkse Japanse Rode Le ger. De eerste piloot van het opgebla zen vliegtuig heeft verteld dat de ka pers hem hadden meegedeeld, dat hun actie gericht was tegen 'het Ameri kaanse en Japanse imperialisme, het Westduitse fascisme en het Israëlische zionisme'. Volgens zegslieden in Beiroet, die zeer goede relaties met de Palestijnse guerrillagroeperingen hebben, hebben de kapers wel degelijk onderhandeld over een losprijs van vele miljoenen dollars. De onderhandelingen werden gevoerd door iemand in de Iraakse stad Basra tijdens het driedaagse ver blijf van het vliegtuig in Dubai. Hoe veel geld verlangd werd en of er een losprijs was betaald, wisten de zegslie den niet. Volgens een Israëlische regeringsfunc tionaris is het praktisch zeker, dat de kaping door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina georgani seerd was, de groep van George Hab- bash, die al eerder vliegtuigen heeft gekaapt en de slachtpartij in Lod or ganiseerde. De Israëlische functionaris zei dat Habash zeer krap in het geld zit en dat de plechtige ontkenning van zijn organisatie iets met de ka ping te maken te hebben gehad, onge loofwaardig is. Volgens een Japanse krant is de kaap ster niet om het leven gekomen, door dat haar handgranaat per ongeluk ontplofte. Eén van de kapers zou vol gens deze krant aan een passagier hebben verteld dat de vrouw al te op gewonden werd en een granaat pro beerde te gooien. Daarop zou één van haar kameraden met tegenzin op haar granaat hebben geschoten, waarop die ontplofte en haar doodde. De boodschap, die maandag vanuit West-Duitsland aan de pers werd ver zonden, is gestuurd door een 46-jarige winkelbediende in DUsseldorf, die in geen enkele verbinding stond met de kapers of met een Palestijnse guerril lagroep. De man heeft aan de officier van justitie verteld dat hij het tele gram had verzonden, om de kapers er toe aan te sporen de passagiers vrij te laten. MOSKOU (UPI) Twee onbemande Russische ruimtevaartuigen zijn op weg naar de planeet Mars, waar zij over een half jaar waarschijnlijk tele visiecamera's en wetenschappelijke in strumenten op het oppervlak moeten afzetten. De instrumentenpakketten zouden moeten landen nabij de zuid- poolkap van de planeet, waar de ijle atmosfeer wat vocht kan bevatten, en mogelijk primitieve leVende organis men kunnen worden aangetroffen. De vorige Russische poging om meer van de rode planeet te weten te ko men, in 1971, mislukte grotendeels. De instrumenten van het ruimtevaar tuig Mars 2 sloegen waarschijnlijk te pletter, die van Mars 3 vielen twintig seconden na de landing om onbeken de redenen uit LONDEN (Reuter) Een ex-majoor van de Portugese luchtmacht in Angola heeft gisteren op een persconferentie in Londen gezegd, dat militairen en politie in 1961 tussen de 50.000 en de 80.000 Afri kanen hebben uitgeroeid in Angola. Deze mensen zouden in een pe riode van 15 weken, tussen maart en juni 1961, om het leven zijn ge komen door beschietingen of bombardementen op dorpen. -VI. Met een afbeelding van Boeddha aan zijn zijde reinigt deze Cambod jaanse regeringssoldaat zijn wapen op enkele kilometers afstand van de hoofdstad Phnom Penh. De troepen van Lon Nol hebben de afge lopen dagen veel terrein moeten prijsgeven aan de oprukkende guerrilla-eenheden. LONDEN (AFP, UPI) De ontdekking van een drukkerijtje in een huis in een voorstad van Londen, dat waarschijnlijk al voor tientallen miljoenen guldens vals geld heeft geproduceerd, sterkt Scotland Yard in de overtuiging, dat er een veelomvattend netwerk van valsemunters op Europees niveau aan het werk is. De valsemunters in de Londense voorstad Bromley hebben mogelijk nauw samengewerkt met collega's in Milnchen, zo is uit politiekrin gen in Londen vernomen. Deze Brits-Duitse bende zou bijna vol maakte 50 dollar-biljetten gefabri ceerd hebben, die werden uitgege ven in Nederland, België, Frankrijk cn Italië. Britse politiemannen zijn herhaaldelijk naar München ge reisd om gegevens uit te wisselen. Volgens dezelfde zegslieden zou d'd politie in München vorige week nog vijf mensen, onder wie een Engels man, ondervraagd hebben in ver band met deze zaak. Het onderzoek moet nog uitwijzen welke schakel de drukkerij in Bromley inneemt in het internationale netwerk. OMLOOP De Münchense politie maakte vori ge week bekend dat een valsemun tersbende er kennelijk in is ge slaagd ongeveer zeven miljoen dol lar aan valse bankbiljetten in om loop te brengen in Europa. De pro- duktie van de bende bleef overigens niet beperkt tot dollars. Bij de in val in het huis in Bromley eerder deze week werden valse Ierse bil jetten van vijf pond voor een tota le waarde van 70.000 gulden, en 15.000 valse Amerikaanse dollars in beslag genomen' Twee mannen, Stanley le Bague (39) en Charles Littledale (50) zijn in staat van beschuldiging ge steld. De produktie van bankbiljet ten van 20 Britse ponden en van Britse en Australische traveller's cheques was waarschijnlijk in voorbereiding. Hongerstakers Fri PAPEETE (AFP) De schipper van het Amerikaanse jacht Fri, David Moody, en twee van zijn bemannings leden, Peter Yaoef en de Fransman Nicolas, die sedert het opbrengen van hun boot in hongerstaking zijn, zijn in Papeete in een ziekenhuis opgeno men. De Fri maakte een protestvaart in de wateren rond het Franse atol Muru- roa in de Stille Oceaan, maar werd kort voor de Franse kernexplosie door de Franse marine opgebracht De hon gerstakers zijn naar Papeete op Tahiti overgebracht per vliegtuig. BONN (AP) Volgens het vorig jaar door West-Duitsland ingestelde Curatorium voor waterhuishouding, zal van 1975 tot 1985 in de Bondsre publiek jaarlijks zeven miljard mark moeten worden geïnvesteerd in water zuiveringsinstallaties. Voorzitter Wer ner Best, minister van landbouw en milieubeheer van de deelstaat Hessen, hoopt dat de Rijn tegen het jaar 2000 weer zo schoon is dat men er zonder gevaar in kan zwemmen. De afgelopen tien jaar werd in totaal 17 miljard mark in waterzuivering geïnvesteerd. Hij zegt deze bewering te baseren op een rapport, dat hij onder ogen kreeg, toen hij in 1961 als officier werkzaam was bij de staf van het Portugese luchtmacht-regiment in Angola. Tij dens zijn 2-jarige diensttijd had hij zelf deelgenomen aan bombardemen ten op dorpen. 'Ik weet niet hoeveel mensen ik doodde, maar ik weet wel, dat ik voor vele doden verantwoorde lijk ben', zo zei hij. De ex-majoor, de 42-jarige José Ervo- dosa, woont in Algiers, waar hij nog steeds als piloot werkt. Hij is lid van het 'Portugese Front voor Nationale Bevrijding', dat vanuit Algiers een 'campagne tegen het Portugese oor logsapparaat' voert. Hij zegt, dat de tienduizenden Afrika nen werden gedood in een uitgestrekt gebied met koffie-culturen, ongeveer 80 km ten noorden van de rivier de Quanza tot in het uiterste noorden van Angola. Ervodosa zegt de moord partijen in 1966 te hebben gemeld aan een VN-commissie, die in Algerije vergaderde. De Britse minister van buitenlandse zaken, Alec Douglas Home heeft giste ren in het Lagerhuis gezegd, dat Por tugal van grote waarde is voor het Noordatlantisch Bondgenootschap. Hij zei dit in antwoord op opmerkingen van Labourleden over het Portugese koloniale beleid en het recente bezoek van premier Caetano aan Londen. Een Labour-afgevaardigde drong aan op het kappen van de Britse vriend schapsbanden met Portugal en op uit stoting van Lissabon uit de NAVO. Volgens de Britse minister had Caeta- no's bezoek geen nadelig effect op de NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van justitie is giste ren in hoger beroep gegaan tegen een rechterlijke uitspraak, dat de militaire operaties in Cambodja ongrondwettig zijn en daarom gestopt moeten wor den. Het beroep werd ingediend door Robert Morse, die in dit proces namens de regering optreedt Rechter Judd zei, dat het Congres geen machtiging heeft gegeven voor een militair optreden in Vietnam en stelde de eisers een parlementslid en vier luchtmacht-officieren in het gelijk. Hij schortte het van kracht worden van het verbod tot oorlogvoeren in Cambodja op tot vandaag, om de rege ring de gelegenheid te geven in be roep te gaan. Morse verklaarde, dat de regering de zaak zonodig tot voor het Opperste Gerechtshof wil uitvechten. NEW DELHI De Indische minister voor de voedselvoorziening, Fachrad- din Ali Achmad, heeft donderdag in het parlement meegedeeld dat zijn land graan moet gaan kopen om over een ernstig voedseltekort te kunnen heenkomen. )or H. van Beek jrevolutie die een eind maakte I n liet bewind van president I iranana op Madagascar, schiep I n politieke leegte die bijna een I :ek duurde, maar geen enkele wï litieke formatie bleek in staat - arvan le profiteren. k de vakverenigingen waren uitge- akeld; de stakingen die de val van ■J ranana ingeluid hadden, werden 3 eid door spontaan gekozen afge- 2 rdigden. De beweging had iets weg een bevrijdende explosie, die de 119,4 angbuis van een zogenaamde demo- tische regering en een zogenaamde r.Ai nocratisehe oppositie deed sprin- 1 t t leek er op dat alle bestaande ukturen zouden moeten verdwijnen der de druk van de demonstrerende i inigte. Maar het was een revolutie ider leiders en de enige oplossing 4; is daarom het leger. De generaals Aden weliswaar in het verleden Tsi* ïana trouw gediend, maar weiger- 11 n nu tegen de bevolking op te tre- ;o 1 en verwierven daarmee zoveel 5 npathie dat hun de macht spontaan 5 rd toegespeeld. ia leiders van de kleine groep MONI- cd in Tananarive waren ideologisch t beste voorbeeid op de revolutio- o i re situatie. De MONIMA (Madaga- o jar aan de Malagasy) was oorspron- j 'ijk een regionale partij, aktief in t uiterste zuiden van het eiland en ider veel politieke samenhang. 9 4 iar door de meedogenloze druk van j regeringspartij, de Partij Social o niocrate (PSD) ontwikkelde de MO- j MA zich tot een puur revolutionai- o partij, gesteund door een groeiend ntal linkse intellectuelen in de r. Wfdstad. bevolking van het zuiden van Ma ss gascar behoort tot de 'verdoemden Monja Jaona (links,), leider van de Monima, de partij in het Zuiden, die de grootste offers bracht in de strijd tegen de oude olichargie. der aarde' en hun onvoorstelbare el lende bracht de leider van de MONI MA, Monja Jaona, ertoe in april 1971 een ongewapende opstand te ontkete nen. Tsiranana, trouwe handlanger van het Franse en Zuidafrikaanse im perialisme, die hun belangen niet ge diend zagen met een revolutie, ook al was het een vreedzame, paste alle klassieke methodes toe: executies zon der vorm van proces, massale arresta ties en verbanning, platbranden van dorpen, enzovoort. De MONIMA werd verboden. In juni vorig jaar herkreeg de partij haar rechten en de gevangen leiders, ook Monja Jaona, werden vrij gelaten. Sindsdien speelt de partij een belangrijke rol op nationaal niveau. Naar links Tijdens dc meidagen van vorig jaar wa ren de leiders van de MONIMA voort durend overal aanwezig en hamerden op de noodzaak van een politieke analyse in termen van klassetegenstel lingen en strijd tegen het kapitalisme. Hun zienswijze en terminologie von den snel ingang. Ze slaagden erin een doorbraak naar links tot stand te brengen, numeriek weliswaar in de minderheid maar belangrijk genoeg om mee te spelen in de politieke are na. Een belangrijk aandeel daarin had een sociale categorie waar niemand behalve juist de MONIMA ooit naar omgekeken had: de werkloze jeugd van de bidonvilles, de sloppen wijken. Die kwam in mei 1972 ineens georganiseerd in de openbaarheid, on der de naam ZOAM (werkloze jeugd van Madagascar). De Zoam bleek een uiterst militante groep te worden. De felle kritiek richtte zich niet alleen op het schoclsysteen dat de jeugd werkloosheid in de hand werkt, maar ook op de politieke partijen, de ker ken en de bedrijven. Voor het eerst werd het onrecht aan de kaak gesteld van een maatschappij waarin een klei ne bevoorrechte élite zich verrijkt ten koste van de steeds armer wordende massa van het volk. Leuzen al3 'de macht aan het volk' en 'de proleta riërs zullen overwinnen' beheersten de door de KIM (comité van militan ten) waarin ook de ZOAM was opge nomen, georganseerde bijeenkomsten. De reactie bleef niet uit. Politieke partijen en vakverenigingen zetten een tegenoffensief in. Tegen de tijd dat het nationale congres bijeen kwam, een monstervergadering van 10.000 afgevaardigden, die in septem ber vorig jaar in de hoofdstad bijeen kwamen, had de beweging al teveel aan stootkracht ingeboet cm nog een beslissende invloed op het militaire bewind te kunnen uitoefenen. De nieuwe regering kon volstaan met de vage belofte dat het de 'grootst moge lijke' aandacht zou geven aan de reso luties van het congres. Bewustwording De relatieve afzwakking van het revo lutionaire élan neemt niet weg, dat de arbeiders en boeren zich bewust zijn geworden van de uitbuiting en onderdrukking waarvan ze het slacht- betrekkingen van Engeland met Zwart- Afrika. De Afrikaanse staten begre pen, dat de besprekingen betrekking hadden op veiligheid en handel, aldus Home. PARIJS (UPI) De luchtverontrei niging door het gebruik van brand stoffen zal tegen 1980 zijn verdubbeld wanneer tegenmaatregelen niet in versneld tempo worden genomen. Dit staat in een lijvig rapport van de Or ganisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling (OESO). Maatregelen die de totale uitworp van zwaveldioxide in 1980 beperken tot het niveau van 1968, zouden de ge middelde prijs van brandstoffen met 2,5 tot 5 procent doen stijgen. Om dat doel te bereiken zou de olie-industrie een belangrijk deel van de investerin gen in raffinaderijen, moeten beste den aan de bouw van ontzwavelingsin stallaties, aldus de OESO. RIO DE JANEIRO (Reuter) Het Internationale Rode Kruis gaat vol gende maand een grootscheepse cam pagne beginnen om de Braziliaanse Indianen voor uitsterven te behoeden door hen in te enten tegen ziekten, die de blanke overbrengt naar hun gebieden. Het programma duurt vijf jaar en kost een miljoen dollar. De Braziliaanse regering heeft er mee in gestemd. Afgelegen nederzettingen in het oer woud zullen met een vliegtuig en twee hospitaalschepen, die de Amazo ne opvaren, bezocht worden. Het Ro de Kruis hoopt met deze campagne 70.000 100.000 Indianen te bereiken. Braziliaanse antropologen hebben her haaldelijk gewaarschuwd, dat de Indi anen massaal dreigen te sterven nu hun gebieden onder meer door wegen aanleg, door de blanken worden opengelegd. Velen zijn het slachtoffer geworden van griep en bronchitis, waar de Indianen slecht tegen bestand bleken. Volgens een voorzichtige schatting is de Indianenbevolking van Brazilië in de afgelopen 20 jaar gehal veerd. Sjah bij Nixon WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse president Nixon heeft de Sjah van Perzië in Washington verzekerd, dat de VS bereid blijven een 'con structieve rol bij het zoeken van vre de in het Midden-Oosten te spelen'. Het was het tweede onderhoud van de Perzische leider met Nixon sinds zijn aankomst in de VS. Zijn bezoek duurt tot vandaag. Hij zal nog besprekingen voeren met vertegenwoordigers van Amerikaanse ondernemingen over in vesteringen in Perzië. De twee leiders waren het erover eens, dat de staten aan de Perzische Golf in de eerste plaats zelf verant woordelijk zijn voor de stabiliteit en veiligheid in dit gebied. Nixon ver klaarde daarbij, dat Amerika veel waarde hecht aan de veiligheid en economische ontwikkeling van dit ge bied. Meyer Lansky vrij MIAMI (Reuter) In Miami is woensdag Meyer Lansky vrijgesproken van drie aanklachten wegens pogingen tot belastingontduiking. De 71-jarige verdachte, die een bekende figuur is in de Amerikaanse onderwereld, was ervan beschuldigd voor 1967 en 1968 een valse aangifte te hebben gedaan en te hebben gepoogd de belastingen te ontduiken. In hoofdzaak ging het erom of Lansky al dan niet 82.000 dollar had ontvan gen als aandeel in de exploitatie van een gokclub in Londen. Een erkend Maffia-lid, Vincent Teresa, had vorige week verklaard, dat hij het geld in twee gedeelten in Miami aan Lansky en een ander had overhandigd, maar Lansky's vrouw Thelma getuigde, dat haar man op een van de genoemde dagen in Boston was geweest. I Stroessner-Parijs Straatbeeld uit de woelige april en mei-weken van 1972. Op het spandoek: Dood aan het cultureel imperialisme. offer zijn en van de mogelijkheden om zich ertegen te verzetten. Sinds mei 1972 breken voortdurend kleine stakingen uit, met als doel verbete ring van de arbeidsomstandigheden, verhoging van de lonen, ontslag van koloniaal-denkend leidend personeel. Op het platteland groeit het verzet te gen de grote ondernemingen, de woe keraars en de corrupte staatsinstellin gen die de landbouwpredukten ver handelen. De boeren hebben zich gro tendeels afzijdig gehouden van de mei- revolutie, die vooral een zaak van de steden was, maar de schok is doorgekomen en het proces van socia le bewustwording is definitief op gang gekomen. Een voor de toekomst van het land uiterst belangrijk experiment is de hervorming van de territoriale admi nistratie. Het in de koloniale tijd door de Fransen geïntroduceerde systeem dat na de onafhankelijkheid onveranderd werd gehandhaafd, leid de ertoe dat aan de traditionele orga nisatie van de plattelandsbevolking alle gezag werd ontnomen. De dorps samenleving of fokonolcna, die vroe ger het economische, sociale en cultu rele leven regelde, was geheel buiten spel gezet De regering gaat nu op het platteland een goed deel van het oude bestuur opheffen en de fokonolona wordt in ere hersteld. Daarmee wordt tegemoetgekomen aan de intense be hoefte naar herwaardering van de ou de maatschappelijke ordening, maar de vraag is of de traditionele dorps- struktuur in staat zal zijn de oplossin gen te vinden voor de moderne ont wikkelingsproblemen. Dit ls het tweede van een serie van drie artikelen over de veranderingen der laatste Jaren op Madagaskar. Het eerste verscheen donderdag. PARIJS (AP) De Paraguese presi dent generaal Alfredo Stroesnner is vanuit Rome in Parijs aangekomen voor een particulier bezoek. Hij heeft gisteren een onderhoud gehad met president Pompidou. Stroessner, die wordt vergezeld door meer dan 70 personen, onder wie ministers, werd op Orly begroet door onderminister van buitenlandse zaken Jean de Lip- kowski. Tegen het bezoek van Stroess ner is geprotesteerd door de commu nistische vakbond C.G.T., Frankrijk's grootste vakorganisatie. In een verkla ring zegt het C.G.T. niet te kunnen dulden, dat wordt geloofd, dat het volk en de arbeiders van Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de ont vangst van deze dictator op het Ely- see'. Gememoreerd werd, dat het be wind van Stroessner al jarenlang 'een van de meest harde dictaturen' ter wereld is. Mislukte vlucht OOST BERLIJN (Reuter) Eén van de belangrijkste Oostduitse gynaecolo gen is bij een poging naar het Westen te vluchten gegrepen en zit in afwach ting van zijn berechting in de gevan genis, zo is gisteren in ingelichte Oostduitse kringen gezegd. Het gaat om de 58-jarige professor Hans Igl, die hoofd was van de gynae cologische afdeling van het belang rijkste Oostberlij nse ziekenhuis. Volgens genoemde kringen zijn dit jaar al 85 artsen naar het Westen ge vlucht. De Oostduitse autoriteiten zouden de afgelopen weken een golf van arrestaties hebben verricht, maar niet hebben kunnen verhinderen dat een zeer groot aantal vluchtpogingen gelukte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9