'REGIS OVION MAAKT BELOFTE NOG NIET WAAR Nieuwe opzet van zwemstr ij d mislukt i Matthieu Dohmen bij klimmers Kelleners en Janbroers: doping Partij met weinig lijn en vormgeving Toernooi Leningrad eigenlijk té sterk Shane Gould zwemt niet in Belgrado Bondscoördinator Bert Sitters: Miskleun Kornelia Ender: wereldrecord 100 m vrije slag bedford naar ïieuw record >p 10.000 m TOUR IN CIJFERS SOUW/ KWARTET ZV1EKU \a 14 Jl Li L973 SPORT T19/K17 innaar: Luclen van Impe (26). Woonplaats ere. Ploeg Sonolor (Jean Stabllnsky). Ere- jst 1973: een etappe In de Ronde van Ro- iandie. een etaüpe In de Midi Libre, oersverloop: 32 km bonificatiesprint. Teir- nck wint voor Zoetemelk en Guy Santy. 15 m van de top: aanval van Fuente. The- enet, Ocana. Catleau. Zoetemelk en Poull- or volgen. 9 km van de top aanval van oetemelk. die door Fuente gepareerd wordt, aarna 'ontsnapping' van Van Impe, die let meer serieus wordt bedreigd. YRENEEES 2000 Voor de lijl tart van deze Tour de France fees organisator Felix Levitan, Franse belofte Regis Ovion an als een mogelijke winnaar an het circus. Levitan had daar eeiiijn redenen voor. Hij ziet als wei- ig anderen de noodzaak om een pvolger te vinden voor de 37-ja- ige Raymond Poulidor. De nood- aak om de aandacht van het ranse publiek te stimuleren en ieraarmee de verkoopcijfers van e bladen, die onder zijn directie taan, l'Equipe en Le Parisien Li- ere omhoog te stuwen. andaag, op de 14de juli, de nationale gestdag van de Fransen, heeft Levi- an weinig reden tot juichen. De su- rematie die Ocana al in de achtste it ten toon spreidde, is dodelijk voor Joop Holthausen in de'Tour' de belangstellingg voor de Tour. Levi- tans favoriet, Ovion, komt niet voor in de top van het klassement. Voor die tegenvallende prestaties van Ovion is ten dele ook Levitan verant woordelijk. Toen Levitan Ovion naar voren schoof als een van de favorie ten dacht hij ongetwijfeld terug aan de Tour de l'Avenir 1971. In die toekomstronde leverde Ovion in het hooggebergte een prestatie die herinnerde aan de grootste klimmers uit de wielerhistorie. In deze Tour, waarin meer bergen voorkomen dan ooit tevoren, zou het talent van Ovion moeten blijken. Levitan vergiste zich, zoals hij zich voortdurend vergist in de grenzen van het menselijk kunnen. Raymond Poulidor, de 37-jarige vete raan, heeft een plausibele verklaring voor het falen van Ovion. Deze Tour is verschrikkelijk zwaar. Er komen te veel bergen in voor en bovendien zijn de ritten te lang. Dat wreekt zich vooral bij die renners, die nog nooit een Tour hebben gereden. Debutanten moeten langzaam kunnen groeien in dit specifieke werk. In een ronde als deze heb je daarvoor gewoon niet de gelegenheid'. De 24-jarige Ovion had in deze Tour geen andere ambities dan het winnen van een rit. 'Ik ben hier in de eerste plaats om te leren'. Ovion wordt be schouwd als de toekomstige Franse vedette. Wat Freddy Maertens voor België is, is Francesco Moser voor Italië en Hennie Kuiper voor Neder land, is Ovion voor Frankrijk. Hij is opgenomen in de formatie,- waarvan Bernard Thevenet kopman is. De am bities van Ovion en het kopmanschap van Thevenet zijn de afgelopen maan den al dikwijls aanleiding geweest tot fikse ruzies tussen dit duo. Na de Ronde van Spanje werd die ruzie bij gelegd, maar deze Tour laaide die ru zie weer op, toen Thevenet een ont snapping verijdelde waarbij ook Ovi on was betrokken. Nadien is er weer een akkoord gesloten, waarbij Ovion het kopmanschap van Thevenet erken de. 'Thevenet is tenslotte een meer ervaren renner dan ik. Zijn kansen op een hoge eindklassering wil ik niet in gevaar brengen. Maar ik heb van ploegleider Gaston Plaud de verzeke ring gekregen dat ook ik een be schermd renner zal zijn'. Regis Ovion heeft als amateur twee belangrijke overwinningen behaald. In 1971 werd hij zowel wereldkampi oen op de weg in Mendrisio als win naar van de Tour de l'Avenir. Ovion wilde toen overstappen naar de pro- PYRENEES 2000 Wira Kelleners en Ben Jaubroers zijn bij het Neder lands kampioenschap op de Cauberg betrapt op het gebruik van stimule rende middelen. In de urine van zo wel Janbroers als Kelleners zijn door het laboratorium van de universiteit van Nijmegen sporen van amfetamine aangetroffen. Janbroers (tweede) en Kelleners (vijfde) werden op grond van hun klassering opgeroepen voor de dopingcontrole tijdens dit kampi oenschap. Eerder dit seizoen werd al een andere renner uit de formatie van Ton Vissers betrapt op doping-ge- bruik, de Hagenaar Harry van Leeu wen, die in de Ronde van Luxemburg door de mand viel. Voor Van Leeu wen is er overigens geen hoop meer. Gisteren werd ook de uitslag van de contra-expertise bekend en die viel eveneens positief uit. Ton Vissers probeerde gisteren om de medische staf van Canada Dry-Ga zelle te vrijwaren van verdachtmakin gen ten aanzien van deze dopingza- ken. De beruchte Spaanse soigneur José Vidal kan moeilijk de hand in deze doping zaak hebben gehad, om dat zowel Janbroers als Kelleners steeds de injectiespuit van Vidal heb ben geweigerd. Vissers: 'Ik wil al het mogelijke doen om te voorkomen dat er een verband wordt gelegd tussen deze dopinggeval- len en Vidal of sportarts Jesse. Harry van Leeuwen werd betrapt in de Ron de van Luxemburg op een moment dat Vidal met een ander deel van de ploeg in de Midi Libre was. Ik ver moed dat Van Leeuwen wat heeft wil len nemen om zich alsnog te kunnen kwalificeren voor de Tour de France. Wat Janbroers en Kelleners betreft: zij hebben zich voor het Nederlands kampioenschap niet door Vidal laten soigneren. Vidal heeft tijdens dat kampioenschap zelfs niet het etenszak- je van dit duo aangereikt, omdat zij daar hun eigen mannetjes voor had den'. Vissers ging gisteren zover dat hij Vi dal zelfs helemaal wilde schoonpraten van een mogelijk verstrekken van sti mulerende middelen. 'Ik heb nog nooit een renner gehad, die zich door Vidal had laten soigneren en daar door positief werd bevonden'. Wanneer de contra-expertise eveneens positief uitvalt, dreigt er voor zowel Janbroers als Kelleners ontslag. Vis sers: 'Als het aan mij ligt worden zij ontslagen. Alleen wanneer de direc ties van Canada Dry en Gazelle an ders besluiten, blijven zij bij mij in dienst. In de overeenkomst met dft renners staat ook, dat zij wanneer een controle positief uitvalt de laan uitgaan. Op zich ben ik niet zo bang voor een pilletje. Ik vind dat een sportman in deze tijd wel wat mag doen aan een optimale conditie. Maar dit gaat iets te ver'. fessionals, maar kreeg daartoe geen kans omdat de Franse overheid een decreet uitvaardigde waarbij werd be paald dat de topamateurs voor het eind van de Olympische Spelen in München geen proflicentie werd ver strekt. Ovion: 'Dat decreet werd uitge vaardigd door Marillier, de overheids dienaar die het in de wielrennerij zo'n beetje voor het zeggen heeft. Tk had vorig jaar als professional veel geld kunnen verdienen, maar ik heb dat verbod maar aanvaard omdat er toch weinig tegen viel te onderne men'. Na een onopvallend amateur- seizoen in 1972 (slechte medische be handeling na een duimbreuk) mocht Ovion dan aan het eind van het vorig seizoen eindelijk een proflicentie aan vragen. Hij manifesteerde zich dit sei zoen al direct als een grote belofte in Parijs-Nice en in Milaan-San Remo.- Zijn strijdwijze bij de profs had ech ter niet de instemming van overheids dienaar Marillier. In Parijs-Nice waag de Ovion het om in een ontsnapping met Merckx zijn aandeel in het werk te leveren. Achter dit duo dreigde de rest van de Franse wielerelite op gro te achterstand gereden te worden. Marillier schreef toen een brief naar Ovion waarin hij hem wees op zijn plicht om de Franse eer hoog te hou den. En niet een man als Merckx te helpen de Franse wielrenners op ach terstand te rijden. Ovion: 'Ik zie niet in waarom ik mij zou beperken tot het achterwiel van Merckx. Tenslotte zijn al die Fransen in andere ploegen concurrenten voor mij. De afgelopen maanden werd het geschil tussen Ovi on en Marillier uit de wereld gehol pen. Met Levitan heeft Marillier Ovion zelfs als een toekomstig tourwinnaar bestempeld. Ovion kwam pas tijdens het vervullen van zijn militaire plichten tot de wielrennerij. 'Voor die tijd had ik er eenvoudig geen tijd voor. Ik was bouwvakker en kwam 's avonds pas laat en moe thuis. Toen ik soldaat werd, kreeg ik van mijn ouders een racefiets. Dat was het begin van mijn carrière. Toen had ik het geluk Mic key Wiegant te ontmoeten, de raads man achter de renners als Rostollan. Stablinsky en Anquetil. Hij is de man die mij heeft geleerd dat wielrennen niet zuiver een vorm van individualis me is, maar dat in deze tak van sport het ploegverband een uitermate be langrijke rol speelt'. SYDNEY (Reuter) Shane Gould, de drievoudige Olympi sche zwemkampioene heeft verklaard niet mee te zullen doen aan de eerste wereldkam pioenschappen zwemmen begin september in Belgrado. Aanvan kelijk was zij van plan in Bel grado alleen de wisselslag- en vlinderslagnummers te zwem men, maar gisteren erkende de 16-jarige wereldrecordhoudster op de 100, 200, 400 en 1500 me ter vrije slag: 'Mijn interesse voor het zwemmen is minder geworden'. Ze voegde er aan toe dat zij waarschijnlijk niet vóór de wereldkampioenschappen 1975 serieus aan zwemmen zou denken. 'Ik wil de komende twee jaar al die dingen doen, die elk meisje van mijn leeftijd wil meemaken', aldus Shane. 'Zoals het betrokken zijn bij het huiselijk leven en zorgen dat ik met goede cijfers mijn einddiploma haal, zodat ik kan studeren. Maar ik zwem voor Australië, als ik word gekozen'. Shane Gould keerde verleden week na een studie van zes maanden terug uit de Verenig de Staten, waar zij bijna 6.3 kg in gewicht toenam. Sid Grange, secretaris van de Australische zwembond heeft het besluit van Gould een slag genoemd voor het zwemmen in zijn land. Van onze speciale verslaggever MEPPEL De nieuwe opzet van het toernooi om de Nederlandse zwemtitels is volledig mislukt. Hoe wel het evenement nog maar nauwelijks de startblokken heeft verlaten, blijkt een snelle veroordeling toch volledig gerechtvaardigd. Trainers, coaches en deelnemers hebben na twee dagen al vrijwel unaniem hun stem tegen de vernieuwde vorm verheven. Daar laat bijvoorbeeld bondscoördinator Bert Sitters nu al het woord 'miskleun' vallen en kondigt hij aan zo spoedig mogelijk met andere plannen te zullen ko men. OOST BERLIJN (ADN). Tijdens de Oostduitse zwemkampioenschappen in Oost Berlijn heeft de 14 jarige Kornelia Ender de Amerikaans/Au- stralische suprematie op de vrijeslag- sprint gebroken. Zij won de 100 meter in de nieuwe wereldrecordtijd van 58,25 seconden. Het wereldrecord was in handen van de Australische Shane Gould, die op 27 februari van het vo rig jaar in Sydney tot een tijd kwam van 58,5 seconden. Het Europees re cord was sinds 26 mei (Halle) van dit jaar in handen van Kornelia Ender met 58.6 seconden. Bij dezelfde wedstrijden zwom Rose- marie Kother een nieuw Europees re cord op de 200 meter vlinderslag. Zij was sinds de Olympische Spelen van München houdster met een tijd van 2.17.11. ONDEN (AP, Reuter) De Brit ave Bedford, tijdens de grote inter- ationale kampioenschappen steeds te- artschietend, heeft gisteravond tij- :ns de Britse kampioenschappen het ereldrecord op de 10.000 meter niet inder dan 7,4 sec. verbeterd. Bed- rd kwam tot 27 minuten 31 secon- :n. Het oude record stond sinds de lympische Spelen op naam van de in Lasse Viren. ian| Je, all Mei LETIEK Veteraan Harald Norpoth .1 eft tijdens de tweede dag van de door ,n lerika gewonnen interland tegen West- "«itsland (122-101) en Zwitserland zijn stduits record op de 5000 meter ge- icht op 13.20 6. Norpoth (31) versloeg veel Jongere Amerikaan Steve Prefon- ie in een boeiend gevecht (13.23.8). :ele andere goede verrichtingen van tweede dag: Willy Wagner 3000 m eple in 8.26.0. Dave Wottle 800 m in 6 59, Hildegard Falck 800 m in 2.01.39, Wilden 400 m in 52.72 en Westduits- 4x100 m 43 09 (wereldrecord 42.8). j Ll )verji'| lijkt ader fil; n st gnd, rdt v ed buit lotj n: r ze ki Ni rub nde, gautd; als riep rt u werl is vi n tefci it kheii 5, m d It de i eeisl Een,; t V: geel i het - mi steei De Italiaan AUcssandro Casse It in Cervinia het wereldrecord op de ometer met vliegende start verbeterd, legde de afstand af met een gemid- le van 184.237 km. u. FELTENNIS Bert Schools zal gedu- le een viertal weken In Japan trai- met de Japanse selectie. De stage t van 16 Juli tot en met 19 augustus Osaka gehouden. «NIS Tom Okker is in de kwartfl- es van het toernooi van Gstaad (open itserse kampioenschappen) uitgescha- d De Westduitser Karl Meiier zege- irde met 6-4 7-5. 'NIS Nikl Pilic heeft zich wegens beenblessure teruggetrokken uit het rooi van Baastad. Hij stond tegen Carmichael met 6-4 3-6 0-1 achter. NNIS Allan Stone, die In de eerste van het toernooi van Gstaad voor errassing zorgde door de titelverde- Andres Gimcno te verslaan, heeft h alsnog voor het toernooi van Hilver- Ti aangemeld. Zijn inschrijving is geac teerd. ETBA LBert van Marwijk zal de anden van het nieuwe sei- ie aanvaller van Go Ahead gisteren na de middagtrainlng naar iekenhuis gebracht waar men een t in zijn buitenmeniscus constatoer- iheid 'E.MMEN Lange afstandz sham Mclntire heeft zijn poging om in C^ordtiid het Kanaal over te zwemmen lerlijk naar de haaien zien gaan. Na 9 s de 33 kilometer te hebhen afgelegd li am hij in botsing met een vier a vijf ter grote haai. Hevig geschrokken, ar ongedeerd, zocht hij direct de volg- >i op. In recordtlid. aldus schipper Ickell. ETBAL Nederland is voor de kwalf- lieronde v.-n het UEFA-jcugdioernooi 'Iers van 16-18 Jaar» Ingedeeld in Kfep II mei titelverdediger Ergeland en "e groepswinnaar plaatst zich eindtoernco'. dal van 22 in' .11 oden wordt gehouden. D, kn-a- •d> ilj'U'n icen hele competitie» ior 7 april 1974 gespeeld zijn De misser van de KNZB lijkt kost baar. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen de eerste dagen van het Nederlands kampioenschap vooral bij de jeugd een serie nationale records opleverden, kennen de lijsten na twee dagen zwemmen in het Drentse Mep- pel nog geen enkele verbetering. De sfeer en de ambitie, belangrijkste ken merken van de voorgaande marathon zittingen, zijn mèt de prestaties ver dwenen. SPREIDING Voor het eerst heeft de KNZB de ti telstrijd niet in een periode van acht dagen achter elkaar georganiseerd, maar heeft men gemeend de afzonder lijke onderdelen te moeten spreiden over diverse plaatsen en data. Vorige week werden in Lelystad de zoge naamde 'langebaan-nummers' (800 en 1500 meter) afgewerkt. Sinds donder dag bevindt de zwemmeute zich in Meppel voor de jeugdwedstrijden en de halve eindstrijden bij de senioren. Over veertien dagen, in Vlaardingcn, is het klapstuk van het toernooi met de zogenaamde .all-in-finales gepro grammeerd. Daar ook zullen de ge maakte tijden beslissen over een even tuele afvaardiging naar de eerste strijd om de wereldtitel, die begin september in de Joegoslavische stad Belgrado wordt gehouden. TE VROEG De grieven over de nieuwe vorm zijn talrijk. De belangrijkste: de kampioen schappen zijn te vroeg. Terwijl in het verleden de strijd zich concentreerde in de laatste week van juli, zijn dit seizoen twee kostbare trainingsweken verloren gegaan. Sitters: 'De training in Nederland is nu eenmaal gericht op het zomerseizoen. Dan is er ten minste nog een beetje ruimte in de baden. Vrijwel niemand heeft zich op timaal kunnen voorbereiden. De schoolvakanties zijn pas twee weken aan de gang en in de periode daarvóór is het in verband met aller lei examens en repetities voor de coa ches niet verantwoord om alles op de training van de pupillen te vergen.' Hansje Bunschoten, maar wie niet, is een sprekend voorbeeld van deze ge voelige materie. Ook de Naarden- zwemster, altijd wel goed voor een re cord, blijft onder het verwachte ni veau door een gebrek aan trainingsar- beid. Aan motivatie ook. Wout Gerrit- se, trainer van Anke Rijnders: 'Het gaat er hier alleen maar om het be reiken van de all-in-finales. Er is bij na geen motivatie.' De motivatie zal straks ook maar voor een gering aantal deelnemers gereser veerd zijn. Verwacht wordt dat in Vlaardingen slechts vier of vijf zwem sters en niet één zwemmer aan de las tige limieten voor Belgrado kunnen komen. Hansje Bunschoten twijfelt nog over haar eventuele deelname aan Belgrado, ook Anke Rijnders heeft aangekondigd dat zij inderdaad in goede vorm moet zijn om naar de we reldkampioenschappen te vertrekken. OUDE FORMULE Bert Sitters, die in de opbouw van het Nederlandse zwemmen door het falen van de opzet best een ernstige hapering mag constateren, wil vol gend jaar weer voor een deel terug naar de oude formule. Sitters: 'In een vrijwel gesloten periode, liefst met één rustdag, maarwel op diverse plaatsen.' Tijdens de wedstrijden in Meppel worden officials en coaches via een enquête-formulier naar hun ervarin gen van deze opzet gevraagd. Het Haagse ZIAN-Vitesse, van meet af aan een fel tegenstander van de huidige opzet, heeft haar pleidooi voor de meest ideale kampioenschappen zelfs op papier gezet. Het erkennen van de mislukking lijkt echter algemeen. 400 meter vrije slag meisjes onder 14: 1. Jo se Damen (BZV Fort) 4.39.21; 2. Ada Pors (VZC VL) 4.42.10; 3. Annelies Maas (De Rijn) 4.48.59) 400 meter vrije slag meisjes onder 16: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 4.33.58; 2. Veronica Stel (PSV) 4.34.33; 3. Jo se Driessen (Mosa Regio) 4.43.07; 400 meter vrije slag jongens onder 14: 1. Fred Eefting (Vechtstreek) 4.27.69; 2. Ronald Wouterlng (Zeemacht) 4.30.25; 3. Bart Brleffies (KZC) 4.43.84; 400 meter vrije slag jongens onder 16: 1. Eddy de Wit (ZIAN-VIT) 4.21.34: 2. Henk Elzerman (Zian-Vit) 4.22.60: 3. Mike van de Vijver (Surae) 4.28.13; 400 meter vrije slag jongens onder 18: 1. Rene van der Kuil (SZC) 4.21.45: 2. Stanley van der Helm (BZC Fort) 4.30.25; 3. Frans Kriger (IJ) 4.33.76. 100 meter schoolslag meisjes onder 10: l Jac queline Faber (VZC Veen) 1.32.55; 2. Hanne- ke van der Bult (Tolhekke) 1.35.88; 3. Margo Eykenboom (Becha) 1.36.61; 100 meter schoolslag jongens onder 10: 1. Robin van Manen (ZPB) 1.34.65; 2. Theo Liedenbauro (De A) 1.34.74; 3. Erwln Lassooy (AZC Alp hen) 1.35.23; 200 meter rugslag meisjes on der 14: 1. Paula van Eyk (HPC) 2.31.31; 2. Wilke Peeters (Mosa Regio) 2.32.74; 3. Karri Muylaert (TWT) 2.33.59; 200 meter rugslag melsjso nde rl6: 1. Marjo Van den Bree (Zwemlust-Homm) 2.32.25; 2. Anita de Groot (DZN) 2.32.70; 3. Sylvia Klok (DWR) 2.34.01; 200 meter rugslag jongens onder 14: l. Fred Eefting (Vechtstreek) 2.23.13; 2. Ad Kolsteeg (Zwemlust-Homm) 2.31.65; 3. Frans Debets (De IJssel) 2.32.73; 200 meter rugslag jon gens onder 16: 1. Rob de Gier (VZC VI) 2.21.98; 2. FRANK van Haaien (Zian-Vit) 2.22.05; 3. Cees Hooft (PSV) 2.24.37; 200 me- ter rugslag jongens onder 18: 1. Karlm Res- sang (HPC) 2.14.23; 2. Jan Walle Nauta (Do IJssel) 2.20.65; 3. Peter van Os (Zlan-Vlt) 2.22.74; Halve finales 400 meter vrije slag dames: 1. Astrid Verver (PSV) 4.42.96; 2. Jo- landa Aggenbach (Noordkop) 4.45.45; 3. Atle Radersma (DSZ) 4.45.84; Halve finales 400 meter vije slag heren: 1. Van Klooster (Naarden) 4.17 88: 2. Henk Mulder (Zlant - Vit) 4.18.54: 3. Hans Elzerman (Zian-Vit) 4.19.82. 100 met.r vrije slag meisjes onder 12: 1. Ka rl Ran (ZIAN-Vit) 1.04.28. 2. Linda van der Ven (ZIAN-Vit) 1 05 86, 3 Selma Hos (AZVD) 1.07.88. 100 meter vrije slag jongens onder 12: 1. Frank van Kesteren (Naarden) 1.06.24, 2. Frank Lamers (De Rog) 1 06.70, 3. Apple Methorst (IJsselmeeuwen) 1.07.99. 100 meter vlinderslag meisjes onder 14: 1. Jose Damen (BZV Fort) 1.07.99, 2. Chariot Goedmakers (Mosa Regio) 1.09.64, 3. Linda Faber (VZC) 1.10.43. 100 meter vlinderslag mlesjes onder 16: 1. Veronica Stel (PSV) 1.08.57, 2. Anke Schras (HZ CDe Robben) 1.09.04. 3. Tineke Wolthuis (GZPC) 1.09.08. 100 meter vlinderslag jongens onder 14: 1. Ronald Woutering (Zeemacht) 1.03.04, 2. Henk Schapelhouman (LZC) 1.08.34, 3. Erik van Cadzant (Polar Bears) 1.08.50 100 meter vlinderslag jongens onder 16: 1. Robin Wou tering (Zeemacht) 1.01.22 (evenaring adspl- rantenrecord), 2 Mark Eligh (De Baronie) 1.03.73, 3. Eddy de Wit (ZIAN-Vit) 1.03.81. 100 meter vlinderslag jongens onder 18: 1. Ruud Pijper :SZC) 1.00.93, 2. Frans Krijger (IJ) 1.01.43. 3. Rene van der Kuil (SZC) 1 03.41. Halve finales 200 meter rugslag- dames: 1. Enith Brigitha (IJ) 2.24.71. 2. Jo- slen Elzerman (ZIAN-Vit) 2.28.40, 3. Annema- rie Groen (Naarden) 2.31.61. Halve finale 200 meter rugslag heren: 1. Hans Elzerman (ZIAN-Vit) 2.25.08, 2. Rob Weyhenke (HZPC) 2.26.02, 3. Ton wan Klooster (Naarden) 2.26.17. Halve finale 100 meter vlinderslag dames: 1. Anke Rijnders (AZPC) 1 07.52. 2. Frieke Buys (IJ) 1.07.71, 3. Annette Segaar (SURAEf 1.07.76 Halve finale 100 meter vlinderslag heren: 1. Arnold Rood (IJ) 1.01.68. 2. Bert Elzerman (ZIAN-Vit) 1.01.87, 3. Vinus de Kramer (LZC) 29) 1.03.48. GERRIT DEN AMBTMAN St-Girons Porttt Mspjt^^yPiSguirg -r,Menté ^^^Jarascon LUCH0N YiV'hZ; 15-70973 13eRIT ----- 231 km s B0URG- E MADAME Afgang Nederlandse amateurs blijft in eerste bergrit uit PYRENEEëN 2000 De schade is meegevallen. Wel raakte Nederland de in de voorgaande dagen veroverde fraaie posities in de diverse klasse menten op de eerste Pyreneeëncol kwijt, maar de verwachte afgang van de Nederlandse ploeg bleef uit. Inte gendeel. In Pyreneeën 2000. zo ge noemd omdat hier op 2.000 meter hoogte een vakantie-oord is ingericht waren er zelfs lichtpuntjes. In de aller eerste plaats het opvallend goede rij den van de 20-jarige Limburger Mat- thie Dohmen, die na een korte inzin king in het steilste gedeelte van de klim keurig terugkwam en na de Spaanse winnaar Julian Andiano als zevende eindigde met een achterstand van slechts 1 min. en 7 sec. Een ge weldige prestatie als men bedenkt dat gerenommeerde klimmers als de Oos tenrijker Steinmayer, de Spanjaard Angel Barrios en de Fransman Bodier hem niet konden volgen. Dohmen ein digde in het kielzog van de Italiaan Giambattista Barnnchclli, winnaar van de Italiaanse amateurgiro en nu de nieuwe draeer van de leiderstrui. Middelink, die het ergste had ge vreesd, was dan ook bijzonder tevre den over zijn zes coureurs, die allen redelijke prestaties leverden. Matthieu Dchmen echter was de grote verrassing. Echte grote bergen had hij nog nooit meegemaakt. Op zijn conto stond echter een zege dit jaar in de Ronde van de Henninger Toren in Frankfort, een zeer zware koers en bovendien is Dohmen Limburger, zo dat je van hem mag verwachten, dat hij niet tegen een heilinkje opziet. De jongeman uit Born, die het tot nog toe zo druk met fietsen heeft gehad, dat hij nog niet aan een beroep bui ten de sport heeft kunnen denken, was zelf ook erg tevreden. Het is mijn bedoeling om in de toe komst prof te worden. Daarom ook ben ik naar de Ronde van de Toe komst gegaan in plaats van in criteria thuis een hoop geld te verdienen. Want hier pas kun je naam maken'. D( hmen had de internationale wieler- wereld versteld doen staan over het grote verzet, dat hij op de moeilijkste ogenblikken van deze derde dag draai de. Voor de Nederlanders was het gfen verrassing. Dohmen staat er voor bekend dat 'n zeer groot verzet rond kan brengen. Hij zat tot tien ki lometer in de kopgroep, die na lichte schermutselingen in de eerste 80 vlak ke kilometers, waarbij onder meer Knetemann, De Waal en Van der Hoek betrokken waren geweest, ontstond. Het werk werd zwaar toen het sterk gedunde peloton aan de laatste en moeilijkste kilometers begon. Wat Ne derland betreft waren toen groene- truidrager Adje Gevers, Aad van der Iloek en Wil van Helvoirt al gelost. Ook de Waal en Knetemann hadden volgehouden tot tien kilometer vcor de meet. Toen gingen ze er af. Ook Dohmen. Nu kwam Middelink in ac tie. Hij reed de ploegleiderswagen naast Dohmen en riep: 'Laat nu maar eens wat zien'. Het was een geweldige injectie voor Dohmen. Hij schakelde iets terug, kwam met twee tussen- spurtjes weer bij de eersten en ging vervolgens op zijn 'grote plaat' over. De laatste kilometers draaide hij als een grote mee in het gezelschap van de groten in deze amateurronde, van wie de Spanjaard Adiano en de Co- lumbiaan Rios (ook donderdag was hij de tweede) zicli in de laatste kilo meter nog los reden. 'Het is wel een zwaar beroep, dat fietsen' verzuchtte Dohmen. 'Ik moest eerst lossen en zat er zover doorheen dat ik niet dacht weer bij te kunnen komen. Maar die aanmoediging van mijnheer Midde link heeft het gedaan'. Derde Etappe: Perplgnan-Pyreneeën over 103.5 km): 1. Julian Andiano (Sp> 2.59.11; 2. Rios (Col) z.t. 3. Thalmann (Zwlts) 2.59.43: 4. Schmld (Zwlts) 3.00.15: 5. Bourreau (Fr) 2.00.16; 6 Baronchelll Giambattista (It) 3.00.18; 7. Dohmen (Ned); 8. Garcia (Col) 9. Duchemin (Fr) 10. Martella (It) 11. Nazabel (Sp) 12. Salm (Zwits) 13. Krat (W. Did) 14. Diaz (Col); 13. Stelnmeyer (Oost) 16. Baron chelll Gaelano (It) 17. Vasquez (Col) 18. Pu- Jol (Sp) 19. Rueda (Col); 20. Garcia (Col) allen In 3.00.18. 23. Knetemann (Ned) 2.00.4-1; 49. De Waal (Ned) 3.05.04; 54. Gevers (Ncd) 3.06 13; 60. Van Helvoirt (Ned) 3.08.09; 65 Van der Hoek (Ned) 3.09.29;. Algemeen klassement: 1. Baronchelll (It) 11.32.06. 2. Schmld (Zwits) 11.32.09, 3. Bour- real (Fr) 11.32.16, 4 Kraft (WDld) 11.32.18, 5. Steinmayer (Oost) z.t., 6. Bodier (Fr) 11.33.41. 7. Flamini (It) 11.35.51, 8. De Waal (Ned) 11.36.54, 9. Lindov (WDld) 11.37.19, 10. Martella (It) 11.37.21. 11. Pala (It) 11.37.30, 12. Demore (Port) 11.37.31, 13. Rios (Col) 11.38.01, 14. Martinez (Sp) 11.39.18, 15. Diaz (Col) 11.39.35, 16 Thalmann (Zwits) 11.39.47, 17. Duchemin (Fr) 11.40.25, 18. Par- sanl (It) 11.40.31, 19. Troche (WDld) 11.40 32. 20. Ruch (WDld) 11.40.47. 24. Doh men (Ned) 11.41.30, 27. Evers (Ned) 11.42.29, 39. Knetemann (Ned) 11.46.18, 44. Van der Hoek (Ned) 11.49.09, 53. Van Helvoirt (Ned) 11.53.41. Tijdrit (over 28.3) 1. Ocana - De Muer) 37.24.11; 2. Poulidor (Fra-Caput) 37.54.50; 3. Agostlnho (Port-De Muer) 37.57.67; 4. Gonza les Linares (Spa-Barrutla) 3S.26.28; 5. Man- zaneque (Spa-Moreno (38.27.09; 6. Grosskost (Fra-Caput) 38.28.19; 7. Van Sprlngel (Belg- Drlessens) 38.50.74; 8. Thevenet (Fra-Plaud) 33.53.37); 9. Zoetemelk (Ned-Desvages) 38.56.59; 10. Mendes (Port-Schotte) 39.00.75. Twaalfde etappe: Thulr-Pyreneën 2000 Bolg- quere over (76 km): 1. Luclen van Impe 2.35.02; 2. Joop Zoetemelk 2.35.22; 3. Ocana 2.35.23; 4. Jose Fuente 2.35.25; 5. Van Sprin- fel 2.35.34; 6. Martinez 2.35.36; 7. Agostlnho Torres; 9. Galdos (Sp Barrutla) 10. Pin- tens (Belg-Drlessens) 11. Thevenet 12. Perin 13. Lopez-Carrlll (Sp-Barrutla) 14. Poulidor; 15. Delisle (Fr-Plaud) allen 2.35.36 Algemeen klassement: 1. Ocana 74 u 56 min en 53 sec. 2. Fuente op 10.49, 3. Thevenet op 11.58; 4. Perln op 22.39; 5. Zoetemelk op 24.42; 6. Van Springel op 24.46; 7. Van Impo op 25.40; 8. Poulidor op 27.01; 9. Lopez Car- ril Op 27.56; 10. Agostinho op 30.11; 11. Des- llsle op 30.49; 12. Martinez op 30 51; 13. Ovi on op 31.35; 13. Mortensen op 32.09; 15. Men des op 35.02; 16. Maartos op 36.23; 17. Aimar op 39.28; 19. Catieuau op 40.22; 19. Hou- brechts op 41.05; 20. Pedro Torres op 43. 28. 21. Verbeeck op 43.40; 22. Galdos op 45.20: 23. Gandarlas op 45.58; 24. Labourdette op 53.01: 25. Martellozzo op 53.14; 27. Martins op 56.31; 43. Olivelra op 1. 24.18; 57. Vianen op 1.36.12; 81. Van der Leeuw op 2.01.33, 82. Krekels op 2.01 58. Puntenklassement: 1. Van Sprlngel 131 pun ten. 2. Zoetemelk 107, 3. Ocana 88. 4. Ver beeck 83, 5. Van Roosbroeck 72, 6. Vianen 70. 7. Van Impe en Martinez 63, 9. Fuente 55. 10. Poulidor 54. Het Europees kampioenschap voor landenteams, dat vorige maand in de Italiaanse plaats Ortisei werd gehou den, bracht voor het Nederlandse dam-driemanschap Ton Sijbrands, Frans Hermelink en ondergetekende een grote triomf. Door het niet- deelnemen van concurrent Rusland was deze uitslag geen verrassing. Maar juist daarom ook moest er door ons hard gewerkt worden. De titel strijd, die na de vijfde ronde voor ons het karakter van een prestige-strijd kreeg we hadden immers al het moeilijke in dit dubbelrondige toer nooi gewonnen bracht weinig par tijen van niveau. Eén daarvan, die daar vreemd genoeg toe behoorde was het duel, dat ik speelde tegen de Zwitser Tschudin. Aanval-verdedigingssysteem 1. 32-28, 18-23, 2. 33-29 23x32 3. 37x28 20-25, 4. 41-37 12-18. Een ouderwets antwoord die om twee redenen ge speeld werd. 1. Ik voelde ditmaal wei nig voor 'n hekstellingpartij na bv (17- 21) 39-33 (15-20) 44-39 a. (19-24) enz. a. wit kan deze overigens onvoltooide hekstelling ontwijken door voort te zetten met 37-32 (19-24) 34-30 etc. (Baba Sy-Wiersma WK'72). 2. Na 12- 18 kunnen er verscheidene moderne systemen ontstaan: bv. na; 39-33 (19- 23) 28x19 (14x23) 35-30 (16-21) etc. In aanmerking genomen dat wit steeds niet akkoord gaat met de snelle aan- valsaktie 5. 29-24 etc. (Gantwarg- Sybrands landenwedstrijd '73 Rusl.- Ned.). Steeds rekening gehouden met de tegenstander ging het verloop veel anders dan modern, nee, het ging zelfs ultramodern. 5. 38-32. Onbewust speelt wit het voor de hand liggende 37-32 niet waarop 16-21 kan volgen. Door de tekstzet krijgt wit later een overbelaste lange vleugel óf is dan verplicht tot een kerkhofaanval over 22. 5. 7-12 6. 43-38. 17-21. 7. 31-27 wit wil werkelijk het spel forceren. En dat was me al opgevallen in zijn stijl. 7. 15-20 8. 39-33 19-23 9. 28x19, 13x24. 10. 35-30 24x35. 11. 29-23 18x29 12 33x15 zwart had deze aktie reeds ingeluid en wit die blijkbaar slechts wil aanvallen, gaat helemaal mee 12. 11-17. 13 34-29. 21-26, 14. 40-34. 17-21 15. 45-40. 12-18. Zwart geeft wit de gelegenheid tot een algehele aanval. Een ander Idee is: (14-19) 38- 33? (27-22 is sterker) (12-18) 38-33 (9- 13) 29-23 etc met klassiek spel waarbij zwart enerzijds door de aanwezigheid van schijf 5! (onbegrijpelijk) en an derzijds door de overbezette witte lin ker vleugel. 16. 29-23, 18x29, 17. 34x23. 25-30 18. 40- 34 gedw. 30x39 19. 44x33 35-40 20. 33- 28. (natuurlijk was 50-45 verboden en een ander idee was: (beter idee!) 23- 19 en 5045, 20.4045, 21.38-33, 14- 19, 22. 28x19, 10x19 23. 33-29. 5-10, 24. 27-22. Ik hoopte hier op 4741 (om 28- 23 voor te bereiden, echter dan volgt sterk 19-24 en 10-14!) 24. 10- 14. 25. 42-38. 1-7, 26. 38-33, 19-24 27. 29x20, 14x25, 28. 33-29, 7-12 29. 29-23 vreselijk brutaal. En dit doet wit de das om. Meer in de lijn lag het ver eenvoudigen van wits lange vleugel door 37-31 waardoor wit misschien de dreigingen voortkomend uit het moge lijke 4-10 enz kan ontwijken. 29.... 9-13 30. 47-42. 7- 12. 31. 42-38. 3-9 32. 22-17 langzaam heeft zwart deze verdedigende aanvals- aktie voorbereid. Wit gaat altijd een schijf verliezen. Het verdere verloop in razend tempo: 32. 21-27 33, 32x21 16x27, 34. 38-33 12x21 35. 33-29, 30-34 36. 29x40 45x34. 7. 49-44 8-12 38. 4843 6-11 39. 5045 13-18. 40. 23-19 11-16 41. 28-23, 18x29 42. 19-14 9x20 43. 15x33 27-31 44. 36x27 21x41 45. 46x37 16-21 46. 44-39 21-27 47. 39x30 27-32 48. 37x28 26-31! enz. zwart won. De nog overgebleven ba sisschijven vertolken nog steeds een voortreffelijke rol. In dit soort partijen komt slechts het talentvolle vermogen van spelers naar voren. Immers, waar is de lijn, de vormgeving enz? HARM WIERSMA Slechts de bezetters van de drie eerste plaatsen in een interzonaal toernooi gaan over naar het kandidatentoer nooi om het wereldkampioenschap. Zou de jonge Westduitser Hübner het halen? Deze vraag heeft het Duitse schaakpubliek de laatste weken bezig gehouden. Na de twaalfde ronde had hij nog een kans. Maar hij werd de finitief uitgeschakeld in de veertien de. door zijn verliespartij tegen Este- ves (Cuba) Hübners taak was om tweeërlei reden uiterst zwaar: ten eerste was Lenin grad 50 pet. sterker bezet dan het an dere interzonale toernooi, in Brazilië een slechte regeling van de desbe treffende FIDE-commissie! Verder moet men vaststellen, dat Hübners stijl iets te solide is voor een toer nooi, waarin alleen de eerste drie ver- derkomen. De volledige uitslag van Leningrad was: 1 en 2 Karpow en Kortsjnoi 13J/2 3. Byrne 12&; 4. Smejkal 11, 5 en 6. Larsen en Hübner 10, 7. Koezmin 9Va 8, 9 en 10 Gligoric, Taimanow en Tal 8V6; 11 en 12 Quinteros en Radoelow 7n; 13 en 14 Torre en Uhlmann 7, 15 Roekawina 6^; 16. Toekmakow 6; 17. Esteves 4*418. Cuellar 1'4. Ook Lar sen had steeds goede kansen, elf ron den lang, maar daarna verloor hij van Tal, Quinteros en Byrne. Siciliaans TAL-HUEBNER I. e4 c5 2. Pf$ e6 3. d4 cd: 4. Pd4: a6 5. Pc3 Dc7, Le2 b5 7. a3 Lb7 8. f4 Pc6 9. Le3 Pd4: 10. Dd4: Pe7 11. Tdl. Sterker is hier 11. 0-0-0 Pc6 12. Dd2 en nu Td8! Echter niet Tc8?? 13. Lb6! en wint. II. Td8! 12. 0-0 Pc6 13. Dd2 Le7 14. Del d6 15. f5 0-0 16. f6? Ook 16. fe6: fe6: 17. Lg4 Lc8 met Pe5 is voor zwart bevredigend. 16. Lf6: 17. Tf6: gf6: 18. Dh4 De7; 19. Td3 f5! 20. Lg5 f6 21. Lh6 fe4 22. Tg3t KhS 23. Lg7t Dg7: 24. Tg7: Kg7: 25. Pe4: Pe5 26. Pg3 Pg6. De prijs voor de daine was te hoog zwart komt nu gauw in de aanval. 27. Dd4 Kh8 28. Ph5 Pe5, 29. Dh4 Td7! 30. Pf6: Tg7 31. Dh6 Tg2:t 32. Kfl Tf7 33. Lhï Pg4! 34. Lg4: Tg4 Op gegeven. Na 35. Tg6 gaat ook het paard nog verloren. Waar gaat de toren heen? Op het idee. hoe het volgende pro bleem op te lossen is, komt men ei genlijk vrij eenvoudig. Een tempo-zet is immers voldoende en met de zwar te dame zal aan de witte toren de twee matvelden niet tegelijk kunnen ontnemen. De matvelden ziet u op de achtste rij en op de h-lijn. Dus Tf2 gaat ergens heen, bijvoorbeeld naar c2 of d2 en het is voor elkaar? Nee, we ontdekken dat zwart een patverdedi ging heeft. 'Ergens naar toe' is dus niet voldoende, maar naar.en daar zit het hem in. 0. Würzburg 1941 'S' i 'JL i Hf i 4-3 Mat in drie zetten Kringloop. Zo noemt men een interessant studie thema, waarbij wit óf een zwart stuk dwingt in het rond schaak te blijven geven en daarna remise door eeuwig schaak afdwingt, óf, zoals in dit geval aan de nederlaag ontkomt door steeds voor de schaakzetten in het rond te vluchten. In het buitenland wordt de kringloop 'Mühle' on 'merry go-round' genoemd. Wij maken de lezer erop opmerkzaam, dat het bij deze studie ook nog om een pat-studie gaat! Oplossingen. PROBLEEM: 1. Tg2? Dg3!, 1. Td2? Dd6! 1. Tc2? Dc7! Daarom: 1. Tf2-a2! LUDEK PACHMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17