leine vervoersbedrijven auwelijks winstgevend Vierdaagse kan 'ontspanning' dienen Onderzoek naar veiligheid bij ICI eidooi voor datum op neesmiddelen drogist Ziekenhuis kan teveel gedeclareerd geld niet meteen terugbetalen Loon chauffeurs is vaak de sluitpost er Omdat je nooit weet waar je terechtkomt... Nieuwe speelfilm niet door keuring Vierdaagse ook op derde dag velen te zwaar J. Schouten: ook militairen uit Rusland, Roemenië of Finland Ito's botsen: 2 en, 6 gewonden Militair vertoon zal sober zijn Benoeming van nieuwe leden Raad van State verwacht (W/KWARTET VRIJDAG 20 JULI 1973 BINNENLAND T3/K5 1 onze iaal-economische redactie HAAG Nederlandse Lsportondernemingen ne- circa 40 procent van liet lernationale wegvervoer in pet-Europa voor lmn reke- Voor de hieruit voort- ►eiende ruime tegenwoordig- van onze vrachtwagen - uffeurs moet naar de arsting van deze week in - Westlandse 's-Gravenzande eft geleerd duur worden taald. tien chauffeurs van het internati- le transportbedrijf Boers en Van i Beukei gingen er in staking, lat zij een kleine honderd gulden week minder netto in hun loon- je kregen dan het bedrag waarop volgens de bepaald niet scheutige bepalingen recht zouden hebben, rs en Van den Beukei vormen in opzicht geen uitzondering. Vol- s de heer J. Zantinga, districtsbe- irder van de Algemene christelij- bond van vervoerspersoneel !BV) telt ons land vele duizen- i van dit soort ondernemingen, t gaat om bedrijfjes, die vaak ver ,snoo eden de minimumtarieven wer- Koo om nog mee te kunnen. Een be- He I dat zij alleen maar vol kunnen Wii den door hun chauffeurs minder te betalen, dan waar zij recht op zeve ben. Het klinkt misschien hard, sen ir in feite hebben deze bedrijven n recht van bestaan. Zij kunnen en maar bestaan over ruggen de chauffeurs', aldus de heer itinga. 1 Hoe is het mogelijk dat vracht- cnchauffeurs liet pikken om zo erbetaald te worden? tinga: 'Vrachtwagenchauffeur op internationaal transport is na- rlijk een fascinerende honde- n. Je geniet als beginnende jon- ïan een grote vrijheid en je ziet eens wat van de wereld. En wat 1 ee alles bij elkaar netto per week dient, is ook nog niet zo slecht, =»eA1J ir men vergeet wel eens al te ge- 'ban ïkelijk dat ze gemiddeld per j k zo'n 75- tot 80-urige werkweek leen. Op basis van de nieuwe cao j men met zoveel overuren netto j,47 gulden per week moeten ver- slagen, i" plaats van de 378,20 netto nen'.iZ'j hij Boers en Van den Beukei teij duizenden andere bedrijven hfktaald krijgen. Bovendien wordt hoteIrediag voor een- °root gedeelte zwart uitbetaald,'ook in de vorm de onkostendeclaraties en dergelij- e»waar^oor zowel de fiscus als de ovi 'a'e verzekeringen worden bena- na; W. s lag en oi >llan< t Rijn laan ck Hu Wij 'Later komt meestal de bezin- Het gezin gaat er onderdoor. Vaak komt zo'n chauffeur zaterdag middag pas thuis, oververmoeid, om zondagavond weer te vertrekken. Het wordt nog gekker als zo'n chauffeur ziek wordt, of, erger nog, langdurig arbeidsongeschikt. De chauffeur valt dan terug op een loon zonder overuren, dat nog ver beneden de cao ligt. Ik ken gevallen die hun leven lang het gelag moeten betalen. Het ellendige van het systeem is bovendien dat goede on dernemingen Jen dat zijn er geluk kig ook nog heel wat) onder deze praktijken lijden. De kwalijke on dernemingen doen hen ten koste van de chauffeurs oneerlijke concur rentie aan, die hen he^l wat schade berokkent.' Hoe kan aan deze praktijken paal en perk worden gesteld? De heer Zantinga: 'in de eerste plaats door een betere organisatie van de ondernemingen zelf. Ik heb eerlijk gezegd respect voor al die kleine ondernemers die zich door hard aan te pakken hebben opge werkt. Ze zijn vaak in het Westland nog met paard en wagen begonnen. Maar op den duur is het gaan ram melen. Er wordt vaak een slechte administratie gevoerd en men weet alleen met kunst- en vliegwerk het hoofd boven water te houden. Een verdergaande bedrijfsconcentratie is noodzakelijk. Maar ook de overheid kan er in belangrijke mate toe bij dragen dat dit soort misstanden uit de wereld worden geholpen. De rij tijden zouden strenger gecontroleerd moeten worden, want ik heb vaak het idee dat de controle ook maar zo-zo is. Daarnaast zou de overheid* een tarievenpolitiek kunnen voeren, waarbij het eenvoudig uitgesloten is dat ondernemers beneden de mini mumprijzen gaan werken.' De heer Zantinga is wat dit laatste betreft hoopvol gestemd. Staatssecre taris Van Huiten (verkeer en water staat) heeft tijdens de onderhande lingen contact opgenomen met de vervoersbonden en hen volgende week woensdag voor een gesprek uitgenodigd. 'Ik heb het nog nooit meegemaakt dat een staatssecretaris je in het actiecentrum van de sta king opbelt', aldus de heer Zantinga. 'Er is echter meer nodig dan alleen maar informatie inwinnen.' Vriend De staking bij Boers en Van den Beukei is met een sisser afgelopen. Het personeel bleek bereid voor het zelfde te lage loon weer aan de slag te gaan toen bleek dat het bedrijf op de nullijn zat. De heer Zantinga: 'Dit soort bedrijven wordt vaak ge kenmerkt door sterke persoonlijke relaties. De chauffeur spreekt de baas met zijn voornaam aan. En al lemaal werken ze erg hard. Het zijn erg goeie jongens. De staking greep hen erg aan. De baas, de heer Boers, vriend en vader van de chauffeurs, kreeg er een lichte hartaanval van. En uiteindelijk wilde niemand van de chauffeurs de sluiting van het bedrijf op hun geweten hebben. Een erge teleurstelling vind ik.' Waarom een teleurstelling? Zantinga: 'Nou, goed beschouwd zijn we geen stap verder gekomen. Er is alleen de vage toezegging dat bij een beter floreren van het bedrijf de salarissen opgetrokken zullen worden. Bovendien hadden we ge hoopt dat dit het begin zou zijn ge worden van een grote actie, want de misstanden zijn groot en voor ons is de maat vol. Om het met een vari ant op een bijbeltekst te zeggen: de haat ten opzichte van de slechte ar beidstoestanden bij Boers en Van den Beukei verwekte krakelen, maar de liefde ten opzichte van het be drijf en de werkgever dekte alle overtredingen toe. Maar zo kan het echt niet langer blijven. Als ver voersbonden hebben we altijd gepro beerd conflicten harmonieus op te lossen. Het conflict dreigt ons ech ter opgedrongen te worden. De on dernemers die uit het gebeuren de conclusie trekken dat het met de vervoersbonden nogal meevalt, moe ten wel bedenken dat we over een wapen beschikken om de misstanden in één klap uit de wereld te helpen, namelijk een staking van alle vrachtwagenchauffeurs in Nederland gedurende enkele dagen-' (ADVERTENTIE) een verslaggever Het zou eigenlijk recht icht moeten zijn, op genees- stuur e'en °^e kij de drogist wor- verkocht, te vermelden tot direlj datum ze houdbaar zijn. ei de heer A. H. Ponfoort, teur van de Stichting voor- ngscentrum farmaceutische itrie, gisteren in Utrecht op persconferentie ter gelegen- van de komende Indro-par- jricbeurs. óleneesmiddelen minder dan drie ;oed blijven, moet dat wel op de kking staan. In andere gevallen Hden sommige fabrikanten vrij de houdbaarheidsduur. Een lijke vermelding zegt niet zo als de klant niet weet hoelang Lans oosje of flesje al in de winkel 31i e drogist heeft gelegen. Vandaar e heer Ponfoort het meest voelt het noemen van een datum. Ttsmiddelen voor 'zelfmedicatie' 20 procent van hét assortiment le drogist uit (jaaromzet: 200 miljoen). Voor deze geneesmiddelen is geen recept van een arts nodig en in principe kunnen ze dan ook weinig kwaad, maar bij onverantwoord dat wil zeggen overmatig en/of te langdu rig tebruik, kunnen ze wel gevaarlijk zijn. De heer Pontfoort zei, dat drogis teren en gebruikers er daarom veel meer een vaste gewoonte van zouden moeten maken de bijsluiters van de fabrikanten aandachtig te lezen. An derzijds zou de farmaceutische indus trie de bijsluiters in meer voor de leek begrijpelijke taal moeten stellen. De indro-parfumeriebeurs die van 27 tot en met 31 augustus wordt gehou den, telt 175 deelnemers (elf minder dan de vorige) met ongeveer 9000 vierkante meter standruimte. zou je altijd zo'n snelle, snoerloze Philishave bij je moeten hebben. Voor snef en glad scheren. Kleintje Philishave vanaf f35,50 PHILIPS (ADVERTENTIE) Tranen over Mozambique Deze week o.a. in Hervormd Nederland: Wij zijn medeverantwoordelijk voor de politiek van Portugal. Slachtpartij in Williamo geen on gelukje. In tweespraak: Amsterdam de meest verworden of meest bekeer de stad. Het eerste van een serie inter views met tv-recenten: Henk Hofland voelt zich een timmer man van de geest Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het tweede incident met gifgas in de chemische fabriek van ICI-Holland in Europoort, thans gelukkig niet met ern stige gevolgen de drie onderhoudsmonteurs, die dinsdagi naan- rakiug zijn geweest met monochloorbenzeengas zijn weer aan het werk is zowel voor de arbeidsinspectie als voor het provinciale bestuur van Zuid-Holland aanleiding tot een grondig onderzoek. Het onderzoek van de arbeidsinspectie betreft vooral de veiligheidsvoor schriften binnen de fabriek. Het pro vinciale bestuur van Zuid-Holland zal nagaan of de voorwaarden, welke voor de veiligheid van werknemers en voor de omgeving van de fabriek zijn vast gesteld bij het verlenen van de hin derwetvergunning. wellicht moeten worden verscherpt. De heer D. J. van der Gouw, voorlich- NAAM: tingsambtenaar van het provinciale bestuur, zei ons: 'De vergunningen, AüKtii>: {|je zjjn verleend op grond van de GiRONUNMMER: hinderwet en de wet luchtverontreini- ging, kunnen we niet intrekken. Wel Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. Abonnementsprijs 19,per halfjaar; ƒ38,per jaar. Abonnementen Kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag. DEN HAAG De nieuwste Neder landse speelfilm 'Frank en Eva' van Pim de la Parra en Wim Verstappen is verboden voor openbare voorstellin gen. De centrale commissie voor de filmkeuring acht de film in strijd met de huidige in Nederland geldende op vattingen van goede zeden, aldus een brief van de commissie aan de distri buteur van de film, Aktueel Films in Amsterdam. De voorzitter van de filmkeuringscom missie, de heer J. Schuller, wilde gis teren de motivering van het verbod niet toelichten, voordat hij de makers op de hoogte had gesteld. De hoofd rollen van de film worden gespeeld door Willeke van Ammelrooy, Hugo Metsers en Lex Goudsmit. De film gaat over een liefdesgeschiedenis en is vervaardigd met steun van het pro- duktiefonds voor de Nederlandse speelfilm, dat onder meer wordt ge voed door de Nederlandse Bioscoop bond en het ministerie van CRM. Producent Pim de la Parra gaf gister middag in Willemstad, waar hij ver blijft voor de opnamen van de film 'Dakota', als reactie: 'Een belachelijke vertoning'. Regisseur Wim Verstappen kon geen commentaar leveren. Hij wist van niets omdat hij al op het vliegveld van Curasao was begonnen met opnamen. De film 'Frank en Eva' zou op 23 augustus in twintig Neder landse steden in première gaan. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Tijdens de derde dag van de Vierdaagse zijn 372 deelne mers uitgevallen. Dat betekent dat vandaag 11.931 wandelaars zullen pro beren de eindstreep te halen na de Dag van Cuyk, die deze 57ste Vier daagse afsluit. Gisteren lieten achten dertig Nederlandse militairen het af weten. Over de gehele linie is het uit vallerspercentage bij de land- en luchtmacht ongeveer tien procent. Het aantal uitvallers op de derde dag met de 'zeven heuvelen van Groes- beek' is opmerkelijk hoog. De briga de-generaal van Besouw, die met twee collega's de Vierdaagse loopt, ver klaarde gisteravond dat er sprake is van onvoldoende geoefendheid. Dat geldt niet vcor de Kon. Marine, die bij de marsen een voortreffelijke in druk maakt. De generaal zei voorts dat vrijwillige deelneming van de Ne derlandse soldaat moet impliceren dat hij goed getraind is. Daaraan ont breekt het duidelijk. De conditie van de Nederlandse militair steekt dan ook merkbaar af bij die van zijn bui tenlandse collega's die in Nijmegen aanwezig zijn. Vandaag maakt Nijmegen zich op om de doorzetters te ontvangen. Alle maatregelen voor een glorieuze in tocht zijn getroffen. Het verkeer op de noord-zuid-verbinding moet reke ning houden met vertragingen. kunnen de daaraan verbonden voor waarden aan een uitgebreid onderzoek onderwerpen. Er is in de wet op de luchtverontreiniging een artikel, dat inhoudt dat de voorschriften die aan een vergunning zijn verbonden welke op grond van die wet werden ver leend kunnen worden gewijzigd, aan gevuld of ingetrokken.' De heer Van der Gouw voegde daaraan nog toe: 'Het is ditmaal goed afgelopen, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat er bij het ontsnappen van giftige gassen de volgende keer slachtoffers vallen'. De heer R. E. Mathon van ICI-Hol land verklaarde niet op de hoogte te zijn van een onderzoek door arbeids inspectie en provincie. De Vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied heeft in een brief aan de minister van volksgezondheid er op aangedron gen dat GS van Zuid-Holland het ICI- bedrijf zo spoedig mogelijk sluit De vereniging omschrijft het verlenen van een hinderwetvergunning door GS als 'een verregaande veronachtza ming van de veiligheid van de Rijn mondbevolking.' De Vereniging schrijft verder: 'Door het afgeven van de vergunning heeft het provinciale bestuur een onvermogen en ondeskun digheid ten toon gespreid, welke wij niet voor mogelijk hebben gehouden. Indertijd heeft de vereniging tegen milieubederf bij het provinciale be stuur van Zuid-Holland bezwaren ge maakt tegen verlening van een hin derwetvergunning. Het Rijnmondbestuur is door ICI van het incident met de drie onderhouds monteurs op de hoogte gebracht. Rijn mond heeft echter slechts een advise rende stem en is niet zelf met enig onderzoek belast. Wel heeft het Rijn mondbestuur in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het socialisti sche Rijnmondraadslid W. van der Star gezegd geen gevaar voor de be volking aanwezig te achten. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN 'De ziekenfondsbesturen willen met het ontslag van de twee röntgenologen absoluut geen oordeel uitspreken over hun goede of kwade trouw'. Dit verklaarde gisteren de waarnemend direc teur van het centraal ziekenfonds, drs. B. Weustink, na het bekend- worden van het 'ontslag' van de twee specialisten door de vier Eind- hovense ziekenfondsen. Het dienstverband met de twee speci alisten is opgezegd met ingang van 1 januari 1974. Zij worden ervan be schuldigd in 1972 ten onrechte 675.000 gulden aan honoraria en onkostenver goedingen te hebben gedeclareerd. De besturen van de fondsen hebben de beslissing het dienstverband op te zeggen genomen, omdat 'de vertrou wensrelatie door het gebeurde in ho ge mate is geschokt'. Volgens de be sturen vloeit de maatregel voort uit de administratieve handelwijze van de röntgenologen, maar hebben zij geen enkele kritiek op hun medische kun digheid. Of er sprake is geweest van kwade trouw is een zaak van de offi cier van justitie, die daarnaar een on derzoek instelt. De ziekenfondsbesturen vinden dat het Eindhovense St. Josef ziekenhuis en de twee röntgenologen de ten on rechte gedeclareerde honoraria zullen moeten terugbetalen. Het bedrag dat in 1972 met de onregelmatigheden was gemoeid, 675.000 gulden, is vast gesteld door de accountantsdienst van de Ziekenfondsraad. Volgens drs. Weustink is geen aanbod van de röntgenologen bij de ziekenfondsen binnengekomen om het bedrag terug te betalen. Of een onderzoek zal wor den ingesteld naar mogelijke onregel matigheden in de jaren vóór 1972 hangt af van het resultaat van het on derzoek waarmee de officier van justi tie thans bezig is. Niet ontkend 'De maatregelen van de ziekenfondsen zijn bijzonder zwaarwegend en hebben verschrikkelijke gevolgen; niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor het ziekenhuis', aldus dr. J. Hirdes, geneesheer-directeur van het St. Josef- ziekenhuis. 'De claim van de zieken fondsen om het geld terug te betalen (voor het ziekenhuis 240.000 gulden) kunnen we niet ontkennen. Ik geloof dat er op dat punt ook geen proble men zullen bestaan. De gesprekken die tot nu toe zijn gevoerd zijn alle maal verlopen in een open sfeer. Er is van het begin af aan duidelijk de ;envli( ,en versiaggevcr LE In het Overijsselse rtuslai,leusen' bij Zwolle, zijn gisteren botsing tussen twee auto's op kruising twee mensen omgeko en zes gewond, van wie er vijf een ziekenhuis in Zwolle moes- borden gebracht. Het ongeluk et gevolg van een voorrangsfnut. 18 ujrïejarige Derk Kuiper uit Om en de 30-jarige mevrouw R. steboer-Buis uit Ruinen wer '.-n ig gedood. De moeder van het slachtoffertje, die als best iur- an de ene auto d voorrangsfout s Heei raakte gewond, evenals haar t( e Gerrit (8). In de andere auto n de echtgenoot van het tweede Leijtsjtoffer, zijn dochter Martje (2) en andere inzittenden gewond. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN '^e zouden ook een groep militairen uit bijvoorbeeld Finland, Rusland of Roemenië op de Vierdaagse willen ontvangen. Helemaal niet om van liet wandelfestijn een wandel-Nato te maken, verre van dat, maar wel om meer mo gelijkheden aan te bieden voor internationaal contact, om een vertrouwenssfeer te scheppen, om een bijdrage te leveren tot internationale ontspanning.' Dit zegt de heer J. Schouten (43), staflid van de Vierdaag se, speciaal belast met de con tacten met de 14 militaire contingenten uit het buiten land. Hij vertolkt mede de vi sie van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de organisatrice van de mar sen. 'Als je nu nadenkt over wat minister Van der Stoel tij dens de Europese veiligheids conferentie heeft gezegd over het streven naar verbetering van internationale betrekkin gen, dan mag in alle ernst worden gewezen op de sfeer van saamhorigheid en op de kennismakingen in internatio naal verband tijdens vier da gen ongedwongen lopen. Schouten wijst er dan op, dat uitnodigingen, gericht aan am bassadeurs in Nederland, om de laatste intocht gade te slaan, niet - zoals wel eens wordt verondersteld - een on derdeel is van een ceremonië le show. De bedoeling van hun bezoek is wel degelijk hen te confronteren met een bemeorligende internationale saamhorigheid, een kenmerk van de Vierdaagse. Men kan idealistische toespraken hou den, maar wie zou die door concrete gebeurtenissen moe ten laten volgen. Wij willen de minister van buitenlandse '.aken wijzen op de betrekke lijk eenvoudige mogelijkheid om in het contact met collega bewindslieden uit andere landen, deze mogelijkheden aan te grijpen'. Het 'Hoofd Buitenland' van de Vierdaagse - in het dagelijks leven belast met de leiding van het bureau Bevoorrading en Afvoer bij de kwartier meester-generaal van de land macht te Den Haag - gelooft daarbij in de constructieve taak van het apparaat van het Nederlandse leger, dat al ja ren huisvesting aanbiedt voor de militaire contingenten uit het buitenland. Hij betoogt, dat internationale marsen een van de weinige podia zijn, waarop militaire groeperingen uit onderscheidene landen el kaar ontspannen kunnen ont moeten. 'De K.N.B v. L.O. is helemaal niet uit op stimulering van militair vertoon. De Bond moedigt wel internationale deelneming op dit terrein aan, omdat in Nijmegen, men mag dat overdreven vinden of niet - internationale verbroede ring beslist aanwezig is. Men moet daarbij in het oog hou den, dat de geëigende sfeer van de Vierdaagse ieder de monstratief element elimi neert. Niet vbor niets gaan be stuursleden van onze bond naar de jaarlijkse najaarsmars, de 'Val du Marne' in Frank rijk, naar de Twee-daagse in het Deense Viborg. Ze lopen daar niet alleen mee, maar no digen uit tot deelneming in Nijmegen en dan mede in mi litair verband. Ervaringsveld De Nijmeegse marsen - dit jaar met 22 nationaliteiten - kunnen van onderop bijdragen tot internationale ontspan ning. Leidinggevende politici zouden eens ervaringen in Nijmegen moeten opdoen. Dat dan de overheidsmiddelen worden aangewend (huisves ting) om Amerikanen, Russen, Duitsers, Engelsen en noem maar op, bijeen te brengen, is J. Schouten stellig een aanvaardbare zaak. Zoals die overheidsmiddelen, in casu ons militair appara tuur, beschikbaar zjjn voor onze hulpverlening. Denk maar aan dé hulp. die ons le ger heeft verleend bij de des tijds opgetreden overstromin gen in Noord Afrika en - om dicht bij huis te blijven - bij voorbeeld bij bosbranden op de Veluwe. Israël heeft het dit jaar laten afweten. Is de reden inder daad bezuinigi/rag, zoals offici eel wordt opgegeven? Schouten: 'We hebben de in druk, dat de tragedie van MUnchen van vorig jaar (De Olympische Spelen) de Israë liërs ervan weerhoudt voorals nog kleine militaire eenheden uit t" zenden naar internatio nale sportevenementen. De in druk is, ook, dat Israël bij al le veiligheidsmaatregelen, die wij in de afgelopen jaren zo geruisloos mogelijk hebben genomen, een gastland niet wil belasten met een zekere spanning en verantwoordelijk heid. In het algemeen kun je stellen, dat 'MUnchen' de Is raëliërs lot grote voorzichtig heid heeft gemaand. Dat neemt niet weg, dat Israël voor 1974 opnieuw zal worden uitgenodigd', aldus Schouten. bereidheid geweest het geld terug te betalen, alleen moeten we ons nu be raden over de manier waarop, en dat zal met name voor het ziekenhuis niet zo gemakkelijk zijn. We hebben niet zo maar een potje waar we 240.000 gulden uit kunnen halen. Dat geld is bij ons opgegaan aan personeelskosten en aanschaf en afschrijving van mate riaal'. Dr. Hirdes verwacht spoedig een diep beraad tussen directie en bestuur van het ziekenhuis om te komen tot een uiteindelijk standpunt Hij zei daarom bijzonder blij te zijn met de ontslag termijn van de twee röntgenologen. Afgezien van de afwikkeling van de financiële problemen moet het zieken huis blijven functioneren. Ik stel het daarom bijzonder op prijs dat de fondsen ons de gelegenheid hebben gegeven om ons op de nieuwe situatie te beraden'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De legermanifestatie van de krijgsmacht ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Julian? zal niet uiterst sober zijn, maar gewoon alleen maar sober. Dit antwoordt minister Vrede- ling (defensie) op-,yragen hierover van de Kamerleden «De Vries (CHU) en Van Wijk (PSP). Er wordt een passende, maar niet uit bundige aanhankelijklieidsbetuiging voorbereid, die plaats zal hebben voor het Huis ten Bosch in Den Haag. Naar verwacht wordt zullen delegaties van de drie krijgsmachtonderdelen (gezamenlijk ongeveer 500 man) para deren. De voorgenomen vlootschouw bij Scheveningen en de gecombineer de manifestatie van land- en lucht macht zijn van het programma ge schrapt. De definitieve vorm van de presenta tie van de krijgsmacht zal vermoede lijk deze week worden vastgesteld. Mi nister Vredeling zegt op de vraag van het Kamerlid Van Wijk, of in plaats van militaire manifestaties beter on derdelen uit de dienstverlenende sec tor bij het jubileum naar voren ge haald kunnen worden, dat diverse vertegenwoordigingen van de Neder landse bevolking aan verschillende manifestaties deel zullen nemen. De bewindsman verklaart voorts, dat de regering nooit het voornemen heeft gehad om ter gelegenheid van dit ju bileum militaire demonstraties te or ganiseren. DEN HAAG In politieke kringen wordt verwacht dat het kabinet bin nenkort de oud-PPR-fractievoorzitter drs. J. Aarden (56), het PvdA-kamer- lid T. van Lier (57) en prof. mr. J. van der Hoeven (57), hoogleraar in het Nederlands staatsrecht en lid van de PAK, zullen voordragen als leden van de Raad van State. Zij zullen daarmee de vacatures opvullen die zijn ontstaan door het vertrek van vi ce-president dr. L. Beel en de staats raden mr. W. Lichtenauer en de vorig jaar overleden ir. Vos. Zoals bekend werd prof. Van der Hoeven aanvanke lijk genoemd als vice-president, maar daarvoor staat nu kandidaat staatsraad dr. M. Ruppert (ARP) een van de for mateurs van het kabinet-Den Uyl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5