Aardige komedie Gasturbine en Wankel motor maken kansen autobiografie ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Een schim van een satire edroevende pionnenfilm Woody Allen's sex-satire Schoolparlementen niet effectief Studiekans bezitters tweedegraads akten loopt groot gevaar Weinig alternatieven voor conventionele verbrandingsmotor taW/KWAiRfTET VRIJDAG 27 JULI 1973 een ,UW(*iin Hoffman en Stefania Sandrelli in Alfredo - Alfredo. voon kH'vlredo - Alfredo lerde aim jo Ventura in 'Le silencieux'. silencieux in le Carré wekte indertijd in zijn ate 'The Spy who came in from cold' een nieuwe anti-held tot le- de vermoeide spion, die allang t dat het ijzig koud is in zijn we- dat partij en tegenpartij in mee- ondofenloosheid voor elkaar niet onder- n en dat hij op geen hulp en heul oeft te rekenen. 'Le Silencieux' Claude PinoteaL is geborduurd dit bestorven stramien, alleen is patroon niet helemaal volgehou- De hoofdpersoon wordt allengs e braaf en het happy end hadden B^Peter voor een andere film kunnen If* aren. Een beetje een afleggertje ^*1 maar toch het aanzien waard, werkft er zit sfeer in en spanning en droefgeestigheid op de j uiste iwenfcblikken. iigt -aat eigenlijk niet eens over een ie spion, maar over een man de iteeds vijnt! week dj gedwongen zich als spion te ten. De Franse atoomgeleerde Clé- Tibère is indertijd door de Ruv- Jij gekidnapt en wordt bij een he- wmMk aan Londen door de Engelse ge- e dienst teruggepakt. Men dwingt hem Engelse geleerden die voor de Russen werken aan te wijzen en daar na wordt hij losgelaten als een vogel vrije. Hij is nergens veilig, ook niet in zijn geboorteland, de politie kan hem niet beschermen, familie, vrien den en kennissen vormen een gevaar. De wijze waarop hij zich toch nog uit het net weet te ontsnappen is erg in genieus gevonden maar past, zoals ge zegd, niet in de film. Lino Ventura weet zo'n eenzame zwijgerd overigens fraai en fors gestalte te geven en de gehele entourage is ook geslaagd, zo wel wat het landschap als de karak ters betreft. W.W.-B Amsterdam-Calypso. 14 jr. Woody Allen is een klein, iel, lelijk, geheel volgens het patroon van de sjlemiel opgetrokken mannetje, dat niet alleen in films speelt, maar ze ook regisseert. (Bananas, Play it again, Sam). Velen zijn dol op hem. anderen vinden er niets aan, dat is net als met de Barend Servet-show. Tot dusver waren zijn films wat de sex betreft schokvrij, maar dat is met 'Every thing you always wanted to know a- bout sex but were afraid to ask' (waar voor hij ook het scenario schreef, ge baseerd op de gelijknamige bestseller van dr David Reuben) anders gewor den. Daar kunnen velen zich een buil aan vallen als ze dat willen, want de sexuele afwijkingen die niet aan bod komen zijn het vermelden niet waard. Het begint nogal kalmpjes met Woody Allen als mislukte hofnar die de koningin door middel van een lief desdrank wil versieren, maar daarna komen er alras pittiger onderwerpen aan de orde. Een man die overspel pleegt met een schaap, een tv.quizz waarbij het panel mag raden naar ie mands sexuele afwijkingen en de winnaar zijn fantasieën mag uitleven, een brave huisvader die zich alleen gelukkig voelt in vrouwenkleren... ik geef maar een paar voorbeelden. Ook dwaalt er een enorme vrouwenborst rond die het landschap onveilig maakt en wordt erin het Italiaans gekeuveld over de problemen van een frigide vrouw. De film vindt zijn hoogte- en eindpunt in een malle science fiction scène met het menselijk lichaam als een door computers beheerst ruimte schip. Welke lanceringen daar plaats vinden kunt u zich wel voorstellen. Het mooiste is eigenlijk nog het be gin- en eindbeeld van de film: het scherm bevolkt met witte konijnen, waarvan alleen de ogen en de roze snuitjes te zien zijn. Wel opgepast: wie niet veel van sex wil weten moet er niet heengaan. W.W.-B Amsterdam-Alhambra I, 18 jr. i Italiaanse regisseur Pietro rmi is vooral vermaard gewor- i-Visfo door zijn film 'Scheiding op jordp Italiaans' (1962), een half rleske, half makabere fabel Ber^rin hij polemiseerde tegen de tgeving in Italië die geen echt- leiding toeliet. Zijn verdere va- ,46 ities op het thema van de bizar- Italiaanse zeden waren minder slaagd, steeds meer moest de enpie wijken voor de kluchtig- van ld. Maar met 'Alfredo-Alfredo' eft hij toch weer een goede ko- ^ojdie gemaakt. irige feministen dienen wel gewaar de huwd, het is een anti-vrouwenfilm, egrfc zachtzinnige Alfredo (gespeeld I door de Amerikaanse acteur Dustin Hoffman, de Italiaanse spelers zijn in het Engels nagesynchroniseerd) is echt een gedresseerde man. Eerst trouwt hij met een gruwelijk wezen in mooie verpakking dat hem geen ve zeltje vrijheid Iaat, hem vervolgt met liefdesbrieven en telefoontjes op zijn werk, zijn oude vader het huis uit jaagt, een gefingeerde zelfmoordpo ging doet, een schijnzwangerschap fa briceert, hem naar de kelder verbant en hem uitslag bezorgt over zijn gehe le lichaam. Als hij eindelijk van haar af is vindt hij de ideale vriendin (een beetje bazig, dat wel) maar die heeft weer een hysterische moeder en het is erg jammer dat er dan net in Italië gescheiden en hertrouwd kan worden, want hij is zeer schichtig geworden voor het huwelijk. Maar ja, hij moet er toch weer aan geloven. Enfin, de mannen in 'Alfredo-Alfredo' zijn aar dige, lijdzame, veelgeplaagde wezens en de vrouwen heksen. Maar 't zou me niets verbazen als Germi in een volgende film de boel eens omdraaide en het betreurenswaardige lot van de vrouwen onder het vergrootglas legde. Met lekker overdrijven kom je naar beide kanten een heel eind en wat doet het er eigenlijk ook toe als je er maar om kunt lachen. Nu, dat kun je om 'Alfredo-Alfredo' wel, al zit hij niet zo barstensvol esprit als 'Schei ding op zijn Italiaans'. Van maat schappijkritiek is eigenlijk helemaal geen sprake meer, want het aanschop pen tegen de traditie van het huwe lijk verliest aan kracht door de extre me en eenzijdige verschrikkelijkheid van Alfredo's vrouwen. Had hij zich daartegen willen afzetten dan had hij de sleur en de wrok, niet de hysterie tot leidraad moeten nemen. Nu ja, de film graaft minder diep dan Germi wel eens gegraven heeft. Voor een gezellig avondje uit is hij even wel uitnemend geschikt. W. Wielek-Berg. Amsterdam-Rembrandtpleintheater, 14 jr. door Sicco de Jong A UT O /F I LM/B INNEN LAND T9/K11 Prof. Schaper weg bij Leidse universiteit Van een verslaggever LEIDEN Prof. dr. B. W. Schaper is eervol ontslag verleend uit zijn functie als gewoon hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de universi teit van Leiden. Prof. Schaper, die in 1907 in Voorburg werd geboren, legde in 1933 in Leiden het doctoraal exa men af en promoveerde in 1953 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Hij werkte vanaf 1942 mee aan de ille gale uitgave van Vrij Nederland en van 1945 tot 1947 was hij plaatsvervan gend hoofredacteur van dit weekblad. In 1960 werd hij aan de universiteit van Leiden benoemd tot gewoon hoog leraar in de algemene geschiedenis. Hij was toen al drie jaar bij de universi teit in dienst als wetenschappelijk hoofdambtenaar. Prof. Schaper is lan ge tijd redacteur geweest van het Tijd schrift voor Geschiedenis. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Schoolparlementen werken niet. Leerlingen voeLen er weinig voor hun wensen en ideeën ten aanzien van de school en het onder wijs kenbaar te maken via dit soort organen; docenten hebben betrekke lijk weinig belangstelling voor activi teiten die niet direct met hun onder wijstaak verband houden; niet-onder- wijzend personeel voelt zich weinig betrokken, omdat het het gevoel heeft buiten de onderwijsproblematiek te staan; en ouders zijn slecht geinfor- meerei over het bestaan van overleg structuren op school. Tot deze conclusies zijn mej. M. M H. de Beer (kandidate pedagogiek) en mej. A. F. H. Lugard (kandidate psychologie) gekomen na een onder- zoek dat ze in opdracht van de Neder landse Jeugd Gemeenschap hebben uitgevoerd. Basis van het onderzoek was een studie naar de besluitvor ming op twee scholen, een lagere technische school en een scholenge meenschap. Ze gingen op beide scho len na hoe de besluitvorming plaats had, hoe vertegenwoordigers van de verschillende geledingen deze besluit vorming zagen, of ze hierover tevre den waren en of ze bepaalde veran deringen wensten. Van onze onderwijsredactie TILBURG Als niet zeer snel een voorlopige oplossing gevonden wordt voor de verdere studiemogelijkheden van bezitters van tweedegraads akten zullen volgend jaar deze afgestudeer den waarschijnlijk geen enkele verde re studiekans hebben. Medio 1974 zul len aan het Möllerinstituut van de Katholieke Leergangen de eerste ak ten van bekwaamheid voor de tweede graad worden uitgereikt. Deze studen ten zullen dan toch zeker moeten we ten welke studiemogelijkheden er ver der voor hen openstaan. Desnoods zal voor hen een tijdelijke oplossing ge vonden moeten worden. Dit schrijven de curatoren van de Ka tholieke Leergangen aan minister Van Kemenade van onderwijs. Ze herinne ren de minister aan de zienswijze van de vorige minister van onderwijs (Van Veen) geen eerstegraadsakten te doen realiseren, maar afgestudeerde tweedegraders de mogelijkheid te bie den door te stromen naar de docto raal fase van de aansluitende univer sitaire opleiding. Afgezien van de juistheid van deze opvatting wijzen de curatoren erop dat realisering van de ze verdere studiemogelijkheid nog veel tijd zal vergen, en gelet op de huidige stand van zaken onmogelijk op tijd tot stand kan worden ge bracht. In dat geval zal er dan des noods een eventueel voorlopige oplos sing voor de tweedegraders die min der tijd aan voorbereiding en uitvoe ring vraagt, gevonden moeten worden. De curatoren dringen er bij de minis ter op aan een definitieve oplossing van dit vraagstuk pas te formuleren als met alle betrokkenen, dus niet al leen de vertegenwoordigers van het wetenschappelijk onderwijs, overleg gepleegd is General Motors' RTX-bus met gasturbine en daardoor een extra schone emissie. GM zal nog dit jaar de serieproduktie van gasturbine-bedrijfswagens op kleine schaal beginnen. Van de altenatieven voor de hui dige conventionele verbrandings motor in personenauto's en de dieselmotor in bedrijfswagens maken alleen de Wankel-motor en de gasturbine een kans. Dit is de mening van General Motors, zoals die dit jaar herhaaldelijk naar voren is gebracht. Van al de alternatieven is de Wankel motor met roterende zuigers het dichtst bij serieproduktie. Vooral de kleine omvang van deze motor is een voordeel, aldus GM. Maar de motor is nog moeilijk af te stemmen op de Amerikaanse eisen voor schone uit laatgassen. Ook bij Ford in Amerika werkt men aan dit probleem. Volgens Ford is er nog drie jaar nodig eer de Wankel-motor volledig geschikt zal zijn voor serieproduktie. Chrysler heeft in Amerika steeds de Wankel-motor van de hand gewezen. Datzelfde doen in de praktijk de grootste Europese autoconcerns. Mer- cedez-Benz heeft de research ver traagd. Vele Japjanse autoconcerns daarentegen werken wèl aan de Wan kel-motor. waaronder de drie grootste: Toyota, Nissan en Toyo Kogyo. Toyo Kogyo is de enige fabriek, die nu al series bouwt: er zijn al bijna een kwart miljoen Mazda's met Wankel motor verschenen. Honda-motor De vierde Japanse autofabriek, Hon da, heeft veel aandacht getrokken met een ontwerp voor een schone motor, die niet zoals de conventionele au tomotor een rijk brandstofmengsel vergt. Dit wil zeggen, dat het mengsel bij de Honda-motor meer lucht heeft. Die lucht wordt in een aparte voorka mer van de motor ingevoerd. Dit systeem van stapellading is al lang be kend al in de jaren '30 werkte Tal bot met zo'n voorkamer maar Hon da zou dit systeem door een goede onsteking verbeterd hebben. Amerikaanse, Europese en Japanse fa brikanten hebben inmiddels contact met Honda ogenomen over de motor, maar deze fabriek doet er nog zeer geheimzinnig over. Voor General Mo tors is de aankondiging van Honda, dat de 'CVCC-motor' schoon zou zijn naar de strengste Amerikaanse nor men, reden om de research op dit ge bied te intensiveren. Niettemin twijfe len zowel GM als Ford aan de moge lijkheden om hiermee de stikstof emissie voldoende onder de knie te krijgen. Bovendien zou de motor vrij duur zijn. Gasturbine Ook de gasturbine, die voor vrachtwa gens een aanvaardbaar alternatief van de dieselmotor gaat vormen, is nog moeilijk af te stemmen op het in Amerika vereiste gehalte aan stikstof oxiden. Verder is deze motor, die op verscheidene soorten brandstof kan werken, bijzonder schoon. General Motors heeft er vooral veel ervaring mee in de vliegtuigmotorenproduktie en Ford in de produktie van indus triële motoren en scheepsmotoren. Het probleem van de gasturbine is, dat er bijzonder kostbare metalen De jongste Wankel-auto van Mazda, de RX-4 met tweerotormotor van 130 SAE-pk vermogen. Het nieuwste model zal binnenkort ook in Nederland verschijnen. voor de constructie nodig zijn, omdat de motor hoge temperaturen ontwik kelt, waartegen alle onderdelen be stand moeten zijn. Dit maakt de kan sen voor dure vrachtwagenmotoren beter dan bij de personenauto, aldus GM. Het concern is 'optimistisch' over de gasturbine. Ford meent echter dat eerst een technologische doorbraak nodig is om de gasturbine voor enig voertuig geschikt te maken. Chrysler heeft in 1963 al een prototy pe personenauto met gasturbine ge bouwd en krijgt nu van de Ameri kaanse overheid subsidie om dit pro gramma voort te zetten. Volgens GM verbruikt de gasturbine in personen auto's teveel brandstof en biedt deze motorconstructie te weinig accelera tie. Stirling-motor Ford, dat vorig jaar de research op het gebied van de Philips Stirling-mo tor heeft overgenomen, heeft bekend gemaakt dat het nog zeker twee jaar zal duren eer deze schone motor in en experimenteel prototype kan wor den ingebouwd en dat het daarna eventueel nog tien jaar zal duren al vorens de door Philips geperfectio neerde motor in produktie zou kun nen komen. General Motors meent dat ook de Stirling-motor nog teveel stikstofoxide in de lucht brengt. Dit concern heeft van 1959 tot 1970 een licentie van Philips gehad, nlaar beëindigde die, omdat de Stirling-motor ongeschikt zou zijn voor personenauto's. Terwijl voor vrachtauto's het alternatief van de gasturbine de voorkeur krijgt, wel licht zelfs boven de dieselmotor, die door GM nogal scherp wordt aangeval len: omreden van rook, stank, lawaai en dergelijke. GM heeft tevens een Stirling-elektri- sche combinatie voor aandrijving van auto's onderzocht, maar zonder succes. Electromobielen GM verwacht thans wel opnieuw mo gelijkheden voor electrotraktie, nadat de electromobielen bijna in het ver geetboek waren geraakt, al zijn er sinds kort in Frankrijk en Engeland toepassingen met elektrische wagens als stadsautootjes ln de maak. De re search op dit gebied heeft vrijwel stil gestaan sinds in 1899 de Belgische coureur met een elektrische auto het wereldsnelheidsrecord boven de 100 km per uur bracht. Het meest opzien barende sedertdien was GM's kleine benzine-elektrische auto uit 1969. De ze combinatie bestond uit een 200 cc benzinemotor, die een elektromotor oplaadde. In Amerika worden thans alle moge lijke accu-typen getest om tot een be tere aktieradius en meer snelheid voor elektrische wagens te kunnen ko men. Mogelijk zullen elektrische voer tuigen een rol gaan spelen in nieuwe transportsystemen, aldus GM. Stadsau to's en elektrische lichte bestelwagens maken volgens dit concern ook kan sen. Men wijst er echter in Detroit op, dat de elektrische auto de proble men van de luchtvervuiling verplaatst naar de krachtcentrale, waar veel schadelijker bestanddelen zwavel- oxide en diverse deltjes in de lucht gebracht worden: ongezonder stoffen dan de benzineauto produ ceert Stoomauto De stoomauto is wel zeer schoon, maar verbruikt drie keer zoveel brandstof als een dieselwagen, zo stelt GM. In 1970 is GM begonnen stoom- specialist Lear Motors in Amerika te helpen, die aan geheel nieuwe princi pes werkt GM beklaagt zich er nu over geen overheidssteun te hebben gehad voor dit 'schone' doel. Er zijn nog tal van brandstoffen, waarvoor GM motorenresearch ver richt, zoals GM motorenresearch ver gas (LPG) en waterstofgas. Dit laatste is vooral van belang met oog op de mogelijkheden van de toekomstige energievoorzieningen in Amerika, die volgens General Motors gebaseerd zal zijn op waterstofgas, te winnen uit de zee met energie van krachtcentrales, die op hun beurt op kernenergie moe ten werken. Een satire op de Amerikaanse presi dent.... die moet dan wel erg bijtend zijn wil hij overkomen, want de wer kelijkheid van Watergate en alles wat dat voor viezigheid heeft losgewoeld is in griezeligheid en absurditeit door geen fantasie te overtreffen. De wer kelijkheid van Watergate... en de wer kelijkheid van Vietnam dan? In deze in 1971 door regisseur Fred Levinson gemaakte film over een Amerikaanse president die met fascistische midde len naar de macht grijpt, waarbij dui delijk wordt gedoeld op het doen en laten van Richard Nixon, is van oor log, van bqmmengooien, geen sprake. En daarmee komt de hele aanklacht, de hele waarschuwing op lemen voe ten te staan. Fred Levinson heeft niet geprobeerd de kern van het kwaad, de oorlog in Vietnam, bloot te leggen, hij loopt er niet eens omheen als een kat om de hete brij, hij doet net alsof het er niet is. Hij laat zijn president alleen maar binnenlands woeden, te gen de hippies die hij in concentratie kampen opsluit. Erg genoeg... maar wat de echte president deed was veel erger. Er zijn wel een paar aardige scènes in de film (de bijeenkomst van de quasi-samenzweerders, volledig uitgedost, als Romeinse senatoren, in het stoombad) maar 'Hail' is, ondanks zijn onheilspellende titel, lang niet onheilspellend genoeg: niet meer dan een bleke schim van de werkelijkheid. W.W.-B. Amsterdam-Cinetol, 14 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11