Schilderij enexpositie van Manders verboden op Rembrandtsplein r Boetepredikaties van ds. Van der Hoeven i Van Gorkum wil dat Suriname in 1976 onafhankelijk wordt Knust Pim en Wim zullen afgekeurde film niet verdedigen Nog ruim duizend molens in ons land Politielegertje arresteert Ambonezen Italiaanse president komt naar Nederland TROUWKWARTET WOENSDAG 25 JULI 1973 BINNENLAND 1LAND p Ie Levitan (1) Tot onze verbazing lazen we op uw Tour-de-France-pagina van zaterdag: 'Levitan is steeds minder journalist geworden en steeds meer een man van de commercie. Daarmee verloo chent hij niet het bloed van zijn joodse voorouders. Langzaam maar zeker heeft hij zich naar boven geworsteld. Totdat hij belandde op de plaats waar hij nu zit.' We dachten dat zo langzamerhand het vooroordeel, dat joddn vanwege hun 'bloed' mannen van de commercie zijn, de wereld uit was, althans de kolommen van een integere krant als Trouw/Kwartet niet meer zou kunnen halen. Juist opmerkingen als deze tussen het dagelijks nieuws door houden misver standen levend, die hun kwade werk in de geschiedenis meer dan eens ge daan hebben, en. naar wij vrezen, ook nog wel eens zullen doen. We weten ook wel, dat alle drukinkt van Trouw/Kwartet de mensheid niet voor alle rampen kan behoeden, maar we verwachten van Trouw/Kwartet in elk geval geen 'niduws' meer over het zich wel of niet verloochenende jood se bloed (en andere bla-bla) van wie dan ook. Zaandijk/Groningen/Utrecht Sytse Koopmans, student andragologie Fons van den Boogert, priester-student Frits Bosch, psycholoog Piet Oussoren, hervormd predikant Levitan (2) Het siert de redactie, dat zij haar ver ontschuldigingen heeft aangeboden voor een 'zin. die onbedoeld de schijn van anti-semitisme kon wek ken'. Maar waarom heeft zij niet rond uit gezegd, dat deze zin een slag on der de gordel was, omdat hij, zeker in het verband waarin hij stond, het beeld opriep van de Jood als geweten loze geldmaker? Hier was geen sprake van 'schijn', maar bedoeld of onbe doeld van een werkelijke misstap. Amsterdam A. A. Spijkerboer Vette boter, vette room, vette olie, dure worcestersaus, chocoladepudding. Worcestersaus is voor het hele gezin totaal niet geschikt en als zo'n flesje eenmaal open is, staat het er weer voor lange tijd. Geschaafde amande len! Ik zie moeder de vrouw al in de keuken staan met die warmte! Eerst de velletjes eraf zien te krijgen en dan maar schaven jongens! Waarmee? Met een rasp? Of met een schaaf van je man als hij aan het doe-het-zelven is? En als je knoflook eet, kun je el kaar vooreerst niet goedenacht kus sen tenzij de al even onzinnige STER-reclame te hulp komt! Vriendelijke groeten. U als mannen kunt het niet helpen. Naarden M. P. D. Ter Braakc-de Waal. Wereld kalender Wil heer F. L. Stolk uit Rotterdam in zijn beschouwing over de wereldka lender in overweging nemen dat bij de invoering van de Juliaanse en Gre goriaanse kalender ook heel wat da gen overgeslagen zijn? Het ritme van de 'opstandingsdag' op zondag is al vele malen verstoord. Het klopt toch al niet meer. Als men nu op zondag de opstandingsdag viert, is het toch echt niet zoveel maal 7 da gen geleden. Den Haag Dalmeijcr Piet Hein In de tv.-uitzending Hier en Nu van 17.7.73 noemde de heer Schaafsma Piet Hein een piraat De Zilvervloot werd veroverd in 1628. Dat was in de tijd van de tachtigjarige oorlog en op grond daarvan was de Zilvervloot niets anders dan doodgewone oorlogs buit Zou tussen Holland en Spanje de oorlogstoestand niet hebben be staan, dan zou er sprake zijn geweest van een piratenstunt. Rotterdam N. J. de Witte Vlees of brood (8) Het verbaast mij al langere tijd, dat als een soort troetelkind van radio en krant de dierenvriend Bouma met een schijn van geleerdheid, ongestoord de meest merkwaardige 'theologische' vondsten kan spuien. De absolute top per is voorlopig wel zijn opmerking in het VU-blad dat Christus aan het kruis ons leert ons leven voor de die ren te geven. In Trouw/Kwartet gin gen er andere wonderlijke vliegers op: zo zou de uittocht uit Egypte, als afscheid van de vleespotten, het begin van een vleesloze maatschappij zijn. Ik denk: die arme kwakkels: ze wor den of verzwegen of ze moeten plaats vervangend voor het dier lijden. Dan de uiterst gevaarlijke, want to taal ongemotiveerde, opmerking dat vleesconsumptie agressief maakt. Voorlopig houd ik het cr maar meer met Zending en Werelddiakonaat op dat de mens niet bij brood alleen zal leven èn dat gebrek aan vlees de mens weerloos en agressief maakt. Hilversum Ch. Dubois Levitan (3) Vlees of brood (9) doen van het dogma, dat vlees sterk maakt. De Bijbel heeft in dit opzicht een symbolische betekenis en slaat niet op onze tijd. Er zijn ook econo mische bezwaren aan verbonden. Mevr. Remijnse is dus gehecht aan haar 'kippetje'. Waarschijnlijk heeft zij nog nooit een kijkje genomen in onze moderne legbatteijen, dan zou zij er wel gauw genoeg van hebben. De wantoestanden in de bio-industrie zijn alweer overtroffen door de gru welen, welke tegenwoordig met het veevervoer gepaard gaan, elke dag meer dan 100 wagons. Het zou inderdaad wenselijk zijn als de schrijvers, die het eten van vlees propageren, hun kennis eens zouden willen toetsen aan de werkelijkheid en over zouden gaan tot de consump tie van plantaardige eiwitten en vet ten en van zuivelprodukten, met weg lating van produkten van gedode die ren. Den Haag H. A. Hazeloop Vlees of brood (13) Dat ds. Bouma vegetariër is, zal nie mand hem kwalijk nemen, noch dat hij daarvoor propaganda maakt. Wan neer Ds. B. echter de consumptie van het dier op bijbelse grond afwijst gaat mij dit iets te ver. Er zou n.l. ook op grond van de bijbel het tegen deel kunnen worden bewezen. Om maar een paar feiten uit vele te noe men: Zegt God niet tot Mozes in de woes tijn: Tussen de twee avonden zult gij vlees dten, en zond toen God niet een vlucht van kwakkelen? Werden bij de tempelwijding door Sa lomo niet in één week 22.000 runde ren en 120.000 schapen onthalst? En tenslotte: Zegt Paulus niet: 'Eet alles wat in het vleeshuis verkocht wordt'? Voorburg K. Rietveld Vlees of brood (14) Evenals ds Smit ben ik blij met het artikel van ds Hans Bouma in Tr/Kw van 14 juli. Dat er iets moet veranderen wordt duidelijk als men zich wat verdiept in de relatie voeding-gezondheid. Het on derwerp 'minder vlees meer brood' (en dan het biologisch organische brood van ds. Bouma). trof ik al 'der der aan in een artikel over dokter H. v.d. Upwich, natuurarts te Bussum, met een verlsag van oud-patiënten, ge publiceerd in Panorama van 26-5- '73, nr. 22 (utgeverij Spaamestad, Haarlem). Zoals bekend passen de natuurartsen o.a. dieettherapie toe, gebaseerd op het gebruik van biologisch-dynamische geteelde produkten, verkrijgbaar in reformzaken. Dokter van der Upwich stelt, dat 70 tot 100 van de patiënten met astma, hoofdpijn, migraine, allergiën en ec zemen geneest. Wat mij betreft mag ds Bouma dan ook als zesde argument noemen: 'het is in het belang van onze gezond heid. Bosch en Duin A. den Hertog Met stomme verbazing heb ik het zin netje van Joop Holthausen over Levi tan gelezen. Het moet een vergissing zijn, dacht ik, want zo'n puur antise mitisch zinnetje past toch zeker nrdt in Trouw/Kwartet! Dat hoop ik tdn minste van harte. Assendelft Ds. J. van Zwicten de Blom Levitan (4) Joop Holthausen heeft over Levitan een kwalijke uitspraak gedaan, die zeker in een christelijk blad als Trouw/Kwartet niet thuishoort. Wie zei zulke dingen in de jaren dertig ook al? Dat alel joden geldwolven, slu we zakenlui, groot-kapitalisten waren en dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan? Al is de heer Holthausen sportjournalist, hij behoort toch te weten, dat heel veel joden hun bloed voor iets anders hebben gegeven. Om dat ze trouw wilden blijven aan wat er geschreven stond, omdat ze leefden van het woord. Zij zijn toch het volk van de Heilige Schrift. De verleiding om aan de commercie ten offer te vallen, bedreigt ons alle maal, joden zowel als niet-joden. Krommenie P. C. Schoonenboom Behalve bovenstaande brieven hebben wij gisteren ook enkele telefonische reacties ontvangen van lezers die de zin over de Tour-de-France-directeur Levitan hadden ervaren als een staal tje van antisemitisch jargon. Ook bij hen had deze zin, waarvan de strek king door de context nog versterkt werd, het beeld opgeroepen van de Jood als gewetenloze geldmaker, om ds. Spijkerboer te cirteren. Erkennend dat van deze zin (en daar door van het hele artikel) een antise mitisch effect uitging, willen wij in alle duidelijkheid verklaren, dat we de publikatie ervan zeer betreuren. Dit stuk, gekleurd als het was door die ene, aan antisemitische gevoelens appellerende opmerking, hoorde in onze krant niet thuis. Hoofdredactie Trouw/Kwartet Gereformeerd zijn Waarom moet er bij ieder interview met Rijk steeds de vraag gesteld wor den: Je was vroeger gereformeerd hè, met dan prompt hetzelfde verhaal van Rijk, zoals dat in Trouw/Kwartet van 16 juli wordt omschrewen. Ik zie niet wat dat te maken heeft met het nu niet meer gereformeerd zijn van Rijk. Mijn vader was ook bakker; we had den ook een groot gezin en de opstel ling naar buiten klopt ook wel aardig met die van het gezin De Gooyer. Desondanks ben ik wel gereformeerd, al zal ik wel een andere opstelling naar buiten hebben dan dat van mij.i vader. Het zou dan ook eerlijker zijn van Rijk om te zeggen dat zijn keuze in principe te maken heeft met de weigering om de bede over het strij den tegen de duivel en zijn gehele rijk, die ook bij zijn doop zal zijn ge beden, ook maar ergens in zijn leven gestalte te geven. Versta mij goed. ik bekritiseer hier niet zijn werk of wij ze van leven, maar ik kan het niet uit staan dat mensen de grote bink gaan uithangen en het laten voorkomen, alsof gereformeerd zijn een bekrom pen zaak is, waarvan zij maar gauw af scheid hebben genomen. Wlnsum Z. Hcslinga Recepten Wanneer zult u nu eindelijk eens op houden met die onzinnige recepten? Ingesloten uw laatste recept: Kalfs vlees, peperduur en van kistkalveren. De heer Daalder (Vlees of brood 2) moet de Bijbel nog eens beter lezen. Dan zal hij tot de ontdekking komen dat het vleesgebruik onder het volk Israël strikt beperkt bleef tot de grote feestdagen, waarop geofferd werd èn tot het vieren van de gastvrijheid: wanneer een hoge of geliefde gast op bezoek kwam (toen Abraham bezoek kreeg van de Heer en twee engelen: of toen de verloren zoon thuis kwam). Het levende vee maakte de rijkdom uit van de Israëliet. In het dagelijks levens at de gewone Jood vegetarisch en vastte bovendien ge heel op elke zevende dag der week! Een gezond voorbeeld. Een paar jaar geleden stond in dit zelfde blad (Trouw okt '69) een rede die prof. Somermeijer had gehouden bij het 75-jarig bestaan van de Neder landse Vegetariërsboiid. Hij toonde duidelijk aan hoezeer de arme landen geholpen zouden worden als de rijke vleesproduktie en -consumptie wilden brengen. 'De paradox hiervan is, dat u aldus eigenlijk niets opoffert, maar wel uw medemensen, uw medeschep selen en, last but not least, uzelf een dienst bewijst'. Ikzelf werd hierdoor overtuigd en sindsdien schaar ik mij mèt mijn vrij willige kinderen met veel plezier tus sen deze 'vreemdsoortige' minderheid die, zoals gewoonlijk, meer gelijk heeft dan de grote massa. En ge zonder is! Al zal niet ieder vegetariër worden: voor de Christen mag het in deze wereld een teken zijn van eer bied voor het door God geschapen le ven. Ermelo J. G. Mees Vlees of brood (10) Zeven miljoen broden per jaar ver dwijnen in Rotterdam in de vuilnis emmers, andere steden maken het nog bonter, meldt ds Hans Bouma. In de jaren 1940-'45 met als dieptepunt de hongerwinter, werd alles wat men dacht dat eetbaar was, geconsumeerd: tulpenbollen, suikerbietenpulp, e.d.. terwijl duizenden landgenoten de hongerdood stierven. Nog geen twee generaties verder verdwijnen miljoe nen kilo's brood in de vuilnisemmers. Ontstellend, ja driepdroevig. Leren we als volk van Nederland dan nooit? Moet God ons land weer komen bezoe ken met straffen zwaarder dan de oor logsjaren? Zevenhoven H. Lokers Vlees of brood (11) Het komt mij voor dat de heer Joh. Daalder de Bijbel meer ziet als een soort vademecum dan als Gods woord. Het is beslist ontoelaatbaar dat hij het gezicht van Petrus, in de stad Joppe. in verband brengt met het eten van vlees. Het gezicht geeft de mens zelfs geen recht om onrein voedsel te eten, want in tegenstelling tot wat de massa van dit gezicht denkt, dacht Petrus er over na wat het te betekenen mocht hebben. (Hand. 10:17,19). En Hand. 11, Jesaja 66:17 lijkt mij voldoende om de heer Daal der te weerleggen en te waarschuwen. Het eten van vlees heden ten dage moet men niet gaan vergelijken met het eten van vlees in bijbelse tijden. De dieren stonden toen niet bloot aan verkeerde invloeden van buitenaf. Schiedam II. van Hollen Vlees of brood (12) Te oordelen naar de ingezonden stuk ken tegen ds. Bouma zijn er nog al tijd mensen, die geen afstand kunnen Mozambique (2) Gewelddaden zoals die waarover van uit Mozambique geruchten de ronde doen, kunnen niet los gezien worden van de zeker ook allerminst zachthan- dige acties waarmee de 'Frelimo' ha rerzijds slachtoffers onder de niet met haar samenwerkende inlanders zowel als onder de Portugezen maakt. Dit zij onder de aandacht gebracht van hen die thans de meest ongenuan ceerde veroordeling uitspreken: Zoals ons nieuwe kabinet, dat reeds bij zijn eerste optreden regelrechte steun toe zegde aan de in zuidelijk Afrika opere rende guerrilleros. Of ook, zoals ver scheiden 'linksdraaiende' kerkelijke figuren, die vooral in de Wereldraad van Kerken het heft in handen heb ben en het als hun 'christelijke' taak beschouwen de guerilla ginds niet al leen moreel aan te wakkeren maar ook financieel te steunen. Al deze thans in 'verontwaardigde on schuld' protesterende mogen wel eens overwegen in hoeverre aldus het bloed der slachtoffers in kwestie aan hun eigen handen kleeft. Samen met het bloed der inlanders die weigeren aan de guerilla mee te doen en die deswege door de Frelimo geterrori seerd worden. Zwolle A. M. Versteeg Mozambique (3) De overweldigende aandacht, door pers, radio en t.v. dag in dag uit ge wijd aan de recente geruchten over de (inzover zij werkelijk begaan zijn, uiteraard afschuwelijke) excessen in Mozambique, demonstreren opnieuw de reeds vaker gesignaleerde selectieve verontwaradiging waarmee wordt stel ling genomen tegenover het onrecht in de wereld. Van het geweld en de on derdrukking die in 'linkse' landdn (niet incidenteel doch massaal, niet als exces doch bij wijze van systeem doorlopend plaatsvinden, pleegt men slechts minimale en minimaliserende melding te maken. Op wel heel navrante wijze verraadt zich ditmaal die 'selectieve veront waardiging' door het bij geruchte ver melde en (terecht!) met afschuw ge schilderde detail van die soldaat die bij een zwangere vrouw de levende foetus zou te voorschijngehaald en vervolgens gedood hebben. Want de felste protesten tegen dit inderdaad afschuwwekkend eventuele en verre feit komen nu juist vanuit die hoek, waar men het aan zijn 'progressivi teit' meent verschuldigd te zijn een ontwikkeling voor te staan of althans in de hand te werken, waarbij in ons eigen land jaarlijks meer dan honder duizend levende foetussen gedood en als afval van de abortusklinieken (netjes!) opgeruimd worden. Heerlen J. Schreurs Prof. van Hattum (4) In een communistisch propaganda- schrift las ik eens de volgende passa ge: 'Er is geen God. Psalm 53:2*. Daar aan dacht ik, toen ik in Uw blad van Zaterdag 21 juli j.l. het ingezonden stuk van de heer B. Valkenburg las, waarin werd verwezen naar vier losse teksten uit Deuteronomium. Mogelijk zou hij het artikel niet hebben ge schreven, indien hij heel Deut. had doorgelezen. Met Prof. Van Hattum ben ik het eens (en dat berust op een 25 jarige ervaring als reclasseringsambtenaar) dat algemene preventie onzedelijk is. Dat ze niet werkt bewijst het ver keersgedrag van vele weggebruikers, want verkeersovertredingen zijn de enige wetsovertredingen, waarvan de overtreders met de doodstraf worden WILLEMSTAD De centrale com missie voor de filmkeuring heeft aan Scorpio Films doen weten dat de in eerste zitting niet toegelaten film 'Frank en Eva' van Pim de la Parra en Wim Verstappen zal worden her keurd op dinsdag 14 augustus. Van de mogelijkheid om hun film bij de keu ringscommissie te verdedigen hebben Pim de la Parra en Wim Verstappen geen gebruik gemaakt. 'We laten ons niet meer als kwajongens op het matje roepen' verklaarde Pim de la Parra. 'Wim Verstappen heeft twee jaar ge leden zijn 'Blue Movie' die eerst ook was afgekeurd verdedigd, waarna de film bij herkeuring wèl werd toegelaten. Wij hebben nu echt geen zin meer in die poespas. Ik heb drie jaar lang aan het scenario van Frank en Eva gewerkt en ik heb niets aan deze film toe te voegen. Als de commissie hem opnieuw wil afkeuren dan moet ze dat vooral doen, dan we ten we meteen in wat voor soort land we leven. Wij van Scorpio Films heb ben een veel langere adem dan die hele verrotte filmkeuring.' Aldus Pim de la Parra. Drie gouden medailles op Sowjet-filmfestival MOSKOU Op het Filmfestival van Moskou dat dinsdag eindigde, heeft de film 'Oklahoma crude' van de Amerikaan Stanley Kramer een gou den medaille gewonnen. Er werden nog twee gouden medailles toegekend, te weten aan een Sowjet Russische film 'Het zoete woord vrijheid' en aan 'Liefde' van de Bulgaarse regisseur Lyudmil Staikov. Er deden ongeveer 90 landen mee aan het tiendaagse filmfestival. AMSTERDAM In Nederland zijn nog 1035 molens, namelijk 947 wind molens en 88 waterradmolens. Deze cijfers worden vermeld in het jaar boekje 1972 van 'De Hollandsche Mo len', vereniging tot behoud van mo lens in Nederland. De 947 windmolens zijn te vinden in: Groningen 80, Friesland 111, Drenthe 30, Overijssel 39, Gelderland 110, Utrecht 28, Noord-Holland 120, Zuid- Holland 213, Zeeland 74, Noord-Bra bant 109 en Limburg 51. 'De Hollandsche Molen', die dit jaar 50 jaar bestaat, heeft in 1967 het gil de van vrijwillige molenaars opge richt Sindsdien zijn al meer dan 75 mensen opgeleid tot vrijwillige mole naar, die op vrije dagen molens laten draaien, onderhoudswerkjes verrich ten en bezoekers voorlichten. Van onze correspondent DELFZIJL Dinsdagmorgen om 4 uur hebben ruim 40 manschappen vap zowel de gemeentepolitie Delfzijl als de Rijkspolitie Groningen :n de woon wijk 'De Schepperij' in Delfzijl 7 Ambonese jongeren van hun bed ge licht. Dit gebeurde omdat de jonge mannen in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, in de nacht van zondag op maan dag in deze noordelijke havenstad niet alleen de politie treiterden en daar tegen een dreigende houding aannamen, doch ook burgers lastig vielen. De herrie vond hoofdzakelijk plaats bij de taxicentrale Dallinga aan de Duurswoldlaan. De chauffeurs van de taxi's werden in het wachtlokaal las tig gevallen terwijl de knapen de stoelen door het' vertrek schopten. Toen de gealarmeerde politie arriveer de, werden de agenten bedreigd met klinkers die uit de straat werden ge haald. Ook werd door hen met benzi ne naar de politiemensen gespoten. Omdat het sterk onderbezette Delfzijl- se politiekorps ze niet tot rede wist te brengen werden een tiental waarschu wingsschoten in de lucht gelost Een van de jongens wist men te pakken te krijgen. Maandag werd assistentie ge vraagd van de rijkspolitie om de vech tersbazen te kunnen inrekenen. Men heeft dit met opzet op een zo vroeg mogelijk uur gedaan om het zonder opzien te kunnen doen. Vrijwel nie mand in Delfzijl heeft van deze politi onele actie tegen de Ambonezen iets bemerkt. Er werd aangebeld op die adressen waar de 7 betrokkenen woonachtig waren. Het geheel verliep bijzonder ructig .en er werd geen te genstand geboden bij de aanhoudin gen. Verkoop voor goed doel AMSTERDAM Kees Manders is woedend op het Amsterdamse gemeentebestuur, omd; waarnemend hoofd van de afdeling algemene zaken hem op het laatste moment schriftelijk^ weten dat geen vergunning zal worden verleend voor zijn charitatieve schilderijententoonstellii^ 1 het Rembrandtsplein in Amsterdam. De thans rentenierende Manders, voormalig nachtclub-eigenaar aan het Thorbeckeplein, zal desondanks in de tweede helft van augustus op en om het Rembrandtsplein ten bate van het Koninklijk Nederlands Geleidehonden fonds 200 schilderijen verkopen, die hij in de afgelopen drie jaar zelf heeft vervaardigd in zijn riante villa te Zandvoort. STALLETJES Manders diende op 15 juni zijn aan vraag in en ontving enige tijd later van het bureau bijzondere diensten telefonisch het bericht, dat er een gunstig advies aan de afdeling alge mene zaken was uitgebracht. Hij wil de achter het beeld van Rembrandt in het plantsoen een improvisorische tentoonstellingsruimte optrekken (in de vorm van een viertal overdekte boekenstalletjes naar Parijs' model) om daar een deel van de 200 schilde rijen te exposeren. De rest wordt on dergebracht in etalages en hallen van winkeliers, restaurants en hotels rond om het plein. GEEN UITZONDERING 'Inwilliging van het verzoek zou er ongetwijfeld toe leiden dat andere ar tiesten een dergelijke vergunning zou den aanvragen, welke dan bezwaarlijk kan worden geweigerd', zo luidt het argument dat tot de afwijzing heeft geleid. 'Deze gemeentelijke ambte naar, wiens naam onleesbaar is, zou het kennelijk afschuwelijk vinden als Intussen heeft Manders de burgf? ter van Amsterdam een brief g ven, waarin hij hem verwijt i hoofdstad uiterst tolerant optref gen 'iedereen die tegen de wetf verordeningen aanschopt', maaj nelijk zeer streng wil optreden! vredelievende pogingen om mr kleurrijke opluistering van her; brandtsplein stadgenoten te K 'Amsterdam wordt op die manii1 stad waar alles mag, maar niet£e aldus de brief. Manders vestigt er de aandacj burgemeester Samkalden op 1959 een soortgelijke tentoon van schilderijen op 't Rembrand] ongestoord is toegelaten en met groot succes is bekroond. betoogt hij dat in heel West-j h iedere schilder in steden en op platteland vrij zijn eigen we straat mag etaleren en verkopei GEEN CONTROLE wai Kees Manders op het Rembrandtsplein geregeld on der het standbeeld van Rembrandt schilderijen zouden worden geëxpo seerd', aldus Manders. 'Wat is daar te gen? Het zou toch een attractie voor de stad zijn? En als ze bang zijn dat er commercieel misbruik van zou wor den gemaakt, dan kunnen ze toch als eis stellen dat deze exposities alleen voor een liefdadig doel mogen worden gegeven?' 'De tentoonstelling gaat dan o^SI der meer door", zo deelde Aftv' mee. 'De schilderijen komen J"de overal in de etalages en ik gafwa woon met schilderijen op het j staan. Ik wil nog zien dat ze illj maken'. De weigering om m een vergunning te verlenen vofey£ expositie, werd door de gend< voorlichting geargumenteerd opmerking dat de tentoonstelli|~ gens Manders wel charitatief dat de gemeente daar geen cf op heeft. 'De zedeloosheid woekert in Amsterdam "O pH gg< AMSTERDAM 'Elke dag wordt de verschrikkelijke rekening van het verdriet gepresenteerd. Het verdriet over de verslaving aan drugs en alcohol, over de verbreking van gezinsbanden, de toename van geslachtsziekten en het elkaar dood rijden. Dat zijn de consequenties van de moderne wetteloosheid. 'Laat maar gaan' wordt er steeds ge predikt. Dit zijn enkele van de felste bewoordingen, die ds. Jan Wil lem van der Hoeven tot de ruim 150 toehoorders in de Spuikerk sprak over de lauwheid, waarmee tegenwoordig geleefd wordt. De samenkomst in het monumentale kerkgebouw aan het Spui vormde een onderdeel van de aktie 'Omkeer', die de christenen in Amsterdam moet op wekken tot verootmoediging en schuld belijden. 'Want de zedelcosheid woekert in Amsterdam', aldus ds. Van der Hoe ven. *En daarom ben ik naar Amster dam gekomen om u te waarschuwen. Het is nog niet te laat! Deze veertig dagen, waarin wij aktie voeren, heeft de Heer ons op het hart gedrukt radi- kaal te kiezen voor Jezus Christus. Zoniet dan zal Hij ons uit Zijn mond spuwen. U bent lauw, weest liever heet of koud'. Emotioneel Vijf keer per week spreekt de soms emotionele predikant uit Jeruzalem, waar Lij conservator is van de Graf- tuin, in één van de kerken in Amster dam. Zijn toehoorders, ouderen en jongeren, luisteren geboeid toe, als hij in felle bewoordingen over de mo derne situatie spreekt. Zijn toespraak wordt omlijst door het zingen van tal rijke liederen: Johannes de Heer, pië tistische liederen uit de oude gezan genbundel vermeldt het liedboekje wat gedurende dc gehele aktieperiode gebruikt wordt. In de Spuikerk riep een van de liturgen op tot het zingen van 'Zend Uw Geest nabij', het stond niet vermeld, maar ieder zong het staande uit het hoofd mee. Vaak werd bij het zingen van de getuigende lie deren eeri hand naar boven geheven. Ontroerd werd er geluisterd naar de voorgelezen bijbelteksten? 'Hoort, op de kale heuvels klinkt wenend smeken van de kinderen Israëls, omdat zij de verkeerde weg hebben egkozen' (Jere- mia 3). Ds. Van der Hoeven sprak naar aan leiding van Openbaring 3 14-22, de lauwheid. 'Deze lauwheid in de ge meente is de schuld van de vele sex- théaters in de stad. In ons geloof in spireren we elkaar niet meer tot een e, 1 eta .he leven voor en met God. Met 1 ren kregen 120 mensen in Je^ P1 de Heilige Geest over zich. M°ez' zijn hier met 150 mensen in ge" dam niet eens in staat ééntier afl cent te bereiken van wat desti gebeurde. Wij houden relatiei jes waarom het nog niet zo ei. De predikant die uit Israël is „j komen om in Amsterdam de leiden, sprak ook over de n J"" uitlatingen in de pers. 'Ban], heid is een woord dat men horen. Maar zo gauw elke v< tucht en oordeel van Gods kaï genoemd, wordt dat geween wij zijn een lauw volk. Kijkt wat een voetbalclub doet om *s blijven. Ajax pakt u, maar Jef^ meer. Mensen zakken in de zonder dat wij het zien: zo la wij. De Joden zijn destijds en naakt weggevoerd: bij de vervolging zult u naakt we{,rm worden. Dat zal sneller zijn zelf denken. Dan zal God ons mond spuwen, misschien wel rië of Mongolië'. n b van Zij ope <hnii Keert terug! PARAMARIBO Suriname moet overeenkomstig het programma van de drie progressieve partijen in Nederland (PvdA, PPR en D'66) uiterlijk in 1976 onafhankelijk zijn. Dit verklaarde het Nederlandse Tweede Kamerlid voor de PPR, P. van Gorkum in Paramaribo vlak voor zijn vertrek naar Guyana. Getuigenis bedreigd - al staat dat niet in een A.P.V. of enig wetsartikel toch wor den zij dagelijks gepleegd. Dat gevangenisstraf geen gratis pensi on met de goed eten en ontspanning inclusief tv. is, dat zou de heer V. eens een keer moeten ondervinden om erover te kunnen oordelen. Zo lang er nog mensen in onze samenleving rondlopen als de heer V. betekent het ook een levens lange uitsluiting uit de samenleving. Weet de heer V. eigenlijk wel wat mis dadigers zijn? Ik ben bereid om ze betrapte wetsovertreders te noemen. Als hij, zoals ik, een ca. 1.000 levens geschiedenissen op papier had moe ten zetten, zou hij weten, dat zij, bij na zonder uitzondering door herkomst, opvoeding en maatschappij gekreukel de mensen zijn. In zeer vele gevallen is mij, na het voltooien van een voor lichtingsrapport, de verzuchting ont vallen: 'Als dit mijn levensgeschiede nis zou zijn geweest, wat zou er dan van mij terecht zijn gekomen?' Ik moet er niet aan denken. Den Haag D. Harms De heer van Gorkum maakte deel uit van de groep Nederlandse Eerste en Tweede Kamerleden, die in het kader van het parlementair contactplan een bezoek aan Suriname hebben gebracht en die gisteren in Nederland terugge keerd zijn. Het PPR-kamerlid reist echter via de Guyanese hoofdstad Geor getown later naar Nederland terug. In Georgetown wil hij nagaan wat de ervaringen in Guyana zijn met het na tionaliseren van buitenlandse onder nemingen. Van Gorkum vindt dat ook Suriname moet gaan nationaliseren. Aan het Nederlandse volk is beloofd dat Suriname uiterlijk 1976 onaf hankelijk moet zijn en dat is vastge legd in het verkiezingsprogramma 1972 van de drie progressieve partij en, aldus het PPR-kamerlid. Hij wees erop dat in de regeringsverklaring geen datum is genoemd, maar dat was 'slechts een gebaar tegenover de Ko ninkrijkscommissie, die volgend jaar met een advies uit zal komen'. De PPR-afgevaardigde verklaarde in Paramaribo geen moeilijkheden met betrekking tot de onafhankelijkheid van Suriname te verwachten van de twee andere regeringspartijen, KVP en ARP. 'Weliswaar hebben deze bei de partijen in hun verkiezingspro gramma geen datum genoemd, maar zij hebben wel gezegd, dat zij naar de onafhankelijkheid van Suriname toe willen', aldus de heer Van Gorkum. De voorzitter van de Surinaamse sta ten, Jaggernath Lachmon (VHP) zei 'in een vraaggesprek met het Suri naamse dagblad 'De Vrije Stem', naar aanleiding van het bezoek van de Ne derlandse parlementariërs en de uitla tingen van de PPR-afgevaardigde Van Gorkum: 'de heer Van Gorkum maakt niet het gehele Nederlandse volk uit en de vakbeweging in Suriname ook niet de Surinaamse bevolking'. De Su rinaamse vakbeweging heeft in een gesprek met de Nederlandse Kamerle den laten uitkomen een voorstander te zijn van spoedige onafhankelijkheid'. DEN HAAG Het Italiaanse staats hoofd, president Giovanni Leone en zijn echtgenote zullen op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bern- hard van 23 tot 26 oktober een staats bezoek aan Nederland brengen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. N De h ji vi wat Over de lauwheid in het gelleke zijn mensen, die hun geloof ten willen beleven. Dat kan nietizin mag niet. De Heer vraagt uw Nix zet: geen lauwheid maar hit hi; hebben wel tijd voor onszelf, fruk eens na hoeveel tijd u per baar uw lichaam besteedt. Aan vree drinken, aan de aankleding, lue geld verdienen. Het enige wèer Amsterdammers, vraag, is u liedej laten louteren in uw kamerfrd eten, zonder drinken. Zonderdat ken aan kleding. Dan pas zaior voorzien van een nieuwe ogei pre nieuwe kledij. Doet u dat teteet Vast en bidt en keert op uwjij r rug'- lotis s er Hij hale Tijdens de speciale kerkdief sta een der aanwezigen een getuije zi Peter Helms. 'Anderhalf jaarlang speelde ik nog in 'Hair'. Ik Slijk slaafd aan drugs. Enkele bezqties het theater vertelden mij ov&hm Ik raakte geïnteresseerd en 30ea een bijbel. Ze nodigden mit>ers een bijeenkomst, waar we sail ben gezongen en gebeden. Dafjm anderde ik helemaal: ik had |pari ren kennen. Ik wijzigde mijn'ab< en zong nu over Hem. 'Letpwej shine'. De kerkgangers luiste^ en zeiden allen na het g^ 'Prijs de Heer'. p(en Vastenmars ns°? De bijeenkomst werd beëindege de oproep de volgende morgei mi lopen in de 'vastenmars' doorlitiel Veertig mensen gaven gehit zal Van der Hoeven: 'Als u nietverv wilt meelopen, vraag ik ulent doen door gebed en meditaljden op uw kamer of hier in de kitaf voor Amsterdam, bidt voor li. W; ding'. iec Nog lang bleven de kerkgafeen om samen te praten en onbpne (Billy Graham, boekjes tegen de nemende sex, het occultisnimi waarheden en hele leugens) fesi'd lezen. h v- De aktie die veertig dagen dind digt op 26 augustus. In wordt elke dag 's morgens o^rei uur een 'vastenmars' gehoudty... na 's avonds om acht uur eerr1™ kerkdienst met een toespraak d£ aktieleider plaats vindt. De to™61 duur twee en een half uur telkens bij de kerk, waar më*11"' rige avond bijeen is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8