\utogordel pas in de loop uan volgend jaar verplicht Stoomvaart herleeft in Amsterdamse haven Toerisme 'ie wil overvaren leeft keus te over eilig Verkeer en ministerie verwachten: Reiswijzer Boerenbruiloften in Achterhoek Itzweiler UW,'KWARTET ZATERDAG 14 JULI 1973 BINNENLAND T13/K13 v Dick Ringlever TERDAM Veilig Verkeer »rland zou het onverstandig en als het gebruik van auto els al op 1 januari verplicht worden. Hoewel de vereni- voorstander is van zo'n ver- iting, ziet ze deze liever pas e loop van volgend jaar in- erd om ruim gelegenheid te len via voorlichtingscampag- het publiek beter van de zin n te doordringen. laseert dit standpunt op een in opdracht uitgevoerd onderzoek het instituut voor sociaal-weten ipelijk en economisch onderzoek ussum), waaruit blijkt, dat nog 45 procent van de automobilis- lereid blijkt de gordel te gebrui- Hoewel dit percentage hoger ligt in 1970, toen nog maar dertig nt 'ja' zei tegen de gordel, vindi reniging het nog veel te laag om een verplichting veel effect te ighten. woordvoerder van VVN: 'Geef og acht a negen maanden de tijd atregel zou m 700 levens jaar sparen zijn er op het ogenblik drie in ge bruik: de heupgordel, de diagonaal gordel en de driepuntsgordel, waar mee men zowel aan de heup als over de borst wordt vastgesnoerd. Van die drie is het effect van de diagonaalgor del twijfelachtig. Onderzoek heeft aan getoond, dat hij zelfs gevaarlijk kan zijn wanneer hij door kleinere autom- bilisten wordt gebruikt: de kans be staat, dat hij als galg werkt wanneer men bij een botsing onderuit glijdt. Dodencijfer Foto's Wubbo de Jong Zo heeft een al bijna twee jaar du rend onderzoek van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) laten zien, dat het aantal verkeersdoden met zevenhon derd tot duizend zou kunnen worden verminderd als het gebruik van de gordel voorgeschreven zou zijn. Een reductie van ongeveer vijftig procent als men althans het dodencijfer onder automobilisten (en passagiers) in aanmerking neemt (vorig jaar der tienhonderd) en niet het totale aantal verkeersdoden (3200). De SWOV is tot deze conclusie geko men na een onderzoek van 25000 ver keersongevallen, waaraan zowel door politie, TNO, huisartsen als de Vrije Universiteit wordt meegewerkt. Hoe wel dit onderzoek nog niet geheel is voltooid, is al komen vast te staan, dat ook de aard van de verwondingen veel minder ernstig zou zijn geweest wanneer gordels zouden zijn gebruikt. Tot welke effecten dit zou kunnen lei den, wordt duidelijk als men weet dat het aantal zwaar- en lichtgewonden ruim 25000 per jaar bedraagt. Dat het niet-gebruiken van de gordel slechts in een zeer beperkt aantal ge vallen positief zou hebben gewerkt, bleek eveneens uit dit onderzoek. Een SWOV-woordvoerder: 'Dit aantal is zo gering, dat het te verwaarlozen is'. Gebleken is, dat in veruit de meeste gevallen het gebruik van de riem een voordelig effect zou hebben gehad. Niet alleen zou het aantal doden er drastisch door omlaag zijn gegaan, maar ook de ernst van de verwondin gen. Je kan wel zeggen, dat in vrijwel elk geval niveauverlaging zou optre den: veel lichtgewonden zouden hele maal niet gewond zijn geraakt en de ernstig gewonden zouden slechts licht gewond of helemaal niet gewond zijn'. Verhaal Maar wat als (in die uitzonderingsge vallen) juist het gebruik van de gor del ernstige gevolgen krijgt? Heeft het slachtoffer dan verhaal op de staat, die hem verplichtte die riem te dragen? 'Nee', zegt de Delftse in het verkeers recht gespecialiseerde advocaat mr. T. L. van der Veen. 'Als de overheid overgaat tot deze verplichting en ik vind dat een heel goede zaak dan kan haar nooit worden verweten, dat ze een onrechtmatige daad pleeg de. Zo'n maatregel wordt op goede gronden en ten gunste van de veilig heid getroffen. In dat geval is nooit verhaal mogelijk. Wat overigens niet wegneemt, dat de automobilist niet de vrijheid zou worden gelaten zelf te beslissen wanneer hij die riem moet dragen en wanneer niet. Er zijn ge vallen denkbaar, waarin hij die gordel beter zou kunnen loslaten. In princi pe zou hij dan strafbaar zijn. Maar ge lukkig is een rechter in Nederland geen automaat. Zou zo'n automobilist worden bekeurd, dan kan hij argu menten voor zijn handelen aanvoeren, die hem vrijpleiten'. Overigens lijkt het signaleren van de ze overtredingen vooralsnog een moei lijke zaak. Politiefunctionarissen noe men controle op naleving van dp nieuwe verplichting zelfs onbegonnen werk. omdat constatering van overtre ding pas kan geschieden als de auto mobilist wordt aangehouden. Behalve, dat zo'n actie veel mankracht zou ver gen. zou het ook de verkeersveiligheid in gevaar kunnen brengen. Daarom zou men er veel meer inzien, dat via de verzekeringsmaatschappijen sanctie zou worden uitgeoefend, bijvoorbeeld door een zodanige regeling te treffen, dat dragers van de gordel in geval van ongelukken financieeël zouden worden bevoordeeld. Hoewel hierover onder verzekeraars nog niet officieel is gesproken, is deze gedachte niet al bij voorbaat van de hand gewezen. Er moet nog studie van worden gemaakt. Maar nu al lijkt het uitgesloten, dat niet-gebruikers schade-uitbetalingen zou kunnen worden geweigerd. AMSTERDAM Pikzwarte rook wolken hangen boven het water als de stoomsleepboot 'De Roek' de kade van de 'Scheepswerf- Stoomhelling 't Kromhout' ver laat. Eind vorige eeuw zou 't geen Amsterdammer zijn opgevallen. Nu kijkt hij aan tegen een stuk geschiedenis dat door een stel 'maniakken' weer in beweging is gebracht. Die 'maniakken' zijn mensen van het Nederlands Historisch Scheepvaart Museum, bejaarde vaklieden die het oude ambacht weer opnamen en jonge hobbyisten die verslingerd raakten aan stoomvaart. Ze voelen zich ver want aan mensen die huizen restaure ren of met oude stoomtreinen of au to's rijden. Ze leven hun hobby uit op een scheepswerf aan de Nieuwe Vaart in Amsterdam-Oost, die tot twee jaar geleden niet veel meer was dan een verzameling oud roest. Weinig Amster dammers wisten nog dat hier onder de opvallend negentiende-eeuwse kap constructie ooit een stuk industriële geschiedenis van Nederland werd ge maakt, dat ooit de 'Kromhoutpetro- leummotor' als opvolger van de alou de stoommachien een begrip was. Twee jaar geleden begonnen mensen van het Scheepvaart Museum hier his torische vaartuigen te herstellen en onderhouden. Dat initiatief groeide uit tot iets dat nu een echte restaura- tiewerf moet worden. Zo'n restauratie- werf is dringend nodig om de laatste Nederlandse stoomschepen voor de ondergang te behoeden, zegt direkteur H. Hazelhoff Roelfzema van het Scheepvaartmuseum. 'Er zijn maar weinig ongeveer een tiental stoomschepen meer over. We willen graag zoveel mogelijk in de vaart houden want een schip voor de wal is een dood ding. Als je niet vaart kan je het ritme van de stoom machine niet voelen, kan je de bele venis van de stoomvaart niet meer overbrengen. Om deze schepen in de vaart te houden, moet je weten hoe ze te onderhouden en te herstellen. Die kennis dreigt letterlijk uit te sterven. Op deze werf willen we de oude ambachten van de stoomwerf weer tot leven brengen om zo ook in de toekomst historisch waardevolle schepen en scheepswerktuigen te be houden en in bedrijf te houden. We denken hier ook aan de restauratie van historische zeilschepen'. Een dergelijke restauratie-werf gaat geld kosten, geld dat er nog niet is. Een onlangs opgerichte stichting 'Werf Het Kromhout' onderzoekt de zakelijke levenskansen van een restau ratiewerk 'Er blijkt tot nu toe veel belangstelling van particulieren die vragen om restauratie van hun sche pen. Werk gerioëg maar we zullen er ook een vorm aan moeten geven die het financieel mogelijk maakt', aldus Hazelfhoff. TREKSCHUIT Bij een rondgang over de werf kom je nu al de gekste zaken tegen: twee oude houten trekschuiten, een stoom- pontje uit de vorige eeuw, oude stoommachines, ook de lanceerinrich- ting van een gesloopte onderzeeër, compleet met twee vervaarlijke torpe do's. De bedoeling is die zaken in de toe komst bij het Scheepvaartmuseum on der te brengen. Er zal dan ruimte ontstaan voor de werkplaatsen, waar het echte restauratiewerk kan gebeu ren. Met gepaste trots laten de men sen van de werf hun mooiste exem plaar bewonderen: de 'Christiaan Bru- nings' een stoomschip dat bijna een eeuw dienst deed bij Waterstaat. In de machinekamer blinkt het koper. De mooiste kajuit is fraai betimmerd en voorzien van de onvermijdelijke schoorsteenmantel van zwart marmer. Het schip deed vroeger dienst als di rectie-vaartuig en ijsbreker. Deze win ter is het te zien in de tv-serie over Merijntje Gijzen. Om het schip weer volop in bedrijf te brengen moest de ketel ingrijpend worden hersteld. Nieuwe klinknagels werden geslagen door een AOW-er die het vak nog volledig beheerste. 'We hebben geweldig veel van die man ge leerd. Zo wordt in de praktijk de ken nis weer overgedragen op jongere mensen. 'Mensen die dit weekend de kolenlucht nog eens willen opsnuiven kunnen zich voor een rondvaart met de Christiaan Brunings melden bij het Scheepvaartmuseum, vlak bij de werf gevestigd in 's Lands Zeemaga zijn. CURSUSSEN Wanneer de plannen voor de werf doorgaan zal de kennis over oude schepen en technieken duurzamer worden overgedragen in een paar cur sussen voor liefhebbers. Ook de hout bewerking zal op de werf geleerd wor den zodat iemand onder deskundige leiding zelf de houten zwaarden voor zijn zeilschip kan maken. Zo'n schip zal met behulp van een stoomlier op de werfhelling worden getrokken, pre cies als een eeuw geleden. Naast de helling staan al een paar bijna antie ke gereedschapsmachines, compleet met het ouderwetse drijfwerk. Op de werf komt waarschijnlijk ook een ech te smederij voor het vervaardigen van nieuwe onderdelen van bijvoorbeeld stoommachines. 'In feite kan het een erg leuk open luchtmuseum worden dat volop in bedrijf zal zijn. Zo'n werf kan ook van belang worden voor deze Amster damse buurt die er een stuk karakte ristiek verleden door zou terug krij gen'. Aan de 'stoommaniakken' zal het niet liggen. Alleen is er nog geld no dig. Zwarte rookwolken boven de pijp van de "Roek", één van de'antieke stoomslcepboten die bij de werf "in de vaart" worden gehouden. Waar ongelukken veelal voortkomen uit het niet navolgen van verkeersre gels en -wetten zou dit ook onrede lijk zijn, al wordt niet ontkend, dat juist de verzekeraars stimulerend zou den kunnen werken. Daartoe nu al te besluiten, wordt echter prematuur ge acht. Zolang in Den Haag nog niet alles duidelijk op papier staat, kan daarover worden nagedacht. En voor zover de zaken er nu voorstaan, zal Een van de twee oude trekschuiten uit Hildebrands tijd wachtend op restauratie. Het schip is eigendom van het Ne- dat zeker nog wel een jaartje duren! derlands Scheepvaartmuseum. Hoewel dit type sinds 1971, toen de autofabrikanten werden verplicht gor dels in de auto aan te brengen, niet of nauwelijks meer wordt toegepast, is het niet uitgesloten dat ze in som mige modellen van dit park (van zo'n 1,3 miljoen) nog voorkomen. En in Den Haag wil men natuurlijk niet graag de kans lopen later het verwijt te krijgen, dat m die gevallen weite- lijke maatregelen mogelijk een nega tief effect krijgen. Een ministerie woordvoerder: 'op deze technische de tails wordt nog hard gestudeerd. Ook daarom zal de streefdatum van 1 ja nuari wel niet worden gehaald'. Dat de verplichting in ieder geval in de loop van volgend jaar zal worden ingevoerd (in eerste instantie voor de mensen op de voorbank, later wellicht ook voor de passagiers achterin) staat overigens wel vast. Statistieken heb ben zo overduidelijk aangetoond, dat het dragen van riemen dermate bevei ligend werkt, dat Den Haag niet on der het stellen van die verplichting uitkomt De "stoomhelling" zoals die er een eeuw geleden al lag. De helling moet het centrum worden van Nederlands eerste restauratie-werf. door Bern van Goor e hebben dit percentage op ze- g gebracht. Dat is een cijfer nee je kunt gaan werken'. Aar lorbereiding voor deze campagne, en vervolg wordt op de al twee gevoerde actie wordt intussen al gewerkt. VVN deze ruimte zal krijgen, waarschijnlijk. 'Want', benadrukt bij het ministerie van Verkeer aterstaal, '1 januari moet alleen streefdatum worden gezien. In zal de verplichting wel la- ingevoerd. Ergens in Die vertraging is mede een gevolg van het feit. dal nog niet precies is vastgesteld in hoeveri-e de verschil lende typen gordels werkelijk als de veiligheid vergrotende attributen kun nen worden beschouwd. Zoals bekend, {JTERDAM Wie individueel de auto naar Engeland, Schot- of Ierland wil, krijgt van de ipvaartmaatschappijen een roy- :ala van mogelijkheden aange- De brochure, die het Brits ;ten Bureau samen met het Nationaal Burt'au voor Toens- onlangs heeft uitgegeven somt liet minder dan 38 op: niet al- de verbindingen tussen het inent en Engeland, maar ook van Engeland (en Schotland) Ierland. alles wordt in detail aangevuld prijzen voor zowel het passa- vervoer als het transport van mto. De lezer krijgt dus alle ge- ïs in handen voor een goede ilijking. Die vergelijking te ma- is overigens niet eenvoudig. De ïmd0g welke de voordeligste verbin- p P is, hangt namelijk helemaal af c het reisdoel (blijft men aan de ngertkust of wil men hogerop?) en het verlangde comfort (wil men t bij huis op de boot stappen, of t men het ervoor over eerst een auto te rijden?). ee|g iat laatste geen bezwaar, dan t, volgens dit overzicht, de ho raft-verbinding Calais-Ramsgate voordeligste mogelijkheid, als althans met een heel gezin vliegende veerboot (van irlloyd) heeft namelijk het dat men er alleen voor het van de auto betaalt (voor middenklasser 150 tot 170 gul- de inzittenden reizen gratis, vergelijking: met de Harwich- J (Hoek van Holland-Harwich) is PILEPSl (tweede klas) overdag 43,40 I persoon kwijt, terwijl voor de gemiddeld tachtig gulden pt gerekend. Wat het reizen per boot naar Ier land betreft: dat kan met de Hol- land-Ierlandlijn vanuit Rotterdam (naar Dublin). Dd kosten voor een enkele reis zijn 340,- per persoon (inclusief maaltijden en een bed voor drie nachten) en een evengroot bedrag voor een middenklas auto. Maar men kan het als men er de tijd voor heeft ook anders doen: per boot naar Engeland en dan per auto naar de westkust rij den (al naar gelang de route 450 tot 550 kilometers) en vervolgens met de boot de Ierse Zee oversteken. Deze laatste overtocht kost ongeveer 25 gulden per persoon en een dikke honderd gulden voor de auto (alle tarieven enkele reis). Wie wil weten waar geboekt moet worden, krijgt daarover inlichtingen bij hc't Brits Toeristen Bureau (Leidseplein 5, Amsterdam tel. 020- 234004) en bij het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme (Heiligeweg 14, Amsterdam; tel. 020-250306). Men kan daar tevens de brochure aanvra gen. Voor hen, die hun vakantie binnen de landsgrenzen doorbrengen of, ge woon, er eens een weekend op uit willen, kan het zojuist verschenen ANWB-boekje 'Toeren langs binnen wegen' een waardevolle reiswijzer zijn. Men vindt er enkele tientallen nieuwe routes in, die door de meest aantrekkelijke gebieden lopen. Han dig is ook het hoofdstuk 'wat wilt u zien', waarin thema-routes worden beschreven (molens, Deltawerken, hollen enz.) De prijs: 4,95. Als u nou tóch in de Achterhoek bent, rijd dan ook eens langs Aal ten, waar ze voor deze zomer een uitgebreid folkloristisch programma hebben samengesteld. Een van de belangrijkste attracties is de boeren bruiloft, waarvan er nog twee zijn te zien (op 25 juli en 8 augustus, 's avonds om acht uur op de Markt). Na de sluiting van het huwelijk in het gemeentehuis maakt het bruids paar een rondgang op een boeren wagen door het centrum, voorafge gaan door boerenkapel, bruidskoe en boerendansers. Ook het in de buurt liggende plaats je Bredevoort. doet aan het toeris tenfestival mee: onder meer met een gondelvaart op 30 en 31 augustus en 1 september. In de stadsgracht zul len tientallen door de inwoners zelf gebouwde en met tienduizenden fietslampjes en waxinelichtjes geïl lumineerde gondels varen. door DICK RINGLEVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13