Nog veel raadsels rond kaap-drama Veeteeltgronden in ernstige mate W.-Afrika verwoest Dajan dreigt uit partij te stappen Andrej Amalrik is in hongerstaking Vakbondsleider in Argentinië vermoord ~"ohn Ehrlichman pleit fixon en zichzelf vrij bevrijdingsorganisatie distantieert sich v( II Messaggero in Rome houdt oude hoofdredacteur Propaganda-leuzen in Athene Le Soir: moorden in Boeroendi gaat nog voort DUW/KWARTET WOENSDAG 25 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 fcNGHAZI, CAIRO (Reuter, UP, AP, AFP, DPA) Huilend van opluchting en uitgeput door de 1<^%indiiigen lieten de merendeels oudere passagiers van de gekaapte Japanse Jumbo-Jet zich gister- dijlptend om half acht naar de wachtkamers van de Libische luchthaven Benghazi wegleiden. Achter ;lliip laaide het reuzentoestel als een fakkel, nadat het door dc mysterieuze kapers met handgranaten dynamiet in brand was geschoten. eindigde het langste kapings- |lituur in de geschiedenis, van 87 tanningsleden, nadat" het toestel de tevoren van Dubai was opgeste- in Damascus was geland en na ;e uren doorgevlogen naar Bengha- 1ó enorm was de brand van het ig, dat de luchthaven voor alle erkeer gesloten moest worden, [inzittenden zijn er heelhuids van ;ekomen. Alleen twee passagiers ';en met verwondingen in het zie- worden opgenomen. Vlak de landing, die de kapers for- len door te dreigen het vliegtuig i lucht te laten ontploffen, werd issagiers door de intercom meege- |d dat ze precies 35 seconden de .hadden om zo ver mogelijk weg est-} het vliegtuig te komen, omdat lopgeblazen zou worden. De passa- mochten geen persoonlijke bezit- :n meenemen, wat vooral voor de ise kunsthandelaar Soyea verdrie- as, omdat hij net in de Londense n ofSE KUNSTVEILING Sotheby eiLing Sotheby kunstschatten ter e van een miljoen gulden ver waarde had ingekocht. iet i Mig i vJeya vertelde dat hij vooral vlak de landing in Benghazi bang was ptrej geweest. 'Ik was er niet zeker van, of we er levend uit zouden komen.' Hij zei dat hij de hele tijd een plastic mes verborgen had weten te houden en voortdurend op een kans wachtte om het te gebruiken. 'Maar ze hadden de hele tijd handgranaten en gewe ren.' En tijdens het eindeloze opont houd in Dubai hadden de kapers de inzittenden gedwongen de handen in de lucht te steken, iedere keer als ie mand voedsel naar het vliegtuig bracht. 'Ze kwamen nooit dicht ge noeg bij ons in de buurt en hadden het handig ingericht, door de vrou wen te laten zitten op de stoelen, die aan de gangpaden grensden'. Een Westduitse zakenman, Herr Hol- ger Gauger, vertelde dat de passagiers niet met elkaar hadden mogen praten en pas op zondag merkten dat ze in Dubai waren, toen hun lunchpakket ten werden aangeboden, waarop de naam van die luchthaven stond. De Keulenaar Jürgen Heisten zat in de le-klas afdeling, toen de granaat van de vrouwelijke kaapster ontplofte. Hij beschreef haar als een vrouw van on geveer 30 jaar met blond haar. Ze sprak geen Engels. Ze werd gedood, zo vertelde de stewardess Hisae Kato, een half uur na het vertrek uit Am sterdam, toen de kapers om champag ne hadden gevraagd en zij opeens drie gedempte ontploffingen had gehoord. •n herpe aanval op John Dean iSHINGTON (UPI, Reuter, AP) John Ehrlichman, voormalig ggeplaatst medewerker van president Nixon in het Witte Huis, ft dinsdag ten overstaan van de Senaatscommissie voor Water- B, verklaard, dat hij onschuldig is aan alle beschuldigingen van •etamelijk bedrag, die in de loop van de Senaatshoorzittingen te- hem zijn ingebracht. Iet L l Jer president Nixon zei Ehrlichman, j j^deze tezeer door staatszaken in be- •n genomen werd om rechtstreeks bij ïtier afluisterschandaal betrokken te estif?en zijn geweest. De krachtige tievPraali van Ehrlichman kwam in erf r!eer °P. een tegenoffensief van j/W>tte Huis tegen de getuigenver- de P.sei} .van J0hn Dean, de ontsla- p n juridische medewerker van de Ban ten :al IJ juridische medewerker dent, die heeft beweerd dat n betrokken is geweest bij de po- om de zaak in de doofpot te r Je de :o 1< weg11 :ijn Pc ons wel loof oormalige adviseur voor binnen- le aangelegenheden in het Witte is de hoogste ex-medewerker van dent Nixon, die voor de zeven le- van de Watergatecommissie aan- Zijn op agressieve toon voorgele- ds openingsverklaring bevatte geen (je iningen of verontschuldigingen irmde een opvallend contrast met ion van vele voorgaande getuigen. S Deans optreden voor de commis- i juni zei Ehrlichman: 'De lieer ving zijn verklaring aan met wat oppervlakkige, maar op de eke tribune spelende, herhaling :en oud deuntje, dat het angst en nietizin in het Witte Huis van presi- uw Nixon was wat de klok sloeg. Zo r hi hij zich af, waarom men er zich elf. fruk moest maken over hippies, per aar Washington kwamen om er an Irreedzame mars op Pennsylvania ing, lue te houden. De verklaring van :e wfcer Dean is eenvoudig, dat wij al- u lieden aan neurose in een verge- imerfrd stadium.Zijn suggestie nderdat hij er als enige normale tus- s zaior laveerde' ogel president Nixon zei Ehrlichman: it tefreet van observatie van dichtbij, 1 uwuj niet gek, niet vreemd en niet lotisch is, waar het gaat over be- s en niet overgevoelig voor kri- Hij is een bekwame, harde inter vale politicus, praktisch, complex :dienj staat vele verschillende elemen- [etuiie zien als een geheel en de sa- ang te constateren van ogen- ak ilijk los van elkaar staande in- bezqties en gebeurtenissen', j ov<;hman noemde de verklaring en ^Dean, dat Watergate de alles mUeersende zaak in het Witte Huis s saii de periode tussen 17 juni (da- 03 an de inbraak in het Democrati- had partijgebouw) en 15 september JPb'n 'absurd'. f^Hweer niet, dat wij het allemaal listen hadden om er kennis van te We namen ef kennis van en eten er ons door John Dean van i hoogte houden, aannemende dat ns de correcte informatie door- eëindege president Nixons bemoeie- orgej met de binnen- en buitenland- doorlitiek, het leiden van de regering gehit zakendoen met het Congres, al- nielirervolgde Ehrlichman, was de k u lent gedwongen verantwoorde- :dital|den te delegeren. De leden van de kttaf van medewerkers zagen hem 3or 1), wanneer hij ze bij zich hiep, ieder kon onmiddelijk door rkgafcen memo te sturen, contact met i onbpnemen. tegeB de staatszaken en de oorlog in ltisn%m, aldus Ehrlichman, besloot ens) Resident begin 1972 zich los te ti van de problemen van elke en dipnd de verkiezingscampagne. In ns JtREGELEN r°eeir'tte Huis heeft gisteren laten praal» ^at president Nixon in ver- pe tuf061 de drie dagvaardingen tot rjfgeven van de stukken en ge- r ra^anden, die betrekkingen hebben eest.[ John Ehrlichman bleek gisteren onte vreden over sommige vragen, die hem door leden van de Watergate-commis- sie werden gesteld. op Watergate, 'gepaste maatregelen' zal nemen. Op een persbijeenkomst op het Witte Huis verklaarde de plaats vervangende perschef, Gerald Warren, dat de juridische medewerkers van de president bezig waren 'de zeer inge wikkelde juridische toestand te bestu deren' en dat, binnen de tijd in de dagvaarding genoemd, 'gepaste maatregelen' zullen woren genomen. Bij het nemen van die maatregelen zou de president-zelf de uiteindelijke beslissing hebben. Wat die maatrege len zouden inhouden, aldus Warren, 'daar kan ik niet over gaan gissen'. ROME (AFP) Alesandro Perrone, mede-eigenaar van het dagblad II Mes saggero in Rome, blijft hoofdredacteur volgens een gisteren geveld gerechte lijk vonnis. De uitspraak maakt een einde aan de paradoxale situatie, dat er twee hoofd redacteuren waren, Perrone en Luigi Barzini die in zijn plaats werd be noemd, nadat het aandelenpakket voor de helft plus één was opgekocht door de tijdschrifteneigenaar Edilio Rusco- ni. Dc Messaggero-affaire ontstond twee maanden geleden. Op 25 mei verkocht Ferdinando Perrone, neef van Alessan- dro, zijn aandelenpakket aan Rusconi, die voor 'rechts' doorgaat. In zijn kwa liteit van voorzitter van de raad van beheer, benoemde Rusconi Barzini op 28 juni tot hoofdredacteur van II Mes saggero. Barzini, een liberaal van rechtse signatuur, werd door de redac tie niet geaccepteerd en Perrone wendde zich tot de justitie om zijn vervanging ongedaan gemaakt te krijgen. Hij is nu in het gelijk gesteld en mag blijven. waarbij de kaapster gedood werd. Wat de kapers (drie Arabieren en een Japanner) nu op het oog hadden, is een raadsel gebleven. Ze hebben waar schijnlijk niet over eventueel losgeld onderhandeld en evenmin andere ei sen gesteld, nadat ze hun oor spronkelijke eis de vrijlating van de Japanse terrorist Kozo Okamoto hadden laten vallen. De regering van Dubai uitte dan ook dinsdag al twijfel of de kapers inderdaad leden waren van een Palestijnse guerrillagroepe ring. De Libische autoriteiten hebben giste ren geweigerd mededelingen te doen over de kapers. Ze zouden in Bengha zi ondervraagd worden en aan de hand van de bevindingen zullen de Libiërs beslissen of ze gestraft of ge prezen zullen worden. De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft de kaping veroordeeld en verklaard dat dergelijke acties niet met haar doeleinden overeenstemmen. Volgens de PLO bestaat er geen orga nisatie 'Zonen van het Bezette Gebied', waartoe de kapers onder meer zeiden te behoren (afgezien van de organisaties 'Martelaren van de Berg Camel' en 'Japanse Rode Le ger') en heeft een dergelijke organisa tie niets met de Palestijnse strijd te maken. Het incident 'schaadt' de Pa lestijnse strijd en brengt de Palestijn se revolutie in diskrediet, omdat het niet gebaseerd is op nationalistische rechtvaardiging en niet de doeleinden van de revolutie dient'. Met name de houding van de kapers wat betreft de gevangenname van 140 burgers gedu rende vier dagen, stemt niet overeen met de humane aard van de Palestijn se revolutie', aldus het communiqué van de PLO. MOSKOU (UPI, AP) De 35-jarige Russische historicus en schrijver Andrej Amalrik is in hongerstaking gegaan uit pro test tegen zijn nieuwe veroordeling tot drie jaar werkkamp wegens 'belastering van de Sowjet-Unie'. Dit hebben vrienden van Amalrik in Moskou meegedeeld. Hij is zijn hongerstaking op 20 juli begonnen. Amalrik heeft in Siberië juist drie jaar werkkamp achter de rug. Kort voordat hij zou worden vrijgelaten, begon een nieuw onderzoek tegen hem, waarna hij opnieuw in staat van beschuldiging werd gesteld. Eerder deze maand volgde een kort proces, waarbij hij opnieuw tot drie jaar werd veroordeeld. De juiste aanklacht werd geheim gehouden. GJOEZEL Amalrik wil, volgens zijn vrienden met de hongerstaking ook proteste ren tegen het besluit van de autori teiten zijn vrouw Gjoezel, die van uit Moskou naar Magadan in Oost- Siberië was gereisd, niet bij het proces toe te laten. Ook voor en na het proces kreeg Gjoezel Amal rik geen toestemming haar man te ontmoeten. Andrej Amalrik is in het Westen bekend geworden met zijn boeken 'Haalt de Sowjet-Unie 1984?' en 'Niet begeerde reis naar Siberië'. Zijn eerste veroordeling volgde na de publikatie van deze boeken in het Westen. Japan De Japanse regering heeft aangekon digd met Libië te willen onderhande len over de uitlevering van de kapers. Het toestel dat meer dan 70 miljoen gulden waard is, was bij de Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds ver zekerd, mede tegen kaping en de ge volgen daarvan. Sinds 1969 is dit het zevende vliegtuig dat door Arabieren tot ontploffing is gebracht. Eén van die zes was een toestel van de Swissair, dat met alle inzittenden aan boord ontplofte, door een door Palestijnen gelegde tijdbom. Vier vliegtuigen werden op één dag in Jordanië door de Palestijnen tot ontploffing gebracht, één op het vlieg veld van Damascus en één op het vliegveld van Cairo. De laatste was eveneens een Jumbo-Jet. De passagiers van de Jumbo zullen woensdag in Benghazi worden opge haald en met tussenlandingen op Schiphol en Anchorage naar Japan reizen. Het ophalen van de in Libië gestrande passagiers moest worden uitgesteld omdat eerst herstelwerkzaamheden uitgevoerd moesten worden aan het vliegveld, waar de ontploffing van de Boeing schade heeft aangericht. Met opvallende propaganda-leuzen maant de. Griekse militaire dicta tuur de burgers aan 'ja' te stemmen tijdens het nationale referen dum, dat op 29 juli wordt gehouden. President Papadopoelos schreef het referendum uit om zijn plan, van Griekenland een republiek te maken, te laten goedkeuren. RESISTENCIA (UiPI) Mario Villalba, de secretaris-generaal van de Argentijnse metaalbewerkersbond. is .gisteren doodgeschoten in een vuurgevecht met leden van een afdeling, die zijn kantoor probeerden te bestormen. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Israels minister van defensie Mosje Dajan heeft gisteren gedreigd zich als kandidaat voor de Verenigde Socialistische Partij bij de aanstaande parlementsverkiezingen terug te trekken, indien de partij zijn opvattingen over de bezette gebie den niet overneemt. De politie die dit bekendmaakte, nam enkele bestormers in hechtenis. Zij wist nog niet of aan de verschillen van mening, die tot het vuurgevecht leidden, landelijke of regionale poli tiek ten grondslag lag. Verschillen van mening binnen peronistische vak bonden eidden op 22 mei ook tot de moord o pDirk Kloosterman, secreta ris-generaal van de machinebankwer- kersbond van La Plata. In Buenos Aires is maandag een cam pagne door middel van aanplakbiljet ten begonnen, waarin Juan Pero vrouw label wordt voorgeteld al kandidaat voor het vice-president schap in de komende verkiezingen. De verkiezingen worden op 23 september gehouden en zijn bedoeld om de 77-ja- rige Peron, die in 1955 door militai ren uit het zadel werd gelicht, na achttien jaar ballingschap in Spanje weer aan de macht te helpen. Peron keerde in juni in Argentinië terug. De 40-jarige Isabel Peron, derde vrouw van de ex-dictator, zou zich naast hem als vice-president beschik baar moeten stellen. De aanplakbiljet ten waren ondertekend door de pero nistische Justicialista-partij. EVITA Zoals de Argentijnse militaire kaste in 1951 gekant was tegen de kandida tuur voor het vice-presidentschap naast Peron van diens tweede vrouw Evita, is zij nu gekant tegen een eventuele kandidatuur voor het vice- presidentschap van Isabel. Peron stel de zich in 1951 voor zijn tweede ambtstermijn herkiesbaar. Evita Pe ron stierf het jaar daarna aan bloed- kanker. De Argentijnse strijdkrachten zouden Ricardo Balbin, voorzitter van de Ra dicale Partij als een kandidaat van 'nationale eenheid' naast Peron willen zien. Linkse jongerenorganisaties, die banden met de peronistische bewe ging onderhouden, hebben geëist, dat het vice-presidentschap gaat naar Hec tor Campora, de beschermeling van Peron, die in maart tot president werd gekozen maar aftrad om plaats te maken voor Peron. Dajan wil meer 'feiten creëeren' in de bezette gebieden door een versnelde kolonisatie van Joodse nederzettingen daar en door aan Joodse particulieren de mogelijkheid te geven grond aan te kopen. Hij wordt daarin fel bestre den door zijn partijleden, de minis ters van financiën, buitenlandse zakan en de vice-premier. Dajan, die voor de partij bij de ver kiezingen onmisbaar is als stemmen- trekker, uitte zijn dreigement op een vergadering van vroegere Rafi-leden. Rafi was de partij, die oud-premier Ben Goerion oprichtte, nadat hij ruzie kreeg met de socialistische partij. Da jan volgde hem en wil nu kennelijk aangeven, dat hij eventueel bereid is opnieuw een Rafi-partij op te richten. De regeringpolitiek, die Dajan nu met verve bestrijdt, houdt in dat er een beperkt aantal strategische vestigin gen in de bezette gebieden worden opgericht. Dajan wil meer vestigingen maar niet in die gebieden, waar zeer veel Palestijnen wonen. In een door het Amerikaanse week blad Time gepubliceerd interview heeft Dajan gezegd dat de eerstko mende tien jaar de grenzen van Israël niet zullen veranderen. Maar hij zei niet in oorlog te geloven. Dajan is volgens Time voorstander van een re geling op lange termijn met de Ara bieren. op een zodanige manier dat Is- ralë zijn militaire superioriteit be houdt. Hij verklaarde zich in het vraaggesprek bereid om zich uit alle gebieden terug te trekken, die van groot belang zijn voor het dagelijkse leven en de veiligheid van Egypte, d.w.z. het Suezkanaal en de Golf van Suez. Hij voegde daar echter aan toe: 'Sjarm-el-Sjeikh is echter van hoege naamd geen belang voor Egypte. Wij zullen de zeestraat naar Eilath be- 1 heersen, maar Port Said niet Op ze kere dag krijgt Egypte een leider schap. dat bereid is onderhandelingen met Israël te beginnen'. VERLEDEN TIJD Over de Palestijnen zei Dajan: 'Pales tina bestaat niet meer. Dat is verle den tijd. Ik had misschien moeten zeggen dat het mij spijt maar het spijt mij niet. Er zijn Palestijnen en er was een land dat Palestina heette. Dat Palestina werd verdeeld tussen Is raël en Jordanië; daarom zijn er Pa lestijnse mensen maar is er geen Pa lestijnse staat. Dat land verdween in 1948. Palestina moet een deel worden van de staat Jordanië. Noem het de Palestijnse zone in de Jordaanse sta tenbond. Noem het wat u wilt, maar noem het niet een onafhankelijke staat. Voorlopig zie ik geen lijn, die de westelijke oever van de Jordaan ver deelt. Wij Israëli's hebben twee belan gen op de westelijke oever ten eer ste het recht om ons overal te vesti gen en land te kopen. Wij hoeven de Arabieren niet uit te wijzen, maar als zij een stuk land willen verkopen en een Jood wil dat kopen, waarom zou hij daartoe niet het recht bezitten?' door Robert Taylor NIAMEY Ondanks de hulpinspanningen, die deze zomer worden ondernomen om de hongerende bevolking van Afrika's verschroeide Sahel-zone (de streek beneden de Sahara) te redden, is er geen enkele garantie dat er volgend jaar niet opnieuw zo n operatic nodig zal zijn. In enkele van de zes landen, die de Sahel vormen, heeft het eindelijk in getreden regenseizoen de boeren in staat gesteld gerst en sorghum te planten, maar van de oogst verwach ten deskundigen niet al te veel. En zelfs als de vijfjarige droogteperiode inderdaad voorbij blijkt te zijn en de oogstopbrengsten goed worden, dan zal het altijd nog drie jaar vergen om weer aan een veestapel te komen, nu de bestaande in de afgelopen zes maanden werd gedecimeerd. De droogte heeft aan het natuurlijke milieu van deze streek een schade aangericht die het niet in de loop van de tijd zelf kan herstellen. Bij het zoeken naar voedsel hebben hongerige kudden ieder sprietje vegetatie in sommige gebieden weggehaald. Het grondigst wordt dat gedaan door gei ten en ezels, die zelfs de wortels van de planten uit de grond omhoogbren- gen en opeten. De weinige acaciabo men zijn door deze dieren geheel van hun beschermende bast ontdaan. Waterspoelen Vooral rondom waterpoelen is het landschap woest en ledig geworden. Alles wat binnen een straal van 20 ki lometer van zo'n waterpoel nog groei de is letterlijk verdwenen. Eenmaal bij water aangekomen hadden de her ders en hun kudden namelijk geen moed om nog verder te trekken en daardoor stierven hun dieren vaker van honger dan van dorst. Maar wat moesten ze anders? De waterpoelen weer achter zich laten waarheen ze dagenlanf op weg waren geweest en naar een volgende trekken, wetend dat nog veel meer van hun dieren on derweg zouden kreperen? Gedurende de afgelopen weken en ge durende vele weken die nog volgen, zal uitsluitend de luchtbrug van voed sel uit de VS en de EEG hen in leven kunnen houden. Maar de leiders van de landen van de Sahel Maureta- nië, Senegal, Mali, Opper Volta, Niger en Tsjaad zijn er zich van bewust, dat ook al hebben ze de weersom standigheden niet in de hand zij toch meer kunnen doen om de gevol gen ervan beter te beheersen. Dat vraagt echter een investering, die ver boven de middelen van deze wanhopig arme landen uitgaat. De meesten zijn door de Verenigde Na ties geclassificeerd als 'minst ontwik kelde' landen, waarvan er in de we reld 25 zijn. Marshallplan De president van Niger, Diori Hamani, heeft al gevraagd om een Marshall plan, waarbij de hulpgevende landen hun inspanningen zouden kunnen coördineren en fondsen beschikbaar zouden kunnen stellen voor program ma's op langere termijn. Op het ogenblik gebeurt de hulpverle ning ongecoördineerd en wordt zij ge geven op jaarbasis. De regeringen van de Sahel zijn daardoor niet in staat om verderstrekkende plannen te ma ken, omdat er geen enkele zekerheid over dc financiering bestaat. Volgende maand komen de staats hoofden van deze landen bij elkaar om hun eigen inspanningen te coördi neren, maar zij zijn zich bewust van de moeilijkheden om de donorlanden tot gezamenlijk handelen te krijgen. Regeringsfunctionarissen van Niger, zoals de minister van plattelandshuis houding Adamou Souna, hebben kri tiek op het gebrek aan vertrouwen dat door de ontwikkelde landen in hun hulpverleningsbeleid wordt ge toond. 'Ze zullen toch een minimum aan vertrouwen in ons moeten kun nen opbrengen. Wij zijn immers in de beste positie om te kunnen beoorde len waar de buitenlandse kredieten het best aan kunnen worden besteed', zei hij onlangs. Minister Souna en andere deskundi gen in de Sahel onderscheiden vier zaken die de voorrang hebben om de schade van de droogte te herstellen en om de gevolgen van dit soort na tuurrampen in de toekomst te beper ken. 1. Het slaan van meer putten. De on dergrondse waterbronnen moeten zo benut worden, dat er putten komen binnen dagbereik van bestaande bron nen. Daardoor worden in de toekomst de bewegingen van de kudden meer gespreid en daarmee het afgrazen van de natuurlijke vegetatie. 2. De veestapel moet in de toekomst beperkt blijven. De schrale weidege bieden in de Sahel moesten veel meer dieren voedsel verschaffen, dan ver antwoord was en daarom zijn ze in snel tempo uitgeput. Doordat interna tionale hulp in de laatste jaren de veesterfte terugdrong (vooral door de bestrijding van veepest en longontste king) nam het aantal dieren enorm toe. In plaats van hun overtollig vee te verkopen, hadden de nomadische herders de neiging om hun kudden ongebreideld te laten aangroeien. Na deze droogte hebben de overheden sterke argumenten om de herders kleinere kudden te leren houden en andere voorzieningen te leren treffen van het geld dat door verkoop van vee wordt verdiend. Andere manieren om de veestapel binnen de perken te houden, is ophouden met pompen uit de bronnen. Wil men volstaan met de dagelijkse voorraad die de bronnen opleveren, dan moet men de kudden wel beperkt houden. Ook steviger aan sporingen worden al onder ogen ge zien. zoals een 'progressieve' belasting op het vee. 3. Het vergroten van de produktieve landbouw. Dat komt neer op op brengst-verbetering en zodanige uit- breiding van de irrigatie, dat er twee oogsten per jaar mogelijk worden. Daarnaast zou de meer extensieve schrale grondteelt moeten worden aangemoedigd. Veehouders zouden moeten worden aangemoedigd om een meer 'gemengd' bedrijf te beginnen, maar dat luidt wel het eind van hun nomadenbestaan in. Voor eventuele nieuwe droogteperio den in de toekomst wil men vaste kuddenrouten naar het zuiden afpa len. waarbij op vaste punten water en voedsel beschikbaar wordt gehouden. 4. Pogingen om de woestijn een halt toe te roepen. Dat betekent herbebos sing op grote schaal en de aanleg van kunstmatige terrassen om de bodem erosie terug te brengen. Belangrijk Volgens minister Souna kan de Sahel alsnog worden tot een van de belang rijkste veeteeltgebieden in de we reld, zoals de Argentijnse pampa's en de binnenlanden van Australië. Het noorden zou dan kunnen dienen als 'kinderkamer' waarna het volwassen vee naar ranches in het zuiden zou kunnen gaan om daar in conditie ge bracht te worden voor de slacht. Daarna zou het vlees geëxporteerd kunnen worden. Gegeven het vleeste kort in de wereld, dat nogal hardnek kig blijkt te zijn, lijkt dit geen gek plan. Maar zelfs bij aanhoudende roy ale hulp van het buitenland zal het verscheidene jaren vergen, voordat de Sahel daar geschikt voor is. Het voed sel zal voorlopig eerst nog van de an dere kant moeten komen. Ronert Taylor is een van Reuters cor respondenten in West-Afrika. BRUSSEL (AP) Het Brusselse blad Le Soir schreef gisteren, dat het afslachten van de Hoetoe's door de Toetsi's, die in het land de leiding hebben, nog steeds doorgaat. Een verslaggever van de krant meldde uit Roeanda: 'De grote slachtpartij in Boeroendi duurt voort. De Hoetoe's worden systematisch afgemaakt, de Hoeto-jacht gaat verder. De soldaten van kolonel Micombero (de president van Boeroendi) schieten er niet al leen gemakkelijk op los, maar marte len ook hun slachtoffers alvorens er een einde aan te maken. De volkeren moord gaat door, meer in het geheim maar niet minder doeltreffend'. De correspondent baseerde zijn berichten op de getuigenissen van mensen, die zich bevinden in vluchtelingenkampen op de grens van Roeanda en Boeroen di. Brand in Bogota BOGOTA (AFP, UPI) Zeker zeven mensen zijn maandag om het leven gekomen bij een enorme brand, die het hoogste gebouw van Bogota, de hoofdstad van Colombia, grotendeels in de as heeft gelegd. Vele tientallen mensen zouden bij de brand, die meer dan elf uur heeft geduurd, zijn ge wond. In het 42 verdiepingen tellende ge bouw is de luchtvaartmaatschappij Avianca gevestigd. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Athene liet vrij ATHENE (UPI) De Griekse rege ring heeft gisteren 17 van de 83 per sonen in vrijheid gesteld, die beschul digd werden van deelneming aan een mislukte staatsgreep van de marine in mei. Dit hebben leden van hun fami lies gezegd. Tot de vrijgelaten personen behoren de admiraals buiten dienst Constanti- nos Engolfopoelos en Ioannis Mineos. Uit een voorlopig onderzoek, waarvan het resultaat door de regering werd gepubliceerd, bleek, dat hen gevraagd was de leiding van de coup op zich te nemen, maar dat zij dit van de hand hadden gewezen. De 17 in vrijheid ge stelde officieren hadden tijdens hun gevangenschap in verschillende mili taire kampen in het gebied van Athe ne gezeten. Chef Mozambique LISSABON (UPI) Generaal Tho- maz José Basto Macado zal generaal Kaulza de Arriaga opvolgen als opper bevelhebber van de Portugese strijd krachten in Mozambique, zo heeft het legerhoofdkwartier in Lissabon giste ren bekendgemaakt Generaal Macado is op het ogenblik sous chef van de staf in Lissabon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9