Scherpe daling bouwproduktie Disconto verhoogd van 5 tot 6 procent Hongerig Afrika zit met transportprobleem !n deze krant WASAUTOMATEN [ederlander leeft het ïste leven' Nationale Woningraad vreest: Rampzalige droogte in Afrika nstplicht Cambodja vee Jongens verdronken in Frankrijk Christendemocraten bepleiten eenheid statenverkiezingen Koningin gast van president Tito Protest-schip Fri moet Franse Kindermoorden Proefzone verlaten van Portugezen Pentagon geeft bombardementen op Cambodja toe Smokkel op politiefiets krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe LeMse Courant IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING E? Straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken ,a. 499,- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ÏRIJS (DPA) De Neder- der heeft in vergelijking met lere Europese volkeren het •,te leven. Tot deze opzienba- ide ontdekking is het Euro- te economische tijdschrift 'Vi- n' gekomen, dat in Parijs in Duits, het Frans, het En- s en het Italiaans wordt uit leven. In de 'Olympiade van welstand' voor het jaar 1972 ut het maandblad aan Neder- d drie gouden, een zilveren vier bronzen medailles toe. nemarken kreeg driemaal id, eenmaal zilver en twee- al brons, Zweden tweemaal id, eenmaal zilver en vier- al brons. t blad heeft vijftien Europe- landen onder de loep geno- n. Wat de economische groei reft, ligt Frankrijk voor st-Duitsland op de eerste ats. Verder is rekening ge iden met de algemene wel- naar rato van huislioude- Te apparaten, auto's eigen hw zen en vakantiereizen, de be- lemaitingopbrengst, de werkgele- monhheid, de sociale zekerheid, levensverwachtingen, de ge- dheidszorg, de vrije-tijdsbe- ling, de vrouwenarbeid en "^^bejaardenzorg. onn het aantal zelfmoorden, de s- en filmcensuur, alsmede :>ewe staatsvoogdij werden in het arto eerzoek opgenomen. Hieruit do g^Frankrijk tevoorschijn geko- i n als het land met de meeste tie-ambténaren, Nederland "®kf het land waar de meeste i aan *>0fden verboden, terwijl lenlo fst-Duitsland wordt aange zet als een van de landen ir de vrijheid het grootst is. treii ta, PLteegd ggwolkt selend be lend bewolkt met plaatse- enkele buien, mogelijk met eer. Zwakke tot matige zuid- lelijke wind, later ruimend r west of noordwest. Maxi- btemperaturen rond 19 gra ns w if. %EN EN OVERMORGEN: i c7JelvalIig weer met gematigde ^eraturen. gen zon op: 04.43 onder: 20.49 maan op: 21.58 Hfeer vlees, brood Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ineenstorten van de bouwprogramma's van de regering moet niet denkbeeldig worden geacht. Het lijkt niet onmogelijk dat in 1974 een niveau van maar 100- tot 110.000 woningen wordt bereikt. Aldus de Nationale Woningraad in zijn jaarverslag over 1972. De NWR is het overkoepelende orgaan van de woningbouwverenigingen en -corporaties. Een man kijkt mistroostig over het verdorde land van Niger, ten zuiden van de Sahara, waar de onafge broken droogte reeds duizenden koeien om het leven heeft gebracht, zoals dit dier. [Hl PENH (Reuter) In Cam- ■""■wordt met onmiddellijke ingang ilitaire dienstplicht ingevoerd, Mogsraad ingesteld en een chef- rkien<>emd voor het coördineren betrekkingen tussen regering ej^jj gsm acht. k&n desbetreffend communiqué en e Cambodjaanse regering, dat Gratn werd gepubliceerd, staat dat borgje dienstplicht alle mannen tus- en 35 jaar zullen worden opge- - In bijzondere gevallen kun- 'bO vrijstellinS krijgen. lt 93genwoordige sterkte van het djaanse leger bedraagt tussen pal"kp.000 en 200.000 man. Dienst- zou het aantal opvoeren tot Cambodja heeft de verplich- n bij de krijgsmacht te dienen ge* erder gekend. Gebrekkige coördinatie voedselhulp OUAGADOUGOU (Opper Volta) (AP) De organisaties, die hulp pogen te verlenen aan de door droogte getroffen gebieden van West- Afrika, worden op het ogenblik geconfronteerd met het grote pro bleem van het transport van de aangevoerde levensmiddelen. n me best voorstellen dat uitser, die op weg van zijn IHnaar het strand steevast in AUilometers lange file terecht len bovendien zijn auto niet kan, volgend jaar een an- lestemming kiest. -J Drs. H. L. F. H. Donkers, bestuurslid van de federatie van Noordhollandse V.V.V.'s. De problemen zullen vooral nijpend worden, wanneer bijna 250.000 ton dringend nodig graan uit het buiten land aankomt in de reeds overvolle havens. V.N.-functionarissen te Ouagadougou zeggen, dat 234.000 ton graan bijna de helft van de in totaal toegezegde hoeveelheid voor de verdorde gebie den voor 15 augustus in het gebied zal aankomen. Behalve voor de dreigende problemen in de Westafrikaanse havensteden moet ook nog het antwoord worden gevonden op de vraag hoe dit voedsel zal worden getransporteerd naar de zes meest getroffen staten in het bin nenland. Die staten zijn Senegal en Mauretani- a, Mali, Opper-Volta, Niger en Tsjaad. Ter behandeling van dit probleem heeft de F.A.O. de voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties, haar vertegenwoordigers in het getroffen gebied, alsmede agenten van alle bedrijven die voedselzendingen kunnen verzorgen, bijeengeroepen voor noodberaad, dat op 28 en 29 ju li in Abidjan (Ivoorkust) zal worden gehouden. De F.A.O. hoopt precies te kunnen vaststellen, wie wat naar Afrika zendt en hoe deze zendingen op de goed koopste en snelste manier naar die mensen kunnen worden gezonden, die er het meest om verlegen zitten. Behalve door een gebrek aan coördi natie is de noodtoestand in de havens te wijten aan levensmiddelenzendin gen, die in april en mei hadden beho ren aan te komen, maar door allerlei vertragingen thans pas hun bestem mingen bereiken. Bovendien zijn zen dingen, die oorspronkelijk in septem ber en oktober hadden zullen aanko men, vervroegd. De plotselinge en snelle toestroom van graan is voor vrijwel iedereen een verrassing. Tot dusverre bestond het hulpwerk voornamelijk uit kleine, snelle operaties van verschillende lan den, particuliere organisaties en de Verenigde Naties. Derde stijging in zes w eken AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het disconto met 1 procent verhoogd van 5 tot 6 procent. De verhoging gaat vandaag in. De maatregel kan belangrijke gevolgen hebben voor het rentepeil. Het disconto is nl. het tarief, waartegen banken geld lenen van de Ned. Bank. het ei van Columbus Het besluit het disconto te verhogen is genomen, aldus een communiqué 'teneinde de tarieven van de centrale bank aan te passen aan het binnen- en buitenlandse renteniveau'. De ta rieven zullen als gevolg van de maat regel als volgt worden aangepast: wis seldisconto 6 pet, promessendisconto 6,5 pet, rente voor voorschotten in re kening-courant en. beleningen voor particulieren 7,5 pet en voor anderen 6,5 pet. De wijziging van het promessendis conto is het belangrijkste, omdat de banken hun rentetarieven op kortlo pende kredieten cn leningen aan het bedrijfsleven meestal koppelen aan dit tarief. Voor geld- en wisselmarktkringen is de nieuwe verhoging min of meer als een verrassing gekomen. Men had ge rekend op een verhoging 'maar niet BANYULS-SUR-MER (AFP) Twee Nederlandse jongens, de 16-jari- ge Rob Hogendijk en de 18-jarige Ebo Pheifer uit Appingedam. zijn maan dagavond in de Middellandse Zee ter hoogte van Argèles-sur-mer in Frank rijk verdronken, nadat de zeilboot waarmee zij met Robs zusje Ineke een tochtje waren gaan maken, was omge slagen. Toen de zeilboot tijdens slecht weer vijf mijl uit de kust was omgeslagen, trachtte het drietal zwemmend aan land te komen. Slechts Ineke Hogen dijk slaagde erin tegen 23 uur uitge put de rotsen te bereiken. De stoffe lijke overschotten van de jongens zijn gisteren door een reddingshelikopter geborgen. op dit moment en niet met dit per centage'. Een verandering van het dis conto op dinsdag is ongewoon, mees tal gebeurt het op vrijdag, een enkele keer ->p donderdag. Ook een verho ging met 1 procent is fors. Doorgaans verlaagt de Ned. Bank het disconto met een half of een kwart procent. Beurskringen zijn van mening, dat de verhoging woensdag een forse reactie op de obligatiemarkt zal veroorzaken. Ook voor de aandelenmarkt wordt enige teruggang in het vooruitzicht gesteld. De discontoverhoging is de derde in anderhalve maand. Sinds 4 juni is het officiële disconto met 2 pet gestegen. Op 4 juni verhoogde de centrale bank het disconto van 4 tot 4,5 pet, op 27 juni volgde een verdere verhoging met 0,5 pet. Het nieuwe discontotarief is tweemaal zo hoog als op 5 novem ber 1972 toen nog 3 pet gold. Kom pap, dan zullen we dat stelletje jongens eens even mores leren. DEN HAAG De voorzitters van KVP, ARP en CHU en de voorzitter van het Christendemocratisch Appèl (CDA) hebben een dringend beroep gedaan op de provinciale en regionale organen van deze partijen om bij de statenverkiezingen van maart volgend jaar ten aanzien van program, lijst en fractie tot een zo groot mogelijke een heid te komen. 'Op die manier kan de christendemo cratische verbondenheid tot uitdruk king worden gebracht', menen zij. Ie dere provincie moet daarbij de vorm kiezen, die het best bij de provinciale situatie past. De drie voorzitters con stateren in hun brief dat er landelijk geen dwingende uitspraak kan worden gedaan over wat efv-precies bij de sta tenverkiezingen moet gebeuren. Im mers de provinciale en regionale or ganen van de drie partijen hebben een eigen positie en verantwoordelijk heid. De drie voorzitters, dr. ir. D. de Zeeuw (KVP), drs. J. de Koning (ARP) en mr. O. W. A. baron van Verschuer (CHU) en de voorzitter van het CDA prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp zeggen in hun brief verder dat zij het plan hebben om voor de verkiezingsactiviteiten een coördina tiecommissie tussen de drie partijen te creëeren die de provinciale bestu ren moet gaan adviseren over campag ne, opzet en verkiezingsmateriaal. Oorzaak van deze ontwikkeling is vol gens de NWR het feit dat de in wer kelijkheid afgeleverde hoeveelheden woningen ieder, jaar hoger zijn dan het officiële bouwprogramma had aan gegeven Daardoor is een 'voorschot' op de bouwproduktie ontstaan, wat binnenkort zal moeten leiden tot een drastische teruggang. In 1972 werden 152.000 huizen opgele verd, terwijl de bouwprogramma's van de overheid in de laatste twee jaar schommelden rond de 130.000. Op die manier is een 'voorsprong' cp de be hoefte ontstaan. De behoefte aan nieuwe woningen, al dus de NWR, concentreert zich steeds meer in de binnensteden. Ook omdat het proces van voorbereiding en uit voering daar veel langzamer verloopt, zal het niet mogelijk zijn de huidige produktie te handhaven. Hoe de regering zich tegenover deze ontwikkeling zal opstellen, zal waar schijnlijk pas later bekend worden, als de begroting wordt opgesteld. De voorspellingen van de NWR zouden vérgaande consequenties voor de werkgelegenheid kunnen hebben. Of Van een verslaggever DEN HAAG Koningin Juliana, mo menteel met vakantie in haar Itali aanse verblijf in Porto Ercole, zal en kele dagen van haar vakantie in Joe goslavië doorbrengen. President Tito heeft de Koningin hiervoor uitgeno digd. De Koningin, die op het buiten van president Tito zal logeren, ver blijft nog tot eind augustus in Porto Ercole. de regering nu een groter deel van de voor woningbouw uitgetrokken gelden zal bestemmen voor stadsvernieuwing en woningverbetering, is nog niet be kend, maar het gisteren aangekondig de woningbehoefte-onderzoek van de staatssecretarissen Van Dam en Schae- fer zou in die richting kunnen wijzen. Dit onderzoek zal zich toespitsen op de wensen van de bewoners van oude stadswijken. Schaefer DEN HAAG Het Portugese leger heeft de gewoonte om in de koloniën af en toe een dorp binnen te trekken waarvan de legerleiding het vermoe den heeft dat het bevrijdingsorganisa ties steunt en dan op afschuwelijke manier een kind te vermoorden, waar bij alle inwoners moeten toekijken, om de bevolking duidelijk te maken dat het leger gehoorzaamd moet wor den. Dit blijkt uit een gisteren in Dagblad De Limburger gepubliceerd reisver slag van een Maastrichts echtpaar, dat in Mozambique is geweest. Het echt paar ."ïeeft gesproken met missionaris sen, die getuigen zijn geweest van dergelijke moordpartijen. 'Om de Afrikanen te laten zien dat ze het leger moeten gehoorzamen, komen de soldaten soms in een dorpje en dan gebeurt er iets als het volgende. Een kind wordt van de rug van de moeder gerukt en in zo'n stamp-pot gegooid, waarin mais en rijst worden gestampt. Het kind wordt dan tot moes gestampt, terwijl het hele dorp moet toekijken. Dan gaat het leger weer weg', aldus het verslag. De paters hebben het echtpaar ook verleid, dat het Portugese leger ande re represaillemaatregelen neemt, zoals het vernietigen van de oogst en bet gebruik van chemische wapens. De re dactie van het blad tekent bij het ver slag aan dat het echtpaar onmogelijk op de hoogte kon zijn van het relaas van pater Hastings over de moordpar tij in Wiriyamu, omdat de brief al drie weken geleden is verzonden via sluikwegen om de Portugese censuur tc ontgaan. Zie ook pagina 5 en 9. WASHINGTON (AP) Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben in 1969 en 1970 meer dan 4000 geheime bom- bardementsvluchtcn uitgevoerd op Cambodja, waarbij stellingen van de Noordvietnamczen werden bestookt, deelde de woordvoerder van het Pen tagon, Jerry Friedheim, dinsdag mee. Volgens Friedheim ging het hier om een zeer belangrijke campagne die re sulteerde in 'honderden B-52 vluch ten' over een periode van 14 maan den. WELLINGTON (Reuter) De Franse marine heeft gisteren het jacht Fri verzocht het gebied in de Stille Oce aan, waar de Franse atoomproeven zullen worden genomen, te verlaten. Hiermee is voedsel gegeven aan de veronderstelling dat de proeven voor de deur staan. Het verzoek aan de Fri, die uit protest tegen de proeven zich 28 mijl ten noorden van de Mu- roroa atol bevindt, werd overgebracht door een Franse mijnenveger. Tevoren was de Fri twee en een half uur 'ge schaduwd'. Van Dam Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in het Vondelpark de 27-jarige Spanjaard S. G. aangehouden. De man reed op een politiefiets die in mei was gestolen. In de zijtassen van de fiets vond de politie 120 Isd-tabletten, een halve kilo hasj, wat cocaïne en twee weegschaaltjes. De staatssecretarissen hopen daardoor te weten te komen wat voor woon wensen de mensen hebben, vooral die mensen, die nu in oude gedeelten van de steden wonen. Daarbij zullen vra gen aan de orde komen als: zou u in die wijk willen blijven wonen? Zo ja, wat zou er dan aan uw huis en wijk verbeterd moeten worden en wat heeft u er zelf financieel voor over? Als u wilt verhuizen, waar wilt u dan naar toe en waarom? Behalve dat de staatssecretarissen hierdoor de wensen- van de bewoners leren kennen, komen zij ock te weten hoe zij op de goedkoopste manier stadswijken kunnen vernieuwen. Daardoor is vooral van belang de vraag wat de bewoners er zelf finan cieel voor over hebben om hun huis en wijk te vernieuwen. Deze gegevens zullen dan ook zeker gebruikt worden bij de miljoenen verslindende uitvoe ring van de wet op de stadsvernieu wing, die nu in voorbereiding is. Maar met het voorontwerp zal niet gewacht worden tot de gegevens uit dit behoefte-onderzoek bekend zijn ge worden. Nog niet bekend is hoe de enquête zal worden uitgevoerd, met toege stuurde lijsten of bijvoorbeeld door huis-aan-huis enquêteurs. Ook de om vang van het onderzoek ligt nog niet vast. Het ministerie van volkshuisvesting wijst erop dat de enquêtes die tot nu toe zijn gehouden altijd waren gericht op de peiling van de behoefte aan nieuwbouwwoningen. Gegevens over hoeveel woningen er vernieuwd zou den moeten worden en de wensen over de manier waarop zijn maar erg schaars. Met dit onderzoek maakt het kabinet een begin met de uitvoering van het in de regeringsverklaring aan gekondigde plan om de bewoners meer inspraak te geven in het woon beleid. Binnenland Tolgeld voor binnenstad 5 Kust uit de gratie 7 Buitenland Afghanistan republiek 9 Bandjes blijven geheim9 Kerk Over het geweten 2 Sport Torres gunt Fuente geen rust 10 Kerk In de wereld Men schrijft ons Nieuwe boeken Radio en tv Puzzel Strips, feuilleton r. Commentaar Weer. oproep toeristen Beurs Wetenschap en techniek Familieberichten UW noteer als nieuwe abonnee Naam.- Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondigi Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Eon postzegel is niet nodig als u op de enveloppe sehrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1