V 4 Diet Fransen neemt afscheid met tegenzin J ;OUW/K)WARiTET ZATERDAG 21 JULI 1973 SPORT T17/X19 IN TOURCIRCUS VAN FELIX LEVITAN 1 Hix Levitan valt maar één keer |t zijn rol. Dat is op het moment it de Ronde van Italië onderwerp h gesprek wordt De Giro en de |ur worden steeds meer eikaars eenpolen. En Felix voelt de hete [em van die andere machtige telerbaas, Vincente Torriani - recteur van de Giro d'Italia - al zijn nek. Geen wonder dat hij en uitschiet. Dat de uiterst tainnelijke stem met het [berispelijke Oxford-Frans even ar het geluid neigt dat normale [rvelingen plegen voort te engen. Maar voor het overige [jft die slanke kleine man de bonificatie van de Franse prrne. Lacht hij minzaam en rduldig begrijpend wanneer een vraag wordt gesteld, die astig' overkomt Want Felix zich als directeur van de ir de France ver verheven 'en vakmensen, die hij wel eens collega's betitelt. Hij, Felix itan die er veel jonger uitziet 1 de 61 jaar die hij nu telt, as tners de directeur van de Tour France. En de Tour is een itituut, zo niet in West-Europa, i toch zeker in Frankrijk, ritan vormt daar een wezenlijk itanddeel van. Nou dan. Ja leger speelde hij een andere rol. zeker in 1932 toen hij voor het 5t naar de Tour de France ging »r de bladen L'Intransigeant, Luto en Match. Als journalist, j heeft Felix Levitan voor die Imalistieke beslommeringen na geen tijd meer. Als ofdredacteur van Le Parisien >ere, de krant die in enwerking met L'Equipe ntwoordelijk is voor de inisatie van de Tour de France, :rkt hij zich tot het leveren zijn dagelijkse piepkleine mn op de achterpagina van krant Levitan is steeds Ier journalist geworden en Js meer een man van de hmercie. Daarmee verloochent niet het bloed van zijn joodse irouders. Langzaam maar zeker tft hij zich naar boven yorsteld. Totdat hij belandde op .plaats war hij nu zit. recteur van de Tour de France, jecteur van dc sportdienst van Parisien Libere en iMredacteur van datzelfde blad. t is nogal wat. ,ix Levitan heeft himmer zoveel tiek te slikken gekregen als in te Tour de France. Er wordt hem gezegd, dat hij zich die tiek niet aantrekt. Maar af en klinkt er een niet mis te ■staan verwijt door in de hting van de journalisten, die hebben gewaagd om zijn Tour, a werk te kritiseren. En die ,tiek treft steeds duidelijker Felix, de man van de inmercie, die Jacques Goddet ir het tweede plan heeft wezen. Levitan omzeilt de Iiek. Heel listig en sluw tracht steeds het gesprek in andere en te leiden. Toch ontkomt hij met aan op enkele punten zijn len te erkennen. Zij het dat het bedekte termen gebeurt. Maar is al heel wat voor deze kleine in, die achter het masker van zinnelijkheid, zijn dictatoriale Igingen verschuilt. Die niets piend iedere aanval op zijn ntie afslaat. Felix Levitan, een fendelijke dictator. GAAT COMMERCIE ROVEN ALLES Joop Holthausen in de'Tour' Van de laatste Tour de France die Eddy Merckx won, die van 1972, werd gezegd dat het de zwaarste was in de na-oorlogse periode. De Tour van dit jaar heeft het spektakel van 1972 in dat opzicht ver overtroffen. De orga nisatoren eisen steeds meer van de renners, die gedwongen worden naar andere middelen te grijpen om de grenzen van hun kunnen kunstmatig te verleggen. De grenzen van het mo gelijke zijn overschreden vinden de renners, vindt ook het grootste deel van de volgerskaravaan. Felix Levitan: 'Deze Tour de France was zeer moeilijk. Misschien zelfs te moeilijk voor een groot aantal ren ners. Maar dat kwam niet in de eerste plaats vanwege het parcours, maar vooral door de aanvallen van Ocana, waardoor de anderen gedwongen wa ren eerder dan normaal hun reserves aan te tasten. Luis Ocana heeft aange vallen vanaf de eerste etappes. In de rit naar Reims, toen Luis Ocana zijn eerste grote aanval inzette, werd er gezegd: Ocana is gek. Maar ik ben van mening dat Luis Ocana een genie is. Hij heeft niet alleen het terrein ge bruikt waarin hij superieur is aan al le anderen met-uitzondering van Fu- ente, maar hij heeft ook gebruik ge maakt van Fuente's mindere kwalitei ten op het vlakke door hem op de kasseien op achterstand te rijden. Op de dag dat Fuente op 7 minuten bin nenkwam - in de etappe naar Reims - heeft Luis Ocana de Tour gewonnen'. Commercie Felix Levitan streeft ieder jaar weer naar een climax, naar een grootser spektakel dat de massa moet aanspre ken en de oplage van Le Parisien Li bere en L'Equipe doet stijgen. De Tour is natuurlijk niet alleen sport meer. Het is een geweldig circus, waarin overigens al even geweldige sportieve prestaties worden geleverd. Een circus, waarin de commercie over heerst. Een spektakelstuk terwille van die commercie. Felix Levitan:: 'De Tour is geen spek takel, maar een sportieve competitie. Het is geen toneelstuk. In een toneel stuk werk je van bedrijf naar bedrijf. De spanning wordt opgevoerd tot een climax, die doorgaans in het laatste bedrijf ligt. Je kunt het allemaal keu rig regisseren. In de sport is dat on mogelijk. Je kunt niet tevoren voor spellen, wanneer de climax zal zijn. Dat is juist het wezen van de sport. Dat hoogtepunt kan zich al in de eer ste dagen voordoen, zoals in deze Tour de France is gebeurd. Maar dat maakt het gebeuren niet minder waardevol. Een bokswedstrijd kan al in de eerste ronde beslist zijn. De toe schouwers die misschien veel geld voor hun plaatsen moeten neertellen, accepteren dat. Zij weten dat zij dat risico lopen'. Kritiek De kritiek van de journalisten heeft Levitan meer aangegrepen dan hij wil erkennen. Kritiek op het parcours, kritiek ook op de verzorging, de accom modatie zowel voor renners en vol gers. Levitan heeft terwille van de commercie, terwille van het geld te veel concessies gedaan en dat juist ten koste van de hoofdrolspelers in zijn circus. Felix Levitan: 'De journalisten zijn niet tevreden. Dat klopt. Maar het pu bliek is wel tevreden. Nooit tevoren is de Tour de France zo bij het pu bliek aangeslagen als dit jaar. Zoals ieder jaar hebben wij ook nu weer een onderzoek laten verrichten door een marketing-bureau dat peilt hoe veel toeschouwers er langs de weg staan. Op het moment dat de Tour nog geen veertien dagen oud was, wa ren dat er 12 miljoen. Dat is bijna een miljoen mensen per dag. De machtsgreep van Ocana is overgeko men bij het publiek. De wijze waarop hij zijn voorsprong heeft vergroot, heeft hem opnieuw in populariteit doen stijgen. De winnaar was al ge ruime tijd bekend. Toch bleef het pu bliek toestromen'. Protest De Tour 1973 zal de geschiedenis in gaan als de Tour-zonder-Merckx, zon der 's werelds beste wielrenner in - nog altijd - 's werelds meest gewaar deerde wielerevenement. Levitan en Goddet zijn er niet in geslaagd om Merckx te strikken voor de Tour '73. Daaraan lagen op de eerste plaats commerciële redenen ten grondslag - Merckx' sponsor heeft grote belangen in Italië en Spanje maar er was van de kant van Merckx toch ook een stukje protest bij ten opzichte van Levitan, die zich zo weinig gelegen laat liggen aan de wensen van zijn acteurs. Felix Levitan: Tedere organisator wil Eddy Merckx, in zijn ronde hebben. Ik ook. En ik betreur het nog steeds dat hij er niet is. Maar ik erken zijn recht om te weigeren, om een pro gramma samen te stellen, zoals hij dat zelf wil. Er zijn ook geen Italia nen in deze Tour. Maar met uitzonde ring van Gimondi is het niveau van de Italiaanse wielrennerij zeer matig. Gimondi zöii naar de Tour zijn geko men, wanneer zijn vrouw niet ernstig ziek was geweest. Hem had ik er graag bij gehad. Maar de rest van de Italianen komt capaciteiten tekort om in deze ronde een hoofdrol te vertol ken. Ook Battaglin, die in de Ronde van Italië goede prestaties verrichtte, hij is nog te jong. Ik kan gerust zeggen, dat ik in deze ronde de beste cou reurs ter wereld heb met uitzonde ring misschien van Eddy Merckx'. recht aanmerking gemaakt op het feit dat er te weinig tijd was voor rust. Na etappes van 250 kilometer, die stuk voor stuk zwaarder waren dan icelke klassieker ook, kregen de ren ners niet voldoende tijd om te her stellen. Bovendien had Levitan op en kele dagen twee etappes staan, waar door hij op een en dezelfde dag twee steden een flinke som geld op tafel kon laten leggen om de Tour te ont vangen. Er is ran de zijde van de renners te- Felix Levitan: 'De Tour de France komt in feite twee dagen tekort om meer rustpauzes te kunnen inlassen. Maar de bepalingen van de internatio nale wieler-unie maakten het ons on mogelijk om voor dit jaar een andere formule te kiezen. Wij zijn gebon den aan maxima van 4000 kilometer en 20 wedstrijddagen, die door 2 rust dagen onderbroken moeten worden. Als ik de rustdagen had kunnen laten vervallen, had ik korte etappes kun nen inlassen, waardoor ook het aantal kilometers van de lange etappes be perkt had kunnen worden. Ik vind die rustdagen overigens toch maar on zin. Want op die dagen pakken de renners de fiets en gaan een stukje trainen. De coureurs zeggen wel dat zij niet van halve etappes houden. Maar de renners houden niet van dit en zij houden niet van dat. Zij hou den alleen maar van geld. Van heel veel geld zelfs. Maar dat moet je toch ergens vandaan halen De renners kunnen in totaal in deze ronde 435.000 gulden aan prijzen verdienen. De organisatie van deze Tour loopt in de miljoenen. Dat kan een krant niet betalen. Wij hebben etappeplaatsen nodig om het budget rond te maken. Vandaar die halve etappeplaatsen'. Geld Slechts weinigen zijn op de hoogte van de boekhouding van de Tour de France. Het grootste deel van de vol gers is geneigd om te zeggen dat Levi tan een fikse toinst maakt met de Tour. De directeur zelf ontkent dat. Felix Levitan: 'Verdienen aan een Tour de France is onmogelijk. Zowel Le Parisien Libere als L'Equipe leg gen er dik op toe. Die bladen doen dat op de eerste plaats om de sport te dienen. Dat is hun ideaal. Maar daar naast voor de publiciteit voor die kranten. De reclamecampagnes van zo wel Le Parisien als L'Equipe zijn op de Tour de France gericht. En een campagne mag geld kosten. Vandaar dat het verantwoord is dat de beide bladen er geld op toeleggen'. In tegenstelling tot Levitan in de Tour is Torriani er in dc Giro wel in ge slaagd Merkcx aan het vertrek te krij gen. Dc Giro is hard op teeg de Tour in belangrijkheid naar de kroon te steken. Levitan ziet dié ontwikkeling met de nodige zorg tegemoet, al ont kent hij dat glashard* Felix Levitan: 'De Tour de France heeft nimmer het monopolie willen hebben. Wij zijn blij met andere koersen en zijn er niet bang voor dat die andere koersen ons op een of an dere dag zullen overheersen. De con troverse Giro-Tour leeft- alleen maar in de gedachten van journalisten. Wij vinden de Giro een mooie koers en ik weet zeker dat mijn vrienden van de Giro de Tour een goede wedstrijd vin den. Ik zie de Ronde van Italië niet als concurrent. De Tour en de Giro kunnen naast elkaar bestaan. Het is niet waar dat de Tour volgend jaar een etappe in Engeland laat verrijden om de Giro vóór te zijn. Het enige doel is bekendheid te geven aan de Tour in het buitenland'. |n onze speciale verslaggever 10NINGEN Nog één keer wringt Piet ansen zich in het middenrif van FC Gro- ögen. En nog één keer wil de nauwelijks de Groninger hoofdmacht weg te denken [we routinier zijn optreden omranden met .brille, die hij negentien seizoenen lang aan —4 front van het betaalde voetbal heeft uit- straald. Zondag, tegen Club Brugge de Bel- (che kampioensformatie, wil Piet Fransen ti glanzend sluitstuk aan zijn voetballoop- an smeden. Wil hij zijn zó markante ver- lijning nog onvergetelijker maken dan die •xistpeite al is. En dat niet alleen omdat de po- Wer|aire Groninger hunkert naar een schitte- tid adieu, maar meer nog omdat Piet Fran- wil aantonen dat FC Groningen hem nog ft kan missen. Ondanks zijn, in 37 jaren ftgelegde, ouderdom. typeert de Instelling van Piet Fransen dat hij fciaal voor het duel van zondag nog weer in trai- g is gegaan. Minder intensief dan in het verle- I uiteraard. Minder schematisch ook, maar wel atiek. Omdat Piet Fransen de stramheid uit zijn r. fren wil vèrdrijven en omdat hij weigert af tc te. Zijn eerzucht, die niet te doven lijkt, dwingt J tot een grootse apotheose, die dat nogmaals naar zijn zin veel te vroeg komt De veronder- Jing dat hij te oud is geworden voor het eredivi- toetbal irriteert hem. Vooral omdat hij juist van i_ imeest recente competitie één van zijn betere 11 Ikte. Daarom'fn het bijzonder doet het afscheid Piet Fransen draait er niet omheen en erkent Jhij tevredenheid veinsde toen Ron Groenewoud aan het eind van het seizoen eervol ontslag of- r e$rde. Piet Fransen wilde niet stoppen. Dacht k nog zeker enkele seizoenen mee te kunnen. 1 'Omdat ik daar het karakter voor heb. Ik kan door tegenslagen heen bijten. Ik kan bovendien niet zonder voetbal en met mijn ijzersterk li- am, dat vrijwel nooit onder blessures te lijden j, had ik me voorlopig zeker gehandhaafd in de Het kwelt Piet Fransen dat hij uit het voetbal wordt gestoten omdat hij zoveel i dan de meeste van zijn collega's. En ver- vraagt hij zich af: 'Want er is toch nog nie- I geweest die mij een gebrek aan kwaliteit heeft rette wreven?' «schouwer ujne i wét in de aanloop op de nieuwe competitie, met .onvermijdelijke afscheidswedstrijd in het voor- Icht, tart het vraagteken, dat hij achter zijn ver Piet Fransen actief toeschouwer bij een actie van Johan Neeskens. Na morgen vanaf de tribune. trek heeft geplaatst, hem nadrukkelijker dan ooit. Fransens levensritme stokte. Hij, die gewend was te trainen, bikkelhard in de slag te gaan, zoals hij het zelf uitdrukt, veranderde in een rustend voetballer, die de eerste trainingen van zijn kameraden als toe schouwer volgde. Fransen: 'Ik had er zo wel weer tussen willen springen. Omdat ik voel dat ik het nog kan. Steeds meer ga ik me realiseren wat ik in feite mis, de training en de sfeer er omheen. Soms wil ik zo wel op Groenewoud afstappen en hem vragen waarom ik nu werkelijk weg moest. Ik had er vrede mee kunnen hebben als FC Groningen de selectie in de transferperiode aanzienlijk had uitge breid. Maar dat is niet gebeurd. Er is een aantal jeugdspelers aan het keurkorps toegevoegd. Jongens met talent, dat zeker. Maar wel spelers die niet met een inzetbaar zijn. Daarom had trainer Groene woud mij achter de hand kunnen houden. Eventu eel als wisselspeler. Een voetballer is nooit te oud, hij kan het aan of hij kan het net aan, en dat heeft met leeftijd niets te maken. Ik heb bewezen dat ik mijn partij nog steeds mceblaas'. Keihard Ron Groenewoud heeft Piet Fransen steeds voor ogen gehouden dat hij hem geen smadelijke aftocht gunt. Dat hij hem ook niet een seizoen lang op de reservebank duldt, omdat Piet dat op grond van zijn verdiensten voor het Groninger voetbal niet toekomt. Piet zelf laconiek: 'Ook als wisselspeler zou ik niet berusten. Ik was er keihard tegen aan gegaan en had er een concurrentieslag van ge maakt. Jonge voetballers moet je geen plaats geven, maar die moeten een plaats verdienen. In het geval van Sjaak Swart ligt dat anders. Bij Ajax bestaat de mogelijkheid wel om een jonge, gelijkwaardige voetballer in te zetten'. Piet Fransen had er veel voor over gehad om zijn carrière opnieuw met een jaar tc verlengen. Wilde zijn vakantie zelfs opoffe ren om in training te blijven, wilde concessies doen aan zijn niet altijd serieuze levenstrant en wilde vooral jonge voetballers al in de competitie proloog wat meer prof-bewust maken. En dat alles omdat Piet Fransen een clubman is. FC Groningen is een deel van zijn leven. Publiek Hij onderkende de waarde van het publiek dat de tribunes op het Oosterpark slechts incidenteel vol ledig vulde. Fransen: 'Ik ben me altijd bijzonder goed bewust geweest dat de mensen komen om iets te zien. Mensen willen spektakel en als je dat met voetbal niet kunt brengen moet je andere stunts bedenken. Clownesk optreden zeg je, dat klopt. Ik ben er zeker van dat ik in mijn eentje nogal wat mensen trok. Ik praatte veel met tegenstanders, scheidsrechter, maar ook met het publiek. Dat werd gewaardeerd, ik merkte het. Voetbal is een humor loze zaak geworden en dat is jammer. Want voet ballers zijn geen machines, die iedere zondag ga rant staan voor een goede wedstrijd. En compensa tie voor een slechte wedstrijd bestaat niet meer. Toen ik het vorig jaar in de laatste competitiewed strijd tegen Go Ahead, een volkomen oninteressant duel, geintjes maakte, enkele buigingen naar het publiek maakte en zo, betichtte de trainer mij van a-professioneel gedrag. Dat vond ik een beetje kin derachtig. Ik heb ook wel eens wedstrijden gespeeld waarin het gewoon erg slecht ging. Toch slaagde ik er dan meestal wel in iets amusants te bieden'. Verveling Een instelling, die in de Rotterdamse episode Van zijn voetballoopbaan groeide. Als Feyenoorder, hij was toen al 29 jaar oud, veranderde zijn visie op voetbal. Hij reisde niet naar de Maasstad met de in tentie om de portefeuille te spekken. Geld domi neerde nooit in zijn gedachtengang. En toch be kroop Piet Fransen dat door hem verfoeide gevoel van een 'zakkenvuller' toen hij als full-prof zijn le ven sleet. Hij trainde één keer per dag en verveel de zich op andere momenten binnen dat etmaal stierlijk. Breidde zij trainingsarbeid uit tot een fre quentie van tien keer per week. maar vond daarin toch geen genoegdoening. Piet Fransen: 'Dat leven lag mij niet. Ik vond het voetbal groots. Onvergete lijk die ervaringen in de stampvolle Kuip, het Eu ropa Cup-voetbal en zo. Prachtig, zonder meer. Maar daarnaast lag ik stil. Biljartte en klaverjaste en daarmee hield het op. Mijn lichaam is ingesteld op werken. Keihard werken, zoals ik ook nu op mijn rijdende winkel doe. Toen mijn vrouw dan ook nog heimwee kreeg zijn wij terug gegaan. FC Groningen en Feycnoord kwamen pas op de val reep van de tweede transferperiode tot een ak koord. De vrijdagavond voor het competitieprogram stond ik zowel bij Feyenoord, dat thuis tegen ADO speelde als bij het toenmalige GVAV (thuis tegen Telstar) opgesteld. Ik speelde uiteindelijk in het Oosterpark'. Die beslissing van toen kostte hem uiteraard geld. Veel geld. Piet Fransen tilt daar niet zwaar aan. Merkt wel op dat hij zijn financiële rijkdom aan zienlijk had kunnen uitbreiden als hij tien jaar la ter was geboren. Fransen stamt evenwel uit een ca tegorie voetballers die met zuiver sportieve motie ven naar de betaalde sport zwenkte. Als Velocitaan (nu Groninger amateurclub) toucheerde hij 12,50 voor een gewonnen wedstrijd. Wijst dan ook op de vlucht, die het betaalde voetbal tijdens zijn loop baan heeft genomen en schakelt aan een lange reeks van woorden zijn bedenkingen tegen langlo pende contracten. Fransen: 'Voor jongens als Cruijff en Van Beveren moet de prikkel voor de prestatie weg. zijn. Die zijn met hun zevenjarig contract im mers binnen. Ik vind dat belachelijk. Iedere speler moet zich naar mijn idee ieder jaar opnieuw waar maken en op basis van z'n verrichtingen een jaar contract afdwingen. Het voetbal gaat door die lang lopende verbintenissen kapot'. Zelf heeft Piet Fran sen de mogelijkheden om nu 'binnen' te zijn gene geerd. Hij weigerde zich te verbinden aan de Duitse makelaar Schwab, die hem op een financieel aan trekkelijke basis wilde uitlenen aan Duitse Bunder ligaclubs. Spijt heeft Piet Fransen daarvan niet. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19