eer wreedheden emeld uit Afrika Ook Mitchell beschuldigt Ehrlichman en Haldeman Sacharow doet beroep op psychiaters in het westen Rhodesiërs beschuldigd van represailles in Mozambique Egyptenaren moeten in Moskou wachten ERVAREN FILMCAMERAMAN W.-Duitsland wil ontwikkelingshulp heroriënteren Toerist valt in diepe kloof ^Vouw/kwartet veijdag 13 juli 1973 BUITENLAND T7/K9 ADRID, LONDEN (AFP, Reuter, UPI, AP) De onthulling in de Times (ver een gruwelijk bloedbad in Mozambique blijkt het startschot te zijn ge ureest voor een serie onthullingen over meer terreur in de Portugese over- eese koloniën. j i( taanse missionarissen, die uit Mo- mbique zijn gezet, hebben gemeld it Rhodesische troepen de grens zijn rergestoken om Afrikanen in Portu- :es gebied te doden. De Rhodesiërs jmen wraak voor een aanval van de ifyerrillaorganisatie Frelimo op Rhode- ich brondgebied. Twee priesters wa- n er getuige van hoe een jonge Af- lan werd gedood door een salvo 'eervuur. Een Rhodesische soldaat ïp op de priesters toe en zei: 'Een er ongelukkig iets, sorry paters. We ichten dat hij een terrorist was'. 5 september 1971 kwam een Rho- htei^sische patrouille het dorp Singa bin- n, zo vertelden de missionarissen. bevalen het dorpshoofd zijn gezin ar buiten te brengen. Hij gehoor- tmde en het gezin werd neerge- aaid door geweervuur. Acht mensen irden gedood, onder wie twee by's. De Rhodesiërs trachtten hun ichting te verbergen door de lijken verbranden. Maar de volgende dag men twee jongetjes, die wisten te tsnappen, de paters mee naar de aats waar de schietpartij plaats nd. Zij namen foto's van de restan- 1. Het filmrolletje werd overhan- »d aan de bisschop van Tete, maar ird later door een Portugese kolonel beslag genomen. ilgens de missionarissen werden nog ser gruweldaden gepleegd in het ge- ed van Mucumbura. Rhodesische ldaten hadden op 3 september een nge missionaris doodgeschoten, en- Ie dagen voor de moord op het ge- 1 van het dorpshoofd. Op 2 novem- r 1971 had een Portugese comman- eenheid 15 volwassenen en kinde in het zelfde dorp Singa omge- acht. Begin oktober 1971 waren 19 ivoners van dit dorp, die men van nenwerking met het Frelimo had 2 (schuldigd, vermoord. Zij vertelden ,4° ik dat een niet-blanke Anglicaanse 0 (estelijke in de gevangenis van Lou- 39.25hco Marques zelfmoord heeft ge- 0 3° jeegd, omdat hij bang was dat hij 1.5 marteld zou worden. 1.75 7.5§ ombardement 7 irtugese vliegtuigen hebben met na- 3.25 jlm en bommen negentien mensen (dood in bevrijde' zones in het zui- in van Portugees-Guinee, zo heeft de ONïrikaanse partij voor de onafhanke- N Ikheid van Guinee-Bisseau en de 3i5 iapverdische eilanden in een tele- 2 lam aan VN-secretaris Kurt Wald- jj-25 tim gezegd. Tot de slachtoffers be- 4 25 (orden elf kinderen en vier vrou- 5 bn, aldus het telegram, dat de 'mis- jdige activiteit van de Portugese re- ring veroordeelt, jniddels duurt de woordenstrijd over t bestaan van het dorp Wiriyamu ort. De gouverneur-generaal van izambique heeft nu ook gezegd dat t dorp niet bestaat. Hij heeft de schikking over zeer gedetailleerde arten, die alle dorpjes, gehuchten nederzettingen aangeeft. Wat de art niet toont, bestaat niet, aldus de tock uverneur-generaal. de naam van het dorp verkeerd ge schreven is. De juiste naam zou Willi- amo en niet Wiriyamu zijn. Deze twee woorden hebben dezelfde uit spraak, hetgeen de verwarring zou kunnen verklaren. Volgens de com mandant is dit dorp gelegen in het zuidwesten van de provincie Tete, aan de weg die Mague met Mukubura ver bindt. Onbekend Overigens moest de commandant, die sinds 1965 het bevel voert over de gu errilla-strijders in Mozambique, be kennen dat hij nooit had horen spre ken over de massamoord van 400 mensen in Williamo in december 1972. Wel wist hij dat het gebied van Williamo in die maand het toneel ge weest is van een gemeenschappelijk Rhodesisch-Portugees tegenoffensief. Bovendien zijn de wreedheden van de Portugese strijdkrachten een dagelijk se werkelijkheid geworden, zo voegde hij eraan toe. Ook de commandant somde nog enkele wreedheden van de Portugezen op. In december dreven Portugese militairen in een plaatsje bij de provinciehoofd stad Tete zestig mannen, vrouwen en kinderen in een hut bijeen en ver brandden ze levend. Dertig mensen werden in september op dezelfde wijze om het leven gebracht in een dorp in het noordwesten van de provincie. Een dorpeling, die lid -was van het Frelimo-comité werden de armen af gehakt. Twee dagen daarop stierf hij ondanks de pogingen van de Frelimo cm hem te redden, aldus de comman dant. Al in Nederland Woordvoerders van de Nederlandse missionare instituten, die missionaris sen in Mozambique of nauwe contac ten onderhouden met dit gebied, heb ben verklaard, dat het rapport, waar op pater Hastings zijn verslag baseer de, al een maand in Nederland was. Het werd niet gepubliceerd om te voorkomen dat alle missionarissen on middellijk zouden worden weggejaagd of gevangen gezet. Het is zeer gede tailleerd en noemt onder andere een van de agenten van de geheime veilig heidsdienst, die de Portugezen bege leidde, bij name. Inmiddels is de Britse regering ge zwicht voor druk van de verontwaar digde oppositie en heeft een parle mentair debat toegestaan, dat dinsdag zal plaatsvinden. Het besluit betekent dat de slachting van Wiriyamu in het parlement heftig gehekeld zal wor den tijdens het bezoek van premier Caetano van Portugal aan Londen. De regering-Heath heeft geweigerd het bezoek af te zeggen. MOSKOU (AFP) De Russisch- Egyptische besprekingen die donder dagochtend hadden moeten beginnen, werden uitgesteld tot vanmorgen, dat wil zeggen 48 uur na de aankomst in Moskou van Hafez Ismail, raadsman van president Anwar Sadat voor de nationale veiligheid, aldus werd uit diplomatieke bron in de Russische hoofdstad vernomen. Noch van Russische noch van Egypti sche zijde -is een reden voor dit uit stel opgegeven. Waarnemers hebben twee veronderstellingen. Ten eerste zou het uitstel zuiver toevallig kun nen zijn. Deze veronderstelling vindt steun in het feit dat enkele Sowjet- leiders sinds dinsdag in het Kremlin besprekingen voeren met de heren Le Duan en Pham Van Dong van Noord- Vietnam. De tweede veronderstelling is dat het Kremlin enig antichambreren van de Egyptische delegatie wenselijk vindt. Hoewel zij bij haar aankomst woens dag hartelijk werd ontvangen, waren de perscommentaren ijzig. De Literai re Gazet van Moskou schreef woens dag dat de Arabiache pers, vooral Libische en Egyptische, de massa wil aanpraten dat zij van het recente Amerikaans-Russische overleg niets goeds te verwachten heeft. aaUH Vier Spaanse missionarissen, die getuige zijn geweest van Portugese wreedheden in Mozambique: (v.l.n.r.): Enrique Ferrando, Julio Moure, Miquel Buendia en Alberto Font. WASHINGTON (Reuter, UPI) Oud-minister J0I111 Mitchell gelooft dat Nixons hoogste mede werkers Haldeman en Ehrlichman door de president zijn ontslagen, omdat zij medeplichtig waren in het Watergate-schandaal. President Nixon deed het indertijd voorkomen dat hel tweetal vrijwillig ontslag had genomen. militaire commandant van de be- ijdingsbeweging Grelimo meent dat JTltJ 13J rijzen ADVERTENTIE IKOR-T.y. - Hilversum vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding voor de rubriek "Kenmerk" actualiteiten- en informatierubriek van de gezamenlijke kerken. Sollicitaties te richten aan: Productiebureau IKOR-T.V. - Borneolaan 27 - Hilversum. Mitchell werd voor de derde achter eenvolgende dag ondervraagd door de onderzoekingscommissie van sena tor Sam Ervin. Toen Ehrlichman en Haldeman in april het Witte Huis verlieten, prees Nixon hen als de bes te ambtenaren, die hij ooit had ge kend en zei dat hij hun ontslagaan vrage met tegenzin inwilligde. Sena tor Inouye wees erop dat volgens het Witte Huis Haldeman en Ehrlichman het Witte Huis niet hadden moeten verlaten, maar dat de president hen met tegenzin had laten gaan. Mitchell antwoordde: 'Senator, ik heb daar een heel andere lezing over.' Ge vraagd waarom de president het twee tal dan zo had geprezen, antwoordde de oud-minister dat dit een warmte en zachtaardigheid in de president verried, die de meeste mensen niet in hem bevroedden. Overigens meende Mitchell dat Nixon sinds april mede plichtigen aan het Watergate-schan daal 'hard heeft aangepakt', zoals hij ook had horen te doen. Inouye wilde weten op welke maatregelen Mitchell doelde, want volgens hem waren wei nig mensen hard aangepakt behalve John Dean. 'Ik vind dat hij dat heeft gedaan door een speciale open bare aanklager te benoemen, door mensen uit het Witte Huis te verwij deren, die bij deze activiteiten betrok ken waren,' meende Mitchell. FEITEN Voordat Mitchell zijn plaats in de se naatszaal innam sprak hij met verslag gevers over scepticisme, dat enkele se natoren in de commissie ten aanzien van zijn verklaringen aan de dag had den gelegd. 'Ik weet dat wat ik zeg de feiten zijn, wat de commissie of u (de journalisten) of die idiote beeldbuis ook geloven mogen,' zei Mitchell. De raadsman van de commissie, Sa muel Dash, ondervroeg de voormalige minister over diens gesprekken met John Dean, de ontslagen juridische raadsman van Nixon, of hij niet van mening was dat de president om de tuin werd geleid. Dat was Mitchells indruk ook. Dash zei dat Dean in zijn getuigenverklaringen de belangrijk heid van zijn ambt had gekleineerd en had gezegd dat het werk neer kwam op het blussen van branden. 'Was dit één van de grootste branden in het Witte Huis, die er te blussen waren,' vroeg Dash. 'Ik hoop dat er geen grotere uitbreken.' antwoordde Mitchell. MEDEPLICHTIG Gevraagd of Haldeman en Ehrlichman een actieve rol hadden gespeeld in het in de doofpot houden van de 'gru welverhalen van het Witte Huis,' zei de oud-minister: 'Zij waren even ac tief bezorgd als ik.' Mitchell bevestig de eerder getuigenverklaringen dat oud-medewerker van Nixon, Charles Colson, de verzekering had gegeven dat Watergate-inbreker Howard Hunt presidentiële gratie zou krijgen, maar hij zei erbij dat hij niet wist of Col son dit met de president had bespro ken. Dash sprak ook met Mitchell over een reeks telefoongesprekken op Mitchells lijn met het Witte Huis, die op een dag plaatsvonden en die soms maar een paar minuten uit elkaar hadden gelegen en 's avonds laat eindigden. Mitchell lokte gelach uit, toen hij zei: 'We hebben iemand thuis die nog meer telefoontjes op een dag pleegt' een verwijzing naar zijn vrouw Martha, die graag naar de telefoon grijpt om haar meningen te spuien. Ook gisteren hing Martha Mitchell weer aan de lijn van het persbureau UPI om te verklaren dat ze blijft vol houden dat als 'John ervan wist, Nixon er ook van wist.' Ze ontkende dat zij het was geweest, die woensdag had gezegd dat haar mans getuigenis volkomen waarheidsgetrouw was. 'Ik wil iets ontkennen,' zei. 'Ik ben er kots misselijk van dat mensen de tele foon grijpen en zeggen dat zij Martha Mitchell zijn. Ik heb met geen kip ge sproken.' Zij zei dat ze met haar oor deel wilde wachten, totdat haar man uitgesproken was. 'Maar ik ben kwaad dat iedereen denkt dat ik niet meer sta achter hetgeen ik in het verleden heb gezegd'. Mevrouw Mitchell was één van de eersten, die aandacht vroeg voor de 'smerige politiek' van Nixons verkiezingscomité. Andere ontwikkelingen: De luchtvaartmaatschappij Ameri can Airlines heeft 55.000 dollar terug gekregen van Nixons verkiezingscomi té. Volgens de maatschappij had Nixons advocaat Herbert Kalmbach 100.000 dollar geëist. Daarop had American Airlines 75.000 dollar 'ge schonken', waarvan 55.000 dollar uit fondsen van de maatschappij. De Amerikaanse wet verbiedt schenkin gen van ondernemingen aan verkie zingscampagnes. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat een ploeg van minstens zes advo caten werkt aan de verdediging van Nixon in de affaire-Watergate. Fred Buzhart, hoofd-adviseur van het mi nisterie van defensie, heeft de leiding. Leonard Garment de opvolger van Dean werkt bijna uitsluitend aan de Watergate-zaak. door Pim Reinders Eerst tien dagen nadat de beroemde Sowjet-geleerde Andrej Sa charow (52) 'vader van de Russische waterstofbom' en oprich ter van het officieuze Russische Comité voor de Rechten van de Mens voor de Zweedse televisie het Kremlin scherp bekriti seerde, reageerde het officiële Sowjet-persbureau Tass met een uiterst felle tegenaanval. be beschuldigingen van Tass komen er in feite op neer dat Sacharow ar tikel 190-1 van het Russische Wet boek van Strafrecht heeft overtre den. Dit artikel stelt een maximale gevangenisstraf van drie jaar op 'de systematische verspreiding in mon delinge vorm van notoir leugenach tige verzinsels die de staatkundige en maatschappelijke orde van de Sovvjet-Unie besmeuren'. Andrej Almarik, tegen wie nu op nieuw een proces wordt voorbereid, zat reeds op grond van dit artikel drie jaar in een strafkamp nabij de Oost-Siberische stad Magadan, In af wachting van zijn proces wordt hij daar nog vastgehouden. De vraag is nu of Sacharow hetzelfde lot boven het hoofd hangt. Zijn vrouw, de arts Elena Bonner, zei het afgelopen weekeinde reeds, te vrezen dat Sa charow in een psychiatrische inrich ting zal worden opgesloten. In een open brief, die zojuist het Westen heeft bereikt, spreekt Sacharow die vrees zelf ook uit: 'Wij leven in een samenleving waarin niemand, inclu sief de ondertekenaars van deze brief, er zeker van kan zijn niet het zelfde lot te moeten ondergaan als Tsjikanovitsj, Ploesj, Borisov, Fain- berg, Grigorenko, Roepinov, Obosjko en vele anderen die in psychiatri sche inrichtingen werden opgeslo ten'. Sacharow stelde omstreeks 1950 sa men met de latere Nobelprijswin naar en fysicus Tamm de wetten voor een beheerste thermonucleaire fusie op. Hierdoor kon de Sowjet- Unie, nog vóór de VS, in 1955 de eerste waterstofbom tot ontploffing brengen. In november 1970 richtte hij zijn Comité voor de Rechten van de Mens op. Sindsdien keerde hij zich steeds feller tegen de verkrach ting van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Hij was al eerder mik punt van aanvallen in de Sowjet- pers. Echter nog nooit zo fel als nu. Begin dit jaar verhoorde de KGB hem en zijn vrouw. Zij werden on dervraagd over hun contacten met Westerse correspondenten in Mos kou, de activiteiten van het Comité en Sacharows pogingen politieke processen te kunnen bijwonen. De KGB stuurde Sacharow met een scherpe waarschuwing naar huis. Dat deze Tass-aanval eerst tien da gen na Sacharows optreden voor de Zweedse televisie komt, wijst erop dat de partijtop zich ermee heeft be moeid en er waarschijnlijk haar goedkeuring aan heeft gehecht. De felheid van de Tass-aanval komt voort uit het feit, dat Sacharow dit maal van het medium televisie ge bruik heeft gemaakt. Een dergelijke actie heeft een veel grotere invloed dan de talloze verklaringen, protes ten en oproepen die het Comité de afgelopen jaren heeft uitgegeven. Na arrestatie wegens 'Sowjet-laster' de rechtsgrond waarop hij vastge houden kan worden zou Sacha row krankzinnig verklaard kunnen worden door KGB-psychiaters. Op die manier omzeilen de Sowjet-auto- riteiten een moeizaam en gezien de internationale faam van Sacha row zeer geruchtmakend proces. Juist tegen deze laatste procedure keert het Comité voor de Rechten van de Mens in de USSR zich in de open brief die net het Westen heeft bereikt. De op 5 juli gedateerde op roep is gericht aan alle psychiaters, artsen en wiskundigen over de hele wereld. Hen wordt gevraagd zich in te zetten voor de vrijlating van een vooraanstaande Sowjet-mathemati* cus, de 40-jarige Joeri Tsjikanovitsj. Deze wiskundige een nauwe vriend van Sacharow werd op 28 september 1972 door de KGB in zijn Moskouse flat gearresteerd. Hij werd ervan beschuldigd 'gedurende een aantal jaren systematisch anti-Sow- jet-literatuur' te hebben vervaar- digd. Daarmee zou hij art. 70 van het Russische strafwetboek hebben overtreden. Eerst nu, negen maan den na zijn arrestatie, werd bekend dat Tsjikanovitsj door de KGB- psychiaters van het Moskouse Serbs- ki-instituut krankzinnig is verklaard. Normaal meris Joeri Alexandrovitsj Tsjikanovitsj werd in 1968 als wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Moskou ontslagen. Studenten had den een actie tegen hem gevoerd omdat hij op 'unfaire' wijze exa mens zou hebben afgenomen. De werkelijke reden van zijn ontslag was echter zijn handtekening onder een protestbrief van 99 Russische wiskundigen tegen de opsluiting van hun collega en dichter Alexander Jesenin-Volpin in een psychiatrische inrichting. Volpin was een vooraan staand lid van de Russische bewe ging voor de mensenrechten. In het voorjaar van 1972 werd hij gedwon gen de Sowjet-Unie te verlaten. Tsji kanovitsj geniet ook in het Westen groot aanzien. In het bijzonder zijn boek 'Inleiding tot de moderne wis kunde' (Moskou 1965) is hier onder vele wiskundigen bekend. Na zijn arrestatie hebben talloze col lega's van Tsjikanovitsj in het Wes ten tegen zijn opsluiting geprotes teerd. Nog begin juni zond een groep van negen Nederlandse wis kundigen een open brief naar pre mier Kosygin waarin zij Tsjikano vitsj' vrijlating bepleitten. Nu het Serbski-instituut hem ondanks alle protesten toch krankzinnig heeft verklaard, richtte Sacharow zich op nieuw tot Tsjikanovitsj buitenlandse collega-wiskundigen. 'Wij verklaren dat deze behandeling wordt opge legd aan een gezond mens. Wij be schouwen het als onze plicht te ver klaren dat hij volkomen normaal en gezond is. Tsjikanovitsj is een man met een hoge morele standaard, een sterk karakter, en een brede belang stelling; een man die evenwichtig is in zijn besluiten en activiteiten'. Deze nieuwe oproep onderstreept dat Sacharow, ondanks de toenemen de repressie van de Sowjet-autoritei- ten over de afgelopen 18 maanden onverstoort doorgaat met zijn activi teiten. Mocht Sacharow gearresteerd worden dan zou de Russische bin nenlandse oppositie beroofd worden van één van haar laatste vooraan staande woordvoerders. Eén van de mede-oprichters van het Comité, Va- leri Tsjalidse, werd gedwongen zijn De wiskundige Joeri Tsjikanovitsj (midden), tegen wiens opsluiting in een inrichting zijn nauwe vriend Sacharow protesteert, hier met Boris Vail en diens vrouw. Boris Vail werd verbannen naar Tobolsk, een stad in de Siberische regio Tsjoemen. land te verlaten: toen hij een serie lezingen in de VS hield, werd per decreet van de Opperste Sowjet zijn paspoort ingetrokken. Andere leden van de 'oude garde' onder de Sow- jet-dissidenten als generaal Grigo renko, Waldimir Boekowsky en Pjotr Jakir zijn al gearresteerd. De ze zomer wordt het proces tegen Pjotr Jakir, die ruim een jaar gele den door de KGB werd opgepakt, verwacht. Intussen doet Sacharow een beroep 'op alle artsen, psychia ters en collega-wiskundigen van Tsjikanovitsj' en op 'een ieder in de wereld' om een 'einde te maken aan deze psychiatrische onderdrukking, die de mensheid onwaardig is'. Psychiaters Nog deze week gaf Sacharows Comi té een verklaring uit die tegelijk met die van 5 juli het Westen be reikte waarin zij zich scherp keert tegen de houding van de deel nemers aan een Internationaal Con gres voor Psychotherapeuten. Dat congres werd twee weken geleden in Oslo gehouden. De Noorse secreta ris-generaal van de conferentie, dr. Finn Magnussen, verklaarde dat de ruim duizend psychologen en psychi aters uit Oost en West tijdens het congres zich niet zouden bezighou den met de klachten over de behan deling van gevangenen in Russische inrichtingen. Het Federatie-bestuur wilde de deelnemers uit de commu nistische landen niet tegen zich in het harnas jagen. In zijn laatste brief zegt Sacharow: 'Het Comité heeft met verbazing en bitterheid de beslissing van het Congres verno men. De opsluiting van gezonde mannen in psychiatrische inrichtin gen zal men zich blijven herinneren als een schande van onze eeuw, net zoals de 'Spaanse garotte' (een wurgpaal) uit de Middeleeuwen niet vergeten zal worden'. Het officieuze Russische Comité voor de Rechten van de Mens, wier voornaamste woordvoerder Sacharow door de Tass- aanval sterk in het nauw dreigt te komen, doet dan ook een beroep op alle psychiaters het besluit van het congres in Oslo te herzien. Oost-Eu- ropa-medewerkers van de internatio nale organisatie Amnesty Internatio nal, die zich inzet voor de vrijlating van politieke gevangenen waar ook ter wereld, menen dat een dergelij ke actie een eventuele opsluiting van Sacharow in een inrichting zou kunnen voorkomen. BONN (AFP). De regering in Bonn is van plan voortaan de belan gen van de Derde Wereld bij handels- en monetair overleg beter tot hun recht te laten komen, zo heeft de Westduitse minister van ontwikke lingssamenwerking Eerhard Eppler, gezegd. De EEG moet het beleid van financiële en technische hulp alleen aan de geassocieerde landen geleide lijk vervangen door mondiale ontwik kelingshulp. Hij verwacht, dat hiero ver in Brussel nog dit jaar een be sluit zal worden genomen. Die beleidsombuiging, aldus Eppler, mag niet ten koste gaan van de reeds geassocieerde staten, met name de Franstalige Afrikaanse landen. Bonn is ook voorstander van afschaffing van handelsbelemmeringen voor grondstoffen en produkten uit ontwik kelingslanden en van geleidelijke ver mindering van de invoerheffingen van de EEG-landen. Wachten in Moskou MOSKOU (AFP). De Russisch- Egyptische besprekingen die gister morgen hadden moeten beginnen, werden uitgesteld tot vandaag, dat wil zeggen 48 uur na de aankomst in Mos kou van Hafez Ismail, raadsman van president Anwar Sadat voor de natio nale veiligheid, aldus werd uit diplo matieke bron in Moskou vernomen. Noch van Russische noch van Egypti sche zijde is een reden voor dit uit stel opgegeven. Hoewel de Egyptenaren bij hun aan komst woensdag hartelijk werden ont vangen, waren de perscommentaren ijzig. De Literaire Gazet van Moskou schreef woensdag, dat de Arabische pers, vooral de Libische en Egypti sche. de massa wil aanpraten, dat zij van het recente Amerikaans-Russische overleg niets goeds te verwachten heeft. Burtons bijeen NEW YORK (UPI). Acteur Ri chard Burton verzoent zich vrijdag over een week in Rome met zijn vrouw, de actrice Elizabeth Taylor, na een korte proefscheiding. Dit bericht te gisteren columnist Earl Wilson in New York, de man die ook de proef scheiding van de Burtons op 3 juli wereldkundig maakte. Wilson schreef gisteren in de New York Post, dat de in Wales geboren acteur 'het drinken heeft afgezworen' en dat miss Taylor de verzoening woensdagavond in Hollywood voor spelde aan vrienden. Lamb ton gevaarlijk LONDEN Lord Lambton een van de twee Britse kabinetsleden die zes weken geleden aftraden, nadat ze hadden toegegeven, dat ze affaires met call girls hadden gehad, was 'ten zeerste ontvankelijk voor chantage' al dus de bevinding van een commissie, die door de regering was belast met een onderzoek naar de veiligheidskan ten van de zaak. Lambton, zo staat in het rapport, van de commissie onder voorzitterschap van opperechter Lord Diplock, 'vorm de een risico voor de nationale veilig heid, omdat hij cannabis gebruikte en zich overgaf aan 'abnormale sexuele handelingen' met call girls. Het is in zijn geval echter nooit zover gekomen en de veiligheid is nooit werkelijk in gevaar geweest. Geloofsprobleem PALO ALTO (Californië), (AP) De vrouw van de Amerikaanse krijgsgevangene, die als eerste uit het eerste vliegtuig uit Hanoi stapte, heeft echtscheiding aangevraagd. Joan Profilet, echtgenote van marinekapi tein Leo Profilet, zegt, dat er onover brugbare meningsverschillen tussen beide echtelieden bestaan. Mevrouw Profilet verliet haar man op 1 mei na een 19-jarig huwelijksleven. Het paar heeft vier kinderen. Profilet, een rooms-katholiek, zegt de martelingen en het leven in een kleine cel te heb ben kunnen overleven, dankzij zijn geloof in God en vaderland. Mevrouw Profilet zegt in haar verzoek tot echt scheiding geen geloof aan te hangen. Geschil in Genève GENEVE (Reuter) —De Sowjet- Unie heeft zich gisteren op de ontwa peningsconferentie in Genève op nieuw verzet tegen de eis van de VS dat er verplichte inspectie ter plaatse moet komen ter controle op mogelijke overtreding van een eventueel verbod op chemische wapens. Onderhandelaar Alexei Rosjsjin noemde dit onaan vaardbaar, omdat het inmenging van buiten in een uitgebreid gebied van activiteit van landen zou betekenen. De nauwe samenhang tussen chemi sche produktie voor militair en voor vreedzaam gebruik maakt internatio nale inspectie ongewenst en overbo dig. Bezoeken van buitenlandse des kundigen aan chemische fabrieken zouden leiden tot schending van in dustrieel eigendom en tot het onthul len van industriële geheimen, aldus de Rus. Spionage bij Italië ROME (UPI) In Rome is gemeld, dat Italiaanse agenten van de contra spionagedienst in de Tyrrheense Zee ter hoogte van een raketlanceerplaats op het eiland Sardinië een spionage- boei hebben ontdekt, aldus het blad II Messaggero van gisteren. Volgens on bevestigde berichten bevatte de boei elektronische apparatuur, waarmee signalen van de lanceerbasis en de ra ketten zelf kunnen worden opgevan gen. Het blad gaat niet in op de vraag, welk land de boei geplaatst heeft. De lanceerbasis, Perdasdefogu (Vurige Stenen) genaamd, wordt ge bruikt voor het beproeven van nieuwe soorten raketten, BREGENZ (AP) De Nederlander Harm Stam (geen woonplaats bekend) is in Oostenrijk om het leven geko men door een val nadat hij op 8 juli bij een wandeling op de Madrisaberg in de provincie Vorarlberg de weg kwijtraakte, zo hebben de autoriteiten donderdag bekendgemaakt. Toen Stam twee dagen later nog niet was komen opdagen alarmeerde zijn vrouw de po litie. Een opsporingsbrigade vond het lichaam van de Nederlander in een 80 meter diepe kloof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9