Portugese politiek leidt tot gruwelen Portugal verhandelt zwarte arbeid met Zuid-Afrika Cambodja Vietnam Ervin wil desnoods met dwang papiere van Nixon afnemen Japans protest tegen Franse kernproeven Tankduel Israël-Syr door kaartleesfout Slachting Wirivamu geen geïsoleerd geval, zegt Frelimo het gebeurt nu in 1090400 Turkse advocaat kookte zijn vrouw Kleinzoon Paul Getty n, uit Rome verdwenen ;rk ite er TROUW/KWARTET ZATERDAG 14 JULI 1973 BUITENLAND LONDEN, JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) De opperbevelhebber van de Portugese troepen in Mozambique heeft ontkend, dat zijn soldaten een dorp hebben uitgeroeid. Desondanks gaf hij toe dat het mogelijk was dat sommige soldaten te enthousiast waren en onnodig bloed vergoten of wreedheden begingen. Maar dat waren zeldzame uitzonderingen. Het bevrijdingsfront van Mozambique, Frelimo. heeft gisteren echter ver klaard dat bloedbaden als dat in Wiriy- amu het onvermijdelijke gevolg zijn van het Portugese koloniale systeem en deel uitmaken van een 'fascistische politiek van genocide'. Hoewel het hoofdkwartier van Frelimo in Dar es Salaam blij was met de internationale veroordelingen van de slachting in Wiriyamu, wees het erop dat de slach ting niet als een geïsoleerd geval ge zien mag worden. In feite zijn bloedbaden schering en inslag bij de Portugese soladaten in Mozambique, zij zijn het onvermijde lijke gevolg van het Portugese koloni ale systeem', aldus het Frelimo, dat eraan toevoegde dat het herhaaldelijk gewag had gemaakt van dergelijke gruwelen. 'In onze berichten hebben we ook een beruchte praktijk gehe keld, die populair geworden is onder Portugese soldaten: het doden van al le zwangere vrouwen door het open snijden van hun buiken met bajonet ten om de foetus eruit te halen ten einde, in hun eigen woorden 'de ge boorte van nieuwe terroristen te ver hinderen'. Berichten van Frelimo over Portugese •gruwelijkheden' in Mozambique maakten gewag van 'het bombarderen en vernietigen van gehele dorpen, plunderen, gedwongen verwijdering van de bevolking, martelingen van en moord op krijgsgevangenen en het ge bruik door het Portugese leger van chemische wapens in de bevrijde ge bieden'. De reden voor dergelijke ac ties kan volgens het Frelimo gevon den worden in de woorden van de op perbevelhebber van het Portugese le ger in Mozambique, generaal Kaulza de Arriaga. Volgens het Frelimo zou deze gene raal gezegd hebben: 'De Portugese strategie in Afrika moet gericht zijn op het bereiken van een evenwicht tussen de zwarte en blanke bevol king'. Het huidige doel van de Portu gese acties zou zijn: 'Aan de ene kant de groei van de blanke bevolking, aan de andere kant het uitroeien van de zwarte bevolking', aldus de door Fre limo geciteerde generaal. In de ver klaring van Frelimo wordt nog eens een sobere opsomming gegeven van gruwelen, die zich de laatste jaren hebben voorgedaan. Gisteren heeft dezelfde generaal in een interview met het Zuidafrikaanse dagblad Johannesburg Star ontkend dat zijn troepen wreedheden hebben AMSTERDAM De witte paters (meest Britse en Nederlandse pries ters) zijn twee jaar geleden uit Mo zambique vertrokken uit protest tegen het Portugese koloniale bewind in dat land. Er zijn nu nog ongeveer veertig Nederlandse missionarissen werkzaam, behorend tot de congregatie van de montfortanen, de sacramentisten en de paters van de heilige harten. Hoe wel zij niet onbekend zijn met de Portugese praktijken, proberen zij zo lang mogelijk in Mozambique te blij ven, om van binnenuit het lot van de Afrikanen te verbeteren. De missio naire instituten wijzen erop dat ook de missionarissen in Mozambique her haaldelijk hebben geprotesteerd tegen het optreden van het Portugese leger cn het bijeendrijven van Afrikanen in concentratiekampen. Vorig jaar werd een pater sakramentist uitgewezen. De drie missionarissen uit Mozambique, die met verlof zijn in Nederland, wil len geen commentaar leveren op de onthullingen van 'Times', omdat ze hierdoor iedere kans op terugkeer naar hun missiewerk zouden afsnij den. begaan. 'Als een vijandelijke basis wordt gebombardeerd en er zijn daar burgers, dan kunnen ze getroffen wor den. In een oorlog worden soms men sen gedood, die niet gedood hoefden te worden. Maar dat is geheel iets an ders dan het met opzet doden van mensen, omdat we denken dat het ter roristen zijn of uit wraak'. De generaal gaf toe dat er een grote operatie is gelanceerd in het gebied van Mucumbura waar Wiriyamu zou liggen omdat de guerrilla's vanuit het zuiden daar sterk in op mars zijn. Vijftien dagen voor deze operatie begon was de bevolking ech ter met luidsprekers en pamfletten op de hoogte gesteld. De aanslagen op zwangere vrouwen noemde de gene raal 'pure propaganda'. Overigens zal de generaal de Arriaga binnenkort zijn commando verlaten en terugkeren naar Portugal, zo be richt het Zuidafrikaanse nieuwsagent schap SAFA. Zijn vertrek zou geen verband houden met de nieuwe con troverse. In een persverklaring zei de generaal dat zijn taak bijzonder moei lijk was geweest, omdat hij zich ge plaatst zag tegenover de 'communisti sche supermachten' en een groot aan tal 'neo-racisten'. Volgens hem was het onmogelijk de oorlog in Mozambique te winnen, als de bevolking niet geheel op de hand van de Portugezen was. 'Als we dat kunnen bereiken zullen we de oorlog winnen. Als we het niet kunnen, zul len we de oorlog verliezen', aldus ge neraal Kaulza de Arriaga. Inmiddels heeft de Londense Times gisteren nieuwe onthullingen gedaan over moordpartijen in Mozambique. Ze zijn afkomstig van twee missiona rissen. Volgens hun verhaal gingen Portugese veiligheidstroepen over tot represailles, nadat een dorpshoofd door het Frelimo was vermoord. De paters protesteerden tegen de moor den en zeiden dat men de dorpelingen niet kon verwijten dat zij voedsel ga ven aan het Frelimo, omdat zij niet beschermd werden. 'In een guerrilla oorlog bestaat geen gerechtigheid', was echter het antwoord. Later werden dorpen langs de rivier de Dack geterroriseerd. 19 Afrikanen werden gedood. Een man werd gemar teld voor de ogen van zijn vrouw en kinderen. De vrouw kreeg een mis kraam. Een grote Rhodesische strijd macht ondernam ook nog een repre saille-aanval in het gebied. Eén van hun parochianen werd doodgeschoten en zijn handen en voeten werden af gesneden. Bij een aanval op een an der dorp wisten slechts twee kinderen te ontsnappen', aldus de twee paters. Hun rapporten over deze wreedheden werden genegeerd door hun overste. Toen wendden ze zich tot Madrid en later tot pater Hastings. Inmiddels hebben vijf Spaanse missio narissen een rapport opgesteld over Portugese wreedheden in Mozambique en het ter beschikking gesteld van pa ter Hastings. Een van hen zei: 'Be denk wel, dat we alleen spreken over gevallen die we kennen. We hebben gehoord over andere gevallen in het noorden van het land, maar daar heb ben we geen bewijs van. Als we spre ken van massamoorden bedoelen we het vermoorden van onschuldige men sen, niet van guerrilla-strijders. Het maakt deel uit van een campagne om de plaatselijke bevolking te intimide ren, want zij zijn de basis van de on afhankelijkheidsbeweging'. In Nederland hebben de voorzitters van de PvdA. KVP, ARP. PPR en D'66 een communiqué uitgegeven waarin zij zeggen met afschuw kennis te hebben genomen van de berichten. SIÊ misdadig genoemd. dat 'de Franse regering de wanhopige wens van de wereld heeft gene geerd de uitspraak van het Inter nationale Gerechtshof met voeten heeft getreden en voorbijgegaan is aan de protesten van Nieuw-Zeeland en Australië. Wij burgers van Hirosji- ma en Nagasaki protesteren scherp te gen het roekeloze handelen van de Franse regering'. Het plan om toch kernproeven te houden noemen zij 'een vernedering van en een misdaad tegen de hele mensheid'. Het Nieuwzeelandse oorlogsschip Ota- go heeft gisteren uit de 'verboden zo ne' gemeld, dat het weer bij Moeroe- raoatol zoveel is verbeterd, dat het nu gunstig is voor het doen ontploffen van een waterstofbom. Vastbesloten Dat de Franse leiders vastbesloten zijn verder te bouwen aan een geheel geloofwaardige atoomstrijdmacht blijkt uit het vastbesloten doorzetten van de omstreden kernproeven in de Stille Oceaan ondanks de geweldi ge kosten, waar al veel kritiek op is geuit, de beschuldiging van milieuver vuiling, de groeiende protesten ook in Frankrijk zelf. De ophanden zijnde proeven in de Stille Oceaan zijn onmisbaar voor de ontwikkeling van de Franse waterstof bom en een betrouwbaar wapensy- Kolonisten in Mozambique klagen door Aquino de Braganca Men kent hem nauwelijks in de wandelgangen van het Portuge se parlement. Als afgevaardigde 'van overzee', heeft de vertegen woordiger van Mozambique, Max Fernandes nooit het woord genomen, behalve om zijn Por tugese meesters onvoorwaarde lijk te steunen. Toch heeft de ze angstige en onbeduidende man onlangs in een interpella tie in het Huis van Afgevaardig den een niet erg conformistisch onderwerp ter tafel gebracht, dat door zijn collega's in het moederland niet zonder re den als gezagsondeimijnend werd beschouwd. Max Fernandes heeft het inderdaad gewaagd om het systeem van de trek- arbeid voor de Afrikanen aan de kaak te stellen, in het bijzonder voor diegenen, die gedwongen wor den om ieder jaar het land te verla ten cn de schandalige arbeidsvoor waarden te accepteren in de rijke goudmijnen van Zuid-Afrika. Uit zijn mededelingen bleek dat het salaris van deze mijnwerkers, wier aantal nu tot honderdduizend is ge stegen 'in de orde van 800 escudo's per maand ligt (ongeveer 94 gul den). dat wil zeggen: minder dan de helft van wat door bepaalde mijn- bouwondernemingen van Zuid-Afri ka aan hun arbeiders wordt betaald.' Waarom heeft de 'afgevaardigde' van Mozambique het gewaagd om deze schandelijke mensenhandel ter discussie te stellen, essentieel onder deel van de 'onzichtbare export', die het regime zoveel geld oplevert? Daan-oor is een kort overzicht, nodig van dit stukje geschiedenis van de Portugese koloniale macht, dat zo weinig bekend is. Overeenkomst Aan het eind van de vorige eeuw heerste er een scherpe concurren tieslag tussen de niachtige Mijnraad van Transvaal en de 'moderne' in dustriële sectoren van dit gebied. De opkomst van fabrieksnijverheid, die aan 'haar' Afrikaanse arbeiders ho gere salarissen bood, verontrustte de mijn-bazen ernstig. Zij deden dan ook een beroep op hun Portugese buren, die net Mozambique 'gepacifi ceerd' hadden. Er kwam een over eenkomst tot stand tussen de Repu bliek Transvaal en het bestuur van de Afrikaanse kolonie van Portugal. Een speciaal orgaan de 'naturel- len'-arbeidsorganisatie van Witwa- tersrand werd gemachtigd om de benodigde arbeiders in Mozambique te recruteren. En sindsdien werden de goudmijnen van Transvaal gro tendeels afhankelijk van arbeids krachten uit Mozambique (aan het begin van deze eeuw voor 75 pro cent). In 1926 waren 44,5 procent van de Afrikaanse arbeiders in de goudmijnen Mozambiquanen. De overeenkomst werd regelmatig verlengd, totdat de nieuwe Portuge se regeringsleider dr. Salazar de ak koorden zodanig liet wijzigen dat de Portugese belangen er beter door werden gediend. De nieuwe Portuge se machthebbers hadden immers 'ontwikkelingsprojekten' voor hun Afrikaanse 'provincies' opgesteld. De katoenplanters eisten om slechts één voorbeeld te noemen hun aandeel in de 'shibalos' (de dwang arbeiders) cn het koloniale bestuur werd verzocht om een maximum van honderdduizend man per jaar in te stellen voor trekarbeiders naar Transvaal, die ten zuiden van de ri vier de Save werden gerecruteerd. het grensgebied met Zuid-Afrika. Handelsvoorwaarden Salazar was een erkend econoom. De kwestie van de arbeidskrachten moest naar zijn inzicht gekoppeld worden aan handelsvoordelen. De voorwaarden werden als volgt hard gemaakt: Portugal zou aan de mijn- raad de benodigde werkkrachten ter beschikking blijven stellen, indien Zuid-Afrika zich verbond om 47,50 procent van zijn import naar de rij ke industriestreek van Transvaal te doen plaatsvinden via de Mozambi- quaanse haven Lourengo Marques. Van de Zuidafrikanen werd ge vraagd om het verkeer door hun ei gen havens Durban en Kaapstad op deze manier op te geven ten voorde le van de spoorwegen in Mozambi que. Maar hoe konden zij weigeren, wanneer een chronisch tekort aan arbeidskrachten in de goudmijnen het alternatief was? De bewindvoerders over de apart- heidsstaat zijn 'redelijke mensen'. Het verdrag met de autoriteiten in Lissabon verschafte hen hoe dan ook een volgzame en goedkope me nigte arbeiders. In 1969 was op een totaal van 371 zwarte mijnwerkers nog 14 percent afkomstig uit Mozam bique. Aanvankelijk gebeurde de recrute- ring van arbeidskrachten voor de Zuidafrikaanse mijnen met geweld. Maar enkele jaren later verliep zij zonder grote weerstanden. De wer vingskantoren van de Witwaters- randse organisatie voor 'naturellen- arbeid' liggen strategisch verspreid over het hele zuiden van Mozambi que. Zij vangen diegenen op, die de dwangarbeid op de plantages in Mo zambique willen ontvluchten, omdat zij de ontberingen in de Zuidafri kaanse mijnen per slot nog liever hebben. (In de afgelopen 24 jaar zijn meer dan honderdduizend Afri kanen uit Mozambique in deze trek- arbeid aan ziekte en uitputting be zweken. Mag men het diepgaande onderzoek van de Zuidafrikaanse hoogleraar Francis Wilson geloven, dan verdienden ze recentelijk nog minder dan hun voorgangers in 1911. Maar dat was dan nog het dub bele van wat zij op de plantages in Mozambique kregen. Arbeidsvlucht Deze 'arbeidsvlucht' brengt overi gen salarissen weer in escudo's uit het laadje. De gerecruteerde arbei der moet voor zijn reis een paspoort hebben, slechts geldig voor een jaar, dat hem 3,50 kost. Voor een ver lenging met zes maanden moet hij nogmaals de helft daarvan betalen. De werkgever betaalt daarenboven ook nog een belasting van ongeveer 50 cent op iedere aangeworven ar beider, plus een maandelijkse belas ting van 1,25 per arbeider. Daarbij moet verduidelijkt worden dat slechts 50 procent van het maandloon van de arbeider aan de mijn wordt uitbetaald. De rest wordt door de mijnraad van de Rand in harde deviezen aan het Por tugese koloniale bestuur uitgekeerd. Dat betaalt op haar beurt de ontvan gen salarissen weer in escudio's uit na de thuiskomst van de trekarbei ders, na overigens éen heffing van 22 tot 33 percent te hebben ingehou den. Op die manier werkt de Mo- zambiquaansc trekarbeider drie tot vier maanden per jaar uitsluitend ten behoeve van de koloniale schat kist! Het stelsel van geforceerde arbeid in Mozambique zelf blijft een grote en voortdurende exodus van trekar beiders in de hand werken. Het is een hap uit de bevolkingspyramide die de huishouding in deze kolonie ernstig verstoort. Deze structurele crisis wordt nog verergerd door een andere crisis: meer dan een miljoen Mozambiqua nen die in de gebieden leven, welke door de guerrilla-strijders van het Frelimo zijn bevrijd, ontsnappen aan de controle van het koloniale bestuur. En het probleem van de ar beid wordt op die manier tragisch voor de blanke kolonisten van Mo zambique. Het in dit verband misplaatste voor stel van generaal Kaulza de Arriaga, stafchef van het Portugese leger in Mozambique, om een legercorps van 30.000 Afrikaanse soldaten op te richten, dreigt de situatie nog ver der te verslechteren. De redevoe ring, die de afgevaardigde Max Fer nandes in het Portugese parlement heeft afgestoken, staat zonder enige twijfel in direct verband met deze nieuwe crisis, die de Portugese aan wezigheid in Mozambique bedreigt. Dit artikel werd overgenomen uit het blad Afrique-Asie. De schrijver is een bekend publicist in Algiers, die zich voornamelijk bezighoudt niet de problemen van Afrika. De vernietiging van steden en dorpen, ziekenhuizen, wegen en tempels in Cambodja is even in tensief als tijdens de hevigste bombardementen op Hanoi en Haiphong. Help waar de bommen vallen via postgiro Medisch Comité Mederiand-Vietnam Het comité van aanbeveling telt momenteel meer dan 620 artsen, specialisten, tandartsen en apo thekers. Medische hulp wordt gezonden aan Noord-vletnam en do Bevrijdingsbewegingen van Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja. Regolmatigo verantwoor ding aan alle donateurs. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Senator Sam Ervin gel( dat de meerderheid van de Watergate-commissie het met hem is dat president Nixon gedwongen moet worden de documentei de affaire-Watergate te overhandigen, als hij dat niet vrijwillig doen. Ervin en Nixon zullen elkaar volgende week ontmoeten, w®" schijnlijk in het marine-ziekenhuis van Washington, waar de pr dent met een longontsteking is opgenomen. De Nieuwzeelandse minister Fraser Colman beantwoordt aan boord van het 'protest'-fregat Otago, dat zich in de gevarenzone rondom het Franse Mururoa-atol bevindt, vragen uit de hele wereld over het Franse voornemen in deze streken kernwapens te beproeven. TOKIO (Reuter, DPA) De burgemeesters van Hirosjima en Nagasaki, de twee Japanse steden die tijdens de tweede wereld oorlog door atoombommen worden verwoest, hebben gisteren liet Franse plan tot liet nemen van kernproeven in de Stille Oceaan steem, meent de Franse regering. De Franse strijdkrachten willen die ge bruiken voor tactische en strategische Burgemeester Setsuo Yamada van Hi rosjima en burgemeester Yoshitake Morotani van Nagasaki hebben bij de Franse ambassade in Tokio een pro testnota ingediend waarin zij zeggen, raketten waarmee duikboten, vliegtui gen en batterijen te land de komende drie k vijf jaar zuil enworden uitge rust. Maar de Franse functionarissen blij ken zich steeds meer zorgen te maken over het feit, dat het publiek de 'for ce de frappe' niet ernstig genoeg neemt als doelmatige afschrikking van een potentiële agressor. De oppositie en anti-oorlogsgezinden in Frankrijk hebben de droom van generaal de Gaulle betiteld als 'bombinette' (het bommetje). Het land zelf beschikt niet over de middelen voer het evenaren van de gigantische militaire kracht van de VS of de Sowjet-Unie en blijkt daar ook niet veel voor tc voelen. De mili tairen gaan er echter prat op in staat te zijn steden en industriecentra van een potentiële vijand te kunnen tref fen en verwoesten. 'Wij spelen niet met pijl en boog. U kunt zelf zien dat onze atoomraketten geen houten fop- maaksels zijn', aldus een hoge legerof ficier. De Franse atoomstrijdkracht bestaat uit strategische supersonische straal- bommenwerpers, kernonderzeeërs uit gerust met raketten van het type Po laris. tactische laag vliegende Jaguar- en Mirage-3-e-straaljagers en ballisti sche raketten voor middelbare af stand. die van bases te land worden afgevuurd (IRBM). Het leger beschikt bovendien over tanks met Pluton-ra- ketten met kernkoppen. De Fransen zijn van plan dc vuur kracht van hun kernonderzeeërs op te voeren met raketten met waterstof bommen van een tot drie megaton en de reikwijdte te brengen van 2.000 op 3.000 kilometer, in 1976 cf begin 1977. Tevens hopen zij meervoudige kern koppen en ballistische raketten voor grote afstand te kunnen ontwikkelen. (ADVERTENTIE) het gebeurde in Volgens Ervin behoren de Watergate- papieren in het Witte Huis toe aan het volk en niet aan een of andere re geringsbranche. Maar president Nixon schijnt niet van plan te zijn de docu menten vrijwillig te overhandigen aan de senaatscommissie van onderzoek, zodat de mogelijkheid bestaat van een confrontatie tussen het Congres en de president voor het Hooggerechtshof. Ervin zag het niet zo somber in: 'Ik hoop dat de president wijzer is wan neer ik hem spreek'. Èrvins senaatscommissie hield zich gisteren bezig met Richard Moore, speciale raadgever van Nixon. Moore, die voor de commissie verscheen op aandrang van het Witte Huis, is een vriend van Nixon en oud-minister John Mitchell en een collega van John Dean, toen die nog op het Witte Huis werkte. De nieuwe getuige zei dat het zijn 'stellige overtuiging' is dat Nixon pas over de Watergate-in- braak en de doofpot-pogingen hoorde, toen Dean het hem op 21 maart ver telde. Moore zei dat hij zelf, ondanks het geen Dean aan hem had verteld over de meineed van Magruder en over de voorstellen van Liddy, tot 19 maart had gelooft dat de inbraak in het Wa- tergate-gebouw 'een niet-geautoriseerd avontuur was van mensen, die de be schikking hadden over elke biljetten van 100 dollar en graag James Bond speelden'. Moore's ogen gingen pas open, toen Dean hem vertelde dat Watergate-samenzweerder Hunt chan tage-geld eiste. De getuige zei dat De an enkele aspecten van de Watergate- affaire noemde tijdens een bespreking met de president. Later drong Moore er bij Dean op aan de president alles te vertellen. Toen Dean dit op 21 maart had gedaan, zei deze dat Nixon verbaasd was over dè wijdte van het doofpot-komplot. Moore had ook geen argwaan gekre gen tijdens een bijeenkomst in febru ari in Florida, die werd bijgewoond door Dean, Ehrlichman en Haldeman. Moore werd opgedragen Mitchell te vragen geld bijeen te brengen, dat volgens hem bestemd was voor de kosten van de gedingen, die de Repu blikeinen waren aangespannen. Dean heeft getuigd dat het geld gebruikt werd als zwijggeld. Toen Moore Mit chell benaderde gaf deze hem te ver staan: Maak dat je weg komt'. ISTANBUL (UPI) De Turkse poli tie heeft gisteren meegedeeld, dat zij een advocaat heeft gearresteerd, die zijn vrouw had doodgestoken, haar in stukken had gesneden en vervolgens had gekookt om bederf tegen te gaan. Daarna probeerde hij het in een mo torboot naar zee te brengen. In de nacht van dinsdag op woensdag trof een politiepatrouille de 39-jarige advo caat, Hizir Ilyas Aktolgali, op een kade van Istanbul aan met een houten kist bij zich. Hij probeerde een motorboot te huren. 'Hij zei, dat de kist extre mistische publikaties bevatte, die hij in zee wilde werpen, omdat hij bang was de bepalingen van de krijgswet te overtreden. Wij stonden er echter op, dat hij de kist zou openen, zodat wij de inhoud konden controleren', aldus een der agenten. Dat bleek een in acht stukken gesneden lijk van een vrouw te zijn, dat later geïndentifi- ccerd werd- als de 65-jarige vrouw van Aktolgali, Fatma Semiha. SAIGON" (Reuter) Pe Viet Cong heeft gisteren een missie van de in ternationale controle commissie toe stemming gegeven naar een door het Bevrijdingsfront gecontroleerd gebied te gaan om twee Canadese functiona rissen op te halen, die daar worden vastgehouden. De twee Canadese mili tairen, die belast waren met toezicht op de naleving van het bestand, zijn 15 dagen vastgehouden door het Be vrijdingsfront. Hun vrijlating wordt vandaag verwacht. tGE ge] In maart stelde Dean Nixon voor^n; FBI een onderzoek te laten inste e naar de verkiezingscampagnes van )irk leden van de Watergate-commissie vertelde Moore. Nixon keek verb: en zei: 'Ik begrijp het niet'. Dean woordde: 'Mensen die in glazen zen wonen moeten niet met stefcjm gooien'. Moore zei dat Nixon da; met zijn hoofd geschud had. In def^J gelopen lente consulteerde Nixon va crar prominente advocaat over zijn WaSjal gate-problemen, nadat Moore hem waarschuwd had dat hij medeplic zou zijn 'aan het in de doofpot pen van doofpot-pogingen', als hij ger bleef zwijgen. Hij deed dit tijibsch Ijl Ti'i chef urelt een gesprek ander vier ogen. De advocaat kwam tijdens het p 9^se. weekeinde. Moore had gezegd dat sen 'een goede tijd was voor meijj-j tie' en dat het het 'begin van deL. standing' uit dc Watergate-situ ,tter kon betekenen. 'Ik ben ervan tuigd dat de natie wil accepteren u niets wist van de doofpot-poginf Na het ontslag van Dean, Ehrlich en Haldeman sprak een opgelu Mivrtn nnniatiur mol Mnnro on lffl iak Nixon opnieuw met Moore en v< de hem dat hij zich had afgevraag hij enkele aanwijzingen over hoofd had gezien voor de doofpot- raties binnen het Witte Huis. M antwoordde dat hij zelf ook geen wijzingen had gezien en adviseerdi president 'terug te keren naar werkzaamheden'. 'edei >>ei ien func we 1 tiem wan jaai ROME (DPA) De kleinzoon de bejaarde olie-miljardair Getty, de 17-jarige Paul Getty, dert enkele dagen uit Rome vei nen, waar hij als hippy leefde. DE^t litie vermoedt, dat hij ontvoeri maar het wordt niet uitgesloten acht, dat de jongen een schijn-on ;erki ring op touw heeft gezet om ter ste een deel van de miljarden-erjijl t van zijn grootvader in handen te gen. 'Wij hebben uw zoon ontvoerd. w het losgeld bij elkaar. Wij zuil weer opbellen', zo kreeg mevtan 1 Gail Getty in een anoniem telefoi sprek te horen. De jongen had jaar geleden het huis van zijn m< verlaten om in een commune te e leven. Zijn ouders zijn sedert 196 a] Bob wat haos scheiden. Van zijn moeder kree en(j( nauwelijks geld. Paul Getty jr. zag in zijn levensonderhoud doo verkoop van de schilderijen, dii maakte. Vorige herfst had hij i"" Italiaanse hoofdstad zijn eerste toonstelling gehouden. weri vrijv Ie int nees ld e uizei TEL AVIV (UPI, DPA, Reuter) Een Syriscli-Israëliscli duel, dat donderdagavond in de heuvels van Golan werd uitgev ten, is te wijten aan een kaartleesfouL van een Syrische tank< mandant, zo is gisteren gebleken. [onze tyELl v »3 n onsti rg, Toen drie Syrische tanks de bestands lijn waren overgetrokken en Israëli sche eenheden ontdekten, openden zij het vuur. De Israëli's schoten terug en stelden daarbij een tank buiten ge vecht. Gisteren kregen de Syriërs toestemming het beschadigde pantser voertuig weg te slepen, nadat de Syri sche autoriteiten hadden verklaard, dat de commandant van hun eenheid zich in de duisternis vergist moest hebben. Het blad van het Russische leger, Ro de Ster, heeft gisteren Peking verwe ten 'de Arabische bevrijdingsbeweging in de rug te steken'. Het zegf uit Arabische bron verno men te hebben, dat er geheime con tacten tussen China en Israël bestaan en vraagt zich af hoe het kon, dat de Chinese ambassadeur in Peking per ongeluk naar een receptie in de Israë lische ambassade in Athene was ge gaan. Het lijkt er sterk op, dat Peking een politiek volgt tegen de Arabische be vrijdingsbeweging en moeilijkheden wil veroorzaken tussen de Arabische landen onderling om een wig te drij ven tussen hen en de landen van de socialistische gemeenschap', aldi de Ster. 'Er zijn sterke aanwijzingen groeiende contacten tussen Peki^j de reactionaire kringen in de sche wereld - van het soort zoal koninklijk hof in Saoedi-Arabië samenzweringen cn intriges ber tegen de progressieve bevriji krachten. Samenhangend met deze feiten de Arabische pers meer dan e richten verschenen over geheime tacten tussen Peking en Israi militairisten. Is het incident m Chinese ambassadeur in Athent anders? Hij was de weg kwijt e landde op een grote receptie a; Israëlische ambassade. Later ze dat hij op weg was naar de amba van Koeweit. Die bestaat echter eens in Athene', aldus Rode Ster Secretaris generaal Kurt Waldheii de VN zal de komende weken ken brengen aan Egypte, Jordan^ Israël om met de diverse leidei a' chronische conflict in het Middel ten te bespreken, zo is gisteravo^ New York bekend gemaakt eslu u liten mo rban 'In i d al iem< van de 1 got zi itgej izej >ersn ^edri nee? een en Rot 'erk chak iifijk i 'akb e d ;r aarn •I fast: leval \ng uw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8