ibiërs toch op keg naar Cairo Gruwel-berichten uit Mozambique niet nieuw Republikeinse Partij YS heeft geldgebrek Sowjetauteur Maximow uit schrijversbond nie-pelgrims willen niet op Egyptisch versoek ingaan echen kaapten .degtuig wegens lagse woningnood itvoerders willen ïul Getty's vinger ren als bewijs Verdriet in oorlog Senator Ervin werd beetgenomen n de loop der jaren talrijke onthullingen [Ij ^UW/KWARTET VRIJDAG 20 JULI 1973 BINNENLAND T7/K9 jgLIRO (UPI, Reuter, AFP, AP) De Libische leider, kolonel Khaddaffi, eft officieel niet gereageerd op het dringende verzoek van president Anwar dat de unie-mars naar Cairo af te gelasten. eren kwamen de 'unie-pelgrims', aantal nu al op meer dan 30.000 dt geschat, in Libië's tweede stad mejENCHEN (DPA) Het uitzicht- woningzoeken in Praag is één de oorzaken geweest voor de [derïht van verscheidene Tsjechoslowa- ge. naar het Westen geweest. Aldus be-19-jarige serveerster Olga Setnicka, ;nen niet acht mede-beklaagden voor rechtbank in Weiden (Beieren) chtstaat wegens een 'zwaar geval' luchtpiraterij. beklaagden hadden op 8 juni 1972 Tsjechisch passagiersvliegtuig Beieren gekaapt. Daarbij had van de kapers de piloot doodge- ten. Hij hing zich in januari, bij openbaar maken van de aanklacht, ijn cel op. Olga Setnicka, die van i nede-beklaagde Jiri Wochomurka e kinderen heeft, waarvan één in 1 jevangenis werd geboren, zei: 'Wij en trouwen en een gezinsleven ien'. Op het huisvestingsbureau •n zij echter weggestuurd met de ■den dat er mensen waren, die er ir aari toe waren, de 25-jarige, uit Nederland af- stige secretaresse Helene Kerbl, iw van de beklaagde Jaromir >1, een 20-jarige portier, noemde vergeefs naar een woning zoeken 'raag als reden voor de vlucht van man naar het westen. De vrouw nt en werkt bij Weiden om in de eving van haar man te kunnen die daar in hechtenis zit. Zij ver dat zij in een zeer kleine ruimte haar schoonmoeder hadden ge lid 'zonder mogelijkheid van een naai huwelijksleven'. Zij stond, lals haar man, iedere dag onder ie-controle. Een jaar lang hadden rergeefs gewacht op toestemming Jaromir om naar Nederland te rekken, hetgeen voor hun huwe- door de overheidsdiensten was ofd. Daarop had haar man zich, zij voorlopig in Nederland ver bij de groep vliegtuigkapers ;esloten. (UPI) De ontvoerders van Getty, de gelijknamige kleinzoon één van 's werelds rijkste man hebben zijn moeder bericht, dat ïreid zijn haar een vinger van te sturen om te' bewijzen dat zij vasthouden. Het dreigement dinsdag telefonisch gedaan en per brief herhaald. Tot nu toe men steeds dat de 17-jarige de ontvoering zelf in scène had om aan geld te komen. Benghazi aan om vandaar verder te gaan naar de Egyptische hoofdstad Cairo. De betogers zouden in Bengha zi een met hun bloed geschreven peti tie aan Khaddaffi aanbieden, maar de ze kwam niet opdagen. Hij laat de 'volkscomités', die onder zijn auspi ciën in de culturele revolutie ge vormd zijn, het werk doen. Zo heeft het volkscomité, dat de unie-mars or ganiseert, alle openbare vervoersmid delen en taxi's in Benghazi voor de betoging gevorderd. Volgens het Egyptische dagblad AI Ahram is het aantal auto's en bussen, waarmee de demonstranten onderweg zijn van 500 tot tweeduizend gestegen. De meeste auto's zijn gloednieuw, wat in het schatrijke Libië niet zo iets bijzonders is. De auto's dragen span doeken mee met opschriften als 'Ara bische eenheid is de weg naar de ze ge' en 'Gaat, en God zal met u zijn'. De meeste wagens zijn ook opgesierd met foto's van wijlen president Nasser. Op de verklaringen van Egyptes enige politieke partij, de Arabische Socialis tische Unie (ASU), dat de demon stranten welkom zijn in Mersa Ma- truh (een plaats op 192 km van de Li bische grens aan de Middellandse Zee) en dat de ASU met de betogers daar 'maar alleen in Mersa Ma- truh' een gesprek van twee dagen over de unie zal voeren, is van Libi sche zijde niet gereageerd. Het officië le Libische persbureau deelde slechts mee: 'De mensen zijn enthousiast en vastbesloten om de mars naar Cairo voort te zetten'. Zulks in weerwil van de uitdrukkelijke verklaringen van dc Egyptenaren dat de betogers niet naar Cairo mogen gaan en dat honderd van hen in de gelegenheid zullen worden gesteld aan president Sadat hun peti tie aan te bieden. (Er werd niet mee gedeeld of deze honderd personen wel naar Cairo mogen komen). Toen het Libische persagentschap nog eens ten overvloede gevraagd werd, of de demonstranten van 'de volksmars voor Arabische eenheid' in Mersa Ma- truh halt zouden houden, luidde het bondige antwoord van een officiële functionaris: 'Wij weten niet waar Mersa Matruh ligt'. De plaats ligt op een veilige afstand, 400 km van Cairo vandaan. Radio-Tripolis heeft aangekondigd dat de betogers de prikkeldraadversper ringen en de 'kunstmatige' grenspalen langs de Libisch-Egyptisciie grens zul len afbreken, als symbool voor de eenheid van beide landen. De Egyptische pers heeft gisteren dui delijk gemaakt dat het nog geruime tijd zal duren, voordat de unie met Libië tot stand komt. Er werd nu meegedeeld dat de gesprekken, die ko lonel Khaddaffi tijdens zijn 18-daags bezoek aan Egypte met president Sa- dat over de unie heeft gevoed, niet tot een eindresultaat hebben geleid. Het enige wat bereikt is, is een voor lopig akkoord, waarbij de unie tussen Egypte en Libië in twee fasen zal moeten verlopen. Op 1 september zullen de volken van Egypte en Libië zich in een referen dum over de beginselen van de unie moeten uitspreken, d.w.z. over het sa mengaan van de twee landen in één democratische republiek met één re gering voor het hele grondgebied van beide landen. Er wordt dan een parle ment van honderd leden gevormd, sa mengesteld uit 50 Libische en 50 Egyptische afgevaardigden (ondanks het feit dat Libië 2,5 miljoen en Egypte 36 miljoen inwoners telt). De parlementariërs worden rechtstreeks gekozen. In Cairo zal een Libische mi nister worden benoemd en in Tripolis een Egyptische minister om toezicht op het referendum te houden. Tijdens de eerste fase zullen ook maatregelen worden genomen om te komen tot een unificatie van de be grotingen en de douanerechten. Er zal een gemeenschappelijke munteenheid de Arabische dinar worden ge schapen en beide landen zullen een vrijhandelszone vormen. Tenslotte zul len eind van dit jaar de ASU van Egypte en de revolutionaire raad van Libië een ideologisch document moe ten goedkeuren, waarin de gedachten en de beginselen zijn uitgewerkt, die aan de unie ten grondslag liggen. Op 1 september van het volgend jaar zou dan een tweede referendum wor den gehouden over de nieuwe grond wet en over de keuze van de presi dent. 'Bijverschijnsel' van Watergate WASHINGTON (Reuter, AP) Terwijl president Richard Nixons herverkiezingscomité het vuur na aan de schenen krijgt gelegd, om dat het rijk is, zit de Republikeinse Partij als zodanig financieel zo zeer aan de g»*ond, dat zij haar staf met 25 procent heeft moeten inkrimpen. Mogelijkheden Maar het officiële Egyptische persbu reau MENA heeft gisterochtend toege geven dat zelfs over dit principe-ak koord nog geen beslissing is genomen. Het gaf nl. drie mogelijkheden aan, waarover het referendum van 1 sep tember zou kunnen gaan: over een grondwettelijke verklaring van eenheid, zoals Khaddaffi die wil, met één president, één regering en één parlement voor beide landen. over een overgangsgrondwet met een afzonderlijke regering in beide landen, waarbij een door president Sadat benoemde vice-president Libië zal besturen: over een grondwet, die een ge meenschappelijk overgangsparlement zal inhouden, nadat Libië en Egypte het eens zijn geworden over een ge meenschappelijke politiek tegenover Israël. Een Cambodjaan zelf in tranen troost zijn dochtertje. Zijn vrouw kwam bij een aanval van de Rode Khmers op de stad Pnom Basset om het leven. Uitnodiging naar psychiater te gaan AMSTERDAM (ANP) Opnieuw dreigt een Russische schrijver in moeilijkheden te geraken. Het betreft de 41-jarige in Moskou woonachtige Wladimir Maximow, die op 26 juni uit de schrijvers bond is geroyeerd. Dit heeft het Nederlandse PEN-centrum langs vertrouwelijke weg vernomen, zo deelt Tlieun de Vries, president van het centrum, in een communiqué mee. Moordaanslag De Syrische president Hafez al-Assad is op 10 juli aan een moordaanslag door een groep opstandige officieren ontsnapt. Hij werd slechts aan het linkerbeen gewond en is na drie da gen uit het ziekenhuis ontslagen. In verband met dit komplot zouden 300 officieren zijn gearresteerd, onder wie generaal Abdal Moneim Ibrahim. Al dus het Franstalige Libanese blad L'Orient-Le Jour, dat geen bronnen noemt. Zondag werd in Damascus offi cieel meegedeeld dat de president drie dagen in het ziekenhuis heeft doorgebracht vanwege een gesprongen ader in zijn been. Maximow, die in de jaren vijftig be gon te schrijven, heeft als laatste werk een omvangrijke roman' 'De Ze ven Dagen van de Schepping' vol tooid. De roman behandelt een aantal a-sociale en naar Maximo's opvatting ontoelaatbare afdwalingen van de so cialistische maatschappij. Het boek mocht in de Sowjet-Unie niet ver schijnen. Het handschrift is naar het buitenland gebracht en verschijnt in een reeks westelijke landen, waaron der Nederland. De Moskouse afdeling van de schrij versbond nodigde Maximow uit tot een discussie over het boek. 'Wat deze dis cussie inhoudt, blijkt uit een open brief, die Maximow aan de Moskouse schrijversbond zond en waarin hij vaststelt, dat beschuldigingen tegen en conclusies aangaande hem al bij voorbaat bekend waren en dat hij er de voorkeur aan geeft de schrijvers bond te verlaten. Hierop is de uitsto ting gevolgd', aldus Theun de Vries. Wladimir Maximow heeft thans een uitnodiging gekregen om zich 'ter controle van zijn gezondheid' bij een psychiatrische kliniek te melden. Tot nog toe heeft Maximow aan die op roep geen gehoor gegeven en verblijft hij in zijn Moskouse woning, alwaar Theun de Vries dezer dagen een tele fonisch gesprek met hem voerde. EMOTIE 'Maximow ,die niet zonder emotie sprak, toonde zich zeer gevoelig voor sympathie en belangstelling van bui tenlandse zijde. Hij meent, dat publi citeit buiten de Sowjet-Unie kan bij dragen om hem verdere vervolgingen te besparen. Zij, die Russisch spreken en Maximow wensen te_ benaderen, kunnen hem bereiken door aanvraag van het nummer Moskou 4883901', al dus de president van het Nederlandse PEN-centrum. Het landelijke partijcomité heeft het salaris van zijn voorzitter, de voorma lige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties George Bush, met tien procent verlaagd, tot 38.250 dol lar per jaar. Dit alles zal niet voorko men, dat de schuld van de partij in het lopende fiscale jaar zal oplopen tot een miljoen dollar, voornamelijk als gevolg van het Watergate-afluister schandaal. Het landelijke partijcomité heeft ge probeerd zich van Nixons herverkie zingscomité te distantiëren, maar het is niet gelukt. Veel potentiële donors van de Republikeinse Partij scheren beide comité's over een kam en ko men dan tot de conclusie, dat het co mité voor de herverkiezing van de president over genoeg middelen be schikt. Men schat de activa van dit co mité op een kleine 5 miljoen dollar, maar het geld is 'bevroren', om het achter de hand te hebben vo'het be talen van advocaten en eventuele boe tes van rechtswege voor partij of par tijfunctionarissen in verband met 'Watergate'. SCHULDIG De woordvoerder van het landeli.'-e comité, Robert Rousek, zegt, d. h-t herverkiezingscomité de partij als zo danig 650.000 dollar schuldig is. Dit is de bijdrage van het landelijke comité aan de campagne voor de 1. rverkie- zing van president Nixon. Rousek hoopt, dat zodra de act'-a van het herverkiezingscomité 'ontdooid' worden, het geschonken bedrag terug gegeven wordt, aangevuld met een be drag voor de partijkas. Volgens Rousek heeft het landelijke comité een jaarbegroting van onge veer 5,5 miljoen dollar. Kleine schen kingen komen met zekere regelmaat binnen, zegt hij, 'maar niet snel ge noeg om het uitblijven van donaties van betekenis te compenseren'. Edgar Hoover, de overleden directeur van de Federale Recherche FBI, heeft president Nixon anderhalf jaar gele den gewaarschuwd voor verscheidene topadviseurs van het Witte Huis en voorspeld, dat 'die troep Nixon nog eens zou opbreken'. Dit is woensdag verklaard door Andrew Tully, schrij ver en voormalig correspondent van het Witte Huis in een interview met de New York Daily News. MOEILIJKHEDEN Hoover, aldus Tully, waarschuwde Nixon, dat verscheidene van zijn me dewerkers hem wel eens 'in ernstige moeilijkheden' zouden kunnen bren gen en hem hebben gezegd, dat de president de FBI-directeur 'in de buurt moet hebben om hem te be schermen'. Tully zei zijn inlichtingen te hebben uit een gesprek, dat hij in 1972 met Hoover had gevoerd. De bijtende kritiek van de FBI-chef sloeg onder meer op oud-minister van justitie John Mitchell, hoofd van de staf van het witte huis Bob Halde- man, Nixon's adviseurs John Ehrlich- man en John Dean, alsmede persse cretaris Ronald Ziegler. 'John Mitchell is all right', had Hoo ver volgens Tully gezegd, 'maar hij heeft nooit een rechtszaal van binnen gezien. Hij heeft gewoon niet de capa citeiten om minister van justitie te zijn'. Van de anderen had Hoover gezegd: 'Ehrlichmann, Haldeman en Ziegler ze zijn ook 'all right', maar ze we ten niets behalve van reclame maken'. Verscheidene topadviseurs van Nixon kwamen uit de reclamewereld. 'Die advocaat Dean, hij kent de wet niet Ik negeer hem', aldus Hoover, aan wie Tully had moeten beloven niets van wat hij had gezegd te zullen pu bliceren zolang hij, Hoover, leefde. WASHINGTON (Reuter, AFP) In Washington is gisteren grote verwar ring ontstaan rond de geheime band opnamen van het Witte Huis, die de senaatscommissie van Senator Ervin wil onderzoeken, sedert het bestaan ervan maandag aan het licht kwam. Bij het begin van de middagzitting over de Watergate-zaak deelde Senator Ervin mee dat president Nixon ermee had ingestemd die banden vrij te ge ven, waarop de gesprekken staan met personen die betrokken zijn geweest bij de inbraak in het Democratisch hoofdkwartier en bij de latere pogin gen om de zaak in de doofpot te stop pen. Ervin zei van de minister van fi nanciën Shultz te hebben vernomen dat de president had besloten, de ban den vrij te geven. (Shultz is bij de zaak betrokken, om dat de geheime dienst onder zijn de partement valt. Deze dienst is belast met de bewaking van het Witte Huis en de banden). De president had, volgens Ervin, ook laten weten hem volgende week op een geschikt tijdstip te willen ontvan gen. De hoorzitting werd daarna her vat met de ondervraging van Robert Mardian, vroeger lid van Nixons her verkiezingscomité. Na korte tijd on derbrak Ervin de vergadering om mee te delen dat zijn verklaring omtrent de banden onjuist was. 'Naar het schijnt is er een misselijke grap uit gehaald.' Eerder op de dag had het Witte Huis meegedeeld dat president Nixon op het verzoek om het vrijgeven van de banden een antwoord zou opstellen, als hij uit het Bethesda Marinehospi taal zal zijn teruggekeerd op zijn bui tenverblijf Camp David in Maryland. Vrijdag verlaat Nixon het ziekenhuis, waar hij voor een longontsteking is behandeld. De commissie is bijzonder geïnteres seerd in de bandopnamen van de gesprekken tussen Nixon en zijn vroe gere medewerkers Dean, Haldeman, Ehrlichman en Colson. Volgens Dean heeft de president met hen gesproken over de mogelijkheid de Watergate-in- braak in de doofpot te stoppen. Het bestaan van de bandopnamen werd maandag onthuld door Alexander But- terfield, voormalig assistent op het Witte Huis. Dc Senaatscommissie vroeg het Witte Huis toen meteen om de banden. SL pEN HAAG (ANP) - Het rapport van de Br itse pater Adrian Hastings over de fs uitroeiing van het dorp Wiriyamu in Mozamt ique, dat de Times vorige week pu- iliceerde, staat niet op zichzelf. De laatste jaren zijn regelmatig berichten ver- ichenen over massamoorden en wreed opi reden door Portugese militairen in 47 Ie Afrikaanse kolonies. Gevr. 10 1111 n ,l!i Iet name missionarissen, een aan- al kranten, de Verenigde Naties de bevrijdingsbewegingen heb- herhaaldelijk melding ge laakt van moord op Afrikaanse dor- elingen. 'e beschuldigingen in The Times be- effen wel een moordpartij op on- 'tend grote schaal, ir volgt een overzicht van enkele deze rapporten, die de laa: .te m in de openbaarheid kwamen, hoe-werkgroep van de "- •2 (ii immissie voor dc Rechten van de ens rapporteerde in maart 1971 na ier jaar onderzoek van de situatie zuidelijk Afrika, -dat in de rtu- ese kolonies massa-executies .or- noen uitgevoerd. In Angola, Mozambi que en Guinee-Bissau worden men- die als tegenstander van het re- 365|ime beschouwd worden, massaal te- loo ichtgesteld. Represailles tegen bur- 245 ors die de vrijheidsstrijders steu- 350 on, nemen de vorm aan van collec- 10, eve afstraffingen. De werkgroep 360 eeft verklaringen gehoord volgens 170 elke hele dorpen in de kolonies nt1 465 vernieti6^. Sahara Jzen 30 september 1971 publiceert Standard (Tanzania) een ver- Jag van een groep Witte Paters, die 104Ce Mozambicaanse provincie Tete tot aande 'issiegebied had. Ze beschrijven de 4800'oord op 26 dorpelingen in de 850 reek rond de plaats Mucumbra in tril en mei 1971, kort voor de orde n de Witte Paters zich geheel te- 200#igtrok uit Mozambique. '—1294 e moordpartijen begonnen volgens paters als represaille voor de 74.33faod van drie Rhodesische soldaten, 52.86 55.81 22.10 bij Mucumbra op een mijn liep. In de daaropvolgende dagen onderna men de Portugese troepen wraakac ties tegen Afrikaanse dorpsbewoners in het gebied. Sommigen werden ge folterd om hen inlichtingen over het Frelimo te laten geven, anderen werden doodgeschoten of doodge knuppeld. Priesters van de missie post vonden de lijken toen ze de dorpen Changwa, Kapinga, Catacha Mahanda en Antonio bezochten. De namen van sommige van boven staande dorpei. komt terug in de getuigenis van de Portugese pater Luis Alfonso Da Cos ta van de de orde van de paters van Verona. Hij tekende op, wat hij zag gebeuren in de omgeving van zijn missiepost in Mahara, in Tete. Pater da Costa verliet Mozambique toen arrestatie dreigde en werkt mo menteel in een afgelegen missiepost in Peru. Zijn getuigenis is onder meer gepu bliceerd in The Guardian (5-8-1972) Der Spiegel (21-8-1972), Le Monde (3-11-1972) en De Bazuin (febr. 1973). Hij geeft de namen van 110 mannen, vrouwen en kinderen, die in de periode mei 1971 tot mei 1972 bij acties van het Portugese leger werden vermoord. Slechts een van deze slachtoffers was een guerilla- strijder. De meeste gruweldaden worden vol gens hem begaan door in 1970 ge- vomde speciale eenheden van o-er- wegend Afrikaanse commando's on der leiding van blanke Portugese of ficieren. Ze worden psychologisch op hun taak voorbereid door films, waarin wreedheden tot in detail worden getoond. De Times of Zambia citeert op 20 september 1972 twee Zweedse artsen. die bij een bezoek aan Angola con stateerden, dat ontbladeringsmidde- len, waarmee de Portugezen de oogst in de bevrijde gebieden be werkten, leidden tot miskramen en voortijdige geboorten. In sommige gevallen leden kinderen aan ziekten als gevolg van het eten van besmet voedsel. De Rand Daily Mail (Zuid-Afrika) bericht in januari 1973 over het pro ces tegen twee Portugese priesters, Joaquim Sampais en Fernando Men- des, die in Lourenco Marques te recht staan wegens activiteiten te gen de regering. De priesters, die meer dan een jaar in voorarrest hadden gezeten, beschuldigden de Portugese troepen van wreedheden op grote schaal, onder meer het le vend verbranden van 16 vrouwen en kinderen in Antonio. Aanleiding tot het proces was een preek van de priesters op Nieuw jaarsdag, waarin ze tegen deze gru weldaden protesteerden. Bisschop-getuige Als getuige trad onder meer op de toenmalige bisschop van Tete, Felix Ribeira. Hij zei over bewijzen te be schikken, dat de DGS (geheime poli tie) er in Noord-Mozambique een gewoonte van maakte dorpelingen af te ranselen om hen inlichtingen over troepenbewegingen van het Frelimo te laten geven. Andere getuigen h decharge waren de bekende Spaanse priesters. Alfon so Valverde Leon en Martin Hernan dez Robles, die nu nog steeds in de gevangenis Machava zitten, in af wachting van hun proces. The Obser ver bracht op 29 april 1973 c-en uit voerig verslag van de verklaringen Der Spiegel citeert op 9 april 1973 uit het verslag van de zitting van de VN-commissie voor de Rechten van de Mens van februari 1973, uit ge tuigenverklaringen onder ede van 37 getuigen uit Angola en Mozambique. Yata Nsamba, voormalig lid van een Afrikaans onderdeel van het Portu gese leger: Op 24 december riepen Portugese autoriteiten alle inwoners van het dorpje Kameya in het dis trict Moxico (Angola) bijeen en vroeg wat ze zich voor Kerstmis wensten. Vier dorpshoofden vroegen of ze mochten gaan jagen om vlees te krijgen. Daarop schoten de Portu gezen de vier dorpshoofden dood en kookten hun vlees. De volgende dag werd de bevolking opnieuw bijeen geroepen en onder bedreiging met geweren gedwongen het vlees van de chiefs te eten. Corneliu Conforme Chauque getuigt, dat Portugese troepen op 3 april 1972 na een mijnexplosie die een le gervoertuig beschadigde naar het dorp Mbola in Mozambique gingen en de dorpelingen vroegen of ze de ontploffing gehoord hadden. Toen ze ontkenden verzamelden de soldaten de zwangere vrouwen en doodden hen door slagen op het hoofd of door met bajonetten de buik open te rijten. 'Als we de zwangere vrouwen in leven laten, kunnen we de rebellen nooit uitroeien' zo zei den de militairen volgens deze ge tuige. Slachtoffer van Portugese terreur. Ontbladering tijdens het proces. Het gebied waar de moorden zich afspeelden ligt in Tete, ongeveer 125 kilometer stroomopwaarts de Zambesi, gere kend vanaf de Cabora Bassa dam. Genoemd worden: 14 doden in Pa- kinga en Catacha, op 7 mei 1971, op dezelfde dag, zeven doden in het na burige Mahanda; de volgende dag, vier mannen in Antonio. De pries ters dienden klachten in, een verte genwoordiger van het militair hof van Mozambique arriveerde in Mu cumbra en zei, dat het Frelimo de moorden waarschijnlijk had ge pleegd om het leger zwart te maken in de ogen van de dorpelingen. De moorden begonnen opnieuw in september 1971, nadat guerillo's van het Frelimo het leven hadden be dreigd van een man die aan Rhode- sischq troepen in Mozambique in lichtingen over het Frelimo had gege ven. Als repressaille begonnen Rho desische en Portugese troepen een terreur-campagne tegen de Karopora en Buxo-stammen. In het mei-juni 1973 nummer van het Belgische blad Vivant Univers schrijft Cesare Bertulli, voormalig regionaal overste van de Witte Pa ters in Mozambique, dat een aalmoe zenier bij Portugese luchtmacht op een bijeenkomst van missionarissen in Amantongas (Franciscaanse missie in het bisdom Beira) had verteld dat hij er getuige van was dat krijgsgevangenen zonder parachute uit een vliegtuig waren gegooid en dat hij daar zelfs bij had geholpen. Volgens Bertulli kon de aalmoeze nier daartoe komen, omdat de offi ciële Portugese kerk de koloniale oorlog als een heilige oorlog, een kruistocht, voorstelt. Daily News (Tanzania) meldt op 18 mei 1973, dat ongeveer 4.000 Angole- zen om het leven zijn gekomen door bestrijdingsmiddelen en ontblade- ringsmiddeien, waarmee het Portuge se leger Zuidoost-Angola heeft be stookt. Het bericht komt van het MPLA-blad Victoria o Morte, dat de ze balans opmaakt ov r de periode van januari tot mei 1973. Op 10 juli 1973 tenslotte publiceert The Times de beschuldigingen van pater Hastings, die aan de voora vond van het bezoek van de Portu gese premier Marcello Caetano aan Londen, een tot dusver ongekend aantal reacties uitlokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9