Betuwe geplaagd door RAF-lawaai feel uitvallers op de iveede dag vierdaagse de weekbladen lamoorden Weer gifgas ontsnapt in ICI-fabriek Gympie en slipper Auto van de weg? Eerst calvinist Jeneverstokerij in Bladel ontdekt bekeerd Bestaande systeem Bommen op Cambodja jlW/KWARTET DONDERDAG 19 JULI 1973 T12/K13 Van een onzer vei slaggevers ROTTERDAM Na het ongeluk van drie weken geleden, toen de operator L. Stuyvenberg, 26 jaar, als gevolg van het inademen van zeer giftig phosgeengas in kritieke toestand moest worden opgenomen in een zie kenhuis waar hij nog steeds verblijft, is in de chemische fabriek van ICI-Hol- land in Europoort opnieuw gifgas ont snapt. Het gevolg is, dat de onder houdsmonteurs H. A. Somers en H. J. Ph. Everwijn, beiden uit Spijkenisse, ter observatie in de ziekenzaal van de bedrijfsgeneeskundige dienst moesten worden opgenomen. Zij konden gister ochtend echter weer aan het werk gaan. Een derde onderhoudsmonteur, de heer W. Thape van het aanne mingsbedrijf Kramer Freher te Rot terdam, is nog in observatie. Het thans ontsnapte gas is monoch- loorbenzeen. Het is bedwelmend maar niet zo giftig als phosgeen. Het kwam vrij uit een vacuümpomp, toen de drie monteurs een fitting verwissel den. De heer Mathon van de ICI-Holland vertelde ons, dat van een ongeluk geen sprake is. 'Dat de drie monteurs ter observatie de ziekenzaal in moes ten is alleen het gevolg van de na het ongeluk met de heer Stuyvenberg ver scherpte voorschriften', zei de heer Mathon. 'Het werk dat deze mensen deden, hield eveneens verband met de verscherpte voorschriften. Bij het ver wisselen van de fitting zagen zij een wit wolkje van ongeveer een centime ter of veertig doorsnede. Een paar weken geleden zou niemand zich daar over druk hebben gemaakt, nu moes ten alle drie op grond van de nieuwe voorschriften naar de bedrijfsarts, die hen in observatie nam, hoewel er geen ziekteverschijnselen waren ge constateerd. Onze beide monteurs zijn weer aan het werk. Dat de heer Tha pe langer in observatie blijft komt, doordat hij niet bij ons in dienst is maar werkt bij een bedrijf, dat voor ons werkzaamheden verricht. Wij moeten ons tegenover dat bedrijf vol ledig kunnen verantwoorden.' Wat daarna zal gebeuren, is nog onze ker, want Congresleden, die tot een dergelijke cynische regeling bereid zijn geweest, zullen als de termijn verloopt, zich niet al te hard verzet ten, tegen een verlenging daarvan als die wordt voorgesteld als vereist voor de eer van de VS of de bescherming van het bewind van Lon Nol. En tot slot: 'het valt te vrezen, dat het volk van Cambodja ook na midden augus tus nog lang niet af is van de Ameri kanen, tenzij men in het Westen eens aandacht gaat besteden aan wat wer kelijk belangrijke zaken zijn en men duizenden tonnen bommen per maand op een voor zijn vrijheid strijdend Aziatisch boerenvolk als een groter schandaal gaat zien dan een paar af- luisterapparaten bij de concurrent'. In De Groene verder aandacht voor een alarmerend bedrijfsongeval bij de ICI-fabriek in de Rijnmond en het storten van chemisch afval in zee, waarvan niemand 'bij benadering ook maar kan zeggen hoeveel er al is ge stort en dat maar doorgaat'. Haagse Post John Jansen van Galen trok voor de Haagse Post zijn wandelschoenen aan om er achter te komen, wat de Vier- daagsetippelaar nu eigenlijk bezielt. Over het schoeisel merkt hij op: 'Ve len preferen de stappers, die in het dagelijks werk gedragen worden, en verder is bijna elk soort vertegen woordigd: het ouderwetse gympie, de zomerse damesschoen, bergsportschoe nen, soldatenlaarsjes, canvas booties. Zelfs de slipper ontbreekt niet, maar de drager daarvan is de laatste dag niet meer op het parcours te beken nen'. In de serie 'Polariseren onder Den Uyl' komt deze keer mr. Erik Jurgens van de PPR aan bod. Hij zegt, dat de christendemocraten de ontwerpers zijn van de polarisatiegedachte in Ne derland. 'Die hebben de antithesege dachte gelanceerd dat het niet mo gelijk was met de socialisten of de vrijzinnigen samen te werken. Daar om is het zo'n gotspe, dat zij, nu er op heel andere wijze polarisatie wordt bepleit, zeggen, dat het schandelijk is en dat er toch harmonie moet zijn. Dan zeg ik: wanneer hebben jullie vroeger harmonie bepleit, zodat bij voorbeeld de SDAP in de jaren dertig in de regering kon komen?' HP's omslagverhaal levert een portret op van de vijf waddeneilanden, waar 'honderdduizend stedelingen zich pro beren te vertreden in de stille natuur'. Accent Prijst de auto zich van de weg? vraagt Accent zich af vanaf het titel blad. Oud-minister Drees van verkeer en waterstaat gelooft van niet. Hij verwacht weinig invloed van de kos tenstijging op bezit en gebruik van de auto. Hij is voorstander van een be leid, dat een selectief autogebruik be vordert of zelfs oplegt. 'Ik geloof, dat het parkeerbeleid van grote betekenis zal worden om een selectief autoge bruik te bewerkstelligen. Bijvoor beeld, als men beslist, dat het parke ren in de binnensteden een gulden of een rijksdaalder per uur gaat kosten, ik noem maar wat'. Thomas Leeflang schrijft over het Vincent van Gogh-museum, dat op 2 juni van dit jaar open ging. Suppoost H.E. van der Noll: 'de belangstelling is overweldigend. De tijd, dat een mu seum iets plechtigs was, is voorbij. Het Van Gogh-museum is een open huis, waarin iedereen welkom is en waar de bezoeker zelf creatief bezig kan zijn'. De Nieuwe Linie Harry Mulisch wordt in De Nieuwe Linie geïnterviewd door Gerard de Bruyn naar aanleiding van zijn boek 'Het seksuele bolwerk'. 'De seksuali teit is nooit een probleem voor me geweest', aldus schrijver Mulisch, die verder zegt zich doorgaans niet begre pen te voelen door zijn critici. 'Al thans, door de meesten niet'. Ik heb een manier van denken en benaderen, die ze vreemd vinden. Er zitten teveel dubbele bodems in Dat kennen ze niet. 't Zijn stijve calvinisten in dit land. In Nederland is iedereen eerst calvinist en dan pas calvinist, katho liek of communist'. Gerard van den Boomen zet de discus sie voort ever de oppositie in Oost- Europa en het debat erover en Th. Nederlof laat weten, dat er 'niet ge noeg dokters zijn voor het zieke geld stelsel'. Ook in nachtelijke uren Van een onzer verslaggevers ZALTBOMMEL/DEN HAAG Engelse straaljagers iijn de laat ste dagen oorzaak van lievige lawaaioverlast boven het Betuwse grondgebied. ide6 iijnde meisjes op de Vierdaagse 52 03»cn onzer verslaggevers 2e]_ 25.EGEN De vierdaagseleiding heeft voor het eerst in de geschiedenis van haar marsen een gele 2<s! itgereikt. Het betrof een kwieke 70-jarige Belg die zich al anderhalve dag aan hardlopen had 99] lig gemaakt. Nadat hem reeds een waarschuwing was gegeven stelde de controle gisteren opnieuw is at hij strijdig met het reglement handelt, dat zegt dat tijdens de vierdaagse het contact met de niet mag worden verloren. Met toestemming van de luchtmacht staf voeren zij op geringe hoogte uren achtereen oefenvluchten uit, tot woe de van de Betuwse bevolking en de recreanten in dit gebied. Het gaat om vliegtuigen van de RAF, de Engelse luchtmacht, die gestatio neerd zijn in West-Duitsland. Begin deze week voerden vier straaljagers van het type Harrier twee uur lang schijngevechten uit boven de Bomme- ler- en Tielerwaard. Volgens een woordvoerder van de luchtmachtstaf in Den Haag werd deze luchtgevechts training uitgevoerd boven de 2250 meter. Toeschouwers meenden even wel, gezien het donderend lawaai dat de militaire vliegtuigen maakten, dat op veel geringere hoogte werd geope reerd. De afgelopen weken is er druk boven zuidelijk en midden-Nederland gevlo gen. Het komt vaak voor dat (Britse) straaljagers zo rakelings over boerde rijen en huizen scheren, dat de piloten zichtbaar zijn. De Harriers waarmee de Engelsen vliegen, zijn berucht om het kabaal dat ze maken. Volgens de luchtmachtstaf zijn de trainingsvluch- ten van de Engelsen van te voren aangemeld. Het verkeerscentrum in Nieuw-Milligcn is van liet intensieve oefenverkeer van de laatste dagen op de hoogte. Twee jaar geleden heeft de RAF toestemming gevraagd om boven zuidelijk Nederland te oefenen. Zij heeft daarvoor in principe toestem ming gekregen. Voor elke oefening moet een vluchtplan worden inge diend. Aan de hand daarvan wordt ge- ofd van de afmeldingsbureaus, r Toes, reikte de watervlugge 33|en vierkantig geel kaartje uit z'n loopnummer stond aange- n de mededeling: laatste waar- -- ig. "Wanneer de Belg zich van- ggtmieuw aan marathon-neigingen 3ig maakt, zal hij worden gedis- 2tpeerd. De oude heer liep zeer id maar toch bedaard weg. De- urtenis was de opmerkelijkste 57. tweede wandeldag, die overi- i'èt respectabele aantal van 508 g[ "8irs heeft opgeleverd. 1 30ge score die voornamelijk moet 527 2eweten aan ongeoefendheid. 425 24*8 wordt van de overgebleven 35 3Ïopers een krachttoer gevergd 2Vorm van de afmattende voet- _iaar het heuvelachtige Groes- !)e medische dienst verklaarde FVond meer dan duizend blaren ele gevallen van stijfheid in de iNdele: te hebben behandeld. De par te 43#JziSingen in het land van Maas 14 215»1 de Waaldijk viel uit »2 2*1 het wandelleger korte tijd 88 i8ile£d omdat er een traject was 55.75 58 zonder mogelijkheden tot het 44tfen van vloeibard opkikkers. ncben een deel van de woensdag- 36t doorgebracht in de VIP-tent, nlijf voor de 'very important in het Amerikaanse kamp lsoord. Het militaire Ameri- obiigatiejcontingent heeft de vierdaagse it in het teken van de 'oefe- 'ectie'. De driehonderddertig van de basis Giessen bij worden uitzonderlijk in de In deze VIP-tent, be lt een tapijt, voorzien van een De penningmeester van de vierdaagse, drs. E. van de Velden, zit in zorgen. De vierdaagse wordt steeds duorder, het valt ieder jaar moeilijker de touw tjes aan elkaar te knopen. Een zilveren kruis kost 14.60 gulden en een ver guld gouden kruis vandaag de dag 17.50 gulden. Dat is in beide gevallen meer dan het inschrijfgeld bedraagt. En dan te bedenken dat er morgen alleen al zo'n 300 zilveren kruisen moeten wordeij uitgereikt. bar en zeer gemakkelijke stoelen, de airconditioning behoefde niet te functionéren vernamen we dat op twee en halve Amerikaan één verzor ger aanwezig is. Gegrinnik De lopers vertrekken iedere morgen, voorzien van schoon ondergoed en een schoon uniform nadat een uitge breid Amerikaans ontbijt, compleet met pancakes, is geserveerd. Ze ver zorgen ook hun eigen lunch maar blijken wel bereid de Nederlandse avondmaaltijd te nuttigen. Wat die persoonlijke verzorging betreft, de Engelse soldaten hebben één verzor ger op twintig man, de Nederlanders hebben er één op de dertig. Hygiëne en luxe gaan hand in hand bij de USA die een eigen wasserij, douche batterijen, ook met warm water, een kapsalon, een mobiele naaikamer en een schoenmakerij hebben meege bracht. Dagelijks komt er een vrachtauto met icecream en cola uit Duitsland voor twee verstrekkingen per dag. Natuur lijk beschikken ze over hun eigen arts, een eigen apotheek en hun eigen veldprediker. Om maar te zwijgen van een donkere kamer die films en dia- produkties voltooit, die desgewenst na één dag in het vaderland arri veren. Dat alles is dan nog maar een onderdeel van de oefening perfectio nisme, die in het internationale mili taire tentenkamp waar 7000 man in vierhonderdvijftig tenten bivakkeren wel wat gegrinnik veroorzaakt. De Amerikanen hebben op het vliegveld Deelen een helikopter gestationeerd die in actie is gekomen toen een van de airbornekadetten de Engelsen hebben een groep van dertien- tot zeventien-jarigen in hun gelederen een lichte aanrijding op hun parcours overkwam. De Amerikanen hebben deze week ook met hun hefschroefvliegtuig een zieke Engelsman naar zijn kwartier in West-Duitsland gevlogen. Een Ameri kaans snufje is voorts de scheertenten waar men zich electrisch kan scheren. Heumensoord is een boeiend mannen- dorp er zijn scherpe controlemaat regelen dat taboe is voor vrouwen, met een eigen bank, postkantoor en tijdschrifttent. Er was een geval van blindedarmontsteking in het kamp, de patiënt vertoeft nu in een van de Nij meegse ziekenhuizen. De wandelarmée kwam gisteren later binnen dan op de eerste dag, er zijn meer vermoeidheidsverschijnselen. Het aantal tijdelijk kreupelen neemt toe. De gisteren zeventig jaar gewor- oefend. Volgens de luchtmachtstaf gaat het om regelmatige trainings- vluchten. Actiegroep Vorig jaar kwam een actiegroep in de gemeente Buren tot stand, nadat in dit gebied tot driemaal toe een straal jager neerstortte. In een brief aan de minister werd toen gewezen op het gevaar dat de regelmatig over de Be tuwe vliegende straaljagers veroorza ken. Gevraagd werd tegen te gaan dat de Betuwe niet meer als oefengebied gebruikt wordt door de koninklijke luchtmacht, noch door de vliegtuigen van welke NAVO-bondgenoot dan ook. Naast het gevaar, zorgt het kabaal re gelmatig voor boosheid en agressie bij de bevolking. In de brief aan de mi nister werd geschreven dat de straal jagers vaak op zeer geringe hoogte bo ven de dorpen vliegen. Dat gebeurt overdag maar ook in de nachtelijke uren. Soms wordt daarbij sneller dan het geluid gevlogen, wat supersoni sche knallen veroorzaakt. Een woordvoerder van de luchtmacht ontkende vorig jaar nog dat de Betu we als oefengebied wordt gebruikt. Deze streek zou, volgens een woord voerder toen, slechts gebruikt worden als overvliegzone van straaljagers naar de schietranges van de Vliehors en bij Terschelling. Nu blijkt dat het luchtruim boven midden- en zuid-Ne derland wel degelijk als 'proeftuin' wordt gebruikt. gele kaart den meneer Ariesen uit Wageningen onderbrak zijn wandeling voor een feestelijk etentje onderweg met ver wanten. Verder weinig nieuws van het vierdaagsefront. Het wordt war mer, en dat is een verontrustende zaak. Van een verslaggever EINDHOVEN In een boerenschuur in Bladel hebben douane en rijkspoli tie gistermiddag een illegale jenever stokerij ontdekt. De stokerij was in afbraak; alleen een ketel met distil- leerkom en enkele vergaarbakken werden nog aangetroffen. Er was geen voorraad illegaal gestookte drank aan wezig. De rijkspolitie vermoedt dat de drankstokers hun bedrijf aan het ont mantelen waren om het elders weer op te zetten. Van de stokers ontbrak ieder spoor. De boer bij wie zij voor hun activiteiten onderdak hadden ge vonden, kon nog niet door de rijkspo litie worden gehoord, omdat hij niet thuis was. ten van de massamoorden in u', aldus generale overste Asten tegen Rex Brico van Magazine, die naar Rome de generaal van de Witte ondervragen over de gebeur- 'j in Mozambique. Twee jaar Itrok Van Asten zijn Witte jt dit beruchte gebied terug Jeweten van de kerk wakker len'. Over de rapporten, die Jtings bekend heeft gemaakt, 'het is voor mij een uitge- aak, dat deze rapporten op berusten'. En over de voor- d van het Vaticaan: 'ik ge- een openlijke veroordeling Portugese koloniale politiek Vaticaan heel goed zou kun- len tot een diplomatieke Sar volgens mij is dat een Ti met Vaticaan zou moeten lo- vervolgde kerk is beter dan die haar rol niet vervult'. |fdredacteur D. M. van Ros- lisde gedurende een maand 5 door China om daar in zes 7en verslag van te kunnen jes bijeen genomen kreeg ik 1^ dat de communistische -? steeds de leiding heeft op niveaus. Maar de jft sinds de Culturele Revo- aantal kritische pottekijkers >iaatw ind.iin de vorm van de Revoluti- imités. Zij letten er scherp >feep e Partij niet verbureaucrati- Koninklijkoandelt volgens Mao's princi- d Nederland eert. 'mcrtKop«-eI k°P 'Tranen over Mozambi- jft Harry van den Bergh in irtlclpatlebe» Nederland, dat 'wij mede- ïdelijk zijn'. 'Het wir ha- ifund i962r gewusst zal voor ons De Groene 1963 nen gelden als Afrika ons iund 1964 A i aan zjjn verantwoordelijk- et »oiee»tortiu1ert Het is aan Europese ron Hyp- 20l 'n de zeer nabije toekomst Grondbezit /nen, dat zij weten, waarom ndsche Bnk ï&t; 0m het geweten van Eu- lyp.Ned, ,nn juist niets zou verwonderen, als Am sterdam de meest bekeerde stad van ons land zou zijn. Bekeren betekent innerlijke verandering, betekent to taal anders gaan denken en die be reidheid is in Amsterdam zeer duide lijk aanwezig'. In de serie 'Beroepskij kers' mag tv-criticus Henk Hofland het spits afbijten. 'Ik ben niet ver-, slaafd aan televisie. Ik schrijf erover om anderen een plezier te doen'. Vrij Nederland Vrij Nederland drukt op de voorpagi na het interview af, dat de Zweedse radio in Moskou had met de Russi sche kernfysicus Andrej Sacharov en dat leidde tot een grootscheepse aan val van TASS-commentator Joeri Kor- nilov. Hij noemt als de grootste fou ten van de Sovjet-maatschappij: de on vrijheid, de bureaucratisering van de toplaag, het administratieve apparaat, dat zo traditioneel fungeert, een fan tastisch klasse-egoistisch administra tief apparaat, dat er eigenlijk alleen maar naar streeft het bestaande systeem in stand te houden en de gro te inwendige tegenstelling met de mantel van het fatsoen bedekt'. Joop van Tijn had in Rome een ge sprek met kapitein Nicola Pappas, die in mei van dit jaar zich als comman dant van de Griekse destroyer Velos losmaakte uit een NATO-oefening in de Middellandse Zee, naar Italië vluchtte en met een deel van zijn be manning politiek asiel aanvroeg. Pap pas: 'de koning heeft totaal niets voor ons gedaan'. Marja Kroef sprak in Londen met Marcelino dos Santos, de vice-president van Frelimo. het bevrij dingsfront voor Mozambique. 'Ik vind', aldus Dos Santos, 'dat het in de lijn van de laatste Nederlandse rege ringsverklaring ligt, in direct contact met ons te treden en ons directe hiilp in onze strijd te geven'. typ. Ned. Hyp. (10%) jeidi: tr. Hyp. ds yan der jjoeven laat aiding van de operatie 'In- AfsiftepifVisser weten, dat 'het hem Jan Pluvier bericht in De Groene over de toestand in Cambodja. 'Tot half augustus mag Cambodja nog ge bombardeerd worden. Dat is de af spraak tussen Nixon en het Congres. Ook in halve fles van 5^5voor 5.25.Deze aanbiedingen gelden eveneens voor Wynand Fockink kersen-en frambrozenbrandewijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13