'De Hazenberg' toevlucht voor veel zwerfdieren f ff I pmmentaar Echtpaar Niemeijer dag en nacht in touw anclenpech tergate I .«Kt +++oproep toeristen+++ het weer weerrapporten strandweer windverwaehting voor zeilers 20NNI0 zomer van slag uw probleem ook het: onze vreemd geld KJW/KWARTET DONDERDAG 19 JULI 1973 BINNENLAAT) T5/K7 leger maakten regeringsleiders en ere politieke kopstukken na afloop besprekingen notities zonder hun irekspartners daarin te kennen, moeite laten velen van hen, niet en in Amerika, zich tegenwoordig r de techniek besparen. Ze zorgen u voor, nog steeds zonder hun ge- kspartners om toestemming te vra- dat hun conversaties op de band len vastgelegd. In moreel opzicht daarmee weinig veranderd. Het naamste verschil schuilt in de ze- leid van een aanzienlijk nauwkeu- registratie. verdedigde de International Herald une gisteren de gewoonte van pre- ït Nixon om in het geheim band- amen te laten maken van al wijn rekken. De zwakke stee in deze nering is, dat ze aan één kardi- onderscheid tussen de notities vroeger en de bandopnamen van olstrekt voorbijgaat. En dat is dit: banden kan met veel meer over- ngskracht misbruik worden ge- dan van achteraf op schrift ge- aantekeningen, nisbruik kan bij voorbeeld hierin dat opvattingen, door een po- \l/fk tegenover de president van de rerdedigd, zonder zijn voorkennis derden worden doorgegeven in brmulering, die de spreker tegen- hen nooit zou hebben gebezigd, waarvoor hij de verantwoordelijk- van zich af kan schuiven, wan- zijn eigen stem als bewijsmateri- oorhanden is. gevaar van zulk misbruik is niet jeldig, zoals kan worden opge- uit de reactie van senator water op Nixons 'bandenpech'. water toonde zich over de ont- igen in kwestie niet verrast, en Dm een zeer opmerkelijke reden, gesprek dat hij eens met Nixon et et Witte Huis had gevoerd, was sr" uiterst accuraat ('er stond geen wa,na verkeerd') weergegeven door lefaamde journalistieke speurder Anderson. Sindsdien had de se er nauwelijks meer aan getwij- dat er op het Witte Huis met ge- krej» opname-apparatuur werd ge- e bi ien kwalijker vormen van misbruik kejjenkbaar, wanneer bij voorbeeld presidentiële assistent een handige licus met Nixons bandjes zou la- fnoeien. Zoiets kan gebeuren, al- bij een president die wat slordig de keuze van zijn personeel en - "getuige zijn uitspraken over de af- ^^-Watergate, maar matig op de ;te is van wat zijn assistenten uit- is de kritiek op het systemati- verzuim van president Nixon, esprekspartners in te lichten over ^^cgistratie-mcthoden, gerechtvaar- dan de Herald Tribune meent, andere landen dezelfde praktij- langbaar zijn (zoals terstond na ithullingen in Washington werd d), kan nauwelijks als excuus Dat velen in Europa meer op- n met Amerika dan met andere mogendheden, vloeit o.a. voort un overtuiging, dat de Ameri- e politiek veel meer door open- idealisme wordt gekenmerkt «lie van de concurrentie. Ameri- politici kunnen zich daarom onder schade veroorloven, kwa- iraktijken in eigen land goed te 1 met een verwijzing naar mis- fcn elders. ■t b 14.00 ws.) rtlg. 21.00 live. Show 22.55 Rond door Fred Lammers AMERONGEN - 'Honden en poesen zijn voor sommige mensen een wegwerp-artikel geworden. Zelfs rashonden en -poesen dankt men tegenwoordig heel gemakkelijk af. Wij worden bijna dagelijks met deze mentaliteit geconfronteerd, vooral in de zomermaanden. Als de mensen met vakantie gaan, wordt hun huisdier soms te veel. Weg ermee is dan voor bepaalde mensen de conclusie.' Ingrid Niemeijer (19) samen met haar man Albert (22) beheerder van het nationaal dierenpark voor zwerf dieren 'De Hazenberg' bij Amerongen weet over dit probleem mee te pra ten. 'Het is onvoorstelbaar hoe sommige mensen met hun huisdieren omgaan. Zij gaan duidelijk van het standpunt uit: in de vakantie zijn honden en poesen erg lastig, laten we daarom maar zorgen er vanaf te komen. Na de vakantie nemen we wel een nieu we hond of poes want er zijn er ge- Lucky ls een van de zwerfdieren die extra aandacht vraagt. Dit hondje kan maar moeilijk wennen in 'De zhazen- berg'. noeg'. De manier waarop men zich van de 'lastige dieren' ontdoet' vari eert. Albert Niemeijer vertelt daarover: 'Sommige mensen bellen ons met een smoesje. Zij komen dan met verhalen dat hun huisdier ineens vals is gewor den en de kinderen van de buren aan valt. Als ik dan zeg dat jonge dieren nu eenmaal speels zijn krijg je reac ties zoals vanmorgen van 'n mevrouw dat haar poes ook haar bankstel be schadigt. Er is dan geen praten meer mogelijk. Die mensen hebben duide lijk genoeg van hun huisdier en wil len er hoj dan ook vanaf. Ze zijn ver geten dat ze het dier in kwestie vroe ger vol geestdrift hebben begroet. Als de mensen zo praten laten wij ze maar gauw komen met hun overbodig geworden dier. Hoewel een asiel niet ideaal is is zo'n dier daar altijd nog beter «,f dan bij mensen, waar alles wat het doet verkeerd wordt uitge legd. Er zijn mensen dit? verhalen ver tellen over hun huisdier, die de in druk wekken alsof het om een verscheurend dier gaat. Wij ne men die uiteenzettingen met de nodi ge korrels zout. In de praktijk blijken de meeste zogenaamd wilde dieren heel geschikt te zijn en als je hun vertrouwen eenmaal geniet, ook heel aanhankelijk. Wij hebben ook te ma ken met mensen die hun dieren kort voordat ze op vakantie gaan ergens in een bos of op de heide achterlaten, soms vastgebonden aan een boom met een naamkaartje van de hond dan, zelf zorgen zij er wel voor anoniem te blijven erbij. Er zijn ook mensen die honden en poesen 's avonds laat of 's nachts stiekem bij ons brengen. Vooral in de vakantiemaanden ge beurt het herhaaldelijk dat wij 's morgens tot de ontdekking komen dat er een paar dieren onopgemerkt over de omheining zijn gezet. De mensen zijn erg vindingrijk op dit gebied. De heel brutalen komen hun huisdieren zelf brengen en doen dan alsof ze de dieren tijdens een autotochtje zwer vend in de bossen hebben aangetrof fen. Wij hebben in dergelijke geval len al snel onze vermoedens. De be wijzen ontbreken echter. Soms valt ie mand wel eens door de mand als wij Blackie is een van de stamgasten in Amerongen. Gegadigden laten hem zitten omdat hij zijn uiterlijk niet mee heeft. vragen hoe de hond - meestal gaat het om honden - heet', vertelt Albert. Sinds begin van dit jaar beheren zij 'De Hazenberg^, die dertien jaar gele den op bescheiden voet werd opgezet door de vorig jaar overleden mevrouw Von Ilsemann-Bentinck, enige dochter van graaf Bentinck die in 1918 het Duitse keizerspaar geruime tijd on derdak bood op kasteel Amerongen. Zij heeft het heel moeilijk gehad met haar dierenpark, omdat ze onvoldoen de medewerking kreeg van diverse in stanties. 'De Hazenberg' is inmiddels een stichting geworden met donateurs. 'Het geld dat de donateurs geven en de baten van honden en katten die hier in de vakantiemaanden komen logeren, want ook dat is hier moge lijk, vormen de voornaamste inkom sten van de stichting', aldus Albert Niemeijer. Verwaarloosd Toen hij en zijn vrouw begin van dit jaar naar 'De Hazenberg* kwamen troffen zij een verwaarloosd dieren park aan. 'Wij hebben ons als doel gesteld daarin verbetering te brengen. De afgelopen maanden hebben wij al diverse zaken opgeknapt. Wij zijn druk bezig met het schilderen van de vele verblijven. De dierenbescherming in Zeist heeft ons geld gegeven om verf te kopen Ook hebben wij enige hokken uitgebreid en gemoderniseerd. Maar alles gaat niet in eens en het kost veel geld, dat er onvoldoende is', aldus Albert Niemeijer. Hij voegt er aan toe dat het zeker een paar jaar zal duren voordat 'De Ha zenberg' er uit ziet zoals zijn vrouw en hij dat wenselijk vinden. Dat neemt niet weg dat de dieren die er verblijven een goede verorging ge nieten. 'Dd dieren staan bij ons op de eerste plaats, ondanks allerlei andere beslommeringen waar wij mee zijn ge confronteerd. Er kunnen er hier maxi- maal honderd zijn, inclusief de pensi- ondieren. De laatste tijd zitten wij dicht bij de limiet', vertelt Ingrid Niemeijer. De dieren in 'De Hazenberg' zijn af komstig uit alle delen van het land. Mensen brengen zwervers vaak van heel ver naar ons. Soms belt men ons en gaan wij dieren halen. Om dieren hier te laten logeren hebben de eige naars vaak lange reizen over. Wij zijn ook het enige nationale park in deze sector in Nederland. Er zijn wel veel asiels maar daar is de goe de niet te na gesproken, veel beunha zerij onder, omdat er totaal geen con trole op is. Er zijn diverse mensen die er en goede bijverdienste in zien in de zomermaanden een dierenasiel te houden. De dieren komen er vaak landencollectie van het Witte |kan, kortom, niet worden be- ansi.: fkaanse politieke systeem zoals dat graag voorstellen. Maar i er toch is, zou ze desondanks i8.28|)utatie van dit systeem, althans Gramnijn belangrijkste vertegenwoordi gen uitnemende dienst kunnen be- fs; 22.J. Met behulp van deze collectie (resident Nixon immers het be- evcren, dat hij inderdaad vol- niet betrokken is geweest bij de |te pogingen om het Watergate- Baal in de doofpot te stoppen, ns zijn ex-adviseur Dean zou 1 van j hem< Dean. op 15 september 1S,ersoonl'j'c voor zijn aandeel in (gingen hebben geprezen. En op van dit jaar zou de presi- volgens Dean, hebben laten i8.oiJen, dat het bijeenbrengen van 2oeDass»ljoen. dollar zwijggeld geen pro- n^einefl was. Zulke beschuldigingen kan i.55 dim niet overtuigender weerleggen fcor te laten aantonen, dat in zijn «archief onder de genoemde da- n gesprekken van die strekking jtreerd zijn. |e reden is het betreurenswaar- it woordvoerder Ziegler van het looi zeIHuis al te verstaan heeft gege- ^et °pnamen"archief voor de één ]ssie van senator Ervin gesloten Het vHet is mogelijk, dat deze beslis- C*00r '3e'10e^te oni ïfruiteif en buitenlandse politici ervan ;en en irtuigen, dat de geheimhouding ieg zo jn gesprekken met Nixon verze- ^et be'an8 daarvan valt niet kennen. Maar het belang van ivering van Nixons reputatie in i van de Watergatc-commissie, it Amerikaanse volk en van de :t gesdwereld, zou wel eens groter sla, ge} zijni zij anen zullen, als de udding.nt (jc ^eur van zjjn 0pnamcn. Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070-264426. NEDERLAND Fam. H. Neuteboom uit Lei den op groene doerak 'Edrori': A. G. Sig- mond uit Schiedam op boot 'Jacoba'. Broe der Van Tiel uit Amersfoort. H. Schouten uit Breukelen op motorkruiser 'Elmoustacha'. T. Bezembinder uit Utrecht op boot. BELGIë Fam. S. G. Lampe uit Rotterdam d.bruine Skoda met caravan. FRANKRIJK P. C. Hopmans uit Halsteren in gele Peugeot 504, 50-77-XE. H. J. Karsten uit Amsterdam. Eduard van Koolbergen uit Leiderdorp ln d.blauwe Peugeot 504 met ca ravan. 83-61-RU. W. Westenberg uit Almelo in rode DAF 44. kent. onbek. W. Leenders uit Born in groene Renault, kent. onbek. Fam. G. Duincnveld uit Heemskerk, in rode Fiat 128, 50-13-RL. J. ten Hagen uit St. Mi chielsgestel in Volvo. kent. onbek. Fam. G. Zeeman-Baas uit Huizen ln d.groene Audi 100 LS, kent. onbek. Fam. J E. M. Poulen- de Groot uit Zaandijk in rode Dyane 46-30- SM. Echtp. H. Leurdijk uit Kortenhoef in d.groene Reanult 16, 21-16-NL. SPANJE Fam. M. Jozee-Cremer uit Val- kenswaard in bruine Taunus 12M, 05-66-??. Nico v.d. Heuvel uit Lommei in grijswitte Renault 16 met Belg. kent. Kees Geurs uit Schoonhoven. PORTUGAL Fam II. Baas uit Huizen in d.groene Peugeot 404, 01-82-PM. MAROKKO Fam. B. Swildens uit Zand- voort in beige Taunus 12M, ??-??-HP. ITALIC J. F. Slgmond uit Schiedam in Re nault 16. 14-78-VT. F. M. Wlggerts uit Arn hem in metallic blauwe Slmca 1100 Special. 01-25-SF. P. C. Meijer uit Schlebroek in groene Chrysiwer 160GT met caravan. 86-28- PK. G. J. Kayk uit Haarlem in beige BMW, 75-45-MA. ZWITSERLAND Fam. V.d Broek-Meidam uit Oud-Beyerland in 1.blauwe Toyota Carol- la. kent. onbek. Fam. Melemans-Heyerman uit Antwerpen In 1.blauwe Opel Coupé met Belg. kent. OOSTENRIJK Fam. W. E. Terpstra-v.d. Veen uit Uithoorn in blauwe Ford Taunus 20M. ??-??-BV. Fam. B. Hakkeling uit Maas land in witte Simca 1501. 37-59-NA. Fam F. Wolf uit Aken in groene Opel Manta, kent. onbek. Dhr. Marty v.d. Heuvel uit Nunen in blauwe Audi, kent. onbek. HONGARIJE Fam. Nelemans-v. Etten uit Zundert in bruine Opel Record. 04-42-XF. .TOEGOSLAVIë A J. Veenenbos uit Vrees wijk In 1 groene Citroën HV. 18-77-XA. Fam. A. Brandsma uit Sneek ln groene Fiat 128. kent. onbek. OOSTENRIJK-FRANKRIJK H. ten Hagen uit Mierlo in roodbruine Renault. 36-78-GV. VAN SPANJE NAAR NEDERLAND Mevr. Rienbelt uit Den Haag. in Ford Transit bus. kent. onbek. DUITSLAND J. Bazuin uit Assen In cog- nackl. Opel Kadett, kent. onbek. Th. Cox uit Bcok fL) in witte BMW 2000. kent. onbek. in goudkl Opel Kadett, 49-99-UD. G. Langen- brug uil Emmercompascuum in witte Taunus 15M. 22-07-DF. W. Voormeuien uit Den Haag in witte Opel Kadett. 15-34-HX. Fam. Franke en fam. v.d. Berg uit Santpoort, resp. Lei den in groene Fiat 124, 09-41-UB. WEST-EUROPA Fam. Moret-Marvix uit Rotterdam op trektocht met rode VW Vari- DENEMARKEN Echtp. P. de Rijk uit Krimpen a d. IJssel. Echtp. W v. Wijngaar den uit Dordrecht in grijze Opel Record met Alpenkreuzer. kent. onbek. B. Buitelaar uit Barendrecht op zeilschip 'De Schokker' MD3. N. J. Schouten uit Alkmaar in rode Ford Escort, kent onbek. archief op slot houdt, ongetwijfeld concluderen, dat daar belastend mate riaal te vinden is. Het moet mogelijk zijn om, zonder de grondwettelijke rechten van de presi dent of de nationale veiligheid in ge vaar te brengen, de beschuldigingen van Dean in dit archief te verifiëren. Het is te hopen, dat senator Ervin, wanneer hij Nixon na diens ontslag uit het ziekenhuis gaat opzoeken, de Amerikaanse president van de nood zaak daarvan weet te doordringen. ANP/KNMI Weerraporten van gisteravond 19 uur, max. temperatuur en neerslag: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Lissabon Locarno Innsbriick Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mtlnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Casa Blanca Istanboel Las Pa lm as New York Tcl-Aviv Tunis half bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. regen onbewolkt licht bew. regenbui licht bew. licht bew. half bew. niet onvangen niet ontvangen onbewolkt niet ontvangen zwaar bew. regenbui niet ontvangen licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. licht bew. niet ontvangen half bew. niet ontvangen zwaar bew. licht bew. niet ontvangen half bew. plaatselijk regen BNP/KNMI 19-7 12. Bewolkt met regenkans en vrij koel. Zeewater 18 graden. Een flinke zeilbries (4 tot 6 Beau fort) uit zuidwestelijke richtingen. 18 13 29 0 20 2 23 0 35 0 24 0 21 0 32 0 «tilt!7Sh SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER SEÜE MIST W—X. BEWOLKINO REGEN M AXTEMP. «En» HAQEl WINDRICHT INO Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische franc Duitse marken Italiaanse lires Franse franc Zwitserse franc Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schilling Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars Ingrid fmet Astra) en Albert (met Herta) Niemeijer hebben in 'De Hazenberg' een werkterrein gevonden dat ai jaren hun ideaal is geweest. totaal verwaarloosd en verwilderd vandaan, aldus Ingrid. Er is gelukkig een flinke doorstroming in 'De Ha zenberg'. De mensen weten het do mein van het echtpaar Niemeijer te vinden als ze dieren kwijt willen of hebben gevonden, maar ook als ze honden of katten willen hebben. Ge gadigden krijgen niet zonder meer een dier mee, 'We gaan eerst met de mensen die hier komen praten en in formeren naar de reden van hun komst Het gebeurt dikwijls dat zij zonder hond of poes op weg gaan om dat ze gewogen en te licht zijn bevon den. Inspectie Ingrid: 'Wij beschouwen onze taak ook niet als geëindigd als een nieuwe eigenaar met een van onze dieren ver trekt. Wij vragen altijd na een paar weken hoe het gaat met het dier in de nieuwe omgeving. In andere geval len gaan wij zelf op inspectie. Wij vergissen ons wel eens maar toch kunnen wij zeggen dat de meeste van onze dieren op heel goede adressen terecht komen. Dat geeft een grote voldoening'. 'Aan elk dier dat hier komt hecht je je. Elke zwerver komt hier onder be roerde omstandigheden aan. Vaak zijn we dag en nacht in touw met een dier Vandaar dat wij het zo belang rijk vinden waar zo'n dier naar toe gaat'. Het leiden van een dierenpark als 'De Hazenberg' eist je helemaal op. 'Je moet het met hart en ziel doen, anders moet je er niet aan be ginnen. Voor mijn vrouw en mij was het al heel lang een ideaal dit werk te doen. Wij hebben er al jaren naar toe geleefd. Ingrid ging daartoe wer ken in een asiel in Ede en ik bij Ou wehands Dierenpark in Rhenen. Daar heb ik veel geleerd, ook hoe het niet moet. In een dierenpark kun je de dieren goed verzorgen, maar het zijn toch dieren zonder toekomst. Ze blij ven achter de tralies totdat ze van ou derdom sterven of afgemaakt moeten worden omdat ze niet meer ogen voor het publiek. In een dierentehuis als hier is je voornaamste doel naast het verzorgen van de dieren, die aan je zorgen zijn toevertrouwd, de dieren weer aan een toekomst te helpen en ze achter de tralies vandaan te krij gen. Als je daarin slaagt geeft dat grote voldoening', vindt Albert Nie meijer. Vandaar dat hij en zijn vrouw van des morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer zijn met de schaarse middelen die hun ten dienste staan, hun Hazen berg' nog meer te laten worden tot een plek waar dieren in nood zich thuis voelen. In tegenstelling tot vele asiels worden in 'De Hazenberg' geen dieren afgemaakt, zelfs niet in de drukste maanden. Er zijn honden en poesen die al ccn paar jaar in 'De Ha zenberg' verblijven en waar tot op he den geen gegadigde voor is gevonden. 'Moeten wij die dieren er de dupe van laten worden dat ze hun uiterlijk niet mee hebben? Wij vinden van niet. Vandaar dat wij hier een paar honden hebben die wij als ons eigen huisdier hebben geadopteerd', aldus Ingrid Niemeijer. Van onze weerkundige medewerker De reactie op de hitte in de laatste week van juni en de eerste van juli is niet uitgebleven. De koude oceaan reageerde prompt met koele noordwes tenwinden. buien en over het alge meen wisselvallig weer. Oorzaak? De tijdens de hittegolf boven het conti nent opgestegen lucht (warme lucht is nu eenmaal lichter dan koude en stijgt op) moest logischerwijze worden vervangen. Wij spreken in dit geval van de 'Europese moesson'. De Lon- dense prognose: de tweede juli-helft wordt koeler dan de eerste, blijkt uit te zullen komen. De nieuwe depressie van 1004 millibar ten zuiden van IJs land is met de krachtige noordweste lijke hoogtestroming boven de oceaan (altijd een veeg teken!) snel naderbij gekomen en koerst nu langs IJsland naar het zeegebied ten westen van Schotland. Fronten ervan brengen in middels alweer regen op de Britse ei landen, vervolgens ook in Nederland. Stations in West-Ierland tapten gister avond 4 millimeter af. Later keerden de buien terug. De weerschepen en satellietfoto's signa leerden ivoensdag achter het front een flinke hoeveelheid wolken. Erg zonnig ziet het er dan ook niet uit en bovendien zal St. Margriet (vrijdag 20 juli) vermoedelijk niet droog verlopen en dat is vooral voor wie aan uitspra ken van onze voorouders geloof hecht, niet al te prettig. 'Regen op St. Mar griet, zes weken een natte tied' zeiden ze en: 'Beginnen de Hondsdagen met regen, gaan wij slechte tijden tegen'. Een paar korrels zout zijn hier wel op zijn plaats, maar toch moeten we het hogedrukgebied nog zien komen, dat zo dadelijk dwars tegen de Honds dagen-draad in de regen en koelte ra- dikaal van het programma schrapt. Vraag: Wij willen dit jaar vakantie nemen. Dit is voor de eerste keer en er zijn veel vragen: A. kunnen we de groene kaart ook voor 2 weken nemen of moet dat voor een heel jaar? b. wat gaat ons het aanhangwagentje kosten dat we huurden, in de verzeke ring, C. Van welk materiaal kan het nummerbord voor dit wagentje zijn? Van watervast triplex, waar we zelf de nummers opschilderen, D. Wat is globaal de kortste weg, die ook de snelste is? E. Welke taal wordt er ge sproken. Duits of Frans. F. Waar kan ik een goede landkaart kopen van Zwitserland. G. Is er een boekje of zoiets in de handel, waarin staat welk geld daar in omloop is en wat het verschilt met het Nederlandse? H. Wat hebben we daar nodig op een camping (we gaan met de tent). Een kampkaart of mag het iets anders zijn. I. moeten we een paspoort kopen of kan het ook met een identiteits kaart? Gaarne op al deze vragen ant woord en bij voorbaat vriendelijke dank. Antwoord: U vraagt ons wel heel veel en als daar plaats en tijd voor was zouden we u zelf uitgebreid wil len inlichten, maar de enige raad die we u en allen die uw voorbeeld wen sen te volgen is: Wordt lid van de ANWB (Wassenaarseweg 220 Den Haag. Tel. 070-264426. U ontvangt dan het handboek 1973 waarin het juiste antwoord te vinden is op al deze vra gen en de tientallen die u nog verge ten bent. Op hoofd en bijkantoor is het mogelijk te kopen wat u nodig hebt aan boekjes kaarten enz. Kam- peerkaarten kunt u daar regelen; kort om men wijst daar de weg naar de juiste adressen, als men de zaken niet zelf voor u opknapt en dat alles voor een paar gulden per jaar. (n.b. De vragensteller is echt een abonnee van ons blad en zijn brief is woordelijk overgenomen. De antwoordman is geen propagandist van beroep, maar al meer dan 50 jaar met veel plezier en weinig moeilijkheden lid van deze bond geweest). Vraag: Graag zou ik willen weten of iemand vrijelijk een particulier re cherchebureau kan oprichten of lei den? Of is daarvoor een vergunning nodig? Bestaat er ook een landelijke vereniging van recherchebureau's. Antwoord: Volgens onze gegevens is het voor ieder mogelijk te proberen, een dergelijk bureau op te zetten. Echter heeft het zonder een groot be ginkapitaal van ten minste ƒ50.000, zeer vele relaties en introducties geen zin ermee te beginnen. En dan spre ken we niet eens van aanleg, kundig heid en ervaring. De eerste drie maanden moet u alles, wat u inves teert, beschouwen als voor 90 procent weggegooid. Een vereniging of bond bestaat er naar ons weten niet. Onder collega's zal er misschien samenwer king mogelijk zijn, maar liever ver mijdt men onderling contact. Het bu reau waarbij wij onze informaties in wonnen, is een van de grootste van ons land. Vraag: Aan de Schotse stranden zoch ten we vorige zomer bolvormige schelpjes, slakkehuisjes. Hoe kan ik daarin gaatjes krijgen om er kettin gen van te maken. Een hete naald werkt niet. Met een boormachine springen ze weg. Antwoord: Het zou misschien moge lijk zijn met een klein zogenaamd roosjesponsje al draaiend gaatjes te slijpen in de schelpen. Met de linker hand houdt u het schelpje vast en met de rechter draait u. Als u zo'n dingetje vast kan zetten (tien tegen één dat het vermorzeld wordt, als u het probeert), zou het wellicht moge lijk zijn met een uiterst fijne boor een gaatje te maken. Al met al een hachelijk bedrijf, want de dingetjes zijn uitermate breekbaar. Het zou de moeite waard zijn, eens in een speciale hobby-afdeling van een grootwarenhuis of in een doe-het-zelf- of schilderszaak te zoeken naar meta len ringetjes of plaatjes, waarop de schelpjes met tweecomponentenlijm kunnen worden geplakt. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het hem kost. 2.49- 2.59 6.42- 6.72 7.06- 7.31 108.75-111.75 41.50- 44.50 63.25- 65.25 90.50- 93.50 62.50- 64.50 47.50- 49.50 46.25- 48.25 14.95- 15.25 4.40- 4.65 8.70- 9.70 70.00- 73.00 '7.00- 17.20 (Amerikaanse en Canadt-^ dollars en Engelse ponden staan vermeld in gul dens, de overige noteringen in centen.) 'Alleen het bovenste laagje, zei ik nog, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7