Ongelukken blijven er altijd' Waarschijnlijk geen erkenning Tin vier toptijden in atletiek I Dambond boos op Sijbrands Blankenburg wil niet in Westduitse ploeg spelen Remise voor Bert Enklaar Ljubojevic leidt Wind spelbreker Holland Week 2 Karl Schranz prof MJ.W/KWARTKT VRIJDAG 27 J L LI 197.! SHORT TU/K13 mistocht van Schotse topcoureur Jackie Stewart om veiligheid van circuits te vergroten i eoi Calionze speciale verslaggever p. Ot 2n?fDV0O'RT Er gaat liet verhaal, dat een niet. onbelangrijke man in de autorace-wereld op liet veld van Genève gezegd zou hebben, dat 'Jackie Stewart' pas tevreden zou zijn, wanneer alle ra- .^djinïits ter wereld er zouden uitzien als de hangars daar in Genève.' Overdekt dus, met een dak bo- k^4e baan. Jackie Stewart, geconfronteerd met deze uitspraak: 'Ach, in het begin ben ik als de russtjste zondaar nagewezen, heeft men mij venveten de autoracerij helemaal kapot te willen maken. euw^zou mij ook het liefst hebben gekruisigd. In gedachten had men dat wellicht ook al een aantal ■rUpri gedaan.' 3ei Stewart lacht er wat om. Zoals jarige Schot sterk kan relative- afstand nemen. 'Het werd', „jij, 'vijf, zes jaar geleden geaccepteerd, dat een cou- wilde praten over zaken die figen veiligheid betroffen. Als had je maar in de auto te en te rijden. Ik ben toen djnlijk iets nieuws begonnen, wekt altijd kritiek op. Maar nu 2n v'het geaccepteerd. Nu wordt er 1 vf^ht aan onze eisen besteed. Nu ïest er verbeteringen aan circuits'. Poel I jiezers /|cen. Voor vele tienduizenden icinerend verschijnsel. Een spel iens. machine, snelheid en ge- ..Met jaarlijks zijn blijkbaar on- P JBelijke verliezers. Jongemannen 2efn laatste race n'et meer kun- ^Navertellen. Voor anderen juist jor een bezigheid, die men niet ionder de noemer 'sport' wil (hikken en die men als overbo- nutteloos betitelt. Stewart weet )als hij ook zegt: 'Autoraces zijn jcomen, omdat de rijders dat wilden. De organisatie van die kwam van de rijders uit. Die iur is allang veranderd. Het ra- I belangrijk voor de sponsors, de sport zijn gekomen, toen en- Isme alléén niet meer voldoen- I om vcor de kosten op te draai- belangen van de sponsors ei- I de races. En alles wat daaraan de publiciteit, de reclame', lackie Stewart inmiddels een leid man die zich niet iedere [nieuw aan het potentiële gevaar ïloot te stellen, dat een race nu al in zich heeft is het racen lanks gebleven. 'Als deel van even', zegt hij. 'Noem het een I an bezetenheid'. Maar ondanks tetenheid toch ook de realiteits- !r zullen', zegt Stewart, 'altijd 'ral ongelukken blijven gebeu- j races. Dat is een gegeven. De- rt zal nooit safe, helemaal veilig k weet het. Iedereen die in een tapt, weet het. Je loopt een be- risico. Alleen: je kunt de om- gheden waaronder wordt gere- o optimaal mogelijk maken. Aan oorwaarden ontbreekt nog wel iet een en ander' n Stewart. In racekringen gaat 'de intelligente zoen van een houder uit het Schotse Dumbar- lor het leven. Hij is voorzitter j Grand Orix Drivers' Associa- e vereniging van Grand Prix rs. Als zodanig ook de man, die Jackie Stewart de eisen voor de veiligheid aan de cir cuits stelde. Zandvoort miste er vorig jaar zijn Grand Prix - race voor for mule I-wagens mee. Francor- champs, het circuit bij Spa in België, dat het afgelopen weekeinde opnieuw twee doden eiste, wordt al drie seizoe nen door de rijders (een enkeling uit gezonderd die er wel in een andere klasse start) gemeden. Stewart: 'Noem het een kruistocht, toen wij er vijf zes jaar geleden mee startten. Maar het moest gewoon gebeuren. Toen misten we de steun, werden we cok vanuit de autosport-pers aangevallen. Nu worden we gesteund. Nu erkent men ons, al weten wij ook dat je met een beveiligd circuit niet alle onge lukken voorkomt. Maar als je dan weer hoort en leest dat er op Fran- corchamps twee doden zijn gevallen, één in coma ligt, dan vraag je je wel eens af, of iedereen wel zijn eigen stukje verantwoordelijkheid beseft. Er is een stukje dat we allemaal hebben. De organisatoren op Francorchamps bijvoorbeeld. Zij zouden daar gewoon geen races mogen uitschrijven. De coureurs die er rijden hebben die ver antwoordelijkheid ook. Zij moeten dat niet doen. Tndianapclis in de Verenig de Staten is een ander voorbeeld. Er is geen geld genoeg op de wereld dat mij daar zou kunnen laten rijden. Niet voor een test, niet voor een race. Twee jaar geleden is mij 150.000 pond (meer dan eenmiljoen gulden - red.) geboden om er te rijden. Niet eens in een wedstrijd. Ik heb 'nee' gezegd, zo als ik op ieder ander aanbod 'nee' zeg. Maar er zijn rijders die zich wel voor het geld laten kopen. Die bewust dat grotere risico nemen in ruil voor geld. Ik ken die Europese rijders ook. De solidariteit gaat nog niet veel ver der dan voor de formule I-wagens'. Eerste fase In de afgelopen jaren zijn op vele cir cuits door coureurs geëiste verbeterin gen aangebracht. En hcewel de strijd vraag 'vangrail of vanghek' nog steeds brandend is (Stewart: 'Er zou een goed onderzoek moeten komen, maar geen enkel bedrijf blijkt daar belang bij te hebben, omdat autorijden en autoracen steeds meer twee van el kaar gescheiden zaken zijn geworden, waarvoor andere maatstaven gelden'.) is er over het algemeen van de zijde van de circuit-directeuren wel begrip voor het rijdersstandpunt. Stewart: 'Wat je vooral in de eerste jaren zag, was onvoorstelbaar. Fraaie bomen, daar niets op aan te merken, langs de baan, stevige telefoonpalen en andere belemmeringen. Misschien dat een normale auto die niet al te hard rijdt er nog enigszins toonbaar uitziet als die er na slip tegenaan komt. Maar voor een racewagen beslist ongezond. Wanneer je een directeur daar op wees. keek hij eerst verwonderd. Men had daar nooit bij stilgestaan. De cir cuits waarop wij nu Grand Prix-ra- ces rijden voldoen nu in ieder geval aan de minimale eisen. Dit moet als eerste fase gezien worden in de bevei liging. De volgende stap is de be scherming van de coureur in de wa gen. Drie van de vier coureurs die zijn verongelukt, en die ik goed ken de, zijn bijvoorbeeld niet overleden aan hun verwondingen. Zij zijn over leden doordat zij in de vlammen moesten ademen. De race-overalls bie den een zekere bescherming tegen vuur. Gedurende een bepaalde tijd al thans. Maar de helmen die je draagt, bieden die bescherming niet. De hel men zullen moeten worden verbeterd. Met bijvoorbeeld een voorziening, waardoor een coureur nog gedurende 45 seconden zuurstof kan blijven ade men. Vijfenveertig seconden lijken misschien niet veel, maar je moet eens onder water gaan zitten. Het lijkt wel een eeuwigheid. Lang ge ne eg waarschijnlijk om bij te komen van de klap en uit de wagen te sprin gen. Hopelijk ook lang genoeg, om tij dig eruit gehaald te worden'. De beste beveiliging is los van het Jackie Stewart passeert de gehavende bolides van Jackie Oliver en Mike Ilaihvood tijdens de Grote Prijs van België op het circuit van Zolder. afschaffen van het racen een ver mindering van de vaak waanzinnig' hoge snelheden. Door, zoals Zandvoorts circuit-directeur Hugenholtz ook al in deze krant vertelde, alle aërodynami sche aanbouwsels als vinnen en vleu gels om de bolide maar weg te druk ken, te verbieden. Een formule-I-wa- gen heeft dan ook weer wat meer weg van een normale wagen, die volgens fanatieke verdedigers van het racen immers gebaat zou zijn bij de ontwik kelingen in de race-sport. Door bij voorbeeld ook naar nieuwe formules (d.w.z. dus kleinere motoren van zo'n 2000 cc) over te stappen of de zeer licht geconstrueerde bolides zwaarder te maken. Stewart: 'Autoracen is ech ter juist die snelheid. Daar draait het om. Ik weet niet of langzamere wa gens nu wel de oplossing zouden zijn. Je kunt ook de circuits langzamer ma ken. Door, zoals nu ook in Zandvoort is gebeurd, er een extra bocht in te leggen. Dat verplicht de rijders in ie der geval af te remmen. Ik dacht niet dat een andere formule dan de for mule I haalbaar is. De kosten om weer nieuwe motoren te ontwikkelen zijn schrikbarend hoog. Welk autobe- f de hand opgenomen tijden iveer ter discussie bij IAAF n onzer verslaggevers IRDAM Waarschijnlijk zullen de vier wereldrecords op de afstanden, die de afgelopen weken zijn gevestigd, niet door de fetionale atletiek-federatie (IAAF) worden erkend. In Dresden et afgelopen weekeinde bij de Oostduitse kampioenschappen Stecher opzienbarende tijden op de 100 en 200 meter (resp. fi 22,1 seconden) en relaiseerde Annelie Ehrhardt op de 100 ;horden de recordtijd van 12,3 seconden. Maar evenals het eer- Ziirich gevestigde record van de Amerikaan Rod Milburn op meter horden werden de tijden in Dresden met de hand opge- I n ir. Ad Paulen, bestuurslid [IAAF en voorzitter van de Eu- atletiek associatie, kunnen in :val de in Dresden gerealiseer- fn niet worden erkend. Paulen: eglementen staat dat wanneer 'ironische tijdwaarneming aan- de zo opgenomen tijd de eni- ie geldig is. Bij de kampioen- in de DDR werden de tijden lisch èn met de hand, met de :h, opgenomen en ondanks die n het reglement werden [handgestopte tijden aangehou- iders ligt het; bij het record Milburn Tijdens de Macabi- !n in Tel Aviv sprak ik Tho- iller, voorzitter van de roei- die vertelde me dat Milburn ist dat de tijden met de hand gestopt. Zijn argument was in Lauer, de vroegere wereld- mder, indertijd ook records handgestopte tijden. Ik ge it dat het goed is dat atleten ingen, dat ze de dienst gaan wat de tijdopneming be lt is ook weinig eerlijk.' Iger die met de hand worden opge- [zijn (op de korte afstanden) |r voor de atleten. De werke- p is de periode tussen het in- I van het startpistool en het dat de atleet het finishvak j. Paulen: 'De elektronische ap- r neemt dat feilloos waar. oude mannetjes die aan ..et p de baan zitten, kunnen niet reageren. Drukken later in. snellere tijden krijgt. Topn iktronische tijdwaarneming met name vanuit West- geijverd een verschil in te 'an 0.2 seconden om de elek- tijden te kunnen vergelij ken met de handtijden. De IAAF heeft wel een kleiner verschil aange houden, van 0,05 seconden, maar ik geloof dat het het meest logische is te rekenen vanaf het indrukken tot het passeren van de finish.' De verschillen tussen de twee soorten tijdopneming kunnen groot zijn. In Dresden bijvoorbeeld was de 10,8 se conden van Renate Stecher elektro nisch 11.07 seconden. (Paulen: 'Dat is bij de finish een verschiJ van zo'n tweeënecnhalve meter') en 22.1 se conden waren in werkelijkheid 22,31 seconden, een tijd overigens die toch nog onder het oude wereldrecord was. Het lijkt logisch dat de atletiekwereld een keuze maakt, zodat in alle geval len van gelijke omstandigheden spra ke is en atleten niet de handtijden gaan gebruiken om records te verbete ren. Tot twee keer toe werd een voor stel alleen elektronische tijdwaarne ming te erkenner verworpen (in 1970 en 1972), maar dit iaar ligt een tus senvoorstel op tafel dat wel kans maakt in september, op het con gres in Edinburgh te worden aan genomen. Paulen: 'Als het voorstel wordt aangenomen, zullen er voorlo pig twee soorten records komen voor de afstanden tot 400 meter. En wel records die met do hand zijn oogeno- men en records die elektronisch zijn opgenomen Ik denk dat dit voorstel het wel haalt Ik weet bijvoorbeeld dat ook de voorzitter ''an r(p Oostduit se atletiekbnnd er achter staat.' rr DEP WETS Het ligt voor do hand dat in de toe komst records aPeen nog zullen wor den erkend, wanneer de tijden via de elektroniseno apparatuur zijn opgeno men Ad Paulen stelt duidelijk dat de atletiek in dat opzicht ouderwets is en achterloopt bi; andere takken van drijf doet dat nog? De huidige formu- le-I-motoren zijn ontwikkeld, hooguit nog voor een enkele verbetering vat baar. Ze zijn, en dat is ook belangrijk, sinds 1967 te koop voor dezelfde prijs. 6700 pond (ruim 40.000 gulden). Jackie Stewart lacht. Is bijvoor beeld voor velen één en al vriende lijkheid, praat vlot en doordacht. Doorweeft zijn relaas met actuele za ken, voert een bekende voetbalvereni ging uit Amsterdam ten tonele, die wel eens van Celtic en de Rangers (Stewart is een Schot) heeft gewon nen om zijn verre van clichématige verhaal te illustreren. Is bereid zijn rijtechniek te verklaren. Soepel, clean rijden is beter en gaat altijd sneller dan wild, agressief sturen, rennen, gas geven en schakelen. Hij heeft er twaalf jaar racerij op zitten. Won in die jaren vijfentwintig Grand-Prix-ra- ces, werd op zijn dertigste (in '69) voor de eerste keer als wereldkampi oen gekroond en in '71 gebeurde dat opnieuw. Dit jaar staat hij cp de tweede plaats in het klassement, vlak achter wereldkampioen Emmerson Fittipaldi. Stewart heeft ook hoe wel nooit ernstige ongevallen ge kregen. 'Ik lieg', zegt hij 'als ik zou beweren dat het me niets heeft ge daan, zo'n ongeval. Je moet je emo ties dan evenwel bedwingen. Ook dat hoort er bij. Ik weet van mezelf dat ik keek waar het gebeurde, vroeg me zelf ook af hoe en was blij dat ik het er levend af had gebracht'. Hoe lang nog? Jackie Stewart start ook zondag weer in de Nederlandse Grand Prix op Zandvoort. Hoe lang nog? Totdat hij zijn zesentwintigste Grand-Prix-over- winning te pakken heeft, voor de der de keer wereldkampioen is geworden? Stewart: 'Ik rij dit seizoen uit. Ik heb zoals altijd voer één jaar een contract getekend. In oktober beslis ik. Of ik verder race, bij wie, enzo voorts. Maar zou ik stoppen (iets dat algemeen wel wordt aangenomen, red.) dan hoop ik in de autowereld werkzaam te kunnen blijven. Racen is een deel van mijn leven, een belang rijk deel, ik vind rijden fijn. Ik ben professonal. ik weet dat er andere dingen te doen zijn.' PETER ONVLEE AMSTERDAM Er is ruzie op hoog niveau In de Koninklijke Nederlandse Dambond. Door middel van een communiqué heeft het hoofdbestuur van de dambond bekend gemaakt dat het 'zeer ontstemd is over de onelegante wijze, waarop wereld kampioen Ton Sijbrands zich in diverse publicaties na afloop van de interlandwedstrijd heeft uit gelaten over de begeleider van het nationale team, bondsvoor zitter H. C. van de Vreugde'. In het communiqué staat voorts: 'Het KNDB-bestuur is van me ning. dat juist de wereldkam pioen die door de leiding nauw betrokken is geweest bij de dagelijkse voorbereiding van het team volkomen op de hoogte was van de moeilijke omstandigheden, waaronder in Yalta moest worden gespeeld. Het bondsbestuur vindt het on juist dat de wereldkampioen zijn 'klachten' noch in woord noch in geschrift ter kennis van het bestuur heeft gebracht, al vorens ze aan de openbaarheid prijs te geven'. Er zullen overigens geen straf maatregelen tegen Sijbrands worden genomen. 'Wc hebben dat niet willen doen om Sijbrands niet te schaden In de voorbereiding op zijn wedstrij den om het wereldkampioen schap in oktober tegen Andreiko. Maar deze zaak zit ons zeer hoog', aldus voorzitter Van de Vreugde. Van onze sportredactie AMSTERDAM De Nederlander Bert Enklaar staat op de ranglijst van het IBM-toernooi in Amsterdam niet langer meer alleen op de laatste plaats. Enklaar speelde gisteren remi se tegen de Bulgaarse grootmeester Radulov. Het was een hangpartij uit de achtste ronde. Radulov moest ook nog een partij tegen de Rus Boris Spasski uitspelen. Deze ging voor de Bulgaar verloren. Woensdagavond laat zegevierde Petrosjan nog over Smej- kal. Petrosjan, Spasski en Ribli delen achter koploper Planinc de tweede plaats met vijf punten. Gisteren wer den alleen de afgebroken partijen uit gespeeld. Vandaag volgt de negende ronde. Grootmcestergrocp: 5e ronde: Petrosjan Smejkal 10; 8c ronde: RadulovEnklaar VaVa; 6c ronde- RadulovSpasskl 0—1. Stand (na 8 ronden): l. Planinc 6Va, 2/4. Ribli, Spasski. Petrosjan 5; 5. Szabo 4IS: 6/9. Timman, Donner. Kavalek, Radulov 4; 10/11. Smejkal. Marovic 3Vi. 12/16. Andersson. Quinteros, Langeweg, Ree, Enklaar 5. Meestergroep: 5e ronde: TorreJakobsen 0—1. Stand (na S ronden): 1. Jansa 6',2, 2/3. Ro- manishin, Hecht 5*A: 4. Jakobsen 5: 5/8. Ko- vacevic, Keene, Torre, Sosonko 4; 9. Har- toch 3; 10/11: Scholl. v. d. Berg 2>A: 12. Bellin IV,. PETROPOLIS In de derde ronde van het interzonale schaaktoernooi, dat in Petropolis wordt gehouden, kwamen voorlopig slechts twee spe lers tot winst. De Joegoslaaf Ljuboje vic won in 40 zetten van de Canadees Biyiasas en de Argentijn Oscar Panno was met de Zwitserse jeugdspeler Werner Hug twee zetten sneller klaar. De overige partijen eindigden in re mise of werden afgebreken. De vier onderlinge Russische partijen, die tot dusver werden afgewerkt, leverden telkens een puntdeling op. Ljubojevic heeft nu de leiding met 2 punten en een afgebroken partij (tegen Hug), voor Panno, die 2 punten heeft. MUIDEN Onder naargeestige weers omstandigheden is de Hollandweek II op het IJsselmeer rond Pampus voor slechts twee klassen van start ge gaan. Alle kleine boten bleven in de haven. Alleen de draken en de Flying dutchman verschenen op het wed strijdwater. De grauwe golven van het IJsselmeer en de harde noordenwind deden de meeste deelnemers besluiten niet uit te varen. Uitslagen: Draken: 1. Bakker, 2. Bol. Flying Dutchman: 1. Bierman. 2. Im- hoff. NEW YORK, (AFP) Karl Schranz. de voormalige wereldkampioen ski, is op 34-jarige leeftijd professional ge worden. Schranz, die een hotel be heert in Sankt Anton in Tirol, zal meedoen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor profs die dit jaar zullen worden gehouden. 'Ik ben njoit met de skisport gestopt en ik ben nog steeds in grote vorm', ver klaarde Schranz op een persconferen tie in New York waar hij zijn over gang naar de profrijen bekend maak te. 'Ik verheug mij erop Jean Claude Killy te ontmoeten', voegde hij eraan toe. Het grote duel za! plaatsvinden in november in Aspen (Colorado). VOETBAL Het Noorse elftal, dat met onder meer Nederland In één groep is ingedeeld voor de kwallficatleronde van het toernooi om het wereldkampioen schap. heeft In Bergen een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Noord-Korea met 3-0 gewonnen. De ruststand was 1-0. WIELRENNEN Eddy Merckx heeft vóór Jos Bruyerc in Sint Lambrechts Wo- luwe een internationaal criterium voor beroepsrenners gewonnen. HONKBAL In verband met de dubbel- wedstrijd tussen de softbalteams van Ne derland en Italië op woensdag 1 augus tus ln Haarlem is de honkbalwedstrijd voor de hoofdklasse tussen de Nlcols en Sparta verschoven naar een latere da tum. TENNIS Tom Okkcr is in het interna tionale toernooi van Washington doorge drongen tot de derde ronde door een ze ge in twee sets op de Amerikaan Jim McCanus; 6-1 6-1. Ook Ashe, Smith en Riessen kwamen een ronde verder. GOLF De Nederlandse jeugdploeg heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het'toernooi om het Europees kampi oenschap voor landenteams, dat in het Deense Silkeborg wordt gehouden. WIELRENNEN De Belgische wielren ner Roger Swerts. de meesterknecht van Eddy Merckx; is wegens een ruzie met Merckx weggegaan bij Molllnl. Swerts heeft een contract getekend bij IJsboer- ke, waar Rik van Looy directeur-sportlef is. Ook Julien Stevens gaat voor die ploeg rijden. PAARDESPORT De Westduitser Alwln Schockemöhle heeft tijdens het Internatl- Zljn landgenoot Hendrik Snoek eindigde met Shirokko als tweede voor de Britse amazone Alleen Ross met Saki. Ook woensdagavond zegevierde Schockemöhle al. De Ooslduitse atlete Renate Stecher (links), die het afgelopen week einde in Dresden volgens de stopwatches twee wereldrecords ver beterde. sport, /.oals /wemmen en paardesport, waar wel de elektreivsche lijden wor den aangehouden. De vraag dringt zich echter op o' hel wel verantwoord is de atletiek dergelijke kostbare ap paratuur op te dringen. Paulen: 'Over vijf of tien./jaar zal een dergelijke tijdwaarneming algemeen /.ijn Vanwe ge de kosten hebben we dan ook een overgangstijd voorgesteld, een periode waarin twee soorten records worden erkend. Bovendien kun je bijvoor beeld in Nederland, waar je een en in de toekomst misschien twee snelle kunststofbancn hebt, met slechts één apparatuur volstaan. Je kunt daarmee gemakkelijk alle belangrijke wedstrij den volgen.' I DUSSELDORP Horst Blanken burg, de centrale verdediger van Ajar, is niet meer geïnteresseerd in een plaats in het Westduitse natio nale elftal. Hij is boos op bondstrai- ner Helmut Schön. In een interview met het persbureau SID verklaarde Blankenburg woensdagavond, voor de vriendschappelijke wedstrijd van Ajar in Biidreich tegen TSV Norf/- Tua, zijn houding: 'Het Westduitse nationale elftal is dood voor mij. Als trainer Helmut Schön voor een interland een beroep op mij doet, zal ik weigeren. Tot nu toe heeft hij mij niet nodig gehad, dan kan hij het in het vervolg ook zonder mij stellen.' Wat zijn de motieven van Blanken burg voor deze plotseling zo afwij zende houding? (in het verleden heeft Blankenburg dikwijls gezegd dat hij ooit dolgraag naast Becken- bauer, Miiller en Netzer in het zwart-witte tenue zou spelen) 'Ik heb maar één motief. Helmut Schön. In januari van dit jaar trad hij op als begeleider van hel wereldelftal in Londen. Hij heeft me toen be loofd dat ik een uitnodiging voor het Duitse elftal zou krijgen. Ik ben toen als een bezetene gaan trainen. Maar ik hoorde nooit meer iets. Bij de Europa-Cupwedstrijd Bayern Ajar weigerde Schön zelfs me te groeten Hij mag dan zijn trots heb- Morst Blankenburg ben, maar ik heb die ook. Daarom speel ik niet meer voor het Duitse elftal.' Zal Blankenburg dus volgend jaar bij het wereldkampioenschap alleen maar als toeschouwer aanwezig zijn? 'Dat is niet gezegd. De Nederlandse voetbalbond is zeer druk bezig om mij het Nederlandse staatsburger schap te bezorgen. Als alles goed gaat dan kan ik op IS november, in de beslissende wedstrijd Neder landBelgië, al ingezet worden. Dat Nederland de eindronde zal halen staat voor mij als een paal boven water.' Bondstrainer Helmut Schön toonde verrast te zijn door de afwijzende houding van Blankenburg. 'Toen het ivereldelftal in Londen speelde heb ik Blankenburg gezegd dat hij aan 1974 en het wereldkampioenschap moest denken', zo zei Schön. 'Ik heb herhaaldelijk gezegd dat hij een kans 'zou krijgen. Hij moet echter niet vergeten dat er in West-Duits- land nog altijd iemand is als Bec- kenbauer en dat er andere Bundesli- gaspelers zijn die nog veel langer op een plaats in het nationale team wachten.' Het verivijt van Blanken burg, dat Schön tijdens de Europa Cup-wedstrijd van Ajax legen Bayern Miinchen niet met hem wil de spreken doet de bondstrainer met een 'absurd' af. 'Voor de wedstrijd heb ik met geen enkele speler ge sproken, ook met die van Bayern niet. Daarna raakte Blankenburg ge blesseerd, zodat ik hem zelfs hele maal niet meer heb gezien

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13