Dominospel met Beesten en Bloemen Ivenwicht de ijver fllBlIlSllI Anderen weer dit: Wie heeft ergelijk? Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: /IHe uwe boeken 9 IP ÜW/KWAIOTET ZATERDAG 21 JULI 1973 BINNENLAND T15/K15 Inbreken mag niet. Dieren mishandelen en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het in beslag nemen van een voetbal. Soms tot een spontaan gebaar na een fikse burenruzie. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. (ADVERTENTIE) 3 maal 10 gulden aan prijzen land. 61. voorzetsel. 62. plaats in de schouwburg, 64. jongensnaam, 65. af nemend getij, 66. halfgod, 69. muziek noot, 70. beet, 72. dwaas, 73. honing drank, 75. spaans paard. 76. gemeente- weide. Verticaal. 2. water in Friesland 3. he vig 4. deel van de bijbel, 5. niet goed doorbakken, 7. rund, 8. gebied, 9. dierengeluid, 10 zilt vocht, 12. boom, 13. Royal Exchange (afk.) 15. slingerplant, 17. Soort 18. priem 19. recht stuk vaarwater, 20. vaarwel, 25. waterstand, 26. spil van een wiel, 28. wijnmaat, 29. meisjesnaam, 31. be stelling, 32. voorzetsel, 33. breedvoe rig. 34. doorweekt, 36. familielid, 37. boom, 39. vierhandig dier, 44. over blijfsel bij verbranding, 46. bijwoord. 48. zeerover, 50. hevige stormwind, 51. klein kind, 52. sportterm, 54. ingang, 55. soort appel, 57. werkplaats (afk.) 58. wandversiering, 60. erg, 61. kever, 63. pas, 67. in het jaar der wereld (afk. Lat.). 68. oude lengtemaat, 70 uitroep, 71. per expresse (afk.), 73. pers. voornaamw. 74. voegwoord. Oplossing tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouiv/Kwartet, Postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: week endpuzzel. Oplossing van vorige week. Horizontaal. 1. Last, 4. aap, 6. aker, 9. ga, 10. tras, 12. Eder, 14. e.k. 16. ar- re, 18. stage, 20. Alda, 22. leemte, 24. makker, 26. os, 27. pantomime, 30. Ne, 31. rem, 32. oei, 33. Ier, 35: bel, 36. eerst, 38. lap, 40. kap, 41. hel, 42. bot, 43. tol, 44. sek, 46. rotan, 48. kee, 50. lor, 52. Ora 53. tal, 55. al, 57. korpo raal, 60. re, 61 bagage 63 .Dokkum, 65. ever, 66. sepia, 69 olie, 70. la. 71. dito, 73. emoe. 75.nl. 76. stek, 77. sar, 78 snee, Verticaal 1. Lares, 2. stempel, 3. tr. 4. ast, 5. peg. 6. A.E. 7. krakeel 8. reden, 9. galon, 11. Asen, 13. demi, 15. Karei, 17. re, 19. Amoer, 21. l.k. 23. tam, 25. ami, 28. toeloop, 29. njisbaar, 31. re pel. 34. ratel! 35. bas, 36. eer, 37. ton, 39. Poe. 45. kokarde 47. troep, 48. kaï- koen, 49. label. 51. rog 53. tao 54. me mel. 56. lavas, 58. rest, 59. Adam, 60 ruine, 62 ge. 64 kl. 67. Eos, 68. Ier, 72. ik. 74. os. Prijswinnaars: Mevrouw M. Both van Meijeren, Wol- lefoppenweg 17, Zevenhuizen; De heer C. J. v. d. Peppel, Joos Banekersweg 2-III, Amsterdam-West; De heer W. Kunnen, Pekelharing straat 9-1, Ainsierdam-Oost. [g Ie plomp, een. waterplant die eigenlijk alleen maar voor een grote vijver geschikt is. Dul or Henk van Halm goede vijver hoort een getrou- kopie te zijn van een gezonde uulot Daarvan uitgaande en met wat weten over het evenwicht tussen duktie en afbraak van afvalstof- ag 2 en tussen onttrekking en aan- 'yg ling van zuurstof in het water ellin iten we een vÜver aanleggen en ajgiJchten. Wat de aanleg betreft, is ligging onze eerste zorg. Een ïvijver kan niet vaak zo royaal den aangelegd dat grootte en ite die van een normale sloot laren. Ondiepe slootjes die de i dag in de volle zon liggen, zijn t zij|cstal ziek. Omdat het water in de erg warm wordt, is het ge- inlijk arm aan zuurstof en vindt afbraak onvolledig plaats., tenzij heel veel water- en oeverplanten groeien die voor snelle zuurstof vulling zorgen. Een vijver die len dieper wordt gemaakt dan ig centimeter, mag daarom niet ganse dag door de zon worden chenen. De begroeiing op de oe- moet minstens een gedeelte be- iaduwen, liefst zo dat in de loop 1 de dag elk deel van de vijver i tijd in de schaduw en een tijd de zon ligt. Goed functionerend er heeft zon nodig, het bassin klaar is, volgt de in- ting en daarbij maken veel vij- zate bezitters al meteen een kardina- i zo fout. In alle vijverboeken staat een waterlelie een voedselrijke ji em verlangt. Denkend in tuinter- die helemaal niet voor een vij- opgaan, vullen de grasgroene ermakers de waterleleimand met mest of compost en mooie zwarte Nu zijn oude koemest en rij- •mpost wel al voor een groot door bacteriën omgezet, maar e» dfbevatten toch veel afvalstoffen met de bemesting in het water len. Zij zouden dan door bodem- :eriën van het water moeten wor- afgebroken, maar die zijn er nagenoeg niet in een nieuwe he er, terwijl de in de mest aanwe- bacteriën onder water sterven. val demaanvulling dn een verzwaard nylonnet laten zinken. Wel heb ik er eerst alle bloemknoppen uitgebro ken om de plant te sparen. Water planten sleepte ik van heinde en ver aan, gewoon als massa, met modder en de hele dierenwereld die erop en ertussen leeft. Het allerlaatst kwa men er één goudvis en een kikker in. Al na twee dagen was het water zo troebel dat alleen drijvend blad te zien was. Watervlooien brachten wel meteen uitzicht, maar stierven een dag later, waarna het water weer even troebel werd. Nu is in een geheel met leidingwater gevulde vijver met zomaar een groot aantal verschillende soorten waterplanten natuurlijk het evenwicht ver te zoe ken. De planten- en dierengemeen- schap van een bepaald milieu groeit Via vele stadia naar een bepaalde eindfase en wordt o zo gemakkelijk verstoord, laat staan als je uit de ve le gemeenschappen van alles plukt en dat bij elkaar brengt. Ik besloot de hele vijver aan zijn lot over te laten en af te wachten. Na twee weken was de vijver al zo hel der dat de bodem goed te zien was en elke dag werd het beter. Bepaal de planten groeiden hard, andere verdwenen langzamerhand. Zelfs het bewust ingebrachte kroos breidde zich nauwelijks uit. Wel had ik veel last van algengroei, gevolg van de kalk in het leidingwater waarmee ik moet bijvullen én van gebrek aan concurrentie van andere kalkbehoe- vende waterplanten, zoals hoornblad, kranswieren en fonteinkruiden. Die hebben nu de algen vrijwel geheel verdrongen. Er zwemmen nog steeds niet veel vissen in de vijver rond: drie goud vissen, twee met de planten meege komen baarzen, een aantal tiendoor- nige stekelbaarsjes en kleine mod derkruipers. Ze worden nooit ge voerd en nog nooit heb ik een dode vis gevonden. Een andere fout die vaak gemaakt wordt, is dat men met een al dertig, veertig of meer vis sen in een vijver doet. Voor het mi lieu dat we beogen, is dat een veel te zware belasting door de uitschei ding die ze produceren en boven dien vinden zoveel vissen geen voed sel en moeten dus gevoerd worden. Anders dan in een aquarium van be scheiden afmetingen wordt lang niet alle gemorste voer door de vissen gevonden, wat een bron van vervui ling betekent. Ziekte en daardoor sterfte onder de vele vissen is wel het minste dat u daarvan mag ver wachten. Henning Ipsen De Vreemdeling Uitgave: H. Nclissen, Bloemendaal. Prijs: ƒ14,90. De jonge Deense auteur Henning Ip sen, die zich in korte tijd heeft ont wikkeld tot een prominent schrijver in de Scandinavische landen (tot dus verre een produktie van tien romans) heeft met 'De vreemdeling' een op merkelijke roman het licht doen zien. Het verhaal, dat voor een filmproduk- tie in aanmerking komt, speelt zich af rondom een mystieke vreemdeling, die een strafeiland bezoekt. (Ipsen kent de eilandsfeer, want hij is op Bomholm geboren). De reacties, die zijn komst op het ei land van afgebeulde dwangarbeiders, tvrannieke machthebbers, en een klein aantal gespannen vrouwen, wor den in een opmerkelijk sobere, sugge sties stijl beschreven. De roman is zo wel een thriller als-een psychologisch document. De vreemdeling spreekt met alle groeperingen van de bevol king, wordt geconfronteerd met een moord, wekt hoop en achterdocht er vaart de dominerende persoonlijkheid van de vrouw van de commandant en komt tot een verhouding met een keukenmeisje, dat zoals later blijkt vrijwillig aanwezig is, omdat haar broer tot de gevangenen behoort. Gru welijke realiteit en ongedachte harmo nie wisselen elkaar af. Daar tussen door zijn er onthullende dialogen. Een kenmerk van deze roman is on der meer de kritiek op een autoritair geleide gemeenschap, alsmede een sa tire op het zogenoemde engagement van de hedendaagse intellectueel. R. P. C. Wren - Beau Geste - Roman uit het Vreemdelingenlegioen. Uitgave: De Arbeiderspers. Prijs 25,-. Wit' behoefte heeft nog eens kennis te nemen van de harde romantiek van het Franse vreemdelingenlegioen, kan terecht bij P. C. Wren, die met Beau Geste dé klassieke avonturenroman heeft geschreven over de onvoorstel bare worstelingen in de woestijn, over de legionnaires, die marcheerden in de schaduw van de dood. Het boek verscheen in 1924 en werd een opzien bare misdaad- en avonturenroman uit de jaren twintig. De geschiedenis speelt zich af rondom twee broers, die dienst nemen in dit leger-van-de-hel; één van hen is ooggetuige-verslaggel ver, die alleen overblijft met een fa natiek Frans officier in eü.i door de Toearegs belegerd fort. Hoen men la ter het bolwerk naderde was de stilte er inderdaad onheilspellend, hoewel mannen achter de schietgaten zicht baar waren. Het waren gesneuvelden, die de bevelvoerende officier telkens liet oprichten en tegen de gaten liet aanleunen, het geweer in de verstijfde handen. Een vorm van strategie. Het gaat om het fort Zinderneuf, waar heen sporen voerden van haat, af gunst, sadisme, trouw en solidariteit Het boek, dat een ieder in Enge land na de verschijning heeft gc'lezen, is meermalen verfilmd. Het heeft in Engeland vijftig drukken gehaald. Wie bestand is tegen huiveringwek kende details en beschrijvingen over mensonterende kadaverdiscipline, zal het een fascinerend boek vinden.; Datzelfde geldt voor aarde die niet lang in het water gelegen heeft, zo als de zwarte grond. Voedingsstoffen daarin en in de mest komen in de eerste plaats de algen ten goede, niet alleen de lange groene draadal gen, maar eerst de microscopische blauwwieren, die het water spoedig veranderen in een ondoorzichtige groene soep, zoals we dat kennen van de Amsterdamse grachten in de zomermaanden. Kunstmest heeft de zelfde uitwerking. Algen groeien nu eenmaal vele malen sneller dan ho gere waterplanten. Toen ik mijn vijver aanlegde, waak te ik er zorgvuldig voor dat er geen korreltje tuinaarde in terechtkwam. Het is een ingegraven polyesterglas- vezelvijver, dus dat was niet zo moeilijk. De bak werd gevuld met leidingwater, met chloor, fluor en kalk erin, waaraan tóet te ontkomen was. Het beste was natuurlijk schoon slootwater geweest, maar ga daar maar aan staan als je dat niet dicht in de buurt hebt. Regenwater kun je nooit in zulke grote hoeveel heden krijgen en is ook af te raden als het afkomstig is van het dak, waarop allerlei uitlaatrommel van vliegtuigen neerslaat. Alleen met water gevuld heeft de vijver een paar dagen gestaan, zodat chloor en fluor voor een deel al ver dwenen waren toen ik de bodem en de planten erin bracht. Oeverplan ten kwamen te staan in eternieten balkonbakken en grote plastic bloempotten die uitsluitend met slootbagger werden gevuld. Daarmee snijdt het mes van twee kanten: je brengt er geen vreemd element mee Ln het water, maar wel de zo nood zakelijke bodembacteriën. De water lelie kreeg ik met een flinke kluit, zo uit een bestaande vijver, maar hoewel de wortels bloot lagen heb ik de plant zonder enige voeding of bo Niet piekeren maar puzzelen- door mr. G v. d, Vorden 553e Opgave voor de Ladderwedstrijd mtaal. 1. Gelaatskleur, 6. hoe- ïid, 11. loot, 12. lof, 14. bevel, rvoegsel, 18. organische verbin- 20. traagloper, 21. specerij, 22. tenboek, 23. bouwland, 24. wel- 26. Algemeen Kiesrecht (afk.), i anderen (afk.) 28. droogoven 30. visje 32. rivier in Rusland, 34. onbekende, 35. onder officier (afk.) 37. voorzetsel, 38. familielid 40. soort hond, 41. bode aan een univer siteit, 42. boom, 43. -voorzetsel, 44. water in N. Br. 45. pers. voornaamw. 47. en personne (afk.) 49. paard 51. voormalig eiland, 53. opstootje, 56. reeds, 58. maanstand, 59 rivier in Rus- Reeds meermalen heeft ons de heer H. F. de Wit te Amsterdam vergast op problemen, die ont stonden in zijn 'club van acht', ge vormd door hemzelf en de heren Fluytekruydt, Geitebaardt, Hane kam, Jasmeyn, Kickerbeet, Leeu wenklaauw en Morgenster. Elke maand leggen zij hun partijtje domino en wel met het spel van 55 stenen, waarvan de laagste 00 (dub- blank) en de hoogste 99 is (gewoon lijk wordt in ons land met het spel van 28 stenen, van 00 tot en met 66 gespeeld). Er werd jongstleden woensdag ge speeld aan twee tafels, met rond elke tafel vier der heren. Daarbij speelden de 'beesten' (Geit, Haan, Kikker en Leeuw) tegen de anderen, die voor het gemak 'bloemen' worden ge noemd, aan elke tafel twee beesten en twee bloemen. Aan het einde van de avond werd be sloten de stenen te laten beslissen voor wiens rekening het laatste rond je zou zijn (Ja, ja, natuurlijk alkohol- vrij, want ze moesten nog rijden). Ie der trok daartoe twee der op zijn ta fel aanwezige 55 stenen. En wiens bei de stenen samen het hoogste aantal ogen zou tellen moest dan dat laatste rondje geven. 'Toen ik', vertelt de heer de Wit, 'twee stenen had genomen merkte ik, dat ik de cijfers van het kenteken nummer van mijn eigen auto had ge trokken. Zou ik bijvoorbeeld 2-4 en 6- 8 hebben getrokken, dan zou mijn- kentekennummer kunnen zijn: 2468 of 2486 of 4268 of 4286 of 6824 of 6842 of 8624 of 8642 (elke steen stelt dus óf het voorste óf het achterste cijfer- paar op de nummerplaat voor. En wie schetst mijn verbazing toen bleek, dat dit wonder zich bij ons allemaal had voltrokken'. Verder wordt hierbij vastgesteld, dat alle acht nummers verschillend zijn en dat geen der nummers met een nul begint. Elk kentekennummer telt vier ver schillende cijfers en ieder cijfer is van het vorige het drievoud of het drievoud 1 of het drievoud +2, waarbij de tientallen worden verwaar loosd. Zo kan op een 1 één der cijfers 3, 4, of 5 volgen, op de 7 één der cijfers 1, 2 of 3 (van 21, 22, 23), op de nul één der cijfers 1 of 2, enz. En het laatste cijfer van het kentekennum mer sluit dan op dezelfde wijze aan op het eerste. Eén der mogelijke ken tekens zou dus kunnen zijn: 5601. En dus ook 6015 en 1560. Aan tafel I waren de kentekennum mers van twee der heren priemgetal- len (van vier cijfers uiteraard) en van de twee anderen pronikgetallen (een pronikgetal is het produkt van twee opeenvolgende getallen, bijvoor beeld 8742, want dit getal is gelijk aan 93x94). Aan tafel II was één der kentekennnummers een priemgetal, terwijl de drie andere getallen elk Vóór de dominostrijd: voorste rij van links naar rechts de HH Leeuwenklaauw, Kickerbeet en Hanekam; achterste rij de HH Geitebaardt en De Wit. het produkt van twee priemgetallen waren. Aan elk der beide tafels was de som van de ogen der acht stenen een pro nikgetal. Aan tafel I kreeg Hanekam met zijn beide stenen het hoogste ogental, aan tafel II trof de heer de Wit dit lot (het ogental van bijvoor beeld de stenen 2-3 en 9-8 is 5+17=22). De eerste twee cijfers van de num merplaat van de partner van Morgen ster geven ondersteboven precies het zelfde getal te zien als in de normale stand. En één van die twee cijfers be vindt zich ook in het nummer van Morgenster. De partner van de heer de Wit, die rechts van Jasmeyn zat, trok dezelfde twee stenen als Leeu wenklaauw, die rechts van Hanekam aan de andere tafel zat Het totaal aantal ogen van Geitebaardt is een drievoud. En nu wordt gevraagd: 1) welk kente kennummer heeft elk der acht heren: 2) hoe zaten de acht heren rondom de twee tafels? De juiste oplossing wordt beloond met acht punten, die bestemd zijn voor onze doorlopende ladderwed strijd. Die punten worden op uw per soonlijke kaart bijgeschreven en als u dus meermalen inzendt stijgt uw pun tentotaal voortdurend totdat geen der andere deelnemers een hoger totaal heeft dan u. in welk geval u de lad- derprijs wint en weer met nul punten start. Wilt u de maker van dit florafaunisti- sche geheel een waarderingscijfer voor zijn wrochtsel geven (1 als laag ste en 10 als hoogste waardering)? De oplossingen dienen uiterlijk 18 au gustus binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, postbus 1005, Wamsveld. Op briefkaart of briefomslag dient 'Niet Piekeren maar Puzzelen' te zijn ver meld, terwijl in uw schrijven uw vol ledige naam (alle voorletters, niet v.d. maar van der, familienaam ge huwde vrouw) en volledig adres in blokletters dienen te zijn geschreven of getikt. Een goede raad: geeft u vooral wijzigingen in adres en/of naam uitdrukkelijk op opdat geen pun ten verloren gaan door het abusieve lijk uitschrijven van een nieuwe kaart Niet slechts uw oplossingen, doch ook uw eigen probleem, uw kritiek en uw humor, in dicht- of prozavorm zijn har telijk welkom. En als u vragen beeft: gaarne een postzegel bijsluiten, voor lopig van het veel te lage bedrag (vol gens tante Pos) van 35 cent. En zoekt u na maar rustig uit, waar Leeuwenklaauw en Fluyte kruydt, waar Morgenster en waar Jasmeyn in dit probleem gezeten zijn; en als u ook de nummers weet van Hanekam en Kickerbeet; waar Geitebaardt aan tafel zit en 't autonummer van de Wit, enfin: 't volledig heeft bedacht, dan krijgt u ladderpunten (acht) 1 2 3 4 12 5 6 7 8 11 13 14 15 17 18 19 20 22 24 25 26 27 29 29 30 31 32 33 39 3 4 35 25 37 41 42 43 44 45 46 47 49 50 51 52 S3 54 55 57 58 .£059 50 ?1 63 ggi 64 1 55 67 ]68 BKr 69 70 71 75 i 73 74 p5 76

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15