Weinig ruimte voor ontwikkelingshulp Levohof Geen ontslag voor generaal Meijnderts 'Heinrich Böll weet van de Sowjet-Unie niets af' 'Franse daad aanslag vrijheid op open zee' In deze krant Bezuiniging defensie kleiner dan gedacht Ihdelijk' weer een auto in de gracht niplete unie ^ypte-Libië Lr uitgesteld 46 Belgen verdronken krant Astmapatiëntjes lijden onder illegaal huisvuil bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leidse Courant Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 DONDERDAG 19 JULI 1973 54ste jaargang no. 91 rOGELEZANG E/tVOER «fe=ENpoRT DOOR GEHEEL NEDERLAND ER KUUR "STOELEN. TAFELS, SERVIES GOED. KOFFIEZETMACH LADDERS WATERREÈKSTR. 28 OORDT TEL.33868 b.g.g. 40068 AfdMSezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl kan in de begroting 1973-1974 minder voor ontwikkelingshulp doen dan het van plan was, vooral omdat minister Vredeling (defensie), althans de eerste twee jaar, niet zulke forse bezuinigingen op zijn begroting wil doorvoeren als van hem werden verwacht. Dit is een van de laatste ontwikkelingen in het kabinetsberaad over de begroting 1974 dat nog de gehele week duurt. jsterdam kwam gisteren na jaren weer een auto in de Herengracht terecht. Wat vroeger een dage- erschijnsel leek, leek onmogelijk geworden nadat een zorgelijk stadsbestuur langs de wallekanten I had geplaatst. De chauffeur van deze auto was echter zo blij met z'n eindelijk gevonden parkeer- 1 dat hij in volle vaart ook over de hekjes ging. Voor dc talrijke toeristen was de reddingsoperatie j er geval een belevenis. De chauffeur mankeerde niets. r (UPI) Do volledige unie ■Egypte en Libië is een jaar uit- L Bij de besprekingen, die de e leider, kolonel Khaddaffi on- n Egypte voerde, is voorlopig igekomen om op 1 september jaar in beide landen een refc- te houden over het principe i volledige unie. Op 1 septem- het volgende jaar zal opnieuw erendum worden gehouden om indelijke grondwet van de nieu- tt goed te keuren en de presi- van te kiezen. gisteren door radio-Cairo mee- I, naar aanleiding van de 'een- ars' naar Cairo, die door Khad- georganiseerd, kennelijk uit tegen deze voorlopige overeen- Radio-Cairo deelde voorts mee Libische betogers, die op weg gyp te zijn, geen toestemming irijgen naar Cairo te gaan. is bereid de deelnemers aan ars te verwelkomen maar zal (t oog op de strijd met Israël' ;staan dat er demonstraties of vorden gehouden. Egyptes enl- ieke partij, de ASU, heeft aan- igd met de Libiërs in de bad- ttersa Matruh, vlakbij de grens bië, een dialoog te willen hou- nnelijk om hen te beletten naar e gaan. Verder zal de ASU op ap 21 juli massa-bijeenkomsten eren. der pag. 9. Tass reageert op kritiek van schrijver MOSKOU (DPA, Reuter) Het officiële Russische pérsbureau Tass heeft de Westduitse schrijver Heinrich Böll verweten, dat hij niets afweet van de toestand in de Sowjet-Unie, maar zich wel veroorlooft daarover een oordeel uit te spreken. Tass reageerde hiermee op een inter view van Böll vorige week met de Westduitse krant Frankfurter Rund schau, waarin hij het cultuurbeleid van de Sowjet-Unie en het optreden tegen oppositionele intellectuelen, zo als Amaïrik, veroordeelde. Böll, die voorzitter is van de internationale PEN-club van letterkundigen, zei ook dat hij zich niet kan voorstellen dat de Sowjet-Unie tot deze organisatie zal worden toegelaten. Tass zegt het te betreuren dat 'de vloed van anti-Sowjet-propaganda vaak ook zeer respectabele intellectuelen meesleurt, die toch in staat zouden moeten zijn zwart en wit van elkaar te onderscheiden'. Dat was ook met Böll gebeurd, wiens 'anti-oorlogs- ën anti-fascistische werken ook in de Sowjet-Unie zeer populair zijn'. 'Beweringen van Böll dat de Sowjet- Unie de culturele contacten oost en west probeert te verhinderen, dat de Russische intelligentsia geïsoleerd en vervolgd wordt als ze met collega's in andere landen contact opnemen, ge ven een volledig vertekend beeld', al dus Tass. 'Böll heeft tien jaar geleden eens in Moskou gezegd dat men schrijver wordt, omdat men zichzelf beperkingen weet op te leggen. Maar de Sowjet-realiteit en de wijze van le ven in de Sowjet-Unie is één van die duizend zaken, waar Böll niets van af weet'. Het persbureau is dan ook van mening dat Böll tot zijn uitspraken werd gebracht door anderen, wier enig doel bij hun voorlichting van Böll was om de Sowjet-Unie te belasteren. De verklaring van Tass komt een dag na het bericht van Russische dissiden ten, dat Andrej Amalrik (schrijver van het boek 'Haalt de Sowjet-Unie 1984') opnieuw tot drie jaar werk kamp is veroordeeld wegens belaste ring van de staat. De 35-jarige Amal rik zou in mei uit een werkkamp ko men, waar hij op dezelfde beschuldi ging drie jaar werd vastgehouden. Maar twee dagen voor zijn vrijlating kreeg hij te horen dat hem een nieuw proces wachtte. wol kt het westen uit toenemende piking, plaatselijk gevolgd i regen of motregen. Matige, Ptoe krachtige wind, krim- van west naar zuidwest, fmum-temperaturen rond 19 len Celsius. IGEN EN OVERMORGEN: H toe regen erf normale tem- jturen. lorgen zon op: 04.00 onder: 20.48 maan op: 22.14 onder: 10.26 - Nieuw-Zeeland hekelt opbrengen Fri SYDNEY (UPI, DPA, Reuter, AP) De Nieuwzeelandse premier Norman Kirk heeft gisteren het Franse optreden tegen het onder Amerikaanse vlag varende protestjacht Fri in de wateren rondom het eiland Moeroeroa in de Stille oceaan afgekeurd. Hij noemde het 'een aanslag op de vrijheid op open zee'. (ADVERTENTIE) men,planten, dieren... De Franse marine heeft volgens het Nieuwzeelandse ministerie van defen sie de Fri geënterd en gelast, het ver boden gebied, waarin de Franse kern proeven gehouden moeten worden te verlaten. Het Nieuwzeelandse fregat Otago, dat ook in het proefgebied vaart, heeft opdracht gekregen, zich niet in te laten met de actie tegen de Fri. die door vijftien Franse militairen werd uitgevoerd. Aan de beman ning van de Fri werd geadviseerd, huiswaarts te keren. De Nieuwzeelandse minister Colman, die zich aan boord van de Otago be vindt, heeft premier Kirk laten we ten, dat de Franse atoombom 'in de komende 36 uren' tot ontploffing zal worden gebracht. Probleem iet hart van 't knul I bij het Veluwemeer top-attractie in juli: indioze bloemen-show De Franse marine wordt nu nog geconfronteerd met het pro bleem hoe op te treden tegen het fre gat Otago, dat op ongeveer 120 km uit de kust van het atol Moeroeroa, waar de proeven genomen zullen worden, rondvaart. Tenminste nog een protest- jacht, een éénpersoons, negen meter lang vaartuig, zou koers hebben gezet naar de gevarenzone. De Otago ving een reeks radiobood schappen van de Fri op toen de Fran se admiraal die in de testzone het be vel voert, het schip eerst beleefd ver zocht het gebied te verlaten en toen 15 mannen aan boord stuurde om de controle over het jacht over te ne men. Toen de Franse matrozen aan Ik heb ons hele gesprek op de band gezet, Marjan, nu draai ik het nog eens allemaal af. Minister Vredeling vindt dat bezuini gingen op zijn departement onder meer door bepaalde taken af te kap pen alleen kunnen worden doorge voerd wanneer er nu eerst kostenbe sparende investeringen worden ge daan. Dit geldt bijvoorbeeld de recen te aankoop van een nieuwe radarin stallatie. Hoewel deze 45 miljoen gul den kost, is deze aankoop volgens het ministerie toch kostenverlagend, om dat op het in bedrijf houden van de oude installatie voortdurend geld moest worden toegelegd. Volgens het progressieve regeerak koord Keerpunt '72 zou er tot en met 1976 in totaal 1500 miljoen gulden op defensie moeten worden bezuinigd (per jaar zo'n 375 miljoen gulden). Op de nog lopende begroting 1973 is men met een bezuiniging van 69 mil joen gulden ver beneden dit gemid delde gebleven. Ook in 1974 verwacht te men iets beneden dit gemiddelde te zullen blijven als gevolg van lang lopende verplichtingen, maar volgens minister Vredeling zal dit nu nog veel minder moeten zijn. Hoeveel pre cies is niet bekend. In ieder geval is wel vast komen te staan dat de ruim te voor de begroting 1974 vooral hier door bijzonder klein is geworden, na melijk slechts een kleine vijfhonderd miljoen gulden, waarmee nieuwe ta ken worden aangevat, zoals de verho ging van de ontwikkelingshulp. In het kabinetsberaad van deze week kwam deze tegenvaller bijzonder hard aan. Van de vijfhonderd miljoen gul den zullen onder meer moeten wor den betaald nieuwe verplichtingen op de begrotingen van CRM en onder wijs, de uitbouw van de fiscale oude dagsvoorziening voor zelfstandigen en de verhoging van de ontwikkelings hulp. Volgens het bestaande vierja renplan van oud-minister Boertien (ARP) zou er voor 1974 1.325 miljoen gulden voor ontwikkelingshulp wor den uitgegeven. De programma's van zowel de pro gressieven als van de christelijke drie mikken echter op een veel hoger be drag. De progressieven willen in 1976 anderhalf procent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp ge- Bus stort in rivier VIZELLE (FRANKRIJK) Een bus met 49 Belgische toeristen is gister avond bij Grenoble uit de bocht ge vlogen, van de weg afgeraakt en na een val van 25 meter in een rivier ge stort. Slechts drie van de inzittenden zijn gered; zij werden uit de bus ge slingerd voor deze in het water ver dween. Zij verkeren in levensgevaar. boord kwamen, stopten de radio-uit zendingen van het jacht. Aan boord van de Fri bevindt zich een 15 koppen tellende bemanning, onder wie Amerikanen, Nederlanders, Nieuwzeelanders, Engelsen en Fran sen. Een van de Franse bemanningsle den van het protestjacht is de Franse generaal buiten dienst Paris de la Bollardière. Frankrijk heeft gisteren het verdrag van 1967 ondertekend, dat kernwapens uit Latijns-Amerika weert. RITA Sowjet-cement naar Israël voor huizen Joodse immigran ten JERUZALEM (UPI) De Sow jet-Unie gaat voor 3,5 miljoen dollar cement leveren aan Israël. De Israëlische woordvoerder, die dit gisteren meedeelde, zei dat er sprake is van de grootste han delsovereenkomst tussen Israël en de Soicjet-Unie, sinds dat land in juni 1967 de diplomatieke be trekkingen met Israël verbrak. Israël heeft het cement hard no dig door de grote toevloed van Joodse immigranten uit de Sow jet-Unie en door gebrek aan grondstoffen. Ir. H. Vredeling ven. De christendemocraten iets min der (in 1975 0,7 procent van het bru to nationaal produkt) maar toch ook een dusdanig bedrag, dat geleidelijke opvoering van de ontwikkelingshulp begroting, ook voor die van 1974, no dig is. Daarom bad het kabinet beslo ten de planmatige begroting van 1.325 miljoen met een fors bedrag te verho gen uit de begrotingsruimte die zou vrijkomen door bezuinigingen op an dere ministeries. Daarbij moest men het vooral hebben van de gelden die vrij zouden komen door de bezuini gingen op defensie. Om uiteindelijk toch nog te komen tot de geringe begrotingsruimte van vijfhonderd miljoen gulden is nog een gigantische operatie nodig. Het wensenpakket dat de verschillende ministers bij hun collega Duisenberg van financiën indienden, leverde al een forse overschrijding van ongeveer 3,4 miljard gulden van de begroting op en hiermee zijn de wensen van de ministers nog aan de sobere kant ge weest omdat circa 2,7 miljard gulden van dit bedrag al besteed zou moeten worden aan een voortzetting van het huidige beleid. Binnen de verschillen de begrotingen zullen dus aanzienlijke beleidsombuigingen (bezuinigingen moeten worden aangebracht. Vast staat dat de grootste klappen zullen vallen c.p de begrotingen van verkeer en waterstaat (vooral de waterstaats werken zullen het moeten ontgelden) en de landbouw. De precieze verde ling van deze bezuinigingen worden later deze week vastgesteld. Limiet Tegelijkertijd heeft het kabinet zich beziggehouden met de vaststelling van het dekkingsplan. Venvacht wordt dat dekking vooral gezocht zal worden in de vermogenssfeer en het zwaarder belasten van de auto. Voorlopig be staan er geen plannen om consumptie goederen zwaarder te belasten. Het kabinet is aan de limiet gebonden dat de belastingdruk met niet meer dan 0,6 procent verzwaard zou mogen wor den. De confessionele partijen hadden liever gezien dat dit 0,5 procent was, maar zij hebben zich uiteindelijk bij 0,6 procent neergelegd. Welke belas tingen in dit kader worden verhoogd heeft het kabinet nog niet beslist. In politiek Den Haag wordt aangenomen dat zowel de inkomstenbelasting als de btw buiten schot zullen blijven. Echter zal de inflatiecorrectie geheel of gedeeltelijk niet doorgaan. Deze maatregel zal dan ondermeer gepaard gaan met een optrekking van de be lastingvrije voet, zodat de lagere inko mensgroepen geen nadeel ondervin den van deze indirecte wijze van be lastingverhoging. Het effect van deze en andere begeleidende maatregelen is dat lagere inkomensgroepen toch Conimissie-Langeineijer adviseert: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie-Langemeijer, die een onderzoek moest instellen naar het zogenaamde generaalsconflict bij de landmacht, heeft minister-president Den Uyl gisteren rapport uitgebracht. Naar verluidt is de commissie tot de conclusie gekomen dat de comman dant van het Eerste Legerkorps, luitenant-generaal F. E. Meijnderts, niet ontslagen dient te worden. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde gis teravond nog geen mededelingen doen over de inhoud van het rapport, om dat de heer Den Uyl er nog geen ken nis van had genomen. De premier werd de hele dag in beslag genomen door de begrotingsbesprekingen. De commissie werd in april ingesteld door de toenmalige minister-president Biesheuvel, nadat een ernstig conflict was gerezen tussen generaal Meijn derts en zijn chef, luitenant-generaal G. IJsselsteijn. Laatstgenoemde drong, daarbij gesteund door andere opper- officieren, aan op ontslag van generaal Meijnderts. De toenmalige minister van defensie De Koster was daartoe genegen, maar hij stuitte op verzet van de heer Biesheuvel. Het onderzoek van de commissie concentreerde zich dan ook op de vraag of ontslag van gene raal Meijnderts gewenst was. De com missie stond onder voorzitterschap van mr. G. E. Langemeijer, procureur-ge neraal bij de Hoge Raad. Een van de plannen van het kabinet om het dekkingsplan voor 1974 rond te krijgen is dc bijdrage van automo bilisten, die een bedrijfsauto ook voor eigen genoegen gebruiken, te verho gen. Op .iet ogenblik moeten zij voor de belastingen vijftien procent van de cataloguswaarde van de auto bij hun inkomen optellen. Het kabinet over weegt dit te verhogen tot twintig vljfcntwlrtig procent. nog een bedrag uitgekeerd krijgen ge lijk aan 80 procent van de inflatiecor rectie en de hogere inkomensgroepen 40 tot 50 procent. Vast staat ook dat per 1 januari de benzine-accijns zal worden verhoogd. Ook een verhoging van de vermogens belasting zal naar aangenomen wordt een bescheiden bijdrage moeten leve ren in de dekking van de begroting. Het is niet zeker of minister Gruyters (volkshuisvesting) erin zal slagen de huurwaarde van de eigen woning (die fiscaal bij het inkomen wordt opge teld) fors op te trekken. Met deze maatregel wil de minister bereiken dat mensen met een hoog inkomen minder kunnen profiteren van het be lastingvoordeel van huizenbezit. Voor al in confessionele kring bestaat er ernstig bezwaar tegen dit voornemen van de minister, omdat destijds de huurwaarde expres laag is vastgesteld toen de onderhoudskosten van een huis niet meer aftrekbaar werden. De christelijke partijen zouden alleen ak koord gaan met een geleidelijk op trekken van de huurwaarde in over eenstemming met de prijsontwikke ling. Binnenland Stakers zwichten voor rode cijfers... 5 Toevlucht zwerfdiereu 7 Buitenland Top-militairen VS te luxe... 9 Saigon verwerpt plan van Vietcong 9 Kerk Export van vredesweek 2 Priesters oneens met defensie 2 Sport Ronald de Witte knecht van Godefroo* 11 Economie Nigeria meer olie-profijt 17 Men schrijn ons 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Puzzel 6 Weekbladen 13 Familieberichten 14 Autorubriek 15 Van onze correspondent ARNHEM In het bosreservaat Oranje Nassau's Oord tussen Wage- ningen en Renkum wordt een tenten kamp van jonge astmapatiëntjes voortdurend in stank en stof gezet door illegaal gestort vuil. Op amper veertig meter van de tentjes gooit de Renkumse ondernemer Peelen on danks series waarschuwingen en zelfs een boete van 5000 gulden industrieel en huisvuil neer. Een vergunning daarvoor is nimmer afgegeven, en de gemeente Wageningen heeft besloten het stortgat definitief te sluiten. De talrijke waarschuwingen bleven zon der gevolg. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: O maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1