Tweede golf van vakantiegangers Kloos wil wel nivelleren, maar anders Hl - "A bezetting van gebouw kinderbescherming Den Haag opgeheven Veronica (100.000) zou C-omroep willen worden Noodmaatregelen voor uitvoering nieuwe wet oorlogsslachtoffers Ten Brink: Bonaventura misschien uit de NOTIJ Röntgenologen declareerden al Elerder te veel Premier over bloedbad: 'afgrijselijk' Commissie benoemd onderzoek afsluiting van Oosterschelde Kenau's in steen fog geen benoeming ice-voorzitter ÏRaad van State VARA-voorzitter wilde meer loonsverhoging lager betaalden Geld nodig! frUW/KWARTET ZATERDAG 14 JULI 1973 binnenlands toerisme op hoogtepunt lil.V\Ei\L,\ ND T3/K.5 At J (an een verslaggever iMSTERDAM Dit weekeind begint voor de tweede grote groep Neder- 9 inders de vakantie. De bouwvakvakanties zijn voorbij en nu is het de beurt in de werknemers in de metaalindustrie en in de collectief sluitende be kijven in het westen van het land. cho ei L rde :die arii vT' :v--. -ifev- fé-'ï, chi ivendien worden, als de weersom- ïvejndigheden goed zijn, ook veel Duit- rs verwacht. De algemene verkeers- enst van de rijkspolitie in Drieber- 1. I n meent, dat de grootste verkeers- ïnefoom tussen tien uur vanmorgen en je uur vanmiddag zal zijn. ilgens de rijkspolitie is het ook niet uitgesloten, dat vele duizenden vakan tiegangers pas in de loop van zondag naar huis gaan. 'We hebben duidelijk kunnen merken, dat er dit jaar min der bouwvakkers naar het buitenland zijn gegaan. De oorzaak is eenvoudig: in de bouw worden vrijwel geen zwar te lonen meer betaald, zodat de bouw- i( iisen belangengroep inderjarigen ingewilligd an onze Haagse redactie EN HAAG De Belangenvereniging Minderjarigen (B.M.) keft gistermorgen de bezetting opgeheven van het gebouw van de ie"itionale federatie voor de kinderbescherming in Den Haag, nadat jle eisen door de B.M. gesteld, waren ingewilligd. lie weken lang heeft de B.M. het ge- "iuw bezet om veranderingen in het [neringsbeleid van kindertehuizen jdaan te krijgen. De bezetters heb- i nu, dankzij de bemiddeling eerst i staatssecretaris Glastra van Loon justitie) en later die van het Twee- I Kamerlid Jurgens (PPR) overeen- tels.i (tin p V M n een verslaggever i NDHOVEN De twee röntgenolo- .bar n, P.K. en J. van Z. die vorig jaar jsg jna zeven ton teveel aan het zieken- j lis en de ziekenfondsen gedeclareerd i)_ Fjbben, hebben ook in 1971 al onre- lmatigheden gepleegd. Het is nog et bekend over welke bedragen het at. j de vier betrokken ziekenfondsen Hóópt echter het sterke vermoeden dat declaratiezaak veel langer loopt. officier van justitie in Den Bosch, der. J. Peijnenburg, die op eigen initi- senijief een onderzoek laat instellen, is t daarover met de fondsen wel eens hij wil in zijn onderzoek ook voor- s ande jaren betrekken, voor zover al- ans bij de fondsen de administratie bescheiden bewaard zijn. waarnemend directeur van het ntraal ziekenfonds, de heer B. eustink, zei dat met mogelijke onre gelmatigheden in de jaren vóór 1972 5 3; slist niet zulke grote bedragen ge- oeid kunnen zijn als de bijna zeven iag i van vorig jaar. De codering voor declaraties die gebruikt is bij het dienen van de te hoge en onjuiste ita's is namelijk pas in 1971 inge- erd. >lgens de heer Weustink zal het uit- eken van de declaraties een 'heidens rwei' worden. De fondsen zullen Igende week beslissen of zij via een 'iele vordering de ten onrechte aan röntgenologen betaalde bedragen jrug kunnen krijgen. stemming bereikt met'de federatie en de directie kinderbescherming van het ministerie van justitie (DKB). De drie partijen hebben verklaard dat zij het onderling eens zijn over de stopzetting van het huidige sanerings- beleid, de opheffing van de werk- en beleidsgroep 'planmatig sanering te- huizenbestand' per 1 september en de noodzaak om te komen tot een nieuw, democratisch samengesteld orgaan, dat vanaf 1 januari 1974 vorm zal ge ven aan een saneringsbeleid. Bij het overleg over een nieuwe structuur voor het saneringsbeleid, dat op 7 au gustus begint, zal behalve de boven staande drie organisaties, ook de vere niging van werkers die bij de instel lingen werken, betrokken worden. De verdere samenstelling is nog onder werp van overleg. Deelneming van de Nederlandse vereniging van maat schappelijk werkers is niet uitgeslo ten. De directie kinderbescherming van het ministerie en de federatie verkla ren dat zij in de nieuw te vormen structuur zullen streven naar ophef fing van de bestaande geheimhouding. Echter zal wel tijdens het overleg moeten worden bekeken wat de nade len en de eventuele consequenties zijn van volledige openheid. In de overgangsfase tussen nu en het begin van de werkzaamheden van het nieuwe orgaan, zal steeds als een te huis te kennen geeft dat een sane ringsmaatregel overwogen wordt, een projectgroep gevormd worden waar mee dan overleg gepleegd zal worden. Over dat overleg moeten nog beslis singen genomen worden. Op verzoek van de bezetters knipte staatssecretaris Glastra van Loon gis teren met een tuinschaar een span doek door, waarop stond 'met de BM een nieuw saneringsbeleid'. Deze han deling betekende het einde van de drie weken durende bezetting. vakker het zuiniger aan moet doen en dus in eigen land met vakantie gaat'. De directeur van de Recron (Recrea tieondernemers), de heer A. W. Kroon, zei dat als gevolg van de uit tocht van de bouwvakkers naar huis vrijwel nergens in ons land 'gaten' zijn ontstaan. 'Alle Nederlandse cam pings. bungalowparken en caravan plaatsen zijn zeer goed bezet. Een te rugloop is er niet en die zal er ook de komende veertien dagen wel niet zijn', aldus de heer Kroon. Ook heeft hij de indruk dat er dit jaar meer Nederlanders in eigen land zijn gebleven. Als reden geeft hij op het mooie weer de afgelopen weken en de gesignaleerde verkeersonveilig heid in Europa, waardoor velen in ei gen land zijn gebleven om minder ri sico te lopen. Steekproeven wijzen uit dat het bin nenlandse toerisme de komende we ken zijn hoogtepunt bereikt. De kust lijkt op het ogenblik praktisch volge boekt. Alleen in Hoek van Holland, Scheveningen en Egmond wordt nog wat ruimte in hotels en pensions ge meld. De Veluwe en Limburg zitten helemaal vol, vooral op de campings is er geen plaats meer te krijgen. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl vindt dat er een onafhankelijk inter nationaal onderzoek moet worden in gesteld naar de misdadige moordpartij die het Portugese leger in Mozambi que zou hebben aangericht. Premier Den Uyl zei dit gisteravond na afloop van de ministerraadsvergadering. De Nederlandse regering heeft, aldus premier Den Uyl met 'afschuw' ken nis genomen van de publicaties over het door Portugese soldaten aange richte bloedbbtd. 'Het is een afgrijse lijke zaak. het is schokkend en misda dig. Het kabinet veroordeelt het op treden van Portugal ten zeerste', al dus drs. Den Uyl. In een discussie van ruim drie kwartier over dit on derwerp legde de regering nog eens de nadruk op het al eerder door Ne derland verolkte standpunt dat Portu gal zich uit Mozambique en Angola moet terugtrekken en dat deze landen het recht hebben zich eenzijdig te be vrijden. Ook herhaalde de regering nog eens de noodzaak van een strin gente handhaving van de resolutie van de veiligheidsraad om Portugal geen wapens te leveren. DEN HAAG Mr. J. Klaasesz, oud commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland is benoemd tot voorzitter van de Oosterscnelde- ccmmissie, die de noodzaak van de af sluiting van de Oosterschelde kritisch zal onderzoeken. Gestreefd is naar e^n samenstelling van een commissie die een zo objectief mogelijk onderzoekre sultaat garandeert. Actie kost andere omroepen leden Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Veronica Omroep Stichting overweegt zend tijd als C-omroep aan te vragen nu zij het honderdduizendste lid heeft ingeschreven. Volgens de stichting zou zo'n aanvrage spoedig gevolgd kunnen worden door een aanvrage om een B-omroep te worden. Gebleken is dat de actie van Veronica verscheidene omroeporganisaties een aantal leden heeft gekost. Zowel AVRO als KRO delen mee dat dit ge tal niet groot is. Beide omroepen heb ben een speciale 'Veronicabrief* sa mengesteld die aan vertrekkende le den toegezonden wordt. Als honderdduizendste lid van de Veronica Omroep Stichting werd inge schreven de Rotterdammer W. Eggers, die een auto en een cassetterecorder kreeg. De plannen van Veronica om een aanvraag als C-omroep (die totaal programma's gaat maken) in te die nen betekent niet dat zij het verzoek intrekt om zendtijd te krijgen op een vierde Nederlandse radiozender en op grond van artikel 19 van de omroep wet in een uitzonderingspositie te ko men. Hoewel minister Van Doorn daarop tijdens de kamerdebatten geen rechtstreeks antwoord gegeven heeft. gaf hii met zijn reactie 'niet waar schijnlijk' wel van een afwijzende houding blijk. Programmaleider Rob Out, woordvoerder van Veronica, zei het geen probleem te vinden een to taalprogramma te maken. Er zijn goe de banden met 'Hilversum' en hij weet, dat veel Hilversumse collega's best bij 'Veronica' zouden willen wer ken. In afwachting van een beslissing over de vierde frequentie zouden Veronica disc-jockeys ingeschakeld kunnen wor den op Hilversum 3 in de zendtijd van de 'Veronica Omroep Vereniging'. 'Op deze wijze blijft het geluid van Veronica onder alle omstandigheden in de lucht'. Het aantal leden, dat zich op het ogenblik bij Radio Noordzee heeft aangemeld is over de 30.000. Een aan vraag cm aspirantomroep te worden is al ingediend bij het ministerie. Kenau Simonsz Hasselaar en 'de' Haarlemse vrouwen zijn in steen vereeuwigd. Het beeldhouwwerk is een creatie van Theo Mulder en werd gisteren onthuld in verband met de herdenking van het beleg in 1572-1573. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De lieer Hennie ten Brink heeft namens de di rectie van BV. Uitgeversmaatschappij Bonaventura het bestuur van de NOTU (Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers) laten weten, dat hij 'overweegt het lidmaatschap van deze organisatie op te zeggen'. Dit heeft hij in een brief het bestuur van de NOTU deze w eek meegedeeld. Als motief hiervoor geeft hij op, dat de notulen zich ton onrechte heeft ge mengd in het conflict tussen dc redac tie van De Haagse Post (het blad, dat Bonaventura onder meer uitgeeft), en de directie van deze uitgeverij. Eerder al heeft de heer Ten Brink als be stuurslid van de NOTU voor deze func tie bedankt. Hoewel de heer Ten Brink niet be reid was het bovenstaande te bevesti gen of te ontkennen, omdat 'de kran ten toch maar wat schrijven', was men bij de NOTU wel bereid nader op deze zaak in te gaan. NOTU-secretaris mr. T. Oonincx betreurt het, dat deze zaak in de publiciteit is gekomen, om dat hij het zowel voor Bonaventura als voor de NOTU geen goede zaak vindt. Op deze manier kan de NOTU als orga nisatie niet meer als eenheid optreden tegenover de regering, bijvoorbeeld in zake een geïntegreerd massamedia- beleid. Bonaventura is nu eenmaal de groot ste uitgever op het gebied van opinie weekbladen en daarom zou het be treurenswaardig zijn, als indeiiaad tot uittreden zou worden overgegaan. Het bestuur van de NOTU is van plan begin volgende week bijeen te komen om deze kwestie te bepraten, waarna geprobeerd zal worden de heer Hen nie ten Brink van zijn voornemen af te brengen. Overigens blijft mr. Oonincx erbij, dat het optreden van de NOTU inzake het HP-conflict juist is geweest. 'Na inlichtingen te hebben ingewonnen heoben wij naar eer en geweten ons standpunt aan mevrouw mr. Anneke Goudsmit bekend gemaakt, omdat de HP ons als organisatie evenzeer aan het hart gaat. Wij zijn dan ook be slist niet buiten ons boekje gegaan'. DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft een drietal noodmaatre gelen getroffen om de nieuwe wet uit kering vervolgingsslachtoffers 1940- 1945 uit te kunnen voeren. Om de stormloop van aanvragen te kunnen verwerken zullen: er voorschooten worden verleend op periodieke uitkeringen aan 7000 betrokkenen die hun aanvragen in dienden voor 1 januari 1973 en aan 4500 die dit in het lopende jaar de den. Voorschotuitkeringen worden ver strekt op 14.000 aanvragen om vergoe dingen van strikt medische kosten. En de vijf organisaties die belast zijn met de uitvoering van de wet, uitbreiding krijgen van het perso neelsbestand met 111 man. De wet trad per 1 januari van dit jaar in werking na veel touwtrekken tussen regering en parlement. Voor dien gold voor de oorlogsslachtoffers een rijksgroepsregeling, die naar het oordeel van veel Kamerleden onbevre digend werkte. De nieuwe wet voor zag in deze bezwaren, maar niemand had verwacht dat het aantal aanvra gen zo groot zou zijn. Er ontstond een achterstand in de uitvoering van de wet en in kringen van de vervolg den ontstond grote onrust. Tegen deze achtergrond zijn de noodmaatregege- len getroffen. Bepaald is dat voorschotten op aan vragen die zijn ingediend voor 1 janu ari 1973 twrug werken tot 1 januari 1973. Voorschotten op later ingedien de aanvragen terug werken tot het tijdstip waarop de in de wet genoem- det ermijn van 4 maanden is verstre ken. Om snel te kunnen werken, worden geen beindividualiseerde voorschotten verstrekt, maar zal voor alle aanvra gers van een periodieke uitkering van dezelfde grondslag worden uitgegaan. Deze grondslag is zodanig gekozen dat zo weinig mogelijk mensen de kans lopen meer voorschot te ontvangen dan tz.t. hun definitieve uitkering zal bedragen. Deze grondslag is bepaald op 1.300.- per maand. Dit betekent dat van deze grondslag een percentage wordt betaald dat af hankelijk is van gezinssamenstelling en leeftijd. Eigen inkomsten worden daarop in mindering gebracht, met dien verstande dat het aow-pensioen slechts voor 80 procent in aanmerking wordt genomen. Om de voorschotregeling van de strikt medische kosten zo spoedig mogelijk op gang te brengen, zal daarbij wor den uitgegaan van een vast te stellen classificatie en richtbedragen. Als dit in bepaalde gevallen niet mogelijk is, wordt een voorschot na overleg met de geneeskundig adviseur verleend. (ADVERTENTIE) auto in onze parlementsredactie EN HAAG Het kabinet-Den Uyl :eft gisteren nog geen beslissing ge- men over de benoeming van de vi- •voorzitter van de Raad van State, discussie hierover zal volgende k worden voortgezet. On politiek :n Haag houdt men het er overigens ad van State de anti-revolutionaire M. Ruppert uiteindelijk voorgedra- [legjn zal worden. •zer1 **eze benoeming samen hangen jgjk de benoemingen van nog een lid) n„in de Raad van State, de commissa- van de Koningin in Gelderland en jezi commissaris van de Koningin in aaJabant. Nog afgezien van de be kwaamheid van de betrokken kandida- ggji moet zich in deze benoemingen wofk een ze^er politiek evenwicht afte- dgjtnen. Het staat vrijwel vast dat mr. pertsema, commissaris der Koningin ZJ Gelderland wordt, oud-premier De vaJng (KVP) commissaris van de Ko- miigin in Brabant en prof. dr. J. van j^r Hoeven (PvdA) .lid van de Raad Van •een onzer redactetiren HILVERSUM De rol van Amdré Kloos, px-voorzitter van het NW en als zodanig expert in cao-zaken en als voorzitter van de VARA lid van liet bestuur van de NOS, is tijdens het cao-conflict niet zo du idelijk uit de verf gekomen. Was Kloos nu vóór of was hij tegen nivellering? Heeft hij uiteindelijk voorgestemd of heeft hij tegengestemd? Kloos heeft vóór het akkoord met de bonden gestemd maar hij zou liever een andere regeling gezien hebben. i State. •of. Van der Hoeven zou een belan- 'tijke plaats moeten innemen in de pwe opzet van de Raad van State, fcarbij hij ook rechtstreeks adviezen "Ui dan tegemoet gekomen zijn aan verlangens van de PvdA die de in 1st van vice voorzitter aanvankelijk a<70r zichzelt had opgeë'st. Nu deze •Partij echter ook het premierschap en DeIVt voorzitterschap van de Tweede nier ten deel is gevallen kon zij te- eis niet langer gestand doen zijn. De heer Kloos is het niet eens met de gang van zaken omdat hij meent dat werkelijke inko mensnivellering niet bereikt moet worden door de te geven prijscompensatie aan een maximum te binden, maar door bij de jaarlijkse loonron- de aan de laagstbetaalden een hoger percentage loonsverho ging aan te bieden dan aan de hoogstbetaalden. De heer Kloos is teleurgesteld dat de vakbonden hun ultima tum gesteld hebben en bij voorbeeld niet een week ge wacht hebben om zijn voorstel te bestuderen. Een vakbonds woordvoerder zei echter dat het voorstel van de heer Kloos (4 è4,5 procent loonstijging voor de laagstbetaalden in- plaats van de nu voor ieder een geldende 3.35 procent, te gen bijvoorbeeld 1.5 procent voor de hoogstbetaalden) niet officieel door het NOS-bestuur is gedaan aan de onderhande- lingsdelegatie van de bonden, maar door de heren Kloos en De Troje van de VARA aan enkele leden van de delegatie. 'Wij trekken natuurlijk niet in twijfel, dat de heei Kloos ook een voorstander is van in komensnivellering. maar dan moet zo'n voorstel wel officieel gedaan worden en niet on derhands. Het voorstel is ons overigens pas woensdag ge daan, toen wij het ultimatum al gesteld hadden. Dat had toch wel eerder gekund. De cao had per 1 januari in moe ten gaan. We moesten er nu toch eens een punt achter zet ten. Het voorstel van de heer Kloos zou overigens voor dit jaar minder nivellering bete kend hebben dan ons voorstel. Dat hebben wij uitgerekend en het stond trouwens ook in het stuk zelf. Het is best mo gelijk dat, wanneer je in het kader van de landelijke inko menspolitiek op langere ter mijn nivellering via de jaar lijkse loonrondes wilt berei ken, de redenering van de heer Kloos juist is. Het lijkt ons echter onjuist om in één bepaalde branche en dan nog ter elfder ure een be gin te maken met een wezen lijk andere benadering van de inkomenspolitiek'. Teleurgesteld De heer Kioos verklaarde ons desgevraagd: 'Ik heb best be grip voor het standpunt van de vakbonden, maar niettemin ben ik teleurgesteld over het feit dat 'v zich zo hebben vastgelegd op hun ultimatum. In feite is mijn voorstel al veertien dagen geleden in het NOS-bestuur aan de orde ge weest. Zestien van de tweeën twintig aanwezige leden waren het toen met me eens dat mijn aanpak van de nivelle ring de juiste was, maar de Raad van beheer (dagelijks bestuur, red.) van de NOS wilde zich aan het eenmaal aangenomen standpunt hou den. Daarom is mijn voorstel nooit officieel door de NOS- onderhandelingsdelegatie over genomen. Ik betreur het nog steeds dat de bonden zo star gereageerd hebben. Ik houd het er maar op dat de gedachten, die ik over de nivellering heb. onvol doende op de honden zijn overgebracht'. Bedrijfstak Dat een dergelijke afwijkende benadering niet per bedrijfs tak zou kunnen worden gere aliseerd bestrijd ik. Het Cen traal akkoord spreekt er al leen maar over dat de hoger betaalden een bijdrage moeten leveren aan de inkomensverbe tering van de laagstbetaalden. De uitwerking daarvan wordt '.ergelaten aan de delegaties i bonden en werkgevers per bedrijfstak. Het feit dat tot op heden overal naar nivellering via de prijscompendatie wordt gestreefd zegt mij niets. Ik vind hel een ontzettend dom me methode. De afgevaardigden van de VARA. de heren Kloos en De Troje na afloop van de ver gadering. De heer Kloos kijkt nog wat zuinig. In de eerste plaats is hij on verkoopbaar tegenover de be ter betaalden, omdat je niet weet wat je ze afneemt want niemand kan de omvang van de inflatie voorspellen. Verder is het ook voor de laagstbe taalden veel begrijpelijker als je ze gewoon meer loonsverho ging geeft in procenten dan de hoger betaalden. Ze zien dan dat ze daadwerkelijk op deze groep inlopen. Nogmaals, ik vind het vrese lijk jammer, dat de bonden /.ich, hebben afgesloten van ie dere discussie over dit onder werp, omdat ik oprecht geloof dat het een betere methode is. Het argument van de bonden dat het nu toch wel tijd werd om een per 1 januari ingaan de cao nu eindelijk eens af te sluiten, wijs ik zonder meer af. Sinds de afspraak bestaat dat de loonpolitiek van de om roep zou worden afgestemd op het bedrijfsleven en niet op de ambtenarenregelingen, zijn wij verplicht éérst af te wach ten wat de trend van het be drijfsleven zal zijn. Pas dan geeft de minister toestemming om de ónderhandelingen te beginnen. Dat was dit jaar laat. Eigenlijk zijn wc pas sinds de tweede helft van mei aan het onderhandelen', aldus de heer Kloos. De bereikte resultaten van de omroep-cao houden het vol gende in: De prijscompendatie bedraagt per procent mini maal 175 gulden en maximaal 350 gulden. De loonsverhoging voor het gehele omroepperso- necl bedraagt 3.35 procent. Dit alles met terugwerkende kracht tot 1 januari 1973. Ver der is nu al de afspraak tus sen werknemers en werkge vers gemaakt dat per 1 janua ri het omroeppersoneel er een dag vakantie bij krijgt. In een paar dagen kunt u het hebben. Met een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk. zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag en de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van- 2.000,- kunt u bijv. terugbetalen in 18x ƒ129,50 per maand. Of 3.500,- in 24x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5