Stuurgroep neemt leiding van Nieuwe Linie over Huilen of lachen om gaten in milieu-onderzoek ^nmentaar ^#els lichten w! eraals Helft aandelen naar personeel Oud-verpleegsters helpen een handje +++oproep toeristen+++ weerrapporten windverwachting voor zeilers vreemd geld strandweer het weer Weinig buien Haarlemmer reed in op cafébezoekers Wetenschap Man schoot zich in bovenbeen Peugeot duurder r4jrc /KWARTET WOENSDAG 23 JULI 1973 BINNEN L AND /COMMENT A AR T5/K7 tiviteiten van de delegatie van de In landse Raad van Kerken, die op ^liging van de Russisch Orthodoxe tien dagen in de Sowjet Unie ok, laten zich bijna beschrijven e recente Nederlandse boektitel s lichten'. Zij moest als het ware het plaveisel van de Sowjet- ajken om een geloofsleven aan [en dat de kerken in Nederland loersheid kon stemmen. H het onderscheid dat de secre- ran de Raad van Kerken, dr. H. Fiolet maakte tussen cultusvrij- Ëz|ie er wel is en godsdienstvrijheid ontbreekt, is veelzeggend voor rdnekkige houding die de Sowjet- -=acn tegenover de kerk blijven in- 18» Zij hebben van hun geestelijke ^ader Marx geleerd dat de gods- de opium van het volk is. Aan __jium zou steeds minder behoefte bij de voortschrijding op de -""kar het socialisme waarin de ver- ding van de mens gaandeweg prdwijnen. Het blijft een onver- pke gedachte voor de echte bols- dat er, nu de revolutie meer dan Ve eeuw onderweg is, nog al- Ijoenen gelovigen in alle Sowjet- ieken zijn, voor wie de gods- niet overbodig geworden blijkt (Evenzeer zal het hen moeten lellen dat in het Westen, waar loor Marx gesignaleerde ver- ig van de mens meer dan ooit ^obleem is, de godsdienst blijk- tel voor miljoenen overbodig ge- is). dit zich niet laat rijmen met het _j van het 'wetenschappelijk ime-leninisme' wordt het achter HTsrfde weggewerkt. Het wordt ken- als beledigend voor de maat- de |elijke harmonie van het socia- )e ervaren dat er nog steeds hele hetammen naar opium grijpen. Wel- jzef ^et ^an n'ct an<^crs ^an moet kerfium dan ook maar op gezette leraivorden verstrekt, maar dan ach- *8 kloten deuren, zo onopvallend daflk want hct sicrt de Sovvjetstaat af, waaarne zouden wij de menigvul- Drgen der Sowj et-ideologen ver- door hen duidelijk te maken !t christelijk geloof weliswaar md kan worden tot een opwek- of verdovingsmiddel maar het lijk niet is. Het is niet een zich ïpt voelen, maar een zich aan- ^^en weten tot verantwoordelijk- j»sJnaar in de samenleving. Maar \n nooit uitsluitende verantwoor- ^^eid jegens een partij, jegens een zijn. En dat is natuurlijk het sm voor de leiders van de Sow- -fe. Dan hebben zij kennelijk lie- ium, hoe beschamend dat ook ^Éin eigen ideologie is. erkennen, is voor bij moeilijk. Maar toch wel voor mensen die, uit toppositie in een hiër- nij vrijwel dagelijks fouten van moeten voorkomen of corri- n die daaraan de voor de heugende conclusie verbinden, dat minder misslagen kunnen ver- dan een ander. En als zo'n lie dan ook nog een militair draagt, wordt de openlijke ig van een fout aan de top bij- klein mirakel. Daarom ver- n de recente schuldbekentenis ng teraal Meijnderts door kran- ïmoflio en tv aan heel het volk ter .P(1ppbracht wat meer gewicht iem'Cn toeSekend dan aan de ge- taieife zelfbeschuldiging. Snks heeft een collega van I Meijnderts die schuldbekente- "licht bevonden. Deze collega, I Berghuijs. vindt dat tegen de ^"Jeijnderts maatregelen hadden nieu{WOrden Setroffen alsof het i.i5 Jaarvan ooit de uitwerking van 15 ^lfkritiek had kunnen overtref- |S (de omdat dit niet is gebeurd, g.fó ieraal Berghuijs niet akkoord h™5t de conclusie van de commis- laai.jemeijer, dat een herstel van sranJc verhoudingen binnen de lc- ^an|g niet onmogelijk is. Helaas 210 8eneraa'« ^oor .^e legerleiding LitejEptember al te verlaten, zich iren van een bewijs voor zijn wel erg gemakkelijk gc- zichzelf beheerst, sterker is een stad inneemt, geldt voor i niet speciaal voor degenen tocpsbezigheden in dit bijbel- lermeld worden. Toch kan het ^es(| van een generaal aan dit iet pms een bijzondere actualiteit de t en waf het overige kan bij het ver anda generaal Berghuijs worden wat een maand geleden naar wat'8 van de aftocht van generaal n in deze kolom stond: het ibevredigend, dat de generaal lfsscfren8en van m'''taire groet mepoort voorgoed achter zich aaIHvijl de soldaat, als hij het ruch^ meer ziet, die keuzemoge- mist. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds enige tijd wordt Gerard van den Boomen in het weekblad De Nieuwe Linie niet meer aangeduid als hoofdredac teur; achter zijn naam in het lijstje van redacteuren en medewerkers prijkt nu het woord 'stuurgroep'. Met die wijziging wordt aangegeven, dat bij De Nieuwe Linie de macht gespreid is en niet langer bij één man berust. Het blad, dat de democratisering in zijn kolommen altijd hartelijk heeft toegejuicht, heeft er nu zelf ernst mee gemaakt. Tromgeroffel is er niet aan te pas gekomen, hoewel toch nog lang niet elke directeur of hoofdre dacteur genegen zal zijn in de voet stappen van Gerard van der Boomen te treden. Een gesprek met de gewezen hoofdre dacteur van De Nieuwe Linie leert, dat niet alleen uit bescheidenheid be trekkelijk weinig ruchtbaarheid aan de democratisering is gegeven. Als je van een oogst zou kunnen spreken, moet die eerst nog worden binnenge haald. Bij het weekblad is nog slechts een eerste stap gezet op weg die tot volledige democratisering moet leiden. STUURGROEP Die stap is intussen opmerkelijk ge noeg om er aandacht aan te besteden. Gerard van den Boomen was tot nog toe directeur van de besloten vennoot schap Res, uitgeefster van De Nieuwe Linie, waarvan Van den Boomen te vens hoodfredacteur was. Alle aande len van de B.V. Res waren in handen van de directeur/hoofdredacteur. Het besluit tot democratisering houdt in dat de B.V. Res wordt opgeheven en vervangen door de B.V. Informa tie. De h'élft van de aandelen van die nieuwe besloten vennootschap komt in bezit van de personeelsvereniging; de andere helft blijft eigendom van Van den Boomen. Alle aandelen, dus ook die Van den Boomen, zullen wor den beheerd door een stichting. De zeven bestuursleden van die stich ting, allen verbonden aan het bedrijf, wijzen een drie man tellende stuur groep aan. Gerard van den Boomen is (of wordt: een en ander moet alleen nog notarieel worden vastgelegd) zo wel voorzitter van het stichtingsbe stuur als van de stuurgroep. Het stichtingsbestuur zou kunnen worden beschouwd als de raad van commissa rissen en de stuurgroep als de direc tie. EERSTE FASE De personeelsvereniging heeft een op tie op het aandelenpakket, dat in het bezit van Gerard van den Boomen blijft. Aandeelhouder Van den Boo men zegt, desgevraagd en ietwat korze lig, voorlopig niet van plan te zijn dat pakket af te staan aan de andere aandeelhouder, de personeelsvereni ging. Stichtingsbestuurder Ton Wolf, advertentie-acquisiteur bij De Nieuwe Linie, merkt op dat de personeelsver eniging zich wel ten doel heeft ge steld alle aandelen te verwen-en. Later in het gesprek blijkt dat het niet Uit bitterigheid is, dat Van den Boomen voorshands geen afstand wil dofti van zijn aandelen. De voorzitter van de stuurgroep legt er de nadruk op dat je niet zomaar patsboem een bedrijf kunt democratiseren, ook niet een klein bedrijf als Informatie, dat zeventien personeelsleden telt. De de mocratisering ziet hij als een gefa seerd proces; de betrokkenen hebben zich nu aan de eerste fase gewaagd. In deze fase zou Van den Boomen het 'een beetje onverantwoordelijk' vin den alle verantwoordelijkheid, wat wil zeggen: alle macht, wat weer wil zeggen: alle aandelen, van zich af te schuiven. Hij heeft er met betrekking tot die aandelen nooit een geheim van gemaakt hoe hij erover dönkt: 'Ik heb altijd gezegd: democratisering is mooi, maar als je democratiseert, moet je het wel van a tot z doen, en democratie is eigendom'. VERANTWOORDELIJKHEID Dat er bij De Nieuwe Linie een de mocratiseringsproces op gang is geko- ken, blijkt alleen al uit de opstelling Gerard van den Boomen: democratie is eigendom. van de 'hoofdredacteur': hij staat erop het gesprek onder zes ogen te voeren, waartoe Ton Wolf wordt uitgenodigd erbij te komen zitten. 'Een jaar gele den zou dat niet gebeurd zijn', zegt Gerard van don Boomen. Sinds de herstructurering worden alle personeelsleden ook veel directer be- trokken bij het beleid binnen de on derneming en bij de inhoud van De Nieuwe Linie. Om de veertien dagen houden de personeelsleden een be drijfsvergadering, waarop ook die in houd van het weekblad, tot en met de te volgen redactionele lijn, ter sprake komt. In theorie is het mogelijk dat die in spraak tot een geheel andere redactio nele koers zal leiden, al maakt Gerard van den Boomen daarbij de kantteke ning, dat de redactie natuurlijk haar eigen verantwoordelijkheid heeft. De in De Nieuwe Linie afgedrukte pleidooien voor democratisering en het besluit de democratisering in eigan huis gestalte geven, staan natuurlijk niet los van elkaar. Het klink een beetje dik om te zeggen, dat De Nieu- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Ruim twintig oud-ver pleegsters helpen het Academisch Zie kenhuis uit de door de vakanties ont stane personeetstekorten. Er blijken veel meer verkeersslachtof fers binnen te komen dan in de over eenkomstige periode van andere jaren. De aanwezige verpleegsters konden het niet meer aan en het ziekenhuis vroeg toen per advertentie om vakantiehui- pen. Daarop hebben de oud-verpleeg sters gereageerd. Onderstaande -personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070—26 44 26. NEDERLAND Jos Kool] uit Amsterdam in gele Kever. Th. Veeninga uit Haarlem in biauw-crème boot Vontra. G. Oude Vrlellnk-Van Velzen uit Leusden. R. H. Marseille uit Amsterdam op kajuitboot Berend Botje 2. F. v. d. Veen uit Abbega op witte kruiser. P. Essenbcrg-Bre- mer uit Heemskerk in groene Renault 4. C. Derksen-Koning uit Roosendaal op wit motor jacht. A. den Beer uit Axel in witte Flat 127. 16-33-VS. Weerraporten van gisteravond 19 uur. max. neer- weer temp. slag det. BELGIë Hendrik Lagerwaard uit Zoetermeer in rode Alpha Berlina 77-26-PE. BELGIë-FRANKRIJK Mej. E. Peze uit Delft per fiets. FRANKRIJK J. L Backus uit Heel (L.f in d. rode Che- vroletstationcar met caravan. P. Riteco uit Den Burg in rode Renault 4 met aanhanger. 35-63-VK. H. Zoomermeijer uit Hoogvliet in creme Citroen GS met caravan. 24-44-UV. G. P. F. Scharff uit Den Bosch in rode Flat 127. 46-00-SU. A. de Jong uit Hoorn in groe ne Ford 12M. 27-02-DL. M. Meyers uit Veld hoven in beige VW. 27-31-CZ. ITALlë H. Xienhuis uit Roden in rode Renault 4. 42- 04-SL. mcj. I. Kruijff uit Ede in oranje met blauwe NSU 1200TT. 08-74-PR. ZWITSERLAND Fam. Hoetmer uit Franeker in blatme Ford 20M. fam. Bekkers-Maassen uit Pey-Echt in gele Toyota Carolla. DUITSLAND D. Vrucht uit Enschede in beige Morris Maxi. G. Harbers uit Dedemsvaart in witte Simca 1000, 09-31-XS. C. M. Boogaard uit Gorkum in beige Mercedes 220D. 59-19-NG. DUITS LAND-OOSTENRIJK K. Brongers uit Emmercompaseum in bronski. Opel Kadet. 37-5I-NM. OOSTENRIJK C. van den Akker uit Kleindochteren in wit te Mercedes 220D. S0-59-RK. H. van Dijk- Roos uit Eindhoven in groene Simca 1501, 52- 39-JK. J. J. Elfcrlng uit Hengelo in witte Taunus 12M. 68-S6-MG. OOSTENRIJK-JOEGOSLAVIë Dhr. Kruishaar uit Brur.ssura in grijsblauwe Dyane. 1733-SU. Amsterdam onbew. 19 0 De Bilt onbew. 19 0 Deelen licht bew. 19 0.3 Eelde licht bew. 19 0.1 Eindhoven half bew. 19 0 Den Helder licht bew. 17 0 Luchth. Rtd. onbew. 19 1 Twente zwaar bew. 19 1 Vlissingen licht bew. 18 0 Zd.-Limburg licht bew. 19 0 Aberdeen half bew. 17 0 Athene onbew. 34 0 Barcelona licht bew. 30 0 Berlijn regenbui 16 9 Bordeaux regen 20 12 Brussel zwaar bew. 19 0 Frankfort licht bew. 19 0 Genève regen 18 3 Helsinki zwaar bew. 23 1 Innsbriick half bew. 17 4 Kopenhagen half bew. 18 0 Lissabon onbew. 28 o Locarno half bew. 26 o Londen zwaar bew. 18 0 Luxemburg zwaar bew. 18 0 Madrid onbew. 35 o Malaga geheel bew. 24 0 Mallorca onbew. 29 o München zwaar bew. 16 4 Nice half bew. 30 0 Oslo half bew. 23 2 Parijs regenbui 20 1 Rome zwaar bew. 28 0 Split zwaar bew. 28 0 Stockholm half bew. 22 0.3 Wenen zwaar bew. 20 3 ZUrich zwaar bew. 17 0 Casablanca licht bew. 26 0 Las Palmas zwaar bew. 21 0 Tunis onbew. 32 0 Vandaag matig tot goed strandweer met zonnige perioden. Langs de Wad den aanvankelijk nog winderig. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het kost. (Amerikaanse en Canadese dollars en Engelse ponden staan vermeld in gul dens, de overige noteringen in centen.) Wind uit richtingen tussen west en zuid, 2 tot 4 Beaufort (zwak tot matig) Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische franc Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse franc Zwitserse franc Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schilling Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars 2.50- 2.60 6.42- 6.72 7.06- 7.31 109.00-112.00 40.75- 43.75 11.20- 12.20 2.53- 2.63 62.75- 64.75 90.50- 93.50 62.50- 64.50 48.00- 50.00 46.25- 48.25 15.05- 15.35 4.53- 4.78 8.50- 9.50 70.50- 73.50 17.50- 20.50 26 juli Vlissingen: 10.22-23.00: HaringvUeUluizon: 11.52-; Rotterdam: .02-1X02; Schevenlngen: U.27-: IJmuiden: 12.06-: Den Helder: 2.52- 15 46: Harlingen: 5.27-18.12; Delfzijl: 7.51- 20.26. JOEGOSLAVIË G. L. Spaarllngs uit Goirle in rode Fiat 128. 63-36-VX, Arnold van Putten uit Den Haag in blauwe Taunus 1600 02-36-UR. fam. v. d. Broek-v. Galen uit Rotterdam in rode Volvo. kent. onbekend. J. Ens uit Beek in rode Dyane. 60-S6-UV. JOEGOSLAVIë-GRIERENLAND Arie van Doorrre uit Utrecht in blauwgrijze Taunus 12M. GZ-63-06. TURKIJE-IRAK Mej. Renske Junier uit Krimpen a d. Lek op Amerikaanse vrachtwagen, kent. onb. FINLAND J Peeters uit Venray in blauwe 2CV. 04-98- TJ. T Bout-v. d. Leeuw uit Amsterdam. Teunis Heijkoop uit Arnhem in rode Volvo stationcar met caravan 13-07-TK. IERLAND J. Reicher uit Buitenpost in blauwe Tri umph. 58-37-UF Van ome weerkundige medewerker Geen betere remedie om buien de kop in te drukken dan aanvoer van war mere lucht in de hogere niveaus. Dit proces is na maandag begonnen en de uitwerking ervan was gisteren in het hele land merkbaar. De buienactivi teit nam af. In het noordoosten vielen er nog wel een paar, maar ze waren lichter dan hun voorgangers van maandag. Wie het hoofd achterover gooide heeft kunnen zien, dat de sta pelwolken vrij veel moeite hadden kun koppen vlot omhoog te krijgen. Daags tevoren waren er nog hele com plexen (bloemkolen) te zien geweest. Er bleef ruimte voor flinke zonnige perioden, doordat het afplattingspro ces niet al te snel verliep. Bij een kordate hogedrukuitbreiding heb je in een minimum van tijd uitgestrekte wolkenvelden, waarachter de zon schuilgaat. Nu verkeren we dan ook non in een lagedrukgebied, waarvan het centrum met 998 mb. nauwelijks weg te branden is van zuid-Ziceden en Finland, Daar was de lucht nog onstabieler, vielen talrijke buien en onweerde het frequenter met name ook in Jutland. We hebben kunnen zien dat een (vrij) lage barometer stand an sich nog niet direct weer 'in mineur' behoeft te betekenen. Voor vakantiedoeleinden kon men gisteren goed uit de voeten, al toas een wande ling natuurlijk veel aantrekkelijker dan een zonnebad. Minder fraai was het weer in een zone boven zuid- Frankrijk tot het Alpengebied: op de grens tussen koele lucht in het noor den en warmere in het zuiden vielen uitvoerige opglijdingsregens. Hier een paar aftappingen van gisterai'ond (maximumtemperaturen)Grenoble 5 mm (17), Montpellier 7 mm (17), Li manges 10 mm (17), Rostrenen in Bre- tagne 10 mm (18), Peau 11 mm (18), Sleeswijk 14 mm (19), Clairmont Fer- rand 14 mm (17) en Dauphiné in de west-Alpen 18 mm (13). In onze omge ving zal een bui vandaag schaars zijn, maar het blijft voortdurend koel met middagtemperaturen tussen 17 en 19 graden. Tijdens het weekeind is er wat meer zonneschijn en.enige stij ging van temperatuur mogelijk dank zij een nu nog in opbouw verkerende hogedrukzone ten westen van Ierland tot IJsland, waarvan verwacht wordt dat hij geleidelijk naderbij zal komen. Staat het huilen mij nader dan het lachen, of juist omgekeerd? Ik weet het niet. Deze twijfelachtige gemoedstoestand is opgewekt door de commissie 'Onderzoek milieubeheersing' van de Sociaal-weten schappelijke raad (SWR). we Linie het voorbeeld heeft willen geven; Gerard van den Boomen heeft gewoon geredeneerd: 'Je schrijft dat nu wel, maar maak het zelf dan ook effe waar'. Democratie kost tijd, zoals terecht wel wordt gezegd, en ook bij De Nieuwe Linie is en wordt heel wat afgepraat. Gerard van den Boomen heeft nog een andere ontdekking gedaan: 'De mocratie kost niet alleen tijd, maar ook gtfld. Er worden wat gemakkelij ker beslissingen genomen die geld kosten. Dat zou fataal kunnen wor den, maar zover kan het nu niet ko men. Daarom hebben we juist die fa sering aangebracht'. HAARLEM De 36-jarige Haarlemse betonvlechter A. J. D., die in de nacht van 17 maart in een kwade bui en onder invloed van sterke drank met zijn auto op twee cafébezoekers inreed, is door de rechtbank in Haar lem ter beschikking van de regering gesteld. Hij werd ontslagen van rechtsvervolging omdat zijn daden hem volgens de psychiater niet aange rekend kunnen worden. Poging tot doodslag, het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, en het rijden onder invloed werden bewezen geacht. De verdachte had in een café in de Koningstraat te Haarlem ruzie gehad en de bezoekers hadden hem op straat gezet. Hij ging zijn auto halen, keerde naar het café en toen de bezoekers wegens sluitingsuur naar buiten kwa men, reed hij op de man met wie hij onenigheid had in. Deze werd tegen de gevel gedrukt, maar niet gewond. Een tweede bezoeker brak zijn linker been zodanig dat hij vermoedelijk zijn levenlang ongelukkig zal lopen, aan vankelijk was aan amputatie van het been gedacht Die commissie heeft namelijk met twaalf mensen een rapport*) opgesteld over de bijdrage van de maatschap pijwetenschappen aan het milieu-on derzoek, wat daaraan ontbreekt, en welke van die gaten het eerst zouden moeten worden opgevuld. Tot zover is er niets aan de hand, want dat was precies de opdracht die de commissie bij de oprichting in de cember 1971 van de SWR meekreeg. Maar de gaten die zij aanwijst, zijn om te huilen. Er is of wordt vrijwel geen weten schappelijk onderzoek gedaan naar de uitgangspunten van het milieubeleid dat nationale en lagere overheden voeren. Onbekend is, op grond van welke informatie dat beleid tot stand komt, of hoe en door wie beslissingen worden genomen. Er wordt niet syste matisch gekeken of dat beleid ook het gewenste resultaat heeft, of waarom in voorkomende gevallen dat resultaat uitblijft. Onderzoek naar toezicht op overtredingen ontbreekt. Dat was dan een samenvatting van een onderdeel van het paragraafje 'be leidsonderzoek' uit het rapport. Con clusie: beleidsonderzoek ontbreekt. Hier gaapt één onafzienbaar gat. Prioriteiten Intussen is enige behoedzaamheid bij het hanteren van de gegevens op haar plaats. De commissie was namelijk 'niet in de gelegenheid, een uitputten de inventarisering te maken van soci aal-wetenschappelijke onderzoekingen die zijn verricht, dan wel thans nog lopen'. Zij beperkte zich dus tot het aanstrepen van zulke activiteiten in het dus eens te meer onmisbare over zicht dat het 'studie- en informatie centrum voor het onderzoek ten dien ste van het milieubeheer TNO' vorig jaar samenstelde. Daarmee zullen we wel niet alles te pakken hebben, aldus de commissie, maar voor de bepaling van een prioriteitenprogramma lijkt het toch wel voldoende. Dat aanstrepen leverde 61 projecten van zeer verschillende aard op, waarvan er overigens zo'n twintig alleen nog maar op papier bestonden. En na wat systematisch rangschikken werden toen de gaten zichtbaar. Die blijken niet alleen in het hoekje van het overheidsbeleid te zitten. Ook onder het hoofd 'onderzoek gericht op gedragsveranderingen ter voorkoming van milieubederf' vallen boeiende op merkingen. 'Kennelijk ontbreekt on derzoek naar het effect van gerichte voorlichting aan het bedrijfsleven - men kan hier denken aan voorlichting aan agrarische bedrijven en aan (mid del) grote en kleine industriële bedrij ven'. 'Onderzoek naar consumentenvoorlich ting en het effect hiervan ontbreekt vrijwel geheel'. Van groot belang zijn verder de spontane acties tegen alle mogelijke vormen van milieubederf, die op initiatief van actiegroepen, bedrijven en dergelijke, op vele plaat sen in Nederland worden gevoerd. Over de effecten, de duur en de ach tergronden van dergelijke acties is vrijwel geen systematische kennis ver zameld, evenmin als over de motie ven van de deelnemers. De commissie is van mening dat er mogelijkheden moeten worden geschapen om deze ac ties te onderzoeken zodra ze ontstaan zijn'. Gevolgen ander beleid We gaan weer even terug naar de over heidssector. Onderzoek naar de econo mische gevolgen van beleid, gericht op verbetering van het milieu, 'betreft in hoofdzaak de te verwachten gevolgen van ontworpen beleid. Het onderzoek zou moeten worden uitgebreid met on derzoekingen naar de mogelijke eco nomische gevolgen van een alternatief beleid'. (Het bestaan van dit gat zou inderdaad op de lachspieren kunnen werken.) Concreet kan hier worden genoemd: economisch onderzoek naar de moge- lijheden tot een drastische beperking van gemotoriseerd particulier vervoer, vooral het woon werkverkeer, en eoo- nomisch onderzoek naar een betere spreiding van milieubedervende basis industrieën cn van de veredelings- landbouw. Wat zijn in het algemeen de effecten van een dergelijk beleid?' Als alle gevonden gaten op een rijtje staan, moet de commissie komen tot een aanbeveling over het gat dat eerst gedicht zou moeten worden. Het be langrijkste argument daarbij is na tuurlijk, de mate waarin op te lossen problemen dringend zijn. Maar bij haar keuze heeft de commissie boven dien laten meetellen, dat het op een koopje moet kunnen gebeuren', (Inzet van beperkte materiële en personele middelen', heet dat, en 'de mate van waarschijnlijkheid dat problemen kunnen worden opgelost met behulp van in het verleden reeds verzamelde kennis, die zonder veel moeite kan worden gebruikt'). Dit barre, maar waarsschijnlijk wel reële criterium betekent dat het onaf zienbare gat waar we het beleidson derzoek hadden willen aantreffen, wat de commissie betreft voorlopig een gat mag blijven. Want er is iets wat nog dringender is, en bovendien goed koop: 'Onderzoek gericht op de inven- tarisering van de hulpmiddelen die de overheid ter beschikking staan ten be hoeve van een verantwoord milieube leid (wetten, verordeningen, maatre gelen, voorschriften enz.) Tevens on derzoek naar de gevolgen van het ge bruik van deze hulpmiddelen'. Mogelijkheden 'Dit onderzoek', legt de commissie uit, is wenselijk omdat de overheid ver moedelijk een reeks van mogelijkhe den heeft waardoor zij nu al een be trekkelijk effectief beleid ter bescher ming van het milieu kan voeren. Pas op grond van dit juridische onderzoek kan men beter nagaan welke bestuur lijke problemen een effectief milieu beleid in de weg staan'. Want dat onderzoek is er, behalve op gemeentelijk niveau, ook nog niet of nauwelijks. Huilen of lachen? Die keuze is misschien niet eens zo be langrijk. Het lijkt erop dat er gewoon een paar dingen gedaan moeten wor den. R. van der Vlist: Prioriteiten van sociaal-wetenschappelijk onderzoek ten dienste van de milieubeheersing. Werkdocument nr. 3 van de SWR. Noord-Holllandse uitgeversmaatschap pij Amsterdam. 22 pagina's, 6,- (De schrijver van een ingezonden brief in Nature vond onlangs dat er met het uitgeven van geschriften iets mis moet zijn wanneer zij per pagina meer gaan kosten dan de (illegale) fotocopie die je ervan zou kunnen ma ken. Dat lijkt ook in dit geval een overweging waard.) Van een verslaggever ENSCHEDE De 29-jarige E. P. uit Enschede heeft zichzelf gisteren in het bovenbeen geschoten toen hij een ge laden buks uit een kast in zijn woning pakte en daarbij de trekker van de buks aanraakte. De kogel bleef in de liesstreek steken. De man is naar het ziekenhuis overgebracht Behalve de buks waarvoor hij geen vergunning had zijn ook nog 230 patronen in beslag genomen. UTRECHT Peugeot heeft de prij zen van de modellen 204, 304, 404 en 504 met gemiddeld 3 procent ver hoogd. Dit heeft de gebr. Nefkens au tomobiel maatschappij in Utrecht, de Nederlandse importeur van Peugeot, meegedeeld. De Peugeot 104. waarvan er volgens de importeur al ruim 2.000 in ons land werden verkocht, is .niet duurder geworden, evenmin als de bedrijfswa gens van dit automerk. De goedkoop ste Peugeot, de 104 sedan, kost 8.595 gulden en de 204 sedan 9.945 gulden en de 504 sedan 14.995 gulden. Voor de goedkoopste uitvoering met diesel motor (de 204 break) moet thans 12.995 gulden worden betaald. 'Vind Je dat de beste methode om de stoel te beproeven, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7