'Behandeling van afaticus gaat niemand ter harte' m fff 1 ïmentaar buweloos Prof. Schreuder over dreigende opheffing afasie-centrum ^Ifslachtig +++oproep toeristen+++ windverwachting voor zeilers het weer s ESSSlBill llllllli strandweer hondsdagenbuien uw probleem MG B ook het: onze i/ [JW/KWARTET ZATERDAG 21 JULI 1973 BINNENLAND T5/K7 lomische nonsens, belachelijk!' »as een paar dagen geleden de re- |van de Franse minister van land- i Jacques Chirac op een voorstel |de Europese Commissie om de van suiker uit de ontwikke- 1 anden in de Europese Gemeen- I p vanaf eind 1974 te bepalen op j niljoen ton per jaar. I indere acht van de negen wisten al hoe laat het was: het voorstel bij hen geen bezwaren ontmoette lat het nog maar een karige ver- I ig betekende van de vage belof- I ie bij de toetreding van Engeland I c EEG waren gedaan) zou door I :rans veto worden getroffen. I jn nu maar weer deskundigen aan 1 verk gezet om met iets voor de te komen, dat wèl de Franse j keuring kan wegdragen. voorstel was gedaan om bij de 2 rhandelingen over een nieuwe In- tionalc Suiker-Overeenkomst met "redelijk aanbod van de EEG te en komen. Aan de bestaande In- tionale Suiker-Overeenkomst ilering om te grote prijsschomme- op de wereldmarkt te voorko- I doet de EEG niet mee. Ze Jnamelijk haar eis niet ingewilligd len. dat ze niet alleen zichzelf ge- J zou mogen 'besuikeren', maar log eens 1,2 miljoen ton zou mo- luitvoeren. :raf is ook in Nederland exhorbitante eis betreurd. Maar i de EEG-ministerraad ijk als de laagste bieder het ge- nlijk nog blijft bepalen en dat /ermijdelijk bij het vetorecht van Ier ministers dan komt er van Europese deelneming aan iternationale Suiker-overeenkomst niets terecht. r en st li an iet al kunnen de vroegere Geme- gey ,t-landen die over een paar weken stig de EEG gaan onderhandelen over vorm van associatie ermee, nu al wat onze gezamenlijk gedane ten waard zijn. eruststclling die wij bij de toetrc- van Engeland tot de EEG heb- »egevcn aan een aantal rietsuiker- in die van de Engelse markt af- lelijk waren, blijkt achteraf vol gde Franse bewindsman 'economi- nonsens' en 'belachelijk' te zijn. (is een voorbeeld van trouweloos- Ier Van Kemenade (Onderwijs) een werkstuk van zijn eigen de- ent dat hij aanvankelijk had ikeurd, alsnog met een onvol le gehonoreerd. Binnen een week hij een streep gehaald door de ing. de cursusgelden voor som- vormen van avond- en dag- londerwijs te verhogen. Dit siert echter strekt deze daad van a-loochening (of van vertraagde ^J&vestiging?) zich niet uit tot alle (S) erhogingen die de minister vorige liet afkondigen. Alleen de cur- ^enk' Iden voor het avond-mavo, havo- pojvo cn voor avond- en dag-avond voor lager en middelbaar be- onderwijs worden op het peil van jaar gehandhaafd. Allerlei ande- 'ondstudies worden wel duurder, idien wordt er niets gedaan aan esgeldcn voor MO-opleidingcn, ngpn el die, met het universitaire col- (Itld. verlaagd zouden moeten cn, omdat ze vorig jaar in navol- ijvan dat collegegeld zijn opgetrok- ninistcrie van onderwijs verdedigt lectieve prijsbeleid met een rede- die de indruk wekt, dat er iets eert aan de permanente educatie iet departement zelf. Het oude sgeld blijft van kracht, zo heet roor degenen die een achterstand prog n in te halen; een prijsverhoging a;"; wordt ingevoerd voor hen die maar voor hun plezier, of ter 'o tering van hun beroepspositie, erbeinds Saan studeren. Hier wordt j.n^ cgenstelling geschetst, die alleen epartementale breinen bestaat. :n die een achterstand in onder- issei nhalen, getroosten .zich die moei- ,ht™ den omdat die inhaalmanoeuvre vr odanig hun zoveel bevrediging melfcaft. maar omdat ze in hun be- vporuit willen komen of gewoon vondstudie leuk vinden. Boven- en 'i zijn er onder degenen die een ogde rekening gepresenteerd krij- voor hun LO-studie, hun cursus ale vorming, handenarbeid, ho- ociaal-pedagogisch onderwijs en ies meer zij), zeer velen die net rd bezig zijn een achterstand in len als de leerlingen van een -mavo. Hetzelfde geldt voor tal 10-studenten. door Cisca Dresselhuys BARCHEM 'Zonder overdrij ving kan ik zeggen, dat de drei gende sluiting van het Amster damse afasie-centrum heel ver drietig voor mij is, misschien wel een van de verdrietigste dingen in mijn leven. Officieel heb ik niets meer met de zaak te ma ken, maar dat betekent natuur lijk niet, dat een dergelijke zaak je niets meer doet, integendeel. Na jarenlang werken en praten was het er in 1970 eindelijk van gekomen, dat wij in Amsterdam een eerste cen trum voor dagbehandeling van afasie- patiënten konden krijgen. In 1971 heeft de toenmalige staatssecretaris Kruisinga het dagziekenhuis officieel geopend. Dat het nu, nauwelijks een paar jaar later, weer dicht gaat is heel erg jammer. Aldus prof. dr. J. Th. R. Scheuder, dit? sinds zijn pensi onering als geneesheer-directeur van Zonnestraal in het Gelderse Barchem woont. Allereerst: wat is afasie precies en hoeveel mensen in Nederland lijden aan deze ziekte? 'Wat afasie precies is, is niet gemak kelijk te omschrijven, maar we komen een aardig eind in de richting als we zeggen, dat het een taalstoornis is, let wel: dus niet alleen spraakstoornis. Door een attaque, een ongeluk of een tumor ontstaat er een hersenbeschadi ging, did tot gevolg heeft, dat de pa tiënt min of meer ernstig gestoord wordt in zijn taalbegrip. Dat bete kent, dat hij niet meer kan spreken, maar ook niet meer begrijpt, wat men tegen hem zegt, niet meer kan lezen of schrijven, geen televisie meer kan kijken en zelfs niet meer goed kan denken, omdat het denken zich ook grotendeels voltrekt in woorden en begrippen. Het is dus duidelijk in welke eenzaamheid een afaticus be landt: hij mist immers de belangrijk ste contact-mogelijkheid met zijn om geving: het gesproken en geschreven woord. Aangezien de intelligentie voor zover wij weten niet te lijddn heeft onder deze aandoening, is het te begrijpen, hoe zeer de afaticus lijdt onder zijn ziekte. Hij is zichzelf namelijk terdege be wust van wat hij mist. Grote angst en paniek kenmerken vooral in het begin de afaticus. Ik heb wel eens met een Als gevolg van een conflict tussen het bestuur ef het personeel van het enige dagziekenhuis voor de behandeling van amsie-patienten in Neder land, zal deze instelling, wanneer er tenminstel niet nog een oplossing wordt gevonden, in september worden gestotem Dat betekent dan het einde van het enige dagziekenhuis voor afatici ai Nederland, dat al met al maar ongeveer twee jaar bestaan heeft. (Infiet algemeen ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum bestaat al sedert 1960 efen klinische behandeling van afasiepatienten). j In verband met de sluiting van het AmsterdaniSe- afasie-centrum hadden wij een gesprek over deze ziekte en de behandeling van de afasie-patienten in Nederland met de oprichter van het Amstcrdjinse centrum, tevens de initiatiefnemer tot de afasiebehandeling in Zonnestraal en de oprichter van de Stichting Afasie Nederland, prof.t dr. 4- Th. R. Schreuder, ex- hoof d van de afdeling geriatrie en reactivering van Zonnestraal. j paar collega's gesproken, die ook aan afasie geleden hadden, maar weer re delijk hersteld waren. Zij zeiden, dat het wel ongeveer het ergste is, wat een mens kan overkomen. Ik geloof dat alleen een blinde, die doof wordt of een dove' die blind wordt nog door een erger lot getroffen wordt. We we ten niet hoeveel mensen in Nederland aan deze ziekte lijden, maar ik per soonlijk schat het op een aantal varië rend tussen de 3500 en 7000. Hoe zit het met de behandeling van de afasie in Nederland? 'We kunnen ronduit zeggen dat de af- asiologie een ontzettend slecht geëx ploreerd gebied is. Dat komt, omdat de studie ervan eigenlijk op niemands terrein ligt. Het is een storing in het taalbegrip ontstaan als gevolg van een lichamelijke aandoening. Wie zou zich daar nu mee bezig moeten houden? In -Perste instantie zou je misschien zeggen: de arts, het heeft tenslotte te maken met hersenletsel, maar wie worden er meestal arts? Dat zijn over het algemeen niet de mensen met een overdreven taalbelangstelling, maar juist mensen met een specifiek me disch gerichte interesse. En in de strikt medische sfeer is er aan deze ziekte 'niets te beleven', om het zo maar eens te zeggen. Er zit ook een aanzienlijke psychologische kant aan deze ziekte, maar de psychologen zijn aanvankelijk altijd opgeleid in de be studering van gezonde mensen. Ver der zou je kunnen denken aan taal kundigen, maar die hebben nooit te maken met patiënten. Kortom: het is een ziekte, die op ieders en dus op niemands terrein ligt. In de medische wereld interesseert men er zich, een enkele uitzondering daargelaten in het geheel niet voor. Wanneer 7 op het ogenblik eigenlijk niemand Jspeciaal wordt opgeleid om de afasie» te behandelen, zou er dan geen nleohve specialisme moeten ko men om biarin te voorzien? 'Ik weet niet of dat een oplossing zou zijn. Ik z^lfj geloof dat je de afasie-pa- tiënten fye* best zou kunnen behande len team, waarin moeten zit- leuroloog. een neuro-psycho- maatschappelijk werker, een een fysiotherapeut, een be- lerapeut, een arbeidsthera- een linguist (taalkundige), groep maar allemaal nodig voor eerW goede bestudering van de af- sie en eem 'een goede behandeling van de afatfcns. Op het ogenblik worden de afat&i in Nederland of niet behan deld ofldoor individuele logopedisten. Dat is afg jammer, omdat er op deze manier lpiet gedaan wordt, wat er ge daan zoji kunnen worden. Hoe zoii een goede afasie-behandeling eruit rmteten zien? 'In de jierste plaats dus die groepen deskundigen, waarover ik het net al had. Din zouden deze groepen des kundiger niet alleen individuelen, maar odk groepen patiënten moeten behandelen. Het is voor de afaticus erg belangrijk, juist omdat zijn ziekte hem inleen volledig isolement drukt, samen diet anderen behanddd te wor den. Hierdoor kan weer een zekere commucwcatie tot stand komen. Ver der zoui de behandeling moeten plaats vinden jm weliswaar afzonderlijke or- ganisatioë. maar die wel een onder deel zijjn van een groot ziekenhuis. Ten een&te heb je zo de beschikking over allerlei deskundigen en appara tuur, en ten tweede voorkom je, dat de afa.'ilebehandeling weer een geïso leerde beweging wordt waar een ei landjes-geest gaat heersen. Om genoeg natiënten te kunnen krijgen (wat no dig is voor eett goede groepsbehande ling). moet er per regio een afasie-be- handelings-organisatie komen, die zich verantwoordelijk acht voor de behan deling van alle afasie-patiënten in die bepaalde streek. Dat zijn dan de opge nomen patiënten, de behandeling van ambulante patiënten, die waarschijn lijk niet meer vooruit zullen gaan, maar voor wie de behandeling een soort 'onderhoudsbeurt' betekent, waardoor zij in ieder geval niet meer achteruit gaan. Kijk, zo'n groter regi onaal centrum heeft voor mijn gevoel het voordeel, dat het al deze soort pa tiënten kan en moet behandelen. Wanneer je een klein afasiecentrum gaat opzetten, krijg je weer de selec tie' van: die behandelen we wel en die niet. De gezondheidszorg in Neder land kenmerkt zich door deze heilloze selectie. Elke instelling, of dat nu een verzorgingstehuis voor bejaarden, een verpleegtehuis of een ziekenhuis is, heeft de vrijheid haar patiënten te kiezen. Dat is uit den boze, want zo blijft er altijd een groep over, die niet gekozen wordt; die om de een of andere reden niet interessant of aan trekkelijk is, en daardoor tussen de wal en het schip valt. Zo'n groep is bijvoorbeeld die van de afatici. De afa tici interesseert de doorsnee arts niet. Het is een ziekte waar niets aan te knutselen of te? puzzelen valt, er valt medisch gezien niet veel eer aan te behalen. Ook zijn de vooruitzichten op verbetering niet erg groot. Deze ziekte wordt gewoon verdrongen uit de realiteit. Ook de artsen vinden het iets zeer macabers, dat een mens de taal volledig kwijt kan raken. Dat wil eigenlijk niemand in zijn bewustzijn toelaten. Allemaal samen houdt dat in, dat de afaticus een zieke is. wiens behandeling eigenlijk niemand ter harte gaat. En dat is des te erger, om dat een afaticus, die onbehandeld is, een dit'p, diep ongelukkig mens is. Wat zijn de vooruitzichten op herstel voor een afasie-patiënt? Dat is erg moeilijk te zeggen, daar weten we nog heel weinig van. De Stichting Afasie Nederland heeft op het ogenblik een werkgroep de op dracht gegeven de resultaten van be paalde behandelingen na te gaan. Spontane verbetering komt wel voor kort na het ontstaan van afasie, bij voorbeeld bij ongevallen. Het vermo- iskai acl leeft er veel van weg. dat deze ^ns rs mede bet gat moeten dempen, Elnj itstaan is door de verlaging van o Dllegegeld. De Engelsen noemen 'Piet beroven om Paul te beta- iVenj Daartegen zou niet alleen Piet luis n protesteren, maar Paul even- Onderstaande personen wordt dringend ver zocht dc ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070-264426 NEDERLAND Fam J. Bos-Louter uit Oss in beige Opel met caravan. 11-99-GD Fam 11. Neuteboom uit Leiden op groene doerak 'Edrori'. Aibertus Heijmans uit Geldermal- sen Freek van Voorst uit Wognum op rood witte boot 'Rap'. Broeder Van Tiel uit Amersfoort. Fam. Ter Stal uit Haarlem op wit zeiljacht, type Contesta, 'Anna Masanja' P. Schouten en H Schouten uit Breukelen op resp. 'El Moustacha' en Suzy Q'. T. Bezem binder uit Utrecht op boot. FRANKRIJK Reir.hard Polstra uit Utrecht, liftende. Fam. J Reids uit Heerlerheide in gnjze Simca 1301 met caravan. 08-38-JT. J. ten Hagen uit St Michelsgestel in Volvo, kent. onbek Fam. G. Duinenveld uit Heems kerk in rode Fiat 128, 50-13-RL. Fam. G. Zeeman-Baas uit Huizen in d.groene Audi I00LS. kent onbek. Mevr. Vissers v.d. Linde uit Veghel op trektocht per fiets. Fam. J. E. M. Poulen-de Groot uit Zaandijk in rode Ci troen Dvane. 46-30-SM. M. C de Pauw uit Den Haag in groene Renault 16. 59-28-PR T. Meinsma uit Maasdam in blauwe Audi 100L. kent onbek. Fam. .Burgcrs-Witteveen uit Vught in auto met kent. 42-99-MK. PORTUGAL Fam. H. Baas uit Huizen in d.groene Peugeot 404. 01-82-PM. ITALIé F. M. Wiggerts uit Arnhem in me tallics blauwe Simca Speciaal. 01-25-SF. J. F. Sigmond uil Schiedam in Renault 16. 1-4-78-VT. Th. J. II. Meidoorn uit Odijk in cognackl. Alpha Romeo Sport, 94-16-AU Fam. J. Lefers uit Ede in rode Opel Ascona 16S, 45-86-XS. G. J. Kaljk uit Haarlem in beige BMW. 74-45-MA OOSTENRIJK Fam. F. Wolf uit Aken in groen Opel Manta. kant onbek. H. J. van Leuscn uit Utrecht in grijze Renault 4, ??- 77-MU. Fam. Lammcrs uit Utrecht in grijze BMW 52-39-RG ZWITSERLAND Fam v.d. Broek-Mcidam uit Oud-Beyerland in 1.blauwe Toyota Carol- la. kent onbek. Mcj. C. Mans uit Numans- dorp. Fam G. Stolk cn Van Weizen uil Rot terdam in oranje VW bus. AF-82-84 Mwj W. II. Smit uit Leeuwarden Fam. C. E. Hof meester uit Amsterdam in groene VW Vari ant, kent onbek 11 T Wiggerts uit Arnhem in rode Renault 12. 00-01 TK. Fam Nele- mans-Heverman uit Antwerpen in 1 blauwe Opel coupé met Belg. kent. ZWITSERLAND/DUITSLAND Fam. Hoog- land-Westra uit Purmerend ln grijze Opel Kadett, kent. onbek. DUITSLAND Ton Elsinga uit Amsterdam. Echtp. -Bons uit Groesbeek In groene Dat- sun 1200. 62-81-XD. W. Mulder uit Borrn in 1.beige VW Kever 54-71-GM. J. Papen uit Fij naart ln groene Peugeot 304, 77-77-MU. K. Schols uit Amsterdam ln blauwe DAF. kent onbek. J. Stokwielder uit Soest ln rode Re nault 10. 66-1S-JX. W. Vermund uit Lelden in beige Opel Kadett. 86-66-NY. A. van Zclst- Visscr uit Volendam in crème Audi 60L, 21- 79-PP. Th. Cox uit Beek (L) in witte BMW 2000 Fam.'s Franke en v.d. Berg uit Sant poort en Leiden in groene Fiat 124, 09-41- UB. DUITSLAND/OOSTENRIJK R. MooiJ uit Aaandam in witte Peugeot 204, 91-28-RT HONGARIJE Fam. Nelemans-v. Etten uit Zundert in bruine Opel Record. 04-42-XF. JOEGOSLAVIë A. J Veenenbos uit Vrees wijk in 1.groene Citroan, 18-77-XA. G. L. Spaarlings uit Golrle In rode Flat 128, 63-36- VX. H. Beraman uit IJrauiden in grijze Opel Olympla met vouwcaravan. 12-74-EZ. J. Bra- bers uit Roosendaal in d.groene VW Variant. 17-88-VL. Fam. A. Brandsma uit Sneek in groene Flat 128. kent. onbek. JOEGOSLAVIË/GRIEKENLAND Mr. en mrs. Stitlck from Montrose (VS) in witte VW Campingbus, CY-37327. SPANJE NAAR NEDERLAND Mevr. Rien- belt uit Den Haag in Ford Taunus bus. kent. onbek. DENEMARKEN A. Baak uit Den Haag in blauwe Flat 850 bestel. DV-66-51. B. Buite laar uit Barendrecht op zeilschip 'De Schok ker' MD3. NOORWEGEN Kruip uit Bergeyk in goud bruine Volvo 144GL. 76-90-UN. ENGELAND Fam. Oudejans-Bronncr uit Avenhorn in rode Dyane 99-41-SH. Veelal wind uit west tot zuid, 3 tot 5, matig tot vrij krachtig. In buien wind stoten mogelijk. buien Wecrrapporten van hedenmorgen 7 uur. maximum- en minimumtempera- turen en neerslag in mm: Amsterdam zwaar bew. 19 14 2 De Bilt zwaar bew. 19 14 2 Deelen zwaar bew. 21 14 1 Eelde regenbui 20 14 0.7 Eindhoven zwaar bew. 11 13 2 Den Helder zwaar bew. 18 15 1 Luchth. R'dam regenbui 19 15 1 Twente zwaar bew. 20 15 3 Vlissingen zwaar bew. 19 14 0.2 Zd.-Limburg licht bew. 21 14 1 Aberdeen motregen 16 12 1 Athene onbewolkt 30 29 0 Barcelona zwaar bew. 27 20 0 Berlijn zwaar bew. 22 15 0.3 Bordeaux zwaar bew. 22 16 0 Brussel geheel bew. 19 13 0.3 Frankfort regenbui 22 15 3 Genève zwaar bew. 23 14 0 Helsinki zwaar bew. 24 17 0.3 Kopenhagen geheel bew. 19 15 4 Locarno onbewolkt 25 13 0 Londen zwaar bew. 21 13 3 Luxemburg zwaar bew. 19 13 5 Madrid onbewolkt 31 14 0 Malaga onbewolkt 29 16 0 Mallorca onbewolkt 31 - München half bew. 21 13 3 Nice onbewolkt 25 18 0 Oslo zwaar bew. 23 14 0 Parijs zwaar bew. 20 15 0.7 Rome onbewolkt 28 17 0 Stockholm regen 15 2 Zürich zwaar bew. 21 13 3 Casa Blanca geheel beu». 26 17 0 Istanboel licht bew. 34 23 0 Las Palmas mist 21 15 0 New York half bew Tunis licht bew. 18 0 >T*BD4 vanda^R vreemd geld kopen of ver- kopenj kunnen rekenen op de volgen de kotsen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het' kost. Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgifèhe franc Duitse» marken Italiaanse lires Portifcese escudo's Canadcfco dollars Franse franc Zwitserse franc Zweedse kronen Noor<jp kronen Deenaê kronen Oostenrijkse schilling Spaanse peseta's Griekipe drachmen Finse marken Joegtjblavische dinars 2.52- 2.62 6.45- 6.75 7.08- 7.33 108.75-111.75 41.00- 44.00 11.20- 12.20 2.53- 2.65 63.00- 65.00 90.50- 03.50 62.50- 64.50 48.00- 50.00 46.25- 48.25 15.05- 15.35 4.53- 4.78 8.50- 9.50 70.50- 73.50 17.50- 20.50 (Amerikaanse en Canadese dollars-en Engelse ponden staan vermeld in gul dens, de overige noteringen in centen.) Wissetvallig strandweer met plaatse lijk buien. Hier cn daar ook een op klaring voornamelijk later op de dag. Prof. dr. J. Th. R. Schreuder gen om de taal weer te beheersen komt dan terug, naarmate de zieke herstdlt. Over het algemeen gesproken komt dat spontane herstel voor tot een half jaar na het ontstaan van de ziekte. Daarna meestal niet meer. Wat betreft de resultaten van een be handeling: die zijn erg moeilijk te meten en zijn ook erg afhankelijk van de maatstaven, die je aanlegt. Wij hadden eens een patiënt doorgestuurd gekregen van een neuroloog. De man sprak niet. begreep niet wat anderen tegen hem zeiden, kon niet meer le zen of schrijven of televisie kijken en had ook totaal geen contact meer met zijn vrouw. We hebbe'n die man een aantal maanden behandeld. Toen zag de neuroloog hem terug en zei, wat is die man nu verbeterd? Toen ik hem stuurde kon hij niets zeggen, nu zegt hij nog niets. Maar die arts zag niet hoe de man veranderd was. Hij kon weer voor een deel begrijpen, wat an dere mensen tegen hem zeiden, hij had weer contact met zijn vrouw, kon bepaalde situaties weer het hoofd bie den, omat hij ze begreep, kon weer naar de televisie kijkdn en zelf in het programmablad opzoeken wa hij wilde zien. Hij is weer zo gezellig, zei zijn vrouw over hem. Dat is toch min stens zo belangrijk, niet? Spraak al leen is een slecht criterium, wil je de verbetering van een afasie-patiënt me ten. Het is veel belangrijker hoeveel hij weer begrijpt en welke contacten hij weer kan leggen, ondanks het feit, dat hij niet spreekt. Uit een buiten lands onderzoek een van de weini ge op dit gebied is verder geble ken. dat de mogelijkheid tot verbete ring groter is. naarmate dc patiënt jonger is (twee-derde van de afasiepa- tiënten Js ouder dan 65 jaar), dat de graad van ontwikkeling, beroep en vroegere taalvaardigheid niet van in vloed is op een sneller herstel, (inte gendeel, volgens dit onderzoek her stellen de meest ontwikkelde perso nen zich het slechtst van afasie) dat intelligentie evenmin een duidelijk voordeel is, dat hoe beter de algeme ne toestand is. hoe beter ook de prog nose van de afasie en dat hoe vroeger begonnen wordt met de behandeling hoe mt'er kans op resultaat bestaat. OPKLARINGEN Z MIST i t BEWOLKINQ MAXTEHR. MIN. TE MP. WINDRICHTING Van onze weerkundige medewerker Wat doe je, als er in de hondsdagen een uitgebreide depressie met ver scheidene kernen reikend van de Brit se Eilanden tot Rusland over je heen ligt? Natuurlijk... grijpen naar het regenplastic of schuilen voor de bui en. die hier en daar met onweer ge paard gaan. Die buien waren vooral op de Britse Eilanden gisteravond niet mis en om zeven uur werden de vol gende neerslagaftappingen doorgege ven: Belfast, vlakbij het depressiecen trum van 997 millibar, gaf II mm uit zware, onafgebroken regen, (Jlamor- gan in zuidwest-Engeland 19 mm, Plymouth 18 mm. Er was sprake van een duidelijke bui enzone over het Kanaal en zuidoost- Engeland, die zich in oostelijke rich ting verplaatste. Plaatselijk, onder meer bij Londen, kwamen luchtdruk- dalingen van 3,5 millibar in drie uur tijd voor. De onweersverschijnselen concentreerden zich om zeven uur 's avonds vlak bij de Engele oostkust boven de Noordzee. Tussen half acht en acht uur nam de frequentie van de atmosferische sto ringen toe. Ongetwijfeld zal dit slecht-weer-gebied ook in ons land in middels al natte sporen hebben ach tergelaten Voor dit weertype koop je in de vakantie niet zo veel: de tempe ratuur blijft aanhoudend aan de koe le kant. Éen krachtige noordweste- wind blies het kwik in de thermome ter gisteravond op een station in het uiterste noordwesten van Ierland om laag tot 11 graden. Ook volgende week zal het wel koel blijven, vooral wanneer, zoals de com puters voorzien, de centrale depressie ergens in midden-Europa zal zijn aan geland. Zomerse temperaturen zijn er dan in ons land niet bij, zelfs geen middagioaarden boven 20 graden op de meeste plaatsen. Het zal van een Azoren-hoge-drukuitloper afhangen in welke mate het weer volgende week standvastiger wordt, zoals de compu ters ook verwachten. Ten zuiden van de lijn Pyreneeën-Al- pen-Karpaten duurt het zonnige zo merfeest voort met soms temperaturen tussen 35 en 40 graden. In Joegosla- vië was het vrijdagmiddag om vier uur niet helemaal zo warm: Ljubljana 25 graden, Zagreb en Belgrado 27, Skopje 30, Titograd 32 en Split 33 gra den Celsius. Vraag: Ruim 1 jaar ben ik in het bezit van een 'osse-Oog' een grote, ovale klok. ronde wijzerplaat en daarom heen ingelegd parelmoer in hout. Het parelmoer in de vorm van een Franse lelie. Het doornemen van diverse klokkenboekjes heeft ons niet wijzer gemaakt, want ik vind de klok ner gens. Antwoord: De naam 'Osse-oog' is ons (en daarmee bedoelen we ook de des kundige. die ons altijd vakkundig en welwillend inlicht) niet bekend. Wel echter kent hij het soort klok. dat u bedoelt: deze klikken komen voor in ovale, ronde zeshoekige vierkante en andere vormen. Het is een zogenaam de Franse kaderklok (kader slaat op het Franse woord cadre voor lijst). Inderdaad is de grote 15 20 cm bre de zwarte lijst opvallend. De wijzer plaat is meestal albast, waarop de geëmailleerde cijferplaatjes in blauw en zwart een decoratieve rol spelen, Bij het openen van de klok, scharnier van boven, ziet men de wijzerplaat met uurwerk los in de kast staan. Wij schatten deze klokken op onge veer honderd jaar of misschien iets meer, maar niet veel ouder. De laat ste keer dat wij een dergelijke klok zagen, stom. op de wijzerplaat ver meld: Fabery de Jonge, te Goes. Dit was een klok, die waarschijnlijk wel honderd jaar in de familie was. In elk geval bestaat de genoemde firma in Goes nog steeds. In de door ons ge raadpleegde grote handboeken over uurwerken, komt dp naam "osse-Oog' niet voor en evenmin zagen we een afbeelding van deze klok. Vraag: Een jaar of zes geleden heb ik een druif geplant in een kasje, een fiankenthalcr. Het derde, vierde en vijfde jaar heeft hij goed gedragen. Daar de zon in het voorjaar wat Iaat achter het huis vandaan komt, heb ik er een elektrisch kacheltje in ge plaatst, met het gevolg dat ik dit jaar wel een maand voorlag bij andere ja ren wat het uitlopen betreft. Maar er komt nu geen enkel druifje aan. Antwoord: Bij druivencultuur moet u vooral zorg dragen voor gelijkmatige temperatuur. Waarschijnlijk is het ka cheltje te warm geweest en werd het misschien te droog ln het kasje. Tij dens de bloei moet u goed luchten om bestuiving te bevorderen. Als er bij u in de buurt zwaar gespoten is, komt dit natuurlijk de bevruchting niet ten goede. Kunstmatige en wind- bestuiving kan de bevruchting door insecten en vogels nooit geheel ver vangen. Hoe staat het verder met de grond? Die moet goed doorlaten. En hoe is het met de bemesting en met het vochtgehalte van de bodem. Overi gens is het merkwaardig dat de druif al in het derde jaar vrucht droeg. Al les wat er voor het zesde jaar aan eet- of verwerkbare vrucht aankomt is meegenomen, maar mag men wel ver waarlozen, volgens een ervaren wijn bouwer. Vraag: Op welke wijze en naar aanlei ding waarvan of op grond van welke verdienste kan men in de adelstand worden verheven? Antwoord: Volgens de mededelingen van de betreffende ambtenaar op het bureau van de Hoge Raad van de Adel wordt sedert vele jaren in Ne derland niemand meer in de adel stand verheven (anders dan in andere landen b.v. Engeland het geval is) 'Uitzondering werd gemaakt voor Hongaarse, Tsjechische en andere bui tenlandse 'immigranten* wier afkomst opnemening in de registers rechtvaar digde. Vraag: We zien tegenwoordig veel jongelui met blote voeten op straat lopen. Is hier geen gevaar voor het oplopen van mijnworm? Antwoord: De door ons geconsulteer de arts heeft hier te lande nog nooit mijnworm meegemaakt, maar deste- meer infecties aan voeten die niet ge wend zijn aan heet asfalt en smerige straatstenen. Hij had één troost: ais de zomer voorbij is houdt men er van zelf mee op. 'Waar leerden ze je karnemelk halen, Simpktns?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7