WW blijft in SER maar weigert medewerking lalfjaarlijkse rapport Verkrotting langs onze rivierdijken Gehandicapten in Brielle voeren actie tegen AWBZ-regeling ijikauto met $.|aangas stort r«4 viaduct ">n van boer was Ihter van branden Auto te water: drie doden SMOKKELKAAS OF VAKANTIEKAAS? Weer hartoperaties in Utrechts Antoniusziekenhuis Herdershond bijt trimmer Bezwaren tegen boringen in hoogveengebied waar je terechtkomt... PHILIPS Instanties lijken niet bereid proces een halt toe te roepen 'Zestienhoven prijst zich uit de markt' Slachtoffer van aanslag vindt slagwapen terug KLM-conflict in New York naar Londen overgewaaid »UWKWARTET VRIJDAG 27 JULI 1973 BINNENLAND T3/K5 t leen extra overleg me t NKV en CNV 11. onze sociaal-economische redactie 36KTERDAM Het NW zal niet meewerken aan de totstandkoming van het halfjaarlijkse rap- 15; van de Sociaal-Economische Raad. Deze beslissing van de verbondsraad betekent niet, dat het i zou hebben besloten 'uit de SER te lopen.' Van een onzer verslaggevers BRIELLE Sinds 1 juli is er een nieuwe eigen bijdrageregeling van klacht in het kader van de algemene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ). 52; l 21deze officiële verklaring heeft het I. K| gistermiddag afstand genomen 71fle berichten, dat deze vakcentrale ioesljER zou verlaten als gevolg van der fconflict tussen het NW-bestuur i 65Je aangesloten bonden. Het NVV 'Joonextra overleg met NKV en CNV de weigering om nog mee te Jen aan het SER-rapport 'minder 'Ons standpunt is wel zo on- ipelijk, dat in zo'n bespreking j heil wordt gezien', aldus een [woordvoerder. Bin] inkel en CNV hebben opnieuw ver rijk dat zij de houding van het NVV Vair en. Met name het NKV, dat ormPk zijn poging om alsnog tot een verzfddend standpunt te komen ge- izollfdt'erd ziet, wenst een discussie De i deze kwestie in het overlegor- gebjvan de drie vakcentrales. i bij behandeling ditiojn verklaring zegt het NW nu, densle verbondsraad op 16 juli heeft igenlesteld dat deze raad (waarin de ig 23itters van alle aangesloten bon- ekaraitting hebben) de verantwoorde- ?stlaèid voor de inhoud en toon van ;e sialfjaarlijkse rapport, dat op 3 au- r te s in de SER wordt behandeld, ten. pal kunnen dragen. De vertegen- fligers van het NVV in de SER rc®'n daarom niet aan de totstandko- ïodel ervan meewerken, al zullen zij Jf' '«handeling van het rapport wel jnen. Daarbij is overwogen, aldus d dat niet 'n redelijkheid is 4. Jbwachten dat wijzigingen in de 227} het rapport alsnog aanvaardbaar ntinr bunnen maken. omizich oneens verklaren met een vejde SER uit te brengen rapport reii-nons voor als een volstrekt nor- dooi-mogelijkheid binnen de geldende i zejcratische procedures', aldus het i deindsbestuur. karakteriseert de suggestie 'dat sluitjinemen van een afwijkend stand er erzou moeten zijn ingegeven door de Ihoefte interne tegenstellingen te Geiruggen' als 'geheel buiten de dge%hjkheid staand en belachelijk'. foorMvv.bestuur ontkent ook dat bei- 'agdndere vakcentrales niet uitvoerig /eesfen zijn geïnformeerd, voordat het der .standpunt op 16 juli werd vast- fld. 'Noch van tegenstellingen tus- vakbondsbestuur en bonden, noch meningsverschillen tussen leden het verbondsbestuur is enige KSie', aldus de verklaring. «estuur voegt hieraan toe, dat ook kan worden gezegd dat het ver- ,an ^bestuur nu de vertegenwoordi- pspgfan het NW in de voorbereiden- kpngER-commissie (o.a. waarnemend tomcfUer Wim Kok) heeft laten val- sten reze vertegenwoordigers zouden- .jiis het NW in Cen eerder stadi- pi:x maar zonder bevredigend resul- L. ^nebben gepoogd de tekst van het üapport meer te doen beantwoor- •nde lan de °Pvattingen van het NVV. verklaring wordt verder geen ■■^cht besteed aan het reit dat de Kok als lid van de SER-commis- pèl akkoord is gegaan met de ivan het halfjaarlijkse rapport. Stemmig ;g. prptte merkt het NVV-bestuur op, SütJlalissingMi over de houding die 3oo TW op 3 augustus zal aannemen 360-4* betrokken beleidsorganen met L3®0 èmmigheid zijn genomen. Over -cag welke bezwaren het NW nu pet heeft tegen het aangepas- 'oorjaarsrapport zijn geen me- 5-185. 10 kg -225. 6 16-21 6 16-21 ardapr frant IfukÜI™ verslaggever 00 kg. [)RECHT Een tankwagen, ge- met het zeer brandbare en gif- butaangas, is gisteren van een ct bij Zwijndrecht vier meter esomllbeneden gestort. De chauffeur 2 548i)r'jder kwamen er met lichte 300. stadingen af. Het ongeluk had p® 4 Jp°lg dat het verkeer tussen Rot- p en Breda enige uren was ge- J-10.94H. 'rbo't Pgeluk ontstond doordat de rem- [II s.Jvan de tankauto geblokkeerd 20. gin. Om te voorkomen dat hij op hol mPdere auto zou inrijden, week 5. rodfuffeur naar links uit, raakte in ir 3o-lip en stortte over de kop naar - 118. L.. 19, verf"- Jen onzer verslaggevers hten- rRGEN De mysterieuze 447 kjfrijbranden, die enkele weken zouïe landbouwer J. Heppenhuis uit ng 86-prgfjtse dorp Langeveen teister ing fjn opgelost. Bij nader verhoor abeijaie rijkspolitie in Tubbergen is 2 ki5tëg0) (}at de 13-jarige zoon van de [uwer deze branden heeft aange- Uit piëteit met de familie wil litie verder geen nadere bijzon nen geven. schol[dbouwer, die niet verzekerd is, 05-80. r in korte tijd zijn varkens- harint' waarin 32 varkens, een hooi- eivis n en vervolgens zijn boerderij, i 39 25fgelopen weekeinde trok de ver- 0-8017'1 boerderij van landbouwer Hep- >AG -*s nog tal van belangstellenden u '"I omgeving, die nu weieens met ogen wilden zien, hoe de ver eigendommen van de landbou- 'bij stonden. 10.81 1 12,°liti ar per ïo onoi dedelingen gedaan, omdat er op het ontwerp formëel nog een embargo rust. Het NW zal zijn bezwaren vol gende week vrijdag toelichten. CNV en NKV zullen nu hun bezwa ren tegen het voorjaarsrapport via amendementen aan de orde stellen. Dit is de gebruikelijke gang van za ken bij de totstandkoming van SER- rapporten. CNV-secretaris, de heer P. H. Grasman wees er desgevraaed od dat de verbondsraad van het CNV vol gende week maandagavond gaat pra ten over het voorjaarsrapport en over de verklaringen van NVV en NKV. 'Temeer daar het NVV zelf al heeft laten weten er niets voor te voelen de discussie over de inhoud van het rap port te heropenen achten wij een na der gesprek in het overlegorgaan van de drie vakcentrales zinloos. Nog af gezien van praktische bezwaren voe len wij ook zelf niet veel voor herope ning van de discussie', aldus de heer Grasman. Het NKV herinnert eraan, dat de drie vakcentrales bij de voorbereiding van het rapport in de commissie ONE (Ontwikkeling Nationale Economie) gezamenlijk zijn opgetreden. 'In een later stadium heeft het NVV via in formele contacten de verwachting uit gesproken dat er in het NW bezwa ren zouden zijn tegen het uitbrengen van het achttiende halfjaarlijkse SER- raoport. Bij een hieraan in het over legorgaan óp 18 juli gewijde bespre king deelden de vertegenwoordigers van het NW mee, dat de' verbonds raad van het NW zou meewerken aan het uitbrengen van het rapport en dat dit standpunt onherroepelijk was. Het stond ook in het overlegor gaan niet ter discussie', aldus het NKV. Omstanders doken gisteren onmiddellijk het water in toen een lesauto vanaf de kade het water van de haven in Gorkum inreed. Hun pogingen om onder water de portieren open te krijgen mislukten echter: de drie inzittenden verdronken. Pas toen de wagen door een kraanwagen naar boven was gehaald, konden de portieren worden geopend. Mond op mond beademing mocht niet meer baten. De slachtoffers zijn: de 33-jarige mevrouw G. van Meeteren-Kou uit Gorkum, de 41-jarige mevrouw G. de Bruin-De Zeeuw uit Rumpt en de 50-jarige mevrouw Klop-Koi uit Hardinxveld-Giessendara. De politie wist nog niets over de toe dracht van het ongeluk. ADVERTENTIE Dat douanebeambten wel eens voor rare ontdekkingen komen te staan werd deze week weer eens bewezen. Een verdacht laag op de wielen liggende wagen werd gesommeerd de bagageruimte ie openen. Achterin bleek zich een grote hoeveelheid kaas te bevinden.Dat is mijn vakan tie-voorraad kaas uit het vuistjewas de verklaring van de bestuurder. Hij werd niet geloofd. (NZB-foto) Van een verslaggever UTRECHT In het Utrechtse Anto niusziekenhuis kunnen vanaf maandag aanstaande weer open hartoperaties worden uitgevoerd. De in de intensive care-afdeling van dit ziekenhuis opge treden besmetting met een ongewen ste bacterie is verdwenen. Vorige week dindsag werd het operatiepro gramma van hartpatiënten stopgezet om de besmettng in te dammen en onder de knie te krijgen. Economisch directeur dr. L. P. de Jong van het ziekenhuis verklaarde donderdagmorgen, dat er geen enkel risico voor de patiënten meer is. 'Maandag beginnen we weer met twee open hartoperaties per dag. Er zijn overigens in de afgelopen dagen enke le spoedoperaties uitgevoerd bij hart patiënten, die direct geholpen dien den te worden. Er heeft zich geen en kele complicatie bij hen voorgedaan.' De besmetting werd ontdekt bij de routine-controles van uitscheidings- produkten van net geopereerde pa tiënten, die de eerste dagen na de operatie worden verpleegd op de in tensive care-afdeling. RHEDEN - Trimmen in de buurt van een schaapskudde, bewaakt door een herdershond, kan een hachelijke zaak zijn. Dit ondervond een man uit Arnhem, toen hij zich al trimmende in stevig tempo voortspoedde op de Sijpenberg in Rheden. Boskon, de herdershond van de Rhedense schaapskudde, dacht vermoedelijk dat de man het op de schapen had ge munt. Het dier sprong op hem af en beet de broek van de Arnhemmer in flarden. De man kreeg zijn broek ver goed, metd aarbij wel het vriendelijke verzoek, voortaan niet meer in de buurt van de schaapskudde te trimmen. Van een verslaggever LEEUWARDEN De advocaat mr. J. de Jager uit Fochteloo (gemeente Ooststellingwerf), heeft bij Gedepu teerde Staten van Friesland een be zwaarschrift ingediend tegen boringen in het Fochteloër veen, een van de laatste levende hoogveengebieden in West-Europa en biologisch een van de meest waardevolle natuurterreinen van ons land. De Nederlandse Aardo lie Maatschappij wil gebieden in de gemeenten Ooststellingwerf en Opster- land, waarbinnen het Fochteloër veen valt, bij het concessiegebied Drente trekken. In het bezwaarschrift stelt mr. De Ja ger, dat als er voor de energievoorzie ning toch meer gas en olie nodig is, dit in ieder geval dient te worden ge wonnen buiten milieugevoelige terrei nen als het Fochteloër veen. Zoals wij gisteren reeds meldden is hiertegen verzet gerezen in het streekverpleegtehuis De Plantage in Brielle. De regeling houdt in, dat mensen boven de achttien jaar, die in een verpleegtehuis verpleegd worden, nu ook een bijdrage moeten gaan be talen. Deze bijdrage bedraagt maximaal 355 gulden en is gebaseerd op een minimale uitkering aan de pa tiënten van 162 gulden per maand. 'Wij willen ook v.eleens naar de schouwburg, wij lezen ook een krant, wij kijken ook graag televisie. Al deze zaken worden door de nieuwe rege ling voor velen van ons onmogelijk', aldus de heer Hofstede, woordvoerder van het aktiecomité. 'Wij hebben toch ook recht op een menswaardig be staan. Op deze manier maakt de rege ring ons volledig afhankelijk van fa milie en vrienden'. Sinds 1968 verricht de heer Hofstede werkzaamheden in een sociale werk plaats, zodat hij niet meer afhankelijk was, wat de financiën betreft. Hij heeft een eigen kamer in het ver pleegtehuis, bijna alles is daar zijn ei gendom, gekocht van zijn spaargeld. KAMERLEDEN Toen de heer Hofstede van de rege ling hoorde, heeft hij onmiddellijk contact gezocht met enkele kamerle den. Met een van hen heeft hij zelfs een gesprek gehad. Deze verklaarde diep onder de indruk te zijn van het leed, dat deze regeling aan een bepaal de groep gehandicapten berokkent. Hij vroeg echter niet om intrekking van de regeling, wel zegde hij toe overleg te plegen met de vaste Ka mer-commissie voor sociale zaken. 'Dit wordt een regelrechte ramp. Vrij wil len een wijziging van de regeling en tot die tijd de oude handhaven', aldus de heer Hofstede. 'De grote fouten van deze regeling is, dat de lichamelijk gehandicapten over een kam geschoren worden met de de mente bejaarden en de debielen, voor wie inderdaad bijna geen menswaar dig bestaan meer mogelijk is, en die daarvoor het geld dus ook niet meer nodig hebben. Wij hebben echter nog mogelijkheden genoeg, maar daarvoor is wel geld nodig' .De heer Hofstede had nog altijd hoop eens uit het ver pleegtehuis weg te komen en naar een verzorgingsflat te gaan, waar hij (ADVERTENTIE) zou je altijd zo'n snelle, snoerloze Phillshave bij je moeten hebben. Voor snel en glad scheren. Hljgül Kleintje Philishave vanaf 13550 Van een onzer verslaggevers GELDERMALSEN In snel tempo dreigt het door Marsman zo bezongen dijken- landscliap in het Brabants-Gelderse rivierengebied ten onder te gaan aan een ver pauperingsproces. Tientallen puinhopen van krotwoningen ontsieren bet gebied, dut vooral bij buitenlandse toeristen zo'n faam beeft om z'n pittoreske dijkhuisjes verscholen tussen veel groen. Sommige puinhopen van ver laten dijkhuisjes liggen er al meer dan tien jaar. De water schappen en polderdistricten die voor het beheer van het dijkengebied verantwoordelijk zijn laten na ondanks de aandrang van de provinciale besturen ze op te ruimen. De trieste restanten vormen een ernstige aantasting van het midden-Nederlandse ge bied, dat zo'n grote landschap pelijke waarde heeft. Ze bete kenen ook een groot gevaar yoor spelende kinderen, die onder plotseling vallende en afbrokkelende muren bedolven kunnen worden. De puinho pen betekenen vooral een ont luistering van een gebied waar nog honderden mensen wonen. Zij zien hun woonomgeving steeds verder in waarde dalen. Dijkbewoners klagen erover dat zij reeds jaar in jaar uit gedwongen zijn tegen puinho pen aan te kijken. Midden standers zeggen dat hun zaken teruglopen, omdat de aftake ling van het landschap ook een geringe animo van de klanten in de hand werkt de winkels op de dijk te bezoe ken. De puinhopen zijn op vrijwel het gehele 280 kilometer lange dijktraject te vinden langs Maas, Waal en Lek. Alleen al langs de Waal tussen Tiel en Gorinchem kom je er tiental len tegen. Het polderdistrict Thielerwaard, dat in dit ge bied het beheer over de dij ken heeft, heeft al verschillen de keren beloofd de puinho pen op te ruimen. Rammeien Maar in plaats van die belofte na te komen is het polderdis trict er de oorzaak van dat er opnieuw krotten en bouwval len bijkomen. Zo werden on langs in de gemeente Herwij nen twee keurige en goed be woonbare huisjes door het polderdistrict Thielerwaard onbewoonbaar gemaakt door de daken in elkaar te rammei en. De huisjes waren kort daarvoor door de oorspronke lijke bewoners verlaten, die een bejaardenwoning hadden gekregen. Ze verkochten hun huisjes aan het polderdistrict, dat nu al bezig is met het op kopen van langs de dijk staan de woningen in verband met een dijverbreding die even tueel over minimaal acht jaar gerealiseerd kan worden. Om dat volgens het polderdistrict mensen hadden gedreigd de dijkhuisjes te 'kraken', werden ze onbruikbaar gemaakt. Dit gebeurde terwijl er een ver zoek was gedaan door een tachtigjarige man, die nu in een slecht en lekkend huis woont, de rest van z'n leven in een van de twee huisjes te mogen slijten. Inmiddels zijn de twee huisjes nieuwe puinhopen aan de dijk, die door het polderdis trict niet worden opgeruimd. Achtergrond van de onwil van de waterschappen de puinho pen op te ruimen, zou het 'uitstervingsproces' zijn dat de dijkgraven beogen langs de dijken in het rivierengebied. Volgens de plannen moet in het jaar 2000 de dijkverhoging gerealiseerd zijn. Door deze gigantische operatie zouden een kleine 2000 dijkhuisjes moeten verdwijnen, moeten bomen en bosschages die de dijken nu zo vriendelijk stof feren, worden omgeploegd en moeten meertjes en wielen worden gedempd. De dijkver zwaring gaat honderden mil joenen guldens kosten die overigens nog lang niet be schikbaar zijn. Onwil De hoogheemraadschappen, waterschappen, polderdistric ten (de openbare lichamen die met het beheer van de dijken belast zijn) zullen voor een deel van de kosten opdraaien. Ze móeten ondermeer de dijk huisjes aankopen. Het is lo gisch dat de waterschappen zo weinig mogelijk willen betalen. Het lijkt erop alsof een van bovenaf in de hand gewerkte verpaupering van een woonge bied en landschap daarbij een handje moet helpen. Al jaren lang wordt bovendien de be woners van dijkhuizen allerlei moeilijkheden in de weg ge legd, als zij hun woningen willen verbeteren en aanpas sen. Door een permanente tegen werking de huizen van een noodzakelijke accommodatie te voorzien, vertrekken sommige dijkbewoners gedesillusio neerd naar de nieuwe wijken in de dorpen. Dan komen er weer een paar huisjes leeg die als ze aan het polderdis trict verkocht worden zo Krotwoning langs brede rivier in oneindig laagland. snel mogelijk onbewoonbaar worden gemaakt. Nieuwe berekening Overigens bestaat in het rivie rengebied altijd nog de groot ste onduidelijkheid over de dijkverzwaringsplannen. Er worden van verschillende kan ten door milieubeschermers en actiecomité's pogingen ge daan tot een nieuwe bereke ning te komen van de te ver wachten waterstanden in toekomst. Volgens de huidige plannen moeten de dijken worden aan gepast aan een waterstand die eens in de drieduizend jaar kan voorkomen en die dan een werkelijke bedreiging kan inhouden voor de bewoners in het laagland. Om deze onze kerheidsfactor uit te bannen moet een kostelijk stuk land schap verdwijnen en moeten de 2000 huizen worden gesloopt. De Gelderse Milieuraad, de stichting Het Gelders Land schap, en andere organisaties willen dat er een herbereke ning komt van de waterstan den en de risicofactoren. Bo vendien zou met meer kosten de dijken op een andere ma nier aangepast kunnen wor den, waardoor veel onheil voor mensen en natuur ach terwege.kan blijven. een grotere zelfstandigheid zc krij gen, maar dat kan nu niet meer. 'Ik kan nu geen cent meer sparen'. Volgens een woordvoerder van het zie kenfonds in Brielle bestaan er onder de patiënten plannen een kort geding aan te spannen, 'maar ze hebben geen kans, want de rechter mag alleen maar oordelen over de uitvoering van een wet, niet over de inhoud'. 'Als de regeling gehandhaafd blijft, worden wij opgesloten in een kamer en komen daar nooit meer uit', aldus een zeer teleurgestelde meneer Hof stede. ROTTERDAM Het vliegveld Zes tienhoven is volgens zijn adjunct-di recteur ir. T. Brouwer hard op weg de duurste luchthaven in Europa te worden en zich uit de markt te prij zen. Vergezeld van deze noodkreet heeft ir. Brouwer de gemeente Rotterdam een aantal maatregelen voorgesteld, die moeten voorkomen dat de strip in het polderland ten noorden van de Maasstad zijn aantrekkelijkheid voor de luchtvaartmaatschappijen verliest. Hij denkt hierbij vooral aan flinke rei ducties op de landingsgelden. De in voorbereiding zijnde tariefver hogingen, die men op Zestienhoven met veel vrees tegemoet ziet, zijn een gevolg van een uitspraak van de Rot terdamse gemeenteraad, dat gelijke tred moet worden gehouden met de ontwikkeling van de tarieven op Schiphol. Daar bestaan echter geen schriktarieven (dubbele prijs) voor nachtvluchten, zodat Zestienhoven na de nieuwe verhogingen duurder zal zijn dan de grote nationale luchtha ven. Met het oog hierop vindt ir. Brouwer dat het gebruik van het vliegveld overdag moet worden gesti muleerd door middel van reducties op de landingsgelden. Van een onzer verslaggevers VELSEN De Velser politie gaat vandaag, gewapend met foto's van het slagwapen, waarmee vermoedelijk, in de nacht van maandag op dinsdag, de aanslag is gepleegd op het echtpaar Kloosterman, de hele buurt af om meer licht te krijgen in deze zaak. Mevrouw Kloosterman (47), die van haar verwondingen zover was her steld, dat zij met toestemming van de dokter door de politie kon wor den gehoord, kon weinig meer vertel len dan ze al eerder aan de politie had meegedeeld. Het enige wat ze zich kon herinneren was, dat ze de avond voor de aanslag rustig was gaan slapen en dat ze 's morgens vroeg wakker was geworden met een stekende hoofdpijn. De avond ervoor was er geen ruzie geweest in het ge zin. Het slagwapen, dat door mevrouw Kloosterman is gevonden, is een snij- ijzer, dat gebruikt wordt door gasfit ters om schroefdraad aan te brengen op stukken pijp. Van dit snij-ijzer ontbreekt echter het omhulsel. De po litie heeft van een inmiddels ander soortgelijk omhulsel en het bewuste snij-ijzer een foto-montage gemaakt voor verder onderzoek. Het snij-ijzer werd gevonden in de slaapkamer van het echtpaar Kloosterman. De heer Kloosterman (48), die is opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam, kan nog steeds niet worden gehoord. Zijn toestand is ernstig, maar hij gaat langzaam vooruit LONDEN (AP) Het geschil van het KLM-personeel op de New Yorkse internationale luchthaven Kennedy Airport is nu ook overgewaaid naar het Londense Heathrow. Het bagage- personeel daar weigerde gisteren de koffers te vervoeren van passagiers, die verder moesten vliegen met vlieg tuigen van de KLM. Een aantal reizi gers, die uit New York kwam en moest overstappen op een toestel naar Amsterdam van de KLM legde dit laatste stuk van hun reis zonder baga ge af. Een woordvoerder van de KLM gaf gisteren als toelichting, dat het hier om een sympathie-actie gaat van de Engelse vakbond TUC, waarbij het bagagepersoneel is aangesloten. Deze bond heeft zich solidair verklaard met het keuken personeel van de KLM op Kennedy Airport, dat enkele weken geleden te horen kreeg, dat in het ka der van de bezuinigingen bij de KLM zeventig van de tachtig man personeel zal moeten afvloeien. De KLM-woordvoerder zei verder niet op de hoogte te zijn van de gebeurte nissen op Heathrow en deze ook niet goed te begrijpen. De sympathie-actie zou zich beperken tot toestellen van de KLM, die uit New York via Lon den naar Amsterdam vliegen, maar een dergelijke lijndienst is er momen teel niet. De KLM heeft één lijn dienst op New York, maar die is rechtstreeks vanaf Schiphol. Wel heeft de KLM per dag tien charters van Schiphol naar Londen, maar hier hebben zich tot nu toe geen moeilijk heden bij voorgedaan. Mogelijk is dat men, omdat de actie weinig effect heeft o mopnieuw in de publiciteit te komen. Wat het keukenpersoneel van de KLM op Kennedy Airport betreft, daarover wordt momenteel nog onder handeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5