Sacharow van laster beticht UW Gered uit sigarettenautomaat Consumentenbond verontwaardigd over weigering STER-tijd :on nodigt dn uit na ïigbrief Agenten in zwembroek In deze krant lportier jtdgestoken Orangisten paradeerden vreedzaam Credietverzekering Mij in dilemma Arrestatie Russische atoomgeleerde verwacht Conferentie over ruimtevaart kon geen besluit nemen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! ïeuwe Leidse Courant ELI J K DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hart in teghanapoetl" VRIJDAG 13 JULI 1973 54ste jaargang no. 86 voor exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. toat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IINGTON (Reuter) Pre- It Nixon heeft gisteren on- jacht senator Sam Ervin uit- Idigd voor een gesprek met Top het Witte Huis. De uitno- Jg volgde op een laatste Ichuwing van Ervins se- jcommissie van onderzoek in watergate-schandaal om do- (nten over de affaire ter be ring te stellen. irief werd Nixon gewaarschuwd 'zeer ernstige mogelijkheid fundamentele grondwettelijke itatie tussen het congres en de nt', als Nixon in zijn houding volharden. Woensdag had het Huis laten weten dat vroegere jntiële medewerkers niet zou 1 toegestaan ook maar notities :en van Witte Huis documenten vroegere kantoren, per speciale koerier naar het Huis gestuurde brief had sena- vin geschreven dat de commis- mogelijk' die confrontatie wil- nijden en dat zij bereid was de iet de president te bespreken, lien werd op speed aangedron- tijdens een pauze in de hoor- t van de commissie belde met Ervin in een telefoonge- iran 17 minuten. De datum van derhoud moeten ze nog nader llen, zo werd door het Witte leegedeeld. lordvoerder van het Witte Huis der weten dat het gesprek 'pri- zijn en zou gaan over 'proce- resties', 'omdat de president erugkomt van zijn beslissing or de commissie te verschijnen documenten ter inzage te ge let name heeft de commissie itelling voor de papieren van nedewerker Dean, Haldeman en 1, die zich nog in het Witte iden. Als Nixon weigert ze zal de commissie ze opvor- Ëtergate-onderzoek pagina 9 n verslaggever AAG De 53-jarige A. Boon, rtier van het hotel en Indisch int 'Bali' aan de Badhuisweg ïeveningen, is gistermorgen de hal van het hotel gevon- moet met een mes in de lin- ij de hartstreek gestoken zijn. laam werd gevonden door een en jarige krantebezorger, die, ke morgen bij 'Bali' een krant us wilde doen .Volgens de po- let de heer Boon toen al een lod geweest zijn. Het slachtof- jarenlang nachtportier bij iweest. 's Nachts liet hij de la- gasten binnen. Hij zat dan ge- aan een tafeltje in het res- waar ook gistermorgen zijn ïag en zijn bril nog lagen, [lelijk is hij halverwege de aar de receptiebalie gelopen, ch een vechtpartij moet heb- espeeld. Van de receptie naar ts waar hij gevonden werd, bloedspoor. Een paar hotel eggen wel wat rumoer te heb- loord maar er niet bijzonder te hebben. Van een verslaggever AMSTERDAM Politiemannen hebben gister morgen vroeg een 22-jarige man uit Londert bevrijd uit een sigarettenautomaat aan de Haar lemmerdijk. Aanvankelijk sloegen de agenten de man, die op naar hun smaak verdachte manier aan de automaat stond te rukken, argwanend gade maar toen zij dichterbij kwamen veran derde de houding van de man niet: hij was zelfs blij dat de agenten eraan kwamen want hij zat met twee vingers klem in een laatje van de automaat. Nadat hij bevrijd was kreeg hij van de twee politiemannen voor de schrik een siga ret. Honderdduizend protestantse Orangisten paradeerden gisteren op diverse plaatsen in Noord-Ierland ter gelegenheid van het feit, dat 273 jaar geleden de protestanten tijdens de befaamde slag bij de Boy- ne de katholieken versloegen. Deze opmerkelijke uitingen van historisch bewustzijn gingen, althans gisteren, niet met geweld gepaard. Dat was zeker ook te danken aan de waakzaamheid van dertigdui zend politiemannen en militairen. len sverwachting: Zonnige den en slechts hier en een bui. Overwegens matige eerst noordelijk, later tus- rest en noord. Maximum- eraturen van 18 graden tan zee tot ongeveer 22 gra- n het zuidoosten van het en en overmorgen: Zonnige den, plaatselijk ook buien ngeveer normale tempera- Morgen: Zon op: 04.36 Zon onder: 20.55 Maan op: 20.19 Maan onder: 03.25 DEN HAAG 'Als ik ziet wat er voor stupide dingen via de reclame televisie worden uitgezonden, vind ik het een zot standpunt van de STER en van de Reclameraad, die toezicht houdt op de STER, om de Consumentenbond betaalde zendtijd, waarin informatie wordt gege ven over nieuwe consumentenvoorwaarden, te weigeren', aldus drs. J. J. Voogd, omroepdeskundige van de PvdA-Tweede Kamerfractie. ju met mij naar 't hunne- De heer Voogd reageerde hiermee op een mededeling van de Consumenten bond dat aan deze organisatie de toe gang tot de ether stelselmatig sinds half mei wordt geweigerd als adver teerder met een reclame-uitzending, waarin voorlichting wordt gegeven over de nieuwe, door de Consumen tenbond opgestelde consumentenvoor waarden. Het gaat hier om koopvoor- waarden, waarvan de bond er een aan tal heeft geformuleerd, die meer dan tot dusverre de belangen van de con sument dienen. De Reclameraad heeft het beroep van de bond afgewezen met het argument dat 'deze koopvoor- waarden thans nog een controversieel karakter hebben en dat aanbieding daarvan aan het publiek mede daar door niet in die mate gericht is op een algemeen belang, dat toewijzing AMSTERDAM De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij, die door uitkeringen aan Nederlandse be drijven betrokken is in de miljoenen zaak, waarbij aan Indonesische ambte naren 'overprijzen' zijn betaald, ver keert in een dilemma. De NCM kan ingevolge de wet de to tale uitkeringen terugvorderen bij de bedrijven, maar doet dit niet, omdat deze ondernemingen de beste klanten zijn. Zij laat de actie liever over aan de regering. Niets doen lijkt gunstig voor de NCM, maar dat kan aan de andere kant afbreuk doen aan haar integri teit. De uitkeringen zijn nl. gedaan onder garantie van de overheid, dus in feite uit openbare gelden. Als de NCM niets onderneemt, zou dit geld van de belastingbetaler in verkeerde handen kunnen blijven. Zie voor een commentaar pag. 7 en voor een uitvoerige beschouwing pag. 13. van zendtijd gerechtvaardigd zou zijn.' De Consumentenbond wijst een derge lijk argument vierkant van de hand. Evenals de heer Voogd wijst de bond erop dat 'allerlei onzinnige reclame' wel in de huiskamers kan komen, ter wijl zinvolle consumentenvoorlichting niet op het scherm wordt toegelaten. Volgens de bond zijn de beweegrede nen voor (je afwijzing van de aan vraag van geheel andere aard: 'Het bedrijfsleven in het algemeen er zijn ook gunstige uitzonderingen voelt er niets voor dat de voor de Nederlandse verbruiker veel gunstiger consumentenvoorwaarden algemene bekendheid krijgen en ook algemeen zouden worden gebruikt. Verder vindt het bedrijfsleven dat er te weinig tijd beschikbaar komt voor de STER. Het voelt er niets voor om van die be perkte tijd iets af te staan ten behoe ve van de consument' Kamerlid Voogd: 'ik zal me van de af faire op de hoogte stellen en dan zal ik er zeker werk van maken. Ik vind het een onzinnig standpunt, gezien de belachelijke spots, die de STER zelf wél uitzendt. "Zodra deze film afgelopen is, zal ik zeggen, waar je haar droger is". MOSKOU (Reuter, AP, UPI, ANP) Vrienden van de internationaal be kende Russische atoomgeleerde Andrej Sacharow vrezen, dat hij weldra gearresteerd zal worden, omdat hij laster over de Sowjet-Unie zou hebben verspreid. De weg hiervoor werd gisteren vrijgemaakt door het officiële Russische persbureau TASS, dat een aanval publiceerde van de invloed rijke commentator Yoeri Kornilow. BRUSSEL (Reuter, ANP) De Eu ropese ministersconferentie over ruimtevaart die in Brussel eindelijk spijkers met koppen had moeten slaan, ging gisteren in verwarring uit een. Nadat enkele minuten eerder nog was gezegd dat het wel knap laat zou gaan worden, bleek plotseling dat Italië, Nederland en Zweden op dit moment niet in staat of bereid waren, concrete toezeggingen te doen over hun bijdragen aan gezamenlijke ruim teprojecten. Op 31 juli gaan de ministers hett op nieuw proberen, en het ziet ernaar uit 'dat zij het dan wel eens zullen worden. Er zijn drie belangrijke be slissingen te nemen. Vóór 15 augustus wil Amerika einde lijk zeker weten of de Europese lan den meedoen aan de ontwikkeling van een 'ruimteveerboot' met toebehoren. Europa zou een van de belangrijkste toebehoren moeten maken: een be mand ruimtelaboratorium, ongeveer half zo groot als Skylab, dat door de veerboot weggebracht en opgehaald kan worden. Frankrijk is de hartelijkste voorstan der van het bouwen van een eigen Europese lanceerraket voor kunstma nen, om op dit punt onafhankelijk te blijven van de Amerikanen. Het land wil voor 60 procent van de kosten op draaien als de anderen de rest beta len. Gisteren zou West-Duitsland 20 pet hebben toegezegd, niet overigens omdat men in Bonn van het nut over tuigd is maar om te voorkomen dat Frankrijk deelname aan het Ameri kaanse plan blokkeert. België, Spanje i en Zwitserland zouden voor samen ze ven procent meedoen. Engeland ziet de Franse Euro-raket nauwelijks zitten maar voelt erg veel voor het Europees maken van de radi o-satelliet voor scheepsverbindingen die het zelf op stapel heeft staan. De Zweedse aarzeling om een compro mis-programma te steunen schijnt voort te komen uit wantrouwen tegen het Franse enthousiasme voor de lan ceerraket, die wel eens mede gebruikt zou kunnen worden om Franse mili taire satellieten in de ruimte te bren gen. Overigens zal ook de Amerikaan se ruimteveerboot militaire ladingen vervoeren. Burgemeester De heer P. E. Brons, burgemeester van Wierum, is met ingang van 1 september tevens benoemd tot burgemeester van 't Zandt. De heer Brons, die 59 jaar is, is gereformeerd en lid van de ARP. Deze bestempelde Sacharow als 'een kapitalistische kruiper', die 'leugen achtige verzinsels over de Sowjet- Unie rondstrooit'. Dergelijke officiële beschuldigingen zijn in het verleden door de Russische overheid vaak ge bruikt om dissidenten uit te schake len. Dat kan betekenen een verblijf in een concentratiekamp, na een al dan niet geheim proces. Maar omdat Sacharow een internationaal vermaard atoomgeleerde is en een dergelijk pro ces zeer geruchtmakend zou zijn. is de kans groot, dat hij in plaats daar van krankzinnig wordt verklaard en in een psychiatrische inrichting wordt opgesloten. Tass reageerde op een interview met Sacharow, dat de Zweedse televisie de ze maand uitzond. In dat vraagge sprek zei Sacharow, dat het feit 'dat men niet vrijelijk uit de Sowjet-Unie kan reizen en er weer terug kan ko men, het leven op een verschrikkelij ke manier beïnvloedt'. Hij noemde de Sowjet-Unie een land dat 'nu door het staatskapitalïsme wordt geregeerd, waar de overheid het hele land over heerst'. Westen 'Wij hebben dezelfde problemen als in de Westerse wereld: misdadigheid en vervreemding. Maai onze maat schappij is een extreem geval, met een extreem gebrek aan vrijheid, een maximum aan ideologische onbuig zaamheid en een maximum aan aan matiging het beste te zijn, hoewel we dat niet zijn'. Volgens Sacharow heeft de communistische partij de rege ringsfuncties dermate gemonopoli seerd, dat de 'heersers zich nu zouden moeten realiseren, dat het hele systeem niet effectief werkt, dat het niet kan werken. We hebben be hoefte aan meer publiciteit, aan meer inzicht van het publiek over de ma nier waarop de staatsmachine werkt. Het één-partijen-systeem is duidelijk niet soepel genoeg. Zelfs in een socia listisch systeem zouden verscheidene politieke partijen in staat moeten worden gesteld te functioneren'. SacharoA leverde felle kritiek op het onrecht de ongelijkheid, en het gebrek aan mensenrechten in de Sowjet-Unie. 'Mijn mening is, dat daar in het ge heel niets aan te doen is, omdat het systeem een grote mate van stabiliteit oplevert. Hoe minder vrijheid er bin nen een bepaald systeem is, des te be ter het doorgaans gehandhaafd kan worden'. Sacharow zei ook dat er in de Sowjet- Unie zekere bevoorrechte klassen ba- staan. zoals de ledtn van de commu nistische partij. 'U kunt zeggen dat wij een partij hebben in dezelfde zin Andrej Sacharow als de partij in George Orwells boek '1084'. Tass reageerde hierop als volgt: 'An drej Sacharows interview verscheen in een aantal reactionaire bourgeois- publikaties. Zijn interview is van het begin tot het eind doordrenkt van de wens de Sowjet-Unie te belasteren. Hij vindt het niet fijn dat de Russi sche economie door de staat wordt ge leid en niet door privé-bedrijven. Schaamteloos, met één pennestreek kwalificeert hij alle Russische intel lectuelen als 'nietsnutten'. Hij be schouwt de Russische literatuur als 'bureaucratisch, saai enz.' Sacharow beweert dat de 'Sowjet-Unie een 'ge sloten land' is. De auteur - dat is waar - vindt geen tijd het feit te noe men, dat alleen in de laatste drie jaar ongeveer vijf miljoen buitenlanders dit 'gesloten land' hebben bezocht en dat bijna evenveel Russische burgers naar het buitenland reisden. Maar waarom dergelijke feiten? Van hem worden geen feiten verwacht'. Successen 'Sacharow verdraait zelfs de algemene erkende sociale successen van de Rus sische maatschappij. Wie weet bijv. niet dat de medische diensten in de Sowjet-Unie, in tegenstelling tot de kapitalistische landen, gratis zijn en dat de staat het gezondheidswezen op zich neemt? Wie weet niet wat een enorme aandacht in de Sowjet-Unie wordt besteed aan het onderwijs voor de jeugd en hoe geacht het beroep van onderwijzer is? Laten we een cij fer noemen: meer dan 150 Russische onderwijzers zijn gekozen in het hoogste machtsorgaan van het land de Opperste Sowjet. Maar in het in terview beweert Sacharow dat de gratis medische hulp in de Sowjet- Unie een 'fictie' is, dat het onderwijs 'verwaarloosd' is en dat de onderwij zer niet gerespecteerd wordt en zich in een 'ellendige situatie' bevindt. 'Natuurlijk zijn er in het Russische leven tekortkomingen en problemen, die moeten worden opgelost. Het Rus sische volk beschouwt het kritiseren van deze tekortkomingen, zelfs op de scherpste wijze, als een nuttig en noodzakelijk iets, omdat het de voor uitgang bevordert. Maar men hoeft niet erg opmerkzaam te zijn om te be seffen dat de zwakke pogingen van Sacharow niets met dergelijke kritiek gemeen hebben. Aij zijn activiteit om de reactionaire pers te voorzien van anti-Russische laster, is door één wens ingegeven: zijn eigen land te bevui len'. Kruiperig Van een correspondent BREDA De gemeentepolitie van Breda heeft voor een 2onnig primeur tje gezorgd. Bij warm weer stuurt de korpsleiding twee jonge agenten naar het recreatiebad 'Wolfslaar om daar in zwembroek met tien d elf duizend andere Bredanaars van de zon te genieten. Maar de agenten doen meer: zij houden hun ogen goed open. Door hun toedoen zijn al enkele tientallen jongeren aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van kleding en geld, milieuvervuiling en aan het duidelijk overlast bezorgen aan andere badbezoekers. De betrapten krijgen geen proces-ver baal maar wel worden hun abonnementen voor korter of langere tijd inge houden. Het merendeel van de ouders van deze kinderen reageert positief op de actie van de politie. Tass eindigt zijn aanval: 'Sacharows interview bevestigt alleen maar, dat de 'ideologische bagage' van deze man, die door aartsreactionaire krin gen wordt omschreven als de 'kampi oen van de rechten van het Russische volk' niets anders bevat dan een krui perige instelling ten opzichte van de kapitalistische maatschappij en een collectie van leugenachtige verzinsels over de Russische maatschappij'. •Zie de beschouwing op pagina 9 Binnenland Omroepstaking niet zeker 5 Een inbreker vertelt 5 Buitenland Meer wreedheden 9 Kerk Fiolet steunt Rome 2 Sport Weer Britse zege 11 Economie Dollar daalt weer 13 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Stript, feuilleton 6 Recept s Puzzel Commentaar 7 Filmpremières 7 Beurs 8 Familieberichten 12 noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1