leidse Comnraml PILS Pentagon bedroog nabestaanden van 81 gesneuvelden UW Kokkin beschuldigt minister Polanen van contractbreuk Vreemd poeder op Arnhemse wijk ederlander bestrijdt Ordering ministerie jor hulp in Pakistan !n deze krant WASAUTOMATEN 499,- .duidelijk bezoek n Surinaamse óp'eïhisters deze ek bij 2 halve liters 422 Auto driemaal over de kop: twee doden en zes gewonden Bult van 32 mille bij twee overvallen mÊÊm Motor afzetten svp opleiding universitair toelatingsexamen voorde studie economie/rechten/accountant Situatie hij Phnom Penh verslechterd Vliegramp in VS: 28 doden Op zoek naar werk in Hilversum krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers leewe HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Smei straat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,55 HAARLEMMERSTRAAT ?250 m C=!/ LEIDEN Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur een onzer verslaggevers 'j TERDAM Er is een controverse gerezen tussen Jaap Walg, de eman, die in 1971 in Pakistan werd gearresteerd op verdenking spionage (hij werd met een fototoestel aangetroffen in de buurt een militair vliegveld) en tot twee jaar veroordeeld, en het mi •rie van buitenlandse zaken over de kosten, die het ministerie tt' in behoeve heeft gemaakt. HURl die kort na zijn veroordeling e kreeg (in het vonnis werd nok takkelijk vastgesteld dat hij niet >ion werd beschouwd bewezen ook dat hij niet gefotografeerd heeft begin 1972 van het minis- een kostenoverzicht gekregen, in hem gevraagd werd een hp- van 9.345,95 gulden over te ma- Walg bestrijdt deze vordering Ie eerste plaats stelt hij dat zijn itie en wat daarop volgde ge- iuiten zijn schuld heeft plaatsgp- In de tweede plaats verwijt hij inisterie dat er niet tijdig en Idoende diplomatieke pressie op Stjdcistaanse autoriteiten is uitgeop- waardoor zeer hoge extra-kosten Irijfjontstaan, onder andere voor zijn liging. Jiet ministerie van buitenlandse i is het gebruikelijk dat ólle kos- jdie ten behoeve van een Neder- die in het buitenland in moei- •den is geraakt worden gemaakt, [gevorderd worden. Men is op het ïterie van mening dat de heer J, wanneer terugbetaling voor een onmogelijkheid is, zich tot zaken moet wenden om een indsuitkering. Wat betreft het jijt van de heer Walg, dat buiten- ie zaken onzorgvuldig zou hebben ndeld, is men op het departement ïnening, dat alleen een rechterlij- "iitspraak hierover uitsluitsel kan uders van de heer Walg, die zich ïds borg hebben gesteld voor hun V n 8V mtoaonze Haagse redactie nde jaaI HAAG De Surinaamse minis- ns dr. Ir. F. Essed (opbouw) en H. Bkishun (financiën) brengen mo- ;1 een bezoek aan Nederland, ibinet van de gevolmachtigd mi- van Suriname deelde mee, dat •n bezoek ten bate van ontwikke- irojecten betrof. Echter op geen ederlandse ministeries noch bij iksvoorlichtingsdienst was men hoogte van de komst van beide laamse ministers. De mogelijk- bestaat dat zij naar Nederland jekomen voor onderhandelingen rfict bedrijfsleven over eventuele jkkelingsprojecten in Suriname, tpig blijft het bezoek onduide- zegd pslissing van de regering ten len van het militair vertoon het zilveren regeringsjubi- i getuigt óf van 'grenzeloze ichting' van het publiek, óf "len gebrek aan psychologisch 4t. j Oud-Strijders Legioen in een 1 brief aan minister Vredelinq pklaringen Hkenvelden en slechts hier en »r een bui, maar eerst ook op- tringen. Meest matige wind uit kt tot noordwest. Maximum- nperaturen ongeveer 18 gra- I. IRGEN EN OVERMORGEN: erwegend droog met zonnige Hoden en vrij koel. Morgen zon op: 04.52 zon onder: 20.40 maan op: 00.38 maan onder: 18.03 (ADVERTENTIE) m r mee wxx6gevel kop en schotels f8,95+35sterretjes zoon tot een bedrag van 5000 gulden, hebben van het ministerie ook een aanmaning gekregen om te betalen. DRONTEN Bij een autobotsing in Dronten waarbij een van de auto's driemaal over de kop sloeg, zijn giste ren twee mensen om het leven geko men. Zes anderen raakten gewond. De slachtoffers zijn de 70-jarige J. B. Meuleman uit IJsselmuiden en diens twee-jarig kleindochtertje Albertina van Drienen uit Heemskerk. Volgens de politie heeft de bestuur der van de auto, een schoonzoon van de heer Meuleman, niet gestopt op een stophoek, waardoor hij werd aangere den door een andere auto. Van de zes andere inzittenden raakten er vijf gewcndï mevrouw Meuleman, de dochter van het echtpaar, de schoonzoon en hun twee kinderen van 9 en 11 jaar. Een dochter van 17 jaar bleef ongedeerd. Ook de bestuurder van de tweede au to moest in het ziekenhuis worden op genomen. BEVERWIJK Twee tot nu toe niet opgespoorde gewapende mannen heb ben gistermiddag een overval ge pleegd op een bijkantoor van de Nuts- spaarbank in Beverwijk. Met een buit van 20.000 gulden zijn ze in een witte Volkswagen met vals kenteken ont snapt. Op het moment van de overval was in het kantoor maar één vrouwelijke em ployé aanwezig. Ze werd met een pis tool bedreigd, waarna de mannen een greep in de kas deden. Volgens de vrouw waren het buiten landers. DE KOOG Werknemers van super markt Het Koopcentrum in De Koog ontdekten gistermorgen dat de muur- kluis in het kantoor 's nachts was opengebroken. Er wordt rond 12.000 vermist. De rijkspolitie, die een on derzoek instelt, maakt uit de werkwij ze op dat men met vaklieden te doen heeft. Dit is in enkele weken tijd de tweede grote diefstal te De Koog. Half juli werd namelijk uit de slaapkamer van hotel Het Witte Huis op korte afstand van de supermarkt een kistje met 25.000 weggenomen. In de Zwitserse stad Granges wordt de luchtvervuiling bestreden. Automobilisten wordt gevraagd de motor af te zetten vanaf de derde auto, om de omgeving tegen uitlaatgassen te beschermen. (ADVERTENTIE) Kring Utrechlse Repetitoren &v Doceercentra: Amsterdam, Eindhoven, Groningen, Utrecht, Rotterdam, Zwolle Instituut voor Economische wetenschapper Instituut voor Rechtswetenschappen Veemarktpleln 35 bis, PB 11015, Utrecht tel. 030-94.06 41 Ons-schriftelijk onderwijs Is erkend door de ISO met medewerking ven het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Koken voor een mi nister is ook niet alles. Dat heeft de 56-jarige Surinaamse mevrouw G. G. Hovenburg-Deveer ervaren toen ze vo rig jaar als kokkin in dienst trad bij de gevolmachtigd minister van Suri name in Nederland, dr. J. D. V. Pola nen. Deze week heeft ze het echtpaar Polanen ver aten met achterlating van een ontslagbrief waarin ze spreekt van een 'onmenselijke behandeling waaraan ze lichamelijk en geestelijk ten onder dreigde te gaan'. De 56-jarige weduwe werd vorig jaar door een zuster van de minister in Paramaribo gevraagd of ze in Den Haag als kokkin wilde gaan werken. 'Dat was een hele eer. Er is toen uit drukkelijk gezegd dat ik alleen hoefde koken. Meer werk wilde ik niet in verband met m'n leeftijd'. Op kosten van de familie Polanen reisde me vrouw naar Holland en tekende in Den Haag een contract waarin haar functie als kokkin werd omschreven. Haar salaris werd 250 gulden in de maand, kost en inwoning inbegrepen. Vanaf de eerste dag bleek echter dan mevrouw Polanen niet zo onder de in druk van de kookkunst van mevrouw Hovenburg was. Het mislukken van een serie aardappelkroketten ontwik kelde zich de volgende dag in een openlijk conflict tussen mevrouw en de kokkin. 'Toen moest ik ook gewoon huishou delijk werk doen. Dat stond niet in het contract en ik protesteerde. Om dat men toen dreigde dat ik weg kon gaan maar het contract me verplichte in dat geval de reiskosten Suriname- Nederland terug te betalen, heb ik moeten blijven'. De 56-jarige Suri naamse bleef een jaar lang vrijwel al leen de kapitale villa onderhouden en koken. 'Ze zeggen wel dat ik niet kon koken maar toch heb ik het een jaar lang moeten doen, plus het huis schoonhouden. Er was wel een werk ster maar die kwam een halve dag per week. Ik ben echt een jaar lang uitgebuit'. Vorige week riep de kokkin haar fa milie in de Amsterdamse Bijlmermeer te hulp. Die deed weer een beroep op een plaatselijk opbouwwerker, de heer Breedveld. 'Het gaat mij er niet om Polanen te pakken. Maar ik vind het wel een typische vorm van uitbuiting die ze ker een minister van Suriname zich niet mag veroorloven. Hier is door de werkgever contractbreuk gepleegd door een werkneemster te verplichten ander werk te doen dan waarvoor ze was aangenomen. Door haar afhanke lijke positie ze had geen geld om de reiskosten terug te betalen heeft ze dat een jaar moeten doen. Als ze niet naar ons toe was gekomen, was ze er geestelijk aan kapot ge gaan'. De heer Polanen was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Verondersteld mag worden dat een nieuwe kokkin wordt gezocht. Het verhaal van de kokkin wordt in grote trekken door dr. Polanen beves tigd, met dien verstande, dat hij zegt dat de andere werkzaamheden, die haar werden opgedragen, bestonden in 'het aannemen van de telefoon en misschien af en toe eens wat koper- poetsen, en dat is toch niet zo ver schrikkelijk'. Over terugbetaling van de reiskosten van Suriname naar Ne derland door de kokkin zou in eerste instantie niet gesproken zijn. Binnenland Rotterdam vraagt jonge tandartsen Milieuheffing naar draagkracht bepleit Buitenland Veeteeltgronden in Afrika ernstig verwoest Amalrik in hongerstaking Kerk Ovambokerk 2 Sport Remtnerswaal hoopt op concurrentie 11 Nieuwe Boeken Radio en tv Strips, Teuilleton Recept, puzzel Commentaar Wetenschap techniek Weer, oproep toeristen Men schrijft ons Familieberichten ARNHEM Op de Arnhemse woonwijk "t Duifje', ten zuiden van de Rijn, komt een grijze poedervormigc neerslag terecht, die schadelijk zou zijn voor mens en dier. Het vermoeden bestaat, dat het gaat om vanadium- verbindingen. De wijkverenlglng heeft het gemeentebestuur gealarmeerd. Reeds eerder werd op het gevaar van vergiftiging gewezen door kermis exploitanten, die hun winterbivak hebben ter hoogte van Kawecki-Billiton Metaal Industrie. Drie honden stiereven in korte tijd met vergiftigings verschijnselen op dit woonwagenterrein. WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Sinds 1965 zijn 81 Amerikaanse militairen omgekomen tijdens liet vervullen van spionageopdraohten in Laos en Cambodja, maar de nabestaanden en liet Congres kregen ten onrechte te horen, dat ze in Zuid-Vietnam het leven hadden verloren. Dit erkende giste ren de woordvoerder van het Pentagon. Jerry Friedheim. Deze verdraaiing van de feiten was, volgens Friedheim aan het licht geko men in een overzicht van statistieken betreffende de oorlog in Vietnam, dat aan Congres-leden was toegezonden, nadat vorige week bekend was gewor den, dat de Senaat was misleid inzake geheime bombardementen op Cambod ja in de veertien maanden voorafgaan de aan 1 mei 1970. De Amerikaanse minister van defen sie, James Schlesinger, zei gisteren, dat deze geheime bombardementen werden uitgevoerd 'met machtiging van het hocgste gezag'. De betrokken militaire functionarissen hadden nauwgezet de orders van de burgerlij ke autoriteiten opgevolgd, aldus de bewindsman. Hij sprak met journalisten over de geheime aanvallen op schuilplaatsen van de communisten aan de Cambod jaanse kant van de grens met Zuid- Vietnam, nadat hij voor een subcom missie van de Senaat had verklaard, voorshands niet van plan te zijn om president Nixon te vragen aan het Congres toestemming te vragen voor een voortzetting van de luchtaanval len op Cambodja na 15 augustus. On der druk van het Congres heeft het Witte Huis er in toegestemd na die datum geen luchtacties meer boven Cambodja uit te voeren. Onwaarschijnlijk Op de vraag of de regering om ver lenging zal vragen, antwoordde Schle singer dat dit mogelijk was, maar zijns inziens niet erg waarschijnlijk. De beslissing van de regering zou af hangen van hetgeen er in de periode tot 15 augustus in Cambodja gebeurt. De minister was opgeroepen om voor de betrokken subcommissie voor de toewijzingen te verschijnen in ver band met een controverse over 3.630 luchtaanvallen van zware bommenwer pers van het type B-52 op Cambod- jaans gebied in de 14 maanden vooraf gaande aan 1 mei 1970. Volgens Schle singer waren destijds wel enige voor aanstaande Congresleden over deze ac ties ingelicht. Hij wilde echter geen namen noemen. Naar zijn mening was een dergelijke procedure cok gevolgd bij zeer delica te kwesties in het verleden, zoals de ontwikkeling van de atoombom en de invasie in Noord-Afrika tijdens de tweede wereldoorlog. In dit geval was echter de fout gemaakt, dat de waar heid door onjuiste mededelingen aan het Congres verborgen was gehouden en dat deze onware versie dit jaar in ST. LOUIS (AFP, Reuter) Zeker 28 mensen zijn maandagavond om het leven gekomen bij een vliegtuigonge luk in de omgeving van St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri. Een 4-motorige Fairchild-127 van de luchtvaartmaatschappij Ozark Air Li nes met 45 inzittenden aan boord stortte tijdens een hevig noodweer kort voor de landing in St. Louis neer. Het toestel brak in vier of vijf stukken, toen het op een leegstaand huis in de voorstad Ferguson, dicht bij de campus van de universiteit van Missouri, terecht kwam. antwoord op vragen uit de Senaat als de waarheid was verstrekt. In de ge gevens, die in de periode voor 1 mei 1970 aan de meeste Congresleden wa ren gezonden, had gestaan dat er geen aanvallen op het toen nog officieel neutrale Cambodja waren uitge voerd. Watergate Minister Schlesinger was het niet eens met krantencommentatoren, die de verdoezeling van de bombardemen ten op Cambodja vergeleken hebben met de pogingen om het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen. Het verschil school er volgens hem in, dat in het geval van Cambodja 'geen poging was gedaan om gegevens geheim te houden voor de top'. De Britse ambassade in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh zal de vrouwen, kinderen en vrouwelijke werknemers met het oog op de onze kere militaire situatie evacueren. De ambassade heeft ook de leden van de Britse kolonie geadviseerd de stad te verlaten. De ambassade gaf de waarschuwing HILVERSUM Zes discjockeys, twee nieuwslezers en enige technici van Radio Nordsee hebben de bedrijfsgroep radio en televisie van de NVV-bond Mercurius om bemiddeling ge vraagd bij het zoeken naar een nieuwe werkkring in de Hilver- sumse omroepwereld. Ook steeds meer medewerkers van Radio Veronica gaan meer heil zien in een nieuwe werkkring in Hil versum dan in het wachten op een eventuele eigen zendmachti ging voor Veronica. Tineke Vos en Stan Haag heb ben zich inmiddels al in verbin ding gesteld met de chef van de afdeling lichte muziek van de NOS, Joop de Roo. Zij hebben daarmee het voorbeeld van Chiel Montagne en Klaas Vpak (Tom Mulder) gevolgd. Mulder werd door de programmaleiding van Veronica voor een maand geschorst, maar gisteren heeft hij zelf zijn ontslag ingediend. Ook andere, niet-omroeptechni- sche medewerkers van Veronica zijn naarstig bezig, eventueel na omscholing of in een andere functie werk in Hilversum te krijgen. Daaronder de 59-jarige stuurman van Veronica, die na 12'A-jarige dienst straks zonder pensioen op straat dreigt te ko men staar. Mercurius zal alles in het werk stellen om althans voor hem nog een pensioen te krijgen, zo deelde bedrijfsgroep voorzitter Jan Nagel mede. Hij zei voorts, dat het Mercuri us niet langer mogelijk is om voor het personeel van Veroni ca te bemiddelen, nu gebleken is, dat mer. zich niet aan de af spraak, een eigen zendmachti ging nooit te zullen aanvragen, heeft gehouden James Schlesinger: burgers gaven opdracht uit op een moment, waarop de Cam bodjaanse guerrilla-strijders hun om singeling van Phnom Penh versterken en geruchten de ronde doen, als zou den de regeringstroepen spoedig ge dwongen zijn de stad over te geven. Gisteren werd bericht, dat eenheden van de Rode Khmers de stad tot op vijftien kilometer zijn genaderd. Onzeker In een brief aan de leden van de Brit se gemeenschap deelde de Britse am bassade mee, dat de situatie rond Phnom Penh onzekerder is geworden. 'Mogelijk zal het vliegveld onveilig worden. Wij adviseren u uit voorzorg Cambodja te verlaten nu er nog nor male vliegdiensten worden uitgevoerd. De Amerikaanse ambassade heeft al een uitgebreid plan opgesteld cm Amerikanen en vooraanstaande Cam bodjaanse leiders per helikopter te evacueren, als de stad rechtstreeks zou worden aangevallen. RITA IWP- VJM 'Is er bij u al geïnformeerd naar een vermist meisje?' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud cn overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraafmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op <i«- enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1