E LAATSTE LENTE WEKEN VAN DE PRAAGSE Autoritaire revolutie in Peru boekte successen I J,W/KW ARïlii \,G 21 JULI 1973 BUITENLAND T9/K11 pr Rudolf Ströbinger >oft u dat de Sowjet-Unie het Tsjechoslowaakse probleem militair Iplossen?' raag werd mij in een interview in de,televisiestudio van Oslo lid door de Noorse Oost-EuropadeskÜndige Jan Otto Johansen. Iitkende deze mogelijkheid. lis waarschijnlijk dat Mosköu zijn politieke, economische en lologische druk verder zal opvoeren. Maar omdat Tsjechoslowa- jaan socialisische zijde wil en zal blijven staan, zou het zenden oepen en een bezetting van het land vóór alles een aanval op iocialisme zijii.' jesprek dat ik in Oslo voerde vond plaats op 21 juli 1968. Slechts naand later zou ik zelf zien hoe Moskou een socialisme dat op tcratie en vrijheid gebouwd wil worden tegemoettreedt. mijn terugkeer naar Tsjecho- aje merkte ik in Warnemünde hoe tijdens de twee weken die Skandinavië had doorgebracht limaat verder was verslechterd. _.jstduitse grenssoldaten en doua- mbten vroegen mij bij het zien BRpijn Tsjechoslowaaks paspoort of ichien kranten of tijdschriften bij mij had. Zo ja, dan ik ze afgeven want het was niet ';aan om ze in de DDR op zak te Bij een kort oponthoud in ierlijn zag ik ook waarom. In ru'sjechoslowaakse culturele cen- I in de buurt van het station jrichstrasse zaten honderdc. be- )rs kranten uit Praag en Bratisla- e lezen. De kranten die niet lan- p de verkoop waren kon men (jg nog in alle openheid opvragen, '^langstelling voor het democrati- iroces is hier in Oost-Berlijn, onder de jeugd, reusachtig vertelde mij een staflid van •ntrum. 'Maar we weten ook dat istduitse autoriteiten proberen iantal bezoekers hier terug te irklank t zelf bood een ongewoon beeld. pekere opwinding maar innerlijk Geen spoor van nervositeit en teken van angst voor morgen. |paar uur eerder was bekendge- dat de Sowjet-partijleiding ir op 22 juli mee akkoord ver- f had om het gesprek dat de Tsje- iwaakse communistische partij isteld had, in Tsjechoslowakije len plaatsvinden. Onder het pu- circuleerde de openbaargemaak- ;t van het antwoord van deze op de brief van de vijf commu- riche partijen van Oost-Europa, p 14 juli in Warschau bijeen wa- geweest. Vooral de omschrijving J Be opdracht van de communisti- iartij van Tsjechoslowakije zoals de brief was weergegeven, vond jdank onder de bevolking. 'De iunistisohe partij is afhankelijk 'e vrijwillige ondersteuning van jlk: zij vervult haar leidende rol ,ne!door over de samenleving te ien maar door de vrije vooruit lende socialistische ontwikkeling oenen. Zij kan haar autoriteit niet vafingen maar moet -die telkens door haar daden verwerven. Zij aar koers niet doorzetten door te in maar door de arbeid van haar en door de geloofwaardigheid aar idealen'. Deze opvatting van 1 der communisten was iets heel rs. Het volk zou zo de mogelijk heid hebben om het werk van dé par tij werkelijk vrij te beoordelen. Deze mening werd ook door honderden brieven die we gedurende die dagen uit alle delen van het land en uit alle lagen van de bevolking op de redactie binnenkregen bevestigd. De lezers van onze krant, die voornamelijk christe lijk georiënteerd waren gaven te ver staan, dat onder zulke voorwaarden een samengaan van socialisme en christendom mogelijk werd. Want dat gene, wat vóór januari 1968 als een dialoog tussen marxisten en christe nen gepresenteerd werd, was toch al tijd een monoloog gebleven van de heersende marxistische 'apparatsjiiks', die aanwijzingen verstrekten hoe christenen zich te gedragen hadden wanneer zij prijs stelden op hun toch al sterk ingeperkte vrijheid. Velen onzer deden na ons werk op de krant ook mee aan de vergaderingen die in het hele land gehouden wer den. Ik kan me nog zo'n bijeenkomst herinneren, in een klein dorp in Oost- Bohemen. De grootste interesse lag dui delijk bij de handhaving van de door de grondwet gegarandeerde vrijl >den. die in het verleden zo vaak geschon den waren. Het is daar een zeer gods dienstige streek en het was dus aller minst verrassend dat ook de protes tantse en katholieke geestelijken van het dorp erbij waren. Ze woonden er al jaren en hun beider opmerkingen boezemden de dorpsbewoners groot belang in. Beiden kwamen tot de con clusie dat de laatste maanden bewezen hadden dat het socialisme de mensen aanspraak. Maar alleen dón wanneer zich achter dit woord socialisme niet het woord dictaat verborg. En alle deelnemers aan de vergadering waren het met hen eens. Ook in Praag discussieerde men. Op de straat, in de restaurants, op verga deringen. Praag was één groot discus sie-podium, waar ieder vrij voor zijn mening durfde en mocht uitkomen. En niemand werd bij het spreken door de politie bedreigd, niemand was bang voor de functionarissen van dc staatsveiligheidsdienst. Op een verga dering waar ook over de samenwer king met de Sovjet Unie gedebatteerd werd, vertoonde zich een man met een bandrecorder. Hij nam de discus sie zorgvuldig op. De mensen begon nen naar hem te wijzen en de verden king werd geuit dat dit wel eens een provocateur kon zijn. Maar de meer derheid sprak zich ervoor uit dat de man door kon gaan met zijn opna men. 'Waarom ook niet', zei de dis cussieleider 'wat we hier zeggen mag iedereen horen. Het is tegen niemand gericht en er mag hier trouwens ook lab aag >,ruwoedt' nu al bijna 5 jaar onder leiding van een d nationalistische en redelijk progressieve generaals ian de merkivaar digste revoluties uit de Derde Wereld, van bovenaf geleid, bloedeloos, pragmatisch, maar met een onmiskenbaar radicaal karakter, heeft deze enteling het land op belangrijke punten vooruitgang 'gd. Dat konden ivij na bezoeken in 1969 en 1971 mder meer vaststellen. Ik kan de persconferentie met Tito in de Praagse Hradschin-burcht nog goed voor me halen. Tito, zichtbaar onder de indruk van de ontvangst door de Pragenaren, verborg zijn sympathie met de Tsjechoslowaakse weg naar het socialisme niet Maar hij formu leerde zijn antwoorden heel diploma tiek, al was het alleen maar om de Sowjet Unie niet het verwijt Ln han den te geven dat hij geheime afspra ken met Doebtsek zou hebben ge maakt. De beslissing Niemand van ons, die toen rondom Tito zaten kon vermoeden dat reeds een week later over het lot van Tsje choslowakije beslist zou worden, In de nacht van 15 op 17 augustus 1968 kwam in Moskou het Politbureau bij een. Het enige agendapunt was Tsje choslowakije. Secretaris Breznjew bracht militaire interventie in stem ming. De leden Woronow, Kirilenko, Pelsche, Sjelest en Sjelepin stemden vóór, ministerpresident Kosygin, Ma- roerow, staatspresident Podgorny, Pol- jansky en chef-ideoloog Soeslow stem den tegen. Tot zover staakten de stem men en de stem van de partijleider zou beslissen. Breznjew, die als laatste zijn stem uitbracht, was vóór. Nog dezelfde dag opende de Sowjet- pers hevige aanvallen tegen de Tsje choslowaakse hervormers. Onder de kop 'Onbeschaamde buitensporigheden van de reactie' beschreef de Prawda de gebeurtenissen in Praag, die een duidelijk gewroet van antisocialisti sche krachten moesten aantonen. Een dag later weidde de Prawda uit over pogingen van westerse imperialisten om het Warschaupact te ondermijnen, die overigens kansloos zouden blijven. Intussen concentreerden zich aan de Tsjechoslowaakse grenzen, in de DDR, Polen, de Sowjet Unie en Hongarije troepen van vijf staten van het War- schaupakt. Meer dan 500.000 soldaten stonden klaar om op het eerste bevel Tsjechoslowakije binnen te rukken. Dat bevel kwam op 20 augustus kort voor elf uur 's avonds. Enkele uren later werd voor de Tsjechoslowaakse radio de oproep van het partijpresidi um voorgelezen. Daarin werd vastge steld, dat deze 'daad niet alleen een schending is van de beginselen van de verhoudingen tussen de socialistische landen maar ook getuigt van minach ting voor de grondregels van het vol kenrecht'. Dat was het begin van het einde. De Praagse lente en zijn gedachte van het 'socialisme met een menselijk ge zicht' werd door tanks onderdrukt Een poging om te bewijzen dat het moge lijk is om miljoenen mensen voor het socialisme te winnen werd te niet ge daan. Maar kan het verlangen naar en de wil tot vrijheid voor altijd on derdrukt worden? Rudolf Ströbinger, geboren ln 1931, was in de tijd van de Praagse lente plaatsvervangend hoofdredacteur van het christelijk georiënteerde dagblad 'Lidove Democrasle'. Na de bezetting van Tsjechoslowakije verliet hij met zijn gezin het land en hij woont nu in het Westen. l'ERKY VERSTEEG IN LATIJNS AMERIKA Jonge Tsjechoslowaken op een tractor volgen een Russische tank in de straten van Praag, emotioneel toegejuicht door het publiek. niemand aangevallen of beledigd wor den..' Hij had zich overigens vergist. Iets meer dan een jaar later vernam ik dat op grond van deze bandopna men enkele deelnemers aan die dis cussie hun baan waren kwijtgeraakt en als duvelstoejagers op fabrieken werkzaam waren. Onder hen was ook een hoogleraar. Persvrijheid Op 29 juli 1968 begonnen in de stad Tsierna in de buurt van de Russisch- Tsjechoslowaakse grens de besprekin gen tussen het politbureau van de Tsjechoslowaakse en dat van de Sow- jet-communistische partij. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Sowjet-Unie, dat bijna de gehele partijtop zich buiten Rusland bevond. Over het verloop van de besprekingen is nog altijd weinig bekend. Zeker is, dat secretaris-generaal Leonid Brezn jew met een aanval op de Praagse hervormers begon. Ooggetuigen mel den dat de machtigste man van de Sowjet Unie Alexander Doebtsek let terlijk toegeschreeuwd heeft, zoals een onderwijzer zijn leerling die er met de pet naar heeft gegooid. Een van de vele verwijten luidde, dat er in Tsjechoslowakije persvrijheid be stond. 'U hebt de pers niet meer in de hand', schreeuwde Breznjew opge wonden. 'Zelfs op dit ogenblik dat wij hier confereren worden in uw kran ten anti-Sowjet bijdragen af gedrukt'...- Maar Doebtsjek kon bewijzen dat de Tsjechische en de Slowaakse pers ge disciplineerd was als het erom ging de republiek voor aanvallen te behoe den. Hij bracht telefonisch naar Praag het verzoek over om geen arti kelen te publiceren die door Moskou als aanvallen op de Sowjet-Unie opge vat konden worden. Zelfs de onge gronde kritiek van de Russische mas samedia diende niet beantwoord te worden. En ondanks de zo veroordeel de persvrijheid die toen in Tsjechos lowakije als enig land in Oost Europa echt bestond, werd aan het verzoek van Doebtsek voldaan. Men beheerste zich, ook wanneer in de Prawda, de Iswestia of Krasnaja Swesda de bijte- rigste verhalen tegen Tsjechoslowa kije verschenen. Geen begrip Bij de onderhandelingen in Tsierna werd geen overeenstemming over de grote kwesties bereikt. Men werd het alleen eens over de regel dat op 3 au gustus 1968 in de Slowaakse hoofdstad Bratislawa de partijleiders van de vijf staten van het Warschaupakt en de leiding van de Tsjechoslowaakse par tij bijeen zouden komen. Een pover resultaat als men bedenkt dat in Tsierna vier dagen lang gesproken werd.... Interessant was de samenstelling der Tsjechoslowaakse delegatie "voor Bra tislawa. Vooral dat daarin de voorzit ter van het Nationale Front dr. Fran- tisjek Kriegel ontbrak. Dat was geen toeval. Want het was Kriegel, die in Tsierna de Sowjet-leiders zeer vaak en zeer fel van repliek diende op hun verwijt, dat Tsjechoslowakije lang zaam afgleed naar de contrarevolutie, Dit leidde tot een dramatische scène, waarin Breznjew overeind sprong en dr. Kriegel, dieuit het voormalig Oostenrijk-Hongaarse Calicië stamde, met 'Calicische jood' aansprak. Het communiqué van Bratislawa was in zijn belangrijkste passages in de oude stijl gegoten: Men sprak ener zijds van de gemeenschappelijke weg naar het socialisme maar anderzijds heette het óók dat iedere staat zijn ei gen weg naar het socialisme kon gaan. Men kon uit het communiqué opmaken wat men wilde. Op 9 augustus 1968 was Praag feeste lijk versierd. Men verwachtte de Joe goslavische president maarschalk Tito. Toch werd onlangs in Lima het grote Sheraton-hotel geopend door I.T.T., een geduchte representant van het Amerikaanse kolonialisme, die onder meer heeft geprobeerd de Chileense president Salvador Allende ten val te brengen. Maar de militairen in Peru menen, dat revolutionaire ijver enig winstgevend pragmatisme niet in de weg mag staan. Zo wijzen zij er op. dat het hotel is gefinancierd met de schadevergoeding voor de genationali seerde telefooninstallaties van de I.T.T. in Peru en dat het Amerikaan se concern zich bovendien heeft ver plicht het Peruaanse kader voor z'n voormalige telefoondienst op te lel den. Het kost de Peruaanse militairen overigens weinig moeite om vooral buitenlanders hun vooruitstreven de gezindheid aan te tonen. Zij kun nen inderdaad verwijzen naar een in drukwekkende reeks hervormingen, die sinds hun komst in 1968 zijn doorgevoerd in landbouw en indus trie. En dat met behoud van een re delijke economische groei. Een zojuist verschenen rapport van de Economi sche Commissie voor Latijns Amerika van de V.N. (CEPAL) noemt het gezien de revolutionaire omstandighe den uitstekende cijfer van 6.9 pro cent. Vooral in de agrarische sector hebben de militairen een revolutie ontketend. Voordat vier jaar geleden de drasti sche agrarische hervorming werd ge proclameerd, bezaten 1026 grootgrond bezitters bijna 60 procent van de be bouwbare grond, terwijl verscheidene miljoenen boertjes op kleine stukjes grond of in dienst van de rijke eige naren op een honger-niveau vegeteer den. Het streven van de militairen was er direct op gericht deze explosie ve tegenstellingen te overbruggen. De eerste grote 'slachtoffers' waren de lucratieve suikerplantages van dc Duitse familie Gildemeister en het Amerikaanse Grace-concern, die wer den omgevormd tot boerencoöperaties. Snel verspreide de 'hervormingswoe de' zich over de andere suikerplanta ges aan de kust. Daarna kwamen in veel minder snel tempo de kleinere en vaak minder produktieve bedrijven in de hooglanden van de Andes aan de beurt. Het originele van de Peruaanse land hervorming was niet alleen, dat hij Peru bezochten, schetste een vertegen woordiger van de onteigende Duitse eigenaar Gildemeister de toekomst van het bedrijf in sombere bewoor dingen. Het zou een soort staatsboer derij worden met alle problemen van onvrijheid en gebrekkige efficiency. Maar nu produceren de 4500 arbeiders van de coöperatie-Casa Grande per et maal 1200 ton suiker, wat aanzienlijk boven het niveau van 1969 ligt. En de totale suikerproduktie langs de Peru aanse kust is sinds de hervorming met 26 procent toegenomen. Nadat eerst enige tijd technici van de rege ring het bevel hadden gevoerd over Casa Grande met z'n 11.900 hectare waarschijnlijk de grootste suikerplan. tage ter wereld kiezen de arbeiders nu hun eigen bedrijfsleiding, die zelf de produktie-doelen stelt en beslist in hoeverre de winsten weer in het be drijf worden geïnvesteerd of direct aan de arbeiders worden uitgekeerd. Lang niet alle ongelijkheden zijn ver dwenen op Casa Grande. De bedrijfs leiders en technici wonen nog steeds in fraaie woningen en verdienen tot 3000 'gulden per maand. De arbeiders wonen nog altijd in sombere beton nen blokken zonder waterleiding en toiletten die op de hoeken van de ongeplaveide straatjes zijn te vinden en krijgen in het algemeen niet meer dan 200 gulden per maand. Maar wat gelijk is geworden, is de verdeling van de winst En wat dat betekent is duidelijk te zien. De da ken van de arbeidershuisjes zijn over spoeld met televisie-antenne's, het bu rengerucht is door een stroom van pick-ups aanzienlijk toegenomen en de boodschappen in de florerende dorps winkels worden steeds meer per fiets gedaan. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe de mensen het presteren tijdens de televisie-reclame naar de openbare toiletten op de straathoeken te gaan en op tijd terug te zijn voor het vervolg van de uitzending. Vorig jaar kregen de suikerarbciders van de coöperatie Casa Grande zo'n 600 gulden aan winstuitkering, wat meer is dan het jaarinkomen van veel Indiaanse boertjes in de bergen. Maar ook de verschillen tussen de suiker plantages zijn groot. Zo kregen de 3500 arbeiders van de naburige Carta- vio-coöperatie vorig jaar nog geen 200 gulden winstuitkering, omdat hun sui kerfabriek verouderd is. In Peru President Juan Velasco Alvarado wordt daarom al enige tijd een discus sie gevoerd over de gevaren van élite- vorming in arbeiderskring en over de groei van nieuwe tegenstellingen. Deze ontwikkeling wordt ook in de hand gewerkt, doordat vele coöpera ties tijdelijk arbeiders huren, die ech ter geen volwaardig lid mogen wor den pn dus niet in de winst delen. De Peruaanse regering heeft daarom een nieuwe regeling afgekondigd, die voor 1975 moet zijn doorgevoerd en waar bij ook tijdelijke arbeidskrachten en zelfs armzalige keuterboertjes uit de directe omgeving van de coöperaties voortaan mee zullen delen in de winst. Verwacht wordt, dat vooral de rijkste coöperaties hier heftig tegen zullen protesteren. Al was het slechts omdat de generaals in Lima er niet bij hebben verteld, hoe de bestbedeel- de arbeiders bij een geringer winstde ling de nieuwe teevee's, radio's, ijs kasten en kachels moeten afbeta len Malaise Toch kunnen al deze overwegend po sitieve geluiden niet verhelen, dat het Peruaanse experiment het afgelopen half jaar in een moeilijke fase is be land. De slechte gezondheid van presi dent Velasco Alvarado, de onrust bij groepen industrie-arbeiders en do onte vredenheid bij linkse intellectuelen over de richting, waarin de Peruaanse revolutie zich ontwikkelt, hebben een zekere malaise-stemming doen ont staan. Volgende week zaterdag: Peruaanse revolutie op kruispunt van wegen. De meest schrijnende armoede is uit grote delen van de Peruaanse hoofd stad Lima verdwenen en het aantal be delaars en ongeschoeide kinderen is sterk teruggelopen. Ook de situatie in één van de grootste krottenwijken van de stad, die wij destijds bezoch ten het 300.000 inwoners tellende Pampas de Comas bleek verbeterd. Dwars door de wijk is een grote as faltweg aangelegd, talrijke krotten wa ren vervangen door stenen huisjes, de wijk heeft nu een eigen bestuur en ongeveer tachtig pet. van 'Comas' heeït water en elektriciteit gekregen. Maar de trek naar de stad gaat unver- minderd door en op andere plaatsen vormden zich nieuwe krottenwijken hier 'Pueblos Jovenes' (jonge ne derzettingen) genoemd die echter sneller van de meest elementaire za ken worden voorzien dan in het verle is verder, dat talrijke reclameborden en lichtre- meest van Amerikaanse make lij, zijn verdwenen. Deze ontsierende produkten van de moderne wervings- technieken zijn voor een belangrijk deel vervangen door bescheiden aan plakbiljetten als 'Met Velasco (presi dent) meer revolutie', 'Banco Com- mercio del Peru' en 'Eet meer vis' (in plaats van het duurdere vlees). Traditie Voorts hebben de regerende militai ren hun gevoel voor Peruaanse tradi tie kunnen uitleven in de restauratie van oude huizen en paleizen uit het koloniale verleden. In de oude straat jes en stegen van het stadscentrum zijn weer gaslantaarns geïntroduceerd om de herinnering terug te roepen aan een ver verleden, waarin Lima de fabuleuze residentie van de Spaanse onder-koningen was. Het nieuwe nationale symbool is hier om met Jean Revel te spreken niet Marx of Jezus, maar de Indiaanse verzetsheld Tupac Amaru, die in 1781 een mislukte opstand tegen de Spanjaarden leidde en uit dien hoofde door vier paarden werd uiteengerukt. Zijn beeltenis siert nu postzegels, munten en briefstempels en zijn naam wordt gereserveerd voor talrijke straten, pleinen en verenigingen. Hij wordt gevierd als de grote strijder vóór sociale gerechtigheid en légen het kolonialisme. het papieren stadium overleefde en feitelijk werd uitgevoerd wat in Latijns Amerika helaas een bijzonder heid is maar dat tevens werd ge probeerd het onbeweeglijke kapitaal van de grootgrondbezitters naar de stedelijke industrie te dirigeren. Daar om werden dé onteigende grondbezit ters schadeloos gesteld met staatsobli gaties met een gemiddelde looptijd van 25 jaar en een rente van 5 pro cent, wat gezien de Latijns-amerikaan- se mogelijkheden tot inflatie onheil spellend mag heten. De ex-grootgrondbezitters kunnen hun obligaties echter direct in geld omzet ten, als ze dat investeren in de indus trie, maar dan moeten ze tevens een evengroot bedrag aan eigen geld in die industrie steken. Anders gezegd: de bankrekeningen in Bazel en New York moeten worden aangesproken. Momenteel is in totaal 4,5 miljoen hectare grond door de regering ontei gend, waarvan 3,7 miljoen hectare in coöperatieve vorm is toevertrouwd aan de boeren, die de grond bewer ken. Tot dusver profiteerden 1,3 mil joen Peruanen van de 'reforma agra- ria'. De regering hoopt de hervorming in 1976 af te ronden. Maar volgens agra rische experts is dat rijkelijk optimis tisch, omdat de vorming van land bouwcoöperaties in de afgelegen hoog landen veel meer problemen oplevert. Bovendien schijnt het hervormings- .budget voor sommige streken, zoals Cajamarca, fors te zijn besnoeid. Maar vooral op de grote suikerplanta ges aan de kust is de landhervorming voorspoedig verlopen. Toen wij bijna vier jaar geleden de toen juist ontei gende Casa Grande-suikerplantage in het noordelijke woestijngebied van Imassa van dc Peruaanse bevolking is er onder het militaire ■4nc van president Velasco Alvarado zeker op vooruitgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11