if mm [SS 31 jzz L /IlSlllSllI Jïf" 4 T Z m 1 m m r ;rknemers Kroon ritesteren fen sluiting Het ALGEMEEN DIAK0NAAL BUREAU van de Gereformeerds Kerken in Nederland technicus/ werktuigbouwkundige Laatste dag van Vierdaagse was ook niet mis Wetenschappelijk onderzoek steeds verder in 't slop J 8 k. J 12 fl fl 37 1 B H I B B H fl fl BS i 71 73 75 1 Expositie 'De groeten...' open I I Nieuwe boeken DUW/KWARTET ZATERDAG 14 Jl'LI 1973 BINNENLAJYD T9/K9 sie met 'Sjaloom' noodgedwongen, maar nu hoop op een 'krant met een achterban' Er zit schot in de zaak' ir Kees de Leeuw pIJ!GERDAM 'We hebben al geprobeerd de Hongerkrant Jlienst te stellen van een stra ta e', zeggen Bert Tidens (30) inpirk Dragstra (27), die als le- van het redactieteam zor- voor dit 14-daagse nieuws- voor ontwikkelingssamen- tefking. Aanleiding tot het ge- daJk is het bericht dat de Hon- [rant en het maandblad van w< Sjalombeweging met ingang 1 januari 1974 samengaan. Tidens (in het dagelijks leven chef bij de Nederlandse Jeugd Ge- tiji ischap) en Dirk Dagstra (student irele antropologie) vertellen: 'Die is noodgedwongen, om financië- edenen, maar we zouden liever niet zelfstandig gebleven zijn. *1® vinden zelf dat we niet zo'n slech- ,rebant maken, maar er komen zo ettend weinig reacties op. Ook is °[roei veel te traag. Met Sjaloom "PT* ïen we nu een blad opzetten dat functioneren als onderdeel van de J{| e Wereld-beweging. We hebben elijk het gevoel dat er schot in v tak komt en daarvoor hebben paar jaar geschreven. Met het we blad mikken we op een oplage tienduizend, en we hopen dat het krant met een achterban zal wor- want die hebben we de afgelopen jaar toch wel node gemist', jaar lang is de uit negen leden aande redactie van de Honger- t erin geslaagd dit blad met een e regelmaat te laten verschijnen ujl het gebrek aan financiën vaak lot was dat men het ene halfjaar jens wist of het de rest van het rel door zou kunnen gaan. Jlongerkrant dankt haar ontstaan het Tweede Wereld-voedsel-con- Jvan de FAO, dat van 16 tot 30 1970 in Den Haag werd gehou- j De toenmalige minister Lardi- ■vond het wel interessant om ook Teren bij dit congres te betrekken |ijn ministerie stelde veertigdui- gulden subsidie beschikbaar. dit geld werd onder meer in in de Amsterdamse RAI een Ires op poten gezet, waaraan ruim ftnd Nederlandse jongeren deelna- j .Uit hun midden werden tachtig pren gekozen als deelnemers aan congres in Den Haag om daar on- ineer het standpunt naar voren te [gen, dat de FAO 'met haar poli- I neutrale houding uitsluitend [sende politieke stelsels steunt'. jaast hield men nog genoeg geld 'im in een oplage van zevendui- :emplaren gratis de eerste Hon- int te verspreiden. Het team, leze krant samenstelde, bestond lamelijk uit mensen, afkomstig ie School voor de Journalistiek, die oude kern is nog bijna ieder- actief bij het blad betrokken. Dit t in: één keer in de week de re evergadering bijwonen en één in de twee weken een stuk inle- oon y. oen otei n-onb ten n-er ijl te d. zuil ïad m< te 196 :reefei jr. doe di lij rste v an leeg .mi ionze sociaal-economische redactie cli t )ELBURG Het personeel van trg\ >3 man tellende electromontage- '0. lonstructiebedrijf Kroon in Mid- inki rg, een dochter van Ogem, heeft en scherp geprotesteerd tegen esluit van de directie het bedrijf ïiten. de J zoal ibië ber cvriji en eenjtei eime srai t ;hem ijt e ie ai r zc amba chtei Ste: dheii een irdanf)1 ïidei iddei rav< Dirk Dragstra (links) en Bert Tiddens met tussen lien in een exemplaar van 'Hollands Welvaren'. werk aan de Hongerkrant is lou- vrijwilligerswerk. De enige (on betaalde kracht is administra- Bob Vlaming, een 65-plusser, die wat hij kan om de administratie- "laos zoveel mogelijk binnen de te houden. eerste jaar (1970), dat met de Jerkrant werd begonnen, versche er aanvankelijk tien nummers, tijdens het FAO-congres elke een krantje en twee keer per dag >erscommuniqué in verschillende werd uitgebracht. Het elfde ner werd gevuld met de resulta- het Wereld-Voedsel-Congres. vakantie werd besloten de Hon- int voort te zetten, zij het met ende (vijf gulden per half jaar) lees. Er werd een begroting op- ld en dankzij een subsidie van uizend gulden van de NOVIB de tekorten worden aange vuld en was het bestaan van de krant voor de tweede helft van het jaar ver zekerd. Omdat echter de produktiekos- ten per nummer vierduizend gulden bedroegen, was de 'schatkist' aan het eind van het jaar leeg. Bovendien vond de (toenmalige) NOVIB het blad te links en te radikaal, terwijl het ook niet uitsluitend over 'Honger' ging. De NOVIB draaide de subsidiekraan dicht en om toch de krant te kunnen continueren werd in 1971 een merk waardige noodgreep toegepast door de Hongerkrant in te lijven bij het maandblad van het Christelijk Jonge ren Verbond (CJV). Ook deze 'inlij ving' echter beviel de redactie maar matig. Als maandblad was men nau welijks actueel, terwijl de inhoud voor het CJV niet altijd door de beu gel kon. Unctad III Halverwege dat jaar echter dienden zich de eerste symptomen aan van een Nederlandse begeleiding van de We reldhandelsconferentie - UNCTAD III, die het jaar daarop in Chili zou worden gehouden. Een aantal groe pen, zoals Sjaloom, School en Wereld, het Nationaal Komitee voor Internati onaal Jongerenwerk en de Honger krant, troffen snel voorbereidingen en wel onder de naam Unctad-strategie- groep. Bovendien zat ook de oprichting van de commissie-Claus in de pen, waarin namens de jongerenorganisaties drie geestverwanten van de Hongerkrant zouden komen. Al met al liepen er zo veel lijntjes, dat als de commissie- Claus zou gaan draaien, er wel weer subsidie in het vat zou ziften. Dit kwam dan ook uit: in 1972 kreeg de Hongerkrant 44.000 gulden subsidie en kon worden teruggekeerd naar krantenformaat en een veertiendaagse verschijning. Genoeg geld voor het eerste half jaar, aangevuld met abon nementsgelden en de opbrengst uit de losse verkoop. Na de Unctad-conferentie, die vol ledig gesubsidieerd werd bijge woond door een Jongerkrant-redac- teur viel de oplage terug naar 1200 exemplaren. Deze is weer opgevijzeld tot 3000 en op dat niveau zit de Hon gerkrant nu, dank zij ook een subsi die (22000 gulden) van de werkgroep X-Y, die het voortbestaan van dit blad nog enigszins veilig stelde. De groei is echter te gering en wil de Hongerkrant kunnen draaien uit ei gen middelen, dan zou de oplage ne genduizend moeten bedragen. Dit is echter een volslagen illusie. Van de twintigduizend gulden van de X-Y- groep is nog 8500 over en dat geld zal nu worden gebruikt om de fusie met het maandblad Sjaloom voor elkaar te krijgen. Cadeau Bert Tidens en Dirk Dragstra die prins Claus voor zijn verjaardag een abonnement op hun blad cadeau heb ben gedaan, omdat hij (nog) geen ab onnee was, willen verder met het nieuwe blad boven het niveau van een clubblaadje uitsteken; Dit willen ze bereiken door onder meer achter grondverhalen over de Derde Wereld problematiek op te nemen, maar ook door actiegroepen zelf op schrift ge stelde ervaringen. Op deze manier kan er misschien een wisselwerking ontstaan tussen die groepen in Neder land, die zich bezig houden met de Derde Wereld, want er wordt nu nog veel langs elkaar heengewerkt. Bert Tidens en Dirk Dragstra: 'Zelf hebben we de laatste jaren een ont wikkeling d oorgemaakt van 'hoe is het mogelijk dat zo iets kan gebeuren' naar een analyse van het 'economi sche (lees: kapitalistische) stelsel, waarin wij leven', zonder daaronder dogmatisch te doen. Steeds hebben we geprobeerd uit te leggen, wat de rela tie is tussen armoede en verkeerde ontwikkeling déér en wat je hier kunt zien. Meer en meer is het accent komen te liggen op wat goepen in Ne derland kunnen doen, waarbij we ons tevens afvragen of dat wel de manier is. Het gaat niet om de tegenstelling tussen rijke en arme landen, maar om die tussen de klassen onderling. Een arbeider in Nederland ondervindt na melijk dezelfde structurele problemen als een arbeider in de Derde Wereld. En hoe je het ook bekijkt: een arbei der is een arbeider.' (ADVERTENTIE) zoekt voor uitzending naar INDONESIË een aan wie de leiding van een werkplaats op Sumba zal worden opgedragen. In deze werkplaats worden de reparaties verricht aan auto's, motoren enz. Bovendien worden er eenvoudige landbouwgereedschappen vervaar digd. Tot zijn taak zal bovendien behoren zijn Indonesische opvolger op te leiden. Vereisten: H.T.S. of machinist-grote vaart. Meelevend lid van een Protes tantse kerk. In staat de Indonesische taal te leren. Groot improvisatietalent. De kandidaat moet bereid zijn deze taak te verrichten in dienst van de Kerk van Sumba, in het kader van haar diakonaat. Sollicitaties en inlichtingen: Algemeen Diakonaal Bureau, Koningslaan 7, Utrecht. Tel. 030-514341. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De twintigste Vier daagse van de Nederlandse Wandel sport Bond in Apeldoorn is gistermid dag op glorieuze wijze beëindigd. Van de 1452 tippelaars, die aan de intocht deelnamen, liepen de meesten er nog zo kwiek bij. dat zij de volgende week eigenlijk zo weer in Nijmegen kunnen meedoen, en sommigen van hen pres teren dat inderdaad ook. Toch was het in de traditie van de Apeldoornse Vierdaagsen die met de meeste uitval lers ook percentueel tot nu toe: 35. Op de laatste dag ging de wandeling naar Hoenderloo. Opnieuw een ver rukkelijk parcours, slingerend door de bossen, maar evenals donderdag hier en daar knap zwaar vanwege de hoog teverschillen en de vele niet-verharde wegen. Voornaamste rustplaats was het etablissement 'Rust een Weinig' en daar gaat een uitnodiging van uit die in zulke omstandigheden moeilijk kan worden genegeerd. Er viel ook op de laatste dag wat regen, maar dat mocht geen naam hebben. Ongeveer tien harmonie-korpsen, drumbands en majorette-groepen vooral de laatste in de fraaist gesne- den, meest kleurrijke costuums ga ven aan de thuiskomst van de Apel doornse Vierdaagse-armee reliëf. Voeg déérbij dan nog de vlaggen en de vaandels, de bloemen waaronder de tippelaars bedolven werden en het ap plaus van de duizenden langs de rou te, en het beeld is bijna compleet: bij na want bij schouwburg Orpheus werd tenslotte nog een défilé gehou den voor de plaatselijke autoriteiten, onder wie burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en de echtgenoot van prinses Margriet, mr. Pieter van Vol lenhoven, de Vierdaagse-officials en een aantal genodigden. Veertien wandelaars hebben voor de twintigste maal de Apeldoornse Vier daagse volbracht. Onder hen is de waarnemend voorzitter van de NWB, de heer J. P. Lubbers uit Zaandam, die het voorzitterschap wel wilde waarnemen, maar op conditie dat hij mee kon blijven lopen. Ongeveer 175 tippelaars waren al tien keer of vaker van de partij. Iedere deelnemer ont ving ditmaal naast de gebruikelijke trofee een lustrum-herinnering. UTRECHT Het wetenschappelijk onderzoek aan de Nederlandse univer siteiten dreigt steeds verder in het slop te raken terwijl er almaar over de organisatie ervan wordt overlegd. Deze waarschuwing uit de Organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek (ZWO) in haar jaarverslag. ZWO beheert de krenten in het universitai re brood: de 'tweede geldstroom' waarmee onderzoek niet per universi teit maar per afzonderlijk project wordt gefinancierd. Dat stelde de organisatie vanouds in staat een beginnetje van een weten schapsbeleid te voeren. Hoe de (veel grotere) 'eerste geldstroom' wordt be heerd, is zo moeilijk na te gaan dat zelfs de Algemene Rekenkamer het heeft opgegeven. Het ligt dan ook voor de hand dat ZWO al jaren streeft naar uitbreiding van haar bemoeienissen, en het jaar verslag constateert dat daar in 1972 een mooie steun in de rug voor kwam: een nota van ex-minister De Brauw en enkele topmensen, de 'Ge spreksgroep universitair onderzoek'. Die GUO-nota concludeerde tot op richting van een 'Nederlandse research- organisatie' die erg op een vergroot ZWO leek. Maar het zal nog verscheidene jaren duren voordat die NRO eventueel van de grond kan komen, aldus ZWO-di- recteur prof. dr. R. van Lieshout, en intussen zal de tweede geldstroom toch krachtiger moeten gaan vloeien. De afgelopen jaren kon het ZWO-bud- get de kostenstijgingen niet bijhouden. Overigens is van de nieuwe minister van wetenschapsbeleid, de heer F. Trip, bekend dat hij over de GUO-no ta bepaald minder enthousiast is dan zijn voorganger. Directeur Met ingang van 1 sep tember is benoemd tot directeur van de provinciale raad voor de volksge zondheid in Noord-Holland de heer E. W. Roscam Abbing, arts, verbonden aan het instituut voor sociale genees kunde aan de universiteit van Am sterdam. Hij volgt dr. A. J. Schilstra op, die directeur wordt van het Zee weg-ziekenhuis in Velsen 3 maal 10 gulden aan prijzen ins het personeel is het wel de- mogelijk Kroon binnen het gro- rband van Ogem rendabel te ma- "n ieder geval zijn de mogelijk- daartoe onvoldoende onder- aldus de heer A. de Breeuw, ïemer van Kroon en woordvoer- van het CNV. Het gebeurde Ie hij 'schandalig'. Het bedrijf gcede winsten gemaakt en nu itgeperst zijn, worden we achte- irzijde gesmeten.' e oezeggingen van de directie dat >ersoneel wellicht elders binnen bedrijf te werk kan worden ge- neemt het personeel vooralsnog een korreltje zout. 'Voor veel en betekent dit overplaatsing Rotterdam. Maar bovendien is 'erk hier gespecialiseerd en zal ,richakelen op iets anders erg j ijk zijn,' aldus de heer Breeuw, jhakbonden overleggen maandag 'Ie directie over de sluiting. Wat 'Jaarna gaat gebeuren staat nog vast. Het personeel zal zich in ie- eval 'met hand en tand tegen de ng verzetten,' aldus de heer uw. Horizontaal: 1 scheepslading, 4 vier handig dier, 6 putemmertje, 9 bevel, 10 metselspecie, 12 rivier in Duits land, 14 maanstand, 16 glijvoertuig, 18 oefenproeftijd, 20 meisjesnaam, 22 hiaat, 24 maat, 26 rund, 27 gebaren spel, 30 scheik. element, 31 vertra gingstoestel, 32 uitroep, 33 Europe aan, 35 waterblaasje, 36 rangtelwoord, 38 stuk stof, 40 hoofddeksel, 41 donke re zolder m Molens, 42 platvis, 43 doortochtgeld, 44 zware zoete wijn, 46 pitriet, 48 chinees in Indn. 50 vod, 52 bid (Lat.), 53 aantal, 55 reeds, 57 rang in het leger. 60 muzieknoot, 61 reisgoed, 63 plaats in Friesland, 65 wild zwijn, 66 zwart bruine verf, 69 vette vloeistof, 70 muzieknoot, 71 het zelfde, 73 drietenige struis, 75 name lijk afk.7G loot, 77 plaaggeest, '8 wonde. Verticaal: 1 huisgoden, 2 stutpaal, 3 afk. van trustee, 4 droogoven (Z.N.), 5 houten pen, 6 Assistant Engineer (afk.), 7 twist, 8 oorzaak, 9 zilver boordsel, 11 noorse goden, 13 kleding stuk, 15 jongensnaam, 17 muzieknoot, 19 rivier in Azië, 21 maanstand, 23 mak, 25 vriend (Fr.), 28 het samenko men van veel mensen, 29 spektakel, 31 vlaskam, 34 houten klepper, 35 zangstem, 36 alvorens, 37 houten vat, 39 Amer. dichter, 45 rozetje, 47 ben de, 48 hoenderachtige vogel, 49 adres kaartje, 51 kraakbeen vis, 53 eiland, 54 houtworm, 56 maggiplant, 58 over blijfsel, 59 bijbels figuur, 60 bouwval, 62 pers. voornaamw. 64 klasse (afk.) 67 Myth, figuur, 68 Europeaan, 72 pers. voornaamw. 74 rund. Oplossing tot en met woensdag a.s. zenden naar: Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam Linksboven verm 1- den: Wcekeudpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Horizontaal: 1 las, 3 koers, 7 ark, 10 al, 11 mot, 12 aar. 14 0.0, 15 kever, 18 ratel, 20 ree 21 Pan 23 tod, 24 Ate, 25 leges, 27 oer 29 niet 31 teen, 33 ka, 34 ed, 35 r.i. 36 eb, 37 aren, 09 gist, 41 ros, 4? regie. 45 ral 47 neb, 49 kat 50 lap, 51 temen 53 peper, 55 ar, 56 s'k, 58 mos, 59 ra 60 kam, 61 sober, 62 ets. Verticaal: 1 lak, 2 alert, 3 kor, 4 O.T. 4 T" 6 7 9 10 li 13 14 15 1$ 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 I 32 33 34 35 36 38 39 pr 43 44 45 47 48 *9 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70 72 74 76 77 78 Vandaag wordt in het Arnhemse Gemeentemuseum de tentoonstelling 'De groe ten geopend. Het is een keuze uit de grote collectie prentbriefkaarten van de bekende schilder Paul Citroen. Er zijn bijzonder vreemde exemplaren bij; zelf gemaakte, suikerzoete, ontroerende en kitscherige. Sommige zijn zelfgemaakt, er zijn ingewikkeld geconstrueerde uitvouwbare exemplaren bij, allemaal bedoeld om de hartelijke groeten over te brengen. Er zijn ook kaarten over de eerste wereldoorlog en over het koninklijk huis uit de tijd dat de verwachtingen om trent broertjes en zusjes van het prinsesje Juliana nog hoog gespannen waren. Hierbij een voorbeeld uit de collectie, met Juliaantje aan de hand van haar trotse ouders. Renaissancemuziek, kunst en ambacht DELFT In het wooncentrum 'Ambtswoude' in Delft wordt in augustus een manifestatie gehouden onder de titel 'Renaissancemuziek, kunst en ambacht', waar de muziek, de instrumenten uit die tijd, hun herbouw en het bespelen er van in de huidige tijd centraal staan. Instrumentenbouwers stellen hun werk ten tooD en geven demonstraties, ensembles vooroude muziek zullen conserten en er worden lezingen gehouden over authentieke instrumenten die o.a. door het Haagse Gemeentemuseum beschikbaar worden gesteld. De manifestatie wordt georganiseerd door de stichting 'Antigua Delphi.' van vijf zegels verschijnen met afbeel dingen van vliegtuigen die de laatste 50 jaar de verbindingen met dit ka naaleiland hebben onderhouden. Deze emissie vindt plaats in verband met de 'APEX 73', een luchtposttentoon stelling in Manchester. Voor dezelfde gelegenheid gaf de postdienst van de Ver. Staten een herdenkingskaart uit met reproducties van drie zeer bijzon dere luchtpostzegels: de 'De Pinedo- New Foundland'-luchtpostzegel 1927, de befaamde 24-ct luchtpostzegel 1918 met kopstaand middenstuk en de Hondurasluchtpostzegel 1925 met de opdruk 'aero correo 25 c'. Groot-Brit- tannië heeft zijn schilderijen-serie 1973 aan de schilders Sir Joshua Rey nolds (1723-1792) en Sir Henry Rae- burn (1756-1823) gewijd. Van beiden werd een zelfportret en een schilderij als onderwerpen voor de vier zegels gekozen. Engeland dat sinds een tien tal jaren op zeer opvallende wijze ge broken heeft met een conservatieve uitgifte-politiek overweegt thans ook al zegels met toeslag voor een of an der charitatief doel te gaan uitgeven. Dat worden dan de eerste toeslagze gels van het Verenigd Koninkrijk. Tenslotte nog twee emissies van de Van de 22 CEPT-landen. die voor dit jaar hun deelneming aan de jaarlijkse uitgifte van Europa-zegels hadden toe gezegd, hebben nu ook Italië en Oos tenrijk als hekkesluiters hun aandeel geleverd. Italië gaf twee zegels uit met het algemene motief van de drie posthoorns. Oostenrijk volstond met één zegel naar een eigen ontwerp: posthoorn, telefoonkiesschijf en tele- grafie-symbool. Australië heeft deze week een nieuwe serie permanente ze gels uitgegeven ter vervanging van die van het koninginne-type. Vier van deze zegels dragen afbeeldingen van in zee levende schaaldieren, de andere vier zijn gewijd aan edelstenen zoals agaat, opaal enz. Het 24e wereldcon gres van de padvindersbeweging wordt dit jaar in Nairobi (Kenya) ge houden. De eerste keer dat zulks in Afrika plaats gaat vinden. De navol gende Afrikaanse landen zullen zo ver thans bekend herdenkingsze gels aan dit feit wijden: Kenya (4), Algerije (1), Dahomey (3), Ethiopië (5), Ivoorkust (1), Marokko (1), Niger (2) en Togo (6). Ter gelegenheid van de in Helsinki gehouden internationale veiligheids conferentie verscheen in Finland een herdenkingszegel waarop de letters van het woord Europa in de vorm van een doolhof voorkomen. De pro blemen blijken groot te zijn! Ook Hongarije heeft een velletje van vier zegels voor deze aangelegenheid laten verschijnen. Op de zegels is de kaart van Europa te zien, beschermd door twee handen. In het blokje komen ook twee vignetten voor waarop de conferentieoorden staan afgebeeld. Finland geeft 18 juli ook nog een ze gel uit ter gelegenheid van de wereld kampioenschappen kanovaren, die daar eind van deze maand op het Kaukameer bij Tampere worden gehouden. Op de zegel een stoere hand die de peddel door het spatten de water jaagt Het eiland Guernsey liet een uitgifte i ALtBUE (H 'Ver. Staten. Een blokje van vier ze gels is gewijd aan de zogenaamde •Boston Tea Party'. Dit heeft te ma ken met het feit dat als indianen en negers verklede kolonisten in 1773 een lading van 342 kisten thee van de Britse Oostindische Compagnie in de haven van Boston hebben gesmeten als protest tegen de hoge invoerrech ten die Engeland hief. De hele scène is op de vier zegels van 8 ct uitge beeld. Eveneens verscheen in de VS een serie van vier zegels onder het motto 'vooruitgang der electronica'. De afbeeldingen zijn: de apparatuur waarmede G. Marconi in 1901 de eer ste signalen over de oceaan heeft ge zonden; verbeterde apparatuur van Lee de Forest; oude apparaten voor uitzenden en ontvangen van radio-pro gramma's en een moderne buis voor tv-camera en als laatste transistoren. J. J. M. KIGGEN 5 Ra, 6 sar, 8 roede, 9 kol, 11 mee, 13 rat, 16 veen 17 rag 19 toon 21 pet, 22 net, 24 anker, 25 leder 26 serie, 28 rebel, 30 Ier, 32 cis, 37 asn 38 nek, 39 git 40 trap, 42 onera 44 gal, 46 apert 48 bes, 50 les, 51 tak 52 nis, 53 por, 54 ras, 57 k.o. 58 me. PRIJSWINNAARS: de heer G. Neer hof, Krulsdijk 14, Aalten, mevr. C. Oostlnnder-v. d. Hoeven, Onder de Haal 60, Krimpen a/d Lek; de heer A. Korevaar, Dahliastraat 13, Stolwijk. Kent u ze nogde ierikzeeënaars - deel I- Sint Philipsland in oude an sichten - Kent u zich nogde Bos kopers. Uitgave: Europese Bibliotheek - Zaltbommel. Prijs resp. 21,90, ƒ20,-, ƒ21,90. Veel beelden van het rijke en veelzij dige verenigingsleven van Zierikzee tussen de jaren 1900 en. 1940, uit de tijd toen dé mensen lange dagen maakten en misschien daarom des te uitbundiger feest vierden. Men moet dat geldt voor al dit soort uitgaven wel ingewijde zijn om de details van een lokaal verleden te kunnen waarderen. Zoals de gemeenteraad uit het begin van de jaren dertig, alle maal in het zwart, het burgerlijk arm bestuur, de schietvereniging annex Volksweerbaarheid en de brandweer, maar ook 'Kunst en Eer', een mu ziekkorps uit 1797. de vele biljart clubs, 'Hotel van Oppen', en de eerste Singercursussen (naaimachine) in de tuin van de sociëteit 'Ons Genoegen'. Het boekje4 over oud-Z'erikzeeëenaars is een kostelijk document, met véél groepsfoto's en véél namen. C. P. Pols tekende voor de samenstelling. Er volgt een tweede deel, waaruit blijkt dat de helft ons pas is aangezegd. J. P. Kunst-Verwijs laat de verzame ling van oude ansichten van Sint Phi lipsland en Anna Jacoba-polder voor afgaan door een geschreven portret van wat eens het kleinste van de Zeeuwse eilanden was. Veel prenten van het dorp, zoals de Voorstraat met het oude café 'De Druiventros', de schepen voor de dijk, de watertoren van Anna Jacobapolder, die de Duit sers vernietigden, het vdrdwenen Kar- reveld, de Zijpe-stoomboot en natuur lijk het stoomtrammetje van weleer. Ook in dit boekje tal van groepen uit het verenigingsleven. C. Bulk verza melde overwegend groepsfoto's van Boskopers uit de eerste helft van deze eeuw: scholen, verenigingen, de vei ling, vruchtboomkwekers, van weleer, het bezoek van koningin Wilhelmina aan de Rozenexpositie (1913), de eer ste examenklas van de chr. mulo aan de Rozenlaan (1921), htft hervormd kerkkoor uit de jaren twintig, de mondharmonikaclub en van de bonen teelt, die in 1914-1918 de boomkweke- rijprodukten ten dele verving. En voor wie het iets te zeggen heeft de zeven zonen van Abraham Brand! En wie, onder de oude Boskopers be waart niet herinneringen aan 'hotel Klaassen'? Nog dit: een foto van het bestuur van de vereniging 'Boom en Plantenbeurs' ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan (1931). Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9