adat is woedend p Khaddaffi Verhouding Sihanoek— Rode Khmers is slecht igon verwerpt an Viet-Cong Nixon laat niets van zich horen Luxe leven militairen in V.S. veroordeeld js op Cairo brengt Egypte in verlegenheid 2- p, punten zouden manoeuvre zijn gese officier: »rdt slechts ief gedood Demonstrant afgevoerd Uitnodiging van Angolacomité los van Portugese stap Moezorewa noemt gesprek met Smith grote vooruitgang Wienand ontkent omkoping van het CDU-lid Steiner gastarbeiders n uitgebuit Terechtstellingen in Afghanistan talrijk Dublin arresteert vooraanstaand lid van de IRA F/H /AiRTET DONDERDAG 19 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 to, TEL AVIV (AFP, DPA, UPI, Reuter) President Anwar Sadat in een nogal onvriendelijke boodschap de Libische leider Khaddaffi end verzocht een einde te maken aan 'de mars naar Cairo', die gister- ad van start is gegaan. i Libiërs er wordt over 20.000 mensen gesproken gisterochtend op instignatie Idaffi een pelgrimstocht naar Sadat ertoe te bewegen de eptember voorgestelde unie bië en Egypte te verwezenlij- vertrekpunt lag aan de Tu- ibische grens. De betogers, auto's en bussen vervoerd rekken door de voornaamste dorpen van Libië om ieder- gelegenheid te stellen zich ito-karavaan aan te sluiten, radio-Tripolis de bevolking >ken oproept. Aanstaande de dag voor de herdenking •rs revolutie van de 23e juli ■n in Cairo aankomen na een zo'n 2500 km. Volgens radio- llen de betogers zich zon- bij de piramiden buiten Cai- lelen. Daarna zullen zij op- laar het Abdin-paleis in Cai ro, waar president Sadat etelt. Zij willen aan de Egyptische president een in bloed geschreven petitie aan bieden, waarin om het uitroepen van de unie geëist wordt Daarna willen zij een sit-in houden op het grote plein voor het Abdin-paleis 'totdat het akkoord over de unie is getekend'. Gevaren De aankondiging van de mars kwam voor de Egyptische leiders als een donderslag uit heldere hemel. Na be raad met zijn kabinet stuurde Sadat een telegram aan Khaddaffi, die in ongewoon harde bewoordingen was gesteld. 'Ik weet dat u zich bewust bent van de risico's en gevaren, waar toe deze mars kan leidenIk heb als uw aller broeder oudere broeder de verantwoordelijkheid om u daarop te wijzen. Het is nu uw en mijn taak om een beslissend standpunt in te ne- i De Vietcong heeft gisteren een plan van zeven punten ld tot opheffing van de beperkingen op de activiteit van de ^>2 g, maai Saigon heeft dit onmiddellijk verworpen. ravietnamese vice-premier, Loe Vien, deelde de pers na hkomst van anderhalf uur in ïrentie-oord La Celle Saint Parijs mee, dat hij het lad verworpen daar het 'ecta e was om het organiseren we verkiezingen te voorko- jkomst was de zeventiende ide partijen, bedoeld om het 'orden over de politieke toe- i Zuid-Vietnam, met de vor- een nationale raad om ver te organiseren. Op 12 juni ide partijen overeengekomen dat binnen anderhalve maand, op 28 juli overeenstemming daarover moest zijn bereikt. De punten LISSABON. BRUSSEL 'P, Reuter, UPI) Een ho- J fese officier in de Mozambi- id Tete heeft tegenover een jent van het Britse blad iian toegegeven dat speciale éden in de strijd tegen Afri- lerrillabewegingen ook bur- BeZOFffd en gedood. Het eerste punt voorziet in 'democra tische vrijheden' voor alle burgers, wat ook de duur is van hun verblijf in het land. Dit zou politieke vrijheid betekenen voor de 300.000 Noordviët- namezen, die volgens Saigon in het zuiden zijn geïnfiltreerd. Volgens punt twee zou niemand om zijn politieke opvattingen kunnen worden gearresteerd, gevangengezet, gedeporteerd, gefolterd of gedood. Punt drie zegt dat alle Zuidvietname- zen zich vrijelijk door het hele land zouden mogen bewegen. Punt vier vraagt om volledige vrij heid van toespraak, pers, vergadering t'n politieke activiteit. Punt vijf wil vrijheid van godsdiensti ge activiteit. Het zesde punt betreft waarborgen voor particulier eigendom en vrijheid van zakelijke activiteit. Volgens het laatste punt moet elke in stantie die in strijd met de voorgaan de punten handelt, worden gestraft. Ir. die niet met name ge- trci. zei echter niet te gelo- deze speciale troepen 400 lers tegelijk hadden dood- zoals volgens hardnekkige in het plaatsje Wiriyamu jaar gebeurd zou zijn. van de speciale troepen is of vier mensen hier, en ier mensen daar dood te Dergelijke gebeurtenissen th zonder enige twijfel in ise gebieden in Afrika voor- dus The Guardian, h is gisteren een proces be- gen twee advocaten, een mbte en een student. Ze manifesten de bevolking igespoord te demonstreren ;oloniale oorlogen van Por- Ifrika en aan een 'anti-kolo- Itsbeweging 'hebben deelge- militairen tot desertie en Jg het leger aanspoort. Vol- ïdediging werden de beken- in de beklaagden door folte- kregen. fk heeft de Portugese poli- D vreedzame betoging van j luchtvaartwerknemers ge- laarbij twee arbeiders om Iwamen en verscheidene ge ien. Aldus het Internatio- pd van Vrije Vakverenigin- dat meer dan 50 miljoen p 90 landen vertegenwoor- £ide arbeiders van de Portu- <fiale luchtvaartmaatschappij de eerste stakingsdag een t hielden om over hogere |n langere vacanties te pra- de politie aanstorrnen en uren. Premier Thanom Kittikatsjorn van Thailand heeft in Bangkok meege deeld dat hij zijn voorgenomen bezoe ken aan Indonesië en Singapore heeft afgezegd vanwege bezorgdheid over de toestand in Indo-China. Hij zei dat Noord-Vietnam ondanks de wapenstil stand het Zuiden heeft overstroomd nrdt manschappen en wapentuig. Ook zouden er aanwijzingen zijn, dat Noordvietnamese en pro-communisti sche Pathet Lao-soldaten in Laos in het noorden en noordoosten tot de Thailandse grens zijn doorgedrongen. men tegenover deze mars, waarvan ik de zuiverheid en de oprechtheid niet in twijfel trek, maar die wij niet kun nen aanvaarden als een waardige re volutionaire maatregel in deze fase van onze revolutieDe methode van deze voorgestelde mars opent talrijke deuren voor de vijanden van de een heid en voor de vijanden van de revo lutie'. In het telegram verzekert Sadat dat de Egyptische leiders zich aan alle af spraken inzake de unie zullen houden en heeft het in een nauwelijks ver hulde kritiek over de verplichtingen 'om de besprekingen voort te zetten in een serieus, objectief en verant woordelijk kader, een methode die wij op de weg van de revolutie door niets anders kunnen vervangen'. Probleem Als Khaddaffi niet op Sadats boodschap reageert en gisteravond had hij dat nog steeds niet gedaan staat Egyp te voor een ernstig dilemma, omdat er volgens een vroegere overeenkomst een vrij personenverkeer is tussen Li bië en Egypte. Egypte en Libië kondigden 2 augustus 1972 een unie aan. Eind juni kwam Khaddaffi naar Egypte, waar hij tij dens een 18-daags verblijf de leiders en de bevolking ervan trachtte te overtuigen dat de twee landen een volledige unie moesten vormen vol gens de islamitische conceptie, zoals die door hem in de culturele revolu tie in Libië wordt voorgeschreven. De Egyptenaren voelen hier niets voor en lieten dat duidelijk uitkomen. Op 9 juli verliet Khaddaffi Cairo met stille trom, terwijl hij bij zijn aan komst nog grootscheeps ontvangen was. Afgelopen maandag deelde presi dent Sadat mee, dat de besprekingen met de Libiërs over de unie verder gaan en dat men over drie formules denkt. Daaruit bleek nog eens temeer dat de Egyptische politieke leiders op hun standpunt zijn blijven staan, dat de unie via een zeer geleidelijk een wordingsproces moet worden voltrok ken, hetwelk door Khaddaffi ten enenmale wordt afgewezen. Eichmann-proces In Israël is dinsdag voor een militaire rechtbank in Lod het proces begon nen tegen tien Arabieren, die Israëli sche troepen bij een militaire actie in Libanon tien maanden geleden gevan gen namen. Zij worden beschuldigd van het voorbereiden van oorlogsacti viteiten tegen Israël en lidmaatschap van Arabische guerrilla-organisaties. Hun advocaat betwistte de rechtsgel digheid van het proces, omdat de be klaagden geen misdaad in Israël had den bedreven en omdat voor het eerst sinds het Eichmann-proces in 1961, ie mand in Israël terechtstaat op be schuldiging van een misdaad, die hij buiten dit land heeft begaan. De rechtbank verwierp deze argumenten, verklarend dat Eichmann een prece dent was en dat het Israëlische wet boek van strafrecht toestaat dat ie mand die de staatsveiligheid bedreigt, in Israël kan worden berecht, ook als hij zijn acties buiten dat grondgebied voerde. De politie van Haifa heeft vijf Pales- tijnen gearresteerd, die ervan ver dacht worden in twee bioscopen bom men te hebben geplaatst. De bevol king werd opnieuw gewaarschuwd op te passen voor verdacht uitziende pak jes. Eén van de bommen was in een zak met groenten verstopt. Dringend verzoek om bandopnamen WASHINGTON (UPI,-Reuter, AP, DPA, AFP) Sam Er-vin, voorzitter van de Senaatscommissie die de Watergate-affaire on derzoekt, heeft gisteren meegedeeld, nog geen antwoord van presi dent Nixon te hebben ontvangen op een brief van de commisKie, waarin dringend wordt verzocht, de geheime bandopnamen ter be schikking te stellen, die gemaakt zijn van alle besprekingen van de president met betrekking tot de inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische partij en de nasleep daarvan. Eén van de betogers tegen het bezoek van de Portugese premier Caetano aan Engeland de links-revolutionaire Pakistaan Tariq Ali wordt door de politie afgevoerd voor Buckingham Palace, vlak voordat Caetano daar aankwam voor een banket met koningin Elisa beth. Volgens de Portugese premier heeft een onderzoek uitgewezen, dat Portugese troepen zich niet schuldig hebben gemaakt aan moord partijen onder de zwarte burgerbevolking van Mozambique. AMSTERDAM Het voorstel van het Angolacomité aan drie Tweede-Ka merleden het gebied van de Guinese bevrijdingsbeweging te bezoeken, staat los van de uitnodiging van de Portugese ambassadeur aan Neder landse Tweede-Kamerleden. Volgens het Angolacomité zijn de Kamerleden A. ter Beek (PvdA), mr. J. Scholten (ARP) en W. du Chatinier (KVP) weliswaar gepolst of zij een dergelijk bezoek zouden willen aanvaarden, maar heeft al geruime tijd overleg hierover plaats met de bevrijdingsbe weging van Guinee-Bissau. De heren Ter Beek en Scholten zijn bereid een eventuele uitnodiging te aanvaarden. De heer Du Chatinier heeft laten we ten, dat hij de uitnodiging niet kan accepteren zonder overleg met de Ka mercommissie voor Buitenlandse Za ken van de KVP. SALISBURY (UPI) Premier Ian Smith van Rhodesië en de leider van de Afrikaanse Nationale Raad, bis schop Abel Moezerewa, hebben hun eerste officiële bijeenkomst gehouden. Het onderhoud duurde vijf kwartier en werd door de bisschop een grote vooruitgang voor het volk van Rhode sië, blank en zwart, genoemd. Bisschop Moezorewa zei te hopen op een volgend gesprek met premier Smith, maar daarover is nog niets be sloten. Intussen gaat premier Smith verder met zijn onderzoek van de Afri kaanse opinie over de kwestie van de regeling. Hij zal ook praten met leiders van de door Afrikanen'geleide regeringsgezinde Afrikaanse Conven tie (ASC). WASHINGTON (UPI) De De mocratische senator William Prox- mire is van mening, dat veel gene raals en admiraals een luxe-leven tje leiden, met veel privileges, op kosten van de belastingbetaler. In een verklaring in de Senaat zei Proxmire, dat veel generaals en admiraals zichzelf omringen met ongelooflijke luxe zaken en specia le privileges. Hij noemt als voor beelden: Officieren boven de rang van majoor, hun familie en sommige gepensioneerde officieren kunnen gratis vakantievluchten naar elke plaats ter wereld maken. Vorig jaar verzorgde het Pentagon op de ze manier 336.000 gratis reizen naar het buitenland. Kolonels en generaals op vakan tie laten zich vergezellen door mi litairen om hun koffers te dragen, voor een auto te zorgen en hen door de douane te escorteren. Boven hun basisloon en toela gen voor huisvesting en voeding van in totaal 40.030 dollar krijgen vier-sterren-generaals en admiraals speciale belastingen pensioen-pri vileges, gratis medische zorg en commissie-gelden, waardoor hun feitelijk salaris boven de 51.000 dollar komt. 178 vliegtuigen zijn toegewezen aan top-officieren en veel daarvan worden als 'privé-vliegtuig' ge bruikt. Dienstplichtigen moeten in veel gevallen voor generaals en admi raals optreden als persoonlijke be diende en het huishouden doen, koken, de tuin verzorgen, bood schappen doen en chaufferen. De socialistische arbeiderspartij heeft gisteren een eis van 27.5 miljoen dol lar ingediend tegen president Nixon die morgen het ziekenhuis mag verla ten, oud-minister van justitie John Mitchell, John Ehrlichman, H. R. Hal- deman en andere voormalige functio narissen van het Witte Huis, wegens schending van de grondwettelijke rechten van de partij door middel van brandstichting, afluisteren en hinde ren. De partij wil tevens gerechtelijke ac tie tegen 25 jaar 'voortdurend lastig vallen door de FBI, inbraken in haar kantoren en woningen in het land en afluisteren van partijleden. De rech ter zou moeten verbieden dat rege ringsinstanties 'illegale daden plegen zoals spioneren, het lezen van post af tappen van telefoon en het leggen van brandbommen.' Getuigen Een voormalige detective uit New York, Antony T. Ulasewicz, heeft gis teren voor de Senaatscommisse uit eengezet hoe hij contant geld heeft uitbetaald aan de zeven oorspronkelij ke beklaagden van de Watergate-zaak. Zijn verhaal kwam in grote trekken overeen met de verklaringen die Her- bert W. Kalmbach voor de commissie heeft afgelegd. Een speciale medewerker van Mitchel bij de herverkiezingscommissie Fre derick C. Larue, heeft volgens zegslie den voor de Watergate-commissie verklaard dat destijds een speciale raadsman van het Witte Huis. Charles W. Colson, druk op Mitchell heeft uitgeoefend voor het verkrijgen van goedkeuring voor plannen tot afluiste ren van gesprekken in het Democrati sche hoofdkantoor. Mevrouw Martha Mitchell, de praat grage vrouw van de voormalige Ame rikaanse minister van justitie en 'kroongetuige' voor de watergatecom- missie in Washington heeft in een te levisie-interview gezegd dat het Ame- BONN (Reuter) Kanselier Willy Brandts voornaamste partijsecretaris Karl Wienand heeft nadrukkelijk ont kend, dat hij een lid van de oppositie heeft omgekocht tijdens het voor de 'Ostpolitik' zo belangrijke vertrou wensvotum van vorig jaar in de Bondsdag. In zijn getuigenis voor de parlemen taire commissie van onderzoek in Bonn zei Wienand gisteren dat hij weliswaar het betrokken oppositielid. Julius Steiner, heeft ontmoet en dat zij bespraken wat een parlementaire zetel in geld waard zou zijn. Maar hij ontkende de beschuldiging die Steiner vorige week ten overstaan van de commissie deed dat hij hem (Steiner) 50.000 mark had betaald als beloning voor zijn blanco-stem over de door mj- positieleider Rainer Barzel ingediende motie van wantrouwen tegen de rege ring Brandt. Twee blanco-stemmen, de ene van Steiner en de andere van een onbe kende CDU-afgevaardigde, redden op 27 april 1972 de linksliberale rege ringscoalitie van de ondergang waar door de weg werd vrijgemaakt voor de ratificatie van twee controversiële verdragen van Bonn met Warschau en Moskou. PEKING (Reuter) 'Ik trek mijn handen af van de gang van zaken, nadat Phnom Penh zal zijn bevrijd. Laat de Rode Khmers (Cambodjaanse communisten) de leiding van het land maar over nemen. Ik mag de Rode Khmers niet en zij waarschijnlijk mij niet, maar het zijn zuivere patriotten, geen marionetten van de Sowjet- Unie, China of Noord-Vietnam en ze zijn eerlijk en bekwaam. Hoewel ik boeddhist ben, ^eef ik de voorkeur aan een rood Cambodja, dat oprecht is en patriottischer dan een boeddhistisch Cambodja onder Lon Nol, dat corrupt is en een marionet van de Amerikanen'. |AP) Gastarbeiders spe- Ilrname rol in de economie- !l aantal hoog gelndustriali- 'len. Ofschoon er vooruit- jpeuren is moet toch wor- iteld, aldus de Internationa- •sorganisatie, dat grote aan- Irbeiders in wat zij hoopten de land zou worden, slecht landeld of uitgebuit, dat zij r voorwaarden van juridi- jrheid en dat er jegens hen .•rimineerd. ^port, dat is gezonden naar van de IAO staat dat er ^ropa alleen al ongeveer 11 ^Itarbeiders uit Spanje, Joe- Portugal, Turkije, Grieken- *en van Noord-Afrika werk- ^werken ongeveer 4.2 mil- rbeiders waaronder een illegale immigranten, bij- lit Mexico. Aan het woord is het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die in Peking wacht op de dag. dat hij naar Cambodja zal terug keren. De prins is een gecompliceerd, emotioneel en rusteloos man. Hoffe lijk en innemend als gastheer, maar vaak woedend op en ondoorgrondelijk (kwikzilverachtig is het meest ge bruikte woord) voor zijn bondgenoten en blijkbaar haatdragend voor zijn vijanden. Hij staat elke morgen om negen uur op, gebruikt geen ontbijt, hoewel hij de beschikking heeft over zeven koks en bidt, ondanks de atheïstische om geving van Peking, een half uur in een kleine boeddhistische tempel bin nen de hoge muren van zijn gerieflij ke verblijf, het vroegere Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken. Daarna leest hij drie Amerikaanse en drie Franse kranten, een Brits dag blad en een aantal tijdschriften en be studeert een pakket informatie van buitenlandse persbureaus, dat beschik baar is gesteld door de Chinezen en keurig wordt verzorgd door zijn vrouw. Vervolgens kruipt hij achter zijn bureau om brieven te beantwoor den van bekende en minder-bekende correspondenten, die hem vanuit dc hele wereld schrijven. Hij legt dan uit, wat hij denkt over de toekomst van zijn land eens een 'oase van vrede' in Azië genoemd, maar thans het enig overgebleven gebied in Indo- China waar openlijk op grote schaal oorlog wordt gevoerd. Maatstaven Naar de maatstaven van Peking staat hij laat op, niet omdat hij lui is, maar omdat hij pas in de kleine uur tjes zijn bed opzoekt, als niets de rust in de Anti-imperialistische Straat ver stoort behalve de voetstappen van de Chinese soldaten, die de wacht hou den buiten zijn verblijf in de oude gezantschapswijk van de hoofdstad. 'Toen ik in Phnom Penh woonde ging ik nooit vroeg naar bed en ik kan er nu ook niet aan wennen', zegt de prins. Hij speelt vaak badminton tot een uur 's nachts na een avond, waar in hij staatsdocumenten heeft bestu deerd of gesprekken heeft gevoerd met ministers van zijn verbannen re gering of met buitenlandse vertegen woordigers. Zijn dagelijkse routine verandert al leen, als hij in het buitenland reist. Op 5 juli keerde hij terug van een reis langs elf Afrikaanse en Oosteuro- pese landen en morgen vertrekt hij weer voor een bezoek van drie weken aan Noord-Korea. Naar alle waar schijnlijkheid bevindt hij zich in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, als de Amerikaanse presidentsadviseur Henry Kissinger begin augustus naar China komt voor besprekingen met de leiders in Peking over het vinden van een oplossing voor de Cambodjaanse oorlog. Prins Sihanoek heeft geweigerd Kis singer te ontmoeten en zegt dat hij geen vertrouwen heeft, dat de Ameri kaanse bombardementen op 15 augus tus worden stopgezet de compro mis-datum tussen president Nixon en het Congres over het beëindigen van de Amerikaanse luchtsteun aan de re gering van president Lon Nol. De prins staat naar zijn zeggen dage lijks in direct contact met zijn troe pen in het veld, die worden geleid door het hoofd van de Rode Khmers, Khieu Samphan, en houdt vol, dat hij indien nodig jaren zal blijven vechten voor de overwinning. Koord De 50-jarige oud-monarch heeft in het verleden nauwkeurig een politiek koord gespannen tussen de Amerika nen en de communistische wereld om zijn boeddhistisch land zoveel moge lijk buiten de Indochinese oorlog te houdert. Hij leeft in Peking sinds hij in maart 1970 via een staatsgreep werd afgezet nadat hij drie decennia de Cambodjaanse touwtjes in handen had gehad. Sihanoek heeft tijdens zijn ambtsperi ode een nauw contact onderhouden Prins Norodom Sihanoek met China, en vooral met zijn per soonlijke vriend Tsjoe En-lai, ondanks de problemen die de Chinese culture le revolutie met zich bracht. Hij wist, dat vriendschap met China een waar borg was voor de veiligheid van zijn land, ingeklemd tussen machtiger bu ren als Thailand en Vietnam. Zijn re laties met Moskou staan op een aan zienlijk lager niveau. Sihanoek heeft nu slechte herinnerin gen aan Phnom Penh en hij zal na de overwinning niet in de Cambodjaanse hoofdstad gaan wonen 'wegens haar karikaturen, haar leuzen en haar las ter tegen mij.' Hij voegt eraan toe: 'Mensen van wie ik dacht, dat het mijn beste vrienden waren, verraad den mij en veroordeelden mij zelfs bij verstek ter dood als een verrader.' Hij is daarom niet geneigd tot verzoe- rikaanse volk zijn buik vol heeft van Watergate en dat het regeringssy steem in de VS zou moeten worden veranderd en geschoeid op Britse leest. 'Dit land zou geregorganiseerd moe ten worden, zo in de geest van Enge- land. Een man kan niet alles 24 uur per dag in de hand hebben het groeit hem boven zijn hoofd', zei ze. Intussen hebben enkele socialistische Lagerhuisleden premier Edward Heath gevraagd, of ook van zijn besprekin gen in het Witte Huis met Nixon bandopnamen zijn gemaakt. KARATSJI (AP) De opperbevel hebber van de strijdkrachten van Af ghanistan, generaal Abdoel Ali Sjah en tientallen officieren die aanhan gers van de koning waren, zijn na de staatsgreep van dinsdag terechtge steld, zo heeft het Pakistaanse persbu reau PPI bekendgemaakt Volgens ooggetuigen werden aanhan gers van de afgezette koning Zahir Sjah op grote schaal gearresteerd. Stamleden uit het gebied rond de Af ghaanse hoofdstad Kaboel hebben vol gens het persbureau de wapens opge nomen tegen Sardar Mohammed, de leider van de dinsdag uitgevoerde staatsgreep. Sardar Mohammed Daoed is uitgeroe pen tot president van de republiek Afghanistan. Dit heeft radio Kaboel bericht. De officiële verklaring, die in New Delhi werd opgevangen, gaf geen bijzonderheden over de samenstelling van de revolutionaire regering. DUBLIN (AFP) De Ierse politie heeft in Dublin één van de vijf belang rijkste leiders van dc IRA-provisio- nals gearresteerd. Het is Earmonm Macthomais, hoofd van het orgaan van de provisionals 'An Phoblacht', die vorige week had deelgenomen aan de persconferentie van het 'opperbe vel' van het IRA in een hotel in de Ierse hoofdstad. De Ierse minister van justitie Patrick Cooney heeft verklaard dat tijdens de eerste twee maanden van de regering Cosgrave het aantal arrestaties in het kader van de anti-IRA-wet is verdub beld ten opzichte van de twee laatste maanden van de regering Lyon. Het ging van 24 naar 48. Nyerere naar Boeroendi DAR ES SALAAM (Reuter) Presi dent Julius Nyerere van Tanzania heeft ingestemd met een ontmoeting met president Micombero van Boe roendi om de gespannen verhouding tussen de twee landen te bespreken. Tanzania heeft Boeroendi tweemaal van een inval op zijn grondgebied be schuldigd. Het eerste incident is toe gegeven door Boeroendi, het tweede wordt ontkend. ning en belooft dat na zijn terugkeer Lon Nol en de andere leiders 'zullen hangen voor hun misdaden.' Sihanoek zou na de verdrijving van Lon Nol willen wonen in Angkor, de oude hoofdstad van Cambodja en symbool van de Khmer-cultuur in het westen van het land. Overigens maar voor zes maanden per jaar. Van de resterende zes zou hij er vier in het buitenland willen verblijven en twee in Peking, waar de Cambodjaanse ge meenschap op dit moment ongeveer 100 leden telt. Wellicht zou hij ook een maand willen uittrekken voor een verblijf in Pjongjang en nog eens een maand voor 'een bezoek aan mijn ge liefde vriend Tito met wie ik een ge meenschappelijke liefde deel voor Bri- oni', Tito's eiland in de Adriatische Zee. India laat vrij NEW DELHI (Reuter) De rege ring van India heeft woensdag be kendgemaakt dat zij 200 Pakistaanse vrouwen en kinderen vrijdag naar huis laat gaan 'als gebaar van mense lijkheid'. De 46 vrouwen en 154 kinderen zijn gezinsleden van Pakistaanse krijgsge vangenen en burgers die sinds de oor log in 1971 in India gevangen zitten. Joegoslavië heet BELGRADO (DPA) Joegoslavië zucht onder tropische temperaturen. Het hitte-reoord werd bereikt in de Servische stad Kraljewo, waar het te gen de 40 graden in de schaduw was. In Macedonië en Montenegro waren de temperaturen enkele graden lager. In de hoofdstad Belgrado was het 'slechts' 36 graden. De straten liggen verlaten. De inwoners hebben hun ac tiviteit tot een minimum beperkt Smartegeld LONDEN (AFP) Een 50-jarige Britse verpleegster, mevr. Elizabeth Clifford, die geen liefkozingen op het gezicht meer kan verdragen als gevolg van verwondingen die zij opliep bij een auto-ongeluk, heeft van een recht bank ongeveer 30.000 gulden smarte geld toegewezen gekregen. Mevr. Clif ford, die vier kinderen heeft vertoont een afkeer van de liefdesbetuigingen waarop zij als moeder en echtgenote aanspraak mag maken, aldus de over wegingen van een rechtbank in Lon den. Josephine Baker KOPENHAGEN (Reuter) De zan geres Josephine Baker (67) Is ln De nemarken met hartklachten in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een hartspecialist is dit het gevolg van te hard werken. Ook heeft de zangeres, die in Nice woont last van klimaats wisseling. Zij zal een week in het ziekenhuis blijven. Anti-tankwapen BONN (Reuter) Engeland, West» Duitsland en Italië zijn overeengeko men samen een nieuw 155 millimeter anti-tank-wapen te ontwikkelen dat een reikwijdte heeft van meer dan 30 km. Dit heeft het ministerie van d<* fensie in Bonn bekendgemaakt Het wapen is krachtiger en heeft een gro tere vuursnelheid dan de bestaande wapens maar gebruikt dezelfde muni tie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9