Libiërs betogen voor Khaddaffi Zuiveringsacties in N.-Ierland voortgezet De Weldoener Intrekking ontslag revolutionaire leider Senghor 'onteigent' alle bedrijven Wantijpaviljoen geheel afgebrand Kabinet afgetreden Russen lanceren weer Mars-schip 113 T *tei Madrid vrijgesproken door John Rowan Wilson Schilderijen uit museum geroofd TROUW/KWARTET MA.4iND.VG 23 JULI 1973 BINNENLAND/BUITENL.4ND T4/KjLA TRIPOLI, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De tienduizenden Libiërs, die tot woede van de Egyptische leiding oprukten naar Cairo om daar de Egyptisch-Libische eenwording af te dwingen, zijn zaterdag li a ls-over-kop teruggekeerd naar hun land om zich daar te voegen bij de talrijke betogers, die van de Libische president Khaddaffi eisen terug te komen op zijn besluit af te treden. Waarnemers achten hun kansen niet gering, omdat Khaddaffi wel vaker met zijn portefeuille zwaait en vandaag de hele kwestie opnieuw zal bespreken. MARY PERKINS Zoals bekend heeft kolonel Khaddaffi al op 11 juli zijn ontslag ingediend als leider van de Libische Revolutio naire Raad 'om elk obstakel naar de volledige fusie met Egypte weg te ne men.' De Revolutionaire Raad heeft, volgens radio-Tripoli, het ontslag van zijn voorzitter verworpen. De raad is voorts van oordeel, dat in het geheel geen ontslag is ingediend. Gisteren diende het Libische kabinet zijn ontslag in, ook al om te proteste ren tegen Khaddaffi's besluit zijn funktie neer te leggen. De 'Groep van Vrije Officieren', die de 31-jarige Khaddaffi vier jaar geleden hielp ko ning Idris te verdrijven, weigert even eens het ontslag van de Libische lei der. 'Hij heeft niet het recht af te treden. De revolutie zal onder zijn leiding doorgaan', aldus een woord voerder van de groep. Terugtocht De terugtocht van de op Egyptisch grondgebied doorgedrongen Libiërs begon kort na de aankomst zaterdag morgen van een in Mersa Matroeh van Moestapha Garoebin, een lid van de Revolutionaire Raad van Libië. Honderden voertuigen, waren toen al doorgedrongen tot het op zeventig km ten oosten van Mersa Matroeh gelegen Foeka. De mars van de demonstranten was daar vrijdagavond tot staan ge bracht. toen de Egyptenaren met een trein de weg hadden geblokkeerd. Na het bekendworden van Khaddaffi's af treden, maakten zij rechtsomkeert en zetten zij koers naar het Libische Benghazi waar Khaddaffi zich bevindt. Een kleine afvaardiging van de beto gers kreeg echter toestemming van de Egyptenaren om door te trekken naar Cairo. Daar boden zij president Sadat een in met bloed geschreven petitie aan, waarin werd aangedrongen op een onmiddellijk samengaan van Egypte en Libië. Zoals bekend zijn de recente langdurige onderhandelingen tussen Khaddaffi en Sadat over deze kwestie door de onwil van Egyptische zijde stukgelopen. Nadat Sadat de bloederige petitie van de 21 Libische afgevaardigden had doorgenomen, om helsde hij hen allen. Ook in Libië is het afgelopen week einde hartstochtelijk betoogd tegen DAKAR AFP) Leopold Senghor, de president van Senegal, heeft aange kondigd. dat alle bedrijven in zijn land zullen worden 'gesenegaliseerd', wat ongeveer hetzelfde betekent als genationaliseerd. Tijdens een bijeen komst van zijn partij, de Vooruitstre vende Senegalese Unie, zei Senghor. dat alle ondernemingen in het land op straffe van sancties voor het eind van dit jaar een 'Senegalisatie-plan' moeten hebben ingediend. Verder zal de staat de bioscopen in het hele land opkopen, zal hij een aandeel van 80 procent in de nationale loterij nemen, en zal hij samen met de Senegalese zakenlieden een nog groter aandeel nemen in het kapitaal van de buiten landse bedrijven, die zich in Senegal vestigen. Het geheel geschiedt in het kader van een 'tweede politieke en economische onafhankelijkheidsoor log*. DORDRECHT Het Wantijpaviljoen in Dordrecht is zaterdagochtend in al le vroegte tot de grond toe afgebrand. Het restaurant, gelegen in het Wantij park er eigendom van de gemeente Dordrecht, werd vooral gebruikt voor recepties en grote partijen. In het voorjaar was het nog verbouwd. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. De schade loopt in de tonnen. BENGHAZI (Reuter) Het Libische kabinet van premier Abdel Salam Jal- loud is in de afgelopen nacht afgetre den, twee dagen nadat kolonel Khad daffi als staatshoofd zijn ontslag nam. De revolutionaire commandoraad, die de hoogste macht vertegenwoordt, heeft nog niet doen weten of hij het aftreden van het 18 man tellende ka binet heeft aanvaard, maar deelde wel mee, dat indien Khaddaffi niet terug keert, hij eveneens zal aftreden. de nieuwste plannen van kolonel Khaddaffi. In de havenstad Tripoli lieten duizenden mannen luidkeels weten: 'Oh Khaddaffi, oh Khaddaffi, wij zullen u verdedigen met ons leven en ons bloed'. Het volkscomité, dat onder de 'culturele revolutie' van Khaddaffi deze havenstad heeft over genomen, kondigde met onmiddellijke ingang een algemene staking af, tot hij zijn functie weer zal uitoefenen. Intussen onderbrak Khaddaffi zater dag in Benghazi zijn stilzwijgen, dat twaalf dagen heeft geduurd. Voor het hoofdkwartier van het Revolutionaire Commando sprak hij een menigte de monstranten toe. Maar de inhoud van zijn boodschap ging in het kabaal ver loren. Het Iraakse persagentschap meldde echter, dat de kwestie van de intrekking van zijn ontslag vandaag 'in een sfeer van rust en overleg' zou worden besproken. Radio-Tripoli liet later weten, dat Khaddaffi vandaag een massabijeen komst in Benghazi zal toespreken. Dit MOSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie heeft zaterdagavond een ruimte schip naar Mars gelanceerd. Dit heeft het persbureau TASS gisteren meege deeld. Het ru'mteschip, de Mars-4, zal de onderzoekingen voortzetten. Het vorige Russische ruimteschip naar Mars werd op 28 mei 1971 gelanceerd. Na een zachte landing heeft dit appa raat slechts twintig seconden gewerkt en bijna niet te ontcijferen televisie beelden van de oppervlakte van Mars naar de aarde doorgezonden. Het Rus sische ruimtevaartuig heeft zes maan den nodig om Mars te bereiken. De afstand naar de planeet bedraagt 460 miljoen kilometer. ter gelegenheid van de 21ste verjaar dag van de door het leger gesteunde revolutie in Egypte, waarbij koning Faroek destijds ten val werd gebracht en de weg werd gebaand door het be wind van kolonel Nasser. De Libiërs werden aangespoord in groten getale naar Benghazi te komen. Olie Volgens westelijke diplomatieke bron nen zal de afgekondigde staking in Tripoli niet de olie-uitvoer treffen, die 99 procent uitmaakt van de op brengst aan buitenlandse deviezen van Libië. Belangrijke invoergoederen zul len echter worden tegengehouden. Volgens waarnemers is het niet de eerste keer dat Khaddaffi ontslag nam. maar voorheen had men hem er toe kunnen bewegen aan te blijven, alvorens hij zijn ontslag had bekend gemaakt. Daar het nog zes weken duurt voordat het 1 september is, de datum waarop aanvankelijk de unie met Egypte zou ingaan, acht men het zeer wel mogelijk, dat Khaddaffi zijn landgenoten nog een poos zal laten wachten op een eventueel besluit de macht weer te aanvaarden. Miss Universe 1973 Een gelukig lachende Filippijnse Zij werd zaterdagavond in Athene gekozen tot "Miss Universum 1973". BELFAST (Reuter, AP) Het Britse leger heeft de zuiveringsactie tegen terroristen in Belfast in het weekeinde voortgezet. Duizenden RGCiUSG 161(161 lil soldaten kamden de stad uit om vermoede acties van terroristen van beide partijen te voorkomen. Gemiste kans 'Brandpunt' leverde zaterdagavond een staaltje van formalistische journali stiek. Bij de introductie van het on derwerp voor die avond (de zorgen van woonwagenbewoners die zich on gelukkig voelen in te grote kampen) werden van flinke afstand opgenomen rookwolken en wat vuur getoond met de mededeling dat twintig minuten te voren een woonwagen in brand was ge vlogen. Dat moet toch wel het toppunt van misère voor de bewoners zijn. In plaats van te laten zien want de hele televisie-trein was er toch wat er bij zo een brand gebeurt en hoe de kampbevolking erop reageert, zei Ad Langebent: 'De zaak is weer voorbij'. Er stond niets van in het scenario dus viel het incident buiten de belangstel ling. Het overheidsbeleid ten aanzien van het concentreren van woonwagenbewo- ners in een aantal kampen heeft jam merlijk gefaald door een onvoorstel baar gebrek aan kennis omtrent de mentaliteit, de leefgewoonten en de verlangens van deze mensen. Blijkens een mededeling van een vertegen woordiger van het ministerie van CRM schakelen de 'deskundigen' nu rap over op het realiseren van kleinere woon wagencentra. Dat hadden de plannen makers eerder kunnen bedenken, zo als het ze ook eerder duidelijk had moeten zijn, dat vrijheidslievende trekkers het verzamelen in een paar grote centra ervaren als het opbergen in concentratiekampen. Wie allerlei maatschappelijke en sociale theorieën hanteert zonder voldoende mensenken nis, die moet wel brokken maken. Ik heb het kijken naar 'Between Time and Timbuktu' niet langer dan een halfuur volgehouden. Kurt Yonnegut jr mag dan één van Amerika's groot- I ste levende auteurs worden genoemd, de verfilming van zijn verhaal bestond merendeels uit naïviteit en bevatte niets van wat de echte science-ficion zo intrigerend kan maken. De nieuwe oogst in het AVRO-pro- gramma 'Drieluik' bevatte een num mer van grote klasse: het poppenthe ater van Henk Walters. Een vakman met veel fantasie, uit wiens repertoire ik graag meer op de buis zou willen zien. Ik ben benieuwd, wanneer zich in de ontwikkelingsgang van Ria Valk een periode zal voordoen, waarin zij niet meer zo gek is op gekke liedjes. Na de film 'Yuma', die alle ingrediën ten en kwaliteiten van een solide western vertoonde, leek de VARA zon dagavond een interessante vergelijking te bieden (en aanzien van Canadese filmprestaties. De CBC-produktie 'Vo gelvrij' is zeker niet zonder talent ge maakt, maar blijft toch ver achter bij de Amerikaanse routine. De nogal na drukkelijke sex-elementen hadden meer in zich van deze tijd dan van de mentaliteit in de 19e eeuw. waarin het verhaal speelt. Afbreuk deed het te kort aan logica bij de wisseling van de scènes en een tegenstrijdigheid met het drama vormden de entre-acte-klan- ken van een schiettent-piano. De vrou- welijlte hoofdrol werd gevoeliger en met meer expressie gespeeld dan die van de legendarische Donald Morri son. Een 'Uur Turkije', het presentje van de NOS aan gastarbeiders leek soms meer voor Nederlandse kijkers te zijn ge maakt. Dat een lieve Turkse dame in moeizaam Nederlands allerlei infor matie verstrekte, ivas volmaakt over bodig. Geen Turk zat daar op te wach ten. Dr VARA herhaalde een aantal scènes ii't 'De Nonsens Treurniet Show', aangekondigd als hoogtepunten. Voor wat Ton van Duinhovens typerings- kunst hetrefl, was dat roei het geval, marr als bijdrage tot de culturele ver- 1-nff;nn varen de dientepunten min stens zo talriik Van Duinhoven gooit er net 7o vlot banaliteiten en vloeken een kerseneter de oitten TON HYDRA LOWIETJE (t a SMIDJE VERHOLEN EN DE BOPPERTJES 120: 'Indien ik zo vrij mag zijn nog enkele opmerkingen te maken zei Adriaan. 'Welwij verdienen zelf wellicht ook enige blaam, want wij lieten het ongeluk rustig naderkomen en heden vond het zijn ontknoping in de grootste diefstallen aller tijden'. 'En toch berust ik niet in die dief stal!!' riep de oude graaf Bennick van Rijyckensteyn toen grimmig uit. Hij hief zijn wandelstok op en gaf er een daverende slag mee op een zware ei ken tafel, die daar stond. 'Er moet wat geddén worden!' vervolgde hij. 'Uitstekend, meneer! Superbe! Groots!' prees Adriaan blij. 'Ik stel met vreugde vast, dat ge Uw oude veerkracht wede- terugkrijgt'. 'Sta niet zo kalverachtig te leuteren, vent!' brulde de graaf toen. 'Aan mooie praatjes hebben we niks! Vooruit, doe wat! Ga achter die schatten aan!. Of moet ik soms weer de eerste zijn, die door dat gat kruipt om de dieven te achtervolgen?'. 'Kom, kom, heren', suste smidje Verholen. 'Laten we op houden met het slaken van wilde kre ten. Het heeft geen enkele zin om door dat gat in de aarden tunnel te kruipen, want het is er pikkedonker en we hebben alleen maar een doosje lucifers bij ons. De dieven zijn ons bovendien beslist een héél eind voor'. 'De heer Verholen heeft groot ge lijk', vulde Adriaan aan. 'Wij 1 véél beter met onze grote auto de weg rijden, want we weten tol' wel dat de tunnel ons rechtstreeket naar de cude herberg voert. Als f mij dan misschien even chauffeursuniform kan steke Va dan 'Niks ervan!' riep de ouiL edelman. 'Hou dit apepakkie maf.; aan. We hebben nu geen tijd om or voor alles in een speciaal costuumpr te steken! Maak dus een beetje voorat Adriaan!' 'En zo geschiedde hP01 Daar rent de oude graaf als eerste faa gen de stenen trappen van zijn eigj geheime gang op en hij weet ook eerste de buiten nog steeds gerei staande auto te bereiken Radio vandaag Belfast, waarvan de bevolking tevoren gewaarschuwd was. leek zo nu en dan op een spookstad. De militairen sloten de straten af en zochten in woningen en opslagplaatsen naar terroristen, wapens en explosieven. Bijzonder scherp werden de 'grensstreken' tus sen de rooms-katholieke en protestant se wijken bewaakt. De autoriteiten hadden aanwijzingen ontvangen, dat de 'provisionals' van het IRA zich met een terreuractie wilden wreken op de arrestatie van 18 leden vorige week. Tevens werd gevreesd. d?t protestant se extremisten met het oog op de her denking van de 'bloedige vrijdag' ge welddaden zouden plegen. Een jaar geleden waren bij bomaanslagen van het IRA in Belfast elf mensen gedood en velen gewond. Britse officieren menen, dat de mili tante 'provisionals' na de arrestatie van de 18, onder wie Jerry Adams, een der leiders, nog wel genoeg wa pens maar tekort aan manschappen hebben. De 'provisionals' zouden het 'officiële' IRA van verraad verdenken. In Belfast werd gisteren het lijk van een man gevonden, die met drie scho ten was 'terechtgesteld'. Bij Newcastle in Ulster werden twee inzittenden van een auto gedood door ontploffing van een bom, die zij in hun auto had den. Een voorbijganger werd ernstig gewond. Vermoed wordt, dat het IRA- leden waren, wier bom te vroeg ont plofte. MADRID (KNA) De politieke rechtbank voor de openbare orde te Madrid heeft de leider van de in Spanje beruchte rechts radikale guer rillagroep 'Partisanen van Christus' van rechtsvervolging ontslagen. De leider Mariano Sanchez Covisa was er door de raadsman van de katholieke arbeidersjeugd Elise Ruiz de Cortazar ervan beschuldigd, dat hij en zijn groep op 1 mei Ruiz met een ijzeren stang hadden bewerkt, waardoor deze in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Bovendien werd de 'partizaan' beschuldigd van ongeoorloofde samen scholing en van ordeverstoring. De politieke rechtbank heeft in zijn uit spraak overwogen, dat het bewijs van de beschuldigingen niet geleverd was. HILVERSUM i VARA 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym 7.20 <S) Spitsuur Amsterdam. 7.25-7.30 van de voorpagina. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA* S 00 Nieuws. 8 11 Dingen van de dag 8.23 (Si Spitsuur Amsterdam - vervolg. 9 35 Wa terstanden. 9.40 (S) Geef me de vijf: ver zoekplaten. 10 30 (S) Muz. voor luisteraars. (11.00-11.02 Nieuws). NOS: 12 00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maandae. il3.00 Nieuws. 13.11 aktualltelten). AVRO: 14.45 Regionale zaken. 15.10 <S) Orgelcon cert. 15.35 (S) Biels en co. 16.00 Nieuws 16 03 Radiojournaal. 16 05 Poplepel. 16.30 <S) De Mikadoose Spelen. Overheidsvoorlichting: 17.40 De politie nu. AVRO: 17 55 Mededelin gen. 18 00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 De gesproken brief. 18.25 (Si Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) harmonie en Fanfare in Ned. en Europa. 1930 (S) Hobbyscoop. 20.00 Actu eel progr. 21.45 Uitgebreide reportage 22.25 Rond zonder naam. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 fSNos-Jazz. 23.20 De Jazz-Manncn - klankbeeld. 23.55- 24 00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 <S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nieuws 7.41 (S) Hier en nu 7.55 prog.overzicht. 8.00 Te P"jm laudamus. 8.24 Gvmn. 8 45 Voor da kinderen. 9.30 <S) Hier en nu. 9.32 Plein pu bliek. 10.30 Nieuws. 11.15 Zilverpraat met nm 11.30 Hier en nu. 11.55 Mededelingen 12.00 Strictly Country Style. 12 21 Voor boer en tuinder. 12.26 Mededelingen land- tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 <S> Hier en nu. 12.50 Op de mini-toer. 13.00 <S) hoogtepun ten opera Le Nozze di Figaro. 14.00 (S> Lichte muziek. 14.30 <S) Hier en nu. 14.32 (S) Leden Amsterdams Nonet: klass.muz. 15 00 Middagdienst Leger des Heils. 15 30 Nieuws. 15.33 (S) Studio 6: middagmagazine met om 16.30 (S> Hier en nu. 16.50 Pleister plaats. 17.20 Overheidsvoorlichting. 17 30 Nieuws. 17.32 (S) Hier en nu. 18 00 (S) NCRV Combo Corner.' 18.30 u Nieuws 18 41 Toelichting bij het nieuws. 18.48 <S) Marinierskapel. 19 00 (S> Filter: Jongerenprogr. 19.30 (S) Literama. 20 00 Nieuws. 20.05 Avondoverdenking. 20 15 (S) Berlijns Filharmonisch Orkest. 21.42 (Si Ver- bosorrika Int. 22 07 NCRV-Vocaal Ensemble. 22 R0 Voordracht. 23.00 Theologische Kro-' nlek. 23.15 (S> Pianorecital. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 KRO-op-Drie; Dlscjoc- keyshow. (8.00. 9.00, 10.00 en 11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12 03 (S) Van twaalf tot twee met om 13.00 Nieuws en 13.03 Raden i TROS: 14 00 Nieuws. 14.03 Van twee tot k op III. (15 00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 161 De Hugo van Geldoren Show. (17.00 Nieu^ 17 57 IBM Schaaktoernooi. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost mag niet AVRO: 19 00 Nieuws. 19 02 (S) Nederlaf non-stop. 20.00 Nieuws. 20 02 Radiojournal 20 05 Take the 8-traln. 21 00 Nieuws. 2ll( De Negen-uur-show. 22.00 Nieuws. 22.02 I Superclean dreammachlne. 22 55 Mededei™ gen. 23 00 Nieuws. 23.02 (S) Vanavond lJ' 24.00 Nieuws. 0.05 Droom-top-tien. 0.55-111 Nieuws. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nieuws. 12.08 Landbouwkronlek. 12j Lichle muz. 12 50 Buitenl. persoverzirf 13 00 Nieuws met aansluitend lichte muzif (13.55 beurs, 14.00 en 15 00 Nieuws. Iff nieuws en beurs. 17.00 Nieuws en mededef5 gen) 17.55 Weegschaal. |ti 18 00 Nieuws. 18 05 Voor de soldaten. IS Paardesportberichten. 18 55 Taalwenki 18.57 Grammofoonplaten 19.00 Nieuws. en mededelingen. 19 30 Melodie Radio. (ÏSH Keurig Engels). 20 00 Gevar. progr. 20.30 F, terair progr. 21.00 Splinternieuws. 21 05 f kantlevltaminen 22 00 Nieuws. 22.05 Gevf progr. 23.00 Nieuws. 23 05 Muziekproli 23.40-23.45 Nieuws. TV vandaag I laa Cull 47 In het paleis was het of je weer in de echte wereld terug was. Ze wist nog hoe heerlijk ze het had gevonden om laat op te blijven wanneer ze in Lon den waren. Er kwam een bediende op haar af die haar nog een Martini dry aanbood. Het was straf en ijskoud en ze nipte er volop genietend aan. Door een raam zag ze bedienden de tafel dekken er waren er minstens twee voor elke gast. Ze probeerde zich voor ogen te houden dat dit comfort en de ze weelde degeneratieverschijnselen waren; ze waren geënt op het leed van het volk. Toch wilden door de een of andere oorzaak de juiste ge dachten bij haar post vatten. Het kwam haar voor dat het mogelijk kon zijn iets verstandelijk t3 verfoeien en er toch sensueel onweerstaanbaar door aangetrokken te worden. Aan het diner zat de ambassadeur rechts van haar. en links een zwijg zaam familielid van de koning dat geen Engels kende. De gerechten en de wijn waren Europees. De koning verontschuldigde zich tegenover zijn gasten dat er geen inlandse wijn werd geserveerd. 'We produceren een be perkte hoeveelheid op de hoge berg hellingen. maar die wordt allemaal naar de Fransen uitgevoerd een flauw glimlachje trok over zijn schra le. ascetische gezicht. die er meen ik het etiket Beaujolais aan geven.' De ambassadeur had het tegen haar zwaarwichtig beleefd over de zending. De afgezaagdheden rolden er bij hem uit als zinnen uit een leerboek voor conversatie in een vreemde taal. Hij had kennelijk vaker naast vrouwen van zendelingen gezeten. Toen de sommelier opnieuw voor Joan in schonk, kwam ze tot de ontdekking dat ze licht aangeschoten was. De twee grote Martini's na een lange pe riode van onthouding hadden duide lijk hun invloed doen gelden. 'Schitterend werk,' ze' de ambassa deur. 'U weet niet half hoe wij de of fers bewonderen de geest van toe wijding die u aan de dag hebt gelegd. Zoals velen met mij benijd ik u nm de roeping die u volgt de geestelij ke waarden Hij zag er uit als een oude bloed hond. dacht ze. Over zijn hoogtepunt heen en zelfs niet meer zo'n beste speurneus. Ze had een onweerstaanba re aanvechting de ballon van zijn zelf genoegzaamheid door te prikken. 'Waarom zegt u zulke dingen?' vroeg ze. 'U weet best dat u ze eigenlijk niet meent.' Hij fronste even; zijn verwarring deed komiek aan. Een moment leek het of hij zich afvroeg of hij naar het ver keerde diner was gegaan. 'Toch wel. Ik verzeker u 'Wat iedereen eigenlijk rindt.' zei ze. 'is dat we dwazen zijn. dat we ons le ven weggooien.' Ze schrok van de plotselinge verandering die zich van haar stemming had meester gemaakt. De alcohol leek de beheersing van haar gevoelens uitgewist te hebben. Even tevoren was ze doezelig tevre den geweest terwijl ze zich baadde in deze weelde waar ze niet meer aan ge wend was. Nu was er zonder te waar schuwen verbittering voor in de plaats gekomen. 'Medicijnen praktize- ren in dit land is alsof je een emmer water leeggiet op een van die gazons daar. De zon droogt het binnen een uur op. Een een zieke plant zich drie keer zo snel voort als wij hem kun nen verhelpen. Dat weet u toch zeker wel?' De ambassadeur had niet voor niets dertig jaar in diplomatieke dienst doorgebracht. 'Gelooft u mij,' zei hij. 'Ik begrijp best de moeilijkheden die u het hoofd moet bieden. En ik kan me indenken dat het soms ontmoedi gend is 'Ontmoedigend!' Haar boosheid ver dween even snel als hij was opgeko men en liet een hulpeloze droefheid bij haar achter. 'Dat zult u nooit te weten komen.' 'MaarZe bedacht dat hij achter die diplomatieke facade waarschijnlijk een vriendelijke, aardige oude man was. Hij wekte de indruk dat hij echt zijn best deed haar te begrijpen. 'U wordt toch zeker wel gesterkt door het gevoel dat het allemaal zin heeft. Hou zou u het anders volhouden?' 'Ja, dat weet ik wel. Dat houd ik me zelf ook voor, en soms lukt het. Maar andere keren Met een bezorgde trek op zijn gegroefde oude gezicht keek hij haar aan. 'Dan walg ik er- van.' zei ze. 'Dan heb ik het gevoel of ik gek wordt. Schrikt u daar niet van? Dat was kennelijk het geval. Zoals heel wat mensen die in voorspoed en comfort leven, geloofde de ambassa deur het liefst dat mensen die verve lende taken vervulden een of ander geheim gevoel van genoegdoening hadden dat voor alle gevaren en onge rief compensatie bood. Ze merkte dat ze te ver gegaan was. Hij mocht met haar meevoelen, maar het te berde brengen van onverhulde emotie in een gesprek was gênant en allesbehal ve Brits. Ongetwijfeld hield hij zich al voor dat mensen van de zending bekend stonden als onevenwichtig. Ze had met hem te doen en sneed een ander onderwerp aan. Kort na het dinei verklaarde ze dat ze moe was van de reis en ging ze naar bed. Ze viel bijna onmiddellijk in slaap en hoorde Edward niet toen die boven kwam. Toen ze de volgende ochtend wakker werd, stroomde het zonlicht door de hele kamer en stond Edward aan het voeteinde van het bed haar opgewekt aan te kijken, (Wordt veivolgd) NEDERLAND I KRO 14.00-16.00 Gev. vakantieprog. NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal KRO 19.05-1955 KRO-Cineac: 19.05 Lippy de Leeuw 19.10 Charlei als kelner 19.30 De Lieverdjes NOS 20.00 Journaal KRO: 20.20 Een man van gezag, TV-filra 21.10 China vandaag - deel 2 21.35 Marty Feldman Comedy Machine. 22.00 Drie dagen respijt in Sao Luis. Braz. doe. NOS 22.15-22.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.R5 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 De avonturen van Tnomai en de olifant, tv-serie voor de jeugd 19.30 En dan is moe d'r nog NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Cannon: Dodelijke erfenis 22.00 Televizier Magazine NOS 22.50-22.55 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Actualiteiten. 10.40 Filmreportage. 11.25 Filmreportage. 12.15 Ac tualiteiten. 12 40 Persoverzicht. 12 50-13 20 Buitenl. reportage. 16.15 Journaal. 16 20 Ge- heimnisse des Meercs. 17.05 Voor de kinde ren. l" 55-18 Journaal. (Reg. progr.: WDR: 18.00 Julia, tv-serie 18.30 Actualiteiten. 18 45 Voor de kinderen. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Lerchenpark, tv-se- rle. 19.59 Progr.overzicht. WDR: 9.30-10.00 Sesame Street, kleuterschoolserie. 18.00 Regi onaal nieuws. 18,10 Weekoverzicht. Aanslui tend: Julia, tv-serie. 18.40 Actualiteiten. 19.15 Gesprek met een kind 19.25 Graf Liick- ner - Seeteufels Weltreisen und Abenteu- er. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ac tualiteiten. 21.00 Alles odor nichts, vragen- spel. 21.45 Filmreportage. 22.30 Journaal. 22.50 Doc. over het lied Lill Marleen. 23.40 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Journaal en weerbericht. 17.35 Ein Sommer mlt Nicole, tv-serie. iteri het ov ittei ont inei lakt ing (ADVERTENTIE) 18.00 Actualiteiten cn muziek. 18.35 Voor' kinderen. 19.10 Der Bastlan, tv-serie. 15 Journaal. 20.15 Filmreportage. Aaansluitei Journaal. 21.00 Und nicht als eln Fremt" Amerikaanse speelfilm. 23.10 Journaal. DUITSLAND III 9.30 Kleuterschoolserie 13.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmannetje. 1! Voor Italiaanse werknemers. 19.15 Pri: van het Westen. 19.45 Regionaal niei 19 55 Commentaar. 20 00 Journaal. 20.15 Schlucht. tv-spel. 21 30 TV-kritiek. 21.45 tualiteiten. 22.05-22.15 Voordracht. BELGIE NEDERLANDS 18 55 Fabeltjeskrant. 19 00 Tekenfilm. Sport. 19.33 Zoeklicht. 19.38 Medcdelli 19 45 Journaal. 20.10 Natuurfilm. 20.30 Band Wagon, speelfilm. 22.20 Literair pr< 22.55 Journaal. BELGIE FRANS 18 05 Journaal. 18 10 Kinderprogramma. i„ Documentaire film 19.00 R.K.-uilzend;llrz: 19 30 Sport. 19.45 Weerbericht en journJ1**- 20.15 Les fille». spel. 22.30 Journaal. ionzi ÖHO teic die scha >nzii jnl at MAASTRICHT Uit het BonnefJêgg ten-museum in Maastricht zijn twjnfoi 17de-eeuwse schilderijen gestolen. Rong zijn een winterlandschap van Jan Gaindl fier en een stilleven van C. de Bryfe waarvan de waarde wordt geschat 20.000,Het ene schilderij bevoleke zich op de parterreverdieping van Hde museum, het andere op de eerste vriek dieping in de schilderij enafdeli^ngt waar zich ook werken bevinden vPg Rubens on Breughel, die de inbreker heeft laten hangen. Ten zej De inbreker moet via de binnentusta van het museum door een bovenlimezi het gebouw zijn binnengedrongen. Ooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4