JAL-Jumbo vertrokken Khaddaf f i - zoals verwacht - teru g UW Watergate-schandaal in Stadskanaal? Generaal Berghuijs neemt ook ontslag !n deze krant )eing Pan Am (rongelukt doden Industriebond NWPhilips luisterde gesprekken af Bestemming Bagdad of Cairo ,dpr twee ton aan ilderijen gestolen Saigon en Viet Cong ruilen burgers Ervin en Cox zetten justitie op spoor Nixon krant Peruanen breken met Frankrijk Constantijn vraagt Grieken: Stemt neen bon tp de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING xaat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 DINSDAG 24 JULI 1973 54ste jaargang no. 95 [keus in .^passende •omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur |EETE (Reuter, UPI) Red- sploegen hadden gisteravond faet Franse eiland Tahiti in Stille Oceaan zestien slacht- rs van de luchtramp met de rikaanse Boeing-707 van ^m geborgen. (norgen was het toestel met 69 eiers en 19 bemanningsleden aan F kort na de start van het vlieg man Papeete in de oceaan geval- Een passagier overleefde de ramp. rou een Canadees zijn, die ernstig nd in een ziekenhuis is opgeno- [Ook een stewardes werd levend üt water gehaald, maar zij be- korte tijd later. Het vliegtuig, tderweg was van Auckland in leland naar Los Angeles, draai- t na de start scherp naar links ferloor daarna snel hoogte. Kort jat het in zee stortte, was een jits te zien. Het rampgebied was 1 met wrakstukken, zwemvesten lingstukken. UTRECHT/STADSKANAAL Tij dens de voorjaarsstakingen in Stads kanaal heeft Philips met behulp van technische apparatuur telefoonge sprekken van valbondskaderledcn af geluisterd. Deze beschuldiging wordt geuit in Wik, het leden-weekblad van de Industriebond-NVV. Mensen binnen en buiten de Phi- lips-vestiging in Stadskanaal zouden, volgens het blad, nu spottend spre ken over het 'Watergate-schandaal van Stadskanaal'. Het afluisteren van de gesprekken werd vastgesteld voor het beruchte paasbestand in april. In een vergade ring van de ondernemingsraad van Philips in Stadskanaal liet de direc tie zich, volgens Wik, ontvallen te .beschikken over het op banden vast gelegde bewijs, dat een nog te orga niseren prikactie niet door de werk nemers, maar door de vakbonden zou worden betaald. Zoals bekend, waren de prikacties (volgens de bonden) voor eigen re kening van de leden, terwijl de sta kingsdagen uit de weerstandskassen van de bonden werden gefinancierd. Over het betalen van niet gewerkte uren tijdens prikacties is nadien veel misverstand ontstaan. Volgens Wik heeft de Philips-direc- tie in Eindhoven later schriftelijke garantie gegeven, dat vakbondsleden in het vervolg geen angst voor tele foneren hoefden te hebben en dat zij voortaan vrijuit met elkaar en hun bestuurders zouden kunnen spreken. Een Philips-woordvoerder noemt een Wik-publikatie 'een typisch komkommervcrhaal'. Hij gaf toe, dat er tijdens de stakingsacties een band recorder is gebruikt, maar alleen om telefonische instructies vanuit Eindhoven vast te leggen. 'Dat is geen abnormale zaak, vooral niet in de situatie, waarin men toen ver keerde.' Het zou volgens hem alleen te doen zijn geweest om het vastleg gen van inkomende gesprekken. Hij ontkende, dat er een schriftelijke garantie is gegeven. Volgens voorzitter B. Mulders van de bedrijfsledengroep bij Philips- Stadskanaal is er een sterk vermoe den geweest, dat uitgaande gesprek ken van het vakbondskader op de band werden gezet. 'We hebben daar over ook gesproken met de bedrijfs leiding, maar deze verklaarde, dat de veronderstellingen op een mis verstand moesten berusten. In een afsluitend gesprek met de directie zijn we daarna tot volledige over eenstemming gekomen. Dat dit nu in Wik staat, verbaast me omdat af gesproken was, dat hierover geen enkele publikatie zou worden ge daan.' DUBAI (Reuter, AFP, UPI, AP) De gekaapte Japanse Jumbo-Jet, die meer dan zeventig uur op het hete vliegveld van het oliestaatje Dubai heeft gestaan is gisteravond vertrokken. £5 (ij zEM Ter waarde van twee jn vier panelen gestolen uit het oppelijk museum te Haarlem, „verbreking van twee ruiten aan Aterzijde van het gebouw, is men "b ngekomen. Uit de lijsten zijn panelen gelicht, geschilderd door lis Willemszoon (15151552). ellen voor een Petrus en een 'iguur in een landschap. De an- panelen zijn van Maarten van loskerk en dateren uit het begin e zestiende eeuw. Het betreft por- van Jan Klaeszoon Diet en zijn ïnote Emmetje Teunsdochter van rgh. (ADVERTENTIE) ioemen/plardeVy dieren... Binnenland Controle op Schiphol niet uitgebreid 5 Gerdie Scheffer over Katholieke Werkende Jongeren 7 Elke dag 20 toeristen zoek... 11 Buitenland De gekaapte Japanse Jumo-Jet op het vertrek. gjp ij Sijj het vliegveld van Dubai, vlak voor Nixon weigert banden 9 Straf voor meer dan drie kinderen 9 het hart van 't land n 2] bij het Veluwemeer Bewaakt door Zuidvietnamese militairen wachtte gisteren een deel van de burgergevangenen, die niet de Viet Cong zullen worden uitgewisseld, op het vliegveld van Saigon voor het vertrek naar het door de Viet Cong beheerste Loc Ninh. Saigon liet gisteren zo'n negenhonderd burgers vrij. Vandaag zal de Viet Cong op haar beurt een aantal burgers vrijlaten. Zie ook pag. 9 Kerk Kerkelijk leven Sport Gemeente laatste strohalm voor FC Amsterdam Uit de kerkbladen Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv programma's Strips cn feuilleton Recept Even puzzelen Weer. oproep toeristen Familieberichten Het Franse radiostation France-Inter meldde echter, dat het toestel op het laatste moment toch niet in Bagdad is geland, maar doorgevlogen in de rich- 9 ting van Cairo. Aanvankelijk was de bestemming van het toestel onbekend, maar later werd vernomen, dat het wegens technische problemen was geland op het vlieg- Rusland 2 ve,d van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Het vliegtuig koerste na vertrek in noordwestelijke richting, wat voor de Israëlische autoriteiten aanleiding was op het vliegveld Lod bij Tel Aviv de hoogste alarmfase van kracht. Het is niet bekend, wat de Israëli's zullen doen. als de Jumbo door de kapers inmiddels omgedoopt tot Sjahidja Sa- da, het omgekomen vrouwelijke lid van de groep kapers het Israëli sche luchtruim binnen zal vliegen. Kort voor het vertrek uit Dubai ga ven de kapers een bejaard Japans echtpaar toestemming de Boeing te verlaten, dat naderhand in een zieken huis werd opgenomen. De vrijlating van de twee passagiers veiuwemeer -n top-attractie in juli: •andioze bloemen-show cegd kgmt en gaat. Geld heeft ons geen waarde. Wij ge in beginselen. President Sadat over de Libi sche olierijkdommen. klaringen veel bewolking met plaatsc- enkele buien, maar ook op- ringen. Zwakke tot matige jtclijkc wind. Maximum-tcm- aturen rond 18 graden. EGEN EN OVERMORGEN: koel met tijdelijk regen of Ie buien, ook perioden met en zon op: 04.51 onder: 20.41 maan op: onder: 16.57 BENGHAZI (Reuter, UPI. AFP) De Libische kolonel Khaddaffi heeft gisteren zoals algemeen verwacht werd zijn ontslag ingetrokken als voorzitter van de Revolutionaire Raad. Hij kondigde aan dat hij aan de WASHINGTON (Reuter) De Se naatscommissie voor Watergate heeft gisteren eenstemmig besloten de justi tie in te schakelen om in het bezit te komen van de bandopnamen in het Witte Huis, die president Nixon niet ter beschikking wil stellen om ophel dering over het afluisterschandaal te verschaffen. Dc commissie nam baar besluit direct, nadat een brief van de president in antwooid op een verzoek van commis sievoorzitter Ervin was ontvangen, waarin de president de opnamen rang schikte onder het geheime presiden tiële archief. Ook de speciale officier van justitie, die naar juridische aspecten van de zaak een onderzoek instelt, Archibald Cox, verklaarde gisteren, dat hij het Witte Huis langs juridische weg zal proberen te dwingen tot het beschik baar stellen van de opnamen. Er is nu een conflict tussen de uitvoe rende macht, de president en de wet gevende macht, het Congres, ontstaan, dat waarschijnlijk door het Opperste Gerechtshof opgelost moet worden. Zie ook pagina 9 macht zal blijven, tctdat de unie met Egypte is voltooid. Tevoren had Khaddaffi in een rede in Benghazi scherpe kritiek geuit op Egypte, de partner in de unie. 'Hoe wilt u dat Egypte, waar corruptie, vriendjespolitiek en bureaucratie heersen, een beslissende strijd tegen de vijand voert? Wij menen dat Egyp te moet veranderen, afstand moet doen van deze mentaliteit. En het eni ge middel daartoe is de volksrevolu- tie. Khaddaffi zei voorts dat zijn standpunt inzake de strijd met Israël totaal verschilt van dat van Egypte. Vorige week vrijdag zond Khaddaffi een telegram aan president Sadat, waarin hij verklaarde dat hij juist was afgetreden om de belemmeringen inzake de unie uit de weg te ruimen en dat geen enkele pressie hem van gedachten kon veranderen. Vóór zijn speech waren er massale de monstraties in de steden Tripolis en Benghazi geweest om Khaddaffi te be wegen terug te komen. Zondag sprak de Libische premier Jalloed in hemds mouwen op het dak van een militair wachtlokaal de menigte in Benghazi toe en drong er bij haar op aan om Khaddaffi niet te laten gaan. Waarop de menigte reageerde met rhytmisch geroep 'Met bloed, met de ziel en met Conclusie commissie onjuist Van onze Haagse redactie DEN HAAG Luitenant-generaal N. Berghuijs (57) opperoffi- cier personeel van de Koninklijke Landmacht en lid van de gene rale staf, heeft verzocht om ontslag uit de militaire dienst per 1 september. de godsdienst, o Jalloed'. De menigte was juist gedesillusioneerd van de pelgrimstocht voor Arabische eenheid uit Egypte teruggekeerd. Zie verder pag. 9. Reden van deze ontslagaanvrage is de naar zijn mening niet bevredigende oplossing van het conflict tussen lui tenant-generaal Meijnderts, comman dant van het eerste legerkorps, en de generale staf te Den Haag. Het conflict zou ontstaan zijn nadat generaal Meijnderts een geheime nota over mogelijke reorganisaties binnen de krijgsmacht vorig jaar aan premier Biesheuvel had gezonden. De generale staf waartoe de generaal Berghuijs, Van Rijn (reeds ontslag genomen), IJsselstein en Anthonissen behoren, eiste daarop het ontslag van Meijn derts. Het onderzoek van de hiervoor ingestelde commissie Langemeijer en de schüldbekentenis van generaal Meijnderts (zie Trouw-Kwartet van 19 juli jl.) waren generaal Berghuijs niet genoeg. Hij noemde de gebeurtenissen, zoals die in het rapport-Langemeijer staan, een ernstige aantasting van de krijgs macht, waartegen maatregelen getrof fen hadden moeten worden. Tevens vindt generaal Berghuijs, dat de con clusie van de commissie Langemeijer onjuist is wanneer deze zegt dat een herstel van de goede verhoudingen binnen de leiding van de Koninklijke Landmacht niet onmogelijk zou zijn. Deze conclusie was voor de regering aanleiding om generaal Meijnderts niet te ontslaan. Generaal Berghuijs echter zegt niet langer meer mede verantwoordelijk heid te kunnen dragen van de gang van zaken bij de landmacht. Bkenen meneer LIMA (AFP) Peru heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. Het kabinet in Lima nam dit besluit tijdens een buitengewone zitting, die volgde op de eerste ontploffing in de roeks Franse kernproeven in de Stille Oce aan. Peru heeft in het verleden her haaldelijk krachtig geprotesteerd te gen de Franse kernproeven in de atmosfeer. ROME (UPI) Ex'-koning Constan tijn heeft gisteren het Griekse volk opgeroepen 29 juli bij het referendum over de onlangs door het kolonelsbe wind uitgeroepen republiek massaal 'nee' te stemmen. 'Uw nee' zal vrees, terreur en tiran nie verslaan', aldus Constantijn in een verklaring vanuit Rome, waar hij al vijf jaar in ballingschap leeft. Hij doet een beroep op de strijdkrachten en de veiligheidstroepen 'het volk aan te moedigen zijn mening open en vrij te uiten' tegen de vestiging van een zogenaamde presidentiële parlementai re democratie. Volgens Constantijn bleek uit de re cente (en mislukte) muiterij bij de marine, dat het huidige bewind niet de steun heeft van de strijdkrachten of de veiligheidstroepen. Op een vraag of dit betekent dat de ex-koning op roept in opstand te komen, antwoord de een woordvoerder 'zeker niet'. De koning wil sïechtj dat het volk niet gedwongen word: 'ja' te stemmen. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: werd toegestaan op grond van de 'eer lijkheid en het medelijden van de mi nister van defensie van Dubai'. Daar voor waren de brandstoftanks op nieuw gevuld en was het gebalsemde lijk van de omgekomen mede-kaapster in het toestel gebracht. Kort voor het vertrek deden de auto riteiten van Dubai een laatste beroep op de kapers om de vrouwen en een kind van vier jaar vrij te laten. 'Nee. dat kunnen wij niet doen', was het antwoord. 'Wij zullen blijven strijden tegen het imperialisme, hand in hand met het Japanse Rode leger. Wij ver trekken.' De kapers vroegen voor hun vertrek om kaarten van Sa- oedi-Arabië en het Midden-Oosten. Zondag was al op bevel van de kapers voldoende brandstof in de tanks ge pompt voor een vlucht van circa drie uur. Gistermiddag eisten zij, dat de tanks geheel zouden worden gevuld. Anders zou het toestel met de onge veer 140 inzittenden worden oppgebla- zen. Voorts wilden de kapers, wier aantal vijf zou zijn, dat het stoffelijk overschot van hun omgekomen metge zellin aan boord zou worden gebracht. Deze vrouw had een Ecuadoriaans paspoort op naam van mevrouw Peral- ta in haar bezit. Zij kwam om het le ven, toen bij de kaping een hand granaat, die zij in haar kleren verbor gen had, voortijdig ontplofte. ZONEN De kapers hebben verklaard lid te zijn van een pro-Palestijnse organisa tie, genaamd 'Zonen van Bezet Ge bied'. Alle bekende Palestijnse verzets organisaties 'nebben echter verklaard niet» met de kaping te maken te heb ben. Het doel van de kapers is ook onduidelijk. Een aanbod van de Ja panse regering en de Japanse lucht vaartmaatschappij om aan elke finan ciële eis te voldoen hebben zij afgesla gen. De kapers weigerden trouwens te pra ten met Japanse vertegenwoordigers, zoals de onderminister van verkeer, Sato, en de president-directeur van de JAL, Asada. Zij wilden alleen praten met de regering van de Verenigde Arabische Emiraten waartoe Dubai behoort. Op verzoeken om althans de vrouwen en kinderen onder de passa giers vrij te laten gingen zij niet in, zich beroepend op hun 'jioofdkwar- tier', vanwaar zij instructies verwacht ten. Mogelijk waren deze instructies ver vat in een geheimzinnige boodschap, die hen via de autoriteiten in Dubai bereikte. 'Als u van plan bent de pas sagiers te doden, doet dit dan direct of weest zo menselijk hen vrij te la ten. Het klink belachelijk, al5 u toe- taat, dat de mensen, die u kennelijk van plan bent te doden, verfrissingen B en voedsel krijgen. Geeft alstublieft uw plannen op. Er zijn andere moge lijkheden om zonder bloedvergieten uw politieke doeleinden te verwezen lijken', aldus de boodschap die was getekend '13.569 inwoners van de West-Duitsland'. De jumbo heeft nu brandstof aan boord voor circa 10 uur vliegen. De kapers vroegen later om kaarten van het gebied van Cairo (Egypte) Tripoli (Libië) en Aden. Zie verder pagina 9. Plaats: Ik ontvang als beloning het- aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden RITA foot 'Als u me binnen houdt, is de ruit nog niet gerepareerd.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1