Kapers eisen: Japanner vrij Libische leider is afgetreden UW Conflict binnen kabinet bezworen In deze krant -&>Al 11e onderdelen ogen meedoen m huldeblijk rondstudiemr/drs :hone kernwapens Dor West-Europa Luchtroof na vertrek uit Amsterdam lówiSiiR® p£YT0N PLACI sa» Ex-man van vermoorde blijft in arrest krant bon noteer als nieuwe abonnee op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Comramnt ZATERDAG 21 JULI 1973 54ste jaargang no. 93 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING «nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Meer keus in 7* passende li-omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur N HAAG Minister-president ii Uyl is een voorstander van een deblijk voor koningin Juliana ter egenheid van haar 25-jarig rege- gsjubileum door vertegenwoordi- s van alle krijgsmachtsonderdelen legerplaatsen. De soberheid, zoals Vredeling (defensie) deze had op Iragen aan de krijgsmacht bij zo'n Ideblijk, wordt echter wel door het linet onderschreven. Met deze so- heid is speciaal bedoeld het niet >r laten gaan van groot wapenver n bij het jubileum. minister-president stelde gister- ind nadrukkelijk dat het nooit de loeling was geweest van het kabi- om het leger bij het feest weg te uden. Een stijlvolle presentatie van tegenwoordigers uit het hele leger 'inde hij een goede zaak. Hoeveel sonen hieraan mee zouden doen, hij echter niet zeggen. Maar als een afvaardiging wordt uit alle lerdelen en kazernes, dan zal deze [etwijfeld de steeds genoemde vijf iderd personen overtreffen. De so- heid, die minister Vredeling de jgsmacht heeft opgedragen te be chten bij het regeringsjubileum koningin Juliana heeft geleid tot aantal Kamervragen. De KVPers Eisen en Hermes willen van de pindsman weten of de 'zeer beperk- deelname' van de strijdkrachten het jubilieum wel voldoende re- sentatief kan worden geacht. vragen hem voorts of hierover t het personeel van de krijgsmacht erleg plaatsgehad heeft en of de re- •ing hiermee haar houding ten op- hte van dt strijdkrachten tracht idelijk te maken. De beide Kamer- len stellen dat velen, die dit kabi- welwillend steunen verontrust n door de demonstratieve wijziging wat tot nu toe nationaal en inter- tionaal gebruikelijk was. vens vraagt het Kamerlid Ploeg VD) waarom de oorspronkelijke innen niet zijn goedgekeurd. Verder ingt hij aan op het verlenen van lewerking aan hen die op passende :e hun aanhankelijkheid jegens de ningin willen betuigen. De heer ieg noemt in dit verband speciaal renigingen er. stichtingen die ex- rzetsmensen, ex-politieke gevange- n en voormalige militairen verte- woordigen. (ADVERTENTIE) Efficiënte doeltreffende cursussen door geheel Nederland. Ook voor het universitair toelatingsexamen. jDkethlse Repetitoren bv irktplein 35, Utrecht 030 - 94 0641 (ADVERTENTIE) Makelaardij AJPVV 'OOGFVFFN: :Tëi. Ó52~8Ü - étèSA Buien WEERSVERWACHTING: Perioden met buien maar nu en dan ook opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Maximum temperaturen rond 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Koel weer met enkele buien en later meer zon. Morgen zon op: 04.46 onder: 20.45 maan op: 22.51 onder: 12.58 Maandag zon op: 04.48 onder: 20.44 maan op: 23.17 onder: 14.19 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/LONDEN De drie mannen, die gistermiddag om kwart over vier de Boeing 747 Jumbo van de Japan Airlines kaapten, vertelden de verkeerstoren van vliegveld Beiroet gisteravond dat zij de vrijlating beoog den van Kozo Okamoto. afaticus interesseert de door- lee arts niet. Het is een ziekte aar niets aan te knutselen of tc izzelen valt en er valt medisch zien weinig eer aan te behalen. Pro/, dr. J. Th. R. Schreuder, oprichter van het Amsterdamse afasiecentrum. fat moet dat muggepoepje daar? Intussen hebben de Egyptische autori teiten gistermiddag op 80 km ten oosten van Mersa Matruh een voorlopig halt toegeroepen aan de Libische auto karavaan van naar schatting 40.000 deelnemers. Zij lieten de autoweg naar Alexandrië bij het stadje Fouka blokkeren, door dwars over de weg een trein neer te zetten. Een hoge Egyptische functio naris ontkende het door ooggetuigen verspreide bericht dat de weg bij een haastig opgeworpen stenen wegver sperring was opgeblazen. De Egypti sche politie heeft de weg afgesloten en liet de journalisten, die zich uit Mersa Matruh haastten, niet toe. Volgens een Egyptische politieman bij een post op 20 km van Mersa Matruh namen de Libiërs het oponthoud rus tig op. Maar Mostah Mohammed el Zawawi, één van de leden van het Li bische volkscomité, dat de eenheids- mars organiseert, zei: 'Wij zijn met groot enthousiasme voor de eenheid gekomen. Wij zijr vastbesloten die tc bereiken of ervoor te sterven.' Gisterochtend kwam de stoet auto's, bussen'en. taxi's met een lengte van ongeveer tien km in Mersa Matruh aan, waar de Egyptische regering de betogers had willen ontvangen. Maar vier uur later was praktisch geen Li- biër meer in het tentenkamp overge bleven. De demonstranten riepen: 'Eenheid, eenheid, we staan erop naar Cairo te gaan. We hebben van onze revolutionaire volkscomité's opdracht gekregen pas in Cairo halt te maken.' Vijftig autobussen en enige honder den agenten van de crème van de Egyptische veiligheidspolitie trachtten de vloed te stremmen op de weg, maar de Libiërs trokken erom heen en gingen verder, onder de leus 'Eén volk, één land, één lol.' Begroeting' Even buiten Mersa Matruh hadden de Egyptenaren voor de ontvangst van hun Libische broeders een enorm ten tenkamp ingericht om hen met bloe- Zie verder pagina 9 Binnenland Afasie-centrum bedreigd 7 ELEVATION 105 FT. Een voortrekker van de gemotoriseerde Libische pelgrimstocht draagt een toorts mee, als symbool voor de eenheid tussen Egypte en Libië. Mars op Cairo door trein geblokkeerd CAIRO (Reuter, UPI, AFP, AP) In een telegram aan president Sadut heeft de Libische leider, kolonel Khaddaffi, gisteren meege deeld dat hij tien dagen geleden op 11 juli is afge!reden als voorzitter van de Revolutionaire Raad van Libië om elk obstakel op de weg naai een volledige fusie met Egypte uit de weg le nemen. Dit beeft radio-Cairo omgeroepen. 'U weet dat ik sinds 11 juli afgetreden ben en dat ik dit vele malen tegen over u in Cairo en Alexandrië heb her haald De officieren van de Libische strijdkrachten weten dat ook en heb ben tevergeefs getracht mij ervan te weerhouden'. Khaddaffi verliet Egypte op 9 juli, nadat hij de Egyptische lei ders niet ervan had kunnen overtui gen dat de twee landen op 1 september een volledige unie moeten aangaan. Maar de Libiërs weten nog steeds niet dat hun leider Egypte heeft verlaten, omdat daarover niets bericht werd in Libië. Met dit telegram heeft Khaddaffi dui delijk te kennen gegeven dat hij niet voor de unie-mars naar Cairo verant woordelijk is. Khaddaffi prees in zijn telegram de mars als 'goed en eervol' en drukte zijn verbazing uit over de Egyptische reactie. Maar hij verklaarde er niets Khaddaffi vair te hebben afgeweten en er niet voor verantwoordelijk te zijn. Hij zei echter bereid te zijn 'als gewoon bur ger' een beroep te doen op de beto gers, de belangen van Egypte te be schermen en 'als soldaten uw bevelen op te volgen'. Deze enige overlevende van het Ja panse zelfmoordcommando, dat vorig jaar een terreuraanval pleegde op het viegveld van Tel Aviv, waarbij tien tallen doden vielen, verblijft in een Israëlische gevangenis. Op vliegveld Lod van Tel Aviv heerste gisteravond dan ook grote spanning. Veiligheids troepen werden rond het vliegveld samengetrokken, omdat een landing van de gekaapte Jumbo mogelijk werd geacht. Tot gisteravond laat heerste grote on zekerheid over de richting die het toe stel koos. Nadat de drie mannen, die het toestel boven de NoorJzee over namen, na een dramatische vlucht van ruim vijf uur de verkeerstoren van vliegveld Beiroet vertelden dat zij de vrijlating beoogden van Kozo Oka moto, steeg de spanning. Er kwam om tien uur een melding, dat het toestel was geland in Basra, in Irak, maar om half elf bleek het toestel te zijn doorgevlogen naar Bahrein. De president van Japan Airlines, Shizuo Asada, verklaarde dat de Boeing voldoende brandstof aan boord had om tot ongeveer half drie zaterdagmorgen in de lucht te blijven. Israël verzekerde gisteravond opnieuw, dat het zal weigeren in te gaan op eventuele eisen van de kapers. Nadat Japan Airlines aanvankelijk had aangenomen dat de drie kapers leden van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging El Fatah waren, vertelden de mannen de verkeerstoren van vlieg veld Rome, dat zij behoorden tot een Japafise organisatie: het 'Japanse Ro de Leger'. Het Palestijnse Bevrijdings front (PLO) ontkende bovendien dat leden van een Palestijnse commando groep bij de kaping zouden zjjn be trokken. Hel toestel was gistermiddag om half vier met 123 passagiers en 22 beman ningsleden aan boord van Schiphol vertrokken op weg naar Anchorage VEGHEL De ex-echtgenoot van de in de nacht van dinsdag op woensdag vermoorde Hannie Verwegen uit Veg- hel, de 23-jarige H. van G. uit Schijn- del, bevindt zich nog steeds in arrest. Van G. heeft toegegeven dat hij zijn ex-vrouw dinsdagavond in haar wo ning heeft bezocht, na daarvoor met haar een afspraak gemaakt te hebben. Hij is na bij haar te zijn geweest te ruggekeerd naar de kennis in Schijn- del. Berichten als zou hij een vroeger tijdstip van terugkeer in Schijndel hebben opgegeven dan uit verklarin gen van zijn vrienden blijkt, worden door de officier die het onderzoek leidt, mr. P. Duyx uit Den Bosch, naar het rijk der fabeltjes verwezen. Volgens mr. Duyx zijn er we, aanwij zingen dat Van G. de dader zou kun nen zijn, maar voor honderd procent bewezen is dat niet. Hij vindt het in ieder geval een merkwaardige samen loop van omstandigheden dat Van G. het slachtoffer dinsdagavond nog heeft bezocht. Kozo Okamoto (Alaska) met als eindbestemming To kio. Kort na het opstijgen om tien over vier meldde de gezagvoerder aan de verkeerstoren van Preston in Engeland, dat het toestel was gekaapt. Volgens de persdienst van Schiphol had de Jumbo zich nog correct afge meld bij het verlaten van verkeers gebied van Schiphol. Er waren daar passagiers ingestapt, waaronder een Nederlander, de heer Koning, over De houding van deze minister had het kabinet eerder deze week voor rnsti- gc moeilijkheden geplaatst bij het sluitend maken van het dekkingsplan voor de begroting van 1974. Woensdag liep de discussie hierover zo hoog op, dat premier Den Uyl de zaak voorlo pig moest sussen met de belofte, dat er gisteren een aangepast dekkings plan ter tafel zou komen, dat in de bezuinigingen op verschillende minis teries vooral die van defensie op- Peyton Place loopt af 13 Buitenland Nixon treerlt niet af 9 Laatste weken Praagse lente 11 Succes revolutie Peru 11 Kerk Het gekaapte toestel is voor zijn ver trek vanaf Schiphol niet gecontroleerd, liet controle-systeem op Schiphol is een zogenaamd roulette-systeem, waar uit volkomen willekeurige toestellen geselecteerd worden. Dinsdag was juist een extra controleploeg (de zevende) in dienst gekomen, waardoor het rou lettesysteem grondiger zou kunnen worden uitgevoerd. Na de kaping is op Schiphol verscherpte bewaking in gesteld. wiens identiteit Japan Airlines geen verdere gegevens wilde vrijgeven. Er waren verder nog drie Europeanen in gestapt; de resterende passagiers wa ren van Japanse nationaliteit. In Pa- tijs, het beginpunt van de lijndienst naar Tokio, bevonden zich onder de 56 oassag'ers, die daar instapten, twee passagiers met Arabische namen. JAL nam aanvankelijk aan dat deze twee Arabieren de kapers waren, maar later ontstond hierover twijfel, omdat de naam van het 'Japanse rode leger' werd genoemd en omdat de vrijlating vpn dc door Israël veroordeelde Japan ner werd geëist. Het toestel is boven de Noordzee ge kaapt en is toen via Nederland en Duitsland in de richting van Italië ge vlogen. Daar hebben gevechtsvliegtui gen van de Italiaanse luchtmacht nog geprobeerd het toestel tot landen te dwingen, maar de kapers reageerden niet Vervolgens vloog het toestel via Cyprus naar het Midden-Oosten. Leven van een rabbijn 2 Kunst DEN HAAG Ondanks ernstige meningsverschillen over de hoogte van de bezuiniging op defensie, heeft het kabinet-Den Uyl gister avond toch nog de begroting voor 1974 rond gekregen. De aanvankelijke weigering van minister Vredeling (defensie), in 1974 al grote bezuinigingen aan te brengen op zijn departement mondde uit op een conflict tussen hem en zijn collega van financiën, dr. Duvsenberg Ir. Vredeling dreigde zelfs op te stappen als hij zijn zin niet zou krijgen. nieuw bekeken zouden worden. Uit deze nieuwe cijferopstellii-j bleek duidelijk dat een geringere bezuini ging op defensie van rond 100 mil joen gulden betekende, dat er minder gedaan kon worden voor CRM, sociale zaken, woningbouw en vooral ontwik kelingshulp ofwel dat de belasting druk nog verder zou moeten worden verzwaard. Zie verder pagina 5 Geloven in alfabet17 Beeld van doodziek land 17 Sport Tourcircus draait om de commercie 19 Fuente dreigt alles te verliezen21 Economie Tussen Dirk en Simon 23 ltccepten 6 Strips, feuilleton r> Radio en tv r, Men schrijft ons 6 Commentaar 7 Weer. oproep toeristen 7 Uw probleem 7 Familieberichten u Puzzels 1$ Tuinrubrlek15 Beurs 16 (ADVERTENTIE) VERHUIST U? Ol heefi u ander transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWEROA ZONEN voor een l dolfijne show Kom naar het Dolfinarium Harderwijk K In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke shew van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. RITA naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen 'Hoeveel betaalt u als ik uw gazon maai? Mijn vader geeft maar een kwartje.' Een postzegel is niet nodig als u op rit ppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Lelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1