Prof. Fiolet neemt het op voor Rome Abt Franzoni ruilt het klooster voor de krotten Pax Christi vraagt Bolivia opheldering ilisibs! rïi HH DE KLERK Vandaag Onfeilbaarheid van paus niet bevestigd Trouw K wart et Delegatie raad van kerken in Moskou Broer van kruidendokter verliest kort geding Gids geestelijke gezondheidszorg Vakantieklachten vallen nogal mee Rietkerk uit Kamer wegens aanvaarden van nieuwe functie Nieuwe boek TROUW /KWARTET VRIJDAG 13 JULI 1973 KERK/BINNENIAND T2 Van een oner verslaggevers BILTHOVEN Prof. dr. H. A. M. Fiolet, de secretaris van de Ne derlandse raad van kerken, neemt de congregatie voor de geloofs leer in bescherming tegen de fel le reacties, die gevolgd zijn op het document over de onfeilbaar heid en de uniciteit van de katho lieke kerk. Het stuk verscheen vorige week donderdag en lokte onmiddellijk heftige commenta ren uit, onder meer van de Duitse theoloog prof. dr. H. Küng. Prof. Fiolet: In tegenstelling tot het geen de persverslagen melden staat in het document niet dat de paus onfeil baar is en ook niet dat de roomska- tholieke kerk de enige ware kerk is'. Het stuk spreekt over de kerk van Christus, die in deze wereld 'bestaat als een geconstitueerde en georgani seerde gemeenschap'. Vooruit Prof. Fiolet heeft gewacht met een re actie op het stuk, totdat hij het in handen had. Nu hij het heeft gelezen vindt hij dat met het stuk geen stap achteruit is gezet, maar eerder een bescheiden pasje vooruit. 'Men heeft ■Stag HH Prof. dr. H. A. M. Fiolet echter langzamerhand de neiging ge kregen op alles dat uit Rome komt geïrriteerd te reageren', aldus prof. Fiolet In het document wordt gezegd dat de Heilige Geest trouw blijft aan de kerk als gemeenschap. Daarom deelt de he- De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859, Amsterdam. In eigen land Moet nu ons Nederlands belastinggeld gebruikt worden voor steun aan het terrorisme in zuidelijk Afrika, voor eventuele aankoop van wapenen om te doden? Als dat doorgaat, durft de Nederlandse regering dan nog haar handen te wassen in onschuld? Dit heeft niets meer met ontwikkelings hulp te maken. De regering zou dit geld in eigen land moeten besteden. Bijvoorbeeld aan opvangcentra voor verslaafde jongeren. Geef hun maar een toekomst. En om voor die jonge ren sporthallen te bouwen, en zwem baden en clubhuizen, waar jongeren creatief kunnen bezig zijn. Maar dan wel clubhuizdn met verantwoorde, goedbetaalde leiding. Emmen mevr. G. Buitendijk-Buitendijk Hulp aan Afrika Toen f*r in West-Afrika geen vliegtui gen meer beschikbaar waren ten be hoeve van het transport van het voed sel naar de hnngergebieden, omdat een Duits vliegtuig werd teruggeroe pen voor een NAVO-oefening, en twee Belgische vliegtuigen met panne aan de grond stonden, organiseerde onze regering een kostbaar vliegfeest voor onze koninklijke familie en 200.000 landgenoten te Deelen. De vliegtui gen, die onze regering had vergeten in te zetten in West-Afrika, vlogen nu voor onze vliegtuigfanatici en onze militaristen. Twaalf miljoen mensen dreigen te sterven en wij vonden de narcistische presentatie van onze luchtmacht belangrijker. Dan besluit de regering een Troopship-toestel naar Afrika te laten vertrekken, dat zaterdag 7 juli door twee ministers uit wordt gewuifd. Mogelijk volgen meer toestellen, voor het geval de VN erom mochten vragen. Ik weet niet wat de beweegredenen zijn van de re gering om zo'n schrieperige politiek te volgen. Toen wij aan het eind van de 2e wereldoorlog van honger dreig den om te komen waren er honderden vliegtuigen voor nodig om ons land met voedsel te bevoorraden Den Haag J. P. Tump Infectie De Hollandse zomer met zijn vele zonloze, gure en natte dagen geeft al evenzeer aanleiding tot kouvatten en infectie als de wintermaanden met hun tekort aan vitaminenrijke verse groenten. Het verdient daarom aanbe veling ook in het zomerseizoen de op bouwende en versterkende elixers te gebruiken die bereid zijn uit de vruchten van de wild groeiende duin doorn en sleedoorn, die door geen en kele kunstmatige ingreep of bewer king worden beïnvloed. Deze taaie planten zijn rijk aan vitamine C, waardevolle vruchtenzuren en fijne aromatische stoffen. Na een zorgvuldi ge bewerking kunnen ze in de vorm van bepaalde elixers de verschillende levensprocessen in het menselijk orga nisme opwekken, waardoor het weer standsvermogen tegen infectieziekten versterkt wordt. Dergelijke natuurlij-- ke elixers, welke in de reformhandel verkrijgbaar zijn, geven betere resul taten dan de veelvuldig aangewende chemische preparaten. Rotterdam A.Smit Dienstweigeraars In een recent commentaar zegt Trouw/Kwartet dat de Vereniging Dienstweigeraars haar leden liever on der CRM tewerkgesteld ziet dan onder Binnenlandse Zaken, omdat zij ambte naren van 'minder maatschappelijk' nut zou achten dan vormingswerkers. Onder CRM zouden wij dan de 'gees telijke weerbaarheid der natie' kun nen verhogen. Afgezien van de af schuwelijke dingen die u ons in de mond legt, brengt u hiermee de Vere niging Dienstweigeraars in diskrediet. De keuze van CRM waar o.i. de te- werkgestelden het beste onder kun nen ressorteren, is niet gegrond op een groter 'maatschappelijk nut' van vormingswerkers in vergelijking met gewone ambtenaren. Nee, zij is ge grond op het verlangen onder de te- werkgestelden een burgerdieast te vervullen die iets uitdraagt van de vi sie op een samenleving, waarin ge weld in al zijn voorkomende vormen is uitgebannen. Een visie, die een be langrijke grondslag vormt voor het beroep op de wet-gewetensbezwaren. Het afzetten tegen het geweld bete kent voor ons: Inzetten voor een vreedzame samenleving zonder ge weld. Zo'n beleid kan volgens ons het beste onder CRM uitgevoerd worden. Onder dét departement immers res sorteren vele instellingen, die gericht zijn op maatschappelijke hulp, daar waar menselijke en sociale nood groot is. Daarvoor willen wij ons inzetten. In psychiatrische inrichtingen, in zie kenhuizen, in arbeidersbuurten, in ge vangenissen enz. Natuurlijk, een der gelijk beleid zal bij het ministerie van binnenlandse zaken, naar wij ho pen, ook een kans maken, maar toch zijn wij bang dat men daar de gemak kelijke weg kiest om opengevallen ad ministratieve baantjes bij de overheid met dienstweigeraars op te vullen. In uw commentaar stelt u dat het on- billij zou zijn indien wij een grotere vrijheid dan de soldaat zouden heb ben in de keuze van baan of functie Er zijn ruim 100 tewerkstellingsobjec ten, en een aspirant-tewerkgestelde heeft de keuze uit vijf objecten, waar hij een kijkje mag nemen. Door het totaal verschillende karakter van de militaire dienst heeft een soldaat deze keuzevrijheid niet Onbillijk? Den Haag A. J. Waterbolk, secr. v.d. Ver. Dienstweigeraars. Naschrift hoofdredactie: er bestaat tussen de heer Waterbolk en ons wei nig verschil in zienswijze op de mo tieven waarom de Vereniging Dienst- weigeraars voor CRM kiest, en niet voor Binnenlandse Zaken. De heer W. drukt zich alleen wat minder ironisch uit le kerk in de onfeilbaarheid. Die moet evenwel niet massief opgevat worden zoals 'de kerk kan nooit en nimmer dwalen', maar als: Christus' trouw aan de kerk maakt haar be trouwbaar. In zoverre komt het stuk zelfs enigszins tegemoet aan de vra gen van prof. Küng. Over een eventu ele onfeilbaarheid van de paus heeft het stuk het alleen in de zin van een onfeilbaarheid die hij met de rest van de kerk deelt. Platslaan Maar hier houdt prof. Fiolets verdedi ging van het stuk op. Hij vindt dat uit het stuk nog steeds een veel te groot vertrouwen spreekt in een mas sief autoritair woord dat uit Rome neerdaalt op de kerk. Zelfs de theolo gencommissie, die rond de congrega tie is gevormd (Nederlandse leden: prof. Maltha en prof. Lescrauwaet) is niet gekend in dit stuk. 'De congrega tie probeert met deze manier van doen waarschijnlijk alle kritische vra gen in een keer plat te slaan, maar daarmee is de congregatie als het wa re strijdig met de principes die het in het stuk zelf vooropstelt.' Volgens prof. Fiolet moe.t de onfeilbaarheid van de kerk blijken doordat zij het waagt open over netelige kwesties te spreken. 'En daar was nu juist alle kans voor, want de vragen die Küng en anderen stellen zijn hevig in dis cussie onder de theologen'. Prof. Fiolet: 'De congregatie voor de geloofsleer is door paus Paulus her vormd om in de wereld het geloof uit te dragen en geloofsuitspraken te doen, die bevrijdend en heenwijzend zijn naar de toekomst. Maar in plaats van met geloofsverkondiging is de congregatie bezig met het herbevesti gen van het eigen gezag van Rome. De kerken zijn de laatste tijd teveel bezig met hun eigen zorgen. Dat blijkt niet alleen door dit stuk uit Rome, maar dat bleek ook uit de ge zamenlijke vergadering van de syno des van de hervormde en gerefor meerde kerken. De kerken zijn intro vert bezig met het verleden en bieden de mensen van nu te weinig antwoord op hun vragen. Zij schipperen maar zo'n beetje tussen links en rechts, in de hoop steun van beiden te houden. Maar ze verliezen daardoor hun gezag. Want ze spreken te weinig inhoude lijk en raken zo hun geloofwaardig heid kwijt.' De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur B Bol. Den Haag. d' c Bleumink, Paters vv!de mr G C van Dam, Nootdorp. W A Fibbe. Rot terdam J Lanser, Utrecht; drs J W de Pous. Den Haag; J Smailenbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam. H A de Boer. IJmui- den; Th Brouwer. Assen; mr. dr J. Donner. Den Haag. J van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K ven Houten Wagemn- gen; ds. O. T. Hylkema, Bilt- hoven. Jac HuHjsen, Deltt. mevrouw M C. E Klooster man- Fortgens. Voorschoten, mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard. prof dr. G N. lammens. Naarden; ds. F. H Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Riinsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr dr J Ozlnga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag; drs, R. Zijlstra, Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers. N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. ROME De abt van de Romeinse benedictijnerabdij St. Paulus buiten de Muren, dom Giovanni Franzoni. heeft besloten ontslag te nemen en zich te wijden aan het werk onder de bewoners van de Romeinse krot- tenbuurten. De abt heeft dit gezegd in een lange brief aan zijn monni ken en aan de door hem geleide ba sisgroepen. In de brief verwijt hij de Italiaanse kerk dat zij zich schul dig maakt aan grondspeculaties ten koste van de allerarmsten. Een groot deel van de kerkgelden wordt belegd in bouwgrond of in maatschappijen die in grond specule ren. Dom Franzoni noemt het in dit verband een schande dat de kerk de armen in de krottenwijken te hulp wil komen met Ave Maria's. Franzoni: 'Een rijke beminnen wil voor een christen zeggen dat men hem helpt dat hij zich vragen gaat stellen over de kwestie van de rijkdom en over de logica van de opeenhoping*. De arme beminnen 'betekent aan zijn kant gaan staan om samen met hem de mechanismen omver te werpen die hem in zijn ar moede houden, dat wil zeggen dat hij uitgebuit, vervreemd en onder drukt blijft. 'De bekering kan niet beperkt blijven tot de bekering van het hart'. Misdrijf Dom Franzoni beroept zich op de bijbel, die zegt dat de aarde van God is. De mens ontvangt slechts het rentmeesterschap. Franzoni ci teert de profeet, die de opkopers en hamsteraars vervloekt. 'Weet u die huis na huis opkoopt, die akker na akker inpalmt. Die machige huizen worden verlaten, ook de mooiste en grootste vallen in puin, zegt hij Je- saja na. En hij commentarieert. De opeenhoping van het grondbezit in handen van een klein aantal mensen (terwijl de grote massaa geen huis vesting heeft en er slechts aan kan komen via tal van vernederende stappen) of gewoon het feit dat we een goed vasthouden dat we niet no dig hebben terwijl anderen het wel nodig zouden hebben, is een mis drijf dat Gods gerechtigheid af roept. Pater Franzoni brengt ln herinne- Dom Giovanni Franzoni ring dat de eerste christenen al hun goederen in gemeenschap brachten, omdat de akkers en de huizen niet als machtsmiddel of persoonlijke ze kerheid beschouwd werden maar als instrumenten van broederlijke ge meenschap, ten dienste'van allen en vooral van de armsten. De economische ongelijkheid is vol gens hem een der 'ergste schanda len' van de Kerk. Men kan het evan gelie niet vrij verkondigen zolang men afhankelijk blijft van aardse goederen. De teksten van de kerkvaders bren gen hem dan tot de verklaring: Als een mens in een appartement of een flat woont, dan is het overvloed dat hij er nog een bezit, en dat laat ste bezit noemen de kerkvaders dief stal. In feite mag de rijke zich hoog stens beschouwen als beheerder van de goederen van de arme.' De kerk laat niet alleen deze vorm van diefstal toe, maar zij heeft zich volgens de abt nog meer gecompro mitteerd in haar exploitatiemaat schappijen. Franzoni: 'Op economisch vlak blijkt de kerkelijke organisatie duidelijk een der krachten die rechtstreeks betrokken zijn bij de kapitalistische ontwikkeling van de stad, en in het bijzonder bij de grondspeculatie die aan de wortel ligt van de onrechtsi- tuatie waarin wij verkeren: en dit niet alleen door de aanwezigheid van kapitalen van kerkelijke her komst in verschillende maatschappij en van onroerende goederen (die zo wel eigenaar zijn van de grond en van de bouwondernemingen). Maar vooral omdat het kerkelijke bezit in een stad als Rome een aanmerkelijk gedeelte van de bouwterreinen uit maakt. Misbruik Het evangelie zegt dat de apostelen erop uit moesten trekken 'zonder geld in hun gordels' maar de kloos terorden financieren hun eigen in stituten door speculatie met hun grondbezit 'Tot op heden hebben we argeloos gedacht, goed te kunnen doen met de vruchten van de grond- speculatie. Maar thans, nu we onze leegstaande noviciaten en seminaries verkopen, zouden we moeten erken nen dat de Heer al ons streven (dat niettemin heel vaak gedaan is ten koste van grote diensten en met de beste bedoelingen van de wereld) niet gezegend heeft en dat we inte gendeel de sociale wonden nog erger hebben gemaakt. Want we hebben geduld dat onze geruststellende ide ologie als dekmantel gebruikt werd door de speculanten, mensen dus die hun beroep maken van de wil om zioh zonder meer te verrijken. Franzoni vervolgt: 'Ik ben er sterk van overtuigd dat het mogelijk is, te goeder trouw mee te werken aan de ommekeer van kerkelijke en kloos terstructuren, aan het slaken van hun banden met de kapitalistische macht, zonder d?t men die structu ren verlaat. Tot op heden hebben wij een dergelijke strijd gevoerd en het is goed dat anderen d'p thans blijven voeren. Maar ik vind het nodig, dat sommi gen van ons zich als monniken vere nigen naast de structuren en mid den tussen de armen hun moeilijk heden meebeleven. Dan ondervinden zij ook hoe ontoereikend de midde len zijn waarmee de armen de ge- rechtvaardigdste strijd die er bestaat moeten voeren'. AMSTERDAM De delegatie van de Nederlandse raad van kerken, die voor .een bezoek op uitnodiging van het patriarchaat van de Russisch-or- thodoxe kerk in Moskou is, verwacht van de Russische regering een.koele ontvangst. De delegatie wordt geleid door mgr. M. Kok, de oud-katholieke aartsbis schop van Utrecht. Leden zijn: prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de Nederlandse hervormde kerk, ds. H. Bremer, lid van de sectie internationale zaken van de raad van kerken en mevrouw dr. C. Rozemond, byzantijns specialiste. Het programma van het bezoek was gisteren nog niet vastgesteld. Een ont moeting met een vertegenwoordiger van de regering is niet toegezegd, al hoewel de raad van kerken hierom wel heeft gevraagd. De koele ont vangst, die de delegatie verwacht is mogelijk een gevolg van de houding van de Nederlandse kerken inzake de joden in de Sowjet-Unie en van de paasgroetenactie van de hervormde kerk. Van een verslaggever AMSTERDAM De broer van de kruidendokter uit Casteren, de 58-jari- ge F.v.d. M., heeft een kort geding te gen het dagblad 'De Telegraaf' verlo ren. Hij eiste een rectificatie van een bericht waardoor hij zich beledigd achtte. In het bericht stond dat de spijker- bom, waarmee eind mei 1971 een aan slag was gepleegd op de Eindhovense autohandelaar Giel Moes, die de 22-ja- rige garagebediende Rinus Louwers invalide maakte, afkomstig zou zijn van de kruidendokter. Deze spijker- bom zou door diens broer F., met wie hij ook de chef van de grenswissel kantoren zou hebben beroofd (op 10 november 1972) als postpakket aan het loket van het postkantoor in Mierloohout zijn overhandigd. Deze mededeling is volgens F. geheel in strijd met de waarheid. Hij eiste daar om een rectificatie en een verbod aan 'De Telegraaf' om zijn naam in ver band met beide misdrijven te noe men. De president overwoog dat de krui dendokter na zijn arrestatie verklaar de de overval samen met zijn broer te hebben gepleegd. F. werd in Neuren berg in verband met deze beroving gearresteerd, en uitgeleverd en hij zit nu in preventieve hechtenis. Volgens de president kan uit de wijze waarop de krant de zaak publiceerde niet af geleid worden dat dit gebeurde met het oogmerk van opzettelijke beledi ging. GOEDE REIS! De gereformeerde reisvereniging 31) heeft onlangs haar richtlijnei publiceerd. Na een wat bredere fa ning op vrije tijd en ontspanning gen praktischer wenken. Het ga dit alles om de gereformeerde le stijl op reis. Onder 5b lezen wij: 'De d< mers zullen als regel geen vi schappelijke contacten zoeken buitenlanders.' Op een afstandje t als we het goed begrijpen. Er 'Dit geldt met name ten aanzien B de jeugdgroepen, waarbij het me len is voorgekomen dat meisjes j tacten hadden met vreemde ma zoals Italianen, Spanjaarden e.a. al in de subtropische doelen zetfout)'. Twee opmerkingen: du,r de ouderen worden hier in i vriendschappelijke contacten aan den gelegd. En: zijn het allee' meisjes die 'veelal in subtroj doelen' vreemde contacten zo Een stukje vrouwendiseriminat zijn alle jongens hier braaf en Geen wonder dan weer van die e' jes. Enige opheldering zou hier t stig zijn. Even verder lees ik, 6b (Hoe brengen wij de dag desM ren door?'): 'De deelnemers bezat 2 maal een zondagse bijeen J waar een preek zal worden ge !c Op de tijdstippen dat deze bijee: o sten worden gehouden bezoekt J der deelnemers een 'kerkdienst [C gaande van een andere dan de formeerde Kerk (bedoeld zal zijl 31.). Voorts is terwille van de orde en vrede in de groep als f niet toegestaan, dat men een 'vr< kerkdienst' bijwoont.' Wie ziel -i dit alles niet houdt, ten aanzie J hem zullen mogelijkheden word derzocht om hem met de eerstvD de reisgelegenheid huiswaarts tep keren. En als zo iemand nou weiP1 eens de breêveertien van een e >e lische of lutherse kerkdienst op Over 'gereformeerde' levenssti 'd sproken! DEN HAAG De Nederlandse afdeling van de katholieke vredes beweging Pax Christi heeft een brief gevonden aan de ambassa deur van Bolivia in Londen, ge neraal Juan Lechin Suarez, die ook de Boliviaanse belangen in Nederland behartigt. De vredes beweging protesteert tegen de 'willekeurige arrestaties op poli tieke gronden, mishandeling in gevangenissen en martelingen in Bolivia'. Pax Christi schrijft dat blijkens be trouwbare gegevens het aantal politie ke gevangenen meer dan tweeduizend is. Velen zijn gestorven als gevolg van de folteringen en slechte behandeling. Onder hen zijn: kolonel Andres Se- lich, de gebroeders Alcides en Felix Sandoval Moron, de vakbondsleider Daniel Arroyo en verder jongeren, onder wie Pedro Morant, Ivo Stam- buk, Santiago Cancio en Carlos Bairo. 'Als katholieke vredesbeweging achten wij het onze plicht te protesteren te gen deze vormen van vrijheidsbero ving en andere schendingen van de rechten van de mens. Wij verklaren ons solidair met de slachtoffers van dergelijke gewelddadige uitingen van machtsmisbruik'. Ook tekent Pax Christi protest aan te gen wantoestanden in de gevangenis sen. Als slachtoffers van deze wantoe standen worden onder anderen ge noemd Pedro Portugal, Carmen Pena de Arce, Sergio Sologuren, Mira Ca- strillo en Aida Fedrazas. 'Tenminste zou als eerste maatregel de n odige medische hulp gegeven moeten wor den aan de vrouwen, de meest ernsti- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAMOm de weg te kun nen wijzen in de doolhof van de gees telijke gezondheidszorg heeft het Na tionaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid een folder uitgege ven. Deze folder, getiteld 'Waarheen voor geestelijke gezondheidszorg?, zet uiteen tot welke diensten mensen met psychische klachten zich kunnen rich ten. De eerste proefoplage van tien duizend exemplaren zal worden ver spreid via wachtkamers van huisart sen, wijkverpleging enz. Na het ver schijnen van de eerste cplage komt er een tweede druk van veertigduizend exemplaren. Wie belangstelling heeft voor de folder kan zich wenden tot het NCGV, postbus 14084 te Utrecht, telefoon 030-510421. ge zieken en de jongeren', aldus de brief. Pax Christi vraagt de Boliviaanse am bassadeur haar te willen inlichten over de stappen die hij zal onderne- mmen en over zijn bevindingen. DEN HAAG De geschillencommis sie reizen, een gezamenlijk instituut van de ANVR en de Consumenten bond, heeft dit jaar tot dusverre 215 klachten over buitenlandse reizen ge registreerd. Hierin zijn begrepen de klachten over wintersportreizen van het seizoen 1972-1973 en de overwinte- ringsreizen van bejaarden. Er zitten ook klachten fcij over de zomervakan- tiereizen 1973 en gezien het zeer grote aantal reizen, dat Nederlanders in hun zomervakantie naar het buiten land plegen te maken, valt het aantal klachten mee, aldus de secretaris van de geschillencommissie reizen, me vrouw mr. J. M. Klomp-Verhoeven. De vakanties zijn nog volop aan de gang en de meeste klachten over de zomerreizen moeten dus nog komen, maar de geschillencommissie neemt op grond van wat er tot nu toe is bin nengekomen aan, dat het er in ieder geval niet veel meer zullèn zijn dan verleden jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mr. J. G. Rietkerk, oud-staatssecretaris van sociale zakpn en thans lid van de Tweede Kamer voor de WD, wordt directeur van het Verbond van Nederlandse onderne mingen. In verband hiermee zal hij binnenkort bedanken voor zijn Ka merlidmaatschap. De heer Rietkerk was voor hij Kamer lid werd, secretaris van het VNO. Bij deze organisatie zal hij zich nu belas ten met de coördinatie van de sociale problematiek. Tegelijkertijd is tot di recteur -communicatie en voorlichting van het VNO benoemd, de heer W. Holle, nu hoofd van de voorlichting van het VNO. De directie van het VNO bestaat uit zes personen. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk a.d. Rijn:[.v Teijgeler te Marken. !er Afscheid van Den Burg (Texe[7s Mulder, wegens benoeming tot, i te Groningen. Intrede te Gothen (bijst. if t past.): W. Lourens, em. preflii Hoedekenskerke. I®< GEREF. KERKEN I s Afscheid van Ten Post: W. Reft]* wegens benoeming tot leraar i-oe pred. ac. te Groningen. Intrede te Moordrecht: A. C."° man, kand. te Rotterdam. F®: GEREF. GEMEENTEN K Bedankt voor Hellevoetsluis-Oof" ne: R. Boogaard te Leiden. mg OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Leersum: E. du van Vcorthuysen te Urk. 096 James Houston De witte daL» Uitgave: Unieboek NV 1 Prijs: 19,90. L James Houston leefde twaalf j der de Eskimo's, hij was een x\ Centraal in z'n roman staat deQi ge strijd tussen mens en natvl een sterk, sober proza belicht leefwijze van het volk, temidAl" sneeuw en ijs, van lange, »l winters, schetst hun adat. D tegen de achtergrond van de k het verblijf van blanken, die a.. zorgen van de Eskimo's van t \o van de dood worden weggehaafetie den duur door hun desastreuzt rtj, een samenleving van het noo; ien levende volk ontluisteren. Het zijn drie verdwaalde wa ders, die de eerste blanken z wie de besloten nederzetting tact komt. Zij veroorzaken seife de groep, waarin ze geleidt d worden aanvaard: zij delen fa l20' hun voedsel en hun vrouwen ten voorspoed en tegenspoed on ers zich verrassend een sche gemeenschap. Maar de verdragen de uitputtende win er ontstaan onoverbrugbare ten, die uitmonden in het gthet dig uitstoten van de blanken, scinerende roman, waarin m tekorten onbarmhartig worden legd. de H bots de brtu :nd( (nor. vai ling N Voorjaarscollectie gordijnen en vitrages nu met 33% korting. Let op de label!! Merkdekens en matrassen voor de laagste zomerprijzen! De kleinste prijzen voor kleinmeubeien. Verrassend lage prijzen op alle meubelafdelingen. Kortingen tot 40%!!! Coupons gordijnen - coupons tapijten - coupons vitrages. Honderden rollen merktapijtmet echte kortingen van 20 tot 40%!! i^HI -Rotterdam: WoonWarenHuis, Binnenwegplein/Lijnbaan MB I Winkelcentrum Zuidplein - Gordijnboetiek Winkelcentrum Beijerlandselann *4 I Winkelcentrum Groot IJsselmonde ISJLEMJ De Lier. Hoofdstraat /8 y Z VESTIGINGEN: ROTTEBDAM7 DEt-1 H/VAG/UTRECHT/VLISSINGEN/DE LIER iet i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2