Ongekende strijd Nixon-parlement UW V eronica-personeel zoekt - nog - geen werk in Hilversum rredeling: vliegbasis loesterberg kan iet worden opgeheven tn deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Jeugdbende stal eer dan ton voor panning en gein' Kikkers per post Overvallers stoppen meisje in gangkast Politieke moord in Noorwegen Beatrix bij herdenking 'Portugese ambassadeur op vingers tikken' Miljonair Getty zal niets betalen voor loskoping kleinzoon VS blokkeren VN-resolutie tegen Israël Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kuntzetten: Sennocol! krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers 16/ Nieuwe Leidse Coumramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Instraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 VRIJDAG 27 JULI 1973 54ste jaargang no. 98 Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur in een verslaggever £N~ HAAG Minister Vredeling ziet geen mogelijkheid tot ver valsing of opheffing van de vliegbasis Soesterberg. i voorstel in NAVO-verband tot wijziging van het patroon van ïgbases, met name ten behoeve van Utrechtse gebied, is niet mogelijk ider dat dit elders tot eenzelfde on- venste situatie leidt, aldus de be- jdsman. Hij zegt dit in antwoord vragen van de KVP-Kamerleden h Zeil, Van Schaik en Van Eisen, ir het oordeel van minister Vrede- zou verlichting van de geluids- der rond Soesterberg 'onvermijde- Egaan ten koste van de situatie el- Hij noemt het onverantwoord de tief gunstige situatie eenzijdig ten n een onzer verslaggevers JN HAAG Twaalf jongens in de iftijd van veertien tot negentien r, allen afkomstig uit de Haagse chtenbuurt en van verschillende lolen zoals LTS, Mavo en Havo heb- i in de loop van dit jaar aan dief- Jlen en vernielingen voor meer een I schade aangericht. De politie am de jeugdbende op het spoor n op 11 juli 's nachts een surveil- cewagen twee jongens naderde, die een muurtje zaten in de Peren- pat. Nadat ze snel wat achter dit urtje hadden gegooid namen ze de len, maar werden door de argwan- ide politiemannen in de kraag ge pen. bleken weggeworpen auto-acces- lres te hebben weggenomen uit een ïo in de Meloenstraat. Bij huiszoe- Ig werden nog meer accessoires ge ilden, waaronder veel bromfietson- Irdelen. De inbraak- en rooftochten irden niet gemaakt om geldelijk ge- n, want de gestolen waar werd niet rkocht, maar weggegeven. De jonge- i deden het 'voor de spanning en de ertraagde aankomst in passagiers tkaapt toestel HIPHOL Volgens een medede- g van Japan Air Lines zal de DC-8 it de passagiers van de „ekaapte eing 747 uit Benghazi niet voor fee uur vandaag op Schiphol aankn- |n. Er schijnen technische moeilijk- len te ijn op het vliegveld van pghazi. jgezegd - Buiig In het algemeen veel bewolking -met nu en dan lichte regen. Ma- jlige tot vrij krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit noordwest tot noord. Maximum temperaturen rond 17 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog, enkele zon nige perioden en aanhoudend koel. Morgen zon op: 04.55 onder: 20.37 maan op: 02.59 onder: 1S.40 enetië wil af van in Marco-duiven gunste van Soesterberg en ten koste van de nabij de overige bases gelegen regio's te wijzigen. Ook een sluiting in vredestijd van de basis Soesterberg een suggestie van de drie Kamerle den is zijns inziens niet mogelijk, zonder dat aan de opzet van de orga nisatie van de huidige parate actieve luchtverdedigingsmiddelen onaan vaardbare afbreuk wordt gedaan. In het antwoord wordt er aan herin nerd. dat de gemeenteraad van Utrecht een motie heeft aangenomen, waarin aan regering en parlement de sluiting wordt gevraagd van de basis Soesterberg. Ook het gemeentebestuur van Zeist heeft zich in deze zin uitge laten. Minister Vredeling die zelf in Zeist woont zegt de overweging te onderschrijven, dat de ligging van de vliegbasis op grond van bevol kingsdichtheid. lawaaioverlast en aan tasting van het milieu 'niet gunstig' Van een verslaggever BORGER De heer A. van der Ent uit JJilversum heeft tien kikkers over de post ont vangen uit het door een invasie van kikkers bedreigde Borger. Hij reageerde op een krantebe- richt over de invasie door de kikkers aan te vragen voor zijn vijver in de tuin. De kikkers hebben voldoende vocht en voedsel meegekregen om de reis naar Hilversum te kunnen door staan. Er zijn nog meer aanvra gen voor kikkers bij de gemeen te Borger ontvangen, maar er is besloten de kikkers voor Borger te behouden. organisatoren van Francor- imps zouden als ze een stuk verantwoordelijkheid kenden daar geen races mogen uit- irijven. Autocoureur Jackie Stewart over de afgelopen wedstrij den in België. UTRECHT Twee overvallers heb ben gisteravond een werkneemster van het uitzendbureau Content aan de Mariaplaats in Utrecht in een kast ge stopt en met een pistool bedreigd. Het meisje was de gang op gelopen omdat ze gestommel hoorde, daar werd ze door een met een stiletto ge wapende man in de kast geduwd. De tweede man, die evenals zijn maat een nylonkous over zijn hoofd had ge trokken, ging inmiddels het kantoor binnen, waar hij het snoer van de te lefoon doorsneed en al het geld uit de kas haalde. Hij vond de buit ƒ2000 veel te klein en eiste van een collega van het opgesloten meisje meer geld. Toen zij vertelde, dat zij nog maar drie dagen bij het uitzendbureau werkte en dat ze niet wist of er meer geld was en zo ja waar. nam hij haar mee naar de gang en duwde haar ook in de kast. Hij herhaalde zijn eis tegen over het andere meisje, terwijl hij haar met een pistool bedreigde. Maar zij wist de overvallers ërvan te over tuigen. dat er wekelijk niet meer geld was, waarop zij hardlopend vertrok ken. hij wil hier een opvangcen- iin van maken OSLO (AFP, DPA, 'JPI, Reuter) De Noorse politie heeft zes mensen gearresteerd, die betrokken zouden zijn geweest bij de moord op de 30-ja- rige Marokkaan Ahmed Boetsjiki, af gelopen zondag. Boetsjiki zou lid zijn geweest van de Palestijnse Zwarte September-beweging. De zes gearresteerde personen, onder wie twee vrouwen, hadden valse pas poorten. Twee gearresteerden hebben verklaard tot een in totaal 15 leden tellende groep te behoren, die zich tot taak stelde, Arabische aanslagen op Israëlische instanties in Noorwegen te voorkomen. De Noorse politie vermoedt dat de groep in verbinding stond met officië le Israëlische instanties. Boetsjiki werd zondag in Lilleham- mer, 120 km ten noorden van Oslo, bij zijn huis op straat neergeschoten door iemand in een passerende auto. Twee van de gearresteerden hebben verklaard dat Boetsjiki volgens hun waarnemingen lid was van de Zwarte September en initiatiefnemer van voorgenomen terreuracties tegen de Israëlische ambassade in Oslo en het kantoor van El Al. Het plaatselijke blad van Lillehammer heeft geschreven, dat vermoedelijk de verkeerde man werd gedood. De scho ten waren vermoedelijk bestemd ge weest, aldus dit blad, voor een A—\- bier. die Boetsjiki zaterdag op straat aansprak en hem meedeelde, dat le den van de Zwarte September hem wilden ontmoeten. Over dit gesprek me* rï® voor hem onbekende man had Boetsjiki. die al zes jaar in Noorwe gen woont, aan zijn Noorse vrouw verteld. VNU en Brits bedrijf kopen Duitse uitgever HAARLEM De Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven (VNU) in Haarlem en het Engelse uitgeverscon cern IPC in Londen hebben ge/amen- lijk de Westduitse uitgeverij Kauka Verlag in München overgenomen. Kauka Verlag is een giote jeugduitge- verij en publiceert een aantal tijd schriften. pocketboeken en albums. President moet geheimhouding banden motiveren WASHINGTON (Reuter, LTI, AP) Het grondwettelijke gevecht tussen president Nixon en het Congres heeft een vorm aangenomen, die ongekend is in de geschiedenis van de NS. Rechter John Sirica verzocht de president gisteren vooi 7 augustus aan te tonen waarom hij de Yvatergale-buiulen niet kan vrijgeven. Nixon liet op zijn beurt weten, dat hij 'zich za'. neerleggen bij een definitieve be slissing' van het Hooggerechtshof over deze zaak." Prinses Beatrix was gisteren aanwezig bij de herdenking van het 50- jarig bestaan van de Haagse Academie voor Internationaal Recht in de Ridderzaal in Den Haag. Tijdens toespraken zien we de Prinses, met naast haar prof. Frede Castberg, voorzitter van het curatorium van de Academie en rechts minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM 'Volkomen in tegenstelling tot het door Mercurius in de pers gebrachte bericht, dat opnieuw Veronica-medewerkers te kennen hebben gegeven werk te willen zoeken in Hilversum, hebben wij geen enkele behoefte radio-Veronica te willen verlaten'. Dit heeft het studiopersoneel van Veronica gisteren in een verklaring, onder tekend door een groot aantal technici en disc-jockeys. laten weten. Tineke Vos en Stan Haag, die beiden de NOS benaderd zouden hebben, be titelen deze 'aantijging' als een 'grote 'schande'. 'Het is', aldus de verklaring, juist zo, dat NOS-programmaleider Joop de Roo hen benaderd heeft en zij hem duidelijk te kennen hebben gegeven er niet aan te denken Veroni ca in de steek te laten en pas echt te willen praten, als er geen Veronica meer zou zijn'. Een groot aantal Veronica-medewer kers heeft besloten contact op te ne men met het hoofdbestuur van de NVV-bond Mercurius om vragen te stellen over de activiteiten van Jan Nagel, voorzitter van de bedrijfsbond radio en televisie van Mercurius. Zij hebben grote bezwaren tegen zijn op treden en menen dat zijn omroeppoli tieke belangen prevaleren boven die van vakbondsbestuurder, waardoor de belangen van de Veronica-medewer kers teveel in het gedrang dreigen te komen. In een commentaar zei Jan Nagel gis teravond, dat alle moeilijkheden voortkomen uit het feit, dat Veronica zich niet aan haar belofte heeft ge houden, dat er geen pogingen zouden worden gedaan een gewone omroep vereniging te worden. 'Op verzoek van het Veronica-personeel heb ik Van een verslaggever DEN HAAG —Het Tweede Kamerlid Marcus Bakker (CPN) vindt, dat mi nister Van der Stoel van buitenlandse zaken de Portugese ambassadeur in ons land op de vingers moet tikken. Deze heeft volgens een bericht in NRC/Kandelsblad verklaard, dat alle Nederlandse parlementariërs de Por tugese gebieden in Afrika mogen be zoeken met uitzondering van die van de CPN. Dit oordeel komt in feite neer op een inmenging in de binnen landse politieke verhoudingen, aldus de heer Bakker. Hij heeft minis ter (Van der Stoel dan ook gevraagd of deze hierin aanleiding ziet de am bassadeur hieroj. te wijzen. ROME (UPI. DPA. Reuter) De Amerikaanse, in Engeland wonende oliemagnaat J. Paul Getty, is niet van zins ook maar één cent te betalen voor het vrijkopen van zijn verdwenen kleinzoon J. Paul Getty III, die ont voerd zou zijn. De advocaat van de moeder van de jonge Getty zei dat zijn cliënt als ge volg van Getty seniors weigering, een zenuwinzinking had gekregen. Hij zei dat een eventueel losgeld nu opge bracht zou moeten worden door me vrouw Getty en haar eerste man J Paul Getty junior, vader van de ver miste itienjar ge jongen. 'Dat be drag zal uiteraard beperkt moeten zijn'. uitsluitend en alleen gedaan, wat van mij werd verlangd, namelijk bemidde len. Afgelopen maandag is er een ge sprek geweest tussen Veronica-perso neel en collega-bestuurslid Kees Buur man. Op die vergadering heeft de laatste gezegd: 'U weet net zo goed als ik. dat sommigen van u contact heb ben met de afdeling lichte muziek van de NOS. Niemand heeft dat toen tegengesproken. Veronica kan dat trouwens zelf controleren, want ze hebben het hele gesprek op de band opgenomen', aldus Jan Nagel. Rechter John Sirica, belast met de leiding van het onderzoek door een 'grand jury' naar het Watergate-afluis- terschandaal verzocht Nixon gisteren voor 7 augustus aan te tonen, waarom hij de bandopnamen met gesprekken over Watergate niet zou behoeven af te staan. Rechter Sirica kwam met dit verzoek bij de president in opdracht van Sam Erwins Senaatscommissie en van de speciale rechter van instructie Archibald Cox, die is belast met het onderzoek naar strafbare aspecten van de Watergate-affaire. Nixon liet giste ren namelijk in brieven weten, dat Ervin en Cox niet op de banden hoe ven te rekenen. Cox en de Senaatscommissie voor Wa tergate zijn van opvatting, dat de band opnamen en dokumenten met betrek king tot Watergate in het Witte Huis moeten worden overgedragen om John Deans verklaring te ontzenuwen of te bevestigen, dat Nixon vorig jaar september al wist van de poging van zijn staf om de Watergate-affaire naar de doofpot te verwijzen. Brieven Nixon schreef in brieven aan Cox en de commissie, dat 'ik met de nodige eerbied moet weigeren de bandopna men vrij te geven om redenen die reeds eerder in presidentiële verkla ringen zijn vermeld'. 'Het is heel goed mogelijk', zo voegde Nixon daar aan toe, 'dat er andere dokumenten onder mijn beheer zijn, die wellicht deel zouden kunnen uitmaken van de materie, die in de dagvaarding wordt bedoeld en dat ik deze, in overeen stemming met het nationaal belang en mijn grondwettelijke verplichtin gen, zou kunnen overdragen aan de commissie'. Nixon zei er niet bij wel ke dokumenten wellicht ter beschik king kunnen worden gesteld. Archibald Cox kreeg gisteren reeds de toezegging van Nixon een memo van het Witte Huis over de beëindiging van het dienstverband van Howard Hunt (een van de zeven veroordeel den in de Watergatee-zaak), en een klapper van het Witte Huis met niet nader aangeduide politieke zaken dent, volgens Ehrliehman. kunnen ontlenen aan zijn 'reservoir aan ge zag'. Ehrliehman heeft gisteren op de der de dag van zijn ondervraging door de Watergate-commissie, volgehouden, dat de inbraak in het kantoor van Da niel Ellsbergs psychiater, werd ge pleegd omdat de fedeiale recherche FBI, in gebreke bleef. Volgens Ehr liehman was de inbraak bedoeld om gegevens over Ellsberg te verkrijgen, teneinde een beter beeld van hem te krijgen. Maar commissielid, senator Weicker bestreed dit en toonde doku menten, waaruit volgens hem bleek, dat de inbraak ten doel had Ellsberg de man van de Pentagon-papers door het slijk te halen. Dc speciale rechter van instructie Ar chibald Cox arriveerde gisteren bij het gerechtsgebouw in Washington voor een onderhoud met rechter John Sirica, nadat hij een negatief ant woord had ontvangen op zijn eis aan Nixon de 'Watergate-banden' ter be schikking te stellen. Later zou Sirica de president verzoeken voor 7 augus tus zijn weigering te motiveren. gen bij een definitieve beslissing van het Hooggerechtshof'. Tot dusver had het Witte Huis geweigerd om defini tief te zeggen, dat Nitfon zich zou neerleggen bij welke beslissing dan ook van het Hooggerechtshof. Vraag Binnenland Verkrotting langs onze rivierdijken Buitenland Redenen van kaping uiteengezet Kerk Camura omhelsde mij Sport Jackie Stewart - ongelukken blijven er altijd Economie Neerleggen NEW YORK (Reuter, DPA, UPI, AP) De VS hebben gisteren in de Vei ligheidsraad hun veto uitgesproken (hun vijfde in de geschiedenis) over een ontwerp-resolutie, waarin het voortduren van de Israëlische bezet ting van de bezette Arabische gebie den een schending van het Handvest van de VN wordt genoemd, 'ernstige bezorgdheid' wordt uitgedrukt over 'het gebrek aan Israëlische samenwer king' met de missie van VN-bemiddp- laar Jarring, en opgeroepen wordt tot erkenning van 'de rechten en legitie me aspiraties van de Palestijnen'. De resolutie was door acht niet-ge bonden landen in nauwe samenwer king met Egypte ingediend en kreeg de steun van 13 van de .15 leden van de Veiligheidsraad. China heeft niet aan de stemming deelgenomen, omdal de resolutie naar het Chinese oordeel de principes van het Handvest niet goed weergaf en te /wak was in de veroordeling. De Amerikaanse ambassadeur had eer der de resolutie gekenschetst als een eenzijdige draai aan de Veiligheids raad-resolutie van november 1967 die de schijn wekt dat document onder de tafel te willen werken. Egypte ziet de uitslag van de stem ming als een diplomatieke overwin ning, omdat de VS zich met hun veto van de overige leden van de Raad hebben gedistancieerd, in het bijzon der van Engeland en Frankrijk. De Britse afgevaardigde haastte zich te verklaren dat het Britse standpunt sinds 1967. afgezien van één nieuw element de erkenning van de Pa lestijnse rechten omdat dit ele ment de groeiende bezorgdheid van de internationale gemeenschap weer gaf. President Sadat van Egypte heeft in een rede in Alexandrië scherpe kri tiek geleverd op het Amerikaanse ve to en tegelijkertijd de Sowjet-Unie ge kritiseerd. 'Wij zijn van alle kanten omsingeld, zelfs door onze vrienden', zo zei hij en beloofde onder luid ap plaus dat hij de Russen met deze Amerikaanse houding opnieuw zou confronteren. Sadat zei voorts dat Egypte nu voor de eerste maal sinds de juni- oorlog van 1967 klaar staat voor een nieuwe oorlog tegen Israël. Hij doelde zijn gehoor mie dat Egypte voorbereidingen treft om het atoom tijdperk in te gaan. Nixons perschef Gerald Warren zei gisteren naar aanleiding van de presi dentiële weigering bandopnamen af te staan::: 'De president voelt zich erg ze ker van zijn grondwettelijke stand puntDe president rekent er vast op. dat zijn standpunt zal worden be krachtigd door de rechterlijke macht'. Warren voegde daar echter aan toe: 'De president zal zich in deze zaak, evenals in alle andere zaken, neerleg- Senator Sam Ervin, voorzitter van de Watergate-commissie van de Senaat, zei gisteren, nadat zijn commissie een stemmig besloten had zich na Nixons nieuwste weigering tot rechter Sirica te wenden: 'Er is geen precedent voor een meningsverschil van deze aard. Maar ik geloof, dat het noodzakelijk is vast te stellen of de president bo ven de wet verheven is'. Deze vraag werd dinsdag extra toege spitst na de verklaringen, die Nixons voormalige top-adviseur John Ehrlieh man voor de commissie-Ervin aflegde. Ehrliehman zei toen, dat noch hij noch de president bepaalde inbraken goedkeurde, maar dat de president de macht heeft tot zulke, voor andere Amerikanen strafbare, daden opdracht te geven. Deze macht zou de presi- EEG geen handelsvoordeel uit ontwikkelingslanden 13 15 Nlcnwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Pop op dc plaat Commentaar Weer, oproep toeristen Familieberichten Autonieuws, filmt (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol -voor een probleemloze stoelgang Dagra N.V., Diemen 'Als ik nu vast een dubbeltje betaal en zaterdag de rest kan ik dan toch twee porties aard beienijs krijgen?' gezien noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1