Meijnderts: ik handelde fout Palestijn kreeg van Athene vrijgeleide UW Avondscholen niet allemaal duurder !n deze krant luis beperkt evoegdheden an Nixon ederlandse trawler j Jutland vergaan EG-beraad in openhagen logelijk over ozambique Minister volgt advies van commissie Na mislukte aanslag en gijzeling Meer financiële ruimte dankzij de auto Amsterdam gaat zeven hervormde kerken sluiten Prins Btnthard had botsing; Italiaan zeer ernstig gewond krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers IRA-leiders door Britten gepakt Nieuwe Leidse Coniraiit V ItlJ JJ XV10 54ste jaargang no. 92 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jVSHINGTON (UPI. Reuter) Het nerikaanse Huis van Afgevaardig- n heeft woensdagavond een wets- orstel aanvaard, dat de bevoegdhe- n van de president om troepen voor rlogshandelingen naar het buiten lid te sturen beperkt. Men verwacht dat president Nixon er zijn veto gen zal uitspreken, it voorstel werd door het Huis aan- aomen met 244 tegen 107 stemmen, weinig voor een tweederde meer- rheid, die nodig is öm een presi- ntieel veto te kunnen negeren, it ontwerp gaat nu naar de Senaat, er vandaag over zal stemmen, it voorstel, de 'War Powers Resolu- f, is een produkt van langdurige heftige polemieken tussen tegen- inders van Amerikaanse militaire menging in het buitenland en twee itereenvolgende presidenten, t Huis van Afgevaardigden nam de olutie aan, nadat enkele uren eerder telegram was bezorgd, waarin ron met een veto dreigde omdat de latregel naar zijn mening 'gevaarlij- en ongrondwettige restricties' be- IPENHAGEN De IJmuidense wier Lucia Hendika (IJM 49) is nderdagochtend 31 zeemijlen uit de stkust van Jutland gezonken, zo eft de Deense reddingsdienst bekend maakt. drie opvarenden, wier namen nog konden worden verkregen, zijn gedeerd gered. Laat op de avond Hen zij aan boord van een Deense iwler de vissershaven Hvide Sande menlopen. Over de toedracht van ramp is alleen bekend dat het in aanvaring betreft. jUSSEL Het politieke overleg de negen EEG-landen, dat maan- dn Kopenhagen zal worden gehou- 1 zal als voornaamste onderwerp 'ortugese wreedheden in Mozambi- hebben, zo verwachten politieke imemers. icieel staat de verhouding VS- Eu- a op het programma, maar aange- aen mag worden dat Nederland er 1 de andere lidstaten op aan zal ingen te spreken over de mogelijk- ien van een onafhankelijk interna naal onderzoek in Mozambique. Ne- rland rekent daarbij zeker op steun i België en Denemarken. De EEG n als uiterste pressiemiddel het be lande associatieverdrag met Portu- I hanteren. De associatie-overeen- ast met Griekenland is ook in de kast gezetna dat de kolonels daar i het bewind kwamen. igczegd hebben de indruk, dat de tra die van München de Israëliërs van weerhoudt vooralsnog klei- militaire eenheden uit te zen- naar internationale sport- enementen. J. Schouten, staflid van de Vierdaagse Buien Plaatselijk enkele buien, afge wisseld met zonnige perioden. Matige tot krachtige, zuidweste lijke wind. Maximum-temperatu ren rond 20 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met buien en vrij koel. Morgen zon op: 04.45 onder: 20.47 maan op: 22.31 onder: 11.41 ikkerinvasie Van een verslaggever DEN HAAG Blijkens het eindrapport van de commissie-Langemeijer over het generaalsconflict bij de landmacht heeft luitenant-generaal F. E. Meijn derts in een onderhoud met de commissie erkend dat de bezwaien tegen de besproken aspecten van zijn handelwijze gegrond waren en daarbij de ver zekering gegeven dat hij herhaling zal voorkomen. De Palestijnse guerrilla-strijder (aangegeven door een pijl) verlaat het Amalias-hotel in Athene, omringd door politie, de ambassadeurs van Libië en Irak en de Egyptische zaakgelastigde. ATHENE, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP, DPA, AFP) Een Arabier, die zich lid noemde van een 'anti-zionistische organisatie en 'uit bezet Palestina' afkomstig zei te zijn, lieeti gisteren van de Griekse autoriteiten een vrijgeleide gekregen en is 's avonds naar Koeweit vertrokken. Voordien bad hij een mislukte bomaanslag op bet El-Al-kantoor in Athene gepleegd en vervolgens vier uur lang 17 mensen in een luxe hotel gegijzeld, om op die manier een vrijgeleide af te dwingen. hebben wel een opkikkertje In de ochtend had de ongeveer 25 jaar oude man het El Al-kantoor wil len binnendringen. Een veiligheids man merkte hem echter op, toen hij door de ingang ging en sloot onmid dellijk door een druk op de knop de tweede, elektronisch beveiligde glazen binnendeur. De man probeerde die deur in te trappen, maar toen dat met lukte, vluchtte hij, achtervolgd door een gealarmeerde politieman. Hij rende de straat over naar het luxe hotel Amalias, waar hij gewapend met een pistoolmitrailleur en twee handgranaten een aantal gasten en employé's gijzelde. Twee politie-agen- ten, die met hem wilden onderhande len, werden eveneens gegijzeld. Pattakos De guerrillastrijder deelde mee dat vice-premier en minister van binnen landse zaken Stylianos Pattakos per- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De zwaardere belas ting van de auto, onder meer door een verhoging van de benzine-accijns, moet ongeveer 250 miljoen gulden op brengen, dus ruim de helft van het bedrag waaruit de nieuwe verplichtin gen van de departementen moeten worden gefinancierd. De vermogensbe lasting en een verschuiving waardoor de hogere inkomens nog zwaarder worden belast, zullen ieder voor een kwart de rest van het benodigde be drag dekken. Dit is gisteren uit het verdere verloop van het kabinetsberaad over de begro- ting-1974 gebleken. De nieuwe taken liggen vooral op het gebied van CRM bedrag waaruit de nieuwe verplichrin- manifestaties), sociale zaken (verho ging van de bijstandsuitkeringen), woningbouw (meer geld voor goedko pe woningen en renovatie) en ontwik kelingshulp. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verwacht wordt, dat de hervormde gemeente van Amster dam in de komende jaren zal over gaan tot sluiting van zeven van de 23 kerkgebouwen. De centrale kerkeraad en het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente van Amster dam heeft, mede op grond van de ad viezen van een studiecommissie, beslo ten tot een vermindering van het be zit aan kerkgebouwen over te gaan. Het feit. dat het aantal hervormden in de hoofdstad in de laatste 25 jaar is gehalveerd en de stijgende jaarlijk se tekorten maken het onvermijdelijk een aantal kerkgebouwen af te stoten. Daarbij wordt als richtlijn gegeven, dat gestreefd moet worden naar een gezamenlijk gebruik van kerken in de wijken, waar dit mogelijk is. Grote kerken, die in de toekomst gaan ver dwijnen zijn onder meer de Prin- sessekerk in de Staatslieden buurt, de Elthetokerk in Oost en de Oranjekerk in Oud-Zuid. Voorts zal onder meer het historische kerkje van Buiksloot worden afgestoten. soonlijk naar het hotel moest ko men om met hem over een vrijgeleide te onderhandelen, maar deze weiger de. Als Pattakos niet naar het hotel kwam, zou hij zijn gijzelaar., één voor één doden. Het waren er van de oor spronkelijke 20 zeventien geworden, doordat drie kans hadden gezien te ontsnappen. 'Ik ben niet bang om te sterven. Ik heb de wens niet om te le ven. Als ik deze mensen heb doodge schoten, trek ik de pin uit mijn gra naat en blaas ik mezelf en iedereen in de buurt op'. De man eiste voorts dat de 19-jarige Israëlische Limor Schreibmann, die in Athene meedoet aan de Miss Univer- se-schoonheidswedstrijd, zich uit het concours terugtrekt. Tenslotte stemde de man erin toe om de ambassadeurs van Libanon, Libië en Irak en de zaakgelastigde van Egypte te ontmoeten. Na zeer lang praten overtuigden dezen hem dat hij het vrijgeleide van de Grieken diende te aanvaarden en de gijzelaars vrijla ten. Hij werd daarop in een auto van de Iraakse ambassade naar het vliegveld gereden, geflankeerd door de Iraakse ambassadeur en de Egyptische zaakge lastigde. Het Syrische vliegtuig, waar mee hij naar Damascus zou gaan, kwam niet op tijd, waarna hij met een Koeweits vliegtuig naar Koeweit is vertrokken, nog steeds in het bezit van zijn wapens. Het is niet de eerste maal, dat het Atheense El Al-kantoor doelwit is van een Palestijnse aanslag. Op 27 novem ber 1969 gooiden twee gewapende man nen een handgranaat, waarbij een Grieks jongetje om het leven kwam en verscheidene anderen gewond wer den. De daders van die aanslag kwa men niet lang daarna vrij, toen een andere Palestijnse groep een Grieks vliegtuig kaapte en het dreigde op te blazen, als zij niet op vrije voeten werden gesteld. mee dat de aanslagen gedaan zijn door Palestijnse guerrillastrijders, die zich met de stroom Arabische 'zomer- bezoekers' naar Israël en de bezette gebieden hebben gevoegd. Tijdbom In Jeruzalem is gisteren op een druk ke groentemarkt een tijdbom ontploft, waarbij vijf mensen werden gewond: twee mannen, twee vrouwen en een Amerikaans meisje. Het in een doek gewikkelde ding was in een bood schappenmand bij een fruitstalletje geplaatst. Op dezelfde markt brachten Palestijnse guerrilla-strijders vijf jaar geleden een auto met explosieven tot ontploffing, waardoor twaalf mensen om het leven kwamen. Het aantal slachtoffers bleef volgens de politie nu beperkt, doordat de bom erg pri mitief gemaakt was. Soortgelijke bom men zijn deze week in drie bioscopen in Haifa gevonden en op het Strand van Tiberias. Men houdt er rekening Deze verklaring heeft volgens de com missie zodanige betekenis dat zij een nieuwe minister van defensie de grondslag biedt om, gesteld dat bij hem het vereiste vertrouwen niet ont breekt, te trachten in 's lands belang alsnog een goede samenwerking tus sen alle betrokkenen tot stand te brengen. Minister Vredeling (defensie) heeft de Tweede Kamer gistermiddag in een brief laten weten, dat hij hat ad vies van de commissie-Langemeijer om luitenant-generaal Meijnderts niet te ontslaan, heeft overgenomen 'ge zien de inhoud van het rapport en de daarin gestelde conclusies'. Herstel Ook het eindrapport van de commis sie-Langemeijer is gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden, nadat het woensdag bij minister-president Den Uyl en later bij minister Vredeling was ingediend. De ccmmissie is tot de conclusie gekomen dat de noodzaak tot het verlenen van ongevraagd ont slag van luitenant-generaal F. E. Meijnderts niet vaststaat, nu herstel van de normale verhoudingen binnen de top van de Koninklijke Landmacht onder een nieuwe minister van defen sie wenselijk en niet onmogelijk moet worden geacht. Volgens het eindrap port kan minister Vredeling, c}ie geen persoonlijk ondervinden met de heer Meijnderts heeft, 'met een schone lei' beginnen. Leden van de door mr. G. E. Lange- meijer, procureur-generaal bij de Ho ge Raad. voorgezeten commissie wezen mr. C. H. F. Polak, oud-minister van Luit.-generaal Meijnderts justitie, en vice-admiraal b.d. L. Brou wer; secretaris was mr. J. H. Kist. Geheime nota De voorganger van drs. Den Uyl, mr. Biesheuvel, had op 11 april de com missie ingesteld om een hooglopend conflict tussen een aantal generaals te onderzoeken en op te lossen. Het drie manschap kreeg in de eerste plaats PORTO ERCOLE Prins Bernhard is gisteren betrokken geraakt bij een auto-ongeluk in Porto Ercole, waarbij een Italiaanse electriciën ernstig werd gewond. De Prins liep enkele schaaf wonden op, terwijl een inzittende van diens auto waarvan de naam niet be kend is, met de schrik vrijkwam. Over de toedracht van het ongeluk werd gisteravond nog niets bekendge maakt. Wel staat vast dat de auto van de prins, een Maserati, in botsing is gekomen met de auto van de Italiaan. Deze heeft een schedelbasisfractuur opgelopen en lag gisteravond in coma in een ziekenhuis. Zijn toestand was zeer ernstig. Het Koninklijk gezin brengt zijn va kantie door in Porto Ercole. Minister komt op besluit terug Van onze omlerwijsredactie DEN HAAG Niet alle avondscholen zullen liet komende cursus jaar duurder worden. Minister Van Kemenade (onderwijs) heeft alsnog besloten de cursusgelden voor een aantal avondopleidingen niet te verhogen. Met name geldt dit voor de avondscholen voor mavo/havo en vwo en voor de avond- en avond/dagscholen voor la ger en middelbaar beroepsonderwijs. Hij vindt nu, dat verhoging van cur susgelden te rechtvaardigen is voor die opleidingen en cursussen die specifiek op een verbetering van de beroepspo sitie zijn gericht of die een overwe gend recreatief karakter dragen. Maar de opleidingen en cursussen die veel mensen een tweede kans op een oplei ding bieden, zullen voorlopig buiten zo'n verhoging van cursusgeld vallen. Studeren om er beter van te worden of studeren om het plezier alleen, wordt dus wel duurder, maar stude ren om alsnog een achterstand in te halen niet. Minister Van Kemenade heeft deze verhoging van cursusgelden opge schort in afwachting van een nadere uitwerking van het beleid inzake de kosten en de financiering van het on derwijs; deze nadere uitwerking kan in de loop van het volgend jaar ver wacht worden. Het uitgangspunt van de regering in deze kwestie is, dat onderwijs als wel zijnsvoorziening ten laste van de over heid dient te komen, met name het funderend onderwijs, het onderwijs dus dat als noodzakelijke ondergrond voor verder leren dient. De minister van onderwijs betreurt het intussen dat het besluit over de verhoging van cursusgelden voor avondonderwijs misschien misverstand gewekt heeft over zijn beleidsvoornemens. RITA 'De loodgieter is bezig met re paraties in de badkamer. Dat treft dus heel goed.' noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) 'T handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe sehrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden tot taak na te gaan of het verlenen van eervol ontslag aan generaal Meijnderts op grond van artikel 57 tiende lid van de wet bevordering en ontslag beroepsofficieren (onverenig baarheid naar karakters) 'in de gege ven omstandigheden juist en noodza kelijk was'. Het conflict in de hoogste legerlei ding gaat tussen luitenant-generaal Meijnderts enerzijds en de generale staf in Den Haag anderzijds. Hiertoe behoren de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. IJsselstein, de voorzitter van het comité der vere nigde chefs van staven, luitenant-ge neraal W. van Rijn, (die inmiddels ontslag heeft genomen), kwartier meester-generaal J. Antonissen en lui tenant-generaal N. Berghuij. De vier generaals hadden aanvanke lijk het ontslag van de heer Meijn derts geëist, maar premier Biesheuvel wenste eerst een diepgaand onderzoek over de kwestie. De premier vroeg de commissie ook bij het vervullen van haar opdracht mede in haar beschou wingen de ontwikkelingen binnen de Koninklijke landmacht sinds begin 1972 te betrekken, die tot het ont staan van de huidige situatie hebben geleid. De diepere oorzaak van het hele gene raalsconflict zou zijn geweest een ge heime nota die de heer Meijnderts be gin vorig jaar aan premier Biesheuvel had gezonden. Daarin zou hij hebben geadviseerd tot reorganisatie van ver schillende legeronderdelen, minder parate militairen en kortere dienst plicht, geen dure oefenterreinen, zoals Ter Apel en een betere planning. Over de feiten die aanleiding hebben gegeven tot het instellen van de com missie. bestaat vrijwel geen strijd. De heer Meijnderts, aldus het eindrap port, heeft mededelingen gedaan over behandelde zaken in de raad van op- pcrofficieren, terwijl hem bekend was dat daarvoor een geheimhoudings plicht geldt. De heer Meijnderts heeft zelf zijn to tale handelwijze bestempeld als een 'doelbewuste indiscretie', zo conclu deert de commissie in haar eindrap port, hoewel hij zich beroept op de wenselijke openheid en loyaliteit te genover de onder hem dienende opper- officieren. BELFAST (UPI, AP) Britse militai ren hebben gisteren in Belfast veertien top-figuren gearresteerd van de 'Pro- visional'-vleugel van het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA). Het zijn o.a. de 26-jarige Gerry Adams, leider van de Provisionals in Belfast, de 23- jarige Brendan Hughes en de 38-jari- ge Tom Cahill, broer van de IRA-lei- der Joe Cahill, die in de Ierse hoofd stad Dublin gevangen zit. De arrestatie, die door de Engelsen een zeer belangrijk succes werd ge noemd, volgde op een hernieuwde ge- weldscampagne door de Provisionals, die de verantwoordelijkheid opeisten voor de dood van twee Britse militai ren afgelopen dinsdag. Twee an.Nre militairen, die bij de bomaanslag wer den gewond, zijn er ernstig aan toe. Binnenland Ontspanning via 4-daagse 5 Joodse leven op tv7 Buitenland Gruwelnieuws niet nieuw 9 Libiërs toch op weg 9 Kerk Weer kinderbiecht2 Kunst Israels in Hoorn7 Sport Vissers faalt als ploegleider 13 Economie Hout houdt toekomst 15 Men schrljfl ons 2 Nieuwe boeken 2 liable cn IV 6 Strips, feuilleton fi Kccepl Commentaar 7 Weer. oproep toeristen 7 Beurs 8 i'um-l 11 lainllebericbten 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1