Jumbo-kapers wachten nog op hun 'instructies' Fransen nemen kernproef UW Indamming stromen Surinamers gewenst Rinus Israël weer lang uitgeschakeld In deze krant 3derlanders raar gewond Frankrijk en w Eindhoven os op Commissaris r Koningin Burnham vormt nieuwe regering in Guyana Geen onderhandelingen over 141 gijzelaars Helen Shepherd gewond bij ruzie op zomerfeest Lardinois kreeg 100.000 ton soja los van Amerika krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Kj Nieuwe Leidse Coraramnt „Stantvastich is ghebleven IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl - [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam MAANDAG 23 JULI 1973 54ste jaargang no. 94 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,55 w. SSENAAB, v. Znylen v, NIJcvelUtr. «7* tol. 11(1. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur AIS Vijf Nederlanders, n van twee gezinnen die op mtie waren zijn zaterdag, bij explosie gevolgd door brand, ar gewond toen zij in een lalige Duitse bunker op Kaap ic Nez bij Calais naar hout ten om een vlot te bouwen laarbij een lucifer aanstaken, de vijf slachtoffers zijn drie kin- 0 er het ernstigst aan toe. Zij overgebracht r.aar een ziekenhuis ijssel. De andere twee zijn in Ca- opgenomen. Nederlandse gezinnen, de fami- ftoos uit Hoensbroek en Dumont ferkrade, waren zaterdag van de ing in Escalles, bij Calais, waar ampeerden naar het strand ge- Het gezelschap bestond uit ne- personen. Terwijl mevrouw Roos uevrouw Dumont met andere le- van het gezelschap op het strand n, ging de heer Roos met zijn fjarige zoontje Kees, zijn zesja- zoontje Hans en zijn tienjarig tertje Marjo samen met twee kin- 1 van de familie Dumont, de der- arige André en de tienjarige Pe- de duinen in om hout voor een e te zoeken. Zij vonden daar een ing die toegang gaf tot een klei- unker. Toen de heer Roos een lu- aanstak om de duistere ruimte ïspecteren volgden een ontplof- en een steekvlam. Doordat het d van de ontploffing in de kleine te werd gedempt merkte buiten and er iets van. Hoewel ernstig nd wist de heer Roos zich met inderen uit de bunker te werken, de kleine Peter Dumont wankel lij tweehonderd meter in de rich- van een boerderij, waar hij in- ikte. Ook de andere slachtoffer- conden niet verder meer, behalve chtgewonde Marjo, die alarm DHOVEN Het Eindhovense ege van b en w stuurt vandaag boze brief aan de minister binnenlandse zaken over het teden van de Commissaris der fngin in Noord-Brabant, dr. fortmann. is op 't ogenblik bezig met het nstellen van een aanbeveling de keuze van een nieuwe burge ter van Eindhoven, pel het college al geruime tijd ge- te kennen had gegeven nauw ikken te willen worden bij deze. eming, is daar tot dusver niets gekomen. De Commissaris heeft de namen willen noemen van de idaten, noch heeft hij laten blij- in welke richting zijn gedachten In de brief aan de minister van enlandse zaken dringt het Eind- nse college erop aan de procedu- in de benoeming te veranderen. boscH e spL rond nluien Luis Ocana, winnaar van de Ronde van Frankrijk. ussea 0; joi el bewolking met nu en dan gen of onweersbuien. Overwe- nd matige westelijke wind, rimpend naar zuidwest. Maxi- n-temperaturen rond 18 gra- Celsius. ORGEN EN OVERMORGEN: tnelijk koel, plaatselijk een l en later meer zon. rgen zon op: 04.49 onder: 20.43 maan op: 23.51 onder: 15.40 sportivereld ^weinig nagedacht "ijl H ilde deze Tour de France per finnen. Of het nu met één uur ién seconde voorsprong was, er niet toe. Het nieuws van de explosie werd naar Wellington geseind door het Nieuw- zeelandse fregat Otago, dat met minis ter Fraser Coleman aan boord uit protest tegen de proef naar het be trokken gebied was gevaren. De Ötago bevond zich op het moment van de explosie op twaalf mijl van het Mururoa-atol. De Franse proef werd gehouden ondanks wereldwijde protesten, met name van Australië en Nieuw-Zeeland, die de zaak aanhangig hebben gemaakt bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag. Volgens de Nieuwzeelanders bedroeg de kracht van de betrekkelijk kleine kernbom de 34e die Frankrijk in de atmos feer heeft laten ontploffen 5.5 kilo- ton, wat overeenkomt met een explo sie van 5500 ton TNT. Van Franse zijde is officieel niets meegedeeld over de kernproef. Dat gebeurde ook niet na de vorige Fran se kernproef in 1972. Volgens gezag hebbende bronnen in Parijs zal de Franse regering blijven zwijgen tot het einde van de reeks proeven in september. Dan zal een officiële me dedeling worden gedaan. Op het tijdstip dat boven het Mururoa- atol de gevreesde paddestoel-achtige wolk de lucht in steeg werd in Wel lington bekend, dat de internationale bemanning van het jacht Fri, dat door een Frans oorlogsschip uit de gevarenzone was gesleept, een honger staking was begonnen. VERANTWOORDING Premier Norman Kirk van Nieuw-Zec- land verklaarde gisteren dat het nieuws van de Franse kernproef in de Stille Oceaan met diepe verontwaardi ging in het land is ontvangen. Hij zei, dat een krachtig protest zal worden ingediend bij de Franse regering. 'Frankrijk', aldus de premier, 'voldoet niet aan zijn verplichtingen als lid van de Verenigde Naties en negeert de groter wordende golf van publieke opinie, die voor stopzetting van de proeven is'. De Australische premier Gough Wit lam noemde de Franse kernsroef een GEORGETOWN (Reuter) Premier Forbes Burnham van Guyana heeft za terdag de samenstelling van een nieuw 23 leden tellend kabinet ge maakt. Bij de verkiezingen van vorige week maandag behaalde zijn Nationa le Volkscongres de overwinning. Burnham heeft 17 van de 18 ministers uit zijn vorige kabinet gehandhaafd. Alleen op volksgezondheid is een nieuwe bewindsman gekomen. De pre mier, die ook de portefeuilles van na tionale veiligheid, overheidsdiensten en handel en consumentenbelangen beheert, heeft vijf nieuwe ministers benoemd. DUBAI (ANP, AP, UPI, Reuter) Tegen middernacht Nederlandse tijd was het lot van de gegijzelde 120 passagiers en 21 bemanningsleden van de vrijdag boven de Noordzee gekaapte Japanse Jumbojet nog steeds onzeker. Een paddestoel-achtige wolk ontwikkelde zich zaterdagavond boven het zuidelijke deel van de Stille Oceaan, nadat de Fransen een kern bom op het Mururoa-atol tot ontploffing hadden gebracht. Felle protesten Australië en N.-Zeeland WELLINGTON (Reuter, UPI) Frankrijk heeft zaterdagavond (onre tijd) zijn eerste kernproef van de huidige reeks boven het Mururoa-atol in het zuidelijke deel van de Stiile Oceaan gehouden. daad, die het verontachtzamen van het internationaal recht en het wel zijn van de mensen in het gebied van de Stille Oceaan, demonstreert. Een dergelijke daad van Frankrijk is een verraad aan zijn traditie van respect voor de wet. Whitlam voegde daar aan toe, dat de eerste radio-actieve neerslag van de Franse kernbom pas over tien tot vijftien dagen in Austra lië kan worden geregistreerd. 'De waarnemingsstations in het land zijn paraat en zullen de bevolking tijdig op de hoogte stellen, als er radio-acti viteit wordt geconstateerd', aldus pre mier Whitlam. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken liet gisteren weten, dat Japan de kernproef 'zeer betreurt'. Ja pan heeft Frankrijk verscheidene ma len gevraagd de proef niet te laten doorgaan, maar heeft hierop nooit antwoord gekregen, aldus een woord voerder. In Washington maakte een woordvoerder bekend, dat de Ameri kaanse regering kennis heeft genomen van de Franse proef, maar hierop geen kritiek heeft. Hij zei wel, dat de VS wensen, dat alle landen het ver drag tegen het nemen van kernproe ven in de atmosfeer zo spoedig moge lijk ondertekenen. Van de kernmo- gendheden hebben Frankrijk en Chi na het verdrag niet getekend. In Den Haag verklaarde een woord voerder van buitenlandse zaken zater dag, dat de Nederlandse regering alle proeven met kernwapens afwijst en dit de afgelopen maanden ook heeft laten blijken. Het toestel stond nog altijd op het moderne vliegveld van het aan de Perzische Golf gelegen oliesjeikdom Dubai. Wel waren zondag in de loop van de dag op bevel van de kapers de tanks bijgevuld, hetgeen bezorgdheid deed rijzen dat het met alle gijzelaars weer zou opstijgen. In Israël werd re kening gehouden met de mogelijkheid dat de kapers het vliegtuig als 'leven de bom' zouden gebruiken en er mee boven dat land zouden rondvliegen om een 'kamikaze' (zelfmoord)-missie uit te voeren, indien de terrorist Okamoto niet zou worden vrijgelaten. Alle on derhandelingen, aangeboden door de president van de federatie der Vere nigde Arabische sjeikdommen, waar Dubai toe behoort, Said Ben Sultan, werden door de kapers afgewezen met de mededeling dat zij op instructies wachtten. Niemand begreep echter hoe deze instructies hen zouden moe ten bereiken. Ook een beroep op hen om een kind en de enkele vrouwen onder de passagiers te laten gaan werd afgewezen. Wel is er regelmatig voedsel aan boord gebracht. Overdag stegen de temperaturen op het vlieg veld tot over de veertig graden en het koelsysteem kon volgens de deskundi gen niet ander dan gebrekkig werken. Van een verslaggever OOSTVOORNE De zangeres Helen Shepherd is zaterdagavond gewond ge raakt op een zomerfeest in Oostvoor- ne bij een ruzie tussen de organist Victor K. van het VARA-dansorkest en een van haar broers. De organist trapte tegen het gordijn, waarachter de Shepherds zich op een optreden voorbereidden. Een arts constateerde een beschadiging aan de slijmvliezen. De ruzie begon toen Victor K. last had van basgeluiden en achter het doek verdween, waar hij tegen Leo Schaap zei dat hij er beter mee kon ophouden, omdat hij er niets van kon. De drie Shepherds kwamen hierop op de organist af en eisten excuus. Daar op ontstond een woordenwisseling. Daarna trapte K. tegen het doek waar achter de Shepherds waren verdwe nen. WASHINGTON (DPA) Bij de Amerikaanse regering bestaat volgens EEG-commissaris P. Lardinois de be reidheid zo spoedig mogelijk terug te keren tot normale verhoudingen op het gebied van de handel in land- bouwprodukten. De landbouw-commis- saris verklaarde zaterdag, na gesprek ken met regeringsvertegenwoordigers in Washington te hebben gevoerd, er rekening mee te houden dat de VS de uitvoer-beperkingen voor sojabonen en ander veevoer uiterlijk eind sep tember zullen opheffen. Om tot onmiddellijke verlichting te komen van de moeilijke situatie op de Europese markt hebben de VS de aan vullende levering van 100.000 ton so- jabonenmeel en -produkten toegezegd. De Amerikaanse regering wil boven dien in de komende week aan de hand van de jongste marktberichten onderzoeken of verdere aanvullende leveranties mogelijk zijn. Prd A-Kamer lid Franssen: PARAMARIBO Het PvdA- fractielid Franssen, lid van een parlementaire delegatie, die zo juist een bezoek aan Suriname heeft beënidigd, heeft bij zijn vertrek de Surinaamse Staten leden voorgesteld de stroom Suri namers naar Nederland in te dammen. Een mogelijkheid hier toe ziet hij in het invoeren van een waarborgsom voor vertrek- kenden. Hij is ook voorstander van het instel len van een Surinaams-Nederlandse commissie, die in Nederland wonende Surinamers moet begeleiden en voor bereiden op terugkeer naar hun moe derland. Of dit resultaat zal hebben, betwijfelt hij echter, getuigd zijn uit lating 'voor Suriname de komende ja ren met zorg tegemoet te zien omdat de Surinaamse landskinderen blijk- De purser van het vliegtuig, de 37-ja- rige Yoshihisa Miyashita, die vrijdag nacht gewond van boord was gehaald, tesamen met het stoffelijk overschot van een vrouw, die een Equadoriaans paspoort met de naam Baralta voer de, vertelde zondag in het ziekenhuis hoe de kaping zich had toegedragen. Een grote Japanner met een oranje shiit, een zwarte baret en een zonne bril had alle passagiers geboden ach terin het toestel te gaan zitten en geen van de deuren aan te raken, om dat deze met explosieven waren ver bonden. Alle passagiers werden ver volgens gefouilleerd en hun paspoor ten werden ingenomen. De purser ge looft dat de omgekomen vrouw tot de groep kapers behoorde. Kort na de ka ping had hij haar geholpen met het vastzetten van een draaibare kruk voor de bar en daarbij was opeens de granaat ontploft, hetgeen de vrouw het leven kostte. Dat hij het toestel in Dubai uitmocht, schrijft hij toe aan de mening van de kapers dat hij er zeer ernstig aan toe was. Later hebben de kapers naar verluidt het li chaam van de gedode vrouw weer op geëist 'Berg Karmel' De Jumbojet is vrijdagmiddag eerst nog vrij ver boven de Noordzee ge weest - het toestel zou via de Noord pool naar Tokio vliegen - maar draai de toen naar het vasteland. Daarna vloog het over West-Duitsland, Italië, Griekenland, Cyprus, Libanon en Syrië naar de Perzische Golf. Toen het op Dubai ndde had het 4800 kilometer afgelegd. De kapers presenteerden zich als 'de zonen van het bezette ge bied' en gaven het vliegtuig de naam 'Berg Karmel'. In de gesprekken met de verkeersto ren van Dubai meldden de kapers zondagavond, dat er niets aan de con ditie van de passagiers mankeerde en dat eventuele patiënten die niet door een onder de passagiers zijnde dokter konden worden geholpen, van boord zouden mogen. Onder de passagiers is een Nederlander, de heer J. H. de Ko ning. Allo Palestijnse bevrijdingsorganisa ties hebben categorisch ontkend, dat ze iets met deze kaping te maken heb ben. Op het terrein van de universi teit van Kyoto in Japan verscheen zondag een groep demonstranten met een bord waarop hulde gebracht werd aan de kapers. De drie Japanners, die vorig jaar het bloedbad op het vlieg veld van Lod aanrichtten, waren stu denten van deze universiteit. De enige overlevende van hen, die in Israël tot levenslang veroordeelde Okamoto, is degene, die door de kapers is opge ëist. De met pistolen en handgranaten bewapende kapers, volgens de purser, vier mannen, nemen geen enkele risi- De eerste en de laatste man in de Ronde van Frankrijk. Luis Ocana, de Spaanse winnaar flinks) en de Fransman Hochart, die in het eindklassement een achterstand van 4 uur en 37 minuten had. Met de rode lantaarn kwam hij gisteren even voorin het peleton. AMSTERDAM Nog voor de start van het voetbalseizoen 1973- 1974 zondag 12 augustus wordt de eerste competitieronde gesneeld heeft Feyenoord een zwaar ver lies moeten incasseren. Rinus Is raël, laatste man in de verdediging van de Rotterdammers, zal vandaag voor de tweede keer binnen een jaar een meniscus-operatie moeten ondergaan. Was het dc eerste keer zijn linkerknie, nu is het zijn rech ter. Israël, die vele maanden nodig heeft gehad om terug te komen, zal opnieuw voor lange tijd uitge schakeld zijn voor het topvoetbal. Een slechtere start had het de af gelopen maanden zo geplaagde Feyenoord en de nieuwe trainer Wiel Coerver zich nauwelijks kun nen indenken. De magere 3-2 over winning in het Intertoto-duel van zaterdagavond tegen St. Etienne valt hierbij geheel weg. Het sportweekeinde kende nog een bericht in mineur: de autosport (sport?) eiste op het Belgische cir cuit van Francorchamps opnieuw twee doden (de Grand Prix-cou- reurs weigeren er overigens al drie jaar hun wedstrijd te houden). Plezieriger nieuws van het motor front. Jan de Vries veroverde na een onderbreking van een jaar (Angel Nieto) opnieuw de wereld titel in de 50 cc-klasse. Bij de honkballers bereikte Sparta de fi nale van het Europa-Cup-toernooi en Tom Okker won een overigens matige finale van Hilversum. En dan natuurlijk de Tour. Het laat ste weekeinde bracht zoals ver wacht geen verschuivingen meer. Alles over Ocana, Zoetemelk en het verdere nieuws vandaag op on ze sportpagina. De enige die al spoedig aan de gijze ling ontkwam is de purser Miyashita. Hij is in het Rashid-ziekenhuis in Dubai opgenomen met lichte verwon dingen, opgelopen kort na de kaping bij de ontploffing van een granaat. co. Voedsel en verversingen mochten alleen bij het toestel worden neerge zet, en pas als de auto's die het afle verden weer waren weggereden kwa men er een paar mensen uit het vliegtuig om het naar binnen te ha len. Om het vliegveld staan 300 solda ten en gewapende politiemannen op gesteld Binnenland Vertrouwen in ICI misplaatst 5 Geuzen wonnen weer5 Buitenland Libiërs betogen 4 Kerk Ds. Buskes over Amsterdam 2 Even puzzelen 2 Strips en feuilleton 4 Radio en tv programma's 4 Weer. oproep toeristen 5 Brieven van lezers 5 Dag maandag r, Nieuwe boeken u Familieberichten 12 RITA 'Ellen, die jongen van het En gels drop is er baar nog niet bereid zijn naar .hun ei gen land terug te keren'. Sprekend over de problemen, die Ne derland met zijn 60.000 Surinamers heeft, zei hij, dat ons land reden heeft voor het stellen van eisen. 'Het Nederlanderschap houdt niet in, dat men zich vrij in ieder rijksdeel mag vestigen'. Werkgelegenheid Het AR-Kamerlid Elfferich vindt, dat de voornaamste zorg van de Suri naamse overheid het scheppen van werkgelegenheid moet zijn. Hij ziet daartoe een mogelijkheid door het op zetten van direct produktieve projec ten en importvervangende industrie ën. PPR-Kamerlid Van Gorkum toonde zich voorstander van nationalisatie van het bedrijfsleven. Zijn fractie is bereid, zei hij, vergroting van het ontwikkelingsfonds te steunen als daarmee een 'uitkoopfonds' gefinan- vierd zou worden. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1