1 urder onderwijs an Peron Prof. W. F. C. van Hattum: criminaliteit beter bestrijden met werken in kleine staatsbedrijf jes Alle gevangenissen zouden afgebroken moeten worden +++oproep toeristen+++ het weer vreemd geld strandweer Regenjas mee Windverwachting I weerrapporten 4/ü [JW/KIWARTET ZATERDAG 14 JULI 1973 BINNENLAND T5/K7 yyjs het ministerie van onderwijs nog maar nu in het diepste geheim, len bestuurd door mr. Van Veen? gedoktcr aan de lesgelden voor lei avondscholen en -cursussen ^'c indruk kunnen vestigen. 970 bepleitte de toenmalige minis- ^••:.;\Vcringa een geleidelijke verlaging ï'/.v deze gelden. Weliswaar bleek de -5&4er daar vorig jaar anders over te In, maar we kunnen ons van een !cr uit het kabinet-Den Uyl ijk voorstellen, dat hij zich daar van zou laten weerhouden, tóch verlaging voor te stellen. Zo'n stel zou immers prachtig passen lc warme pleidooien die sommige van het kabinet hebben gehou- voor een 'education permanente', voortdurende scholing van de bur- waarin het avondonderwijs zo'n name rol kan vervullen, zien we echter gebeuren? De cur- ïlden worden verhoogd, en niet ccn paar kwartjes. Leerlingen van id-mavo's en -havo's bij voorbeeld, tot dusverre 75 of 90 gulden iten betalen, krijgen nu van het een rekening van 100 of 120 gul- Dat zijn prijsverhogingen van 33 i7 procent. Daar kan het bedrijfs- 1 nog wat van leren, moet niet eenvoudig zijn, de on- oombaarheid van deze maatregel erklaren, althans aan iemand die aanhanger is van het dogma, dat profijtbeginsel zo ruim mogelijk t worden toegepast. Het argument het extra-geld broodnodig is voor latshuishouding, klinkt in elk gc- 'ak: er is met de verhoging maar liljoen gulden gemoeid, ilfde argument rechtvaardigt al de beslissing, de lesgelden MO-opIeidingen te handhaven op iveau van vorig jaar. Toen het rsitaire collegegeld naar 1000 len ging, werden ook deze lesgel- ide opgetrokken, en wel tot 300 gul- jjyj (MO-A) cn 350 gulden (MO-B). natijd wordt het collegegeld gehal- ard d. maar voor de MO-studenten dc oude bepaling van kracht. w n van hen profiteren maar één id per week van 's rijks onderwijs- Nochthans moeten ze 70 procent betalen van wat universitaire student straks neer- o voor vijf dagen onderwijs per week. esns lijk is het niet. maar wel verklaar- r. Want in tegenstelling tot de uni- iteitsbevolking vormen de MO-stu- en een groep die niet gauw de- streert en ook geen tijd heeft om ouwen te bezetten. led. nde r Vd bericht uit Buenos Aires, dat de Xarigc Juan Domingo Peron zelf presidentschap ambieert en zijn J ieke zetbaas Hector Campora op schuift. is niet schokkend, omdat lejaarde leider in feite al dc mach- - e man van Argentinië was. Toch ct wel verrassend, omdat in Ar- inië de mening overheerste, dat zich niet meer direct met het sbestuur zou bezighouden, maar een wijze staatsman op de achter- hid de grote politieke lijnen en de )S; \fomst van dc natie zou gaan bepa- (|®7 om ze vervolgens aan Hector nk linpora te dicteren. Campora, wiens i.oo 'tste kwaliteit lijkt te schuilen in Artfi onvoorwaardelijke aanhankelijk- s de 1 jegens EI Lider, zou dan tevens g.ot»a eventuele mislukkingen van het pe- stische beleid kunnen opvangen, daardoor Pcrons comfortabele ts in de geschiedenisboeken kun- veiligstellen. Peron nu direct de touwtjes in sci den heeft genomen, komt allereerst 1^eIr dc actuele spanningen in zijn pe- stische beweging, die nu eenmaal 2.( allegaartje van links en rechts is. Wee behoudende peronistische vak- idsleiders leven bij voorbeeld op van oorlog met de radicale pero- sche jeugd. De vakbonden dreig- zelfs al met stakingen als Campo- liet zou vertrekken. En het is be- cei. |d, dat alleen het prestige en de "he van de Grote Leider in staat ndag worcten geacht, deze tegenstellin- en te overbruggen. Het is mogelijk, jou de brugfiguur Campora in dit op- spor1 belemmerend werkte. Vooral in jrnai oudend peronistische kring vond dat Campora de radicale pero- en bevoordeelde. 21.Ï5 h moet men ook rekening blijven den met de mogelijkheid, dat Pe- kin( zijn presidentiële ambities uit tac- 19.15 ie overwegingen slechts tijdelijk 't onderdrukt. Zoals bekend, was objU allerminst geliefd bij de militairen van 1966 tot begin dit jaar de iim.'fht in Argentinië uitoefenden. De ver cieren gingen ten slotte slechts ak- Joird met algemene verkiezingen daardoor met de mogelijkheid van peronistische overwinning als on zelf van dc macht zou afzien, het peronisme het land weer be- pep< st, de anti-peronistische officieren nipridc landmacht zijn vervangen, de irie,itmachtofficicrcn Peron blijven ac- ïalf1 leren en slechts de conservatieve roe ine mistroostig zwijgt, kan Peron meiiwe verkiezingen uitschrijven, die vrijwel zeker een triomfantelijke jj g winning zullen opleveren. vle a's de geruchten juist zijn. dat Pe ed i zijn grootste politieke rivaal, de caal Ricardo Balbin het vice-presi- f p (schap wil bezorgen, zal wellicht e dr Mexicaans voorbeeld een brede ;roe tiekc beweging kunnen ontstaan, Jin staat is dc hoogbejaarde Caudil- a e overleven, met alle stabiliserende iar olgcn van dien in dit rumoerige GEVANGENISSTRAF HELPT NIET door Leo Kleyn Als een rechter in zijn afscheids toespraak zegt blij te zijn dat hij zijn ambt kan neerleggen, omdat de ontwikkeling van de strafrechtspraak hem met zorg vervult, is er alle reden even de oren te spitsen. Vooral veel oudere rechters hebben het er nu eenmaal moeilijk mee dat de inzichten die aan de strafrecht spraak ten grondslag liggen, zich de laatste jaren aan het wij zigen zijn en dat daarover ook openlijk wordt gediscussieerd. Er zijn rechters die daarop uiterst knorrig reageren. Mr. U. W. H. Stheeman, die tot 1 juni van dit jaar president van de Amsterdamse rechtbank was, ontwaarde bij zijn afscheid zelfs een 'verontreiniging van de rechtssfeer'. Befaamd gewor den woorden sprak hij ook bij de installatie van een rechter, toen hij grimmig opmerkte: 'De rechterlijke macht moet zich staande houden in een sfeer van insinuatie, verdacht making en beschuldiging.' Dat prof. mr. W. F. C. van Hattum zich bij zijn afscheid als vice-presi dent van de Haagse rechtbank in de zelfde zin zou uitlaten, viel niet te verwachten. Als rechter in de Haag se strafkamer, waarvan hij de laatste negen jaar president is geweest, heeft hij zich bepaald niet doen ken nen als een van de conservatiefste magistraten. In woord en geschrift huldigde hij daarnaast opvattingen die heel wat van zijn collega's, ook de jongere, al te modern zullen zijn voorgekomen. Wie hem bij zijn afscheid hoorde reppen over zijn zorgen, kon dan ook gerust zijn: die hadden betrek king op de roep om zwaardere straf fen, niet bij het publiek, maar bij de rechterlijke macht zelf. Zonder hun namen te noemen, kapittelde de Haagse vice-president op niet mis te verstane wijze de Amsterdamse offi cier van justitie mr. J. J. Abspoel en de Amsterdamse vice-president mr. B. van der Waerden, die on langs kort na elkaar betoogden dat er in Nederland te licht wordt ge straft. Prof. Van Hattum verdacht beiden ervan 'althans ten dele verstrikt te zijn geraakt in de aloude volksge dachte dat men door strenger straf fen de criminaliteit zou kunnen be teugelen.' Hij sprak daarbij van 'een emotionele roep' van 'de nog niet denkende mens'. Zijn 'afstraffing' besloot hij met de woorden: 'Wan neer magistraten zich daarbij aan sluiten, is dat een kwade zaak.' In de werkkamer van zijn Haagse flat zegt prof. Van Hattum, de/p maand 70 jaar geworden en nog tot 1 augustus als rechter in functie, dat hij gevangenisstraffen maar het liefste helemaal zou zien afgeschaft. 'Je bestrijdt de criminaliteit niet met gevangenisstraffen. Helemaal niet.' Waarom hebt u dan als rechter gevangenisstraffen opgelegd? Van Hattum: Omdat de wet het eist. Maar als je iemand wilt voorberei den op zijn terugkeer in de maat schappij en je zet hem eerst in de gevangenis, dan is dat hetzelfde als iemand opleiden voor een voetreis, maar hem eerst veertien dagen naar bed sturen. Wel tamelijk frustrerend voor een rechter: iets doen waarvan je Prof. mr. W. F. C. van Hattum heeft sinds 1953 zitting gehad in de Haagse rechtbank, sinds 1958 in de strafkamer. In 1950 kwam hij terug uit Indonesië, waar hij na een rechterlijke loopbaan hoogle raar in het strafrecht, de criminologie en het strafprocesrecht was. In 1953 verscheen zijn, samen met prof. inr. J. M. van Bemmelen geschreven, 'Hand- en leerboek van het Nederlandse strafrecht'. weet dat het zinloos is. Hebt u niet tegen uw geweten in gehandeld? Van Hattum: Mijn geweten zegt niet nee tegen een gevangenisstraf. Ik heb wel tegen mijn wetenschappelij ke overtuiging in gehandeld. Maar ik heb collega's gehad voor wie het inderdaad frustrerend was, die ver dwenen dan, gingen met ziektever lof. Je hoeft ook niet langer dan twee jaar in de strafkamer te zitten. U hebt in Den Haag vijftien Jaar in de strafkamer gezeten. Van Hattum: Voor mij is het altijd fascinerend geweest, de vraag hoe je iemand moet bejegenen op een ma nier die hij verdient. Het strafrecht heeft mij altijd gefascineerd. Civiel recht heeft mij nooit aangesproken. Daar had ik geen zin in, contract schendingen te zitten uitpluizen en dat soort dingen. De gevangenisstraf moet worden afgeschaft. Van Hattum: Alle gevangenissen zouden afgebroken moeten worden. In plaats daarvan zou je een massa kleine staatsbedrijfjes kunnen stich ten, fabriekjes, landbouwbedrijfjes, onder hele goeie leiding. De mensen werken daar overdag en dan kunnen ze 's avonds naar huis, ja, waarom niet? Alleen de levensgevaarlijken, die zou je niet vrij kunnen laten, dat ben ik dan met het grote pu bliek eens. Het grote publiek zal voor zo'n verandering waarschijnlijk niet veel begrip kunnen opbrengen. Van Hattum: Nee, op het ogenblik nog niet. Maar we zitten hier op een weg waarop we moeten voortgaan. Op die weg zouden de gedragswe tenschappen goede dtensten kunnen bewijzen. Op een bijeenkomst van de Nederlandse vereniging voor rechtspraak, onlangs ln Maastricht gehouden, hebt u zich nogal scep tisch uitgelaten over de hulp die de ze wetenschappen zouden kunnen bieden. Van Hattum: Ik heb daar alleen be toogd dat de gedragswetenschappen de justitie nog geen handvat kunnen bieden. Ik vind wel dat ze erbij be trokken moeten worden. Ik heb ook gestemd vóór de stelling die daar in stemming is gebracht. (De desbetref fende stelling luidde: 'Verdient het aanbeveling bij de herbezinning op het arsenaal van straffen en maatre gelen en een èventuele nieuwe wet telijke regeling daarvan, een funda mentele bijdrage van de gedragswe tenschappen te vragen?' - LK). Mensen als Abspoel en Van der Waerden betogen dat de criminali teit toeneemt en dat daartegen een dam moet worden opgeworpen door strengere straffen uit te delen. Uw opvattingen gaan daar lijnrecht te genin. Van Hattum; De gevangenisstraf werkt verslechterend. Dat staat vast. Je sluit mensen op, je ontneemt ze hun vrijheden, dat heeft geen goede invloed op ze. De straf is een te rechtwijzing en je moet proberen de maatschappij zodanig in beweging te krijgen dat die zo weinig mogelijk gegeven hoeft te worden. Met een verlichting van de straf kun je al iets bereiken, maar wat we werke lijk nodig hebben is een sociaal- hygiënische opvoeding van de hele samenleving. De resocialisatie van degene die terecht staat, begint veel te laat, namelijk pas nadat zijn straf is ingegaan. Dan pas wordt aan zijn rehabilitatie gewerkt. Wat heb je nu? Nu krijg je iemand wiens vader al zes maal heeft ingebroken, wiens moeder prostituee was. Moet zo ie mand eigenlijk wel gestraft worden? Is het wél juist dat de criminali teit toeneemt? Van Hattum: Het aantal misdrijven neemt toe. maar niet onrustbarend. En dan zijn het nog de vermogens delicten die toenemen. Merkwaardig is dat eigenlijk, dat in een wel vaartsstaat juist die stijgen. Dat zal wel te maken hebben met de over vloed van vrije tijd die de mensen hebben. Het zou ook te maken kunnen hebben met de ongelijke verdeling van de welvaart. Van Hattum (zeer geëmotioneerd): Die onrechtvaardige verdeling, dat vandaag. De meeste mensen die voor de rechter komen, zijn toch wel ge stoord, het zijn vaak psychopaten. Het is een heel klein percentage dat daarop een uitzondering vormt. Nog even over de strafmaat: vooral bij de berechting van buiten landers willen de vertegenwoordi gers van het openbaar ministerie nog wel eens met het begrip 'alge mene preventie' schermen; de straf moet op anderen een afschrikwek kende werking hebben. Van Hattum: Algemene preventie, dat vind ik onjuist. Dan moet da verdachte als een soort vogelver schrikker fungeren. Dat is onzede lijk. In de meeste gevallen is er van algemene preventie ook geen sprake. Ook de speciale preventie (maatre gel ter voorkoming dat de verdachte zelf in herhaling valt - LK) is bij zonder gering. Dat geldt dan voor misdrijven, bij overtredingen kan het anders liggen. Het kan wel zin hebben een hoge boete op te leggen als er hier te hard over de Van Al- kemadelaan wordt gereden. U hebt zich meermalen kritisch uitgelaten over de toepassing van preventieve hechtenis. Minister Van Agt heeft onlangs een wetsontwerp over die kwestie verdedigd in de Tweede Kamer. Wat vindt u van de voorstellen van Van Agt? Van Hattum: De voorlopige hechte nis wordt nergens in Europa zo snel en makkelijk toegepast als hier. Nu ben ik zelf ook rechter-commissaris geweest, waarbij ik dus heb moeten beslissen of iemand al dan niet in voorlopige hechtenis moest worden genomen. In Nederland wordt daaro ver maximaal vier dagen na de aan houding beslist. De politie heeft de verdachte dan al uitvoerig gehoord. De rechter-commissaris besluit dan vaak in het belang van de man tot preventieve hechtenis over te gaan: de verdachte heeft een paar dagen niet kunnen werken, is zijn baan kwijt en zou op straat komen te staan, terwijl hij na een paar maan den waarschijnlijk toch de gevange nis in moet. In Frankrijk is dat an ders: daar moet binnen 24 uur over dachte die zelf schuld bekend heeft Er zijn ook verdachten die schuld bekennen, terwijl ze onschul dig blijken te zijn. Van Hattum: Dat is waar, dat komt voor, maar zoiets gebeurt toch maar een heel enkele keer. Door uw toedoen is in Den Haag het verdachtenhekje uit de zaal ver wijderd. Bent u met de Rotterdamse criminoloog Hoefnagels van mening dat ook andere 'rituelen ter rechtzit ting' maar beter afgeschaft kunnen worden? Van Hattum: Wat Hoefnagels daar allemaal zegt over de terechtzitting, dat is ergerlijk, want Hoefnagels weet niets van de praktijk van de rechtspraak af. Wat dat hekje be treft, ik had ook graag de officier van justitie van het podium willen hebben, die hoort daar niet. Mis schien kan ook de afstand tussen de rechtbank en de verdachte wel ver kleind worden. Overigens heb ik de mensen nooit met 'verdachte' aange sproken, maar ze altijd bij hun naam genoemd. Het gebeurde wel dat ze mij ook bij mijn naam noem den, maar dat wilde ik niet Je zit daar toch als rechter en niet als me neer Van Hattum. Toga is onjuist, daar wil ik niets over ho ren. Ik werk zeventig uur per week, ik werk twee keer zo hard als die rovers die je huis binnendringen om de boel weg te halen en te vernie len, ja, dat doen ze ook nog tegen woordig, met inkt gooien en zo. Wat zeggen die? Werken is voor de peer den, ik zal wel gek zijn. U zegt nu hetzelfde als degenen die vinden dat die mensen ook maar hard moeten worden aangepakt, ter wijl u toch steeds bent opgekompn voor verbetering van de positie van dc delinquent en zelfs een verlich ting van de straffen bepleit. Dat lijkt me een wat tweeslachtige hou ding. Van lattum: Ja, dat is ook zo. daar hebt u gelijk in. Ik ben hard in mijn oordeel, maar helaas zijn ze niet helemaal volwaardig te nemen. Als je ziet wat je voor je krijgt. Het is meermalen gebeurd dat wij na zo'n zittingsdag tegen elkaar zeiden: Het was weer een zielig stelletje preventieve hechtenis beslist wor den. Ik zou er een voorstander van zijn een verdachte die bekent met een, bij wijze van voorlopige beslis sing, zijn straf te laten ondergaan. Je weet dat zo iemand bijvoorbeeld drie of vier maanden krijgt, nou, die kan hij dan vast gaan uitzitten. De verdachte kan dan uit het huis van bewaring naar de gevangenis. Want waarom is die preventieve hechtenis zo bezwaarlijk? Omdat het huis van bewaring zo'n beroerd in stituut is. Maar is zo'n handelwijze niet in strijd met het rechtsprincipe dat de verdachte onschuldig is totdat de rechter het tegendeel bewezen acht? Van Hattum: Ja, maar dat principe lijkt nergens op. Het gaat uit van de fictie dat iemand die volledig be send heeft, nog onschuldig is. Ik weet wel, het staat zo in het Ver drag van Rome en op zichzelf is het principe ook niet zo gek, maar het. gaat natuurlijk niet op voor een ver Deze laatste opmerking leidt tot een discussie over de vraag of het niet uitmaakt, zoals wel wordt beweerd, wie in de rechterlijke toga gekleed gaat: de toga zou juist symboliseren dat niet meneer X of meneer IJ, maar de onpersoonlijke rechter recht spreekt. Prof. Van Hattum huldigt niet het rigide standpunt dat de 'inhoud' van de toga er niet toe doet. Tenslotte heeft hij gehoord dat in het huis van bewaring ver dachten wel zeiden dat ze het liefst voor 'de professor' terecht zouden staan. Na 1 augustus zal dat niet meer kunnen, al mag verwacht worden dat prof. Van Hattum de bewoners van huizen van bewaring en gevan genissen op andere wijze aan zich zal verplichten. De president van de Haagse strafkamer kan zich straks geheel gaan wijden aan zijn studie van doel en functie van het gevan geniswezen. Begin dit jaar werd hij benoemd tot voorzitter van een daartoe door de minister van justi tie ingestelde commissie, maar tot nog toe kon hij wegens zijn drukke rechterlijke werkzaamheden niet meer zijn dan een papieren voorzit ter. Het gevangeniswezen interesseert prof. Van Hattum bijzonder, zoals blijkt uit de gedachten die hij daar over heeft ontwikkeld. Of het ooit zal komen tot de staatsbedrijfjes die hem voor ogen staan, weet hij niet; in Zweden, zegt hij, schijnen er niet zulke gunstige ervaringen mee te zijn opgedaan. De strafrechtspraak verliest met prof. mr. W. F.' C. van Hattum een rechter die meer dan anderen bij dat belangrijke onderdeel van de rechtspraak betrokken is geweest en er zich ook grondiger dan wie ook mee heeft beziggehouden. Over de rechter die in strafzaken een oor deel moet vellen, zegt hij aan het slot van het gesprek: 'Het allereerste wat hij nodig heeft, is zelfkennis. Ik vind dat elke rechter minstens een maal een psycho-analyse zou moeten ondergaan. Maar ik denk dat de meeste rechters dat niet zouden aan durven.' Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. <070)-26 44 26. NEDERLAND J. L. G. van Loon. Arnhem op boot Sagitta, fam. Sj. v. d. Wijk. Grauw, op boot, L. Fol- kers, Groningen, motorkruiser. F. Hauss, Grevenbriick op motorjacht, fam. P. Boen der. Velsen-Noord op boot Mant, Pieter Braakman, Apeldoorn in groene Ford Consul. Breimer. Teteringen op wit-oranjerode ka juitzeilboot, J Knegtel. Maasland op blauw wit motorjacht De Kluut, cchtp. Wijss-Leh- man, Eberwil. Zwitserland in witte Simca 1000. J. Sprong. Diemen op boot. L. de Rov. Amsterdam in auto. fam. W. Post. Ouderkerk a d. IJssel op zeilschip N'lan. Mrs. Neide Marcellirfi Fustiononi en kinderen. Italië. T. Metzen, Kerkrade ln rode Fiat 1500. 83-16- AM. R. Luiting, Amsterdam in stacaravan Garderen, mevr. v. Laarhoven, Apeldoorn, fam. J. C. M. Beyersbergen. Lisse in 1. grij ze VW 1300. LUXEMBURG Louis Oudewortel, Maastricht in Dyana, J. F. van Munster, Den Bosch in groene Austin seven. 95-89-JV. FRANKRIJK Dhr. J. Jongbloed, Gorkum In rode Opel 09- VW 1200. 81-95-IZ. C. M. Verloop. Haren (Gr) in witte VW 1200 met imperial. SPANJE-FRANKRIJK Dhr. F. van Rooij. Valkenburg (L.l in creme DAF 55, 34-70-XZ, SPANJE Fam. A. Cuyten, Rotterdam In bruine TMAU- NUS 15M 28-98-XF, Frans Pelsers, Best. ITALIë Fam. A. Kuyt-Braakman, Gouda in groene Audi, C. J. van Strlen, Waalwijk ln rode Datsun 1200, fam. G. Prins-v. Laarhoven, Hoogeveen in goudki. Opel Ascona. OOSTENRIJK-HONGAR1JE Hans Dankaart, Amsterdam in blauwe Fiat. OOSTENRIJK C. Brugmans. Amstelveen in witte Citroën Ami. ZWITSERLAND Fam. J. Mengendcr-Bruynzeel. Assendelft in witte Austin C 1100. 51-79-SE. DUITSLAND-LUXEMBURG J. Vos, Enschede in groene Taunus met ca ravan, 14-79-TE. DUITSLAND Echtp. H. Weis, Dieren in witte Mercedes caravan. JOEGOSLAVIc F. H. Gielen, Tegelen in gele Opel. 88-42-VP. Th. van Rijslngen. Eindhoven in rode DAF. GRIEKENLAND Mej. J. G. Hinnekamp. Uithoorn. NOORWEGEN Fam. N'. v. d. Vlis-Wijnhorst. Vlaardingen in oranje Opet AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerst, cijfer geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars Engelse ponden Griekse drachmen 8.709.70 Finse marken 71.0074.00 Joegoslavische dinars 17.00— 17.20 (Amerikaanse en Canadese dollars en Engelse ponden staan vermeld in gul dens, de overige noteringen in centen.) iets hogere tempera^jrertT-" Plaatselijk wat regen, lager in het zuidwesten een bui, maar ook nu en dan wat zon. Zacht weer bij wind uit west tot zuid. Lucht 19 tot 22 graden. Zeewater 18. Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's 2.56— 2.66 6.60— 6.90 7.06— 7.31 108.25-111.25 41.7544.75 11.40—12.40 2.59— 2.69 63.50— 65.50 91.00— 94.00 63.00— 65.00 48.25— 50.25 46.25— 48.25 14.95— 15.25 4.50— 4.75 Het weer zal dit weekend erg goed zijn voor de gazons. Fronten van een Schotse depressie, die tiaar het zuid zuidoosten afzakt, zijn vandaag goed voor wat verspretde regen en zondag voor enkele buien, waarbij onweer niet uitgesloten is. De regenjas dus maar niet thuislaten. Een gelukkige omstandigheid bij dit alles is, dat een windje uit west tot zuid vrij warme lucht gaat aanvoeren, waarin het 21 tot 24 graden wordt: een uitgesproken aangenaam niveau. Hier en daar zul len in de frontale bewolking zonnige doorbraken tot stand komen en daar wordt het dus echt zomer, maar wel een wat broeierige sfeer. Het vrij warme weer plus het naderbijkomen van een koufront later dit weekend geeft zoals gezegd onweerskansen. Vooral nu het er vrijdagmiddag ook in Spanje al flinke op los ging. Om 1 uur 's middags meldde onder meer Sara- gossa zwaar omveer en toen al 10 mm neerslag. In de praktijk blijkt zo'n Spaanse of zuid-Franse storing zich vaak voor een koufront uit in noord oostelijke richting op te werken. Zeer uiteenlopend en wisselvallig was het weer gisteren al op de Britse Eilan den. Met name in Schotland en noord- Engeland viel nog al wat regen: 6 mm in Prestwick, het eiland Man en plaatselijk in Wales 8 mm. Veel meer regenwater ivist de oude depressie bo ven de Oostzee uit de atmosfeer te pu ren: Katowich tapte gisteravond 41 mm af, Bydgoszcz ten noordwesten van Warschau 35 mm. Boven alles uit stak het West-Russische Minsk met maar liefst 70 mm met daarmee annex een temperatuurdaling van 25 naar 15 graden. Locarno en Gdansk bereikten vrijdagmiddag 27 graden en verder kan nog worden gemeld dat de Deen se weerdienst voor zondag zomerwinst. in uitzicht stelt als gevolg van de ma tige depressieactiviteit in West-Euro pa. De verwachting luidt namelijk 'warmer en waarschijnlijk droog.' In Tunis waaide gisteren de sirocco: Kai- rouan gaf 's middags 40 graden bij een dauwpunt van 8 graden. Overwegend zwakke wind uit zuidwest of veranderlijk. 1 tot 3 Beaufort. Frankfort Genève Helsinki half bew onbew onbew 23 27 26 0 0 0 Innsbrück Kopenhagen zw bew 22 14 licht bew 20 0.2 Weerrapporten van gisteren: Lissabon Locarno geh bew half bew 26 28 4 0 max. Londen zw bew 20 0.4 temp. neersl. Luxemburg zw bew 19 2 Madrid half bew 35 0 Amsterdam zw bew 20 0.2 Malaga licht bew 31 0 De Bilt zw bew 20 9.0 Mallorca zw bew 34 0 Dee len motregen 19 3 Milnchen zw bew 19 12 Eelde zw bew 19 0 Nice onbew 27 0 Eindhoven geh bew 21 3 Oslo regenbui 23 4 Den Helder zw bew 19 0 Parijs onbew 27 0 Luchth. Rtd. zw bew 20 0.6 Rome onbew 29 0 Twente zw bew 18 3 Split regen 0.2 Vlissingen zw bew 20 4 Stockholm zw bew 23 0 Zd. Limburg geh bew 20 4 Wenen regen 24 0.1 Aberdeen mist 17 0 Zürich zw bew 24 1 Athene onbew 29 0 Casa Blanca licht bew 25 0 Barcelona licht bew 30 0 Istanboel half bew 26 0 Berlijn geh bew 21 3 Las Palmas mist 21 0 Bordeaux licht bew 25 0 New York onbew Brussel geh bew 20 7 Tunis licht bew 33 0 "Die andere knop, man

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7