God weet veel beter wat er in Amsterdam te koop is Ds. J. D. Boerkoel en Ds. G. Lugtigheid overleden V eoeo Nixons populariteit nu op dieptepunt Oostduits antwoord op mislukte vluchtpoging Trouw K wartet Rabbijn Goren verlangt verbod proselytisme Knnst Joden en moslims samen tegen korte rokken Dictator bij paus op bezoek Pamflet tegen Jehova's getuigen 'Opnamen zijn verder nutteloos' Het was wee behelpen met oude muziek ft Ulbricht is ernstig ziek Zwitserse kerk: niet meer reclame-tv zondags TROÜW KWARTET MAANDAG 23 JULI 1973 BINNENLAND/BUITEXL AND TOC door dr. J. J. Buskes Ds. Van der Hoeven, conservator van de Graftuin in Jeruzalem, is in zorg over Nederland en in het bijzonder over Amsterdam: 'Ik geloof, dat tenzij Gods aangezicht wordt gezocht in gemeen schappelijk gebed en verootmoediging ons land en met name Amsterdam zeer snel geoordeeld zullen worden met vreselijke ka- tastrofen. Ik weet mij geroepen, deze zomer naar Nederland te komen, teneinde Amsterdam op te roepen, om alsnog de Here God te zoeken en op te roepen tot verootmoediging voor de Heer om onze lauwheid als kerk en gemeente van Jezus Christus en om ons falen als priesters voor ons land en volk'. Ds. Van der Hoeven heeft geconstateerd, dat de situatie, waarin Amsterdam verkeert, gelijk is aan die van Ninevé in de dagen van Jona. hebben bereikt. Denkt u nu vooral niet, dat ik niet weet, wat er in Am sterdam omgaat. En de Here God ik citeer prof. Mönnich weet nog veel beter wat er in Amsterdam te koop is aan ontzaggelijk veel kwaad tegen belachelijk hoge en dat voeg ik er aan toe even be lachelijk lage prijzen. Een goddeloze stad. De ontkerstening en ontkerke lijking zetten door. Maar waaraan denkt ds van der Hoeven, als hij spreekt over een dieptepunt van ze delijk verval? Billy Graham was ont steld, toen hij incognito het Vondel park en de Walletjes bezocht. De Beurs op het Damrak sloeg hij over. In onze Gouden Eeuw had Amster dam zo ongeveer de West-Indische Compagnie in handen. De regenten waren goed gereformeerd. De voor naamste aandeelhouders in de W.I.C. stuurden in 1628 een petitie aan de stadhouder, toch vooral de ware gereformeerde religie te hand haven, maar in Suriname werd aan de gereformeerde predikanten door de gereformeerde plantagehouders verboden, om aan de slaven het evangelie te prediken, omdat slaven, die christenen werden, moesten wor den vrijgelaten. Pas in 1863 werd in Suriname de slavernij afgeschaft. Daarna werden contractarbeiders ge ronseld in India en Ned. Oost-Indië omdat de vroegere slaven naar de stad gingen en de regenten belang hadden bij de plantagebouw met contractarbeiders. Een dieptepunt van zedelijk verval. Dit las ik enkele dagen geleden in het dagblad van de vrijgemaakte gereformeerden. Waar mee ik maar zeggen wil, dat ds van der Hoeven wat voorzichtig moet zijn met zijn profetie van vreselijke katastrofen op korte termijn vanwe ge een dieptepunt van zedelijk ver val in Amsterdam. Zo kwam het tot oprichting van 'Ac tie Omkeer' verootmoediging, vas ten, gebed en bekering 'omdat in de hoofdstad een dieptepunt van ont kerstening en zedelijk verval is be reikt'. De actie duurt van half juli tot eind augustus en draagt het stempel van de initiatiefnemer. Aan zijn goede bedoelingen en oprecht heid twijfel ik geen ogenblik, maar ik weet met deze actie vanuit de Graftuin van Jeruzalem geen weg. Daarom stel ik enkele vragen, in de hoop, dat de lezers van Trouw be reid zijn, samen met mij naar een antwoord op deze vragen te zoeken. Eén van de dominees, die meedoen, sprak over Jona van der Hoeven. Dat neem ik hem nietk walijk. Ds. van der Hoeven heeft er aanleiding toe gegeven: Ninevé-Amsterdam, Jona-ds van der Hoeven! Het 'Commentaar' van Trouw (6 ju li) heeft terecht gezegd: 'Bij nadere lezing van het boek Jona moge blij ken dat het helemaal over Jona gaat en nauwelijks over Ninevé'. Mijn vraag is dan ook: gaat het in het boek Jona niet veel meer tegen de zelfverzekerdheid van Jona en Israël dan tegen de goddeloosheid van Ni nevé? Indien dit inderdaad het ge val is, is er dan niet veel meer re den voor ons als Amsterdamse chris tenen, niet de straat op te gaan om Amsterdam het oordeel aan te zeg gen, maar ons terug te trekken in het Leerhuis, om samen het boek Jona te lezen? In de winter, die achter ons ligt, heb ik met 45 Amsterdammers in het Leerhuis gezeten. Onder leiding van Pater Tom Naastepad lazen wij samen acht avonden het boek Jona. Ik moest 73 worden, om de beteke nis van het boek Jona in samenhang met de hele bijbel enigermate te le ren verstaan. Jona ontving van God de opdracht naar Ninevé te gaan. Ds van der Hoeven spreekt van een gelijke op dracht ten opzichte van Amsterdam. Waarom verzet Jona zich van het begin tot het einde tegen deze op dracht en is ds van der Hoeven di rect bereid? Een vraag om lang over na te denken. En wie heeft ds van der Hoeven gezegd, dat, tenzij Gods aangezicht gezocht wordt, Amster dam 'zeer snel' geoordeeld zal wor den met vreselijke katastrofen? Hij zal zeggen: 'De Here God'. Dan is mijn vraag: 'Waarom moeten wij in Amsterdam dat geloven?' Waarom niet Londen, Parijs of Berlijn? Felle anti-communisten zullen vragen: waarom niet Moskou of Peking? Fel le anti-amerikanen: waarom niet Washington of New-York? Ja, waar om nu bepaald Amsterdam? Een goddeloze stad? Nu komt een tweede serie vragen. Amsterdam zou een dieptepunt van ontkerstening en zedelijk verval God in Amsterdam Ja, God weet wat er in Amsterdam te koop was en is, maar zijn gedach ten gaan over Amsterdam. Gedach ten van vrede of van onheil? Heeft prof. Mönnich misschien toch gelijk, wanneer hij zegt: 'Ergens in de diepte, waar ik met al die Amster dammers wandel, wandelt Hij met mij mee?' Een goddeloze stad, maar is er geen reden, om vanwege de komst van Jezus Christus deze god deloze stad ook een grote stad van God te noemen? Is het Amsterdamse leven niet het mensenleven, om het welk God mens geworden en gekrui sigd is? In Amsterdam wordt God gelasterd, maar wordt er ook niet naar God geluisterd? God wordt er gevloekt, maar wordt er ook niet tot God gebeden en geschreeuwd? Heeft God niet in de diepte, waar Hij met de Amsterdammers en mij meewan- delt, zijn grootste genade uitgespan nen? Een derde serie vragen. Laat ds van der Hoeven maar ko- Dr. J. J. Buskes men, om een maand lang samen met vele anderen elke dag een stille tocht door onze stad te houden ('in sobere kleding") en verootmoedi- gings- en bekeringsdiensten te orga niseren ('bereid een groot deel van een etmaal te vasten en te bidden'). Mijn vriend en collega Blok, die van dag tot dag met Amsterdam en de kerk van Amsterdam bezig is hij loopt altijd in sobere kleding en heeft in dienst van zijn Heer nog al wat achter de rug schreef: 'Ik ben het er mee eens, dat wij ons moeten verootmoedigen, maar moet dat nu zo?' Ja, moet dat nu zo? Ik ben bepaald geen apologeet van ker kelijk Amsterdam, maar als ds van der Hoeven zich geroepen weet van uit Israël naar Nederland te komen, om Amsterdam op te roepen 'alsnog' de Here God te zoeken en de kerk in Amsterdam op te roepen zich te verootmoedigen vanwege haar lauw heid en ons falen als priesters voor ons volk, vindt men het dan vreemd, dat velen met mij, die de kerk van Amsterdam hun kritiek nooit gespaard hebben (als deelne mers en niet als toeschouwers), aan ds van der Hoeven vragen: 'Denkt u nu werkelijk, dat in Amsterdam Gods aangezicht niet gezocht wordt en dat U daarom tot cos komen moet met een laatste oproep, omdat anders Amsterdam 'zeer snel' met vreselijke katastrofen geoordeeld zal worden? Ik kan een dik boek schrijven over het zedelijk ven-al in Amsterdam. In dat boek komt waarschijnlijk ïog heel wat meer en anders aan de or de dan waaraan ds van der Hoeven denkt. Zo'n boek had trouwens al in onze Gouden Eeuw geschreven kun nen worden. Dat is ook gebeurd. Maar ik ben ook in staat een dik boek te schrijven over het werk, dat de Here God in Amsterdam door deeuwen heen gedaan heeft, ook in de ruim dertig jaar, waarin ik als één van zijn grondpersoneel in Am sterdam als dominee gewerkt heb, en dat de Here God doet in 'het jaar onzes Heren Jezus Christus 1973'. Ook als emeritus wandel ik nog al tijd met de Amsterdammers mee en ik werk nog twee dagen per week in een klein bejaardentehuis. Geen graftuin, waar Christus niet is. Bo ven de ingang staan de woorden: Eben Haëzer! Abraham bad voor So dom, dat andere Ninevé in het Oude Testament. En God zei tot hem: 'Als er tien rechtvaardigen in Sodom ge vonden worden, zal ik de hele plaats vergiffenis schenken om hunnent wil.' Die tien waren er niet. Ik ben bereid, ds van der Hoeven in Eben Haëzer te ontvangen. Het ligt wat verscholen op het Surinameplein. Er wonen niet meer dan ruim honderd Amsterdammers. Gemiddelde leeftijd 86. Of zij allen Gods aangezicht zoe ken en zich voor de Heer veroot moedigen" God mag het weten en Hij weet het, maar ik durf ds van der Hoeven te verzekeren, dat hij er meer dan tien rechtvaardigen zal vinden, die weten, wat de dienst der voorbede betekent, priesters voor Amsterdam. Om hunnentwil zal God heel Amsterdam vergiffenis schen ken en niet oordelen met vreselijke katastrofen. En dat is dan nog maar één heel klein bejaardentehuis. Over het falen van de kerk in Am sterdam hoeft ds van der Hoeven ons niets te vertellen. Daar weten we tot ons verdriet alles van. Het falen van de kerk! Ons falen! Maar iedere avond dank ik God voor zijn gemeente in Amsterdam, een kleine en zwakke gemeente in een grote stad. Maar waar heeft God ons be loofd, dat het een grote gemeente zal zijn en dat heel Amsterdam zich bekeren zal? Nochtans: in Amster dam wordt geloofd, gebeden, bele den, gewerkt, en, ja ook dat, gezon gen! God zal Amsterdam niet laten omkomen in hellevuur. Ik heb een zwak voor die zevenduizend waaro ver God sprak tot Elia. Zelfs de pro feet kende ze niet. Hij dacht, dat hij alleen overgebleven was. Het is een aanvechtbaar geloof, maar het is mijn geloof en dat van vele ande ren: in Amsterdam zijn er meer dan zevenduizend! De Heer kent dege nen, die de zijnen zijn, ook als wij ze niet kennen. Falen van de kerk In dat eerst boek zou ik bladzijden kunnen vullen met verhalen over de schuld en het falen van de kerk, over afval en vijandschap, over ver vreemding en verlorenheid, over on recht. dat kleeft aan de handen van fatsoenlijke en onfatsoenlijke Am sterdammers. In het tweede zou ik niet minder bladzijden kunnen vul len over afvalligen en vijanden die terugkwamen en vrienden werden, over vervreemden die thuis kwa men, over verlorenen die gevonden werden, over onrechtbedrijvers die veranderden in onrechtbestrijders. Ik zou ruimte tekort komen, om te vertellen over bekenden en onbeken den, die als evenzovele getuigen van Jezus Christus in Amsterdam leven en werken, Gods getuigen in gezin en winkel, op kantoor en fabriek, op straat aan de voordeur en op een bankje in het Oosterpark. In hun beschaafd Nederlands en plat Am sterdams horen de Amsterdammers Gods Woord. En dan zijn er nog ei genwijze dominees en ouderlingen, domme diakenen en heilsoldaten, nochtans jaren lang trouw in het werk van de Heer op vaak moeilijke en eenzame posten. De profeet Jeremia was een man, die de ellende van de onpeilbaar diep verloren wereld geproefd heeft. Op zijn naam staat in onze bijbel het boek 'Klaagliederen'. Uitgespro ken in dit boek staan deze woorden: 'Het zijn de gunstbewijzen des He ren, dat wij niet omgekomen zijn, want zijn barmhartigheden houden niet op, elke morgen zijn ze nieuw, groot is uw trouw. Daarom zal ik op Hem hopen. Goed is het in stilheid te wachten op het heil des Heren.' Waarmee ik maar zeggen wil, dat ik, ondanks de vele ogenblikken, waarin ik mij machteloos voel en aan mij zelf, de kerk van Amsterdam en Amsterdam wanhoop, toch nog altijd wat Amsterdam betreft iets meer leef in de hoop dan in de wanhoop en ik zou mij het evangelie scha men, als ik dat niet deed. Laatste vragen Mijn laatste vragen. Is God niet geduldiger dan. ds van der Hoeven, die een maand Amster dam komt oproepen tot bekering, omdat God anders zeer snel onze stad zal oordelen met vreselijke ka tastrofen? En wat het bidden en vasten be treft, zullen we er niet goed aan doen te luisteren naar de woorden van Jezus: 'Gij, wanneer gij bidt, ga in uw binnenkamer, sluit de deur en bid tot uw Vader in het verbor gene' en 'Gij wanneer gij vast, zalf uw hoofd en was uw aangezicht, om u niet bij uw vasten aan de mensen te vertonen, maar aan uw Vader, die in het verborgene is'? PHNOM PENH (AP). De opperbe velhebber van de Cambodjaanse strijdkrachten heeft zaterdag toegege ven, dat zijn troepen gemiddeld 800 tot 1200 man per week verliezen. Deze verliezen betreffen doden, gewonden en vermisten. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De gereformeerde kerken hebben eind vorige week twee predikanten verloren, die bij alle verschil in persoon en loop baan dit gemeen hadden, dat zij beiden onalledaagse figuren waren: ds. G. Lugtigheid, die op 71-jarige leeftijd overleed, en ds. J. D. Boerkoel die 84 jaar is geworden. We kozen ter typering met opzet het woord: onalledaags. Hen vooraan staand te noemen zou onjuist zijn want noch ds. Boerkoel noch ds. Lug tigheid behoorde tot de personen die in kerkelijke colleges lakens uitdeel den (of dit graag gedaan zouden heb ben). Maar beiden hadden bijzondere eigenschappen waardoor zij niet al leen buiten hun eigen gemeenten maar ook buiten hun eigen kerkge meenschap bekendheid kregen. We menen dat het preektalent van ds. Lugtigheid en de journalistieke kwali teiten van ds. Boerkoel daartoe alle aanleiding hebben gegeven. Het optrede van ds. Lugtigheid (hij stond in Schoonoord, Leens, Amstel veen, Zeist, Zwolle en Maarn) werd gekenmerkt door een hartelijke vroomheid, die even onnadrukkelijk als ongekunsteld was en die niet ver hinderde maar juist bevorderde dat hij naar zoveel kanten open stond. In zijn preken kwam dit alles déérom zo duidelijk tot uiting, omdat hij op de kansel volstrekt zichzelf was (èn gaf) een preektoon was er nooit bij! Dit had als gevolg dat in een tijd dat niet-gereformeeraen nog met een gro te boog om een gereformeerde kerk heenliepen, ds. Lugtigheid altijd men sen van de meest uiteenlopende gees telijke kleur om zich heen verzamel de. De hervormde classicus prof. dr. G. J. de Vries ging hem in Zeist al tijd horen en in een interview met dr. G. Puchinger zei prof. De Vries over ds. Lugtigheid: 'Je vroeg je over igens altijd af als je hem hoorde en ontmoette, of de zondeval er al ge weest was, vanwege de volslagen blij de goedheid van zijn wezen'. Ds. Boerkoel heeft in Velzen, Amster dam-Oost en in IJsselmonde gestaan. Hij kreeg in de vooroorlogse jaren be kendheid door zijn buitenlandse iu- briek in het blad Op den Uitkijk: van 1923 tot aan 1940 ging hij voor deze periodiek het buitenlands gebeuren na, meer beschrijvend dan analyse rend misschien, maar steeds onder houdend. Hierin kon hij zijn brede belangstelling, ook op artistiek gebied (hij had aanvankelijk kunstschilder willen worden) journalistiek beleven, wil men: uitleven. Na de oorlog is hij redacteur geweest van het eigen blad van de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen, De Bazuin. Mild en geestig, soms met een ironische ondertoon, beschreef hij daarin het gereformeerde wel en wee. Hij kon oordelen, maar zou niet gauw vèroordelen, en hij was waarlijk niet de enige die treurde toen De Ba zuin werd orgeheven: veel mensen koesterden zich graag in de, we zou den willen zeggen, zónnige artikelen van ds. Boerkoel, want ze hadden in de gaten dat die zonnigheid niet voortvloeide uit een gemakkelijke kijk op de zaak, maar uit een geloof dat niet direct van slag raakte bij 't vernemen van een nieuwe mening. r^- 1 et.w.wc opf/o Doodgewaande vluchteling naar Westen BERLIJN (UPI, DPA) De DDR heeft zaterdag de 18-jarige Oostduitser Klaus Gome i t laten vertrekken om wiens mislukte vluchtpoging twee dagen tevoren bij de Berlijnse muur een hevige controverse tussen Oost- West-Berlijn was ontstaan. Westberlijnse politiemannen hadden gemeld te hebben gezien, hoe in de nacht van dond'c'rdag op vrijdag in het oostelijk stadsdeel na 15 schoten een blijkbaar levenloze persoon werd gefotografeerd. Vrijdagavond toonde de Oostduitse televisie Klaus Gomert als de betrokken vluchteling om te bewijzen, dat bij het incident nie mand werd gewond. Het Oostduitse persbureau ADN meld de, dat met de overdracht van Gomert een in de westelijke massamedia ont stane lastercampagne, volgens welke Gomert dood was, als een zeepbel uit eengespat was. De 18-jarige Oostduitser meldde kort na zijn aankomst in West-Berlijn, dat Oostduitse grenswachten bij zijn vluchtpoging over zijn hoofd heen ge schoten hadden, waarop hij plat was gaan liggen. JERUZALEM Ultra-orthodoxe joden en leden van de mohammedaanse raad in de wijk Mea Shearim in Jeruzalem hebben de handen ineen geslagen om samen iets te ondernemen tegen de wufte dameskleding van toeristen in hun wijk. Zij hebben vooralsnog besloten aan burgemeester Teddy Koliek van Jeru zalem te vragen, passende kleding voor te schrijven voor het bezoek aan de heilige plaatsen. Desnoods zijn de orthodoxe joden en moslims bereid sa men tegen de korte damesrokken te de monstreren. ROME De paus zal woensdag in Castelgandolfo de president van Para guay, Alfredo Stroessner ontvangen. Stroessner brengt een officieel bezoek aan Italië. Hij is van Duitse afkomst. Stroessner is een omstreden persoon, die sinds vorig jaar, toen hij de dicta tuur in het land verhevigde, op gespan nen voet leeft met de bisschoppen in Paraguay. BONN Ter gelegenheid van het internationale congres van Jehova's getuigen, dat woensdag in DUsseldorf begint en waar ongeveer 50.000 deel nemers uit 45 landen worden ver wacht, heeft Rijnlandse kerk door middel van een pamflet in 85.000 exemplaren de bevolking van DUssel dorf tegen deze sekte gewaarschuwd. In het pamflet wordt informatie ver strekt over ontstaan en doel van het 'Wachttoren genootschap', en wordt gewaarschuwd tegen het onderbrengen in christelijke gezinnen van Jehova's getuigen, die o.a. 'het kruis vah Chris tus verwerpen, Zijn Godheid ontken nen Daar komt nog hun streng antikerkelijke houding bij, aldus het vouwblad, dat er op wijst, dat men ook andersdenkenden gastvrij tege moet dient te treden, maar anderzijds in dit geval in eigen huis een 'bekeer- objekt' kan worden van een welbewust antikerkelijke organisatie, waartegen over de christen een duidelijk getui genis van zijn geloof zal moeten stellen. Van de ondervraagden zei 49 procent het oneens te zijn met de manier waarop Nixon zijn presidentiële func tie uitoefent. Slechts 40 procent vond dat hij het goed deed in januari was dit nog 68 procent. Senator Edward J. Gurney, een Repu blikein uit Florida, die Nixons krach tigste verdediger is in de Watergate- commissie, heeft verklaard dat het Nixons zaak ernstig zou schaden in dien hij zou weigeren om de banden ter beschikking te stellen, die te ma ken hebben met de Watergate-in- braak. Volgens waarnemers is de gehele com missie het eens over de noodzaak tot kennisneming van de betreffende ban dopnamen en bereid om deze gerech telijk te doen afdwingen indien de president blijft weigeren ze ter be- ;ab- bijn Schlomo Goren wil de regering vragen een einde te maken aan het proselytisme in zijn land. Vooral het feit dat christelijke kerken bijzondere hulp verlenen aan geïmmigreerde ge mengd gehuwde echtparen acht Goren bezwaarlijk. Volgens hem heeft deze hulp ten doel de joodse partner tot het christendom te bekeren. WASHINGTON (UPI). Nixon heeft besloten een eind te maken aan het in het geheim opnemen van gesprekken met be zoekers in zijn verschillende kantoren in het Witte Huls, zo hebben functionarissen van het Witte Huis medegedeeld. Zij zeiden dat de openbaarmaking van de aanwezigheid van opna- "-ahiur en van de prak- txjk u.ii —""Ike gesprek ken vast te leggen de regering duidelijk in verlegenheid heeft gebracht. Door de openbaarma king van deze praktijk is trou wens de betekenis ervan in de toekomst sterk afgenomen, al dus deze functionarissen. De mededelingen van Gomert waren in belangrijke onderdelen in strijd met die van de Westberlijnse politie. Terwijl Gomert zei, dat de schoten omstreeks tien uur werden gelost, had de politie als tijdstip één uur 's nachts opgegeven. Op vragen van verslaggevers of hij niet met een flits lamp gefotografeerd was, toen hij op de grond lag, antwoordde Gomert: 'Geen seconde'. Gomert is na zijn aankomst in West- Berlijn door de politieke politie ver hoord. Een woordvoerder van het stadsbestuur zOi over het voorval, dat de Oostduitse overheid een treurig spel met een mens geënsceneerd had. ARTSEN De Oostduitse veiligheidsdienst heeft vijftig Oostberlijnse artsen gearres teerd, wegens een samenzwering om naar het Westen te vluchten. Dit meldde zaterdag het Westduitse blad Frankfurter Allgemeine. Volgens de Frankfurter slaagden in de eerste zes maanden van dit jaar ongeveer 80 artsen erin naar het Wes ten te vluchten, al dan niet met hun gezinnen. De massa-arrestatie zou waarschijnlijk bedoeld zijn om de an dere artsen af te schrikken van even tuele vluchtpogingen. Naar de mening van het blad pro beert de DDR bewijzen te vinden, dat de gevluchte dokters gebruik hebben gemaakt van de transito-routes naar het Westen. Oostduitse beschuldigin gen, dat deze routes tussen West-Ber lijn en de Bondsrepubliek worden misbruikt, zouden tot nieuwe beper kingen kunnen leiden, hetgeen overi gens in strijd zou zijn met de over eenkomst van de Grote Vier over Ber lijn. door R. N. Degens an» [ijks aan ;rs De 80-jarige voorzitter van de Staats raad van de DDR, Walter Ulbricht, is zeer ernstig ziek. Het Oostduitse pers bureau ADN meldde zaterdag, dat hij een beroerte heeft gehad en dat zijn toestand ernstig is. De mededeling over zijn gezondheid werd door vier artsen ondertekend. Volgens ADN kreeg Ulbricht van 1945 tot 1971 leider van de Oostduitse partij de beroerte reeds twee da gen geleden. Volgens laatste opiniepeiling: PRINCETON, New Yersey (AP) Volgens het laatste opinie-on derzoek van Gallup heeft de populariteit van president Nixon een dieptepunt bereikt. AMSTERDAM/HAARLEM E^K veel belangstelling voor de tweeLn, certen die, nog in het kader va 1 Haarlemse Orgelmaand, in Amst® Li en Haarlem werden gegeven. Vo<L[; eerste had men de beschikking] het nieuwe Couperin-örgel vaj Vrije Universiteit waarop Kooiman vrijdagavond een aan1 en 18e eeuwse werken ten bracht, wat voor velen een al bleek te zijn. Het bijzondere van het concei zaterdagavond in de Bakenessi te Haarlem plaatsvond, was, d; de zes weinig gespeelde corn voor 2 t/m 4 klavecimbels van er hier vier op het programma] den. Zij werden uitgevoerd v< de 'nieuwe' barok-opvatting mi zorgvuldig nagebouwde barok-i menten en in zeer kleine orkest- ting. Kleiner kon niet: vijf sti die het hele orkest vormden, volge waarschijnlijk van een oi opstelling of van de moeilijke tick van de kerk, overstemde] paar strijkers de solo-instrui nog méér dan een flink bezet kerscorps in een concertzaal v< te doen. Gevolg hiervan was C technische en stylistische mii waarmee men de authenticiteit de te bereiken, al te nadrul naar voren kwamen. Wat de si heid en het plezier van het luis niet bepaald ten goede kwam. Inmiddels vertolkten de vier kh het nisten hun partij en met grote k ositeit. Behalve Ton Koopman, fe wiens ensemble 'Musica da Ca) ook de strijkers afkomstig traden als klavecinisten op Kepr h Gilbert, Bob van Asperen en IS v mien de Leeuw. bic De vier concerten die werdejn t speeld (BWV-nummers 1062 t/ntwe zijn geen van alle originele cort ties, maar door Bach uit eigen erkg dermans oeuvre o.a. Vivaldi) bevns I Ze zijn waarschijnlijk ook bedoel aai amusementsmuziek, voor bij hetjgesl en drinken, en in Bachs tijd wfhtn ze uitgevoerd met wat als 'opts' voorhanden was. Dat werd soms p1 di pen; en wat dat betreft klonk hêrrül] zaterdag in Haarlem erg authetipS de oren. Behelpen was het vrijdagavond SE met het orgelconcert in de Aulhd' de VU. Wat bepaald niet aan h' Me strument, noch aan Ewald Koo't g prestaties als organist lag. Koferpi weet bijzonder goed waarover hvari heeft als het om 17e en 18e eomP Franse orgelmuziek gaat. En h^sst] ciaal voor de VU gebouwde helemaal stijlzuiver. Maar d€* werkjes van Raison, Boyvin en que zo kaal en droog klonken 14 de volkomen ongeschikte ij waarin dit orgel geplaatst is. vrijwel geen nagalm, zodat r direct bij de pijp 'afbreekt', merkelijke dispositie van dit ment is dan ook alleen maar t^i tisch oo waarde te schatten. B druk die er auditief mee wor<j7" wekt, is die van een inmense sc|i j heid en dorheid. De mogelijklA., lijken ook zeer beperkt doord geen gelegenheid is de klank l_ ruimte te laten opbloeien en ling te mengen. Het repertojre r voor dit orgeltype geschikt is, ftp, nogal beperkt, en naar wat vrijdF-rr speeld werd te oordelen niet.jai voortdurend naar terug te verl? Wat geen beletsel hoeft te zijn d strument te kenschetsen als een p0 devolle aanwinst van het Neder li. orgelbezit voor een kleine groepll teresseerden. Maar die moeteniam dan wel behelpen, in de aula vt t- VU. fre f 1 vol per jerle Istuu schikking te stellen. Nixons schrifte lijke antwoord is nog niet binnen, maar het vermoeden is dat het nega tief zal luiden. 'Ik heb altijd verondersteld dat de president onschuldig en onwetend is en dat zal ik blijven volhouden tot het tegendeel blijkt', verklaarde zater dag de voorzitter van de Watergate- commissie, senator Ervin, 'maar het wordt wèl een intellectuele oefening om dit vol te houden als de president bij zijn weigering blijft om die ban den ter beschikking te stellen'. BEMIDDELING De senaatscommissie is vandaag weer bijeen om zich over de brief van Nixon te beraden. Mochten geheime, niet op Watergate betrekking hebben de gedeelten van de banden een belet sel voor de president vormen om ze ter beschikking te stellen, dan zou een onafhankelijke rechter kunnen worden verzocht om ze af te luisteren en die gedeelten die volgens hem van belang zijn voor de verhoren, aan de commissie kunnen worden overhan digd. BERN De synode van de prote stante kerk van Aargau in Zwitser land vraagt de synodale raad om stap pen tegen meer tv-reclame op zondag tegen de verlangens van de bevolking in. Al drie jaar geleden was de Zwitserse omroep van plan de televisie-reclame op zondag uit te breiden; een protest beweging leidde echter tot afzien van de uitvoering ervan. Maar de omroep wil niet voor goed afzien van deze geld bron en wil nu de t.v.-reclame ook op zondag zo spoedig mogelijk uitbreiden. Horizontaal. 1. zelfbewust, hout, 9. elk, 10. klaar, 12. joi^ naam 13. soort 15. duivenhok vier 19. herdershond, 21. han< werk 23. voorlichting, 24. ondi cier, 25. oorzaak, 26. oud Egyp Zonnegod 27. lekkernij, 29. trafo een zekere 32. vreemde munt, 3 woord (Eng.) 35. deel van hekj 37. bij, 39. Chinese lengtemaa houtenklepper 43. deel van de 44. verschillend. n k; :tar< svro efoc fe rde: irge ispl md< .rk. Mtati Verticaal. 1. familielid, 2. gel been, 3. natuurlijk waterbekkey p tot, 5. Romeins keizer 6. naam balspel 7. bevel, 8. weldoordacht grondslag, 12. op de wijze vaflP graafwerktuig 16. beeltenis, 18knB sen 20. bijbels figuur, 22. open a V in een bos 23. cylindervormingj e. werp, 28. ingewand van haring, 3jrps' hoororgaan, 32. jongensnaam, 3in e vier in Duitsland 36. grond dira" een hoeve behoort 38. Engels r 40. afk. van idem, 42. voorzetëe?n 1 jongensnaam. !n dl I he Oplossing van vrijdag 1. kor, 2. weide, 3. ido, 4. koers, j" XÏ rie 6. taart 7. adder 8. ark 9. P' 10. tol. KWIKSTAART.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2