herkiezing Nixon png boven alles krachtcentrale -i Chili bezet riendschap Egypte Rusland hapert ijpfl Sihanoek verwacht feller offensief Parijs en Wellington wensen geen climax Portugese slachting Braziliaanse indianen in gevaar door nieuwe weg in Amazone-gebied id-minister Mitchell verdedigt verzwijgen van Watergate Stilte in Frankfort Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Suriname wil meer geld voor bauxiet Expeditie in Amazonegebied uitgemoord >UiW/KW.MRfTET DONDERDAG 12 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 n, iSHINGTON (UPI, Reuter, AP) Tegenover een verbaasde menigte Jioorders in de Amerikaanse senaat heeft oud-minister John Mitchell teren verklaard, dat het voor president Nixon belangrijker was her en te worden dan politieke spionage en sabotage aan het licht te bren- i. Mitchell werd voor de tweede achtereenvolgende dag gehoord door de lerzoekingscommissie van de senaat naar de affaire-Watergate. nee d waarom hij Nixon niet had in- t over de pogingen het schan- in de doofpot te stoppen. Mit- antwoordde dat het zijn zorg Jat de president niet bij de zaak eken zou worden, 'omdat zij di van invloed zou zijn op zijn her- Bzing'. Had de president dat zelf nogen uitmaken? Als hij Nixon jigelicht, zo zei Mitchell, zou de er scherpe maatregelen hebben nen tegen de betrokkenen, zowel verkiezingscomité en in de re en dat zou zijn herverkiezing 'aar hebben gebracht, noest Mitchell toegeven dat hij Iet zeker van was dat de presi* S1niet op de hoogte was van het in ofpot stoppen. Maar hij voegde toe, dat zijn persoonlijke over- uit- bij :ten nde edt dag can- ud-minister werd nog eens ge tuiging was dat de president er niots van geweten hooft. Dit was hem ge bleken uit al zijn gesprekken met Nixon. Wat Mitchell dan als reden voor zijn ontslag als minister van jus titie aan Nixon gegeven heeft, is nog steeds een open vraag. Op de vraag of hij bereid was onwaar heid te spreken, om do president te beschermen, antwoordde Mitchell: 'Ik ben niet voor dat dilemma geplaatst'. Hij meende dat nu het schandaal aan het licht gekomen is, alles uitputtend moet worden onderzocht en hij was ervan verzekerd dat Nixons blazoen on besmet tevoorschijn zal komen, wan neer alle feiten aan het licht zijn ge komen. Senator Baker vroeg de oud-minister naar raadgevingen hoe de commissie aan president Nixons lezing van de £OU, CAIRO (UPI, AP) Hafez Ismail, adviseur van presi- Sadat van Egypte, is gistermorgen in Moskou aangekomen voor I® ekingen over de Russisch-Egyptische betrekkingen, op-een mo- dat de Egyptische kritiek op het vriendschapsverdrag tussen landen steeds luider en scherper wordt. nitiatief lot het driedaagse be- van Ismail is van Cairo uitge- om le horen wat de resultaten van de recente topbesprekingen Breznjew en Nixon. De Egypti- jers heeft zich teleurgesteld ge- 'Over de geringe aandacht die de wereldleiders aan de crisis in iddon-Oostcn hebben besteed, slotverklaringen werden er 9 woorden aan besteed, i daar werd geopperd dat e n-w zich tijdens de besprekingen jVnrlka niet aan de termen van vmdschapsverdrag heeft gehou- cor zich te beperken tot een it terloopse opmerking over het fpc-Ooston. Politieke commentato- oierdon dat Egypte wel eens het nichaps- en samenwerkingsver- 9 ;iet de Scwjet-Unie zou kunnen j tpn. sedachtc is echter door Cairo en A ton stelligste tegengesproken, mi-officiële dagblad al Achram l gisteren dat Ismails bezoek oskou betekent, dat Egypte niet wil tornen aan zijn vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie. De mededeling dat president Sadat maan dag, kort na de terugkeer van Ismail, 'een belangrijke rede' zal houden, heeft echter de speculaties weer aan gewakkerd. Het was in een soortgelij ke toespraak, 18 juli 1972, dat Sadat zijn besluit bekend maakte om 15.000 Russische adviseurs uit te wijzen. Voor het bezoek van Ismail heeft de Sowjet-Unie de Arabische landen er nog eens van verzekerd dat haar pro- Arabische houding niet zal verzwak ken naar aanleiding van de verander de relatie met de Verenigde Staten. Dit werd gedaan in het Russische woekblad Literaire Gazet, dat het Ara bische commentaar op het Russisch- Amerikaanse topoverleg op enkele punten bekritiseerde. Het blad maakte vooral bezwaar tegen de kritiek van het Egyptische dagblad al Achbar, dat in enkele artikelen heeft beweerd dat de onderontwikkelde landen het eerst te lijden zullen krijgen van de kapita- listische-communistische toenadering. gebeurtenissen kon komen. Mitchell zei te hopen dat de commissie een uitnodiging zou krijgen voor een be zoek aan het Witte Huis en opperde dat voorzitter Ervin en vice-voorzitter Baker bij het Witte Huis belet kun nen gaan vragen. Nixon en zijn gas ten zouden dan 'een gemeenschappelijk standpunt' kunnen bereiken, op basis waarvan het probleem kon worden op gelost. Voordat Mitchell naar de senaat ging, klampten journalisten hem aan om te weten wat hij gedaan zou hebben als Nixon hem om details over het Wa- tergate-schandaal zou hebben ge vraagd. 'Ik zou ze hem hebben gege ven', antwoordde Mitchell. Toen een verslaggever opmerkte dat hij nog steeds inlichtingen achterhield, zei de oud-minister: 'Ik ben hier om vragen te beantwoorden, niet om een verkla ring af te leggen'. Tijdens de eerste dag van zijn ver hoor had Mitchell toegegeven, dat hij tegenover Nixon de waarheid verzwe gen had, omdat hij hem niet bij de affaire wilde betrekken. Als hij Nixon had ingelicht, zou deze alle betrokken medewerkers hebben ontslagen en zou het schandaal hem de verkiezingen hebben gekost. Zo belangrijk was Nixons herverkiezing, 'vergeleken met wat de andere partij te bieden had' (senator George McGovern), 'dat ik dat boven alles stelde'. Het getuigenis van Mitchell verschilt op zoveel punten van andere onder ede afgelegde verklaringen, dat er meineed moet zijn gepleegd. De advi seur van de commissie. Samuel Dash, zei desgevraagd tegenover journalis ten dat de commissie alle verslagen van de hoorzittingen aan Watergate- aanklager Archibald Cox zal sturen, zodra de huidige fase van het onder zoek is beëindigd. Cox zal dan eventu ele maatregelen moeten nemen. Inmiddels heeft Nixons dochter, Julie Eisenhower-Nixon, verklaard dat haar vader graag een verklaring over het Watergate-schandaal wil afleggen, maar dat hij dat in de huidige fase van het onderzoek niet kan. In een programma, waarin tv-kijkers haar vragen konden stellen, merkte iemand op dat het leek alsof Nixon zich ach ter haar rokken verschool. Julie ont kende dat en zei dat Nixon de Ameri kanen graag wilde duidelijk maken dat hun vertrouwen in hem niet mis plaatst was. PEKING (AFP, Reuter, UPI) Prins Sihanoek, het verbannen Cam bodjaanse staatshoofd, heeft gisteren in een interview met het pers bureau AFP een 'nog verschrikkelijker offensief' voorspeld, als de natte moesson eenmaal voor bij is. Hij achtte het niet uitgesloten, dat er begin 1974 in de hoofdstad Phnom Penh zelf zal worden gevoch ten. Het vliegveld van Frankfort tijdens de vakantie-piek: leeg staan de aviobridges, verlaten de vliegtuigtrappen, vliegverkeer is er niet. De autoriteiten van het vliegveld sloten de luchthaven na de staking van de luchtverkeersleiders. PARIJS (Reuter, AP) De Franse waarschuwing aan het interna tionale scheepvaart- en luchtverkeer weg te blijven uit het Franse kernproefgebied in het zuiden van de Stille Oceaan, is gisteren van kracht geworden. Toch voer het Nieuwzeelandse 'protest-fregat' Ota- go het verboden gebied weer binnen. Daarom, aldus Sihanoek, hebben de Amerikanen al tienduizend huurlin gen uit Thailand naar Cambodja ge haald, die moeten proberen de Rode Khmers, die Phnom Penh omsingeld hebben, 'in de tang te nemen'. De prins zei verder, dat er met betrek king tot het vraagstuk-Cambodja voor president Nixon nog maar een moge lijkheid is, namelijk rechtstreeks on derhandelen met de Rode Khmers, als deze tenminste daarmee akkoord gaan. Vertegenwoordigers van de regering in Saigon en van de Viet Cong heb ben gisteren in Parijs hun besprekin gen over een politieke oplossing voor Zuid-Vietnam gedurende anderhalf uur voortgezet. Maar men ging zonder enig resultaat te boeken weer uiteen. Tijdens de vruchteloze zestiende zit ting stelde de Zuidvietnamese vice- premier Ngoejen Loe Vien voor nu eindelijk een begin te maken met 'be perkte en vertrouwelijke' besprekin gen. waarbij 'essentiële punten' aan de orde moeten komen. Een van deze essentiële punten, aldus Vien, is de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam. GEVANGENEN De Viet Cong-afgevaardigde Ngoejen Van Hieu liet weten de noodzaak van dergelijke vertrouwelijke besprekin gen niet in te zien. Hij zei, dat Vien 'probeerde de belangrijke en dringen de vraagstukken te ontwijken'. Hij drong verder aan op vrijlating van de talrijke politieke gevangenen, die door Saigon worden vastgehouden. De Zuidvietnamese afgevaardigde ver- De Otago had geen last van Franse marineschepen, maar werd wel in de gaten gehouden door Franse marine vliegtuigen. In de gevarenzone be vindt zich dan ook het jacht Fri met een internationaal gezelschap proteste renden aan boord. Het Franse minis terie van defensie in Parijs liet giste ren echter weten, dat het niet ver wacht, dat geweld zal worden ge bruikt om de schepen te verwijderen uit de internationale wateren, die Frankrijk ter gelegenheid van de kernproeven tot verboden gevarenzo ne heeft uitgeroepen. Ook de Otago heeft, volgens bronnen in Wellington, opdracht zijn wapens niet te gebrui ken. De Nieuwzeelandse premier Norman Kirk, zei gisteren dat de missie van de Otago ten doel heeft het geweten van de wereld wakker te schudden en dat dit doel al bijna bereikt is. Aan boord van de Otago bevindt zich ook de Nieuwzeelandse minister Fraser Colman. De Labour-regering van Nieuw-Zee- land heeft intussen niet de hele natie achter zich in haar verzet tegen de voorgenomen Franse kernproeven. John Marshall, de oppositieleider, ver klaarde dat de regering 'tot uitersten' ging en dat die uitersten zich wel eens tegen Nieuw-Zeeland zelf en minder tegen Frankrijk zouden kun nen keren. Marshall herinnerde aan de nieuwe onderhandelingen over het verdrag met de EEG, die in 1975 moe ten worden gehouden. Hij meende dat de Nieuwzeelandse protesten tegen de Franse proeven wel eens van invloed zouden kunnen zijn op de onderhan delingen. De politie in de Franse gebiedsdelen in Polynesië zou, volgens berichten, beducht zijn voor de kaping van een vliegtuig naar het Mururoa-atol en heeft bewakers geplaatst in alle Fran se vliegtuigen, die in het gebied van de Stille Oceaan vliegen. Prins Norodom Sihanoek ADVERTENTIE .3 fLAGO (Reuter, AP, AFP) Een links georiënteerde groep van 3 Jyeer 350 man heeft dinsdag een grote waterkrachtcentrale op .st ïjn ten noorden van Santiago bezet. De centrale levert elektrici- J|an de hoofdstad en twee Chilieense provincies. ockdWername kwam binnen enkele nadat de regering-Allende, bij ran verzoeningsgebaar, de terug- an de eigenaars had aangeboden le particuliere ondernemingen, lor militant-linkse groeperingen overgenomen na de mislukte ;reep van 10 dagen geleden. Het er gaan om ongeveer 50 bedrij en om Santiago. o-fascistische organisatie Vader- >n Vrijheid heeft dinsdag ver verantwoordelijk te zijn voor de te staatsgreep in Chili. Een nse krant publiceerde een ver- van de leider van de organisa- iblo Rodriguez, die na de poging verwerping van het bewind van ent Allende met nog vier man .cuador vluchtte. In deze verkla- egt Rodriguez onder meer, dat ïkregiment, dat tien dagen gele aar het presidentspaleis in San- oprukte, steun was toegezegd ndere militaire eenheden. Maar dden het af laten weten. Bij de te staatsgreep zijn 22 mensen >men en ongeveer 40 gewond 1.04 2.18 wagens aangetrokken, militairen heb ben ook de universiteit omsingeld. De staking, die 14 dagen geleden uit protest tegen de coup werd uitgeroe pen, duurt nog steeds voort. Volgens onofficiële kringen zijn er tot dusver bijna 3.000 arrestaties verricht Maan dag werden tijdens een felle demon stratie van 15.000 mensen tegen de coup drie vooraanstaande leiders van de coalitie van. linkse partijen gearres teerd, een van de arrestanten is Liber Sevegni, de leider van de Uruguese Volksfront-coalitie. Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordelig uit met NS In haar verklaring heeft de Portugese regering erkend dat hoogst zelden wel wreedheden in Mozambique kunnen zijn begaan. Zij zei, dat 'telkens als er berichten komen over ongeregeldhe den bij de duizenden operaties, die de strijdkrachten ieder jaar in de provin cie uitvoeren', de opperbevelhebber van Mozambique een diepgaand on derzoek instelt. 'De meeste onderzoe kingen hebben de ongegrondheid van de beschuldigingen aangetoond. Zo er al sprake was van schuld, hetgeen hoogst zelden voorkwam, zijn de over treders gestraft'. Een onderzoek kan pas plaatsvinden 'als de plaats waar het incident zich zou hebben voorgedaan, kan worden gevonden'. Volgens de berichten van pater Hastings gebeurde de slachting in Wiriyamu, een dorpje dat niet op kaarten is te vinden. 'Het is volkomen absurd te veronderstellen dat op een Europese kaart alle stroompjes en al le Afrikaanse dorpen staan', reageerde Hastings. 'Ik, die jaren in Afrika heb gewoond, weet dat betrekkelijk belang rijke dorpen niet voorkomen op kaarten ui de landen, die veel beter bestuurd worden dan Mozambique. Ik ben daarover dus helemaal niet ver baasd. Ik zou daarentegen verbaasd zijn geweest als de naam van het dorp wèl op een kaart stond'. Hastings verklaarde gisteren verder lappen van de Chileense mili- inhchtingendienst hebben dins- 1,2 (U :n inval gedaan in een bureau Gevr en der politieke, partijen, die %'pitmaken van de linkse rege- 510oalitie. Twee mannen werden 975 i gearresteerd en een aantal wa- 345 n dertig molotow-cocktails wer- 42^ beslag genomen, leofs het regeringsgezinde blad UI- 350Iora betrof het hier het bureau E MAPU, een kleine marxisti- 38i»artij die deel uitmaakt van de n< partijen bestaande coalitie van mij 46?ent Salvador Allende. 13.500 i-marxistische oppositie beweert linkse groeperingen zich bewa- Uzen e voor een confrontatie met de ig£9he. De oppositie, die de meer- uw d heeft in het parlement, heeft 9gs een wet aangenomen, waar- iwffde strijdkrachten grotere vrij- aandcfrijgen om naar wapens te zoe- 4708 >0 ïooi hijgende indrukwekkende stoet .000 mens n, sommigen met op- o 32^en vuist, volgde dinsdag in de 195] ese hoofdstad Montevideo de s^st van een 16-jarige jongen, die door militairen werd doodge- 74.35 n. toen hij anti-regeringsleuzen 52.73 i muur schilderde. Bij het rege lt entrum in Uruguay, waar mili- 9/78 twee weken geleden de macht 13.20 (amen en het parlement ontbon- ijn infanterietroepen en pantser- BRASILIA (AFP) Brazilië gaat nog deze maand beginnen met de aanleg van de tweede trans-Amazóne-weg (de 'noorde lijke route'), waardoor de toe komst van ongeveer 30.000 in dianen, die nog in deze groten deels onverkende streken wo nen, in gevaar komt. Als een nieuwe fase in de ontslui ting van het Amazone-gebied zal de noordelijke route door vierduizend kilometer onbetreden oerwoud drin gend langs de noordelijke grens van van Brazilië en in 1977 een verbin ding tot stand brengen tussen de At lantische Oceaan en het Andesge- bergte. Langs deze route wonen 52 Indianen-stammen, waarvan 27 tot nu toe elk contact met de beschaaf de wereld hebben geweigerd. Voor de 'Nationale Stichting voor Indianen' (Funai) is het probleem nu om deze indianen 'voor te berei den' op het nieuwe offensief van de blanken. De organisatie heeft in de afgelopen maanden reeds verscheide ne verkenningsmissies naar het ge bied gezonden en zal zeven 'pacifica tiefronten' vestigen, elk samenge steld uit een etnoloog en verscheide ne indianen, die reeds 'gepacifi ceerd' zijn. 'Om de Indianen' voor le bereiden', moet men eerst contact met hen leg gen, en dat is een delicate taak', zei de directeur van de Funai. generaal Ismarth, tegenover een verslaggever van AFP. 'Het is een ware diploma tieke operatie, die maanden en soms jaren kan duren, en die niet altijd verloopt zonder slachtoffers te ma ken. Vervolgens', aldus de generaal, 'moet men, voordat men de indianen stap voor stap kan integreren in de Braziliaanse samenleving, hen en hun gronden beschermen tegen de onvermijdelijke komst van geweten loze avonturiers en kolonisten, die in het spoor van de wegenbouwers zullen volgen'. 'Het optreden van deze individuen', zei de generaal, 'blijft één van de grote problemen voor de Funai. De stichting heeft in de afgelopen maanden haar werkzaamheden ter afbakening van de territoria der in dianen opgevoerd en niet geaarzeld kolonisten te onteigenen. Zo werden vorige maand 200 gezinnen, die zich reeds geruime tijd geleden hadden gevestigd op het grondgebied van de Xerentes-stam, in het noorden van de staat Doias, verdreven, en wer den hun gronden teruggegeven aan de indianen'. Delicaat proces De inheemsen zijn ook vastbesloten hun bezittingen te verdedigen. In fe bruari hebben de Waymiris Atroa- ris, die zich gekwetst achtten door een avonturier, drie ambtenaren van de Funai vermoord. Vorige maand kwam een lid van de Chavante-stam naar de hoofdstad Brasilia om op een meer diplomatieke wijze de au toriteiten te vragen, het grondge bied van zijn stam te beschermen en om tc klagen over het autoritaire optreden waarvan sommige missio narissen in hun gebied blijk geven. 'Men moet dus de voorzorgen bij het delicate proces van de integratie der inheemsen vergroten, in over; eenstemming met de bepalingen van het 'Statuut van de indiaan', aldus generaal Ismarth. Dit statuut be paalt dat elke indiaan, als hij een maal geïntegreerd is, dezelfde rech ten en plichten heeft als elke ande re Braziliaanse burger en dat het bezit van zijn grond hem gegaran deerd wordt. Meningsverschillen De generaal is tevreden over de re sultaten, die de in 1967 opgerichte Funai reeds bereikt heeft: de organi satie geeft directe hulp, onder meer op economisch, opvoedkundig en medisch gebied aan ongeveer 80.000 van de 180.000 indianen in Brazilië. 'Bovendien neemt thans voor de eer ste keer sinds blanke mensenheuge nis de indiaanse bevolking van Bra zilië toe, hoewel bepaalde staramen zijn uitgeroeid door de ziekten van de blanken', aldus de generaal. Tenslotte versnelt de Funai, om het integratieproces van de Indianen tot een zo goed mogelijk einde le bren gen. de vorming van reservaten en parken. Juist op dit punt zijn er grote meningsverschillen tussen de etnologen van de stichting. Eén van de grootste pleitbezorgers van de Braziliaanse Indianen, de onlangs overleden etnoloog Francisco Meirel- les, bijgenaamd de 'Oude Chico', vond, dat deze parken noodzakelijk waren, maar alleen om de Indianen snel voor te bereiden op de 'bescha ving', de enige kans voor hen om die beschaving te overleven. De gebroeders Villas Boas daarente gen zijn van oordeel dat het doel van deze parken moet zijn om de cultuur en de tradities van de india nen in stand te houden. 'Voor hoe lang?', was daarop het antwoord van Chico. Eén ding is zeker: niets zal Brazilië tegenhouden bij de verovering van het Amazonegebied. Reeds hebben ongeveer 60.000 kolonisten zich ge vestigd langs de eerste Trans-Amazo- ne-route. dat het verslag over het bloedbad hem bijna woordelijk was gedaan door priesters van een religieuze ge meenschap in Burgos, Spanje. De na men van die priesters weigerde hij te onthullen, omdat, naar hij zei twee andere priesters, wier namen waren onthuld, zich nu in eenzame opslui ting bevinden in een Portugese gevan genis. De pater werd bijgevallen door bisschop Colin Winter, die verleden jaar uit Zuid-Afrika werd gezet. De bisschop vToeg het publiek niet de in tegriteit van de priesters in twijfel ie trekken. 'Hoeveel lijken moeten we hier naar toe slepen voordat u ervan overtuigd bent, dat er gruwelijkheden hebben plaats gevonden?' vroeg hij. De Times, die het nieuws over de massamoord onthulde, heeft gisteren aangedrongen op een internationaal onderzoek. Het blad meende dat dit onderzoek verricht kan worden door een internationale instantie, waarin vertegenwoordigers van het Vatikaan, internationale waarnemers en Portu gese functionarissen zitting hebben. Het mag in geen geval een louter Portugese aangelegenheid worden. Deelneming van de rJc. kerk achtte het blad belangrijk, omdat zij 'belang heeft bij de betrouwbaarheid van haar missionarissen'. Het Vatikaan heeft nog niet gerea geerd op de suggestie van de Times. Wel verklaarde een woordvoerder dat het Vatikaan herhaaldelijk bij de Por tugese regering getracht heeft inlich tingen te verkrijgen en zijn droefheid uitgesproken over berichten over mas samoord van Afrikanen in Mozambi que. 'De bisschoppen van Mozambique zijn ook tussenbeide gekomen', aldus de woordvoerder. De weigering van premier Heath het bezoek van de Portugese premier Cae- tano af te zeggen is fel gehekeld door de oppositie en door de Portugese ballingenleider, Mario Soares, die mo menteel een bezoek brengt aan Lon den. Hij omschreef het bezoek van Caetano aan Londen als 'zuurstof voor een stervende'. Soares meende dat het bezoek een bekroning was voor een fascistisch regime, dat zichzelf nu wijs kan maken dat het gerespecteerd wordt en niet veroordeeld wordt door de publieke opinie. De Britse rege ring heeft inmiddels strenge veilig heidsmaatregelen getroffen voor het bezoek. Om aangekondigde groot scheepse betogingen te bemoeielijken zal zij geen mededelingen doen over het programma van Catano. PARAMARIBO In Suriname vindt overleg plaats tussen de raad van mi nisters en vertegenwoordigers van de Amerikaanse aluminiummaatschappij Alcoa, die daar bauxiet wint De Suri naamse regering wil dat de Amerika nen meer gaan betalen voor de bauxietexploitatie. Morgen vertrekt vanuit Nederland een parlementaire delegatie naar Suri name. Delegatielid dr. P. van Gorkum van de PPR heeft verklaaard dat hij door zal reizen naar het buurland Guyana, om kennis te nemen van de ervaringen van dit land met de natio nalisatie van een Canadese bauxiet- maatschappij. wierp suggesties om de neutralisten bij de besprekingen te betrekken. 'De ze mensen zijn zo talrijk en leven op zulke ververwijderde plaatsen, zoals de VS en Japan, dat zij over de hele wereld zouden moeten reizen om ze hier te krijgen,* zei hij. RIO DE JANEIRO (AFP) India nen van de Marubo-stam hebben in het gebied ten noordwesten van de Amazone leden van een expeditie ver moord. Een van de expeditieleden slaagde erin te ontkomen naar de hulppost Alto Solimoes. De expeditie verrichtte verkennings werkzaamheden i n verband met de aanleg van de tweede Trans-Amazone- route ten noorden van de Amazone. De expeditieleden werden door de Ma- rubo's aangevallen met pijlen en kap messen. Deze indianenstam een van de 52 die in dit gebied wonen weigert elk contact met de beschaafde wereld. Na de moord op de blanken staken de Indianen het expeditiekamp in brand en verdwenen in het oer woud, aldus het verhaal van de over levende. Kampeer-brand PARIJS (DPA) Bij een brand in een tent op een kampeerterrein bij Boulogne-Sur-Mer aan de Franse Ka- naalkust zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee kinderen in de leeftijd van een half jaar en zeven jaar omgekomen. Acht mensen kregen zware brandwonden. De brand ontstond vermoedelijk na de explosie van een butaangaslamp. De tent, waarin negen leden va een Noordafrikaans gastarbeidersgezin sliepen, stond binnen enkele seconden in lichterlaaie. Een man uit een nabu rige tent, die probeerde de kinderen uit de vuurzee te halen, liep eveneens zware brandwonden op. Gevang-enen thuis KARATSJI (DPA) Het Indiase le- ger heeft gisteren bij Lahore aan de grens met Pakistan een groep van 438 krijgsgevangenen aan de Pakistaanse autoriteiten overgedragen. Onder hen waren ook 54 burgers. De overigen waren militairen en politiemannen, die sinds de overgave van de Paki staanse troepen in december 1971 in Bangladesj werden vastgehouden. De meeste vrijgelatenen waren ziek of ge wond. De Indiase regering wacht met de vrijlating van alle krijgsgevangenen totdat Pakistan Bangladesj diploma tiek erkend heeft Corrupte Steiner MUNCHEN (UPI, Reuter, DPA) De voormalige Westduitse CDU-afge- vaardigde Julius Steiner heeft zich gisteren bereid verklaard de parle mentaire commissie, die een onder zoek instelt naar omkoperij, inzage te geven van zijn twee bankrekeningen in West-Duitsland en een derde in Zwitserland. Daar zal volgens hem uit blijken, dat hij voor 50.000 mark zijn stem 'verkocht' aan de socialisten, om zo de regering van bondskanselier Willy Brandt tijdens een kritiek ver- trouwensdebat in het zadel te houden. De som werd hem naar zijn zeggen een jaar geleden uitbetaald door Karl Wienand, de leider van de sociaal-de mocratische fractie in de Bondsdag. Geslaagde blokkade KOPENHAGEN (DPA) Het indus triële afval, dat bij de produktie van geneesmiddelen in het Deense Grind- sted vrijkomt, wordt niet volgens het aanvankelijke plan in de Noordzee ge stort, maar in de Atlantische Oceaan. Dit is het resultaat van een gesprek tussen vertegenwoordigers van het be drijf en de Deense regering. Sinds 12 juni blokkeren Deense vis sersboten in de haven van Esjberg de tanker Grindal, die met 300 ton afval geladen is. De bedoeling was dit afva( 40 zeemijlen uit de kust van Jutland in de Noordzee te dumpen. De vissers protesteerden daartegen, omdat zich op die plaats rijke visgronden bevin den. Parys-Moskou MOSKOU (AP) Frankrijk zal de komende tien jaar tussen de vijf en zeven miljard francs investeren in in dustriële projecten in de Sowjet-Unie, waarvoor het land in ruil een deel van de produktie zal ontvangen, zo is gisteren van officiële zijde in Moskou vernomen. Het plan maakt deel uit van een han delsovereenkomst met een looptijd van 10 jaar, die dinsdag werd gete kend door de Franse minister van fi nanciën Valery Giscard d'Estaing en de Russische minister voor buiten landse zaken Nikolai Patolichew. Romeinse pers boos ROME (AFP) Het is Rome ver schijnende grote Italiaanse dagblad II Messaggero is gisteren niet uitgeko men, omdat de journalisten van het blad voor 24 uur in staking zijn. Ze willen protesteren tegen de verkoop aan een rechtse uitgever van de helft van de Messaggero-aandelen en de be noeming van een nieuwe directeur zonder dat de redactiecommissie daar over was geraadpleegd. De stakende journalisten hebben op parlement en regering een beroep gedaan 'met alle juridische en politieke middelen deze onduldbare aanslag op de persvrijheid het hoofd te bieden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9