Scherper toezicht mbargo Rhodesië Nu ook vier dagen fietsen op Veluwe jportvissers gebelgd er beschuldiging in Voll?agen 4tttrder Poging tot brandstichting bij ICI in Rozenburg lad van Heidemij Zeldzame arend aan het werk abinet 53 Röntgenologen doen vaak meer dan is gevraagd 100.000 rolletjes per dag Vandaag mag in Zutphen niet gerookt worden Maandag voor het eerst van start vanuit Ede Meer proefstations voor witkar nodig Dader roofoverval geeft zich aan Beslaple^ping Waterschap Hunsineo gaat toch door Tegenligger prins verloor macht over het stuur Poolse arbeiders krijgen premie voor goed werk 5N HAAG De regering zal een interdepartementale werkgroep instel- 1 om te onderzoeken of de wettelijke maatregelen die zjjn getroffen ter voering van de sancties tegen Rhodesië voldoende waarborgen bieden, ien dit niet zo is, zal de werkgroep moeten nagaan welke maatregelen nen worden genomen om de sancties beter te doen naleven. hebben de ministers van buiten zaken, mr. Van der Stoel en financiën, W. F. Duisenburg, 'edeeld in antwoord op vragen Eerste Kamerleden over de Wet ingsverkeer Rhodesië. tncties, afgekondigd na de eenzij- onafhankelijkheidsverklaring Ian Smith, hebben de afgelopen n wel degelijk effect gehad, maar Hij de resultaten opgeleverd die er- werden verwacht, aldus beide mi jl ers. Ook vorige kabinetten hebben steeds op het standpunt gesteld Nederland loyaaal moest meewer- aan de uitvoering. Iconomische Controledienst heeft iddellijk een onderzoek ingesteld de juistheid van recente berich- over export naar Rhodesië. Hier- eeft de ECD onder meer contact «omen met de anti-apartheidsbe- ing Nederland die had verklaard vertrouwelijke gegevens te be- ;ken, zo zeggen beide ministers. Iderzoek regaan wordt, of een diepgaand on- foek bij de tabaksverwerkende in- trie thans zin heeft. Een dergelijk krzoek zal niet eenvoudig zijn, om- Nederland het afgelopen jaar voor 1 282 miljoen gulden tabak impor- uit 53 verschillende landen, j aantal van deze landen hebben ttgelijke bodemgesteldheid en kli- Dr. Duisenberg matologische omstandigheden als Rho desië en gebruiken bovendien dezelf de typen zaden om standaardkwalitei- ten te telen. 'Mede op grond hiervan zal het veelal ondoenlijk zijn om be trouwbare gegevens omtrent het pro- duktieland te verkrijgen'. In 1968 had de resolutie van de Vere nigde Naties betrekking op vrijwel het gehele handelsverkeer met Rhode sië. In de daaropvolgende jaren waren resoluties van kracht die slechts be trekking hadden op bep aaide goede ren. Tn de jaren 1969-1972 werden nog ver gunningen verstrekt voor de invoer van tabak, welke betrekking hadden op voorraden in entrepot die door Rhodesië reeds voor eind 1965 werden uitgevoerd, dat wil zeggen voor de eerste resolutie ten aanzien van tabak van kracht werd. In 1969 werd voor 260.000 gulden ta bak uit Rhodesië in Nederland inge voerd, in 1970 voor 36.961 gulden, in 1971 voor 5.502 gulden en vorig jaar voor 3.160 gulden. In 1969 voerde Ne derland voor 306.582 gulden naar Rho desië uit. in 1970 voor 1.056.546 gul den. in 1971 voor 998.321 gulden en vorig jaar voor 657.828 gulden. Het vervoer van Rhodesische goede ren door Nederlandse schepen van de ene buitenlandse haven naar de ande re buitenlandse haven dus büiten Nederlands grondgebied is niet aan wettelijke maatregelen gebonden, zo zeggen beide ministers. De Nederland se rederijen hebben toegezegd dat zij zich 'binnen het raam van de prakti sche mogelijkheden' zullen onthouden van het vervoeren van goederen uil of naar Rhodesië. -i De arend die met een leren band om zijn poot op Schier monnikoog is neergestreken en gevangen werd gehouden omdat deskundigen niet zo gauw wisten wat voor een vogel het precies was, heeft gisteren de vrijheid herkregen. Prof. Voous van de vrije universiteit te Amsterdam is tot de conclusie gekomen, dat het een haviksarend was, die zeer zeldzaam in Europa is en in het wild praktisch niet meer voorkomt Men heeft de vogel Juist op Schiermonnikoog weer losge laten, omdat op dit eiland een konijneziekte heerst en van hem wordt verwacht dat hij veel ziek wild zal oppeuzelen. De vogel die oorspronkelijk uit Azië komt, is vermoedelijk tijdens een jachtpartij in West-Dultsland ontsnapt ROZENBURG Een onbekende heeft tien dagen geleden geprobeerd brand te stichten in een verfopslagplaats van de ICI Holland NV in Rozenburg. Dit is gisteren bekend geworden, ondanks het feit dat de directie de poging tot brandstichting geheim had willen houden om het onderzoek van de Rotterdamse recherche en de eigen veiligheids dienst niet te belemmeren. Het onderzoek heeft inmiddels nog niets opgeleverd. LEUSDEN Volkswagen heeft als eerste van de Nederlandse importeurs van Duitse automerken de prijzen van al haar typen personenwagens aange past na de opwaardering van de mark op 28 juni. In verband hiermee zijn van 16 juli af alle Volkswagenmodel len bouwjaar 1973 4,5 procent duurder geworden. Dit heeft Pon's automobielhandel in Leusden, de importeur in Nederland van Volkswagen, vrijdag meegedeeld. Volkswagen heeft tevens de prijzen van de modellen 1974 vastgesteld, die eveneens worden beïnvloed door de jongste revaluatie van de mark. De 1974-modellen zullen een prijsverho ging ondergaan variërend van 12,3 procent. De levering van deze nieuwe auto's zal medio augustus beginnen. h een onzer verslaggevers orjNHEM/GROUW In hengelaarskringen is men gebelgd over een lïkel in het laatste nummer van het maandblad van de Koninklijke Mierlandse Heidemaatschappij, waarin wordt opgemerkt, dat de Lijnjrtvissers het watermilieu veel meer vervuilen dan men wel denkt, Rij burgemeester van Idaarderadeele de heer K. J. Vrijling, voor? innejer van de Stichting Landelijke Hengelsportorganisaties (300.000 piJen^ze& met ketrekking tot het aan de sportvissers gerichte ver- Verat: 'nonsens'. Nijs en J. Voskens, studenten van de landbouw-hogeschool te Wageningen) zeggen mij echter niets en dat is al enige aanwijzing dat zij op het gebied van de sportvisserij geen gezag heb ben'. De heer Vrijling wil nog wel kwijt dat de watersport belangrijk méér schade veroorzaakt'. 'Dat loopt jaarlijks in de tonnen'. >robeiheer Vrijling merkt op, dat hij j artikel, waarin staat, dat de hen- *ars het water bemesten door te havermout als 'aas' te gebruiken, 'egetatie schade toebrengen en be- rmde vogels verdrijven, nog niet o It gelezen en dat hij daarom gere- eerd moet zijn met zijn comraen- namen van de schrijvers (T. de tocl ee A stom bbei Ié volg van pagina 1 h®' kabinet was al gaan zitten op een stingdrukverzwaring van 0.6 pro- oveIt, 0.1 procent meer dan de confes- 1J iele partijen in hun program als le is noemden, 0.6 procent zou voor nog net acceptabel zijn maar een Mi Jere verzwaring zou op hevige te- stand stuiten. Ook minister Duy- 21 >urg liet op een verdere verzwa- evan de belastingdruk een krach- har' nee horen. Dspel l e| getoomd over lOgSt zei if het een lange discussie zou minister ling gisteravond zijn wensen en angens toch zo ingetoomd hebben voor het dekkingsplan de stijging de belastingdruk op 0.6 kon blij- ho Over de mogelijke motieven van de brandstichter(s) zegt de heer R. E. Mathon, voorlichtingsfunctionaris bij Van een verslaggever UTRECHT Het is geen uitzonde ring dat röntgenologen meer onder zoekingen verrichten dan waarom is gevraagd, zoals is gebeurd in het St. Joseph ziekenhuis in Eindhoven. Een deel van de 675.000 die de twee Eindhovense röntgenologen vorig jaar ten onrechte hebben gedeclareerd, slaat volgens de ziekenfondsen op on derzoeken die zij hebben gedaan zon der dat zij daarvoor opdracht hadden van de behandelend arts. Uit 'Medisch contact' van deze week blijkt dat een dergelijke handelwijze vaker voor komt. Het is ons bekend, aldus dokter Bol, dat er mondelinge afspraken zijn dat een röntgenoloog bij een aanvraag voor een maagfoto tevens een galblaas- onderzoek verricht, tenzij hij dat niet noodzakelijk acht. 'Wij zijn niet ge neigd om in soortgelijke gevallen van fraude te spreken. Wel om te zeggen dat het administratief niet klopt'. De heer Bol vraagt zich af of de zieken fondsorganisaties dit nooit eerder hebben ontdekt. de ICI: 'Het kan wel zijn dat er ver band bestaat met het ongeval dat op 24 juni in ons bedrijf plaatshad, waar bij een man fosgeengas heeft ingea demd. Maar omdat we nog volledig in het duister tasten wat de dader be treft. kunnen we daarover eigenlijk niets zeggen. Er is in ieder geval geen duidelijke aanwijzing in deze richting, ook al omdat er ten eerste zestien dagen zitten tussen het onge val en de poging tot brandstichting, en ten tweede omdat het gebouwtje waarin men de spullen ontdekte bij een heel andere fabriek behoort dan die waar het ongeluk is gebeurd'. De poging werd dinsdagmorgen 10 ju li, om half acht ontdekt. In een hoek je van een verfopslagplaats vond men poetskatoen en benzine. Niet uitgeslo ten wordt geacht, dat de dader zich onder het eigen personeel bevindt, te meer daar het voor buitenstaanders vrij moeilijk hoewel niet onmoge lijk is in een dergelijke opslag plaats te komen. Een eventueel ontstane brand zou vol gens de heer Mathon 'een verduiveld gevaarlijke situatie' hebben opgele verd. 'Het is niet zeker of het vuur overgeslagen zou zijn naar de fabrie ken op ons terrein, maar in ieder ge val zou het een aardige explosie zijn geworden. En brand in de directe om geving van een fabriek waar met tweeduizend atmosfeer druk wordt ge werkt is altijd een groot risico. Van daar dat de directie deze poging ook als een criminele daad beschouwt. landi ei' lerei begroting voor zover die nu ge val i is gekomen zou een belangrijke n ei rage moeten leveren aan het anti- atiebeleid dat het kabinet-Den Uyl voeren. Financiële experts die de ting in grote lijnen plannen zijn er over eens, dat die bij de voor- omen belasting-verhogingen en inderdaad het geval zijn. effect zou kleiner zijn als de be- Jammer Bij Heidemaatschappij in Arnhem vindt men het jammer dat hel artikel zo overgekomen is. Het was het laat ste in een reeks, waarin ook de kam peerder, de jager, de watersporter enz. behandeld zijn. De artikelen zijn geschreven door Wageningse studen ten op basis van gegevens, die inter nationaal door prof. dr. M. F. MUrzer Bruyns ten behoeve van een cursus werden bijeengebracht. Het thema voor de reeks was 'Natuurbehoud en recreatie'. Het ging daarbij om de invloed van de recreatie op de natuur. In dat ver band hebben diverse groepen het er- vanlangs gekregen. De watersporters met motorboten zijn er inderdaad het slechtst vanaf gekomen. Bij de Heide maatschappij betreurt men de plaat sing van de artikelen niet. maar wel stelt men duidelijk: 'Wij distantiëren ons van de aanklacht jegens de sport visserij. Wij dragen dat is bekend de sportvisserij een warm hart toe. In een volgend nummer publiceren wij een positief artikel over de sport visserij. Dat lijkt een verdediging, maar dat is het niet, want dat zat al lang in de pen'. Nu tie eerste stromen vakantiegangers terug zijn, is voor de ontwik kelcentrales van de filmfabrieken de grote drukte begonnen. Met stapels tegelijk worden ze aangevoerd: zo'n 100.000 rolletjes per dag! Van een onzer verslaggevers ZuTPHEN Kettingrokers doen er goed aan vandaag met een boog om Zutphen heen te gaan, wat be tekent dat ze bij Deventer of Does burg de brug over de IJssel zullen moeten pakken. Zutphen houdt vandaag op particulier initia tief, maar met medewerking van de gemeente zijn eerste rooklo- ze dag. Het is de bedoeling er een jaar lijks terugkerend gebeuren van te maken, bij voorkeur een nationale manifestatie. Deze zou voortaan dan plaats moeten hebben op de 21 juni. onder het motto 'de langste dag voor het langste leven'. Voor vandaag tot de slagzin gehan teerd: 'Eén dag /.onder rook- kunt u dat ook?' Wie Zutphen nadert, wordt langs de wegen geconfron teerd met scholieren met borden waarop 'Sigaretten doven'. In de stad is een schandpaal opgericht a la 'Van rtossum's Troost'. Wie er aan worJt gekluisterd, komt er niet vanaf voordat hij beloofd heeft voor 's avonds twaalf uur niet meer te zullen roken. De sanctie is speciaal bedoel voor ro- kers-in-het-geniep. Op de Grote Markt is vandaag een tribune opgericht voor allen die het roken willen afzweren. Albert Mol uit het naburige Lochem heeft aangekondigd ook een poging te willen doen. Verder zijn er demon straties n karate-groep vernietigt asbakken), worden er touwtrek- wedstrijden gehouden om te laten zien wat goede longen verfnogen en presenteert een beat-groep het 'Rookloze Dag-lied'. Ds. Meinsma is uiteraard ook present. Hij is erg blij met deze actie. 25 j niei ingen verder omhoog zouden moe- 26 j omdat er op defensie niet genoeg :nifimigd zou worden. Het terugdnn- van het huidige hoge niveau van hd werkloosheid heeft centraal te j n bij het opstellen van de begro- ictn OW/KiWABfTET ZATERDAG 21 JULI 1973 grafir gen 015 belastingstijging van 0.6 procent een dik miljard gulden opieveren 23 ii procent komt al automatisch bin- de door de groei van het nationaal on< taien, de rest via nieuwe belas- ine-r- maatregelen als een hogere ver- zul ensbelasting, zwaardere autolasten wou< hogere belasting van de hogere in- 2 er iens. juli. middeninkomens, zo tussen de 25 duizend gulden, .hebben we wat de luwte gelaten', aldus minister- lident Den Uyl gisteravönd pa af- van de begrotingsmarathon deze week zal het kabinet aan de een advies vragen over een tus- ijdse verhoging van het minimum genot. Deze tussentijdse verhoging is van elijk geworden (normaal kan dit r eens in de drie jaar) doordat een js v svoorstel hiertoe nog net deze week de Eerste Kamer is aangenomen, zichtbaar opgeluchte minister- ddent Den Uyl vertelde dat de he- ilf v egrotingsbehandeling volgens sche- was verlopen, maar wel in een igeli r waarin af en toe toch wel eens r. v Ie woorden waren gevallen. Maan- gaat hij op vakantie, evenals veel zijn collega-ministers. fietskaart van de pers, er wer den fiets-hotel-arrangementen samengesteld en er is door de Dierense graficus Dic-k Broek hof een vignet ontworpen. De eerste Veluwse fiets-4-daag- se, die maandag start, is geor ganiseerd door de Streek-WV in Ede in samenwerking met de Wielervereniging Ede. 'Ik dacht dat het een sof werd. maar het begint nu aardig te lopen', aldus VW-directeur Van Barneveld. Veel mensen wachten tot het laatst met zich op te geven. Ze kijken nog eens even aan hoe het met het weer gaat Misschien moeten we het een volgende keer, want het wordt een tra ditie, toch wat anders doen. In Drente kost het 8,75, bij ons 19,-. Daar zijn dan wel acht consumpties en de entree van het nationale park de Ho ge Veluwe bij inbegrepen. We zijn dus zeker niet duurder, maar het kan zijn dat we het in '74 wat anders inpikken, wat het inschrijfgeld betreft'. Er moet elke dag 60 km ge fietst worden. Van een onzer verslaggevers EDE Nee, een massale happening van wielrijders als de Drentse 14.000 deel nemers, maar reuze gezellig en in het land van Bartje is veel te genieten lijkt de Veluwse fiets-4-daagse voorlopig nog niet te worden. 1 Van 23 tot en met 26 juli wordt deze voor de eerste keer gehouden en startplaats is telkens Ede. Afgaande op gegevens van de heer C. van Barneveld, directeur van de Streek-VW daar, zou het wel eens bij een honderd deelne mers kunnen blijven. Hij is daar niet treurig over ge stemd, want zo is er gelegen heid bij de organisatie wat er varing op te doen zonder dat men veel kans loopt dat de zaak in de soep draait. Aan de rijwiel-4-daagse is al een andere actie rond de twee- wieier voorafgegaan. 'Kom fietsen op de Zuid-Veluwe' heet deze actie, die vorige maand startte. De actie was georganiseerd door de WV Arnhem en de VW van de Zuid-Veluwe. Zij sluit aan bij de herontdekking, zo men wil, de rehabilitatie van het rij wiel. Fietsen is immers weer 'in', en mensen van allerlei rang en stand doen er aan mee. Het is gezond en men ziet dingen, waaraan men an ders voorbijvliegt. Op de Zuid-Veluwe heeft men het zogenaamde rent-a-bike- systeem. Geïnspireerd door het internationaal bekende rent-a- car-systeem. Men huurt dan bijvoorbeeld een fiets in Arn hem en laat deze in Ede ach ter, of in Eerbeek om het kar ntje dn Rhenen af te geven. Een twintigtal fietsverhuur- ders op de Zuid-Veluwe doet er aan mee met uniforme ta rieven. Ze beschikken met el kaar over duizend fietsen, geen afdankertjes maar van een uitstekende kwaliteit. Ook zijn er kinderfietjes en mee- groeifietsen. Met dit initiatief hebben de VVV's velen aan zich verplicht. Het meenemen van fietsen door de trein is nog maar in beperkte mate mogelijk. De vouwfiets is po pulair weliswaar, doch op wat langere tochten blijkt zij niet te voldoen. Aan de actie is overleg met de Stichting 'Fiets', de ANWB, de fabriek waar Pietje Pelle zulke goede relaties mee had, de Rijwielpadvereniging Zuid- Veluwe, en andere VVV's op de Veluwe voorafgegaan. Er bestaat voor de actie 'Kom fiet sen op de Zuid-Veluwe' een heel redelijke belangstelling, ',elfs vanuit het buitenland. Alleen al door de Rijwielpad vereniging Zuid-Veluwe wordt een fietspadennet van ruim 100 km in stand gehouden, dat zich uitstrekt van Wageningen tot Brummen. Er kwam een Op de fiets door een van de mooiste streken van ons land BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De toestemming van de gemeente om op het Amstel- veld een eerste experimenteel witkar- station te bouwen, heeft bij de aktie- groep Amstelveld protesten uitgelokt. De aktiegroep, omwonenden van het Amstelveld, is verheugd over de bouw van het witkarstation, maar noemt de gemeentelijke toestemming een blijk van totaal onbegrip voor het functio neren van het witkarsysteem, als ge wacht wordt met de bouw van andere stations. In een brief aan de leden van de Am sterdamse raad wordt geste'd dat het experiment met één station volstrekt zinloos is. In dat geval zal de proef geen succes opleveren. De grote ver dienste van het witkarsysteem, aldus de aktiegroep, is juist de ongebonden heid van de witkar aan één bepaalde parkeerplaats, waardoor de gebruiker zich na achterlating van de gebruikt® wagen bij één van de stations vrij kan bewegen naar elders. Deze vrij heid staat en valt met de fijnmazig heid van het systeem. Bij een geplan de start van vijf stations in de eerste fase zou het systeem, weliswaar be lemmerd door het kleine aantal, toch enigszins kunnen gaan functioneren. Als de gemeente oprecht van plan is het witkarexperiment een kans te ge ve, dan moet zij volgens de brief schrijvers starten met de gelijktijdige bouw van minimaal vij stations, gun stig verdeeld over het centrum, en de ze geleidelijk uitbreidsn tot 15 stati ons in de tweede fase, voordat een conclusie aan het al dan niet functio neren van het witkarsysteem kan wor den verbonden. AMSTERDAM De 19-jarige R. R. uit Amsterdam heeft zich bij do poli tie aangeven als tweede fader van de mislukte roofoverval vorige week don derdag op een sigarenwinkel, annex giro-agentschap in de Woestduinstraat in Amsterdam-West. De man verklaar de zich opgejaagd te voelen sinds zijn mede-overvaller zich maandag uit wroeging had aangegeven. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Er zullen geen maatregelen worden genomen om de beslagleggingsprocedure van het Wa terschap Hunsingo stop te zetten. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten van Groningen aan het PSP-statenlid T. J. Zanen. Deze vindt het onjuist dat het Waterschap met de prodedure is be gonnen hangende een beroep dat is ingesteld door ingelanden tegen de nieuwe waterschapsheffing op ge bouwde eigendommen. Het Waterschap is volgens GS niet buiten zijn boekje gegaan en kan ook geen gebrek aan soepelheid worden verweten. Van de tienduizend belas tingplichtigen hebben tien tot nu toe de nieuwe belasting niet betaald. Een aantal, waaronder drie woning bouwverenigingen, hebben beroep in gesteld bij de Kroon. Het zou volgens GS oneerlijk zijn tegenover degenen die wel betaald hebben om de niet-be- talers in bescherming te nemen. Za nen had gevraagd de procedure stop te zetten tot de kwestie van het be roep zou zijn afgehandeld. AMSTERDAM In het Vondelpark is een 22jarigc Ier aangehouden we gens het in bezit hebben van 75 LSD- tabletten en 200 gram hasj. Bij huis zoeking in de woning van de Ier vond de politie nog eens 100 gram hasj. DEN HAAG De particulier secreta ris van prins Bernhard heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin na dere mededelingen worden gedaan over het auto-ongeluk, waarbij de Prins donderdagavond in Porto Erco- le betrokken was en waarbij een Itali aan ernstig en de prins licht werd ge wond. Volgens de verklaring verloor de Ita liaanse tegenligger de macht over het stuur en kwam hij slingerend op de weghelft waar de Prins reed, terecht. Een voor de Prins rijdende auto wist de Italiaan te ontwijken. Ook de Prins probeerde dat, waarbij hij in een ondiepe sloot terecht kwam. Daar botste de tegenligger op de auto van de Prins. WARSCHAU Binnenkort zal in het Poolse bedrijfsleven een nieuwe regeling in werking tre den, waarbij nieuiojaarspremies worden toegekend aan arbei ders, die zich door hun presta ties hebben onderscheiden. Het nieuwe stelsel is zo opgezet dat legen einde 1982 een nieuwjaars- premie. die eigenlijk zal neer komen op een dertiende maand, kan worden uitgekeerd. Maar iedereen die zich 'hee.ft doen kennen door ongegronde afwezigheid, drankzucht of slor digheid' kan de premie of een gedeelte geweigerd worden. Voor recidivisten is het stelsel zeer streng, voor een dag onge rechtvaardigde afwezigheid wordt 20 procent verlies, voor 2 dagen 50 procent en voor meer dan 2 dagen wordt 100 procent verlies van de premie voorzien. Het Poolse bedrijfsleven heeft sedert enige tijd te kampen met een stilstand in de produk- tiviteit. De nieuwe regeling, al dus de Poolse overheid, biedt misschien de kans dat de Poolse arbeiders meer belangstelling zullen krijgen voor de verho ging van hun prestaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5