Beperking van tarief stijgingen UW NS en PTT gaan minder omhoog Hector Campora maakt weg vrij voor Peron Omroep-cao is rond Klacht tegen politie in Amsterdam wegens uitwijzing Portugezen In deze krant aatste ogenblikken van de Sea Bear avondstudie rechten /ADÉMO Longontsteking dwingt Nixon in ziekenhuis 'Groen licht als gordels in auto gebruikt worden' krant bon Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! op de bres voor een sterke christelijke pers it Nieuwe Leidse Comraunt 14 JULI 1973 54ste jaargang no. 87 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvaatich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft krachtig de rem gezet op de voorgenomen tariefsverhogingen bij de PTT en de Nederlandse Spoor wegen. Het besloot gisteren: De tariefsverhogingen bij de Spoorwegen per 1 september te beperken tot zeven procent. Sommige voorgenomen tariefsverhogingen van de PTT ongedaan te maken en andere binnen de perken te houden (gemiddelde verhoging 6 procent). laatste ogenblikken van het Cypriotische vrachtschip Sea Bear, dat gisteren zonk op de Atlantische eaan na een brand in de machinekamer. Op de foto is duidelijk te zien, hoe de zestien man tellende manning in een reddingboot is gestapt. De opvarenden werden later aan boord genomen van het iekse vrachtschip Olympia. De foto werd gemaakt door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht. (ADVERTENTIE) Alkmaar. Amsterdam, Arn hem. Breda, Eindhoven, Groningen, Den Haag, Hen gelo. Leeuwarden, Middel burg. Rotterdam, Sittard, Utrecht, Venlo, Zwolle. Kring Utrechtse Repetitoren Veemarktplein 35, Utrecht 030 - 94 06 41 igczegd je iemand wilt voorbereiden zijn terugkeer in de maat- ïappij en je zet hem eerst in de rangenis dan is dat hetzelfde iemand opleiden voor een Streis maar hem eerst veertien ;en naar bed sturen. Pro/., mr. W. F. C. van Hattum, scheidende vice-president Haagse rechtbank. Twisten in peronistische kamp BUENOS AIRES (Reuter, UPI, AP) De Argentijnse president Hector Campora heeft gisteren officieel ontslag genomen na een re geringsperiode van slechts zeven weken. Hiermee heeft hij de weg geopend voor de onlangs teruggekeerde Juan Peron weer president te worden van het land, dat hij van 1946 tot 1955 met ijzeren hand heeft geregeerd. Ook Vice-president Solano Lima en het voltallige kabinet zijn afgetreden. Minister-president Den Uyl zei gister avond na afloop van de vergadering van de ministerraad dat het kabinet met deze stap bewust een bijdrage heeft willen leveren aan het anti-in- flatiebeleid. De tariefsverhogingen zo als die nog door het vorige kabinet zijn vastgesteld, verdroegen zich niet met het stringente prijsbeleid zoals wij dat hebben vastgesteld, aldus drs. Den Uyl. De tariefsverhogingen zoals die nu zijn vastgesteld, betekenen bijna een halvering van de oorspronkelijke voorstellen. Met deze verhogingen blijven we beneden de stijging van het algemene prijspeil van ruim 10 procent, zo meende drs. Den Uyl. De regering was er aanvankelijk van uitgegaan dat de tariefsverhoging bij de Spoorwegen per 1 september ge middeld tien procent zou bedragen. De bijdrage' van het rijk aan de NS van 280 miljoen gulden was hierop ook afgestemd. Deze bijdrage zal nu verhoogd moeten worden. De regering heeft echter het belang van goedkoop openbaar vervoer en een matiging in het kader van het anti-inflatiebeleid zwaarder laten wegen. In de PTT-be- groting zijn de tariefsverhogingen nog sterker teruggedrongen. De begroting van het lopende jaar voorzag bijvoor beeld in tariefsverhogingen met een opbrengst van 92 miljoen gulden. Dit bedrag is nu teruggedrongen tot circa vijftig miljoen gulden. Dat betekent dat een aantal voorgeno men wijzigingen in de tarieven onge daan worden gemaakt. Zo zullen alle drukwerktarieven, zowel van de losse post als van de partijenpost, ongewij zigd blijven. Het tarief voor drukwer ken tot 29 gram blijft 25 cent en briefkaarten blijven 30 cent kosten. Wel acht het kabinet het noodzakelijk ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Makelaardij OOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 ^Zacht W Weersverwj Weersverwachting: In de loop van de dag meer bewolking en plaatselijk een bui. Weinig wind. Maximum temperaturen rond 23 graden, aan de kust bij wind van zee enkele graden la ger. Morgen en overmorgen: Vrij warm met enkele regen- of on weersbuien. Morgen: Zon op: 04.37 Zon onder: 20.54 Maan op: 20.46 Maan onder:04.30 Overmorgen: Zon op: 04.39 Zon onder: 20.53 Maan op: 21.08 Maan onder: 05.39 oeri stenbelasting waddeneilanden In een zeer emotionele toespraak voor radio en televisie liet Campora giste ren weten dat hij zijn verkiezings campagne in het begin van dit jaar had gevoerd onder het motto 'Campo ra in de regering, Peron aan de macht'. 'Wij zijn altijd van plan ge weest ons aan deze belofte te houden', zo zei hij. 'Nu zal generaal Peron zich verenigen met zijn volk in de volledi ge, loyale en formele uitoefening van zijn onbetwistbare leiderschap'. De 77-jarige Peron keerde vorige maand na een ballingschap van bijna achttien jaar uit Spanje terug, nadat zijn stroman Hector Campora tijdens de algemene verkiezingen van II maart met bijna vijftig procent van de stemmen was gekozen. Peron Van onze radio- en tv-redactic HILVERSUM Het is niet tot acties gekomen bij de omröep, omdat gister middag werkgevers en bonden tot overeenstemming zijn gekomen over de cao over het jaar 1973. Het NOS- bestuur liet gistermiddag na een spoedvergadering weten dat het ak koord gaat met de door de bonden voorgestelde voorwaarden. Doordat het bestuur dit ruim voor de afloop van het door de bonden gestelde ulti matum lieten weten, werd meteen ie dere speculatie over eventuele acties de kop ingedrukt. Ondanks de vakanties kon gisteren een meerderheid van de leden van het NOS-bestuur bij de vergadering aanwezig zijn. Er werden 23 van de 29 stemmen uitgebracht. Niet aanwe zig was onder meer voorzitter E. A. Schüttenheim. Zijn taak werd waarge nomen door mr. W. J. A. Wagenaar, vice-voorzitter. De stemverhouding was 14 voor, 7 te gen en 2 onthoudingen. Hoewel hij in het verleden duidqlljk te kennen heeft gegeven het niet de gang van za ken niet eens te zijn, was VARA-voor- zitter en oud NVV-voorzitter A. Kloos niet bij de tegenstemmers. Die moe ten gezocht worden bij de EO, de TROS en drie Kroonlcden. (Zie verder pag. 5) moest zich van een stroman bedienen, omdat de militairen, die het land ze ven jaar lang regeerden, hem niet toestonden direct aan de verkiezingen deel te nemen. Verkiezingen In peronistische kring werd gisteren verwacht, dat binnen veertig dagen nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden om Peron officieel aan de macht te brengen. De afgelopen nacht heeft Juan Peron het Argentijnse volk via radio en televisie toegspro- ken. Tijdens het korte bewind van de 64- jarige ex-tandarts Hector Campora na men de meningsverschillen tussen de rechter- en linkervleugel van de pero nistische beweging scherpe vormen aan. Hoewel Campora eerder tot de rechtervleugel moet worden gerekend, wisten linkse aanhangers van de be weging belangrijke posten te bezetten, in het bijzonder op het ministerie van binnenlandse zaken en op de universi teiten. Uit de rede van Campora zou men kunnen opmaken, dat Peron ook zon- V Kom naar het voor een dolfijne show Dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke shew van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINARIUM ^HARDERWIJK «r1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vredesbeweging Pax Christi heeft in een brief aan de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam ernstige kritiek geleverd op de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. De kritiek heeft betrekking op de uit wijzing van drie jonge Portugezen, ruim een maand geleden. Op 6 juni meldde een Portugees dagblad, dat op het vliegveld van Lissabon drie door Peron der de moeilijkheden in zijn bewe ging liet presidentschap van Campora zou hebben overgenomen. Volgens sommige peronistische waarnemers had Peron na zijn terugkeer echter het voornemen 'dc sterke man achter de schermen' te blijven, maar zou hij gezwicht zijn voor de druk van zijn naaste volgelingen, die van opvatting zijn, dat alleen hijzelf door zijn pres tige en politieke behendigheid in staat is de binnenlandse moeilijkhe den op te lossen. WASHINGTON (Reuter, UPI) —Pre sident Nixon is donderdag met een longontsteking opgenomen in het zie kenhuis, waar hij waarschijnlijk een week zal moeten blijven. Nixon had 39 graden koorts, toen hij werd opge nomen. Hoewel hij klaagde over pijn in zijn borst, sprak Nixon donderdag nog met de Westduitse minister Scheel en telefoneerde hij met senator Ervin, leider van het senaatsonderzoek in de affaire-Watergate. Het kostte zijn art sen enige overredingskracht om hem naar het ziekenhuis te doen gaan. Het is de eerste keer dat Nixon tijdens zijn presidentschap ziek is. Gisteren rapporteerde het ziekenhuis dat de president een onrustige nacht had gehad, nog steeds geplaagd werd door pijn in zijn borst en koorts en dat hij zo ziek was dat hij alleen maar de meest essentiële presidentiële taken kon uitvoeren. De artsen heb ben zijn ziekte een virus-longontste king genoemd: een ontsteking van de longblaasjes, die wordt veroorzaakt door een zeer klein virus. De ziekte gaat veelal gepaard metpijn in de borst, hoesten, koude rillingen en koorts. Van een verslaggever AMSTERDAM Rust auto's aan dc achterkant uit met een (ook overdag) duidelijk zicht baar groen licht, dat brandt als de autogordels gebruikt worden. Dit heeft het Eerste Kamerlid Meester (PvdA) aan minister Gruyters voorgesteld. Doel is: de controle op het gebruik van de gordels te vergemakkelijken. De heer Meester doet dit voor stel in schriftelijke vragen, waarin hij ook informeert op- welke termijn de verplichtstel ling van autogordels te ver wachten is, 'zo er al plannen toe bestaan'. Over veiligheidsgordeis in au to's handelt een artikel dat van daag op pagina 13 staat. Binnenland Veronica op 100.0000 5 Gesprek met prof. Van Hattum 7 Hongerkrant en Sjaloom 9 Buitenland Portugese gruwelen Dollar bedreigt Puerto Rico Boek over Indonesië Kerk Ds. Bouma over consumeren Kerkelijke veranderingen Kunst 8 li li per 1 september het porto van brie ven tot 20 gram te verhogen van 35 tot 40 cent. Het telefoonabonnement wordt op 1 september 1 gulden per maand duurder. De zogenaamde im- pulsprijs bij de telefoon gaat van 15 naar 16 cent. Het entreegeld voor nieuwe telefoonaansluitingen wordt niet verhoogd. Het bedrag van ruim veertig miljoen gulden dat de PTT door deze wijzi gingen tekort komt zal gedekt moeten worden door de investeringen bij dit overheidslichaam te temporiseren. Volgens minister-president Den Uyl is dit bij het huidige hoge investerings niveau van de PTT (circa 1 miljard) best mogelijk. Wat de consequenties hiervan in de praktijk zijn kon Den Uyl niet zeggen. 'Het betekent bij voorbeeld dat de Bosche centrale iets later klaar komt', zei hij. Nederland uitgewezen Portugezen wa ren opgevangen. Het Tweede-Kamerlid H. Wierenga (PvdA) heeft hierover vragen gesteld aan de minister van justitie, die poli tiek verantwoordelijk is. Pax Christi vindt, dat dat niets afdoet aan de ver antwoordelijkheid van de politie-func- tionarissen. Volgens de brief zijn de Portugezen het slachtoffer geworden van een fout van de vreemdelingenpo litie. Twee van de drie zouden dienst weigeraar zijn. Ze zullen waarschijn lijk als straf verlengde militaire dienst in de Portugese koloniale oor logen in Afrika moeten vervullen. Ge zien deze gevolgen vindt Pax Christi disciplinaire straffen voor de betref fende Nederlandse politiemensen op hun plaats. Gisteravond was nog geen commen taar van de hoofdcommissaris te krij gen op deze brief, die door Pax Chris ti is verstuurd mede namens Amnesty International en de Stichting voor vluchtellng-studenten. Inspecteur A. J. A. Steen van de vreemdelingenpoli tie zei desgevraagd, dat het uitgeslo ten is dat de Amsterdamse politie Portugese dienstweigeraars aan de justitie van Portugal heeft overgele verd. Als ook maar enigszins het ver moeden bestaat, dat het om politieke vluchtelingen gaat, worden ze niet naar Portugal gestuurd. Alleen 'crimi nele gevallen' gaan direct naar Portu gal, dienstweigeraars en deserteurs nooit, aldus inspecteur Steen Romanticus Ta venraat15 Filmkroniek 15 Sport Te weinig nagedacht15 Dopingzaak rond wieier- strijd 17 Economie Geld lokt pendelaars 19 Radio en tv Recepten Strips, feuilleton Pop-op-de-plaat Men schrijft ons Commentaar Weer. toeristen Puzzel Nieuwe boeken Poslzegelnieuws Dammen cn schaken RITA I fpWx Ml ~~N 1 c\t z "Mag hij een klein eindje met u meerijden?" noteer als nieuwe abonnee (ADVERTENTIE) LANX Herengracht 384 Aanvang Hedenavond: Popgroep LAVA Aanvang: 22.00 uur (nok voni Uw borrels, bruiloft or1 en Uw partijen) TELEFOON 222968. (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol--voor een probleemloze stoelgang (J) D&gra N.V., Diemen naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Betaalt per maand; C kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje {flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1