Schoon kernwapen voor West-Europa UW V akantie verkeer eist doden In Boeroendi wordt nog wreder gemoord dan het vorige jaar Tour moet ook Poulidor missen pnieuw achtpartij ithuld Gedeputeerden willen salaris wel nivelleren In deze krant Het Kwartet Wolkbreuk zet deel van Brabant blank Gtnkrijk zet rnproef door Lederwarenf abrick gheel uitgebrand Amerika overweegt vervanging huidig type Man omgekomen bij val uit trein krant bon Verkeersdrukte viel nogal mee op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 16 JULI 1973 54ste jaargang no. 88 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur )EN (Reuter, AFP, AP) ritse zondagsblad The Obser- """leeft gisteren een rapport ge- ceerd, afkomstig van een anse missionaris, waarin ng wordt gemaakt van nog nassamoord door Portugese en in Mozambique de militairen die in Wiryamu orpelingen zouden hebben afge trokken diezelfde dag 16 de- 1972 naar het naburige Jhawola. Daar dreven ze de be- op het dorpsplein bijeen en n hen in de handen te klappen icheid van het leven te nemen, openden de militairen het vuur ïoten 53 mannen, vrouwen en :n dood. De lijken werden met edekt, opgestapeld en in brand en. In het rapport worden de van 45 slachtoffers genoemd, apport werd opgesteld aan de if van de gegevens van zes dorpe-~ die wisten te ontkomen,,.dodr ;roep Spaanse missio^aVissèfi inder de twep, (jj'e mi°in' Lou- Marques Wegens 'verraad' ge- i zitten)' en aan de Italiaanse r gegeven. NEW YORK (AP) De huidigel moordpartijen in de Afrikaans» staat Boeroendi zijn van een nogl veel grotere wreedheid dan vorig! jaar, toen er naar schatting 250.000' slachtoffers vielen. Dit staat in dei 'Weekly America', gepubliceerd doori Amerikaansen en Canadese jezuïe ten. Het blad doet een beroep op de Ver enigde Staten, te trachten een eindei aan de slachtingen te maken door de koffie van Boeroendi te boycot ten. Het blad meldde verder onder" meer: 'Het feit dat er 250.000 dodeni zijn gevallen bij de stammentwisten! in Boeroendi van vorig jaar was aL onbegrijpelijk en onvoorstelbaar. Nog minder voorstelbaar is het feit! dat er opnieuw een slachting aan de gang blijkt te zijn in het kleine Af rikaanse land en dat de pers daar zoals gewoonlijk zeer geringe aan dacht aan besteedt. Volgens ooggetuigeverslagen, voor namelijk van missionarissen, ziet men in Boeroendi veelvuldig in! stukken gesneden lijken, en afschu welijk verminkte kinderen en vrou wen. Bij de hoofdstad Boejoemboera zijn vrachtwagens vol lijken gezien. In de afgelopen weken rijn naar is gemeld 26.000 leden van de Hoetoe- stam naar het aangrenzende Tanzania gevlucht. Opstand 'De huidige golf van geweld begom met een opstand van dc onderdrukte! Hoetoes op 15 mei. Hoewel deze re- volte is neergeslagen, was die aanlei ding voor een nieuwe reeks repre sailles van de heersende Toetsi's» die, hoewel zij slechts 15 percent van de totale bevolking van 3,5 mil joen mensen uitmaken, in feite da regering volledig beheersen. Evenals vorig jaar richten zij zich tegen de ontwikkelde Hoetoes. Zij willeiu voorkomen dat die greep op de rege ring krijgen. Maar dc moordpartijen! beperken zich nu niet tot de ontwik kelden. 'Het bloedvergieten is eeni van die zinloze stammenconflicten) geworden die op elk moment overat in Afrika kunnen uitbreken.' alduj Weekly America. En het blad ver volgt: 'Als de belangrijkste economische macht buiten Boeroendi importeren! de Verenigde Staten viervijfde van) de koffie die dat land produceert era levert daarmee drievijfde van het nationale inkomen uit buitenlandse bron. Kortom: Amerika heeft de hef boom om de Toetsi's te dwingen een einde te maken aan het afslachten van onschuldigen.' u. 'aulus heeft gisteren in zijn zo- blijf in Castelgandolfo ver dat de vakantieperiode een goe- ïgenheid biedt om na te denken iet lijden van anderen. 'Wij i.: gevoeliger worden voor de aanvallen, die de m;ns nog uitvoert tegen zijn medemens liddel van onmenselijke en ge leerde misdadigheid.' Hoewel lis met geen woord repte over bique zeiden waarnemers in \ticaan later, dat zijn woorden lidelijke toespeling waren op over de moordpartijen in zoals die door de Lon- waren gebracht. Ier pagina 6. (Reuter) De Franse mi- van defensie, Robert Galley, zaterdag Bastilledag ard dat Frankrijk vastbesloten oorgenomen kernproeven in de leeaan te laten doorgaan. echter aanwijzingen dat er ;1 enige dagen voorbij zullen oordat de eerste explosie een irdt. Zo is de Orage, het moe- p voor hefschroefvliegtuigen, ahiti gevaren. De aanwezigheid schip op volle zee wordt nood- geacht voor het doorgaan van ven. Voorts is admiraal Chris- laverie, bevelhebber van het ntrum in de Stille Oceaan, ople ig geweest bij de viering van ,Jdag op Tahiti. De admiraal zeker niet ver van het proef- het atol Moeroeroa ver- n als er een explosie op han- i zijn. ïieuwzeelandse fregat Otago ntussen nog -steeds binnen de Fransen gestelde gevarenzone ;t atol, als blijk van protest te- proeven. Een wolkbreuk heeft gistermiddag verscheidene plaatsen in Noord-Brabant blank gezet. Vooral in Eindhoven, Til burg, Woensel, Strijp, Best, Deurne, Berkel-Enschot en Gilze-Rijen was het erg: daar stonden hele wijken blank. Verscheidene viaducten stroomden onder water en putdek sels en stenen raakten los uit het wegdek. In Eindhoven is de brandweer samen met de politie en de piketdienst van de gemeente vele uren in touw geweest om de zaak weer een beetje in het reine te brengen. Voorzover bekend deden zich nergens persoonlijke onge lukken voor. Op de foto: een wijk in Tilburg. ame dn 400 Van een verslaggever WILLEMSTAD Tijkdens hun vakantie op Curacao is het Neder landse echtpaar Nijland-Loggem bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De man was marinier. Hun twee kinderen, die ook in de auto zaten, raakten gewond. Het gezin was betrokken bij een fron tale botsing met een andere wagen, waarvan de bestuurder onder invloed van sterke drank op de verkeerde weghelft reed. Ook tijdens de vakantie is de 51-jarige M. Marbens uit Utrecht zondag om het leven gekomen op de autosnelweg Hannover-Oberhausen. Zijn vrouw en twee andere inzittenden werden zeer zwaar gewond, zijn dochter licht. De auto van de heer Martens kwam fron taal in botsing met een Duitse wagen, die door het natte wegdek was gaan slingeren. De 24-jarige H. van Kuyk uit Veen is zaterdagavond overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk, dat hem 's middags overkwam. De door hem bestuurde auto vloog in het Gelderse Kerkwijk uit de bocht en sloeg over de kop. Eén inzittende werd zwaar ge wond. De 19-jarige Dick Wemekamp uit Al melo is zaterdagochtend in een zie kenhuis in zijn woonplaats overleden. Enkele uren daarvoor was de auto waarin hij meereed in Wierden bij een inhaalmanoeuvre in een slip ge raakt en enkele keren over de kop ge vlogen. De bestuurder werd zwaar ge wond. De 30-jarige kelner Gerard de Wit uit Steenwijk is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in Giethoorn in het water gereden en verdronken. Bij Rutten in de Noordoostpolder is zaterdagmorgen de 45-jarige fabrikant L. Harkeraa uit Marknesse om het le ven gekomen, toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Hij werd uit de wagen geslingerd en kwam in een sloot terecht. In het Gelderse Voorthuizen is zater dag de 61-jarige H. de Vroot uit Am sterdam met zijn auto tegen een ge parkeerde auto gereden en op slag ge dood. De politie vermoedt dat de man achter het stuur onwel is geworden. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 40-jarige W. Baks uit Eindhoven in zijn woonplaats om het leven geko men, toen de auto, waarin hij als pas- sagief'meereed, uit de bocht vloog en tegen een muur botste. De chauffeur en drie andere inzittenden werden ge wond. Van een verslaggever RIJEN De lederwarenfabriek van de heer H. Coremans in Rijen is gis terochtend bijna helemaal door brand verwoest. Hoewel de schade gisteren nog niet precies te overzien was, schatte de eigenaar deze toch wel op een paar miljoen gulden. Er werkten ongeveer 40 man personeel in de fa briek, die tegen brandschade verze kerd was. Op het tijdstip dat de brand uitbrak, was er niemand in de fabriek aanwezig. Zaterdagavond is bij een boerdei'ij- brand in de gemeente Ezinge (Gr) een schade van een kwart miljoen gulden ontstaan. Door hooibroei raak te de schuur van de boerderij in brand. De brandweer wist het woon gedeelte en de veestallen te behou den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering overweegt de huidige tactische kernwapens in Europa te vervangen door een veiliger en accurater type kernwapen. Die vervanging, uitgesmeerd over een periode van tien jaar, zou ongeveer twee miljard dollar gaan kosten. In Coevorden heeft een felle brand de boerderij van de familie Bakker aan de Krimweg grotendeels verwoest. De schade bedraagt bijna twee ton. Van de inboedel kon niets worden gered. Een grote partij hooi en landbouw- DcCeïlIlia werktuigen gingen verloren. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. Ook hier deden zich ook geen per- Dit is meegedeeld aan een subcommis sie van het Amerikaanse Congres, door generaal-majoor Edward Giller, hoofd van de afdeling nationale vei ligheid van de commissie voor atoom energie. De typen tactische kernwapens met grotere precisie zouden niet zo ge vaarlijk zijn vcor de bevolking van Europa. Deze wapens zouden betrek kelijk 'schoon' zijn, met aanmerkelijk minder gevaar voor radioactieve be smetting. Daarom zouden ze meer aanvaardbaar zijn voor de NAVO-lan- den, aldus generaal-majoor Giller. jen /ankelijk op de meeste plaat regen, later opklaringen af- sscld door buien, mogelijk onweer. Overwegend matige tussen zuid en west, maar et noorden eerst nog ooste- wind. Maximum-tcmperatu- B <fon(1 21 graden Celsius. GEN EN OVERMORGEN: le regen- of onweersbuien ij koel. en zon op: 04.40 onder: 20.51 maan op: 21.26 onder: 06.50 wakkers weer iet iverk weet jij niet waar je bent ltie- in! Van onze sportredactie AMSTERDAM De Tour de Fran ce 1973 is dit weekeinde opnieuw een attractie armer geworden. Mis te dit nog steeds (en niet meer ge heel naar waarheid) als grootste wielerspektakel ter wereld aange kondigde gebeuren al voor de start de grootste vedette van dit ogen blik, de Belg Eddy Merekx, miste het ook al spoedig alle spanning rond de eindoverwinnaar in Parijs door de overmacht van Luis Ocana, het moet het de laatste week nu ock nog zonder zijn populairste Fransman stellen. Raymond Pouli dor (zie foto), de eeuwige verliezer in het Tour de France-spel, moest gisteren na een val in het zieken huis worden opgenomen. Zijn let sel viel achteraf mee, maar de Tour is voor hem verleden tijd. Zijn elf de trouwens sinds hij er in 1962 voor het eerst kennis mee maakte. De val van de Franse vedette was belangrijker dan de nieuwe winst van Ocana, vóór Zoetemelk. Er waren het afgelopen weekeinde veel meer verliezers. Ook sporten. De Nederlandse atletiek- en zwem- kampioenschappen vielen volledig in het water, degradeerden tot evenementen waarachter de nodige vraagtekens moesten worden ge plaatst Eén uitschieter bij de zwemtitelstrijd: Enith Brigitha. Haar Europees record vormde het enige lichtpuntje. Voor uitgebreide reportages over de Tour, de atletiek- en zwemkam- pioenschappen en het verdere sportnieuws, zie de sportpagina's. Van een verslaggever RIJSSEN De 49-jarige Hilversum mer M. F. Pelgrim is gisteravond ter hoogte van Rijssen uit de sneltrein van Almelo naar Hilversum gevallen en daarbij om het leven gekomen. De rijkspolitie, die het lijk na het ongeluk opspoorde, vermoedt dat de man na zijn val nog door een tegemoetkomen de trein is geraakt. De heer Pelgrim, die met zijn vrouw en drie kinderen op reis was, stond een sigaret te roken in het gangpad. Zijn dertienjarig zoontje, die bij hem stond, zag zijn vader plotseling door de deuropening verdwijnen, terwijl hij pogingen deed om zich vast te klam pen. Over de oorzaak was gisteravond nog niets bekend. De spoorwegpolitie stelde een onderzoek in. Commissievoorzitter Stuart Symington (democraat) vroeg hem waarom het ministerie van defensie dergelijke ver beteringen op lange termijn over weegt, terwijl het niet zeker is dat de Amerikaanse troepen nog tien jaar in Europa gestationeerd zullen blijven. Daarop antwoordde Giller dat hij, sprekend als militair, van mening was dat de Verenigde Staten nog verschei dene decennia in Europa aanwezig kunnen zijn. Senator Symington heeft aan het com missie/erslag een verklaring toege voegd waarin hij zich sceptisch uitlaat over de tactische kernwapens, die in Europa zijn gestationeerd. Het is zeer de vraag of sommige NAVO-landen, waar deze wapens liggen opgeslagen, ooit zullen toestemmen in het gebruik ervan, zo schrijft hij. Uit het vrijgegeven verslag blijkt ook dat de Verenigde Staten moeilijkhe den ondervinden bij een plan om een tankinvasie in West-Europa te verhin deren door kraters die door kernont ploffingen zijn veroorzaakt. Hoge mi litairen verklaarden, dat sommige NA- VO-bondgenoten bezwaar hadden ge maakt tegen het laten graven van ga ten langs de NAVO-grens waarin later kernmunitie zou kunnen worden ge plaatst ingeval van een dreigende aan val. Commissie-voorzitter Symington deel de nog mee dat uit het verslag blijkt dat de Verenigde Staten nu in het buitenland, 'op onze schepen en in dit Van een verslaggever ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn bereid tot nivelle ring van de eigen inkomens. In antwoord op vragen van D'66-raadslid Veldkamp zeggen zij, dat vergroting van salarisverschillen als gevolg van procentuele verhogingen onjuist zijn en moeten worden tegengegaan. Volgens GS zouden ook de inkomens van wethouders een dergelijke nivellering moeten ondergaan. De salarissen van wethouders en dc Over ijsselse gedeputeerden werden per 1 januari van dit jaar met ongeveer negen procent verhoogd. Naam.- Adres: Plaats: noteer als nieuwe abonnee Betaalt per; maand; C kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging eer. krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: land enige tienduizenden kernwapens hebben met een totaal maximum-ver mogen van verscheidene miljarden tonnen tnt meer dan verscheidene honderdduizenden malen het vermo gen van de boven Hirosjima losgela ten bommen'. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De verkeersdrukte op de grote wegen is zaterdag en zon dag meegevallen. Volgens de verkeers- centrale van de rijkspolitie in Drie bergen kwamen er geen vertragingen van betekenis voor. Alleen zaterdag middag ontstonden er op enkele we gen in Zeeland en Zuid-Limburg files tot maximaal vier kilometer. De verkeerscentrale heeft de indruk, dat de Nederlanders verspreid met va kantie zijn gegaan en ook weer ver spreid terugkeerden. Het autoverkeer uit Duitsland kwam zaterdag bij de grenspost Berg de grootste grens- doorlaatpost van Nederland over zes rijbanen ons land in met een fre quentie van vierduizend auto's per uur. Negentig procent hiervan be stond overigens uit Duitse vakantie gangers; de resterende tien procent uit terugkerende Nederlanders. De Nederlandse Spoorwegen hebben het zaterdag zeer druk gehad. Zowel de internationale als de binnenlandse treinen waren goed vol. Binnenland Bomen lopen gevaar 5 Utrecht groeit snel5 Buitenland Nixon en Watergate 6 Mcuwe boeken J Dag maandag 2 Radio en tv 4 Puzzel 4 Strips, feuilleton 4 Men schrijft ons 4 Weer, toeristen 6 Familieberichten 10 Ik ontvang als belóning het aangekruiste G mapjes postpapier met enveloppen G pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige poraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Ni« Courant, antwoordnr. 267 Leiden "Zij doen samen de afwas en ik ruim de scherven op".

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1