VVV Roos hoeft ni« sebbij Affiches in Arnhem Celtherapie blijkt een omstreden zaak Personalia Veel VI UUg naar auto S Overvallers vluchten Chocolade uw probleem ook het onze Nederlandsche Bank kocht marken, pond op dieptepunt Slagersvrouw op vrije voeten Bevrijdingsfront voor Suriname Streekraad Oost-Gronin nam afscheid van Drs. I van Diepen als directeu Boerderij verbrar Eerste stap naar EEG- verzekeringsmarkt na smoesje van boer TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 JULI 1973 _i>UV cTP ARNHEM 'Affiches brengen de kunst op straat', zei de Franse beeld houwer August Rodin in de vorige eeuw al. Zijn landgenoot Henri de Toulouse Lautrec heeft met zijn uit dagende gelithografeerde reclamepla ten voor de Parijse theaters heel veel bijgedragen tot deze uitspraak. Ook in Nederland wekken affiches al ruim 75 jaar op iets te doen, te gaan zien, om je geld uit te geven. Daarvan wordt nu in het Gemeentemuseum Arnhem tot september een klein plezierig overzicht gegeven, 't Zijn vooral de aanplakbiljetten, die gemaakt zijn door beeldende kunstenaars. De vroegste voorbeelden zijn ontworpen door de architect Berlage, de ontwer per van monumentale kunst Thorn Prikker en de schilder Toorop. Zij waren belangrijke vernieuwers en dat kwam vooral ook duidelijk tot uiting in de manier waarop zij hun affiches ontworpen. Die aanplakbiljetten, zoals ze toen nog heetten, zijn fraaie deco ratieve platen, die je eigenlijk van dichtbij moest bekijken. Heel anders dus dan de Franse affiches, die wer den gemaakt voor brede boulevards, terwijl onze ontwerpers te maken hadden met de smalle winkelstraten in onze steden. De meest bekende voorbeelden van dit soort affiches zijn die van Toorop voor de Delftsche sla olie uit 1895 en die voor Spiritus Gloeilicht van Zon van 1898. Albert Hahn, als grafisch ontwerper ontdekt door de S.D.A.P., wist op een heel eigen en directe manier en uit een echte overtuiging affiches te ma ken in een volkomen eigen zeer felle visuele taal. Er hangen er hier een paar: Stemt rood' en 'De Volkswil' uit 1905. Na 1917 gaan de leden van de 'Stijl' gebruik maken van de idee- en van Wijdeveld, die met schreefloze letters decoratieve compositeis maak te. Van Bart van der Leek is de be roemde 'Batavierlaan' aanwezig en Lion Cachet is vertegenwoordigd met een Jaarbeursaffiche. Na de tweede wereldoorlog is het vooral de kennis van diverse druktechnieken die de ba sis wordt bij het ontwerpen. Dat was het geval bij Elffers bijvoorbeeld en Wijnberg. Werkman inspireerde weer een andere groep, de typografen, men sen als Sandberg en Brusse die vooral uitgaan van het lettermateriaal. Mo menteel gaat men vooral uit van de André Ricu minder nieuws, meer publiek Limburgs orkest gaat spelen wat de mensen graag horen MAASTRICHT Na een vertraagde terugkeer uit Zuid-Amerika, doordat zijn paspoort was gestolen, kon André Reu, dirigent van het Limburgs Symfonie Orkest woensdag eindelijk aanwezig zijn bij de tweemaal uitge stelde persconferentie voor het nieu we seizoen van het L.S.O. Waar erg weinig nieuws in zat. letterlijk en fi guurlijk. Hoewel het in zekere zin nieuws is dat een symfonie-orkest in deze tijd volledig afziet van enige pro grammavernieuwing, zoals dat bij het L.S.O. te constateren valt. Het orkest gaat helemaal spelen 'wat de mensen graag horen'. Het bestuur hoopt daar door met André Rieu een gro ter publiek voor het orkest te win nen. Men zal dientengevolge bij hoge uitzondering een werk van een Neder landse componist spelen. Die ene ho ge uitzondering is het Tripelconcert van Lucas Vis. Verder is het Beetho ven en Borodin en Mendelssohn en, onder de titel 'Ein abend in Wien' een reeks concerten onder leiding van potpourri- en operetteschrijver Nico Dostal (77) met als solisten Margit Schramm en Rudolf Schock. Echte operette-uitvoeringen gaan helaas niet meer door, zegt André Rieu, omdat de provincie Limburg geweigerd heeft er subsidie voor te verlenen. Twee diri genten, de Fransman Gérard Devos en de Duitser Othmar Maga, komen An dré Rieu helpen het L.S.O. te leiden langs de welgebaande paden die de za kelijke en artistieke leiding kennelijk heeft moeten kiezen om het orkest voor ondergang te behoeden. Men ver wacht dat op deze manier de bestaans mogelijkheden voor het L.S.O. niet ernstig in gevaar zul en komen. iEDEKLAMD&CHE fClSTF* SPIRITUS-FAGR3EK eenvoud en de directe duidelijkheid van de affiches. De affiches hangen in dezelfde zaal als de prentbriefkaarten- verzameling van Paul Citroen waar we nog nader op terug komen. Sandberg onderscheiden KEULEN De voormalige directeur van het Stedelijk Museum in Amster dam jhr. W. J. H. Sandberg, zal wor den onderscheiden met de prijs van de onlangs getichte 'Vereniging van progressieve Duitse kunsthandelaars'. De prijs bedraagt 10.000 Mark. De vereniging deelde donderdag in Keulen mee. dat de 76-jarige Sand berg, die tegenwoordig president is van de raad voor het Israël-museum in Jeruzalem is. de Europese kunstwe reld wezenlijk heeft beïnvloed. Als typograaf heeft Sandberg grote in vloed uitgeoefend op de grafiek. De in 1897 in Amersfoort geboren Sandberg is van 1945 tot 1963 hoofd van het Stedelijk Museum geweest. Gaudeamus Kwartet naar Salzburg UTRECHT Het Gadeamus Kwartet is. na het succes van vorig jaar, dit maal weer uitgenodigd een concert te geven in het kader van de Salzburger Festspiele. Het wordt op 2 augustus gegeven in de zaal van het Mozar- teum. Uitgevoerd worden het tweede strijkkwartet van Ton de Leeuw, en kwartetten van Ligeti, en Apostel. Bij het kwartet van De Leeuw wordt een speciaal daarvoor vervaardigde elek tronische apparatuur gebruikt. Het Gaudeamus Kwartet wordt gevormd door Jos Verkoeyen, Jan Wittenberg, Hans Neuburger en Max Werner. Adolf Hoffmeister (71) overleden PRAAG De Tsjechoslowaakse schil der en schrijver Adolf Hoffmeister, een bekende figuur in de Tsjechische kunstwereld, is in zijn landhuis te Ricki op 71-jarige leeftijd overleden. Hij emigreerde in 1939 naar de VS keerde na de oorlog naar zijn land te rug. werd daar hoofd van de buiten landse betrekkingen en was daarna tot 1951 ambassadeur voor zijn land in Frankrijk. Hij vervulde tal van of ficiële functies in de Tsjechische kunstwereld. Als illustrator verluchtte hij werken van Jules Verne, Maia- kowski en Blaise Cendrars. Hij was officier in het Legioen van eer. RECTIFICATIE Het interview op de kunstpagina van vorige week zaterdag met grafisch ontwerper/hoogleraar Wim Crouwel was van onze re dacteur FRANK TIESING. BRUSSEL Wat is chocolade? Na tien Jaar is de Europese Ge meenschap er uiteindelijk in ge slaagd om een definitie van dit produkt te formuleren. De Eu ropese Ministerraad heeft een maatregel bekendgemaakt, waar in de lidstaten van de EEG wordt gevraagd om de wettelij ke bepalingen o.a. cacao en cho colade onderling met elkaar in overeenstemming te brengen. Aan het grootste deel van de nieuwe normen moeten de lan den binnen twee Jaar voldoen, maar enig uitstel kan nodig zijn om de industrie de gelegenheid te geven om zich aan te passen aan de nieuwe bepalingen. De 'oude zes' van de EEG slaagden er in 1972 in, na vele jaren van discussie, om normen voor cho colade te formuleren. Maar Groot-Brittannië vroeg na toe treding tot de EEG, om wijzi gingen in de voorstellen voor dat zij aan de Ministerraad ter discussie zouden worden voorge legd. Het merendeel van de Britse chocoladeprodukten kan momenteel in andere EEG-lan- den niet als chocolade worden verkocht, omdat zij minder ca cao en meer suiker en melk be vatten dan de chocoladeproduk ten van de andere lidstaten. De voorstellen, die nu door de Eu ropese Ministerraad zijn aange nomen, voorzien in de mogelijk heid tot vervaardiging van een zachtere chocolade dan wordt voorgeschreven in de normen van de 'oude zes' van de EEG. Rapport aan Gezondheidsraad: Op de Amsterdamse valutamarkt is donderdag druk gehandeld in Duitse marken bij een willige stemming. De Nederlandsche Bank heeft bekendge maakt dat zij op het hoogste interven- tiepunt van ƒ111,90 heeft moeten in grijpen om te voorkomen dat de mark door het plafond zou stoten. Volgens valutakringen heeft de Nederlandsche Bank DM 306 min (ƒ342 min) moe ten kopen. Deze aankopen sorteerden echter nauwelijks effect, want aan het slot bedroeg de koers nog steeds 111,90. Deskundigen brengen de dure mark in verband met extreem hoge geld markttarieven in West-Duitsland waar op de geldmarkt tot 30 pet voor dag geld werd betaald. Pond en dollar waren daarentegen flauw. Voor het Britse pond werd in Amsterdam een historisch laag peil bereikt van 6.3430, waarbij de han del echter beperkt bleef. De dollar was na enkele dagen van rust weer aan de flauwe kant met een slot op ƒ2.5550 tegen woensdag 2.5725. De handel was hierbij nerveus. Ten op zichte van de DM bereikte het Pond gisteren vrijwel op alle Europese geldmarkten een diepterecord. In iets meer dan een jaar is het Pond nu een kwart in waarde gedaald. AMSTERDAM De 26-jarige echtge note van de Amsterdamse slager J. J. A. H. die dinsdagmorgen aan een ern stige vergiftiging is overleden, is gis termiddag omstreeks vier uur vrijge laten. De politie van het bureau War moesstraat had haar vastgehouden, omdat zij de enige mogelijke dader van de vergiftiging kon zijn. De poli tie is van mening dat de vrouw zo goed als zeker onschuldig is. De 31-jarige slager overleed dinsdag morgen in het Wilhelminagasthuis, nadat hij maandagmiddag enkele slok ken had genomen uit een plastic be kertje met limonade. De beker bleek later tevens een zwaar vergif te bevat ten: thaliumacetaat. Reddingspogingen in het ziekenhuis na het ontdekken van het vergif, waren vergeefs. De politie houdt de zaak nu in behan deling. PARAMARIBO De Partij Nationa listische Republiek (PNR), de Aktie- groep '73 en de vakcentrales CLO en C. 47 hebben besloten samen een 'Su rinaams bevrijdingsfront' op te rich ten. In een communiqué zegt het be vrijdingsfront dat het 'een front van progressieve Surinamers is en dat het de garantie zal bieden dat Suriname een regering krijgt, die vrij is van corruptie, vrij van groeps- en eigenbe lang en een waardig en betrouwbaar alternatief voor het huidige regime'. Leider van de PNR is mr. Eddy Bru- ma. die ook voorzitter is van de vak centrale C. 47. De voorzitter van de CLO (de centrale van landsdienaren- organisaties, de ambtenarenbond) Harold Rusland was ook lid van de PNR. Dr. H. Hirasingh (afgescheiden statenlid van de grootste regeringspar tij VHP) tekende het communiqué namens de Aktiegroep 73. In novem ber worden in Suriname algemene verkiezingen gehouden. Benoeming Drs. Will F. Pelt, 56 jaar, Schiedammer van geboorte, ge volmachtigd minister en hoofd van de economische afdeling van de Neder landse ambassade in Bonn, is be noemd tot ambassadeur in Warschau. Hij doorliep in Schiedam de rijks-hbs en werd daarna in Londen geplaatst (1948-1957), Wenen (1957-1960), Wash ington (1960-1963). Tokio (1963- 1966) en Bonn (1966-heden). Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw/Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Aanvulling: van de vraag over het ontstaan van het vers 'Abide With Me'. Over de jonge zendelinge, over wie wij in een vorige rubriek schre ven hebben we geen reacties ontvan gen. Zij is een van de ontelbaren die door het lied werden getroost Over het ontstaan bestaan verschillende overleveringen waarvan we een sa menvatting geven. In 1820 was ds. Lyte aanwezig bij het heengaan van zijn vriend William le Hunte. De laat ste woorden van de stervende waren: 'Abide with meLyte was hiervan zeer onder de indruk en maakte het gedicht, zoals wij dat kennen en gaf het aan de familie van de overledene. Op 4 september 1847, toen Lyte af scheid genomen had van zijn werk als predikant en van zijn gemeente in Devonshire, kwam dit lied hem weer in gedachten en met melodie gaf hij het aan een familielid. In 1850 werd het gepubliceerd, tegelijk met andere geschriften. Vraag: Door een te grote verhitting is een linnen lampekap bruin geworden. Is er nog iets aan te doen? Antwoord: We vrezen met u dat de stof onherstelbaar beschadigd is. Een nieuw kapje maken en een minder sterke gloeilamp gebruiken. Vragen: over verschillende Statenbij bels en de waarde daarvan. Antwoord: Het enige wat wij hierover kunnen zeggen is, dat deze oude bij bels een hoge waarde hebben. Hoeveel hangt af van allerlei factoren: de uit voering en de staat van onderhoud (Er zijn Statenbijbels onoordeelkundig ge restaureerd, waarbij de bladen zijn bijgesneden, zodat de kanttekeningen werden beschadigd), de aanwezigheid van platen en onbeschadigde schutbla den, de uitvoering van de koperen sloten enz. Voor waardebepalingen verwijzen we naar het boekenantiqua- riaat. Ook hier geven we de raad eerst te informeren naar de kosten van een taxatie. Vlooienplaag: Ook dit jaar springen de vlooien na de vakantie weer vro lijk rond. Ook nu raden we de lezers aan de vloeren (meestal rietmatten) stevig te zuigen en te behandelen met een spray voor ongedierte. Na een paar dagen herhalen. Huisdieren op de gebruikelijke manier zeer nauw keurig behandelen (anders springen alle jonge vlooien op deze slachtoffers en logeren daar tot de baan weer vrij is) Baby's niet rond laten kruipen of in een lage box zetten, zolang de plaag niet voorbij is. Ten overvloede word erop gewezen, dat de stofzuiger, waarin zich zovele jonge vlooien en eitjes bevinden, met meer zorg dan anders geledigd en gedesinfecteerd dient te worden. Wie nog met vakan tie gaat, kan het beste de kamerdeu ren openlaten, als de ramen gesloten zijn en op de plaats waar hond of kat meestal slaapt of ligt, een openge draaide Vaponastrip plaatsen. Dit ding haalt u natuurlijk weg, als u weer thuis bent en dan gaat u ook luchten. In geen geval moet het voor een klein kind mogelijk zijn met zo'n strip te spelen. Wespenplaag: Weet u een nest te zit ten, vraag dan liever aan de gemeen te-reinigingsdienst dit te ruimen, dan dat u er zelf gevaar door loopt. Tegen het najaar gaan de meeste wespen vanzelf dood en het vinden van een koningin in de winter is wel iets waar men blij mee kan zijn. Horren in de ramenen, met verstand gehan teerd, een op een strategische plek ge hangen of neergezette strip, beslist niet in een slaapvertrek. Vraag: Is er onder de organisten en muziekliefhebbers die ons blad lezen, iets nader bekend over het orgelbou wersgeslacht Knipscheer (kerkorgels van 1800-1875) Graag zo uitgebreid mogelijk. - Vraag: Wanneer een meerderjarige ongehuwde student zonder bezittin gen, overlijdt, terwijl hij een rente loos voorschot ontving voor de studie van het ministerie van Onderwijs worden dan de ouders aansprakelijk gesteld voor terugbetaling van die renteloze voorschotten? Antwoord: Een dergelijk voorschot wordt tegenwoordig steeds gegeven op naam van het kind en niet op naam van de ouders. Bij overlijden kan men aan de hand van de opgave van het kantoor van successierechten (waar men opgave moet doen) in overleg met de Rekenkamer laten ver klaren dat het bedrag on-inbaar is, zo dat er verder geen moeilijkheden zijn. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Celtherapie is niet te beschouwen als een waardevolle bijdrage aan de behandelingsmogelijkheden voor mongolisme, heeft een speciale commissie van de Gezondheidsraad gerapporteerd. De toenmalige staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid had de raad bijna zes jaar geleden om een wetenschappelijk oordeel ge vraagd. Celtherapie is een omstreden behan deling voor allerlei ziekten, die be staat uit het inspuiten van levende cellen van bepaalde dierlijke organen. Voorstanders zien dit als een vorm van transplantatie. 'De behandeling zou', aldus de staats secretaris in zijn adviesaanvrage, 'voornamelijk een gunstige invloed hebben op mongooltjes en in het alge meen op debiele of imbeciele patiën ten, waarvoor men begrijpelijk ge neigd is, elke mogelijkheid die aange prezen wordt aan te grijpen, ook al zijn de kosten hoog, maar waarbij de teleurstelling bij uitblijvend succes dan te tragisch is en de gevolgen op financieel gebied des te harder aanko men.' Na uitvoerig onderzoek van de litera tuur en, correspondentie met voorstan ders in binnen- en buitenland, rappor teert de commissie van de Gezond heidsraad dat de uitgangspunten van de celtherapie berusten op 'bizarre fantasieën met het karakter van on vervulbare wensdromen'. Voor zover de voorstanders met officieel-weten- schappelijke argumenten schermen 'en dat geschiedt vaak' vindt, soms duidelijk, dan weer niet zeker, bewus te vervalsing plaats, om ze in het ver haal te laten passen, aldus de commis sie. Eind 1969 hield de commissie een enquête onder ouders van met celthe rapie behandelde kinderen. Van de 135 behandelde mongoloïde kinderen zouden er 53 gunstige resultaten heb ben ondervonden, 50 twijfelachtige en 32 negatieve. Maar het bleek niet doenlijk, deze door de ouders zelf ge rapporteerde ervaringen, wetenschap pelijk verantwoord na te trekken. Bo vendien bleek het aantal behandelin gen na 1960 scherp terug te lopen, zo dat het hele probleem voor een groot deel achterhaald bleek. De commissie besloot daarom het probleem van een andere kant aan te pakken, door een Nederlandse arts die celtherapie toe past acht vragen voor te leggen over zijn resultaten. De antwoorden hierop verschaften geen nieuwe inzichten. Van een onzer verslaggevers In ons artikel 'Stichting Adullam in grote geldnood', dat woensdag op pa gina 6 stond, vergaten wij het tele foonnummer en het gironummer van de stichting te vermelden. Deze num mers zijn resp. 070-606060 en 2096700. WINSCHOTEN 'U heeft ii^ Groningen gefungeerd als een matiemakelaar voor de buitenu en bent daar op een eminente in geslaagd'. Dit zei gistermiddl B. Beumer als voorzitter vf Streekraad Oost-Groningen tea vertrekkende directeur van dJ drs. O. van Diepen, die is bei tot burgemeester van de gel Slochteren, in welke functie I volgende week zal worden g<| leerd. 'Om in schaaktermen te sprekJ dus de heer Beumer, 'bent u dej geweest in de streekraad. rechtlijnig, maar wel in twee gen, waarbij u een grote mal flexibiliteit in uw werkwijze hei ten te leggen'. Ontelbare besj gen heeft de heer Van Diepen v streekraadsvoorzitter Beumer met besturen en instanties om zo goed werkend instituut streekraad te komen. Ook als 5 ris van de recreatiegemeenschaij Groningen is de heer Van werkzaam geweest. LEEUWARDEN In Langi (gem. Opsterland) is in de nacr woensdag op donderdag een hd jaar oude boerderij door bran woest. De bewoners, gewaard door buren, wisten zich tijdig J ligheid te brengen. De schade* geschat op enkele tonnen. In hel gingen onder meer een nieuw# blazer en de voorraad hooi voor endertig koeien verloren. H is vermoedelijk de oorzaak brand geweest. )oi voor n. HoiL zaak vifre BRUSSEL (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van de EEG hebben maatregelen goedgekeurd, die beogen de controle op schadeverzeke ringsmaatschappijen binnen de EEG op elkaar af te stemmen. De besluiten worden gezien als een eerste stap op weg naar een Europese verzekerings- markt. Levensverzekeringmaatschap pijen blijven bij de maatregelen buiten schot. AMSTERDAM Er is op het ogenblik een grote vraag naar auto's: overal in dc wereld werkt de anto-industrie daarom op topcapaciteit, aldus een mede deling van de RAI in Amsterdam. In de Verenigde Staten kan de produktie de vraag nauwelijks meer bijhouden. De autofabrikanten hebben dan ook besloten de 1974-modellen qua uiterlijk vrijwel ongewijzigd te laten, zodat de over schakeling van de produktie zo soepel mogelijk kan verlopen. De importeurs van niet-Amerikaanse auto's doen op het ogenblik goede zaken: het markt aandeel van de importauto was in dc maand juni opgelopen tot ruim 15 procent. Ook in Japan is de vraag op de thuismarkt groot. Dc autofabrieken verwachten een toeneming van de afzet dit jaar met tien procent. Van de import hebben ze overigens nog weinig te duchten. De Duitse autoproduktie is dit voorjaar met tien procent gestegen, zowel als gevolg van de stijgende binnenlandse verkopen als van de toenemende buiten landse vraag. In Frankrijk steeg de autoverkoop met negen procent. De pro duktie nam weinig toe, hetgeen ten dele was te wijten aan de stakingen. Ook in Groot-Brittannië en Italië hebben de stakingen de autoproduktie afgeremd. ARNHEM De 74-jarige alleenwo nende landbouwer J. S. in de Buurt schap Holtheme, gemeente Gramsber- gen, heeft met een smoesje twee jon ge overvallers die geld van hem eis ten weten weg te jagen. Toen de overvallers, die de landbou wer ook in het gezicht hadden gesla gen hem vroegen of hij alleen thuis was. zei boer S.: 'Nee mijn broer is er ook nog'. Beide overvallers vluchtten daarop naar hun auto. Dc landbouwer wilde het kenteken noteren, maar dat bleek te zijn afgedekt met een rode lap. Franse kerkramen in Rijksmuseum AMSTERDAM Een unieke ten toonstelling van 27 gebrandschilderde ramen uit Franse kerken en kathedra len wordt op 14 december in het Am sterdamse Rijksmuseum geopend. De ramen zijn afkomstig uit verschillen de steden zoals Parijs, LeMans, Cha lons, Rouen, Sens en Straatsburg. Ze dateren uit de twaalfde tot de zestien de eeuw. De meeste ervan worden al jaren in depots bewaard waar de Franse staatsdienst voor historische monumenten ze heeft ondergebracht. Voor het plaatsen van de ramen in de tentoonstellingsruimte van het Rijks museum zal de eregalerij spciaal wor den ingericht. Dat brengt omvangrij ke werkzaamheden met zich mee. Daarom wordt de eregalerij vanaf no vember ontruimd en voor het publiek gesloten. ENSCHEDE 'Portret van Ensche de' heet het boek dat ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Ensche de zal verschijnen. Het wordt een po pulair historisch werk dat zal worden verzorgd door de uitgeverij Witham. B. en W. van Enschede hebben 20.000 gulden "beschikbaar voor aankoop van duizend exemplaren. Familieberichten Gode alleen zij d'eer 25 Juli ls de dag dat onze Ouders en Grootouders H. Baars M. C. Baars-Fuchs Daar deze dag midden in vakantietijd valt, ls de viering verschoven naar zaterdag 4 augustus. Op die dag ls er ook gelegen heid- tot feliciteren in Gebouw ..Irene". Hoofdstraat, Leider dorp van 15.00-16.00 uur. Leiderdorp. Juli 1973. Mauritssingel 50. Hun dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. Heden nam de Heer voor ons geheel onverwacht tot Zich onze lieve Moeder, Schoon moeder. Grootmoeder. Over grootmoeder, Zuster, Schoon zuster en Tante Cornelia Annette Elisabeth Agatha Bigot Den Haag: A. M. E. Wezenaar Voorburg: j. Wezenaar P. Wezenaar. van der Gaag Den Haag: W F, Borsjes-Wczenaar G. Borsjes Kleinkinderen en achterkleinkinderen. En verdere familie. Corr.-adres: Azaleastraat 104. Geen bezoek i huis. De overledene is opgebaard in de rouwkamer. Burg. van Karnebeeklaan 13: bezoek van 10-12 uur, zondag van 12-1 uur. De begrafenis zal plaats hebben maandag 30 juli om 1 uur op 'Nieuw Eykenduy- nen', Kamperfoeliestraat 2a. Vertrek van het woonhuis om 12.45 uur. Met droefheid geven wij kennis, dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen na een kortston dige ziekte mijn zeer geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Elizabeth Theodera de Koning geboren Bouwman in de ouderdom van 75 jaar K. C. dc Koning W. P. v. d. Kolk-de Koning J. v. d. Kolk M. Groothuis-de Koning L. Groothuis J. de Koning S. de Koning-Lems E. T. Bongers-de Koning J. Bongcrs L. Kruiniger-de Koning A. Kruiniger K. C. de Koning C. de Koning-v. Drimmelen en kleinkinderen Rotterdam. 25 juli 1973. Lange Hilleweg 92b. Correspondentie-adres: L. Groothuls, Middenhagen 52. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het Clara ziekenhuis, Olympiaweg 340. Bezoek aldaar vrijdag van 19 tot 19.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 28 juli a.s. op de Zuider begraafplaats. Vertrek vanaf Lange Hilleweg 92b om 13.00 uur. Aankomst op de begraafplaats om plm. 13.15 uur. Heden nam de Here van ons weg na een kort stondige ziekte onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante Elizabeth Theodera de Koning-Bouwman Uit aller naam: M. E. van Trigt-Bouwman Nuniansdorp, 25 juli 1973. In het volle vertrouwen op de beloften van onze Drieënige God is heden, na een kort ziekbed overleden onze door allen innig geliefde Vrouw, Moeder en Oma, Zuster, Schoonzuster en Tante Geertruida Cornelia Stimm-van der Toorn op de leeftijd van 77 jaar. Mede namens verdere familie: E. F. Stimm F. Stimm L. E. Stimm S. A. Stimm-Kuipers Jaseper Emil Truus 's-Gravenhage, 26 juli 1973. Smaragdhorst 177. Geen bezoek aan huis De overledene is opgebaard in de rouwkamer 'Atropos', Van Boetzelaerlaan 292. Bezoekuren vrijdag van 45 uur, zaterdag en zondag van 12 uur. De crematie zal plaatshebben maandag 30 juli om 1 uur in het crematorium 'Ockenburgh', Ockenburghstraat te Loosduinen. Vertrek van de rouwkamer om 12.30 uur. Met grote droefheid geven wij kennis, dat Heere geheel onverwacht uit ons midden he< weggenomen mijn zeer geliefde, zorgzame M; onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Hendrik Peter van der Meijden op de leeftijd van 71 jaar It |rmi E. P. J. v. d. Meijden-Visfo d< H. P. v. d. Meijden J. v. d. Meijden-v. NoordP A' Henk fles H. P. v. d. Meijden L I. v. d. Meijden-v. d Berjr Peter tge^ Martin ,eid Rotterdam, 24 Juli 1973. ±:es Bejaardencentrum Avondrust, Nudenoora 246. Ital Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de rouwkam van Bejaardencentrum Avondrust. Bezoek en l"ie legenhcid tot condoleren aldaar vrijdag van ld. tot 20.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden zaterdagsj- juli a.s. in de zaal van Bejaardencentrum Avoru rust- irig. Aanvang van de dienst om 14 uur, waarna de huwi grafenis zal plaatshebben op de Zuider begra» z; plaats om plm. 14.45 uur. Dankbaar voor alles wat God ons in haar scht geven wij met droefheid ervan kennis, dat Here plotseling tot Zich nam onze lieve zorgza Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Hendrik je de Raad geb. Kamp weduwe van Klaas de Raad in de ouderdom van 84 jaar 'Zalig de doden die in de Here sterve Openb. 14 Katwijk: J. de Raad g Ch. A. de Raad-v. Rossui Sj Leidschendam: P. de Rcon-de Raad G. J. dc Roon Everson (U.S.A.): H. de Raad G. de Raad-Jager Rotterdam: N. de Raad W. C. de Raad H. de Raad Kleinkinderen en achterkleinkind Rotterdam, 25 juli 1973. Prof. Bolklaan 23. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 30 om 11.30 uur op de algemene begraafplaats 'H wijk'. Delftweg 230 te v.m. Overschie. Vertrek vanaf het sterfhuis om 11.00 uur Vol vertrouwen op zijn Heer en Heiland is hed van ons heengegaan mijn innig geliefde Marl, ze lieve zorgzame Vader, Opa, Broer en Zwagei Komelis Vlieg op de leeftijd van 71 jaar 'De Heer is mijn Herde Psalm i Mede namens de familie: W. Vlieg-van Namen Kinderen en kleinkinderen Zwijndrecht, 25 juli 1973. Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen De begrafenis zal plaatsvinden maandag 30 ji$, a.s. om 3 uur op de algemene begraafplaats de Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht, waaraj vooraf zal gaan een dienst in de Bethelkerk i de Rotterdamseweg, welke zal aanvangen om 2 jj' Na de begrafenis zal er gelegenheid tot condo| ren zijn in de consistorie van de Bethelkerk. pi Sebbix medicinale shampoo heeft een dubbele werkL hooggezuiverdo koolteerfracties maken een eind! roos en de ontsmettende bestanddelen gaan nieuwe rf vorming tegen. Wetenschappelijke Sebbix dringt q in de hoofdhuid en bestrijdt roos radicaal. ReedsL. korte tijd wassen merkt u het al: roos verdwijntIjt, roos komt ook niet terug als u voortaan elke weekr haar wast met werkzame, geurig schuimende Sebbix. Voor door-en-door gezond, glanzend haar. Garantie op elke flacon. anti-roos shamp s u voortaan eiKe weext

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10