*aters onthullen lieu we moorden ertrouwen in I misplaatst Geuzen wonnen ook nu weer de slag in de Zuiderzee 5; erkeersdoden Op de vlucht voor politie door trein gegrepen jkerplantage :3riënburg krijgt 'S krediet jntgenologen actie tegen ilkenfondsen +++oproep toeristen+++ windverwachting voor zeilers het weer weerrapporten strandweer Chronisch gestoord Kind verdronken 4/8 (jlW/KWARTET MAANDAG 23 JT'LI 1973 BINNENLAND T3 K5 or KRO-rubriek Kruispunt over acties in Angola HAiAiG Portugal begaat niet alleen wandaden in Mozambique maar ook in de grootste kolo- [iii Afrika Angola. Bij de beschieting van een eerst in brand gestoken dorp in Kibashi in Angola 130 mensen omgekomen, een aanval op twee missiedorpen van Italiaanse paters capucijnen (t aan nog eens zestig mensen liet leven gekost. 1" T1 Nederlandse missionarissen, pa- rerdijk en pater Pijnenburg, die in Angola gewerkt hebben, heb- lit gistermiddag in de KRO radio- ek Kruispunt onthuld. Beide ionarissen hebben zich in ver met dit Portugese optreden in ila uit hun missiegebied terugge en. Pijnenburg vertelde hoe hij ge had, dat het dorp in Kibashi in (a stond. De Portugese militairen en hun kamp op vijftig meter het dorp opgeslagen. Er werd lurend geschoten. De volgende hoorde pater Pijnenburg dat de igese militairen een massagraf hadden gedolven met behulp van ma teriaal voor de wegenaanleg. Van het dorp was toen niet veel meer over. 'De Portugezen kunnen nu wel weer zeggen dat het dorp niet bestaan heeft, maar ik heb het met eigen ogen gezien en er zijn ook nog andere ooggetuigen in leven'. Terechtstellingen Pater Pijnenburg vermeldde verder dat hij bij een ander dorp, dat was platgebrand, stukken van menselijke lichamen had zien liggen. Hij heeft ook Portugese militaire vrachtwagens vol met negers af en aan zien rijden ininondruadslid meent: een verslaggever TERDAM Het vertrouwen van het dagelijks bestuur van nond in ICI is volkomen misplaatst. Dat vindt liet Rijnmond- unn^slid W. van der Star (PvdA). In vragen dringt hij aan op maat- flen tegen het bedrijf in Europoort. ongeluk met fosgeengas bij bp 24 juni, waarbij enkele perso- .ileden werden bedwelmd, had de oudVan der Star al om in§rDPen §e_ V- Het Rijnmondbestuur ant- m 0.dde toen dat het vertrouwen had ump^ toezegging van de directie van VOoflat de veiligheidsmaatregelen zou- uworden verscherpt. ste jraadslid vraagt nu, of het bestuur eig' DRONGEN De 24-jarige Gerrit kus uit Veenendaal is in de nacht zaterdag op zondag in Amerongen zijn auto tegen een boom gere- ,en om het leven gekomen. WPEL De 3-jarige Henk Ooster- uit Enschede kwam zaterdaga- in Meppel om het leven toen hij nderwijs de straat oprende en een auto werd gegrepen, £=SWIJK De 66-jarige J. W. uit Heeswijk-Dinter is, toen aterdagavond in zijn woonplaats ongeluk, door een auto aangere- Hij was op slag dood. KUKELEN De 16-jarige R. van n uit Ouderkerk aan de Amstel T terdagavond op de Amsterdamse htweg in Breukelen van achteren lept door een auto toen hij plot- g naar links zwenkte. Hij over- in een ziekenhuis. l-fr van het openbaar lichaam zijn stand punt handhaaft nu zich vorige week opnieuw een ongeval met een gifgas (monochloorbenzeen) heeft voorge daan. Volgens de heer Van der Star blijkt uit de praktijk dat geen enkele be drijf vrijwillig maatregelen neemt. Hij wijst op het chemische bedrijf 'Chemische Industrie Rijnmond', dat pas na stappen door de overheid maatregelen nam tegen het uitstoten van koper en kobalt, terwijl volgens de heer Van der Star de directie al lang wist dat deze stoffen de oorzaak waren van de sterfte van vele tiental len schapen. Het Rijnmondraadslid vraagt zich af, waarop het vertrouwen van het Rijn mondbestuur in ICI is gebaseerd. Hij wijst erop, dat de ICI-directie na het fosgeenongeluk geen enkel initiatief nam om contact op te nemen met de dienst milieubeheer in Rijnmond en dat deze dienst op 'illegale' wijze zijn informatie over de gebeurtenissen moest verzamelen. naar een brug boven een river waar ze terecht gesteld werden. Indertijd heeft Pater Pijnenburg zijn superieuren hierover in gelicht. Dat het Vaticaan niet heeft ingegrepen, wijt pater Pijnen burg onder meer aan het concordaat. Pater Verdijk, die ook aan het woord kwam in Kruispunt, heeft ook jaren lang in Angola gewerkt. Hij meldde hoe twee missiedorpen werden platge brand waarna de grond met graafma chines werd geëgaliseerd om alle spo ren uit te wissen. Verschillende Por tugese militairen raakten door deze gebeurtenissen in gewetensnood. Een commandant van de paratroepen ver telde mij dat de militairen al bij de training geleerd wordt hoe ze hun af keer om iemand te doden kunnen overwinnen. De militairen worden er in getraind om mensen af te maken', aldus pater Verdijk. Beiden doen een beroep op de parle mentariërs die naar Mozambique gaan zich eerst goed te laten voorlichten onder andere door missionarissen. 'De Portugese autoriteiten zullen alleen dat laten zien wat gezien mag worden en de inlandse bevolking zal niets durven zeggen uit vrees voor repre saille-maatregelen', aldus de twee mis sionarissen. De paus heeft gisteren, doelend op de wreedheden in de Portugese koloniën, 'de misdaden tegen weerloze bur gers' scherp veroordeeld en de missio narissen, die misdaden van Portugese militairen hebben gemeld, verdedigd. Hij zei dat niemand de missionarissen of de kerk ervan kan beschuldigen misdaden te negeren. Van een verslaggever EINDHOVEN Een jongeman uit Helmond is om het leven gekomen, toen hij, op de vlucht voor de politie, een spoorwegovergang overstak en door een trein werd gegrepen. Met drie jongelui werd hij in het Noordbrabantse Heeze door de rijk spolitie op heterdaad betrapt bij een diefstal. Op hun vlucht renden de jongens éen met halve bomen geslo ten spoorwegovergang over. Drie wis ten met de trein in zicht de overkant te bereiken. De politie wist twee van de vluchten den aan te houden. Een is nog op vrije voeten. Hangende het onderzoek wilde de de politie de identiteit van het slachtoffer en van de aangehoude nen niet vrij geven. Zaterdag werd opnieuw een slag op de Zuiderzee uitgevochten. Op de Gouwzee bij Monnickendam streden de galjoenen van de Spaanse- en Geuzenvloot net als in 1573 om de heerschappij. Tienduizenden sloe gen de opvoering van dit historische gebeuren gade. Net als in beslissende clagen van 1573 Van een onzer verslaggevers MONl\ICKENDAM Voor de tweede keer in vierhonderd jaar vochten de schepen van de Geuzen en de Spanjaarden de Slag op de Zuiderzee uit. Opnieuw werd het een zege voor de Geuzen. Viet zo verwonderlijk, omdat de tweede aflevering van de strijd, zaterdag op de Gouwzee bij Monnickendam, de herdenking was van de historische gebeurtenis in de Tachtigjarige oorlog. En bij dergelijke her denkingen wordt zo weinig mogelijk getornd aan de historiciteit. De Slag op de Zuiderzee, een spel waaraan zeven geuzenschepen en evenveel Spaanse galjoenen deelna men, vormde de glorieuze afsluiting van een veertien dagen durend feest in het stadje aan het IJsselmeer. Twee weken lang had de bevolking de klok 400 jaar teruggezet. Zestiende eeuwse kledij, weer opgebouwde stads poorten en fraai versierde gevels ga ven Monnickendam het beeld terug uit de tijd toen Cornelis Dirkszoon als admiraal van de Geuzenvloot op trad en de graaf van Bossu, vazal van Alva, vernietigend versloeg. De zege van de prinsgezinden betekende in 1573 mede een kentering in de oor logsvoering met Spanje. Zaterdag werd de zeeslag zo getrouw vangen door de prinsenvlag. De Geuzen door de burgers zelf gebouwd, voeren elkaar enkele keren in formatie voor bij, waarbij de strijd door de kruit dampen aan het gezicht van de tien duizenden toeschouwers werd onttrok ken. In een warrige kluwen vochten de zeelieden tenslotte om de overwin ning: de vlag van de 'Inquisitie', het admiraalsschip van Bossu, werd ver vangen door de prinsevlag. De Geuzen hadden de 'Zuiderzee' opnieuw in hun Nieuw Lekkcrland bezit. In een glorieuze optocht werden Bossu en de zijnen gevangen naar de stad gevoerd. Monnikendam vierde de M0ZambiGU6 herovering van de vrijheid net als 400 jaar geleden tot diep in de nacht. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge gluurd aan het secretariaat hoofd redactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Goed van Gromiko Omdat minister v. d. Stoel ook wel inziet, dat z'n genadeloze kritiek op Zuid-Afrika, Rhodesië, Portugal. Grie kenland en ook wel Turkije eenzijdig is, heeft hij in Helsinki ook een beet je uit een ander vaatje getapt Zo vroeg hij o.a. aan minister Gromiko uitwisseling van personen, ideeën en culturele activiteiten, waaronder na tuurlijk ook pornografie en seksobjec ten. Dit zou meer 'vrijheid' voor Rus land betekenen. Minister Gromiko heeft dit terecht afgewezen. Papendrccht Plcun Boer Bakens verzetten Het heeft nu lang genoeg geduurd, het discrimineren van de handarbei der (ster). Uit hoofde van een eeuwen lange instelling ondergaat deze dit ge laten of onder (nu nog) woordeloos protest. Waar heb ik het over? Wel, dat degenen die iets zijn, meer dan genoemde handarbeider, zich zo dik wijls onwellevend gedragen in het verkeer met laatstgenoemde. Dit is een kwaad onder de zon dat nodig eens onder de loupe moet genomen worden. De status van een arbeider moet hem bij een ontmoeting steeds bewust worden voorgehouden; dit spreekt uit de gehele houding van de hoger-geplaatste. Of er wordt helemaal niet gegroet. Of men kijkt de arbeidér of werknemer aan tot vlakbij en ziet dan ineens opzijniets. Of men kijkt zo keurend, dat de ander de lust vergaat ook maar iets nog te berde te brengen; dit komt vooral in trein of bus veel voor of anderszins. Kortom, het standsverschil, het zich voelen, schept afstanden waar die drastisch ingekrompen moesten worden. Zonder uit het oog te verliezen de bleefdheid, maar die mogelijk maakt dat men nu eens gewoon gaat praten met elkaar. De achting zal er door stijgen, daar ben ik zeker van. K. Gelderblom een verslaggever 3 TERDAM De Surinaamse sui- .55-1 antage Mariënburg heeft van de rlandse Participatie Maatschappij Suriname, een dochteronderne- van de Nationale Investerings- een krediet van 1 miljoen Suri- i'edeflse guldens gekregen om de con- teit van het bedrijf veilig te stel- "irediet is tot stand gekomen me- fisflank zij ex-minister Lardinois, n september van het vorig jaar Geviame bezocht. Hij heeft toen be sproeid in de problematiek van Ma- turg. een dochter van de Suri- se Cultuurmaatschappij BV. Van laatste maatschappij is de Rub- Dultuur Maatschappij Amsterdam aresse. irediet is bestemd voor een reeks "is teringen en voor de financiering het bedrijfstekort van Mariën- over 1973. Deze investeringen tten onder andere het herontgin- ontbossen, plantklaar maken van [inen met een gezamenlijke op- "cte van 400 hectare. Door uit ing wil Mariënburg de suikerpro- opvoeren van 13.000 tot 15.000 sr jaar. __Jonze correspondent DHOVEN/VALKENSWAARD beide Valkenswaardse röntgenolo gie betrokken zijn bij het decla- schandaal in het Eindhovense St. jhziekenhuic. zullen zich niet nefieggen bij de beslissing van de tujnfondsen de overeenkomst met ïjongedaan te maken. Zij hebben i Gnindhovense advocaat mr. W. ten Bryfe aangetrokken als juridisch advi- lat evo|ekenhuisdirectie zal deze stappen Hde röntgenologen niet steunen, e vfiekenhuis is niet van plan tegen maatregelen het vbg van de röntgenologen in te gaan. Ten Berge wilde in dit stadium I zeggen over al dan niet te ne- mtd stappen. Momenteel houdt hij nlidbezig met het bestuderen van de n. Ook de beide röntgenologen ont- (en zich van commentaar. Onderstaande personen tvordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale In Den Haag te bellen, tel. 070-264426. NEDERLAND F. v. d. Veen uit Abbega op witte kruiser. J. A. H. Kaasjager-Riemsdijk uit Waardenburg op jacht 'Christel'. G. Hui- zinga uit Maastricht op motorschip Veer- weert, H. Veldlnk uit Haarlem in' pension in Geulle. J. Nlcolaas-v. d. Eist uit Den Haag in witte Taunus, H. Harte uit Schiedam op boot 'Berl Hall'. G. Oude Vrielink-Van Vel- zen uit Leusden. BELGIE H. Lagerwaard uit Zoetcrmeer in rode Alpha Berlina, 77-26-PE. LUXEMBURG fam. Huzinga-Van Riemsdijk uit Ridderkerk ln rode Daf 44. FRANKRIJK J. L. Backus uit Heel (L) in ro de Chevroletstatloncar met caravan. A. de Jong uit Hoorn in groene Taunus 12M. 27-02- DL. mevr. K. V. D. Ende-Van Dijk uit Sche- venlngen in blauwe Renault 12. 56-32-NL. B. H. Mans uit Rotterdam in cognackl. Opel Re cord 1900. 44-46-PL, fam. v. d. Sande-Ten Hagen uit Diepenveen in groenë Taunus 1600 1 stationcar. 27-76-RZ, fam. G P F. Scharff uit Den BOsch in rode Fiat 127. 46-00-SU. R. Mondt uit Heerenveen in blauwe Audi, 59-49- DU. M. Meyers uit Veldhoven in beige VW. 27-31-GZ, L. Krijgman uit Voorschoten in ro de Citroen ami-break. 75-78-RZ. fam. Bur- gers-Witteveen uit Vught itl witte Peugeot, 42-99-MK. SPANJE J. Veegkind uit Zeist. A - C van Cadsand uit Axel in koperbruine Taunus 16 L. 37-03-VR, mej. L. Brugman uit Rotterdam. ITALIË mej. J. Wijnings uit Zundert. A. Mol uit Zaandam in wit Skaldia 412L 44-45-UJ. mej. J. I Kruiff uit Ede in NSU 1200 tt. oranje met blauw. 08-74-PR, OOSTENRIJK J. Beerman uit Ridderkerk in bruine Ford gt. L. v. d. Heuvel uit Sort in bèige Opel Record 1700 met travelsleeper. 73-99-NP, H. van Dijk-Roos uit Eindhoven in groene Simca 1501. 52-39-LK. ZWITSERLAND A. Hageman-Roman uit Apel doorn in bruine Opel kadet met caravan. 43- 56-ST. DUITSLAND-OOSTENRIJK R. Moov uit- Zaandam in witte Peugeot 204. 91-26-RT. K. Brongers uit Emmercompascum in bronski. Opel Kadet. 37-51-NM. DUITSLAND J. Odolphie uit Amsterdam in blauwe Ford 17 M. kent. onbek..C. M. Boog aard uit Gorkum in beige Mercedes 220 D. 59-19-NG. echtp. Bons uit Griesbeek in groe ne Datsun 1200, 62-81-XD. in boot op de Rijn: Wllly Mengede uit Nijmegen. W. Mul der uit Borne in 1. beige VW kever, 54-71- GM. DUITSLAND-FRANKRIJK H V. d - Straten uit Drachten in geelzwarte Ford 1600 GT met caravan. 26-33-NA. FRANKRIJK-SPANJE P. Brouwer uit Den Haag in witte Mercedes met caravan, ker.t onbek.. JOEGOSLAVIË A. van Putten uit- Den Haag in blauwe Taunus 1600. 02-36-UR. J. en S. Houben uit Beek in rode Dyana. 60- 36-L'V. J Brabers uit Roosendaal in groene VW variant. 17-88-VL. JOEGOSLAYIE-GRIEKENLAND A van Door- ne uit Utredht in blauwgrijze Taunus 12 M. GZ-63-06. FINLAND NAAR NEDERLAND J. van der Zee uit Krimoen a-d IJssel in beige Opel Ka det. DENEMARKEN A. Baak uit Den Haag in blauwe Fiat 850 bestel. DV-66-5I. NOORWEGEN echtp. Stakenburg uit Austra lië in beige Ranault 10, 69-83-SF. fam. Kruip uit Bergeik ln bruine VMOLVO 144 GL. 76- 90-UN. FINLAND J. Peeters uit Venray In rode of blauwe 2cv, kent. onbek.. T. Bout-Van der Leeuw uit Amsterdam. Wind uit west tot zuid. geleidelijk af nemend van 5 tot 2 (vrij krachtig tot zwak), later veranderlijk. Weerraporten van gisteravond 19 uur. In de ochtend plaatselijk een bui, daar na meer zonneschijn dan gisteren. Temperatuur-maxima: 18 of 19 graden Celsius. max. neer weer temp. slag Amsterdam zwaarbew. 18 7 De Bilt regenbui 18 9 Deelen zwaar bew. 19 4 Eelde zwaar bew. 18 1 Eindhoven onweer 19 3 Den Helder regenbui 17 2 Luchth. Rtd. zwaar bew. 18 0 Twente zwaar bew. 20 1 Vlissingen zwaar bew. 18 0.3 Zd.-Limburg regenbui 20 2 Aberdeen licht bew. 16 0 Athene onbew. 34 0 Barcelona half bew. 27 0 Berlijn licht bew. 23 1 Bordeaux half bew. 22 0 Brussel onweer 17 5 Frankfort half bew. 22 1 Genève half bew. 20 0.2 Helsinki half bew. 19 2 Innsbrück regen 18 6 Kopenhagen zwaar bew. 19 1 Lissabon onbew. 24 0 Locarno regenbui 21 16 Londen half bew. 19 1 Luxemburg half bew. 19 1 Madrid onbew. 30 0 Malaga onbew. 39 0 Mallorca half bew. 30 0 Miinchen zwaar bew. 17 9 Nice licht bew. 30 0 Oslo licht bew. 21 11 Parijs regen 21 0.5 Rome zwaar bew. 29 0 OPKLARINGEN BEWOLKING 10 MAX. TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTING Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis onbew. licht bew. regenbui onweer onbew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. 32 21 19 17 25 29 Van onze weerkundige medewerker De buien hebbeti zich tijdens het week einde in het uiterste noorden van Nederland het slordigst gedragen, ln Ilolwerd, tussenstation voor de vakan tiegangers naar Ameland, viel tussen zaterdagavond en zondagmorgen 60 mm neerslag, op Schiermonnikoog liep de regenmeter over. Volgens bereke ning moet daar tot zondagmiddag te gen de 70 mm gevallen zijn en dat in twintig uur. Het waren specifieke hondsdagen-bui en, waarmee een trogvormige rand- storing van een N oordzee-depressie ons heeft opgezadeld: plotseling inzet tende plensregens, nu en dan een on weersontlading en bezijden de buien- icolken soms verraderlijke ivindstoten. De temperaturen zondagmiddag boven De Bilt op niveaus van l'/2, 3 en ruim 5 km waren respectievelijk +5, -4 en -22 graden Celcius. (Normaa, zijn de cijfers +8. -0 en -lo'i gr. C.). Vooral in de onderste vier kilometer was veel vocht voorhanden. Het is niet ongewoon dat er in het tijdvak midden-juli tot midden-augus- tus een lagedrukgebied ligt boven de Noordzee, de Oostzee en zuid-Scandi- navië. Dergelijke systemen hebben de onhebbelijkheid zich maar weinig te verplaatsen en daardoor blijft het weer over uitgebreide gebieden in En geland, de Lage Landen, noord-Frank rijk noord-Duitsland en zuid-Scandi- navië vaak dagen achtereen buiig, af gewisseld door betere zonnige p 'rio- den tijdens de passage van mini-rug gen van hogere druk. Zo bezien zal ook in de nieuwe week de laatste bui nog wel niet gevallen zijn, want bij Ierland volgt alweer een nieuwe sto ring die in de richting van het Conti nent gaat. Daarbij blijft het weer ta melijk koel met maxima tussen 17 en 20 graden. De Engelse computers voorzien voor de eerste augustus-heljt warmer, zon niger en droger weer dan in de twee de juli-helft. De algemene circulatie van medio-juni tot medio-juli vertoon de overeenkomst met die in 1894, 1941, 1947 en 1959. In beide eerstge noemde jaren was de verdere afloop van de zomer echter anders dan in 1947 en 1959, toen het tot diep in de herfst zomers en droog was. Augustus '41 daarentegen was koel en nat: in Vaals viel toen 182 mm, Gouda 186, Vlaardingen 194, Winterswijk 204 en Divingeloo 252 mm. Op dit ogenblik 'staan' sommige stations in hel noor den al op 80 tot 100 mm juli-regen. HOOG WATER 22 juli: Vlissingen: 6.04- 18.15; Haringvlletslutzen: 7.37-20.21; Rotter dam: 8.50-20.50: Schevenlngen6.53-19.20; IJmuiden: 7.40-20.07; Den Helder: 11.33- 23.35: Harlingcn: 1.42-13.58; Delfzijl: 3.58- 16.01. 23 Juli: Vlissingen: 6.52-19.07; Haringvliet- suizen: 7.37-20.01; Rotterdam: 8.50-20.55; Schevenlngen: 6.47-18.43; IJmuiden: 7.40- 20.07: Den Helder: 11 33-23.35; Harllngen: 1.42-13.58; Delfzijl: 3.58-16.01. 21 juli: Vlissingen: 7.51-20.12; Ilaringvliet- sluizen9.15-21.45; Rotterdam: 10.29.22.43; Schevenlngen: 8 41-21.14: IJmuiden: 9.30- 22.03, Den Helder: 0.17-12.57; Ilarlingen: 2.59-15.25; Delfzijl: 5.32-17.51. Het historische tafereel en het lang durige feest betekenden het einde van twee drukke weken. Folkloristische optochten, feestavonden en diverse andere festiviteiten stonden op het programma. Het meest opvallende was de eensgezindheid die in die periode werd getoond. Voor het eerst was de stad één: import en autochtone bewo ners feestten met elkaar. In stampvol le tenten en bij langdurige openlucht maaltijden was er geen verschil meer te merken. Het feestcomité sprak na afloop dan ook al over een volgende herdenking in 1980, als Monnikendam weer stadsfeesten heeft. Maar de roes, waarin het stadje vol overgave heeft geleefd, schijnt voor de burgerij nog eerder een nasleep te krijgen. Het overweldigende bezoek van toeristen (geschat wordt op meer dan 250.000 in veertien dagen) heeft veel inkom sten opgeleverd. Op een nog nader te bepalen tijdstip zou hiervan een stads feest worden gehouden, waar dan al leen de inwoners aan mee mogen doen. Een ander aspect dat bij de festivitei ten naar voren kwam, was het feit dat de stad twee weken voor autoverkeer gesloten was. Van deze weelde werd ruim geprofiteerd: vele wandelaars trokken over straat, helé gezinnen za ten buiten op zelfgemaakte bankjes en zelfs orkesten hielden urenlange uitvoeringen in de vrolijk verlichte straten. Vandaag worden alle versieringen af gebroken. Monnikendam zal moeite hebben om het oude ritme weer terug te vinden, maar de herinnering blijft. Volgens velen is in het stadje een feest nog nooit zo massaal en uitbun dig gevierd. HEERENVEEN De ruim een jaar oude Paul van de Heiden is gisteren in een sloot ichter de pastorie in Scherpenzeel (Fr.) verdronken. Het kind ontsnapte even aan de aandacht van een tante die oppaste, omdat zijn ouders naar de kerk waren. De vader is predikant in Scherpenzeel. Een aantal bekende politici, onder wie minister Van Agt, heeft zich in een brief tot de Paus gewend met het verzoek openlijk stelling te nemen te gen het optreden van Portugal in Mo zambique. Als het hier niet een gezel schap serieuze en achtenswaardige mensen betrof, zou men menen, dat het hier om een politieke stunt in de vorm van een farizeïsche strikvraag te doen was. Want, wat ook de reactie van de Paus is, zijn zin krijgt men altijd! Ofwel wordt de Paus, ofwel wordt Portugal aan de schandpaal ge nageld. Een openbare veroordeling is een vorm van straf. Maar met straf alleen wordt een misdaad allerminst uitge wist. Essentieel daarvoor is inkeer en belofte tot beterschap. Van de woor den van de strafgever moet dus in vloed kunnen worden verwacht op de bestrafte. Men kan redelijkerwijze al leen van anderen verwachten dat zij het woord van de Paus in dergelijke kwesties ter harte nemen, als men datzelfde ook doet. In Nederland wor den jaarlijks duizenden weerloze men sen in de moederschoot vermoord. Te gen deze grootscheepse moordpartijen heeft de Paus bij herhaling krachtda dig stelling genomen. Hebben de briefschrijvende politici zich daaraan ooits iets gelegen laten liggen? Neerbeek P. Frissen Harvey Cox Harvey Cox is in de mode en Trouw vertelt van hem dat een beslissend moment in zijn bestaan was het ver branden van 126 oproepkaarten voor de militaire dienst. Verder spreekt hij over godsdienst als een behoefte aan riten, symbolen, mythen en sagen en spreekt van een socialistische revolu tie. Nu sta ik sympathiek tegenover socialisme en pacifisme, maar het is mij duidelijk geworden dat kerk en wereld in de eerste plaats behoefte hebben aan een revolutie, van Gods Geest. Beslissende ogenblikken in ie mands leven worden dan berouw, be kering, 'n levende relatie met de Heer. vervulling van de Geest. Een gebedsleven hierbij is broodnodig en onmisbaar. Over al deze bijbelse za ken wordt in het artikel gezwegen. Hardenbcrg A. Verkerk J'Heb je.dat rolgordijn al gerepareerd?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5