tredietverzekeraar ijkt kat uit boom Dollar verliest weer terrein finimum-broodprijs plgende week hoger Effectendiefstal in VS ontdekt Island en China Uen meer jerikaans graan )rdzeegas per leiding r Uithuizen Tanker British Progress gedoopt DOW JONES INDEX Tilburgse pyromaan HVA winnaar in kort geding van Westertoren WALL STREET SLUIT LAGER Kort geding over ontslag-affaire wordt gehandhaafd Ned. fondsen in New York Snelrecht volgt op wild-west Zwaarste parcours in Apeldoorn is achter de rug Man en vrouw in gijzeling UW/KWARTET VRIJDAG 13 JULI 1973 un lat doet Den Haag in zaak van overprijsen? n een medewerker [STERDAM De Nederlandse Credietverzekering Mij. (N.C.M.) is dui- ijk in een dwangpositie geraakt nu overigens niet door haar eigen iurzin is komen vast te staan, dat zij op rekening van de Nederlandse :ering uitkeringen heeft verleend aan bedrijven die in hun transacties Indonesië een grotere schade hebben geclaimd dan zij in werkelijkheid den geleden. FINANCIËN/ECONOMIE T11/K13 aat hier, zoals eerder is bericht, veranties van een aantal grote rlandse bedrijven aan Indonesië, et door dat land konden worden bid. Omdat zij daartegen waren ikerd bij de Nederlandsche Cre- %erzekering Maatschappij claimden bedrijven het bedrag van hun en bij deze instelling, die hen fap uitbetaalde (in totaal 93 mil- gulden). Deze maatschappij kon edrag weer verhalen bij de Ne- ndse regering omdat die zich ga- -had gesteld voor de dekking van [verzekering. Sinds de eerste ge- die reeds in 1970 de ronde is na de nieuwe onthullingen Nederland van 26 mei komen te staan dat op zijn minst een jvan deze facturen te hoog waren _st. Die zgn. 'overprijzen' zouden als vaker gebeurt bij het zaken [met heersende elite's in ontwik- slanden bepaalde figuren in Eesië een aardig neveninkomen jen moeten bezorgen. pjddels heeft de Sikkens Groep toe dat die 'overprijzen' ook wa- irberekend in de claim die zij jediend en kreeg doorbetaald Nederlandsche Credietverzeke- [aatschappij niet minder dan percent van het geclaimde be- 'overprijs' heeft waarschijnlijk [dels zijn (corrupte) bestemming Want, zoals in de berichten rer inmiddels ook is komen vast lan heeft een Indonesische zgn. I sopsporingsteam', de PEKUNEG, in 1968 in Nederland een aantal I jven bezocht om die 'overprijzen' te incasseren met een air de Indonesische regering onder corruptie had geleden, inplaats e Nederlandse belastingbetaler. itiek accent jlaatst nu blijkbaar naar haar de Nederlandsche Credietver- Ing Maatschappij in een dwang- e. Want de terugvordering van de ten onrechte uitgekeerde vergoe ding voor de 'overprijzen' zou zich nu op Indonesië moeten richten en daar mee een politiek accent krijgen. Hier toe zou de Nederlandse regering stap pen moeten ondernemen, die neer zouden komen op een officieel signa leren van corruptie niet alleen on der het Soekarno-bewind maar ook onder het bevriende Soeharto-bewind. Men krijgt de indruk, dat de Crediet verzekering Maatschappij daarop zit te wachten en daarom zelf op dit mo ment niets doet. Daarbij wordt de bal wel erg gemak kelijk op de regering overgespeeld. De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij heeft bijvoorbeeld in het geval-Sikkens het volste recht het hele schadebedrag terug te vorderen. Dat recht is gebaseerd op aritkel 251 van het Wetboek van koophandel, waarin wordt gezegd dat een verzeke ring nietig is wanneer de verzekerde bij de aanvrage van de verzekering onder meer omstandigheden aan de verzekeraar heeft verzwegen, die ertoe zouden hebben geleid dat de verzeke ring niet of niet onder dezelfde voor waarden gesloten zou zijn. Zulk een verzwegen omstandigheid is bijvoor beeld het bestaan van 'overprijzen' in de aangemelde contracten. De maatschappij zou dan ook na ken nisneming van de "nietigheid van de destijds gesloten verzekeringen vol gens artikel 251 van het Wetboek van Koophandel een civiele vordering in kunnen stellen tegen bedrijven die zich, toen zij de verzekering aangin gen schuldig gemaakt hebben aan de bedoelde verzwijging van de genoem de 'omstandigheden', en toen ook nog eens met schadeclaims bij haar zijn aangekomen waarbij de bedoelde 'o- verprijzen' niet apart zijn opgevoerd. Voor zo'n invordering op basis van de nietigheid van de gesloten verzeke ringen hoeft de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij hele maal geen aparte opdracht van de re gering te ontvangen. Want in de ver houding tussen deze maatschappij en de Nederlandse verzekerden speelt In donesië verder geen rol. Goede klanten Het is wel begrijpelijk dat de NCM thans voor die stap terugdeinst en het steeds maar heeft over het grondig juridische uitzoeken van de zaak. Het zijn immers de grootste Nederlandse bedrijven die zij in dit verband zou moeten aanpakken en tevens haar bes te gewone cliënten. Het is voor haar veel aantrekkelijker de verantwoorde lijkheid af te schuiven op de Neder landse regering onder het motto, dat het geld van die overprijzen uiteinde lijk in Indonesië gehaald zal moeten worden. Maar aan de andere kant zal iedere verdere weifeling van de NCM thans afbreuk kunnen doen aan haar inte griteit omdat zij bij deze kredietverze keringen te maken heeft met openba re gelden, afkomstig van de Neder landse belastingbetaler. Reeds vier jaar geleden kon haar argwaan zijn gewekt door een civiele zaak waarin de Indonesische zakenman A. David, die aan het team-PEKUNEG hand- en spandiensten had verleend een bedrag aan 'commissiegelden' eiste van dit team en met name van de voorzitter generaal Soerjo. David heeft toen overal rondgebazuind dat Nederlandse bedrijven schade-uitkering hadden ontvangen voor te hoge facturen. Ver der is de NCM benaderd door een In donesiër. die bewijsstukken zei te kunnen overleggen van de botaling door Sikkens van een overprijs. Wan neer de NCM een actie zou onderne men om het bedrag te verhalen op Sikkens zou de Indonesiër meer be wijsstukken kunnen produceren. In tussen heeft de NCM echter nog geen initiatief genomen. Of de regering met name minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king iets zal ondernemen, is nog niet bekend. Er zijn Kamervragen ge steld. maar met de beantwoording daarvan is men in Den Haag nog niet gereed. leen onzer verslaggevers J HAAG De minimum-broodprijzen gaan met ingang van dins- |27 juli omhoog. Verpakt en gesneden witbrood en verpakt en leden bruinbrood worden 4 cent in prijs verhoogd tot respectie- 75 en 72 cent per 800 gram. Voor ander wit- en bruinbrood n de minimumprijzen met 3 cent tot respectievelijk 70 en 67 (Kleinbrood (kadetjes) valt niet onder de minimum-broodprijs. •oduktschap voor granen, zaden Iüvruchten heeft hiertoe beslo- i overleg met de betrokken mi- jes. De maatregel geldt tot 1 i. in de 149 gemeenten GTON De Sowjet-Unie en die door hun forse aankopen lan in de Verenigde Staten de iuijprijs daar belangrijk lieten stij- lebben nog eens flinke hoeveel- low. i) voor het komende jaar besteld. iwjet-Unie heeft voor de komen- ler voor bijna 8 miljoen ton vooral tarwe en mais, besteld in enigde Staten, terwijl China dit linstens 1,9 miljoen ton tarwe, I ton mais en 500.000 ton soja- _in Amerika wil kopen. Sojabo- llen echter momenteel onder irikaanse uitvoerbeperkingen afgelopen jaar kocht Rusland iljoen ton graan in het buitcn- 434295 waarvan 19 miljoen ton in de igde Staten. UIZEN Placid International >at het aardgas, dat deze maat- >ij zal aanboren in het Neder- deel van het Continentaal Plat ijleiidng transporteren naar de ngse geemente Uithuizen. Per 1 1 1975 moet de gasleiding in be- lomen. as, dat door Placid Oil naar Gro* i wordt geperst, is afkomstig e blokken L-10 en L-ll uit de iee. Het is de bedoeling, dat idere oliemaatschappijen van de ding gebruik zullen maken. De krijgt een lengte van 170 kilo- en zal in de buurt van 250 n gaan kosten. Het gas zal voor ft in Nederland afgezet worden »r de andere helft in W. Duits- transport van de blokken L- |L-11 naar Uithuizen is een be- i oprichting, waarin Placid Oil pet in zal deelnemen en DSM pet. Een naam voor de nieu- fderneming is er al: Noordgas lort. (waaronder bijna alle grote), waar de minimum-broodprijs van kracht is. Volgens het produktschap zullen de werkelijke broodprijzen beslist niet stijgen, en is het besluit alleen geno men om de afstand tussen de mini mumprijzen en de werkelijke prijzen (thans 23 cent) enigszins te verklei nen. De functie van de minimumprij zen is het tegengaan van 'het stunten' met de broodprijs, waardoor de brood voorziening in gevaar kan komen. Su permarkten bijvoorbeeld kunnen door de prijs belangrijk te verlagen de 'kleine-bakker-op-de hoek' wegconcur reren. De consumentenorganisaties, die vóór de instelling van minimumprijzen zijn op genoemde gronden, heeft nu ech ter de minister van economische za ken gevraagd de verhoging niet toe te staan omdat niet kan worden aange toond dat de broodvoorziening bij wat scherpere concurrentie in gevaar komt. Oud-burgemeester van Londen geeft woekerwinst terug LONDEN (UPI, Reuter) Sir Denys Lowson, een voormalige Lord Mayor (burgemeester) van Londen en een van de rijkste mannen van Engeland zal af stand doen van de winst, die hij behaalde in een dubieuze fi nanciële transactie. De 67-jarige miljonair ontmoet te vorig jaar veel kritiek toen hij eerst de Unit Trust Group kocht, een grote Engelse beleg gingsmaatschappij en deze later met aanzienlijke winst ver kocht. Sir Denys betaalde per aandeel 63 pence (ruim 4) en verkocht het hele pakket voor 8.67 pond 56) per aandeel. Kleine aandeelhouders van de Unit Trust waren geheel onkun dig gebleven van deze transac tie. Sir Denys heeft nu verklaard de hele winst over te zullen maken aan de onderneming, die oor spronkelijk eigenaar van de aandelen was. Naar de mening van de oud-burgemeester was de transactie correct en redelijk geweest. Toch was hij tot de conclusie gekomen, dat terugga ve van het geld 'in overeen stemming was met de beste tra dities van de Londense City'. (De 'City' is het financiële cen trum van Londen, red.). LONDEN/FR ANKFORT/AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft na een herstel van drie dagen, weer terrein moeten prijsgeven, toen bleek, dat de centrale banken nauwelijks iets deden om de kwij nende Amerikaanse munt te ondersteunen. 'De Amerikanen probe ren de dollar alleen omh te praten, zonder daadwerkelijk in te grijpen', aldus een geldh. Parijs. De 228.600 ton metende tanker British Progress is deze week gedoopt door de echtgenote van president directeur Drake van BP. Het schip is in opdracht van BP gebouwd door de KNSM in Amsterdam, een onderdeel van de Rijn Schelde Verolme Groep. Zestien mensen in staat van beschuldiging' NEW YORK Zestien mensen uit vier landen, onder wie de zoon van een Britse oud-minister, baron Shinwell, zijn in New York er van beschuldigd getracht te hebben voor 18,2 miljoen dollar aan ge stolen effecten te verkopen. In de federale aanklachten die woens dag zijn ingediend staat dat zij van plan waren voor 14.5 miljoen dollar aan nagemaakte obligaties van de hand te doen via een der beklaagden, de Oostenrijker Leopold Ledl, die be weerde een contactman in het Vati- caan te hebben. Ledl's bewering bleek echter loos te zijn, aldus de officier van het district Manhattan, Frank Ho- gan, en Edward Shaw, hoofd van het gebundelde optreden tegen georgani seerde misdaad. Een der beklaagden is Ernest Shin well, de 54-jarige zoon van de Britse oud-minister. Een ander is Vincent Rizzo, bij de regering al eerder be kend als luitenant in het Maffia-mis daadsyndicaat van wijlen Vito Geno- vese. De beklaagden zouden ook voor 3.7 dollar aan gestolen effecten uit de VS, Panama, België, Italië, Duitsland en Zwitserland hebben willen verko pen. Deze zouden in elf diefstallen in 1970 zijn vergaard uit postzendingen Koersen in Montreal 10/7 11/7 12/7 Bovis 2.05 2.10 Dom Tar Chem 20% 21% 21% Husky 22% 22% 22% Nat. Gas 10% 10% 10% Mass Ferguson 19% 20' 5 20% Nat. Resources 8 331. 8.46L 8.46L Shell Canada 18 19 18% Indust. Sporen lltll. ODI. MotJa 10 juli 888.32 161.33 101.42 73.68 568.7 11 juli 908.19 164.11 102.28 73.73 576.7 12 juli 901.94 164.00 102.15 73.87 583.5 Aund. ODI. lui. H. L. 10 juli 15.090 18.650 1.767 1.124 33 11 juli 18.730 20.190 1.781 1.283 231 12 juli 16.400 15.390 1.777 801 626 en het kantoor in New York van de Hannover Trust Company en Merrill Lynch, Pierce, Fenner en Smith. Onder de effecten waren Amerikaanse staatsobligaties en aandelen in IBM, Occidental Petroleum Corporation, Beneficial Finance Company, Coca-Co- la Bottling Company of Los Angeles en Norton Simon Inc. Eén der beklaagden, Manuel Richard Jacobs, uit Los Angeles, zou begin 1971 er voor gezorgd hebben dat de 14.5 miljoen dollar aan vervalste ef fecten in handen van Ledl kwamen, die ze wilde verkopen via een kennis in het Vaticaan. De 16 beklaagden kunnen elk tct 20 jaar gevangenisstraf en 25.000 dollar boete worden veroordeeld als zij schuldig worden bevonden. TILBURG De politie van Tilburg is op zoek naar een pyromaan die 's nachts vier liften van twee flatge bouwen in Tilburg in brand heeft ge stoken. De man richtte een schade aan van twee ton. Drie van de liften zijn voor enkele maanden uitgescha keld, de vierde is mogelijk op kortere termijn te repareren. Een flinke han dicap voor de bewoners van de twee etages tellende gebouwen, die nu van de trappenhuizen gebruik moeten ma ken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Administratie maatschappij Westertoren, houdster van ruim 10 pet van het aandelenka pitaal van de HVA, heeft het kort ge ding tegen deze maatschappij verlo ren. Westertoren (in feite de heer Han Kian Kie) had de president van de Rechtbank te Amsterdam gevraagd te verbieden, dat de HVA uitvoering zou geven aan besluiten, die met me dewerking van de Belgische maat schappij Socfin waren genomen. HVA had ondershands 20 miljoen aande len geplaatst bij Socfin en met behulp van dit pakket was op een aandeel houdersvergadering op 19 juni een statutenwijziging aangenomen. Tegen enkele punten uit deze statutenwijzi ging heeft Westertoren bezwaar. Westertoren had de emissie van aan delen door HVA bij Socfin bestreden, maar de president, mr. W. J. Borge- hoff Mulder ging daarin niet mee en wees de eisen van Westertoren af. Zijn overwegingen stelde de president o.m. dat HVA op de aandeelhouders vergadering van 1 juni uitvoerig had uiteengezet waarom de emissie bij Socfin zakelijk gunstig was. Verder was hij het met HVA eens, dat onder handse plaatsing a pari een goede mo gelijkheid voer kapitaalsverkrijging was, omdat HVA niet publiek aande len kan uitgeven. De beurskoers is nl. ca. 90, terwijl een emissie tegen min stens 100 moet geschieden. Ook redeneerde de president: Wester toren heeft de Ondernemingskamer van het Gerechtshof verzocht een on derzoek in te stellen naar het beleid van HVA inzake de emissie. Dan is er nu geen reden om de eisen van HVA toe te wijzen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). Akzo 70.80 (70 70). Hoogovens (77.50). Kon Olie 111.20-111.40 (111.40). Philips 50.40 (50.40). Unilever 132.00-132.20 (132.30). KLM (103.40). NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can I Am Cvanamid Am KieCtr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smell C Kei Am Tel ti Tel Ampex Anaconda Armco Sleel Atlant Richfield Bendis Bethl Steel Boeing Burlingtc Ind In de Franse hoofdstad kwam een koers tot stand van 4.0825 franc per dollar, tegen 4.17 franc eergisteren. Ook in Brussel en Ztirich werd de da lende tendens hervat. In Frankfurt sloot de dollar op 2.3710 mark tegen 2.4070 mark woensdag. Volgens een geldhandelaar in deze stad heeft de Bundesbank ongeveer 5 miljoen dol lar gekocht om de Amerikaanse munt te ondersteunen. 'Maar zo'n klein be drag kan nauwelijks worden uitgelegd als een actie ter ondersteuning van de dollar, zo meende de geldhandelaar. Algemeen wordt verwacht, dat de dol lar het zonder steun zeker niet zal redden en de koersdaling in verhevig de mate zal voortduren. Ook in Amsterdam moest het Ameri kaanse betaalmiddel een flinke veer laten. De geldhandel werd gesloten op ruim 2.61, zes cent minder dan het slot van woensdag. Voor toeristen is de koers nu 2.66 per dollar bij aan schaf en 2.56 per dollar bij verkoop. Gisteren was dat achtereenvolgens 2.70 en 2.60. Joegoslavië, toeristisch trekpleister, heeft gisteren zijn munt met 3.5 pro cent gerevalueerd ten opzichte van de dollar en met hetzelfde percentage ge devalueerd ten opzichte van de Duitse mark. Omdat de mark met de gulden is verbonden, betekent de devaluatie, dat het land voor Nederlandse toeris ten goedkoper is geworden. Vakantie gangers, die al een reis naar de Bal- kan-staat hebben geboekt, kunnen echter niet rekenen op teruggave van 3.5 procent van hun reissom, omdat, zo verklaren de reisbureaus, de con tracten met hotels e.d. in dit land al lang zijn afgesloten en betaald. Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palninlive Colt Industries Commiinw Edison Cons Edison Conl Can Cu ril Uil Curllss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Punt El i Eastman Kodak First Nat City 47 461j 11% 11% 34% 34 li 57 57' i 38";, 38% 31% 31% 24% 24% 26% 26"» 32% 32% 26% 26% 19% 20% 87 85% 1 i"a 33 32% 46', 46% 37% 136% 42 42% 58% 25% 66% 20% Fruehauf Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Puilt Utll Gen Tel Tel Getty oil Giletie Gimhel Brothers Goodvear 1 and II Gulf Oil Illinois Centr Insilco Ini Bustn Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Te) Llng-Lentco Vouuh S% 0% Litton Ind 9% 9'v Lockheed Aircraft 6% 6% Marcor 20 19% Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 29% 30'. McDonnell Duugla 21% 21 Mobil OU Corp 65 63!. Nabisco Nat. Cash Keglsle Nat Dist'.llers Nai Gypsum Nat Steel Na) Lead Ind 43% 35% 13% olln 13% 13% Pac Gas and El 28 28 Perin Central 1% l'epslco 80% 81 l'lielps Dndge 44 l-liilip Morris 122 122% Phillips Petr 52% 52 Procter Gambl 106 105% HCA 24% 24% Republic Steel 23% 23% Kcyunlds Ind 46% 47% Royal Dutch l'etr 42% 42% Santa FC Ind 25% 25% Sears Roebuck 97% 98% Shell Uil 52% 52% Southern 18% 18% Southern Pacific 31% sin Railway 35% 30 Sperry Rand 43% 427'» Stand Uil Callf 74% 73% Stand Uil Indians S7% 87% Exxun Curp 95% 94% Studebaker Worth 36'» 35% Sun Oil 49% 50% Texas Gulf 33% 32% 'I exus Inst 91% 91% Transamerica 12% 12% Unilever 52 Union Carbide 37% 36% Unl KoyaJ 11% 11% United Aircraft 30% 29% United Brands 7% US Sleel 30% 30% West Union Tel 22% 22% Wcsllnghnuse El 37-% 36% wuolworth 21% 21% Admiral Corp Allenehenv Po» Ak/.ona Am Standard Balt ohto Can Breweries Cello Chadtmurn Goth Chase Select Fd Columbia Gas 20% 21% 25% 25% 11% 11% 39% 39% 13% 13% 1% 1% 9.69 9.77 uit Int Bnk for Kec 98b 98b Ini Klav Fra« 80% 90% tul Paper S 420.80 44% Maüisun Fund Nal Can NY CviiIr A N'orih Wesl R N Am Phillips Co Occidental i'elr Standard Bram Tandy 9". 10% 22% 22% 18% 49% 49 17% II 16% 16% 8% 8% 16% 16% 27% 26% Van onze verslaggeefster ROTTERDAM Het kort geding te gen de gemeente Vlaardingen in ver band met het ontslag van drie geeste lijk gehandicapten uit de Vlaardingse sociale werkplaats wordt niet inge trokken. Na overleg met hun advocaat hebben de ouders besloten rechtbank president mr. J. G. L. Reuder toch een uitspraak te /ragen. De beslissing komt enigszins onverwacht, omdat mr. Reudcr tijdens de rechtzitting dinsdag in Rotterdam liet weten niet bevoegd te zijn om in deze zaak een uitspraak te doen. Hij deelde de mening van de raads man van de gemeente mr. J. J. van Wessen dat de wet een gerechtelijke uitspraak op dit moment niet toelaat, omdat de ouders eerst beroep moeten aantekenen tegen het besluit van het gemeentebestuur. Bij een negatief re sultaat kunnen zij de kwestie daarna zelfs nog voorleggen aan de centrale raad van beroep. Desondanks hebben de ouders het kort geding niet willen intrekken. Volgens hun raadsman, mr. M A. H. Post is de rechter wel degelijk be voegd een oordeel te vellen over het besluit van het Vlaardings gemeente bestuur om de drie jongens uit de so ciale werkp'aats te verwijderen en te verwijzen r.aar het dagverblijf in Monster. Tegelijkertijd echter zijn de ouders bij de raad van beroep in be roep gegaan. Daarbij is gebleken dat de ontslagkwestie van de drie Vlaar dingse gehandicapten- niet versneld kan worden behandeld, zoals mr. Reu- der had gesuggereerd. Weliswaar biedt de wet de mogelijkheid tot een versnelde behandeling, maar vanwege vakanties is de raad van beroep niet in staat hieraan te voldoen. De ouders is te verstaan gegeven dat het onder zoek minstens twee maanden in be slag zal nemen Mr. Reuder zal nu op 19 juli vonnis wijzen. Kon. Ollo noteerde gisteren 4 42%-42% t42%- Philips 5 19-19% 18%-19Unilever S 51'.3-52% (52-52%) en KLM 5 39% (39%). Opgave duPont, Glore. Forgan. Van een verslaggever MIDDELBURG De politie rechter heeft een negentienjari ge inwoner van Bergen op Zoom, J. C., veroordeeld tot tien dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf, 150 gulden boe te en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Vorige week reed de jongeman met een paar vrienden in zijn auto over het eiland Tholen. Het weggedrag van twee automobi listen beviel hem niet, hij haal de ze met zijn auto in, ging er naast rijden en bedreigde de in zittenden met een alarmpistool en een dolkmes. Het leek wel een wild-westver- toning vond de politierechter. De jongen werd direct na de voorvallen gearresteerd en vast gezet in het huis van bewaring in Middelburg. De officier van justitie meende, dat deze onge bruikelijke vorm van snelrecht hier op correcte wijze werd toe gepast. In de auto van de jonge man werd een groot arsenaal wapens, zoals kettingen en zak messen gevonden. Deze zouden bestemd zijn voor vechtpartijen met Thoolse jongeren. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het Vierdaagse-le- gertje koerste gisteren door het hart van de Veluwe. Toen de wandelaars 's morgens op pad gingen, strekte zich 30, 40 f 50 kilometer koninklijk ge bied voor hen uit, met als voornaam ste rustpunten Kootwijk, Assel en Hoog-Soeren. Een wonderschoon landschap, waar schijnlijk het mooiste van de vier par- coursen. Stellig ook het zwaarste par cours van de vier. Van de te bewande len wegen is minder dan de helft ver hard. De rest bestaat uit zand- en grintwegen. Waarbij komt dat vele wegen door een geaccidenteerd ter rein lopen. Dit valt dan uitgerekend samen met de dag, die mentaal het moeilijkst pleegt te zijn, want wie de derde dag uitloopt, haalt de volgende dag ook de eindstreep wel. De blarenprikkers hebben het giste ren en trouwens ook al op de eer ste en tweede dag bijzonder druk gehad. Tegen de adviezen in verschij nen nog steeds honderden wandelaars op open sandalen, gympjes en basket balschoenen. Als het dan regent (en dat was gisteren weer overvloedig het geval) voelt ieder kiezelsteentje onder de doorweekte, dunne zool als een baksteen aan. Het euvel doet zich vooral voor in de 30 km-klassc, waar er veel bij zijn, die in een luchtharti ge bui omdat zij toch met vakantie in ■de buurt zijn, die vierdaagse 'er wel even bij zullen pikken'. Op de 40 en 50 km wordt om het zo eens te zeggen veel professione ler gewandeld en dat blijkt ook uit de uitrusting. Overigens is het velen op gevallen, hoe correct de Apeldoornse wandelarmee er dit jaar bij loopt. Carnavaleske toestanden in de kleding zoals andere jaren, komt men prak tisch niet tegen. Toch is het geen grauwe, entonige stoet geworden. Een redelijke mate van non-conformisme hoort erbij. Evenals de gezinnetjes die met baby's-in-de-kinderwagen mee doen, zoals de familie Bakker-Volbeda uit Harlingen. de keien zoals de jónge drs. Ha Schoutsen. stafdocente aan de Sociale academie in Amsterdam, die vorige week nog aan een cross-coun- try-vierdaagse in Ierland deelnam en de hondjes zoals Marco, die met de Ame rican Wandering Club uit München is meegekomen. Marco, die al ver over de honderd wandeltochten meemaak te, moest overigens gisteren de strijd staken, nadat enige waarschijnlijk ja loerse boxers hem flinke bijtwonden hadden bezorgd. Het aantal uitvallers was gisteren twaalf, inclusief een zestal wande laars. dat 's morgens niet aan de start was verschenen, waarmee het totaal aantal op 29 is gekomen. Vandaag, de laatste dag, staat als vanouds Hoen- derlo op het programma. De feestelij ke intocht met een défilé bij schouw burg Orpheus is vanmiddag tussen drie en halfvier. Voor wie dan nog benen over heeft, is er zoals de or ganisatoren melden vanavond nog een 'daverend slotbal'. Curator zag steen andere mogelijkheid Van een verslaggever WOENSDRECHT Omdat zij wei- gereen te vertellen, waar de landbouw machines met een waarde van enkele honderdduizenden guldens zijn on dergebracht, heeft de Bergen op Zoomse advocaat mr. J. Vreijling, het echtpaar S. uit Woensdrecht laten gij zelen. De gijzeling duurt voorlopig dertig dagen. De vrouw is in Rotter dam ingesloten, de man in Breda. Het bedrijf van de familie S. is fail liet verklaard in mei 1972. Mr. Vreij ling, die als curator was aangesteld, kreeg al vrij snel aanwijzingen, dat man en vrouw kostbare apparatuur hadden laten verdwijnen. De curator heeft in talrijke gesprekken gepro beerd het echtpaar te bewegen hem te vertellen, waar de machines waren. Dat lukte niet. Eind juni kreeg hij overtuigende bewijzen in handen van de onderhandse doorverkoop van de goederen. Mr. Vreijling vindt, dat de methode van gijzeling uit de tijd is, maar hij zag geen andere mogelijk heid meer om het van hem verlangde resultaat te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13