Juweel van een handboek administrateur Beroep ingediend bij Kroon tegen kerncentrale Borsele ICI-werknemers niet meer werken met fosgeengas Scheepswerf I "iger 8.V. Nieuwe druk van Cleveringa's standaardwerk over burgerlijk procesrecht Friendship weer ingezet voor huln in Afrika Structuurschema voor drinkwatervoorziening Baanhoek 184 SLIEDRECHT FAMILIEBERICHTEN TROUW/KIWiAB/TET ZATERDAG 21 JULI 1973 door dr. Gerh. Verburg Een aankondiging van de verschijning van de vierde druk van het standaardwerk over het Nederlands burgerlijk proces recht van de hand van prof. dr. R. P. Cle- veringa, oud-hoogleraar te Leiden en oud lid van de Raad van State, mag in ons blad niet ontbreken. Om tweëerlei reden: voor eerst vanwege de persoon van de auteur en vervolgens om het maatschappelijk be lang van dit boek. Vanwege de persoon van de auteur: het is alge meen bekend welke unieke rol prof. Cleveringa heeft gespeeld bij de aanvang van het verzet hier te lande, toen hij als decaan van de Juridi sche Faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden in een oratie openlijk stelling nam tegen de maatregelen van de Duitse bezetter tot het uit openbare functies verwijderen van Joodse Neder landers, waarvan de schorsing van de eminente hoogleraar prof. mr. E. M. Meyers deel uitmaak te. In de grote beroering, die dit gebeuren ver oorzaakte sprak prof. Cleveringa duidelijke taal. geboren uit diepe verontwaardiging over de ver krachting van een fundamenteel beginsel van onze rechtstaat, dat er gelijkheid is van de bur ger voor de wet, onverschillig zijn geloofsover tuiging of ras. Prof. Cleveringa heeft de tol moeten betalen voor deze uiting van moed gevangenschap werd zijn deel maar hij had vele Nederlanders de ogen geopend voor de ware aard van het Duitse bezettingsregime. Dat deze markante persoonlijkheid, tegelijk een groot wetenschapsman, op gevorderde leeftijd nog het zeer vele en minitieuze werk heeft kun nen verzetten voor de nieuwe druk van de 'Van Rossum-Cleveringa', zoals het boek in de wande ling wordt aangeduid, is bijzonder bewonderens waardig en geeft de belanghebbenden alle reden tot dankbaarheid. Sociaal belang En dat voert ons tot het tweede: naast de bete kenis van de auteur, het maatschappelijk belang van het boek als zodanig. Het terrein van het burgerlijk procesrecht is een gebied, dat behalve bij rechters, advocaten, deurwaarders en een aantal anderen, die zich bewegen op rechtskun dig gebied, weinig bekendheid geniet, terwijl de waardering van 'buitenstaanders' maar dat zijn juist vaak de rechtzoekenden en dus de meest belanghebbenden lang niet steeds gun stig is. Processen hebben de naam lang te duren, veel geld te kosten. Ofschoon zonder twijfel in deze materie geldt, dat men zich moet bezinnen alvorens te begin nen, kan het oordeel over het functioneren van het Nederlands procesrecht over het algemeen gunstig luiden, in bepaalde opzichten zelfs zeer gunstig. Het burgerlijk procesrecht wordt gekenmerkt door twee onderling tegenstrijdige taakstellin gen. Enerzijds moeten de bij de procesvoering in acht te nemen spelregels een zo degelijk mogelij ke bestudering van de standpunten van partijen door de rechter mogelijk maken; de justiciabele verwacht, dat de rechter zich grondig in zijn ar gumentatie verdiept. Maar grondigheid vergt tijd. Een schriftelijke voorbereiding in de vorm van eis, antwoord, repliek en dupliek zal soms toereikend zijn voor de oordeelvorming van de rechter, doch veelal niet. Spelen technische vra gen een rol, dan zal de rechter deskundigen be noemen; is de situatie ter plaatse (bij een ver keerszaak, een eis tot ontruiming van een onroe rend goed, enz.) van belang, dan zal de rechter een gerechtelijke plaatsopneming bevelen; en het meest voorkomend is wel, dat gestelde feiten zijn betwist en dat de vaststelling van de ware feiten slechts mogelijk is langs de weg van het getuigenverhoor. Degelijk en snel Het zoeken naar de waarheid, het ontwarren van onduidelijkheden, het doorhakken van knopen, het is een tijdrovende arbeid, maar de rechtzoe kende zal degelijkheid verkiezen boven opper vlakkigheid, een gefundeerd oordeel boven een min of meer gelukkige greep. Maar dezelfde rechtzekerheid, die door serieuze rechterlijke ar beid met alle tijdsverloop van dien wordt bevor- v derd, stelt ook de eis van snelheid. Het is van evident belang dat processen zo snel mogelijk tot een eind geraken. Elk proces betekent een toestand van onzeker heid. Ingrijpend kan die onzekerheid zijn in de sfeer van het familierecht; men denke aan een echtscheidings-procedure, aan voogdij-aangelegen heden. Maar ook daarbuiten zal het bestaan van een proces dikwijls stagnatie betekenen. Aan wie behoort dit stuk grond? Ben ik dit bedrag ja dan neen verschuldigd? Er zijn talloze voorbeel den te geven. De onzekerheid brengt mee, dat de betrokkenen in het vlak van wat hen verdeeld houdten vaak ook daarbuiten voorshands be paalde dingen moeten nalaten. Degeen die zich verweert tegen een geldvordering, dient er reke ning mee te houden straks te moeten betalen en zal daarom wellicht een door hem gewenste be steding van de betrokken som achterwege laten totdat hij zekerheid heeft. Elk proces in de samenleving betekent dus een stukje stagnatie, een afremming van normale ac tiviteit. Het is een evident, door de rechtszeker heid gevorderd belang, dat onzekerheden zo snel mogelijk een einde nemen. En daar heeft men dan dc twee spanningspolen, die het burgerlijk procesrecht kenmerken; enerzijds de eis van tijd rovende degelijkheid, anderzijds de eis van snel recht. In een goed procesrecht zijn deze twee wense lijkheden geharmoniseerd. Ofschoon er werkelijk wel het één en ander te verbeteren valt, voldoet het Nederlands procesrecht op dit punt aan re delijke eisen. Van algemene bekendheid is de mogelijkheid van het kort geding, dat zich met name ook door de arbeid van de eerder genoemde prof. Meyers hier te lande heeft ontwikkeld tot een uniek instituut, waar onze samenleving dankbaar voor mag zijn. Hoewel formeel de definitieve be slissing over een geschil in het kader van een kort geding niet verkregen kan worden, is dat in feite dikwijls wel het geval. Betrouwbare gids Wie alzijdig over het gehele terrein van het bur gerlijk proces wil worden voorgelicht, kan bij het werk van Cleveringa terecht. Dat deze aan kondiging enige maanden na de verschijning van het werk plaatsheeft, heeft in zoverre een voor deel, dat de mogelijkheid bestond zich aan 'e hand van de praktijk te oriënteren omtrent de hanteerbaarheid. Zeker voor vragen van proces recht is een snelle oriënteringsmogelijkheid van gewicht, orad3t daarbij beslissingen dikwijls snel genomen moeten worden. En dan mag gecon stateerd worden, dat geheel in harmonie met de vertrouwde klank 'Van Rossum-Cleveringa' deze nieuwe druk zich als een betrouwbare gids laat kennen, met name ook waar het minder voorko mende vraagstukken betreft. De typografische verzorging is werkelijk voor treffelijk, de indeling zeer overzichtelijk, de ver wijzingen naar jurisprudentie en andere opvat tingen exact en op het essentiële gericht, de taal uiterst verzorgd. Het is een juweel van een handboek, waar de praktijk-jurist die met het burgerlijk proces te maken heeft, beslist de be schikking over zal moeten hebben en dat voor de wetenschapsbeoefening een onmisbaar uit gangspunt vormt. Kortom, men proeft weer de zelfde kwaliteiten als bij het gehele oeuvre van deze auteur. Toch, alles overziende, de persoon èn zijn werk. komt men met een oude spreuk tot de kwalifica tie: 'Kennis is Veel, Karakter is Meer'. In beide sferen heeft Cleveringa herhaaldelijk geëxcel- leerd. En dat is veel meer dan men van menig een kan zeggen. Volledige titel: Mr. W. van Rossum's Verklarin gen van het Nederlandse Wetboek van Burgerlij ke Rechtsvordering door R. P. Cleveringa, vierde druk, twee delen (1930 blz), Tjeenk Willink, Zwolle, 1972. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De vereniging Milieudefensie VMD) en de ver eniging Milieuhygiëne Zeeland hebben de Kroon gevraagd, de werkvergunning voor de kernenergiecentrale in Borsele te vernieti gen of in ieder geval aan de geuite bezwaren aan te passen. Hangende dit beroep op de Kroon vra gen de vereningen, de centrale in ie der geval niet te laten werken op meer dan dertig procent van zijn voi le vermogen. De bezwaren richten zich onder meer op de zeer ruime normen voor de stralingsbelasting in de omgeving. Volgens de vergunning mag die niet meer dan 500 millirem per jaar zijn. Maar volgens het antwoord van minis ter Lubbers op de bezwaarschriften tegen de vergunning, wordt in feite maar 8 millirem verwacht. Dat bete kent, aldus de milieu-organisaties, dat ook verhoudingsgewijs grote lozingen van radioactief materiaal bij bedrijfs storingen, door de vergunning worden gedekt. Ongelukjes kunnen dus 'ge ruisloos' worden opgevangen, terwijl de organisaties het juist erg noodzake lijk vinden dat alle gegevens over de centrale openbaar zijn en ter controle beschikbaar. Ook de officiële waarschuwingsplicht bij ongevallen is in de vergunning erg beperkt gehouden. De autoriteiten hoeven alleen te worden ingelicht wanneer de automatische afsluiting van de reactorhal in werking is geko men ten gevolge van door een onge val vrijgekomen radioactiviteit. De nodeloos veel te hoge stralings norm in de vergunning staat niet op zichzelf, menen de verenigingen blij kens hun beroepschrift. Net als een hele serie andere bepalingen, lijkt hij zonder meer uit het Besluit Kernin- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De recente ongelukken in de chemische fabriek ICI-HoIland, met als gevolg dat een operator, die giftig fosgeengas binnen had gekregen, na enige weken nog steeds wordt verpleegd in een ziekenhuis, en dat enkele dagen geleden drie onderhoudsmon teurs na vrijkomen van gifgas onmiddellijk ter observatie in-de zie kenzaal moesten worden opgenomen, hebben onder het personeel grote ongerustheid teweeg gebracht. stallaties te zijn overgenomen. Slechts een paar voorschriften zijn aan de concrete situatie van deze centrale aangepast. (De stralingsnorm van 500 millirem is internationaal aanvaard, maar bijvoorbeeld in Amerika voor kerncentrales aanzienlijk scherper ge steld, omdat het technisch haalbaar was. De internationale aanbevelingen houden namelijk in de eerste plaats in, dat de hoeveelheid kunstmatige straling zo klein mogelijk moet wor den gehouden. (Red.). De vereniging Milieudefensie en de vereniging Milieuhygiëne Zeeland hebben ook principieel ernstige be zwaren tegen de werkvergunning voor de centrale Borsele. Hun beroep bij de Kroon tegen de bouwvergunning voor de centrale, is namelijk nog steeds in behandeling Door nu al een werkvergunning af te geven, heeft de minister de nog lopende procedure zinloos gemaakt. De verenigingen vin den dat strijdig met het beginsel van behoorlijk bestuur. Zij vragen de Kroon, de werkvergun ning te vernietigen, of in ieder geval nadere voorschriften ter bescherming van mensen, dieren, planten en goede ren daaraan te verbinden. (ADVERTENTIE) ALL E VERZEKERINGEN PENSIOEN-ADVISEURS. Firma J. GROENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM - SEDERT 1931 REISVERZEKERINGEN PLEZIERVAARTUIGEN KAMPEERUITRUSTING Rotterdam-3 - Postbus 1857 Claes de Vrieselaan 177 Tel. 23.17.36 - 23.89.63 DEN HAAG De beschadigde Fok ker F-27 troopship van de koninklijke luchtmacht, die de regering in ver band met de hongersnood in centraal- Afrika heeft ingezet, is weer gerepa reerd. Het vliegtuig is vorige week tijdens een storm op he! vliegveld van Dakar (Senegal: beschadigd. Een testvlucht heeft uitgewezen, dat het toestel nu weer kan worden inge zet voor het uitvoeren van voedseldis- tributieviuuhten van de kust naar het binnenland. Van die ongerustheid wordt gewaagd in een brief, die een aantal bij de in dustriebond NW aangesloten ICI- werknemers gisteren aan de directie heeft gezonden. In die brief wordt de directie verzocht het uiterst giftige fosgeengas in de eerste wereldoor log als oorlogsgas gebruikt en door zijn onder hevige pijnen dodelijke werking verboden bij de conventie van Genève uit het produktiepro- ces te nemen, evenals alle stoffen die dit fosgeengas bevatten. Bovendien wordt in de brief aange drongen op meer openheid over onge lukken, zowel tegenover het personeel als tegenover de buitenwereld. Er werken in de ICI-fabriek achttienhon derd mensen. Het ongeluk met fosgeengas, dat de operator L. Stuyvenberg in de longen kreeg, gebeurde 24 juni. Het kwam pas twee weken later in de openbaar heid. De beslissing van het provinciale be stuur van Zuid-Holland tot een gron dig onderzoek naar de voorwaarden van de hinderwetvergunning voor IC1- Holland, waarbij zal worden nagegaan of deze voorwaarden veranderd en dus verscherpt moeten worden, heeft een goede indruk gewekt DEN HAAG Het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening heeft een ont- werp-structuurschema voor de drink en industriewatervoorziening opgesteld. In dit schema worden in hoofdzaak de werken aangegeven, die nodig zullen zijn om een voldoende waterproduktie van goede kwaliteit voor een periode van ongeveer 30 jaar te verzekeren. Het ontwerp-structuurschema zal bin nenkort worden ingediend bij de Raad voor de ruimtelijke ordening uit de ministerraad. Nog niet is beslist, of het ontwerp zal worden gepubliceerd. Een en ander blijkt uit het antwoord van minister-president Den Uyl op vragen van het PvdA-kamerlid mevr. Epema- Brugman. (De vragen werden ingezon den op 18 juni jL). In ons bedrijf, wat zich heeft gespecialiseerd in de bouw en reparatie van baggermaterieel en binnenvaartschepen, komt vakant de funktie van voor deze zelfstandig uit te voeren taak zoeken wij iemand die in het bezit is van het m.b.a. s.p.d. diploma (of gelijkwaardig) eventueel studerend hiervoor. Leeftijd 25 tot 35 jaar. Wij bieden een goed salaris, prima secundaire arbeidsvoorwaar den en een prettige werksfeer. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: B.V. Lanser, Postbus 26, Sliedrecht. Op vrijdag 27 juli a.s. hopen wij, D.V., met onze kinde ren en kleinkinderen de dag te herdenken waarop wij voor 40 jaar in het huwelijk werden verbonden. Wij willen u in de gelegenheid stellen ons met dit ge beuren geluk te wensen op zaterdag 28 juli a.s„ des avonds na 19.30 uur in zaal „Splendid", Gebroken Meel dijk 79, Barendrecht. N. A. de Regt J. J. de Regt-de Dreu Barendrecht, juli 1973. Beatrixstraat 15. GETROUWD: F. J. van de Ven en J. C. Lok Leiden, 20 Juli 197S. c/o Diamantplein 26. Wij zijn dankbaar, dat wij D.V. 4 augustus a.s. met onze Ouders en Grootouders K. Wagter en P. Wagter-de Kluyver hun 35-jarig huwelijksfeest mogen vieren. Alie en Arris Nelly en Kees Tine en Teun en kleinkinderen U wordt in de gelegenheid gesteld onze ouders te felici teren op vrijdag 3 augustus a.s. van 5.006.30 uur n.m. in de zaal achter de Chr. Gercf. Kerk, Oegstgeesterweg, Rijnsbure. Rijnsburg, Hyacintenstraat 6. Met grote droefheid geven wij kennis dat de Here voor ons nog onverwacht tot Zich heeft genomen mijn zeer geliefde Man, onze lieve zorg zame Vader, Behuwd- en Grootvader Jan Hendrik van Gulik op de leeftijd van 71 jaar. Joh. van Gulik-de Bruijn Kinderen en kleinkinderen Capelle a/d IJssel, 19 juli 1973. Kralingen Oost Flat, Meidoornveld 103. Correspondentie-adres: A. Korving, Gerstkamp 29, Den Haag. Liever geen bezoek De overledene ligt opgpebaard ten huize van zijn dochter, Gerstkamp 29 te Den Haag. De rouwdienst zal gehouden worden op maandag 23 juli a.s. in de zaal van het Kralingen Oost Flat, Meidoornveld te Capelle a/d IJssel om 10.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de Be graafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334. Aankomst op de begraafplaats om 11.15 uur. Nijkerk: W. P. Boersma H. J. Bocrsma-Meyering Vriezenveen: R. Feddema-Boersma Joh. Feddema Canada: G. Smid-Boersma J. Smid Canada: D. Boersma J. Boersma-Konijnebelt Drachten: A. Haverkamp-Boersma A. Haverkamp Canada: P. Feddema-Boersma R. Feddema Schiermonnikoog: I. Vlasma-Boersma H. Vlasma Canada: S. Feddema-Boersma S. Feddema Dokkum: K. Boersma S. Boersma neven en nichten Het behaagde de Here heden in Zijn Heerlijkheid op te nemen onze lieve Broer en Zwager Jan Hendrik van Gulik Uit aller naam: A. van Gulik Rotterdam, 19 juli 1973. Op 20 juli 1973 heeft de Here tot Zich genomen, na een langdurige ziekte. Zijn moegestreden kind, onze lieve zorgzame Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Jantje Steen geboren Boersma sinds 5 maart 1919 weduwe van H. Steen in de ouderdom van 78 jaar. „Zalig hij, die in dit leven Jacobs God ter hulpe heeft". Psalm 146 3 (oude berijming) Leeuwarden: G. Steen J. Steen-van der Gang Dokkum: Sj. Steen Hoogvliet: H. Steen H. G. S» een-van Laan kleinkinderen «11 achterkleinkinderen Dokkum. 20 juli 1973. Corresp.-adres: Hantumerweg 13. Dokkum. Dienst van Woord en Gebed cp dinsdag 24 juli a.s. te 13.30 uur in de" Geref. Noorderkerk te Dokkum, waarna wij moeder bijzetten bij vader op de begraafplaats te Marrum. Gelegenheid te condoleren op maandag 23 juli n.m. van 19.00 tot 20.00 uur in de aula van het Ziekenhuis „De Sionsberg" en een half uur voor de aanvang van de rouwdienst. Geen bloemen Bedroefd om haar heengaan, maar heel dankbaar voor alles wat zij in ons leven heeft betekend, delen wij u mede, dat de Here tot Zich genomen heeft onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Jantje Boersma sedert 5 maart 1919 weduwe van Heerke Steen in de ouderdom van 78 jaar. Psalm 6810 (o.b.) Dokkum, 20 juli 1973. Heden werd in Heerlijkheid opgenomen onz emeritus predikant Ds. J. D. Boerkoel op de leeftijd van 84 jaar Wij gedenken in dankbaarheid het vele werk di hij onder ons verricht heeft. Hij geloofde in Wederopstanding des vlezes en een Eeuwig level Namens de Kerkeraad algemene zaken van de Ger. Kerk van Rotterdam, IJsselmond Ds. D. Bauknegt (praescs) J. van Ee (scriba) De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 24 ju a.s. om 11.30 uur op de algemene begraafplaa te Ede (Gld.). Vooraf zal er een rouwdienst wo den gehouden in de „Open Haard", Willem Zwijgerlaan 4 te Ede, aanvang 10.40 uur. Geen toespraken Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onz zeer geliefde Zuster Johanna van der Ende-Zuurmond Wij treuren, doch niet als degene! die geen hoop hebben. 1 Tess. 413| Broers en Zusters Westduinweg 204 Scheven ingen Psalm 62 4 (oude berijming; Heden nam de Heere tot Zich, geheel onverwacht mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve Moedei Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante j Helena Barendina van der Harst-den Dulj op de leeftijd van 72 jaar D. van der Harst J. S. Tuit-van der Harst S. Tuit P. van der Harst M. van der Harst-Toet en kleinkinderen Scheveningen, 20 juli 1973. Westduinweg 106a. Condoleancebezoek van 2—4 en van 79 ui Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag juli te 11.30 uur in wijkgebouw „Thabor", V? Boetzclaerlaan 286, waarna dc teraardebestellii zal plaatshebben in bet familiegraf op de algd mene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Aankomst aldaar te 12.30 uur. I ko fct Na een gelovig en geduldig dragen van vwat zijfesta Hemelse Vader hem te dragen gaf, is nu Thuiöer gehaald onze lieve Zoon cn Broer Klaas Alfred gelden rust op de leeftijd van 18 jaar. Psalm 23 vers 4 W. Zeldenrust M. Zeldenrust-Hoekstra Marieke en Ben Gretha en Rudolf Taco Meindert Rotterdam, 20 juli 1973. Larikslaan 257. Liever geen bloemen Gelegenheid tot bezoek aan het woonhuis: zate bez: dagmi'ddag van 4.00—-5.00 uur; zaterdag- en zo out dagavond van 7.308.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 23 jJem op de begraafplaats „Crooswijk". Aankomst in d kapel te 1.30 uur. Na de begrafenis is er in kapel nog gelegenheid om te condoleren. op erm mes ld. :oir Tot onze diepe droefheid delen wij u mede, d bevi op 19-jarige leeftijd door een droevig ongeval1 overleden onze Medewerker Gerardus A. W. M Bunnik Zijn plichtsbesef en enthousiasme maakte he er, voor allen, die hem kenden, een zeer gewaa deerd vriend en collega. Directie en medewerkers B.V. Eerste Nederlandse Bulk Oversl( Hondsdijk 1 A Koudekerk a.d. Rijn, 20 juli 1973. d< terii af Op 16 juli is tot ons groot verdriet van ons heel gegaan mijn geliefde Vrouw, onze lieve zorgzaa Moener, Schoonmoeder, Grootmoeder en aa| staande Schoonmoeder \lar;a van der Beugel-van Bruggen op dc leeftijd van 55 jaar. 's-Gravcnbage: Leiden: E. H. van der Beugel A. C. van Hoytema- van der Beug T. D. N. van Hoytema David Th. M. van der Beugel M. Kruyswijk S. van der Beugel J. C. N. Schönfeld 's-G' avenhage, 21 juli 1973. Van Ouwenlaan 50. Wij en diegenen die haar het naast stoi hebben haar heden in stilte begraven. iid, rvoi 20. cent 26. ar 30. DANKBETUIGING Voor Uw belangstelling en medeleven welke wij vonden tijdens de ziekte en na het overlijden van lieve Vrouw, onze zorgzame Moedev en Oma CaÜiarina Hofman-Bijl betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dan B. Hofman kinderen en kleinkind* Pijnacker, juli 1973. Katwijkerlaan 125. Jg 17 Allen, die ons met hun medeleven steunden bi heengaan van mijn lieve Vrouw en onze zor Moeder eu Oma, Mevrouw A. J. Sieling-van der Poel zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam: P. D. S Voor uw bewijs van medeleven dat ik mocht ontv na het overlijden van mijn geliefde Zuster Adriana Nispeling zeg ik u daarvoor hartelijk dank. 34 TT J. C. Nis] Dordrecht, juli 1973. Krommedijk 81. 75

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14