OUT GAAT GOEDE OEKOMST EGEMOET OESO: groei van vraag moet worden afgeremd I iezig bedrijf Nixon beëindigt prijsstop voor voedingsmiddelen Westerse bedrijven willen uitbreiding Poolse koper winning financieren Dollar hoger, goud lager Ti^r IS: toeneming van irijvigheid EEG-commissie wil aanmelding van grote fusies New York goed prijshoudend ;\V/KW \KTET VRIJDAG 20 JULI 1973 FINANCIéN EN ECONOMIE T13/K13 in onze economische redactie MSTEiRDAM Hout als bouwmateriaal heeft een goede toe- lunst. Zweden, een belangrijk houtuitvoerend land waar bijna de lift van de Nederlandse import vandaan komt, is optimistisch ter de toekomst van dit produkt, zo bleek op de tweejaarlijkse luwbeurs Elrcia. in Jöenköeping. len van het optimisme is bijv. dat it een vernieuwbare grondstof is. opa (zonder de Sowjet-Unie) be- in 1950 127 miljoen hectare bos- en in 1968 al 148 miljoen ha. r de Sowjet-Unie zijn de getal- respectievelijk 650 miljoen ha in >0 en 765 miljoen ha in 1988. Nog [ekender dan de uitbreiding van bos-areaal is de sterke groei van produktiviteit van de bossen, als 'olg van betere bosbouw-technie- In 1955 bevatten de bossen van •opa 7.710 miljoen kubieke meter it, een hoeveelheid die in 1968 al na was verdubbeld, namelijk tot 200 miljoen kubieke meter, zo jkt uit de cijfers van de FAO (de ledsel- en Landbouw-Organisatie de Verenigde Naties). In de wjet-Unie, hei; land met de groot oppervlakte aan bossen, zijn deze 'ers 58.700 miljoen in 1955 en 300 kubieke meter in 1968. inzelfde tendens is waarneembaar andere belangrijke bosBouwlan- n als Óanada en de Verenigde Sta- Er is een aanzienlijke jaarlijkse oei van de houtvoorraad: er ko en meer bomen bij dan er gekapt irden. s 'milieu-vriendelijk' produkt kan nmerhout zijn aandeel in de bouw n toenemen, zo verwacht ir. Eero Kalkkinen, van de Fao en de Hout commissie van de Economische Commissie vooi Europa (ECE) in Genève. De hout-industrie (met uit zondering van de chemische hout-in dustrie) behoort tot de minst ver vuilende industrieën, zo het woord vervuiling hier al van toepassing is. Bovendien is de houtindustrie een bescheiden gebruiker van energie: per eenhe'd produkt is het energie verbruik laag. Voor liet verkrijgen, produceren en verwerken van hout is minder energie nodig dan voor concurrerende bouw-materialen. Bo vendien is hout 'recycable': het kan opnieuw gebruikt worden. Als de energiecrisis tegen het jaar 2000 zo ernstig is als nu wordt voorspeld, kan het gebruik van meer hout bij dragen tot een oplossing van het probleem, aldus Kalkkinen Bouw In Europa wordt ongeveer tweeder de van het gezaagd hout gebruikt voor de bouw. Voegt men daarbij ook nog het meubilair en de inrich ting van het huis dan nadert dit ge tal de 75-procent. Het bouwbedrijf is dus verreweg de grootste afnemer van de zaaghout-industrie. Het ge bruik van hout in de bouw is gro tendeels afhankelijk van traditie en de aanwezigheid van bosbouw en hout-industrie in het eigen land. daar komt bij dat voor een woon- eenheid in laagbouw-huizen vijf maal zoveel hout nodig is als voor een woon-eenheid in hoogbouw. In Oost-Europa bestaat de nieuwbouw voor vrijwel honderd procent uit flats, maar in bijvoorbeeld Enge land, Nederland, de Verenigde Sta ten, Noorwegen en Canada vormen flats maar 30 a 40 procent van de huidige nieuwbouw. Nu de mensen de wolkenkrabbers de rug toekeren ontstaan er dus betere vooruitzich ten voor de houtindustrie, zowel voor hout als ondersteunend bouw materiaal als voor hout als hoofd bouwmateriaal. In Noorwegen vor men houten huizen zelfs 98 procent van alle nieuwe laagbouw-huizen. Het gebruik van hout biedt belang rijke mogelijkheden voor pre-fabri- cage. Vroeger waren er voor de bouw van houten huizen in Noorwe gen gemiddeld 2.000 manuren nodig. Als gevolg var standaardisatie en prefabricage kan een houten huis in serlebouw nu in 700 a 900 manuren worden opgetrokken, aldus Halvor Skjelmerud van het Noors Instituut voor Hout-Techniek in Oslo. I-Iij verwacht van deze ontwikkeling gunstige perspectieven voor de bouw van houten huizen in landen, die op het ogenblik geen traditie van hou ten huizen kennen. Door de steeds meer toegepaste combinaties van hout met andere bouwmaterialen is het hout-verbruik per wooneenheid sterk gedaald: -in Noorwegen was de laatste jaren sprake van een halve ring. Deze kostenbesparende ontwik kelingen komen volgens Skjelmerud de concurrentie-positie van het hou ten huis, vergeleken met bakstenen huizen ten goede. Tussen de Europese landen bestaan enorme verschillen in bouwvoor schriften. In landen met grote hout voorraden en een eigen houtindus trie zijn de voorschriften gewoonlijk gunstig voor hout. Maar landen die hout moeten invoeren kennen vaak bouwvoorschriften, en ook hypo theek- en verzekeringsvoorwaarden, die hout 'discrimineren Een veel gebruikt argument tegen hout is dat het brandbaar is. maar. zo zegt Kalkkinen, bij geen van de ernstige branden die zich de laatste jaren in Europa voordeden was hout de oor zaak. Het brandgevaar komt meer van de aankleding en het meubilair dan van het bouwmateriaal. Zal er in de toekomst voldoende hout zijn om aan de toenemende vraag te voldoen, zonder dat schade wordt toegebracht aan de sociale en ecologische functies van het bos? Het gebruik van hout voor de indus trie is in Europa in 20 jaar bijna verdubbeld: van 178 miljoen kubieke meter in 1950 tot 340 miljoen ku biek in 1970. Van de laatste hoeveel heid is 270 miljoen in Europa ge kapt. 43 miljoen m3 ingevoerd en 27 miljoen, m3 verkregen door 'recyc ling'. In de afgelopen 20 jaar is Eu ropa van hout-exporterend wereld deel hout-importerend geworden. In 1950 was er nog een geringe export van 4 miljoen kubiek, maar in 1970 moest al 43 miljoen kubieke meter worden ingevoerd. Eeuwenlang zijn er blindelings bos sen gekapt om in allerlei levensbe hoeften te kunnen voorzien en om ruimte te scheppen voor landbouw en later voor stedelijke en industrië le ontwikkeling. Aangenomen wordt dat tot het eind van de vorige eeuw het totale bosgebied van Europa ge stadig kleiner werd. Toen volgde een periode van stabilisatie en pas na de tweede wereldoorlog is er sprake van een uitbreiding van de bosbiuwgronden. Tussen de twee wereldoorlogen werd in Europa jaarlijks nog meer gekapt dan aangeplant. Hoewel er op het ogenblik jaarlijks nog veel meer bomen worden geveld dan toen is de jaarlijkse aanwas toch be langrijk groter dan de kap. Dat is te danken aan uitbreiding van het are aal. Zweden bijvoorbeeld subsidieert bosaanplantingen op marginale land bouwgronden. en verplicht bosbou wers terreinen waar gekapt is on middellijk te herbebossen. Maar de belangrijkste verklaring voor de aanwas zijn nieuwe en rationelere bosbouwtechnieken: mechanisatie, kunstmest, gebruik van verdelgings middelen selectie van de beste za den voor nieuwe aanplantingen enz. De mens is in staat gebleken de pro duktiviteit van de bossen belangrijk op te voeren Kalkkinen verwacht dat verdere verbetering van het bos beheer de produktiviteit verder kan verhogen. In de Sowjet-Unie en in Noor Amerika biedt het toepassen van bosbouw-methoden op het dus ver 'maagdelijke' niet door de mens geëxploiteerde bossen, nog grote mogelijkheden. emi ■>gi eAns de HAAG liet Centraal Bureau de Statistiek (CBS) verwacht de maanden juli, augustus en »mber een toeneming van de be- '^gheid bij Nederlandse onderne- In de maand juni was dat t geval, aldus de uitkomst van BS-conjunctuurtest c ver deze Het onderzoek vindt plaats de conjunctuurtestmethode 'de gang van zaken bij de Neder- industrie. De uitkomsten heb- betrekking op 80 procent van de industrie, exclusief de voe- en genotmiddelenindustrie. De intvangst vertoonde voor de in- rie als geheel in juni een stijging, vrijwel geheel toe te schrijven aan een toeneming van de export beoordelingen van de voorraden ed produkt was in juni gelijk aan van de vorige maand, 78 procent de ondernemingen sprak van een lale voorraad, 11 procent vond de raad te groot en eveneens 11 pro- cordeelde de voorraad te klein. Geldontwaarding grootste probleem industrielanden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De groei van de vraag moet 'worden afgeremd, zo dat ze in de pas kan blijven met de toename van de produktie (ca paciteit). Het uit de hand lopen van de vraag wakkert de prijsstij gingen (nog) verder aan en heeft het gevaar van oververhitting van de economie. De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) schrijft dit alles in een rapport over de economische vooruitzichten van de leden-landen. Een buitensporige groei van de vraag vormt ook één van de (drie) motoren van de geldontwaarding. De OESO noemt de inflatie 'het grootste pro bleem waarvoor de industrielanden zich gesteld zien'. De geldontwaarding heeft de laatste tijd in. vele landen bijna een verdub beling te zien gegeven. Het oplaaien in de afgelopen maanden kan niet he lemaal worden toegeschreven aan de M BOROUGH Eng) DSM bestu- de mogelijkheden om de pro- fie van caprolactam (een nylon- stof) verder op te voeren. De naar dit produkt stijgt zeer snel •oor 1974 en 1975 voorziet men een ernstig tekort. Op dit mo- bedraagt de concernproduktie DSM ongeveer 350.000 ton per overeenkomend met ongeveer 16 •an de totale wereldproduktie. I^udeerd worden nu plannen om de citeit van de 55 pet-deelneming o in het Engelse Flixborough te ibbelen van 75.000 tot 150.000 ton jaar. Ook wil DSM een joint ven- in Brazilië met een jaarcapaciteit 35.000 ton. Reeds eerder werden [^0 len bekendgemaakt voor een ver- eling van de produktie bij de dige Amerikaanse dochter Nipro. il in Engeland als in de V.S. zal len doorgaan van de plannen een stering nodig zijn van circa 150 Een definitieve beslissing zal in 1973 worden genomen, aldus 'lirecteur drs. W. A. J. Bogers ns een bezoek aan Engeland. 120-3 d en iba ran ri/p LlX TERDAM De geconsolideerde t van Emba Maatschappij voor Eer en Ontwikkeling van Indus- AU en Handelsonderneming is in het jaar 1972-73 licht gestegen van w0 min tot ƒ1,31 min. De omzet "'Ivan ƒ72,7 min tot ƒ79.8 min. het per 30 april geëindigde MJjaar 1972-73 wordt een onveran- dividend van ƒ21 per aandeel 150 nominaal voorgesteld, zo uit het jaarverslag, agére resultaten van de spaander- sector, als gevolg van hevige con- mtie en de slapte in de bouw, En en druk op het totale resul- De resultaten in de sectoren on- ind goed, papier (met uitzonde- juni van de klcincartonnage), hout- el, houtindustrie en metaal den tot tevredenheid. In het le kwartaal kwam er een stijging zowel omzet als resultaat ten op- e van het gedrukte niveau in het le kwartaal. Dit herstel was ech ter voor Emba nog niet van een zoda nige omvang, dat over het gehele boekjaar gezien, al gesproken kan worden van een structurele verbete ring, aldus de directie. De ombuiging houdt perspectief in voor een verdere verbetering in de toekomst en kan, onder voorbehoud, stijgende omzetten en resultaten tot gevolg hebben. Voor het lopende boekjaar zullen een aantal negatieve factoren, die het resultaat in 1972-73 beïnvloed hebben, wegvallen. Of dit tot een hogere winst zal leiden, is te veel afhankelijk van andere, meer al gemene factoren als conjunctuur en loonontwikkeling om daarover reeds nu concrete uitspraken te doen. De investeringen stegen van 3,89 min tot 6,73 min, waarvan een groot deel betrekking had op de aankoop van terreinen, gebouwen en machines voor de nieuw verworven spaander- plaatfabriek SA Panofor NV in Ma- riënburg (België). Het personeelsbe stand per 30 april 1973 was 854 verge leken met 779 op dezelfde datum van het vorige jaar. Mijnmij. Curasao AMSTERDAM Mijnmaatschappij Curagao zal per 31 juli 60 per be wijs van 10 trustcertificaten ter be schikking stellen. Hiertoe zal een be drag aan de investeringsreserve wor den onttrokken. De Raad van Beheer heeft hiertoe besloten omdat 'de vast stelling van de jaarrekening over 1972 nog zeer geruime tijd zal vergen, ter wijl over 1971 geen enkele uitkering werd gedaan'. Over 1971 leed de maatschappij een verlies van bijna ƒ94.000, terwijl eer der is gemeld, dat 1972 ook niet gun- tig is verlopen. RDM ROTTERDAM De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij die deel uit maakt van de Rijn-Schelde-Verolme groep, heeft van Ben Line Steamers (Edinburgh) opdracht gekregen het 14.650 dwt metende vrachtschip Ben- cruachan te repareren. Begin mei van dit jaar liep de Ben- cruachan in stormweer zware schade op aan het voorschip en werd door een Nederlandse sleepboot naar Dur ban gebracht. De Bencruachan zal in de tweede helft vanaugustus bij de R.D.M. arri veren. Na aankomst wordt hel voor schip met een lengte van ca. 30 meter tijdelijk verwijderd. Aan dit voor schip wordt een geheel nieuw tussen stuk gebouwd, waarna beide scheeps delen weer worden gekoppeld. In no vember a.s. zal de Bencruachan wor den opgeleverd. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van ettelijke mil joenen guldens. Goldmines AMSTERDAM H«t per 31 mei af gesloten boekjaar 1972-1973 van Gold mines is de meest bewogen periode uit het 10-jarig bestaan van het fonds geweest, koersfluctuaties van goud mijn aandelen worden immers niet al len bepaald door de ontwikkelingen bij de mijnen zelf. maar ook belang rijk door de monetaire situatie, die zijn weerslag vindt in de officiële goudprijs en de prijs van het vrije goud. Dit is in het afgelopen jaar en kele malen gebeurd en de vrije goud prijs bereikte recordhoogten. De fluctuaties waren echter groot. Dit kon men ook zeggen van de prijs van Goldmines. Per saldo ging het vermo gen omhoog van 25,8 min tot 27.2 min. Als het aantal uitstaande partici paties gelijk was gebleven (deze daal de echter merkwaardigerwijs) zou het vermogen ongeveer 5 min groter zijn geweest, aldus de beheerders in het jaarverslag. De basiswaarde per participatie steeg met 25,3 pet van 696.20 tot 872,55. De stijging van de goudprijs was spec taculairder, maar dan dient wel reke ning te worden gehouden met een waardedaling van de dollar met 22 pet, van het pond met 16 pet en van de Zuidafrikaanse Rand met 19 pet. Goldmines stelt over 1972-1973 een di vidend voor van 26 per participatie bewijs (v.j. 22). Daarnaast zal een extra uitkering beschikbaar worden gesteld van 12,60, mogelijk door te rug te ontvangen Zuid-Afrikaanse bronbelasting. •grotere vraag, maar deze groei speelde hierbij wel een rol en droeg bij tot de scherpe stijging van de grondstof- fenprijzen over de gehele wereld. De OESO vindt het onwaarschijnlijk het beleid van de verschillende rege ringen, voor zover bekend (het rap port werd geschreven voor de revalua tie van de D-mark op 29 juni jl.) vóór volgend jaar zal leiden tol een alge mene vermindering van de prijsstij gingen. De inflatie zal in de eerste helft van 1974 waarschijnlijk minstens even groot zijn als het gemiddelde. Ombuiging Wel verwacht de OESO een ombui ging van de prijsstijging' voor voe dingsmiddelen en grondstoffen. De or ganisatie is uitgegaan van de veron derstelling dat de vraag in de landen van de OESO zich in vergelijking met het huidige groeitempo iets trager zal ontwikkelen en dat de lidstaten niet hel hoofd zullen moeten bieden aan de grote druk die uitgaat van de we reldvraag. Indien deze veronderstellin gen echter fout blijken te zijn, zullen zelfs do huidige voorspellingen te op timistisch geweest zijn. In de lidstaten van de OESO zal de produktie dit jaar een nagenoeg on"o- kende grote toeneming van 7 a 7.5 procent vertonen. In de tweede helft van 1972 was er een grocivcrsnclling en ook in de eerste maanden van 1973 was de toeneming van de bedrijvig heid groot. Deze ontwikkeling lag ver boven de verwachtingen van een jaar geleden. Waarschijnlijk zal de produktiegroei in de landen van de OESO dit jaar de krachtigste zijn sinds het begin van de jaren vijftig. Er zal de komende tijd echter een zekere vertraging op treden in vergelijking met de buiten gewoon snelle groei in de afgelopen achttien maanden. De orgar'salie ver wacht echter wel dat de toeneming van de produktie in de meeste landen van de OESO tot in het begin van 1974 groter zal zijn dan de groei van de produktiecapaciteit in die landen. De buitenlandse handel van de OESO- landen zal dit jaar een enorme vlucht te zien geven. Zowel naar het volume als naar de waarde gerekend zal de groei zijn weerga vrijwel niet kennen. WASHINGTON - President Nixon heeft met onniidde.lijke in gang de prjjsstop voor voedingsmiddelen met uitzondering van rundvlees opgeheven. De prijsstop blijft tot 12 augustus wel van kracht voor andere produkien dan voedingsmiddelen. Do prijsstop voor vlees vervalt 12 september Op 12 augustus gaat fase 4 van Nixon's anti-inflatieprogramma in. De prijzon mogen na die datum worden verhoogd overeenkomstig de kosten stijging. maar de winstmarges mogen beslist niet vergroot worden. Voor de gezondheidssector is de prijs stop met onmiddellijke ingang inge trokken, maar hiervoor gelden wel de beperkende bepalingen die voor ande re sectoren op 12 augustus van kracht worden. Die bepalingen zullen weer niet voor verzekeringsmaatschappijen en sectoren zoals de electrische ener gievoorziening en de telefoonbedrij ven gelden omdat deze naar het oor deel van de Amerikaanse regering niet tot de inflatie bijdragen. Er zal, zo deelde het Witte Huis mee, voorts een limiet worden gesteld aan de prijzen van benzine, stookolie en dieselolie alsmede aan de prijzen van binnenlandse ruwe olie. Loonsverho gingen zullen tot 5.5 pet op jaarbasis beperkt moeten blijven. Minister van financiën Shultz ver klaarde dat de vierde fase van het an- ti-inflatiebeleid in verschillende fasen zal worden doorgevoerd zodat een te verwachten golf van prijsstijgingen kan worden uitgespreid over eon peri ode van twee drie maanden. Bezuiniging Nixon is van mening, dat het nieuwe prijsbeheersingsstelsel gepaard moet gaan met een aanzienlijke verlaging van de federale overheidsuitgaven. Door een bezuiniging van verscheide ne miljarden dollars moet de begro ting volgend jaar in evenwicht zijn. De president stelde verder in het vooruitzicht, dat de inflatie, die nu op jaarbasis 9 pet bedraagt, in 1974 veel geringer zal zijn. Het aanbod van voe dingsmiddelen zal dan nl. veel groter zijn, waardoor de prijsstijging wordt getemperd. Fase vier is de laatste in een serie po gingen van de president de inflatie te beteugelen. In augustus 1971 begon Nixon met een loon- en prijsstop. In november 1971 maakte deze maatregel plaats voor een verplichte aanmelding van prijsverhogingen, welke afspraak in januari van dit jaar weer vervan gen werd door een vrijwillige aanmel ding. De prijzen liepen daarna zo uit de hand, dat in juni een prijsstop werd afgekondigd. WARSCHAU De Poolse regering bestudeert een groot ontwikke lingsplan voor de koperindustrie, dal met Westers geld gefinancierd kan worden. Wisselkoersen De grotere flexibiliteit van de huidige wisselkoersen, zo schrijft de OESO, heeft de mogelijkheden voor een te rugkeer van monetaire beperkingen iels groter gemaakt. Voor een doel treffend monetair beleid is echter noodzakelijk dat het liquiditeitspoil op het ogenblik in vele landen zo wel in de banksector als daarbuiten zeer hoog wordt verlaagd. Zolang de prijsontwikkeling even krachtig is als op dit ogenblik, zal moeten wor den verwacht dat de rentetarieven in vele landen aanzienlijk boven hun traditionele peil zullen liggen. Dal zal vanzelfsprekend een aarzeling teweeg brengen, vooral in gevoelige sectoren als de woningbouw. BRUSSEL De Europese Commissie wil dat fusies, waarbij zeer grote on dernemingen zijn betrokken voortaan vooral bij de Commissie worden aan gemeld. Zij heeft een voorstel daar voor bij de Euopese ministerraad in gediend. Als een grote onderneming geldt een bedrijf met een omzet van tenminste een miljard Euoropcse re- keneenlieden (ƒ3.6 miljard). Achtergrond van het initiatief is, dat fusies naar de mening van de Com missie nadelig kunnen zijn voor de concurrentie binnen de Euroinarkt. De Commissie wil zich daarom het recht voorbehouden een onderzoek te doen naar de fusie. Is binnen drie maanden na aanmelding geen onder zoek gelast dan heeft de EEG-commis sie geen bezwaar. In de praktijk zal dat zo zijn. wanneer de fuserende on dernemingen bij hun aanmelding dui delijk maken dat hun samengaan de concurrentie op de markt niet schaadt. De EEG-Commlssie is tot haar stap gekomen naar aanleiding van liet ge val Continental Can. waarbij ook het Nederlandse 'bedrijf Thomassen Drljvcr-Verblifa betrokken was. Naar het oordeel van de Brusselse organen ontstond door de vorming van Europ- emballage (met Thomassen Drij ver als onderdeel) een zodanige con centratie op de verpakkingsmarkt dat van nomalc concurrentie geen sprake meer was. De behandeling van deze zaak in Europees verband verliep evenwel uiterst moeizaam cn de EEG- Commissie concludeerde daaruit, dat zij in kwesties ais deze over te weinig bevoegdheden beschikte. FRANKFORT/LONDEN Op de Europese valutamarkten heeft de dol lar zich gisteren vrij sterk hersteld. Dit was ondermeer het gevolg van steun door de centrale banken, zoals in Frankfort, waar de Bundesbank ter ondersteuning van het Amerikaanse betaalmiddel 10,3 miljoen dollar aan kocht. Tegelijkertijd maakte de goud prijs een forse duikeling. In Londen kelderde de koers zelfs 7 dollar tot 112,50, alvorens een herstel optrad tot 115 dollar. In Ztlrich liep de prijs van het gele metaal 5,25 dollar terug tot 114,25. Het grootste herstel voor de dollar trad op in Parijs. De openingskoers lag met 3,99-4.00 nog iets lager dan het slot van woensdag, maar daarna volgde een stijging tot 4,085 voor de commerciële dollar en tot 4,095 voor de financiële. In Amsterdam was het herstel van de Amerikaanse munt be hoorlijk met een verbetering van 3.1 rent tot 2,5825. Nog beter deed de dollar het in Frankfort. Aanvankelijk leek het betaalmiddel van de VS het slechter te doen dan gisteren toen op 2.2870 werd geopend, maar in de loop van de dag klom de koers tot 2.3340. Na sluiting van de officiële handel werd nog iets meer geboden. Steun behoefde in Frankfort voor de tweede achtereenvolgende dag de Zweedse kroon. Deze dreigt door de 'bodem' le zakken (2,25 pet. beneden de officiële koersverhouding). Westerse deskundigen hebben na af loop van besprekingen met de Poolse autoriteiten en na een bezoek aan de plaats van het project gezegd, dat de investeringen een bedrag zullen ver gen, dat tussen 800 miljoen en 2,5 miljard gulden zal liggen. Als het plan doorgaat, is sprake van één van de grootste transacties tussen de com munistische en kapitalistische landen, die ooit heeft plaatsgehad. Het Poolse ministerie voor de zware industrie, waaronder het project valt, weigert het plan in het openbaar te bespreken, maar het is bekend, dat ondernemingen uit de Verenigde Sta ten. Engeland. Canada, Frankrijk en Japan er om zijn geinteresseerd. Volgens goed ingelichte bronnen zal de Poolse regering in augustus of sep tember beslissen over de omvang van de investeringen. Daarna zouden de formele onderhandelingen kunnen be ginnen, waarna een akkcord tegen het einde van het jaar kan worden ver wacht. De voornaamste knelpunten bij de onderhandelingen zullen waar schijnlijk zijn de kredietvoorwaarden van westerse banken en de eisen van de Polen, dat de Westerse belangheb benden koper of koperprodukten zul len afnemen als betaling voor het kre diet. De plannen omvatten de bouw van een nieuwe kopermijn, een smeltoven en verschillende andere produktic- eenheden in Neder Silezië, ruim 300 kilometer ten zuid-westen van War schau. In deze streek werd vijftien jaar geleden koper ontdekt. De ertsre- sorves worden er geschat op een mil jard ton. Twee mijnen, gebouwd met Frans en Tsjechoslo.waaks geld zijn al sinds 1969 in produktie. De produktie van gesmolten koper beliep in 1972 131.000 ton en wordt voor 1975 geschat op 184.000 ton. Een produktie van meer dan 200.000 ton wordt verwacht, wan neer de thans in aanbouw zijnde der de mijn ter beschikking komt. Dit be tekent. dat tegen 1980 Polen tct de belangrijkste koperproducenten in de wereld zou gaan behoren. EFFECTEN KOERSEN' AVONDVERKEKR AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond do volgende koer sen tot stand i tussen haakjes de officiële slolkoors van overdag»: Ak/o 71.2071.30 (70.30 gb). Hoogovens (77.20). Kon. Olie 110.20-110.70 gl (109.70) Philips 30.10-50.60 <50gb). Unilever 132.30 132.70 gl (131.70), KLM (106.00). DOW JONES INDEX Indiist. Sporen lllll. <>bl. Mods 17 juli 898 03 162.88 100.94 73.57 588.2 18 juli 905.40 164.81 101.20 73.37 592.5 19 juli 906.68 164.46 101.23 73.34 601.7 Aand. Obl. lot. H. U 17 juli 18.750 17.500 1.793 924 539 18 juli 17.020 15.920 1.789 1.021 443 19 juli 18.650 17.510 1.773 805 630 Koersen in Montreal \KW YOKK ACH Industrie Al reu Allied Chaintcal Alum Co ol Am American Brand» American Can Am i.'yarihmid Ara Electr l'ower Am Metal Climax \m Motors Am Smeli C Het Am Tri Si Tel Am pel Anaconda 58% 80% 39'. 39:,.'t 31 30% 24% 24% 26% 26% 35 34% 21" j22 21', 21', 82', 81'.. Burhngln i lod Can l'acafic Ry ('elanese Chase Manhaiiai Chessle Svsiem Chrysler Colgate Palmo Coll Indusirie» •live Cons Edisii Kdis 444, 44% 24% 25». 42 42% 32-1, 32 151, 15», 30'. 31 23 22', 26 26', curllss Wright A 29% 28'. Dart Ind 33% 32'. Deere and Co 441, 44 Dow Chemical 52»', 53% Du Pont (El) 169', 168% First Nat City Admiral Corp Allenghenv Pow Akrons Can Breweries Cello Chadhourri Gnih Chase Select Fd Colombia Gas Cnmlncn Coot Telephone 140 442 s 45 45', Kurd Motor 54% 54% Kruehauf 28 27% Gen Kluutrlc 61 61% Gen Funds 25:K 25K Gen Motors 66 08 Mi Gen Puhl lllll 20% 20' Gen 'lel Tel 30% 31 Getty U|| 112% 113H Glletia 564, 58% Gimhel brothers 2311 23% Good»ear 1 and U 24', 24 Gulf nil 22s, 22% Illinois Oritr 19% 19% Insilco 9% 10', Int Busin Mach 314', 313 Intern llar\ester 29', 29a, Inl Nick ul Can 31K, 31% Int Paper 35 35'3 Int lel ti Tel 32% 32% Johns Maiivtlle 22% 22% Junes and Laugh 19% 19', Kennecoit Copper 27% 27% Kraft Co 44% 44% Ling-Lemco vouuh 9% 8 Litlop Ind 9', Lockheed Altcrall 6'. Marcor 18% 18 Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 33 33% McDonnell Douula 21 21 >4 Mobil ml Corp 60 60', Mihisco 434» 44% Nai. Cash Iteglsle 33', 88! k Nai Distillers 14% 14', Nai Gypsum 13% 13% Nut Steel 35 34% Nnl Lead 1 rid T3K, 13', (»»n 14 14% Pae Cas and K1 27% 27',3 Perm Central 2 2 Pupal co Phelps Dodge 84% 83% 44% 44% Philip Morris 124 122 Phillips Pelr 51% 51% Procter Gambl 107% 106% KCA 25', 26% Republic Steel 25 24% Kevnolds Ind 49% 49% Royal Dutch Petr 42', 43'. Sania Fé Ind 25', 26 Sears Roebuck 89% 99-. Shell (hi 50 50 Southern 18% 18% Southern Pacific 31% 31 Railway 36s, 36% Sperrv Hand 44', 45', Sinrid Oil Calif 08% 69 Stand oil Indian» 82% 81% Exxon Corp 92% 81 Studebuker Worlh 36 '3 36% Sun OH 48% 48% 1 txas Gulf 31% 32 Texas Inst 85% 87% Trnnsamerica 12% 12% Unilever Union Carbide L ni Hoyal I lulled Aircrall Drilled Brands US Steel 28s I 28% 8', 8% 30 29 s, 4», 44, 14', 14s, V.j IK. 9 93 8.97 27% 27'. 334, 23', 23'. Gen Cigar 16 15% Nai Can 13% 13% NY Cenlr A 6%b 7% North West R 63% 63% Inl Bnk for Hec 88 h 98 b N Am Phillips Co 20% 22 Int Klav Frag 82% 94% Inl Paper if 41 41s, 41'. Occidental Pelr 8% 9% loierspar 21.30 21.20 Pacific Light 22% 22 Public Serv 18% 18% Kansas City Ind 24% 24% Kansas Power 41% 41% standard Brand» 50 49% KLM 17% 17% Krnger 11% 11», 1 <1 n dy 18 18% 1 easco 15 15 Oriinn Electr 16% 16% 16% 16». United Corps 8% 8', 1 ebman 10 10 1 Piled Gas 16 16%. M.1 disop Fur.d 11% 11 Western Bancorp 28% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15