)ïeen sprake van ftreden Nixon Pentagon erkent vervalsing van Cambodja-rapport Mindanao niet langer stiefkind van Marcos EEG-milieuprogr am iedereen kreeg gelijk 9up-lustig deel Griekse arine moet terechtstaan ?ypte Saigon: wereldpers is slachtoffer propaganda Vier Nederlanders omgekomen bij botsing in België Herbert Wehner ontkent corruptie Mariaverschijning gemeld in Peru wmptie Britse parlementariërs Rust keert terug in zuidelijk deel Filippijnen T3L\Y7K\YA.RiTET ZATERDAG 21 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 sident na acht dagen uit ziekenhuis (LSHINGTON (Reuter, ÜPI, AP) In een spontane toespraak tot zijn housiaste staf op het Witte Huis heeft president Nixon gisteren kort na 1 ontslag uit het Bethesda-marinehospitaal gezegd, dat elke veronderstel- l dat hij misschien zal aftreden 'louter kletskoek' is. 'Laat anderen zich jitelen in Watergate. Wij gaan het werk doen waarvoor wij gekozen zijn,' us Nixon. ins zijn artsen is de president, icht dagen geleden wegens een otsteking werd opgenomen, ge- genezen. De nog bleek uitziende was zijn korte toespraak tot staf begonnen met de medede- dat hij het advies van zijn art- im kalmer aan te doen en meer te nemen, niet zal opvolgen. 'Wij eren ons in dit ambt, waar grote singen zullen worden genomen, 'ij alles wat wij hebben, aan het moeten geven. ias duidelijk geëmotioneerd, toen ver de Watergate-affaire sprak, na zijn aankomst op het Witte voerde Nixon besprekingen met Zangrijkste medewerkers. Daar- rtrok hij naar het buitenverblijf i David in de heuvels van Mary- iln ,ei TIJ mp David zal Nixon ook zijn be- brief schrijven aan voorzitter Ervin van de Senaatscommissie, en onderzoek instelt naar de Wa- te-affaire. Deze heeft Nixon drin- verzocht hem de bandopnamen rstrekken, die van alle gesprek- p het Witte Huis ook tijdens 'atergate-affaire zijn gemaakt. heeft dit tot dusver geweigerd olgens functionarissen van het Huis zal hij in zijn brief aan deze weigering herhalen, an een constitutionele crisis tot gevolg hebben. Na Nixons weigering kan de uit zeven leden bestaande commissie het verzoek aan Nixon her halen. Als de president dan weer zal weigeren, kan de zaak worden voorge legd aan het hooggerechtshof, dat een uitspraak kan doen in deze twist tus sen de wetgevende en de uitvoerende macht. Ehrlichman John Ehrlichman, de onlangs ontsla gen topadviseur voor binnenlandse aangelegenheden van president Nixon, heeft gisteren in een vraaggesprek met het televisiestation ITN gezegd te hopen, dat het Witte Huis de dage lijks opgenomen gesprekken van en met president Nixon zal vrijgeven. 'Ik geloof, dat ze het uiteindelijke bewijs zullen leveren', aldus Ehrlichman, die nog voor de commissie-Ervin moet verschijnen. Hij zei niets af te weten van het materiaal, maar voegde daar aan toe, dat als het wereldkundig werd gemaakt, 'men zich nergens zor gen over hoefde te maken'. Hij was er zeker van, dat de banden bestonden, 'omdat de president belang hechtte aan het historisch perspectief'. ministerie van justitie blijkbaar heeft geleid tot de instelling door het Witte Huis van een eigen binnenlandse in lichtingendienst. Mardian getuigde verder, dat Nixon hem persoonlijk had gevraagd de telefoongesprekken, die op last van het Witte Huis waren afgetapt, van de FBI over te brengen naar het Witte Huis. WASHINGTON (Reuter, AP) Het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) heeft toegegeven, dat inderdaad dokumenten zijn vervalst om in 1969 en in 1970 in het geheim Cambodja te kun nen bombarderen. Met de vervalste dokumenten werd het Ameri kaanse Congres om de tuin geleid. Dit Congres zal nu waarschijnlijk een diepgaand onderzoek naar deze kwestie eisen. De woordvoerder van het Pentagon, aan op een onmiddellijke hoorzitting President Richard Nixon mocht gisteren het Bethesda-marinehospi taal verlaten, waar hij acht dagen is verpleegd wegens een longaan doening. Hier neemt Nixon afscheid van de verpleegsters. Wantrouwen De voormalige onder-minister van jus titie, Robert Mardian, heeft gisteren voor de commissie-Ervin verklaard, dat het gebrek aan vertrouwen in het |ENE (DPA) In verband met de 'marine-samenzwering' van f mei in Griekenland zullen 76 mensen, onder wie oud minister gelos Averoff en vice-admiraal Konstantinos Engolfopoelos voor nilitaire rechtbank moeten verschijnen. ilitaire rechter in Athene heeft •en een rapport over het vooron- lek gepubliceerd. Daarin worden :tieve marine-officieren, vier ac- officieren van de luchtmacht, voormalige hoge officieren en ze- burgers in beschuldiging gesteld, i actieve officieren worden we- ;ebrek aan bewijs niet vervolgd, de in Parijs levende oud-pre- Konstantinos Karamanlis, de bal- oliticus Nikitas Venizelos, oud- aal Rosakis. de oud-commandant de 'Velos', Nikolaos Pappas, en 13 e voortvluchtige officieren moet idracht van.de rechter een ge- elijk onderzoek worden gedaan zover dat nodig wordt geacht, ijk met het rapport verstrekte lersbureau van de Griekse rege- gisteren een uittreksel uit de aring van de conservatieve mi- vot r ie or er in Big van pagina 1 te verwelkomen. Traditiegetrouw n meer dan 1500 duiven worden ilaten en als teken van gastvrij- 150 schapen ritueel worden ge- In het tentenkamp heeft het tische leger een mobiel zieken- ingericht en een grote kantine, ndien zijn er 50 artsen en 30 zie- ito's heengestuurd. Egyptische regering had duizend Hq| iers per trein uit Alexandrië ge- d en namens haarzelf en het par- VLftit comit's afgevaardigd. Eén van .gyptische functionarissen zei t toen de stoet was verder ge en: 'Ons plan is mislukt. We zit- nu met 150.000 broden, die we n om de Libiërs gedurende twee te voeden.' In de stad werd de door honderden vakantiegangers dkleding enthousiast begroet met oorden: 'Welkom, Libische broe- en 'Welkom in Egypte, uw va- Jnd' De Egyptische minister van lltl^aken was ook aanwezig om de istranten een welkom toe te roe- erwijl ever. buiten de stad acht Iwagens met oproerpolitie wacht- erda gamond oasseerde de auto-ka de Egvptiscbe grenspost Sol die door d" Egvptenaren voor akerhoid ontruimd was. De vier ebarakken werden door een izer met de grond geliik "e- 'enals een stenen huis, dat bet Fgvntisehc ministerie van ne gebruik! wordt. Zulks in het van de 'linuidatie van de onna- ike «renzen'. «rvotisebe re win® is dn'delük 1 over d« «treek, die de Libische Khaddnfi haar gebakken heeft, lent Sadat zond gisteren on- een telegram aan Khaddaffi. nogmaals verzocht werd de af te gelastert,. froewel geénE le- 'an dp roerende Revolutionaire van Libië aan de mars (leelne- en deze in theorie een "sjjKyJtape van het volk is. gesteund aoor ilkscomité's' van Libië. >e een beroeo no u om persoon- ussenbeide te komen, ondat de 'g f tussen de demonstranten en ryotenaren) op de juiste Arabi- volkswiize 7a' nlaatsvinden in de die daarvoor afgesoroken was'. Sadat, die daaraan toevoegde ii vernlicht is de wet toe te pas dat die wet 'niet alleen op tenaren van toeoassing is.' 'er venijnige telegram werd door ifficiële Egyptische persbureau onmiddelliik verspreid, zodat ind meer in twijfel hoeft te ver over de gevoelens, die de Egyp- autoriteiten ten opzichten van Ibische broeders koesteren. nister van buitenlandse zaken Awerof over de betrekkingen tussen Karaman lis en ex-koning Konstantijn. MARINESCHEPEN Uit het rapport blijkt, dat de samen zweerders van plan waren eind mei zoveel mogelijk marineschepen te la ten uitvaren, verscheidene eilanden te bezetten en de haven van Piraeus te blokkeren. De regering moest daar door gedwongen worden de macht over te dragen aan een regering on der Konstantionos Karamanlis, die na de terugkeer van koning Konstantijn uit ballingschap zou worden gevormd. Verder zouden er binnen redelijke tijd verkiezingeh worden gehoucjcn. Volgens de samenzweerders zouden zeven torpedobootjagers, twee of drie duikboten en twaalf andere marine schepen aan de opstand deelnemen. De eerste gesprekken over de samen zwering waren al in de lente van 1972 gevoerd. De plannen werden in de herfst van 1972 opgesteld, aldus het rapport. Voorjaar 1973 werd als bij zonder gunstig voor de operatie be schouwd, omdat in die tijd bijzonder veel samenzweerders scheepskapitein zouden zijn. De Griekse regering is 'blijkbaar door niet tot de marine be horende personen' omtrent de samen zwering ingelicht, zo blijkt uit het rapport. SAIGON (Reuter) De Zuidvietna- mese regering heeft gisteren een do- kument over het gevangenissysteem en de burger-gevangenen in het land gepubliceerd, modat volgens haar de publieke wereldopinie de dupe is van communistische propaganda. Het rapport kan als een antwoord be schouwd worden op de verklaring van Amnesty International, dat onlangs zei, dat er minstens 70.000 mensen in Zuidvietnamese gevangenissen zitten om hun politieke overtuiging en dat voorbeelden gaf van systematische martelingen en slechte omstandighe den in de gevangenissen. Saigon zegt nu, dat er 42 gevange nissen zijn, die het heropvoedingscen- tra noemt, met een totale capaciteit van 40.000 gevangenen. Bij het van kracht worden van het bestand in ja nuari hield de Zuidvietnamese rege ring 5.081 personen gevangen, die uit politiek motief de openbare orde had den verstoord. Deze waren beschul digd van rechtstreekse of Indirecte hulp aan de communisten en konden de enige politieke gevangenen in Zuid-Vietnam zijn, aldus Saigon. Daar tegenover zegt de regering alle bijzon derheden te kunnen verschaffen over de omstandigheden, waaronder 67.501 Zuidvietnamese burgers zijn verdwe nen, gedood of gevangen genomen door de communisten. BRUSSEL Vier Nederlanders zijn gisteren in België omgekomen toen hun auto te pletter reed legen een Franse tankwagen. Het ongeluk ge beurde. even voor het middaguur, op de weg van Luik naar Marche a Bois- Borsu. De tankwagen, bestuurd door de 24- jrige Robert Municr uit Audun, slipte, raakte een boom en versperde het grootste deel van dc weg. Op datzelfde momen tarriveerden er twee personen auto's. De eerste kon het obstakel nog ontwijken. De tweede, de Nederlandse, reed te pletter op het gevaarte. De Nederlandse personenwagen werd bestuurd door de 29-jarige Theodorus Montforts uit Echt (Limburg). Hij kwam om het leven, evenals zijn va der. die ook in de wagen zat, de 62- jarige Johannes Montforts. Andere omgekomen inzittenden van de auto waren mevrouw Agnes Vergoosens en een tweejarig meisje Monica. De vijfde inzittende mevrouw Bakker-Rinsker, raakte ernstig gewond. De bestuurder van de tankwagen en diens vrouw liepen eveneens zware verwondingen op. Politiek compromis in Brussel BRUSi$L (AN,P, AFP, UPI) Na veertien uur vergaderen is de Europese ministerraad liet vrijdagmorgen eens geworden over het gemeenschappelijk actieprogramma voor het milieu. De moeizame besprekingen gingen niet zozder over de inhoud van het programma, waar iedereen het wel ongeveo^ over eens was, maar over de status ervan. Na afloop vonden zowel de Neder landse als de Franse delegatie, die in het debat het felst tegenover elkaar hadden gestaan, dat ze gewonnen had den. Hef compromis-voorstel dat voor zitter Francois Xavier Ortoli van de Europese Commissie kort na midder nacht op tafel had gelegd, bleek dus althans politiek een succes te zijn. De toverformule luidde dat 'de Raad en de vertegenwoordigers van de re geringen der lidstaten constateren dat bepaalde acties van het programma van gemeenschappelijke aard zijn, en andere van nationale aard.' Hoewel Be 'vertegenwoordigers van de regeringen' precies dezelfde ministers zijn als-degenen die samen de Raad der Europese Gemeenschappen vor men, js het verschil bepaald geen lood om oud ijzer. Als de Raad besluit tot gemeenschappelijke actie op grond van het verdrag van Rome, is dat een voor allen bindende beslis sing. Maar als de ministers hun EEG- jasje uittrekken en dan iets afspre ken. blijkt daar vaak minder van te recht te komen. Het Nederlandse standpunt was, dat het volledige milieuprogramma een EEG-zaak moest zijn. Voor zover er acties buiten het bij verdrag vastge legde (economische) werkterrein der Gemeenschappen vielen, zouden die onder verwijzing naar het beroemde 'elastieken' artikel 235 van datzelfde verdrag,toch 'gemeenschappelijk' kunnen worden gemaakt. Frankrijk wilde daar beslist niet aan. Of de ('niet-economische' acties ver dwijnen uit het milieuprogramma, stelde minister Poujade, óf ze blijven erin, rri'aer dan behandelen we het he le stuk als een afspraak tussen rege ringen en niet' als een EEGactie. Volgens, de compromisformule waarop de negen elkaar tenslotte vonden, zul len bepaalde onderdelen van het pro gramma.* geen gemeenschappelijk ka rakter hebben, terwijl toch de Euro pese Gemeenschappen nu als zodanig een milieuprogramma hebben. We heobeai nu bereikt, zei minister Vorrinktvan milieuhygiëne ua afloop, dat het milieu op hetzelfde niveau ge waardeerd gaat worden als het econo misch belang waarvan de Europese Gemeenschappen tot dusverre zijn uit gegaan. Belangrijk vond mevrouw Vorrink ook, dat de ministers op Nederlands initiatief hebben verklaard, dat de kwaliteit van het milieu niet verder mocht verslechteren. Zij dacht in dit verband aan de Belgische plannen voor een olieraffinaderij in Temaai- en. Maar juridisch afdwingbaar is die verklaring van goede voornemens in tussen niet. BONN (DPA) De fractieleider van de sociaal-democratische partij in Bonn, Herbert Wehner, heeft gisteren voor een Westduitse parlementscom missie van onderzoek naar corruptie verklaard er van uit te gaan, dat geen van zijn fractieleden getracht heeft een afgevaardigde van de oppositie om te kopen. Wanneer zou blijken, dat de SPD hier geld in gestoken heeft, zal hij zijn functie neerleggen. Wehner zei bereid te zijn aan een on derzoek naar de boekhouding van zijn fractie mee te werken om na te gaan of in april vorig jaar een bedrag ter grootte van 50.000 mark is afgeboekt om de voormalige CDU-afgevaardigde Julius Steiner tot onthouding van stemmen te bewegen. Volgens Wehner is wel een poging ge daan een SPD-afgevaardigde om te ko pen, maar over dit geval wilde hij geen nadere bijonderheden geven. LIMA Volgens nog niet bevestigde berichten heeft zich woensdag ten aanschouwe van 10.000 personen een verschijning van Maria voorgedaan in Peru, in het dorp Nitape, ten noorden van de hoofdstad Lima. De verschijning was voor de 19e aan gekondigd door een meisje uit dat dorp, Theodora Gonzales Torres, die reeds twee weken geleden een ver schijning van Maria zou hebben ge had. Jerry Friedheim, liet donderdagavond weten, dat 'speciale veiligheidsproce dures voor rapportage' over bombar dementen door B-52's in 1969 en 1970 waren genomen 'in opdracht en onder leiding van Washington'. De geheim gehouden 3630 bombardementen von den plaats in een periode, toen de Verenigde Staten nog officieel de neu traliteit van Cambodja erkenden. Pentagon-woordvoerder Friedheim verklaarde donderdagavond, dat de opdracht tot geheimhouding kwam van de toenmalige minister van defen sie, Meivin Laird, en van generaal Earl Wheeler, toen voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. Ze lie ten het aan hun ondergeschikten over een methode voor de geheimhouding te bedenken. Daartoe was inderdaad, aldus Friedheim, een 'dubbele boek houding opgezet: een accuraat ver slag was in bezit van de luchtmacht en een vervalst rapport werd toege stuurd aan het Congres. Friedheim zei, dat deze gang van za ken 'achteraf bekeken niet erg ver standig was geweest'. Maar hij sloot de mogelijkheid niet uit dat ook in die toekomst dokumenten vervalst zullen worden in 'buitengewone situaties'. Zowel Laird als Wheeler hebben eer der tegenover de New York Times ontkend, dat ze iets afwisten van het vervalste rapport. De Pentagon-woord voerder zei, dat het niet het strate gisch opperbevel van de luchtmacht opdracht tot vervalsing had gegeven, zoals was meegedeeld, maar dat de op dracht uit 'Washington' kwam. Het Congres zal nu waarschijnlijk een Ol") fl PT7APk Tl J3 V diepgaand onderzoek naar deze kwes- vyilU.c iicxcil door het Congres. De woordvoerder van het Pentagon zei, dat het ministe rie de vragen van de parlementscom missie voor het leger zal beantwoor den, maar weigerde verder commen taar. Nixons adviseur Henry Kissinger noemde de vervalsing van dokumen ten 'betreurenswaardig'. In een tele foongesprek met de New York Times zei hij, dat het Witte Huis geen op dracht tot de vervalsing had gegeven en daar ook niet van de op de hoog te was. De zaak kwam aan het rollen, toen een vroegere majoor bij de lucht macht. Hal Knight, begin deze week onthulde, dat zijn meerderen hem hadden opgedragen sommige rappor ten te vervalsen en anderen te ver branden. De bombardementen op Cambodja, bedoeld om uitwijkplaatsen van het Bevrijdingsfront te vernieti gen, werden geboekt als bombarde menten op Zuid-Vietnam om een ver klaring te kunnen geven voor het ver bruik van brandstof en bommen. De accurate stukken kregen alleen die functionarissen te zien, die er kennis van moesten hebben. De vervalsingen waren bestemd voor overige lucht macht- en Pentagon-functionarissen en het Congres. De Pentagon-woordvoerder verklaarde, dat dergelijke dingen waarschijnlijk ook zijn gebeurd onder het bewind van president Johnson, teneinde bom bardementen geheim te houden. tie eisen. Het democratische parlementslid Ha rold Hughes zei, dat hij zou aandrin gen op het aftreden van elke officier, de verantwoordelijk was voor het besluit vervalste informatie voor te leggen «ian net Congres. Hij drong BUENOS AIRES (UPI) Juan Pe- ron, ex-president en naar mag worden aangenomen binnenkort de nieuwe president van Argentinië, is ziek. Vol- ges de Argentijnse minister van soci ale zaken, José Lopez Rega, is Peron de laatste tijd niet in het openbaar verschenen, omdat zijn artsen zich daar tegen verzetten. Volgens Rega krijgt Peron dagelijks bezoek van een hartspecialist. Hij heeft de afgelopen £>UrtOIlS neremgQ LONDEN (AP) Volgens de Londen- se Daily Mail heeft Scotland Yard gis teren opdracht gekregen acht leden van het Lagerhuis, onder wie vier oud ministers, aan de tand te gaan voelen in verband met 'corruplie in hoge kringen'. De opdracht tot het onder zoek is, volgens dc krant, gegeven door de minister van justitie, sir Peter Rawlinson. Het merendeel van de te ondervragen personen zou bestaan uit Labour-afgevaardigden uit Noord-En- geland en Conservatieve parlementa riërs uit het zuiden. Het onderzoek van de politie naar corrupte toestanden was vorig jaar begonnen met het bankroet van de Britse architect John Poulson. Deze verklaarde voor de rechter, dat zijn faillissement het gevolg was van 'grote giften aan openbare personen'. Berlünse Muur BERLIJN (DPA) In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de grens wacht van de DDR opnieuw op een vluchteling geschoten. Volgens men sen, die bij de Berlijnse Muur wonen werden er 15 schoten gelost, waarna Iemand ogenschijnlijk dood bleef lig gen. Ongeveer twee weken geleden deed zich aan de muur een ernstig incident voor, hetgeen tot demonstraties van Westberlijners bij de muur leidde. 24 dagen zijn huis niet verlaten. Officieel is niets over de ziekte van Peron bekendgemaakt. In juni, kort na zijn terugkeer in Argentinië, werd gezegd, dat Peron griep had. De aangekondigde presidentsverkiezin gen in Argentinië zullon 23 september worden gehouden. Dit is gisteravond bekendgemaakt door Perons woord voerder. MARAWI (Reuter) De rege ring van president Ferdinand Marcos van de Filippijnen is be gonnen op grootscheepse wijze de economische ontsluiting van Min danao 's lands op één na groot ste eiland aan te pakken om zo, liever dan op militaire wijze, een einde te maken aan de onte vredenheid van opstandige mo hammedaanse secessionisten, die al jaren met regeringstroepen vechten. De economische achterlijkheid van de acht miljoen irtwoners van Min danao, van wie de helft moslims zijn, is door de voortdurende ge vechten en een droogte die de rijst- opbrenigst met zeventien procent verminderde, toegenomen. De rust in de provincie Lanao del Sur, waarvan Marawi de hoofdstad is, lijkt langzaam weer te keren door de ontwikkelingsprojecten, zo als electrificatie van het platt' nd en bevloeiingswerken die de rege- ring-Marcos heeft uitgevoerd. De aangrenzende provincies profiteren er ook van. Volgens de militaire commandant van de noordelijke pro vincie Cotabato, die de laatste ge- veehtshaard zou zijn, verwacht de regering op korte termijn naar schatting 500 opstandelingen in han den te krijgen. Het probleem-Mindanao bereikte in september van het vorige jaar een climax, toen president Marcos de staat van beleg afkondigde om, naar zijn zeggen, de toestand van rebellie President FertUnand Marcos en opstand in te tomen en zo drin gend nodige hervormingen te kun nen uitvoeren. EX OPSTANDELING Een voormalige mohammedaanse op standeling, die in oktober deelnam aan een gevecht van 26 uur met het leger, zei in een recent vraagge sprek: 'Het ging velen te ver, toen de staat van beleg werd afgekon digd. We moesten iets doen'. Hij wilde het gevecht overigens niet om schrijven als een 'opstand', zoals de regering in Manilla had gedaan, maar als een 'protest'. Hoewel de meerderheid van de 72.000 inwoners van Marawi niet achter het incident stonden, zei de voormalige opstandeling: 'De ge schiedenis zal aantonen, of het al dan niet terecht was. Maar ik ben er blij om, dat de regering erdoor de pro- bi emeh waarmee de bevolking wor stelt is gaan beseffen.' De njohammedaanse inwoners van Mindanao vertegenwoordigen onge veer tten procent van de 39 miljoen inwoners van de Filippijnen. Al hondegden jaren zijn ze als gevolg van isolering van de christelijke meerderheid, economisch op de al lerlaatste plaats gekomen. Sociolo gen hebben de schuld hiervoor ge legd op de schouders van de rege ring in Manilla, de leiders van de mohammedaanse bevolkingsgroep en de Datoe's, de plaatselijke gezagsdra gers die alleen aan hun eigen welzijn dachten. In recente jaren is een mohamme daanse afscheidingsbeweging ont staan, doordat de moslims gr'eide- lijk van het land van hun voorvade ren wejden verdreven door de chris tenen uit het noorden. Er ontston den oorlogjes, die bijna een miljoen vluchtelingen creeërden. Honderd- duizendèn zijn nu teruggekeerd, op tijd om, voor de komst van de re gentijd,' rijst te deren ëkoesteren voor hun leven. De opstanden kostten aan honder- planten. Maar an- nog teveel vrees den burgers en militairen het leven, maar militaire commandanten verze keren nu, dat de toestand in de moslimgebieden geleidelijk verbetert en op weg is naar stabiliteit. In deze wetenschap heeft Manilla ih n ingezet op Mindanao en de naburige eilandprovincie Sulu, om leiding te geven aan de tenuitvoerlegging van ontwikkelingsprogramma's. Op Sulu heeft de regering al ruim een half miljoen pesos geïnvesteerd in weg aanleg om de economische groei van de provincie te bevorderen. Bij de stad Marawi komt een vlieg veld om toeristen aan te trekken en het reizen tussen de stad en andere plaatsen op de Filippijnen sneller te maken. Momenteel ligt het dichtst bijzijnde vliegveld in Baloi in de verder noordwaarts gelegen provin cie Lano del Norte. Het electrificatieproject voor Minda nao voorziet in investering van 500 miljoen pesos en moet in de loop van 1975 zijn beslag gekreg?n heb ben. De moslimleiders op Mindanao hebben president Marcos onlangs unaniem hun steun toegezegd bij de verwezenlijking van zijn programma voor de economische ontsluiting van Mindanao. ROME (UPI) Elizabeth Taylor en Richard Burton zijn gisteren in Rome herenigd waar hun romance 11 jaar geleden begon. Elizabeth arriveerde met haar straalvliegtuig en liet Ri chard 20 minuten wachten alvorens zij naar bulten kwam en naar de auto van haar echtgenoot liep. Volgens de toekijkende journalisten was Elizabeth nerveus en speelden de zenuwen ook Richard parten toen zij elkaar weer ontmoetten. Incident IJsland LONDEN (DPA) In de nacht van donderdag op vrijdag is het in de 50- mijlszone bij IJsland opnieuw tot een incident gekomen. Het Britse fregat Arethusa werd door de IJslandse pa trouilleboot Odlnn geramd. Niemand werd gewond, de Arethua werd licht beschadigd. Volgens het ministerie van defensie in Londen gebeurde het even na midder nacht, toen het Britse fregat de Britse treiler Kingston Jade beschermde. De Odinn, die op 13 meter afstand voer, seinde opeens dat de koers zou worden gewijzigd, waarop de aanvaring volgde. Hulp voor Grivas NICOSIA (UPI, AFP) De regering van president Makarios van Cyprus heeft medische hulp aangeboden aan de man die haar omver wil werpen. Een regeringswoordvoerder in Nicosia maakte donderdagavond bekend, dat generaal Grivas zich kan wenden tot elke regcringsdokter en dat alle zie kenhuizen gereed staan hem alle moge lijke hulp te verlenen. Hiermee schijnt indirect dc informatie bevestigd, dat de 78-jarige generaal ernstig ziek is. Hij schijnt aan prostaatkanker te lij den en heeft kennelijk ook moeilijkhe den met zijn hart Grivas streeft naar Enosis (Unie met Griekenland) en is als zodanig de grootste tegenstander van aartsbis schop Makarios. Onrust Santiago SANTIAGO Linkse arbeiders heb ben de hoofdverkeersader van de Chi leense hoofdstad Santiago donderdag avond geblokkeerd met vuilnis en vuurtjes. Zij deden dit om kracht bij te zetten aan hun eis tot naasting van 89 fa brieken, die in juni door het personeel werden bezet. De politie kwam tegen de menigte in aktie met zwaaiende gummilat en traangas. Een aantal arbeiders kreeg een flink pak slaag. Vertegenwoordigers van de regering, zoals de burgemeester van Santiago en de minister van economische zaken, Jose Cadematori, probeerden de de monstranten tot rede te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9